Groot deel van de Tweede Kamer uit ernstige beswaren Begrotingssituatie voor 1960 is nog niet te overzien een zeer De N.A.T.O. is rio; onvolkomen apparaat '/1v |#1 Ambtelijke molens kunnen ook vliegensvlug draaien Ivan de verschrikkelijke O Paus brengt bezoek aan de Santa Maria Maggi ore A! RADIO Burgemeester steekt de brand in krotwoning Abdis gewijd 4 (Spaar mei de ZILVER VLOOT ''"en....doel20 N gemakkelijk mogelijk: lijiat PDST- Rusland neemt in koude oorlog nog steeds de initiatieven Klaar voor opname Jonge Hongaar binnen kortste keren aan passage op „Waterman" geholpen Voor de vierde maal temidden van de geestdriftige Romeinen en te&exdsie. Minister Staf zet de wijziging van de dienstplicht wet door Drastisch optreden in Achtkarspelen VERLENGING VAN DE TIJDELIJKE BELASTINGVERHOGINGEN Pater J. Menken M.S.C. overleden Militaire deskundigen in Tweede Kamer P.v.d.A. staat achter het N.A.T.O.-beleid Europrofiteurs 7 Paus Joannes stelt Philippijnen gerust Hoofdcommissaris van politie blijft aan Geschokt vertrouwen hersteld Beurs 24 december s morgens SIEMENS Ondanks de bezwaren van de P.v.d.A. K.P.M. verkocht weer 13 schepen DINSDAG 9 DECEMBER 1958 PAGINA 5 Een groot gedeelte van de Tweede Kamer heeft ernstige bezwaren tegen het voorstel van minister Hofstra om enige tijdelijke belastingverhogingen te verlengen. Het gaat om de vennootschapsbelasting, de vermogensbelasting, het bij zonder invoerrecht op benzine en de omzetbelasting op personenauto's, motorrijwielen en banden. De Kamer za! ongetwijfeld akkoord gaan met een verlenging voor het jaar 1959. De bezwaren richten zich echter tegen het plan om de verlenging ook voor het begrotingsjaar 1960 van kracht te doen zijn. De redenering, welke gisteren in de Kamer het meest gehoord werd is, dat de begrotingssituatie voor het jaar 1960 nog niet te overzien valt. Bovendien is iedereen in afwachting van het SER-advies, dat ongetwijfeld zal uitmonden in een aantal nieuwe maatregelen. De meeste Kamerleden vinden het daarom beter om de vraag omtrent de noodzaak van een verlenging tot en met 1960 in het kader van die maatregelen te bezien. Oppositie tegen ">e astingverzwaring feTan de°™S "ft achterwege s Ziekenfondsregeling voor bejaarden Hogere lasten voor het rijk Ridder Oranje-Nassau Film verboden Te Rotterdam Meningsverschil is nagenoeg bijgelegd De voorstellen van minister Hofstra omvatten ook een verlenging van de Vervroegde afschrijvingsmogelijkheid en de investeringsaftrek, beide in een gewijzigde vorm. Essentiële bezwaren hiertegen werden niet gehoord. Wel echter tegen het verzoek van minister Hofstra om hem ten aanzien van deze faciliteiten enige machtigingen te ver lenen, waardoor hij een slagvaardiger eonjunctuurpolitiek zou kunnen voeren. Minister Hofstra wil de bevoegdheid hebben om in overleg met de minister Van economische zaken de vervroegde afschrijving zowel als de investerings aftrek bij wege van beschikking weer geheel of gedeeltelijk in te trekken zo gauw de conjunctuursituatie dat zou ge bieden. Een groot gedeelte van de Hamer staat afwijzend tegenover dit verzoek, veelal uit principiële overwe gingen. Men meent verder ook, dat de minister er niet juist aan doet om deze delegatiekwestie tezamen met enige spoedeisende verlengingskwesties aan de orde te stellen. Men wenst zich over deze principiële zaak grondig te be raden en acht het komende debat over de herziening van de inkomstenbelas ting daartoe een meer aangewezen ge legenheid. De heer v. d. Wetering (C.H.U.) wees bij zijn afwijzing van de belastingver lengingen tot en met 1960 vooral op öe gunstige kansen in dat begrotings laar op een betere zuivelmarkt en een certificates Wanneer" de VministerStw®ê procent vennootschapsbelasting niet zou heffen, in plaats daarvan een verplich te lening zou uitschrijven en de werk gevers zou verplichten om hun belas tingcertificaten voor een deel aan de werknemers af te staan in de vorm van een aandeel in de winst, dan zou daarmee de bezitsvorming gediend zijn, ®r zou minder belasting geheven zijn, terwijl de schatkist er tenslotte niet °P achteruit zou gaan. Hij zei slechts akkoord te kunnen gaan met een verlenging tot en met 1959 en dan nog op voorwaarde, dat de minister eventuele amendemen ten op het ontwerp zou aanvaarden. Hij uitte verder kritiek op de wijzi gingen, die de bewindsman in de in- vesteringsaftrekregeling heeft aange bracht. De minister wenst de aftrek over twee jaar te laten verlopen met Lucn'15 een percentage van acht. Dr. van hp+fleitte voor wederinvoering vijf 1aet oude systeem, dat liep over vier prormet telkens een aftrek van neerde ooi? In die richting rede- (V.V.D.). de heer van Leeuwen De heer Welter <r.v maal geen enkele grond 2a8 hele- tingverzwaring aanwezig HY-oor J>?las" de tegen alle voorstellen«verklaar- stemmen. Zulks verklaarde 0nk ,i„ alt'i van Disch (S.G.P.), h« echter rijn gehele fractie. Nadat ook heren van Eysden (A.R.) en vail r wen (V.V.D.) zich tegen een veil»» ging tot en met 1960 hadden ultge resteerde slechts de heer jPeschar (P.v.d.A.) als onverbloemd voorstan der van de voorstellen van minister Hofstra, Hij betoogde, dat men niet z„ «cht moet denken over de budgetaire situatie, die in 1960 zal bestaan. Ook ni zouden er meevallers komen, dan al i"u,J moeten bedenken, dat er voor- uitgestoiYi ovorheidssector veel werken ten wordezijn' die toch eenmaal moe- er nog een ultSev°erd. Bovendien zijn instandhoudPifantal wensen, zoals het sidte op meikvan de consumentensub- W hXstwL ?u. e*n verlaging van die eerder voo/ voor ongehuwden, die eeraer voor vervulling in aanmer- laten van de onderhavige verlenging van belastingverhogingen. Tegen het dclegatievoorstei vari mi nister Hofstra trok de heer v d Wete ring (C.H.U.) het felst van leer Hij meende, dat eer machtiging aan de minister niet zou passen in een demo cratische samenleving, daar de Kamer °P deze wfjze afstand zou doen van haar budgetrecht. Ik zal tegenstemmen, zo zei hjj, en ik ga daarby voor geen enkel dreigement, hetzij met of zonder fakkel, opzij. Hij doelde daarbij op het feit, dat de delegatiekwestie een van de zeven punten is welke mr. Bur ger op de fakkeldragersdag heeft afge kondigd. De heer Lucas (K.V.P.) verklaar de, dat een afremming van de con junctuur ook wel mogelijk is zonder delegatie van bevoegdheden aan de minister. Als het moet kan de par lementaire molen zeer snel draaien. Hij verzocht de minister de overbo dige delegatiebepaling terug te wil len nemen. Ook hij, evenals de heer van Leeuwen (V.V.D.verzocht de minister op de kwestie terug te komen in de kader van de algemene herzie ning van de belastingen. De regering, zei de heer van Leeuwen, moet niet als gouvernante over het bedrijfsle ven optreden. Ik wens globale maat regelen en geen gepietepeuter. Het minst fel in zijn afwijzing was de heer van Eysden. Hij verweet de minister, dat hij zijn voorstel niet had willen aanvullen met de bepaling, dat het parlement achteraf zijn bekrachti ging zou kunnen geven aan de ministe riële beschikking. Ais de minister dit punt in de behandeling wil betrekken, zullen de A.R.-en eerst hun uiteindelijk standpunt tegenover de delegatiekwes tie kunnen bepalen. Hij wilde wel reeds verklaren, dat de regeling zoals zij nu is voor zijn fractie grote moeilijk heden zou opleveren. De heer Peschar was tenslotte de enige woordvoerder, die de minister de steun van zijn fractie kon toezeggen. Het opmerkelijkst aan zijn betoog was, dat hij aansluiting zocht bij de aarze lende A.R.-en door de heer van Eys den te steunen in zijn verlangen. Ook de socialisten menen volgens de heer Peschar, dat de minister zijn afwijzing van de mogelijkheid van een bekrach tiging achteraf door het parlement wei nig steekhoudend beargumenteerd heeft. Vandaag antwoordt minister Hofstra. In het Anthoniusziekenhuis te IJmui- den is maandag op 83-jarige leeftijd overleden pater Josephus Menken M S. C. Na enkele jaren te hebben gewerkt als propagandist werd hij in 1908 uit gekozen om met zeven confraters als pionier te vertrekken naar de Philip- ptjnen. De afgelegen en zeer arme provincie van Surigao was door de bisschop van Cebu reeds aan 27 congregaties als werkterrein aangeboden toen de Neder landse provincie der M.S.C. de blijk baar weinig aantrekkelijke en zware arbeid aanvaardde. Met zjjn ingeboren Amsterdamse geestigheid en blijmoe digheid, die hem tot in zijn laatste uren zijn bijgebleven, heeft piter Menken 42 jaar lang in letterlijke en figuurlijke zin de hitte van de dag gedragen en ook in de jaren na 1950, toen hij 2- gens gezondheid naar Nederland moest terugkeren, bleven de Philippijnen het land van zijn gesprekken en gedach ten. Hij stierf juist op de dag dat hij 50 jaar geleden in Cebu voet aan wal zette. Op het ogenblik zijn 83 priesters en 7 broeders M.S.C. op de Philippijnen werkzaam, het aantal parochies is ge stegen van 5 tot 46 terwijl bovendien 698 hulpkerken worden bediend. Het klein seminarie, in 1951 opgericht, telt 60 leerlingen, het groot seminarie 10. Advertentie (Van onze Haagse redactie) De kosten, die voor het rijk zijn ver bonden aan de ziekenfondsregeling voor bejaarden, zijn belangrijk hoger dan aanvankelijk werd geraamd. Minister Suurhoff heeft daarom in een aanvul lende begroting een verhoging van d? betreffende post gevraagd. Deze verho ging gaat tot een bedrag van ruim 30 miljoen gulden, waarmee de meerdere uitgaven over 1957, 1958 en 1959 zijn ge dekt. (Van onze parlementaire redacteur) Bij de beschouwingen over de Euro pese samenwerking in de buitenlandse politiek hebben in de Tweede Kamer twee militaire deskundigen gewaar schuwd, dat wij de N.A.T.O. vooral moeten blijven zien als een nog zeer onvolkomen apparaat. Er zijn pas vijf tien tot twintig divisies gereed, terwijl er gerekend wordt op dertig, aldus de heer Fens (K.V.P.)Hij somde een in drukwekkend staatje op van wat daar in Oost-Europa, verspreid over tal van landen en tot diep in Rusland toe, te genover staat. Mr. Patijn (P.v.d.A.) schatte het aantal divisies achter het IJzeren Gordijn op vijfentachtig. Mr. Fens achtte een aaneensluiting van N.A.T.O., Bagdad-Pact en S.E.A.T.O. gewenst. Hij wees ook op de noodzaak van meer politieke consultatie. Mr. Patijn, die met nadruk verklaar de dat, alle misverstanden ten spijt, zijn fractie „met overgrote meerder heid het militair N.A.T.O.-beleid steunt en er de volle consequenties van zal aanvaarden, begreep niet hoe men za ken als die van Cyprus en IJsland niet tot een compromis had kunnen bren gen." De heer Korthals (V.V.D.) was be zorgd over al te gemakkelijke opvattin gen in het Westen, ais zou het nu wel zo'n vaart niet meer lopen. De heer Calmeyer (C.H.) vroeg de minister om bij het tienjarig bestaan van de N.A. T.O. goed propaganda te maken, voor al onder de jeugd. Mr. Fens wees op het gevaar, dat bondgenoten zoals Engeland zich gaan specialiseren in het vervaardigen van de waterstofbom en daarmee dan den ken te kunnen volstaan. Deze bom is ingebracht in de Westeuropese verdedi ging. De beslissing over de vervaardi ging daarvan is aan ons, aldus de ka tholieke spreker. Uit verschillende fracties werd de op merking gehoord, dat het Westen meer fantasie moet opbrengen en het initia tief niet alleen aan Rusland moet la ten. Het plan van De Gaulle, om een directorium van Frankrijk, Engeland en Amerika de dienst in de N.A.T.O. te laten uitmaken ondervond algemeen scherpe kritiek. De heer Patijn hield een beschou wing over het herziene Rapacki-plan en was van mening, dat men het zou kunnen uitspelen tegen Rusland. Men zou eens kunnen zien of de interna tionale controle, waarvan het plan nu uitgaat, zal worden aanvaard. Ge schiedt dat, dan is er een direct winstpunt, zo niet, dan volgt er een démasqué voor het wereldforum. Dat is dus toch nog een winstpunt, aldus de socialistische spreker. Algemeen was men van gevoelen, dat Rusland een nieuwe economische oorlog gaat voeren tegen het Westen. Mr. Fens stelde daartegenover onze hulp aan onderontwikkelde gebieden. Men bestrijdt Rusland dan op zijn eigen terrein. Het doet alle mogelijke moeite bij deze landen aan bod te ko men, Mr. Fens zag als belangrijk winst punt de ontwikkeling in de Verenigde Staten, die nu van bilaterale beslissin gen over het verstrekken van hulp in de vorm van kapitaal zijn overgegaan naar multilaterale basis. Dit is ge schied door de aansluiting bij het Inter nationaal Ontwikkeiingsinstituut, dat gelden verstrekt, die in de landsvaluta kunnen worden terugbetaald. Herhaaldelijk wordt in ons parle ment de laatste tijd geprotesteerd tegen de salarispolitiek van de Euro pese gemeenschappen. De heer Schmal (C.H.U.), die het onderwerp weer aanroerde, bracht de term „Europrofiteurs" in de Kamer. Dr Kortenhorst heeft het niet als onpar lementair afgetikt, zodat deze minder vleiende term in de officiële hande lingen zal worden opgenomen. Bij dezelfde begroting is een amen dement van jhr. van der Goes van Naters (P.v.d.A.) ingezonden, waar in een post van ruim 31 miljoen gulden symbolisch met één gulden wordt verlaagd, „om geleidelijk tot zuiverder toestanden te komen." De samensteller van het amendement wil bereiken, dat de diplomatieke ver tegenwoordigers bij supra-nationale gemeenschappen, waarvan Nederland zelf lid is, worden afgeschaft. De permanente vertegenwoordigers kun nen dat werk wel af. Bij K. B. is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau de heer H. Boelmans, hoofd ener openbare lagere school te Enschede. „ii C - S - - a """V '''T vV ükü ^V"V' H I Cv Al gaat het met de raketten rond de maan niet zo hard, een Duitse technicus, Peter Lengrusser uit Bonn, heeft toch al zijn apparatuur gereed staan, om, als er inderdaad een raket met een T.V.-camera aan boord rond de maan cirkelt, als een der eersten foto's van de achterzijde van onze satelliet op te vangen. Hij heeft hulp gehad van de Amerikanen, die hem apparatuur en antennes in bruikleen gaven. Dat ambtelijke molens wel eens heel vlug kunnen malen is gisteren over duidelijk gebleken, toen In recordtempo een Hongaar aan boord van de „Waterman" werd geholpen. Hij is nu op weg naar zijn derde vaderland, Australië. Om elf uur des morgens verscheen hij plotseling aan de kade, deze 23- jarige Hongaar. Twee jaar geleden was hij met de grote stroom naar Neder land gekomen en sinds enige tijd werkte hij in een glasfabriek in Schiedam. (Vervolg van pagina 1) de Baltische republieken is een taak van groot politiek belang", zo heet het in een van de dagorders die in de oorlog door generaal Serov zijn onder tekend. Ook voor de strafmaatregelen tegen de Oekraïne is Serov in hoge ma te verantwoordelijk geweest, zij het dan onder de nog hogere verantwoordeljjk- h id van Khroesjtsjev. In mei 1945 dook Serov in Berlijn op, vaar hp onder Zjoe- kov de leiding van de „veiligheidsza ken" had. Acht jaar later voerde Serov samen met generaal Moskalenko de ar restatie uit van de man, die hjj na ver loop van tijd zou opvolgen, Beria. Ook in Hongarije denkt men aan Ivan Serov niet met liefderijke gevoelens terug. Maria Maieter. de echtgenote van de „held van Boedapest", vertelt nog steeds, dat Serov in hoogst eigen persoon te Tokol Pal Maieter gevangen heeft genomen. Vele genodigden hebben maandag de wijding bijgewoond van Maria Josfphl van iJzendoorn tot abdis van de Bir- gittinessen abdij „Maria Réfugié" in Uden. De wijding werd verricht door de Bossche bisschop mgr. W. Mut- saerts met assistentie van mgr. Oomens, vicaris-generaal, ais presby- ter-assistens pastoor de Louw ais troondiaken 'en de prior van de Kruis heren en pastoor Vromans als diaken en subdiaken. De Birgittinessen, volgelingen van de H. Brigitta van Zweden, zyn in 1713 van de in 1394 gesAchte abdij van Cou- dewater naar Uden gevlucht, waar ze onderdak vonden in een klooster van de Kruisheren. Van Uden uit is later de abdij in Weert gesticht. De plechtigheid van maandag -af de Udense Birgitti nessen voor het eerst sinds vele gene- ïaties weer een gewijde abdis. De wy- ding is n.l. in de periode dat de abdy onder het bisdom Luik ressorteerde, in onbruik geraakt. De nieuwe abdis ont ving een borstkruis, geschonken door de pastoor van Mariabaum in Duitsland, waar de Birgittinessen vroeger een klooster hebben gehad. De Amerikaanse film „Paths of Glo ry" („Het veld van eer") is in op dracht van de procureur-generaal voor geheel Zwitserland verboden omdat hy de Frans-Zwitserse betrekkingen zou kunnen schaden. In twee aan Frank rijk grenzende kantons, Genève en Ba zel, was de film reeds eerder verbo den. ...He film, die speelt in het Franse leger tydens de Eerste Wereldoorlog, wordt door de Fransen beschouwd als een be lediging van hun leger. Tijdens de ver toning m Brussel organiseerde de Fran se kolonie een protestdemonstratie en van net Berlijnse filmfestival werd hh geweerd na een Frans protest. Volgens de procureur-generaal heeft Frankryk niet geprotesteerd tegen de vertoning in Zwitserland. Paths of Glo ry is een paar maanden geleden uit voerig in De Tijd besproken. Na 's morgens in de Sint Pieter een pontificale H. Mis te hebben opgedra gen heeft paus Joannes gisteren op de feestdag van Maria Onbevlekte Ontvan genis een bezoek gebracht aan zijn titelkerk, de Santa Maria Maggiore. Al vorens de paus zich naar de basiliek begaf, knielde hij een ogenblik in ge bed verzonken neer aan de voet van de slanke zuil op de Piazza di Spagna. die het beeld van Maria Onbevlekte Ont vangenis draagt. Aan een overvloed aan bloemen, neergelegd door de Romeinse bevolking, voegde hij een bos witte ro zen toe, die getooid was met een geel wit lint met het pauselijk wapen. Daar na zegende hij de menigte, die het olein, de straten en de Spanjetrap vulde en vervolgens begaf hy zich naar de Maria Maggiore. Bij aankomst in de sacristie werd de paus verwelkomd door een achttal kar dinalen, vooraan kardinaal Tisserant, be nevens de nog te creëren kardinalen Tardini en Confalonieri. Bij het betre den van de basiliek zelf werd hij begroet door kardinaal Micara. De paus knielde enkele ogenblikken voor het altaar neer en vereerde vervol gens de beeltenis van Maria Salus Po- puli Romani in de Borghesekapel. Tenslotte gaf de paus, van de loggia in de verlichte voorgevel af, zijn apos tolische zegen aan de geestdriftige men senmassa, die het plein vulde en die bij het vertrek het cordon verbrak en de auto omringde, waarin de paus de men sen glimlachend zegende. Toen het reeds donker was keerde de paus van zijn vierde bezoek aan Rome naar het Va- ticaan terug. De hoofdcommissaris van politie te Rotterdam, de heer H. M. C, A. Staal, is voornemens het ontslag, dat hy twee maanden geleden aanbood, in te trek ken, aangezien het meningsverschil tussen hem en de burgemeester, mr. G. E. v. Walsum, nagenoeg is bijgelegd. De gemeenteraad zal er donderdag meer over te horen krygen. Beide heren heb ben namelijk een gezamenlijke verkla ring opgesteld, die de burgemeester in de vergadering van de gemeenteraad bekend zal maken. Het verschil van mening, dat de di recte aanleiding werd tot de ontslagaan vrage van de hoofdcommissaris, betrof dc aanstelling van een agente van po- ütiè in vaste dienst. Het hoofd van de politie had een afwijzend advies gege ven aan de burgemeester, die haar niet temin in het korps opnam. Intussen had, zo is later gebleken, deze agente reeds een sollicitatie ingediend bij een ande re gemeente, waar zy vermoedelijk zal worden geplaatst. Dat de controver se tot een oplossing is gekomen is mede te danken aan de bemiddelingsactivi teiten van de minister van binnenland se zaken en de commissaris van de ko ningin in Zuid-Holland. Paus Joannes XXIII heeft de inwo ners van de Philippijnen verzekerd hen met evenveel liefde en welwillendheid te zullen bejegenen als zijn voorganger, paus Pius XII, aldus meldt U.P.I. Hij deed dit in een brief aan president Gar cia, die zondag door kardinaal Agagia- nian persoonlijk werd overhandigd. Kar. dinaal Agagianian is als pauselijk le gaat in Manilla Voor de inwijding van de nieuwe metropolitane kathedraal. Te vens woont hy dan de eerste conferen tie bfj van Aziatische bisschoppen. Tij dens zijn verblijf in de Philippijnen is hy de gast van de president. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii (Van onze correspondent) an de buitenmuur van een ac countantskantoor in de O. Bo- teringestraat te Groningen prijkt thans weer een nieuwe ther mometer. Het is het zesde weer- metertje in nauwelijks twee jaar. Tot voor kort hing er een verniel de thermometer met daaronder een publicatie van de volgende inhoud: „Deze thermometer is niet alleen bedoeld om de temperatuur aan te geven, maar ook om de baldadigheid van de Groninger jeugd te peilen. De eerste thermometer werd ver nield in december 1956, de tweede in augustus 1957, de derde in april 1958, de vierde in augustus 1958 en de vijfde op 4 september 1958. We hebben thans de moed opgegeven en het vertrouwen in de Groninger jeugd verloren." Een deputatie van de schoolver eniging van de U.T.S. (Grote Lelie straat) heeft zich deze aanklacht aangetrokken. Dezer dagen boden vyf jongelui de accountant een nieu we thermometer aan. Gisteren werd de weermeter opgehangen met als bijschrift: „Deze thermometer werd namens de Groninger schooljeugd aangeboden door het bestuur van de schoolvereniging van de U.T.S. op zaterdag 6 december 1958." Het vertrouwen is hersteld, maar voor hoe lang? Zo goed en zo kwaad als het ging maakte hij in een mengelmoes van Ne derlands en Hongaars duidelijk, dat hij met de „Waterman" mee wilde, want, zo begreep men uit zijn woorden, za terdag j.l. had hij bericht oiftvangen dat hem was toegestaan naar Austra lië te emigreren. Maar wat bleek nu? De man beschikte alleen nog maar over deze brief, maar bezat verder geen paspoort, niet eens een pasfoto. H« had voorts alleen wat zakgeld bij zich, maar geen reisgeld om de over tocht te betalen. Men trachtte de Hongaar aan het verstand te brengen, dat hij zonder de vereiste papieren en zonder reisgeld niet aan boord mocht, doch toen hjj bleef aanhouden staken enige op de kade aanwezige ambtenaren de hoofden by elkaar. Het gevolg was. dat iemand van het passagekantoor van de Kon. Rotterdamse Lloyd samen met de Hon gaar in een auto stapte, linea recta naar Den Haag. Via het bureau van de Verenigde Naties en andere officië le instanties kwam alles nog in orde. Zo kon het gebeuren, dat hij des mid dags om twee uur opnieuw bij de „Wa terman" arriveerde. En nu mocht hij aan boord: een gloednieuwe foto zat op zijn even-gauw verstrekt paspoort ge plakt. En wat het reisgeld betreft: onze regering had zich bereid verklaard het geld voor te schieten. De „Waterman" heeft 719 passagiers aan boord van wie 700 emigranten. Onder nen bevinden zich 305 kinderen beneden de zestien jaar. Naar wij vernemen zal de effecten beurs op 24 december a.s. niet gehouden worden op de gebruikelijke tijd in de middag, maar 's morgens van 10.30 tot 11.30. Op 31 december zal de beurs zoals gebruikelijk gesloten zijn. Advertentie verigens zal het bijzonder interes sant zijn te vernemen, waaróm Se rov van zijn functie is ontheven. Zijn hele carrière wijst erop. dat hij een trouw volgeling van Khroesjtsjev is ge weest. Hij is door de Sovjet-dictator ook dikwijls als vertrouweling behan deld. In september 1956 mocht Serov deelnemen aan de besprekingen tussen Khroesjtsjev, Boelganin. Gerö, Tito en Foertseva te Jalta. Zijn naam werd genoemd als een van de deelnemers aan het befaamde verzoeningsgesprek, dat op 18 juli 1957 in een villa bij Mos kou werd gevoerd door o.a. Khroesj tsjev, de beide Joegoslavische yice-pre- sidenten Kardelj en P.ankovitsj, d# Bulgaarse communistenleider Zjivkov en de Albanees Hodzja. Nog in diezelfde maand zou Serov een bezoek aan Damascus hebben ge bracht, waar hy een paleisrevolutie van linkse Syrische militairen, onder leiding van kolonel Abdul Hamid Ser* raj, zou hebben voorbereid. Een klein jaar geleden, op 21 decem ber 1957. schreef Serov in de Pravria een artikel, waarin hij meedeelde, dat zijn organisatie, de commissie voor de staatsveiligheid, volledig was gezui verd van verdachte elementen. Hij be tuigde volledige trouw aan de partijlei ding en waarschuwde voor het gevaar van een toeneming van de buitenland se spionage. Dreigend liet hij daarop volgen, dat de functionarissen in indus trie en wetenschap die teeenover bui tenstaanders hun mond niet konden houden, gestraft zouden worden. In april van dit jaar vergezelde Se rov zijn principaal op diens reis door Hongarije, de mysterieuze reis. die zo spoedig werd gevolgd door de bekend making van de executie van Nagy, Ma ieter c.s. De groepen die zich vcidaan zul en voelen door de degradatie van Serov, zijn aan de vingers van twee handen niet te tellen. Het merkwaardige is echter, dat er tot dusver weinig aanwij zingen zijn gewreest, dat ook Khroesj tsjev redenen had verstoord te zijn op Ivan de Verschrikkelijke. IlIlllllllllIllllllllllllladfllflIlllllllllIllllllllllllllllllllllllllllllU „Een juridisch-technische aanpas sing aan de wijziging van de Grond wet" noemt minister Staf zijn wetsont werp tot wijziging van de dienstplicht wet, waardoor dienstplichtigen van de Landmacht ook buiten Nederland kun nen worden uitgezonden. Zoals bekend heeft de P.v.d.A. tegen het wetsont werp bezwaar gemaakt, omdat daar door de militairen ven de Landmacht ook tegen hun wil kunnen worden aan gewezen voor dienst in Nieuw-Guinea. Minister Staf verklaart de tijdsruim te tussen de wijziging van de Grondwet in 1956 en de indiening van het aan hangige wetsontwerp met een verwij zing naar het langdurig overleg over de bijzondere soldijregelm0 voor uitge zonden militairen. Een en ander blijkt uit de memorie van antwoord die de minister bij de Tweede Kamer heeft ingediend. Intussen is door de indiening van de ze memorie duidelijk geworden dat de regering de behandeling van het wets ontwerp toch il doorzetten ondanks de socialistische bezwaren, zoals die door mr. Burger op de Fakkeldragers- dag in Utrecht waren uiteengezet. Naar wij vernemen heeft de Koninklij ke Paketvaart-Maatschappij te Amster dam het 5955 brt. metende s.s. „Plan- cius" (bouwjaar 1924), voor de sloop verkocht. Voorts zijn twaalf schepen voor de vaart verkocht, t.w. s.s. Japara (3323 brt), m.s. Bandjermasin (1279 brt), benevens de motorschepen Laran- tuka, Lampone, Legundi, Lahewa, La- rat, Lembeh, Leksula. Lasem, Lawu en Lebak alle metende 556 ton. Met de reeds eerder verkocht 14 schepen (te zamen metende 18.085 brt) zijn tot op heden 27 schepen verkocht met totaal 34.202 brt. Verenigde Staten President Eisen hower is gisteren 68 jaar en 55 dagen geworden. Dit betekent dat hij thans de oudste president is die ooit in de V. S. aan het bewind is geweest. President Harrison stierf toen hij 68 jaar en 54 dagen was. Hij is maar 31 dagen pre sident geweest (Rtr). iiilliliiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiillilllllililillllillllllillilllllllllll Geen kerstuitkering voor werklozen Het toekennen van kerstgratificaties aan personen die onder toepassing zijn van een der complementaire sociale voorzieningen, laat zich bezwaarlijk verenigen met het huidige karakter en de opzet van deze voorzieningen en de samenhang daarvan met het regerings beleid op het terrein van ionen en so ciale uitkeringen in ruimere zin. Minister Suurhoff heeft dit meege deeld op vragen van het Tweede Ka merlid Borst (C.P.N.) dat vroeg of de minister bereid was een kerstuitkering te verstrekken aan die werklozen die reeds geruime tijd werkloos zijn en daardoor in de rijksregeling in de so ciale voorziening B lopen. (Van onze correspondent) Burgemeester H. van Ek van de Friese gemeente Achtkarspelen heeft maandag eigenhandig in zyn gemeente de rode haan laten braaien. Jarenlang heeft hij gewerkt aan de oplossing van het krottenvraagstuk en met hem is het hele gemeentebestuur zo langzamer hand tot de overtuiging gekomen, dat alleen radicaal optreden een oplossing van het vraagstuk kan brengen. De brand erin, moet burgemeester van Ek gedacht hebben, en maandagmiddag heeft hy een brandende fakkel gesme ten in een van de ruim vierhonderd krotten van zijn gemeente, een krot dat behoorde tot de omstreeks vijfdui- ze.ud die er in de provincie Friesland zyn. Later heeft hij tydens een bijeenkomst te Surhuisterveen dit ogenschijnlijk nogal drieste optreden nader verklaard. Dit krot, waarin vier gezinnen gehuis vest zijn geweest, was eigendom van de gemeente en het gaat niet aan, dat een gemeente zelf krotten exploiteert, zo zei hy. Daarom was besloten, dat het nog voor de winter zou worden opgeruimd. Want opruimen is dè op lossing. anders is zo'n krot in een minimum van tijd weer clandestien be woond. Wij hebben, zo deelde de bur gemeester mee, dit jaar 51 krotten op geruimd, maar de kwaliteit van de woningen in deze gemeente is zo, dat heel veel huizen binnen afzienbare tijd eveneens moeten verdwijnen. Dit jaar kwamen er vijftig krotten bfj. Met de geringe toewijzing van wonin gen, zoals die thans geschiedt, komen we er niet, aldus de burgemeester. Er wordt oij dé verdeling van het bouw volume geen rekening gehouden met de krotopruiming, terwijl dat juist voor een gemeente als de onze en een gewest als Friesland noodzakelijk is.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 5