Komt Bonn Nederland eind tegemoet? BRITSE pacifisten dringen „geheime bases" binnen De nieuwste Weense modellen Nieuwe Westduitse nota minister aangeboden Schadevergoeding aan nazi-slachtoffers Felle kritiek van A very Brunclage petroleum DE HAARDOUE België-Nederland in het volgend seizoen DINSDAG 9 DECEMBER 1958 PAGINA 7 Spelregels Belastingen Stallen Apothekersassistente St.-Willibrordus Adres Belasting Geblokkeerde huur Amerikaanse sportjeugd Emigrantenschepen Over 1958 afschrijving ca. 15 procent Een Proost van mindere klasse zuinig - geen roet - meer warmte Bins Brandend Maagzuur met een of twee Bennies! AGATHA CHRISTIE MARKTBERICHTEN Vragen voor deze rubriek moeten worden gericht aan de Redactie van ons blad (met tn de linker-bovenhoek der enveloppe: Vragenrubriek-). De beantwoording ge schiedt gratis. De Redactie behoudt rich echter het recht voor, bepaalde vragen niet voor beantwoording in aan merking te doen komenOver de beslissing dienaangaande kan niet worden gecorrespondeerd. Gaarne vermelding van naam en adres bij de ingezonden vragen. Men houde er nog rekening mee, dat men minstens 14 dagen op antwoord zal moeten wachten en dat het ons niet mogelijk is, in te paan op verzoeken tot persoonlijke beantwoording der brieven. tingsplichtige is voldaan, wordt dit aan hem in casu aan de verkoper gerestitueerd. Partijen kunnen er dan mede volstaan om uitsluitend het ge deelte van het gestorte bedrag te ver rekenen, dat betrekking heeft op de pe riode, waarin de woning was verhuurd. Mevr. v. d. E. L. Hoe luiden de spelregels van het jokeren? Zoals u het in Amsterdam speelt is het goed, maar zoals ze het ln Gouda spe len eveneens. Wij moeten er echter aan toevoegen, dat de spelwijze van uw fa milie in Gouda de minst moeilijke is, dus niet zo spannend. Deze wijze van spelen is goed, als men jokert met kleinere kinderen, omdat dit niet zo moeilijk is. Overigens speelt u elk ge zelschapsspelletje natuurlijk zoals men gewoon is te spelen bij de mensen bij wie u te gast bent. Mevr. v. d. E. L. betreft uvr vraag over hondenbelasting. Dit betreft een gemeentelijke belasting en is dus plaatselijk geregeld. In vrij wel iedere gemeente is de regeling an ders. Het lijkt ons het beste, dat u zich schriftelijk tot het gemeentebestuur wendt, om uw bezwaren in te dienen. J. A. Betreft vraag belasting be talen op een spaarbankboekje ge stort geld. Wij hebben u reeds bericht, dat het gaat om de vraag wie de rente geniet. Draagt uw zoon de rente af, dan moet u dit bedrag opgeven; mag hij de ren te houden, dus geeft u deze weg hoe wel u de rente wel kunt opeisen, dan ook moet u het bedrag opgeven voor de belastingen. In alle andere gevallen moet uw zoon de belasting betalen. Be spreekt u dit geval eens op het belas tingkantoor en geeft u dan duidelijke inlichtingen. N. te S. Hoeveel K.I.-staUen met aantal runderen zijn er in ons land? Dit is een zeer moeilijke opgave, daar er zeer veel verenigingen, boerenbon den, plaatselijke afdelingen enz. enz. zijn, die zich met K.I. bezighouden. Verder kunnen we deze weer onder scheiden in het soort veeslag. als b.v. F.U., M.N.Y. veeslag, enz. Er is ech ter een Centrale Commissie van Toe zicht op de uitvoering der K.I." in Ne derland. Secretaris A. Rutgers, Malie baan 94, Utrecht, tel. 030-20937. Verder zijn er provinciale commissies van toe zicht op de K.I. Voor Noord-Holland is het adres: Directeur Gezondheidsdienst voor Dieren, postbus 88, Alkmaar, tel. 02200-4773-5197. F. v. d. B.1. Heeft men voor apo thekersassistente een E.H.B.O.-di- ploma nodig. 2. Als men een Mulo diploma bezit, hoe lang moet men Jan nog leren voor het diploma apothekersassistente? 3. Verdient men iets tijdens de opleiding? 4. Hoe oud moet nirti tenminste zijn? Een E.H.B.O.-diploma is niet nodig. 2. De opleidingsduur is 1 2 jaar. 3. Als men in Haarlem de daar gegeven wordende centrale cursus volgt, die 2 jaar duurt, ontvangt men zakgeld. (Waar u in de omgeving van Haarlem woont heeft liet zin u op deze cursus te attenderen). Bij de jaar durende particuliere cursussen ontvangt men geen vergoeding. 4. Men moet, als men examen doet, 18 jaar zijn. C.K. vraagt naar literatuur over de figuur van Sint Willibrordus. Met name wordt hij geboeid door het probleem hoe Sint Willibrord. toen hij na zijn landing bij Katwijk pre dikend door de lage landen trok, zich verstaanbaar wist te maken. Kende hij het Germaans, dat hier gesproken werd of bediende hij zich van tolken? Ofschoon wij niet kunnen garanderen, dat het met name gestelde probleem van de vraagsteller erin wordt opge lost. verwijzen wij naar de volgende werken: ..Willibrordus en zijn tijd" door N. Lampen: ,.A l'Aube des Pays- Bas" door G. Verbist: Willibrordiana (in Hist. Tijdschrift. 10. 1931, 126), door W. Lampen. A. v. S.: Hoe kan ik aan iemands juiste adres komen, wanneer ik de naam ken en weet in welke stad hij woont? Als de gezochte telefoon heeft, staat hij in het telefoonboek. Overigens moet hij te vinden zijn in een adresboek, zoals dat van iedere plaats van betekenis be staat (in te zien op openbare leesza len e.d.). Mevr. C.M.>fijn dochter wil in januari trouwen. Nu is haar ge zegd, dat zij, als zij in december trouwt, belastinggeld terugkrijgt over het hele jaar 1958. Men kan het in ieder geval zo stellen: ook wie tegen het einde van een be paald jaar trouwt wordt, wat de belas tingen betreft, geacht gedurende het gehele kalenderjaar getrouwd te ziin geweest Wat daarvan in een bepaald geval de consequenties zijn dient van geval tot geval te worden nagegaan. Waarom geen navraag gedaan bij de belastingdienst zelf? Men zal u daar waarachtig niet gijzelen, binden, op ge heime lijsten bijschrijven enz. Op iede re klare, eerlijke vraag zal men een klaar, eerlijk antwoord geven. R. t. H. Wanneer een huurwoning in eigendom is overgegaan en geen huurwoning meer is, is er ook van huurblokkering geen sprake meer. Kan nu het geblokkeerde gedeelte van de laatste huurverhoging van (25 procent) worden teruggevraagd en door grootboekbeheerder worden terugbetaald? De verrekening van in het grootboek voor woningverbetering ingeschreven gelden is een aangelegenheid tussen partijen, waarmede de administratie van het grootboek geen bemoeienis heeft. De Wet Grootboek woningver- j betering geeft hiervoor geen enkel voor- schrift. Voor beide partijen bij de ver- 1 koop van een woning is het echter van belang zich te realiseren, dat ingevol- ge de artikelen 20 en 17 van genoemde i wet de ingeschreven gelden uitsluitend i worden uitbetaald aan degene, die op het tijdstip van uitbetaling dat is 31 december 1970 of zoveel eerder als terzake van verbeteringen in de zin van de wet, aangebracht aan de desbetref fende woning, kan worden uitbetaald blijkens vermelding in het grootboek ge rechtigde tot de woning is. Hieruit vloeit voort, dat een verkoper, die im mers van de door hem gestorte gel den niet meer zal kunnen profiteren, het op het grootboek gestorte bedrag in de koopprijs zal willen verrekenen. Hetzelfde geldt voor de bedragen, wel ke de verkoper nog aan het grootboek zal hebben te voldoen. Ingevolge arti kel 7. leden 1 en 2, van de wet, blijft namelijk degene, die op 1 augustus van enig stortingsjaar gerechtigde tot een verhuurde woning was, gedurende het gehele stortingsjaar (dus tot en met 31 juli daaraanvolgende) stortingsplich- tig. Een verkoper zal dan ook eveneens de gelden, welke hij nog aan het groot boek moet voldoen, met de koper wil len verrekenen. Immers de koper zal ook deze gelden op 31 december 1970 of zoveel eerder als verbeteringen zijn aangebracht, ontvangen, tenminste in dien hij op laatstgenoemde data nog als eigenaar van de desbetreffende wo ning in de administratie van het groot hoek staat vermeld. De verrekening zal in uitzondering op het voorgaande echter niet be hoeven plaats te vinden over het ge deelte van het lopende stortingsjaar, vallende nadat de huur en verhuur ge ëindigd is, en waarin de woning niet opnieuw wordt verhuurd. Dit doet zich b.v. voor, wanneer de stortingsplich- tige de woning betrekt, doch ook wan neer een koper zijn intrek in de woning 'neemt of de woning verkocht wordt aan de huurder die haar blijft bewonen. Artikel 7. lid 5 van de wet schrijft in die gevallen voor, dat desverzocht d.i. op verzoek van de stortingsplich- tige het stortingsbedrag dienovereen komstig wordt verminderd. Indien het verminderde bedrag reeds door de stor- Weense kappers presenteerden dezer dagen in het Auersperg Palast hun nieuwste modellen. De nieuwe Weense lijn, die op zichzelf zeer eenvoudig is, krijgt door de in het kapsel aangebrachte versieringen een heel apart accent. LINKS: kap sel „Octavia". RECHTS: (v.l.n.r.) kapsels „Octavia", „Incroyable" en „Josefine". (Van onze Londense correspondent) Afgelopen zaterdag en zondag drong een groep pacifisten binnen op een van de Britse bases, waar men bezig is Ianceerinrichtingen aan te leggen voor de door Amerika te leveren gelei de projectielen. De pacifisten probeer den de bouwarbeid tijdelijk stil te leg gen door op de grond te gaan liggen voor betonauto's en andere voertui gen. Manschappen van de politie, van de luchtmacht en bouwarbeiders maak ten op vrij hardhandige wijze een eind aan de demonstratie met het gevolg, dat de socialisten in het parlement zich Tijdens een banket, dat na afloop van het congres van de Amerikaanse Ama teur Atletiekunie in Chicago is gehou den, heeft Avery Brundage, de presi dent van het Internationale Olympische Comité, felle kritiek geleverd op de Amerikaanse sportjeugd. Hij zei o.a.: ,,In meer dan de helft van de sporten, die op het olympisch programma voorkomen, worden onze atleten door het buitenland overklast. Steeds meer wereldrecords komen in handen van onze sportieve concurren ten. Wij hebben de laatste jaren geen enkele wedstrijd van betekenis over af standen van meer dan 800 meter gewon nen. Wij hebben hier in de V.S. het bas ketball uitgevonden, maar in Buenos Aires hebben wij van Argentinië verlo ren. Vijftig procent van onze dienst plichtigen bleken in de laatste wereld oorlog in een slechte fysieke conditie te verkeren. -Zonder de 'prachtige presta ties van onze voortreffelijke gekleurde atleten zou Amerika slechts een sport- natie van de tweede orde zijn". Brundage besloot zijn philippica als volgt: Omdat wij afstammen van een volk van pioniers verbeelden wij ons, dat wij tot de meest sportieve naties ter wereld behoren. Wij zijn dat lange tijd geweest, maar vandaag de dag be horen wij niet meer tot die landen. Het gaat ons te goed, het leven is te gemak kelijk. Laat ons eerst maar eens zorgen, dat het onderwijs in lichamelijke oefe ningen en sport verplicht wordt op alle Amerikaanse scholen". De exploitatieuitkomsten van de emi grantenschepen van het rijk over 1958 maken een extra afschrijving van 7 a 8 procent van de aanschaffingswaarde mogelijk. De normale afschrijving was reeds 8 pet. De uitkomsten zijn beïn vloed door het grote aanbod van passa giers uit Indonesië op de terugreizen naar Nederland. Daardoor werd op die terugreizen - een bezettingspercentage van 51 pet. bereikt. Intussen wordt on derzocht of het gewenst is ook in de toekomst de exploitatie door het rijk voort te zetten. Minister van Aartsen heeft dit aan de Tweede Kamer mee gedeeld. De directie van de Weense sporthal zal na afloop van een onlangs gehouden internationale wielerwedstrijd vermoe delijk geen toast hebben uitgebracht op de Belgische wielrenner L. Proost. Men had deze renner namelijk gecon tracteerd in de veronderstelling met de ex-wereldkampioen der amateurs, Louis Proost, te doen te hebben. Tijdens de wedstrijd bleek Prcost echter allesbe halve over de kwaliteiten van een wereldkampioen te beschikken. Toen de teleurgestelde directie inlichtingen over de falende „kampioen" ging inwinnen, kwam uit, dat niet de bekende Louis Proost was geëngageerd, doch slechts een onbekende naamgenoot daar van. De Oostenrijkse wielerbond zal nu de internationale wielerfederatie ver zoeken, een onderzoek in te stellen. Advertentie voor oliehaarden met hef hoogste rendement Advertentie In een handomdraai bent U van die schrijnende pijn verlost. Rennies zijn smakelijk, makkelijk in te nemen - ge woon laten smelten op de tong -. Geen wonder dat die legioenen van zuurbrandlijders zweren bij Rennies, het ongeëvenaarde, meest gebruikte maag tablet over de hele wereld. Ja - Rennies zijn een prachtmiddel en bovendien hygiënisch en gemakkelijk verpakt om in Uw zak of handtas mee te nemen. MARKTBERICHTEN PURMEREND, 9 dec Eierenveiling. 8000 eieren: henne-eie- ren f 12.00—14.00; kippe-eieren f 14.50—15.50; 300 eende-eieren f 10.00; per 100 stuks. Veemarkt. Runderen totaal 564 stuks: 305 vette koeien f 2.95—3.25 per kg, goed. 117 geldekoeien f 450—925 per stuk, matig. 75 melkkoeien f 850—1075 per stuk, kalm. 57 pinken f 350—650 per stuk, matig. 10 stieren f 650—1500 per stuk. matig. 21 graskalveren f 275370 per stuk. 40 vette kalveren f 1.90 2.60 per kg, stug. 194 nuchtere slacht- en fokkalveren: nuchtere slachtkalveren f 1.20 1.75 per kg en f 4080 per stuk, vlug; nuchtere fokkalveren f 70—130 per stuk, stug. 164 vette slachtvarkens, vette varkens voor de zouterij en vette zeugenvette slachtvarkens f 1.901.98 per kg; vette var kens voor de zouterij f 1.80i.84 per kg; vette zeugen f 1.701.78 per kg. stug. 842 biggen en schrammen: biggen f 5080 per stuk en schrammen f 80110 per stuk. han del stug. 21 fokzeugen f 275375 per stuk, 2.60 per kg. stug. *94 nuchtere lsacht- en stil. 1927 vette schapen, weidelammeren en vette lammeren: vette schapen f 65105 per stuk, stil; weidelammeren f 5070 per stuk, goed en vette lammeren f 60110 per stuk. 34 bokken en geiten f 1050 per stuk, matig. 9 paarden f 625950 per stuk, stil. Totaal aantal dieren 3861 stuks. Pluimveemarkt. 2600 oude kippen en ha nen. wit en rood, f 1.95—2.05 per kg: 950 oude kippen en hanen, blauw, f 22.10 per kg. 3200 jonge hanen, blauw, f 2.002.15 per kg. 750 eenden: jonge eenden f 1.75 2.40 en oude eenden f 1.001.25 per stuk. 600 konijnen f 3.007.50 per stuk en f 2 00 2.20 per kg. 75 ganzen f 7.009.00 per stuk. Het bestuur van de Belgische voet balbond is akkoord gegaan met het voorstel van de K.N.V.B. om de wed strijd België-Nederland van het vol gend seizoen op 24 april 1960 vast te stellen. Wat de datum voor de wedstrijd Ne- derland-België in het najaar van 1959 betreft is nog geen overeenstemming bereikt. De K.N.V.B. had voorgesteld 13 september, doch de Belgische bond wil deze wedstrijd verschuiven naar de eerste zondag van oktober. De K.N.V.B. zal zich omtrent dit Belgische voor stel beraden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 7