Mr\ Burger wijst Kamer weer op van sijn eisen Minister Hofstra in grote moeilijkheden om belastingwetten Tweede Kamer in verset tegen binding voor langer dan een jaar Minister aanvaardt de motie- Romme niet als compromis 100.000 op no. 1982 Brandjes in 3 New Yorkse scholen Rusland versterkt en hergroepeert troepen om Berlijn Sovjets maken kennelijk ernst met „zenuwenoorlog Cijfers de voor bewijzen IJ-tunnel Beslissing moet met spoed genomen worden Ontsnapte gevangene Haarlem gegrepen Ondergedoken in woning dicht gevangenis hij voorrang Benoemt H. Vader maandag nog zes kardinalen? Vliegtuig stort brandend neer op twee huizen Verkeer vooral naar binnenstad lil Smit. van Rijsbermen Hel weer Russen maken eerste foto van de aarde Vier inzittenden en twee kinderen in een der huizen gedood VREEMD LICHT OP KHROESJTSJEVS TOEZEGGINGEN B. EN W. AMSTERDAM SCHRIJVEN REGERING: Voor de Koopvaardij Belangrijke post voor Ivan Serov WOENSDAG 10 DECEMBER 1958 82ste JAARGANG No. 30085 Het is duidelijk, dat de Tweede Kamer de belastingvoor stellen van minister Hofstra niet zonder meer zal aanvaar den. De poging van de minister van financiën om wat toe te geven en dan de aanvaarding voor twee jaar er door te krijgen, staat op mislukken. Er kwam zelfs een nota van wijzigingen vanachter de ministerstafel, waarin werd vast gelegd, dat de Staten-Generaal achteraf de fiscale maat regelen mogen controleren, die de regering op grond van deze nieuwe belastingmaatregelen op eigen initiatief kan gaan nemen. Maar het andere punt dat de voorstellen nu Voor twee jaar moeten worden aanvaard is op steike oppositie van alle kanten gestuit. Mr. Burger krijgt de wind van voren In de Verenigde Staten Gedurende de periode van zes maanden, waarin de wes telijke Grote Drie met het Kremlin zouden moeten onder handelen over het Russische voorstel om van West-Berlijn een „vrijstad" te maken, zou er aan de huidige (viermogend- heden) status van de stad niets veranderen. Zo schreef de Russische premier en partijsecretaris Nikita Khroesjtsjev het in zijn nota's aan Washington, Londen, Parijs, Bonn en Oost-Berlijn. Dat is waarschijnlijk wel waar ten aanzien van de controle op het verkeer over de weg, te water en door de lucht naar en van West-Berlijn, die door het Rode Leger en de Oostzonale „Nationale Volksarmee" gezamen lijk wordt uitgeoefend. Het is echter niet waar ten aanzien van de stationering der Russische en Oostduitse troepen in het Oostzonale gebied rond de voormalige Rijkshoofdstad. Er zijn vele aanwijzingen, dat de Russische en Oostduitse troepen rond de stad worden hergroepeerd en versterkt. MOORSE TRUIEH SOKKEH Meer wind Het weer in Europa Nieuwe eenheden tanks en infanterie Ook langs zonegrens BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoons Redactie 21544. Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 t&lrectle: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W, A M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severtn. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- loogte. Omroepers 16 cents per m m -hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur *i avonds tel. 21544 (Van onze parlementaire redacteur) De K.V.P. heeft een aantal amendementen ingediend, waardoor de duur in ieder geval tot een jaar zou moeten worden bekort. Prof. Romme voegde daar later nog een motie aan toe, waarin wellicht een compromis te vinden is, maar dan een met veel winst voor de Kamer. In deze motie wordt ge vraagd, dat de Kamer in de gelegenheid zal worden gesteld de vraag, of de belastingvoorstellen voor een of voor twee jaar moeten gel- "a,b'r te bezien. Dit zou dan kunnen geschieden wanneer de regering een beslissing zal hebben genomen met betrekking tot de kwesties van financieel-economische aard, waarover de S.E.R. nog advies moet uit brengen. Prof Romme heeft dus een uitweg uit de impasse aangewezen door de fis cale kwesties en de vraag of een parle ment zich tevoren mag binden om een zaak als deze voor twee jaar aan te ne men uit elkaar te halen. Minister Hof stra'zou wanneer de motie wordt aan- vaard en uitgevoerd, met zijn fiscale re gelingen op 1 januari vooruit kunnen. Hij heeft de Kamer geprikkeld door een samenhang van vier wetsontwerpen te maken en deze bovendien op een laat tijdstip in te dienen. Wordt er nu geen beslissing genomen, dat komt op 1 janu ari het hele zakenleven in last, dan weet men namelijk niet meer welke investe- rmgsfaciliteiten er zuilen gelden. Ver schillende sprekers voelden zich hier- voorainw3. dwangpositie geplaatst. Dit Dr fhen geprikkeld tot verzet. nietL^a„Sr)^J'P-) zei, dat hij de strijd wordt opgedrnr, maar als hem dle niet ui? de vveg^ea da" zal h« die treft natuurlijk ook d„ Het -verzet bT Kamer om mee te weXelgenng/an de pagandastunt, waarrned|n ,?an pe Br»~ op de Utrechtse Fatkit P.v.d.A. heeft gewerkt. Een van d,? -?-g daar aan de orde kwam, wat dat de SH;Km^nT ™°et hebben om maatregelen te kunnen n^en wann£f? zy dat nodig acht. De Kamer is van oordeel, dat de ontwikkeling in 1959 wel eens mee zou kunnen vallen. Dr. Lucas citeerde in dit verband het interview uit ons blad van gisteravond met ir. van Dam, voorzitter van het Produkt- schap voor Zuivel, waarin deze zich optimistisch over de situatie op de zuivelmarkt heeft uitgelaten. De be lofte van minister Hofstra om, wan neer inderdaad in 1959 zich gunstige omstandigheden zouden voordoen, de maatregelen zo mogelijk ongedaan te druk?"' maakte niet de minste ln" ziinew?=n!jSter sprak nog een ogenblik ein van ?arinS uit voor de bedoelm- dis bleek J' Homme, maar al spoe- mlende Hiidat h« daar niets, van motie vervat de uitnodiging, in de Saar a l!el willen alnvaarden, ^nrierd daT deza z° werd ver" Taar ia twee ti5amer "iet na één TlS5- <Sitdmin1sterfële geia'ch ontvangerhde "Vste? voeg- de e,ï eCl?t« °e: "Ik «een hit in alle ernst Het indienen van de motie-Romme is aanleiding geworden tot een nieuw de bat, waaraan enkele fractievoorzitters deelnamen. Het bleek dat de partijen met uitzondering van de beide linkse groeperingen, achter de motie staan. Prof. Oud (V V D.) wilde eerst nog we ten of motie en amendementen een ge heel vormden. Dit werd hem door prof. Romme bevestigd. Vooral mr. Burger (P.v.d.A.) kreeg in dit debat de wind van voren. HÜ noemde de motie met de poging, om de maatregelen slechts voor een jaar te doen gelden, een bewijs van wan trouwen in de regering. De heren Ti- lanus (C.H.) en van Eysder (A.R.) namen dit hoog op en betoogden, dat de Kamer met zakelijke argumenten tegen de ministeriële plannen had ge streden en dat een grote meerderheid niet in het minst overtuigd was door de argumenten van de minister van financiën. Voorts was de socialistische fractie leider van mening, dat door deze poging Vervolg op pagina 7) MINISTER HOFSTRA In de 541e staatsloterij, 4e klas is de hoofdprijs van f 100.000 gevallen op no. 1982, Van dit lot zijn de series a tot en met .Aff.Pectievelijk verkocht in Maastricht, rioJf chem, Haarlem, Amsterdam, Lei- tv, 's"Gravenhage. vc,r-i™iiï?a-stricht is het lot in serie a t- ln een half lot, een paar tien- Tieren rif ni?e twintigjes aan particu- H, J het volgens de collectrice, n,U7on"S°-- kunnen gebruiken". Hoge mccof? I*jn+ deze collectrice steeds tussen Smt-Nicolaas en Kerstmis te recht gekomen. De koper van een tiende van het lot m de serie f in Den Haag gelooft nu voorgoed in Sint-Nicolaas. Hij had de honderdduizend 0p zijn nummer als Sint Nicolaaswens op zijn verlanglijstje geplaatst. Ook m Den Haag is de prijs terecht gekomen bij particulieren, die niet tot de bemiddelde stand worden gerekend. Het lot in serie e is door een Leidse collectrice verkocht aan iemand, die het op zijn beurt in kleine gedeelten heeft doorverkocht naar verscheidene loterijclubjes in Aalsmeer. Van dit lot js geen groot gedeelte in handen van een persoon gekomen. Het gehele be- arag is in kleine coupures toegevallen aan Aalsmeerse tuinders. Het lot in de serie c is in Haarlem verkocht in zeven tientjes, een twintig je en een kwart gedeelte. Radio Moskou heeft gisteravond be richt, dat van een Russische meteorolo gische raket uit de „eerste echte foto" van de aardbol werd gemaakt, aldus meldt U.P.I. Op vrijdag 12 december zal de Haagse muziekpedagoge Regina Grelin- ger haar zeventigste verjaardag vieren. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII In twee New Yorkse scholen heeft men gisteren brandjes ontdekt die, naar mening van de brandweer, aangesto ken zijn, aldus meldt United Press In ternational. Maandag had men op een derde school ook een aangestoken brand je ontdekt. In verband hiermee zal het toezicht dat politie en brandweer op de scholen in New York uitoefenen, wor den verscherpt. Inmiddels zijn vijfhonderd man perso neel van de afdeling preventie van de New Yorkse brandweer nog steeds be zig met het diepgaand onderzoek naar de brandbeveiliging op New Yorkse scho len, dat werd ingesteld na de catastro fale schoolbrand van vorige week in Chicago. Op last van de brandweer zijn tot op heden vijftien scholen gesloten. Extra personeel is aangetrokken om de inspectie zo vlug mogelijk te laten verlopen. Elke school waar de brand beveiliging niet voldoende is wordt, han gende het aanbrengen van verbete ringen, voor onbepaalde tijd gesloten. De pauselijke ceremoniemeester heeft uitnodigingen doen uitgaan voor een op maandagochtend te houden Ge heim Consistorie waarop paus Joannes XXIII nieuwe kardinalen zal creëren, aldus bericht Reuter. De huidige leden van het College van Kardinalen worden volgens de „Intimatio" van mgr. Enri co Dante te half tien Nederlandse tijd in de consistoriezaal van het Vaticaan verwacht. Dit Consistorie zal gevolgd worden door een openbare bijeenkomst, drie dagen later in de Sint-Pieterbasi liek tijdens welke de paus de rode hoed aan de nieuwe „prinsen van de kerk" zal overhandigen. Volgens geruchten zou de paus in zijn maandag te houden toespraak meede len dat het aantal kardinalen tot tach tig wordt uitgebreid. Na het overlijden, dezer dagen, van kardinaal Rodriguez van Santiago in Chili zijn er thans, met de nieuw aangewezenen mee, 74 kardinalen. De paus zou verder, volgens de geruchten, de benoeming van nog andere kardinalen „in petto" willen houden. _rTe. Norfolk in de Amerikaanse staat Virginië is gisteren een Amerikaans tweemotorig marinevliegtuig, dat op de luchtbasis bij de stad zou landen, tegen een hoogspanningskabel gevlo gen, ontploft en brandend neergestort op twee huizen in een van de hoofdstraten van de stad. Dit bericht Reuter. De vier inzittenden van het toestel vonden de dood, evenals twee jonge kinderen in een der huizen. In het andere huis was op het ogenblik van het ongeluk nie mand aanwezig. De moeder van de omgekomen kinderen, de vrouw van een luitenant van de marine, liep brand wonden op. Haar derde kind bleef on gedeerd. Met een hartelijke handdruk neemt Sir Winston Churchill afscheid van zijn gast heer op Downingstreet 10, premier Harold MacMillan. De grijze staatsman heeft dinsdag voor het eerst sedert lange tijd de lunch gebruikt in zijn oude ambtswoning. (Van onze correspondent in Bonn) (Van een verslaggever) Alle argumenten die bij het onder zoek van de IJ-tunnel en de Coen- tunnel in overweging zijn genomen wijzen erop, dat de IJ-tunnel de voorrang moet hebben. Dit schrijven B. en W. van Amsterdam in een uit voerig adres aan de Ministerraad en de leden van de Staten Generaal. Amsterdam heeft de kans gegrepen om, nu de begroting van Waterstaat binnenkort in de Kamer komt, dui delijk nogmaals alle feiten te resu meren en met klem van redenen de voorrang voor de IJ-tunnel te beplei ten. De enquête van 1950 heeft uitgewe zen dat de IJ-veren ongeveer twee maal zoveel verkeer verwerken als de Zaanse Hemponten. Een analyse van de cijfers wijst uit, d t van het Heniver- keer twee derde afkomstig was van of De 23-jarige Haarlemmer J. M. v. R- die maandagmiddag tijdens het luchten van de gevangenen kans heeft gezien uit de Haarlemse strafgevangenis te ontvluchten, is vannacht door de Haar lemse recherche gegrepen. De jonge man bleek een onderkomen te hebben gezocht bij kennissen aan de Scheep- makersdijk, vlak by de gevangenis. Toen drie rechercheurs vannacht om kwart voor twee aanbelden, gaf v. R. zich zonder verweer over. HU werd naar het politiebureau aan de Smede- straat gebracht, waar hij werd ver hoord. Vroeg in de morgen is hij naar de strafgevangenis teruggebracht. Van R. is na zijn ontvluchting on middellijk naar kennissen op de Scheep- makersdijk gegaan, waar hij sedert maandagmiddag niet meer vandaan is gegaan. Wel schijnt hij het plan te hebben gehad om wanneer de eerste politie-activiteit wat geluwd zou zijn naar het buitenland te ontkomen en dienst te nemen in het Vreemdelingen legioen. Reeds toen hij in de gevangenis zat, heeft hij zich daarover uitgelaten. Van R. heeft ten koste van alles willen voorkomen, dat hij ter beschikking van de regering zou worden gesteld, het- g*eelL-j0U ëeschieden wanneer zijn strattijd op 13 december om zou zijn. Hij zou dan worden ondergebracht in een rijksasiel, maar omdat daar tegen woordig vrijwel geen ruimte is, wor den de terbeschikkinggestelden vaak het eerste halfjaar ondergebracht in het huis van bewaring. Doordat v. R. nu twee dagen ontvlucht is geweest, zaj "LI, ook twee dagen langer moeten „zitten". Vermoedelijk zal zijn straftijd dus maandag om zijn, waarna hij naar het huis van bewaring zal worden overgebracht. De politie heeft vannacht geen moeilijkheden ondervonden bij de aanhouding van de vluchteling. Men had dat ook niet verwacht. De buurt was niet afgezet en de recherche had het ook niet nodig geoordeeld om andere voorzorgsmaatregelen te ne men. Van R. bleek nog op te zijn, toen de rechercheurs aanbelden. De politie heeft gisteren een tip gekre gen, dat v. R. zich in de bewuste woning aan de Scheepmakersdijk moest ophouden. Vanacht is men de proef op de som gaan nemen. bentemd voor Amsterdam en dat van het IJ-pontenverkeer 89 pet Amsterdam tot bestemming of vertrekpunt had. In totaal blijk) dus 82 pet van het verkeer op Amsterdam betrokken te zijn. Onderzoekingen hebben uitgewezen dat dit op Amsterdam georiënteerde verkeer voor het allergrootste deel is gericht op de binnenstad. Bij een keu ze van IJ- of Coentunnel gaat het er dus om of men dit verkeer van het westen dan wel van het oosten uit de binnenstad wil laten naderen. B. en W. van Amsterdam wijzen erop dat de wes telijke toegangen van Amsterdam on voldoende en bovendien zwaar belast zijn, terwijl in het oos'elijk gebied waar de IJ-tunnel uitmondt de saneringen een stramien van brede verkeerswegen op leveren. Ook het doorgaande verkeer zal meer van een IJ-tunnel profiteren. Het blijkt namelijk dat het grootste deel gericht is op de oostelijke en zuidelijke uitvalswe gen van Amsterdam, die via de IJ-tun- r.el beter bereikbaar zijn dan via de Coentunnel. De bouw van de bruggen bij Schel- lingwoude heeft sinds 1950 de verkeers- cijfers veranderd, zoals ook de minister in de Kamer heeft doen uitkomen. B. en W. antwoorden hierop, dat het Amsterdamse aandeel van 82 in het totale IJ- en Hemverkeer volgens de jongste tellingen niet is verminderd. B. W. menen dat de IJ-tunnel, indien deze aleen zou worden gebouwd, 85 van het cotale Hem- en IJverkeer tot zich zou trekken terwijl een Coentunnel slechts 55 pet zou verwerken. B. en W. constateren dat bij het vraagstuk van de prioriteit van de bei de tunnels de kosten geen rol spelen. Beide tunnels zijn, als men de nood zakelijke bijkomende aansluitingen mee rekent, even duur. Een blik in de t-ekomst werpend con stateren B. en IV. van Amsterdam, dat i bij het hanteren van de normale _ver- keersgroeifactor van 9 pet per jaar, reeds binnen drie a vijf jaar de ontlas ting van de IJ-veren door de bouw van de Schellingwouder bruggen teniet zal zijn gegaan. De bruggen geven nauwe lijks soulaas voor de duur van de bouw van de tunnel. Het is dus noodzakelijk dat de tunnelwerken met de grootste spoed weer ter hand worden genomen, wil men niet zowel bij de veren als bij de bruggen verkeerscongesties zien ont- Tenslotte wijzen B. en W. erop dat de komende uitbouw van Amsterdam- Noord van een stadsdeel van 50.000 in- woners tot een van 100.000 de ver keersgroei nog ongetwijfeld zal ver snellen. „Voor Amsterdam", zo besluit de brief, „is de totstandkoming van de IJ-tunnel een levensvoorwaarde. Zon der een onbelemm?rde verbinding tus sen de beide stadsdelen zal de verdere ontwikkeling en ontplooiing van Amster dam dusdanig worden geremd, dat de stad haar functie in het nationaal be stel niet naar behoren kan blijven ver vullen. Amsterdam i. de grootste handels- en industriestad en de twee de h ivenstad van ons land. Ongeveer 12 pet. van het nationale inkomen wordt binnen d hoofdstedelijke gemeente grenzen verdiend. Op Amsterdam rust de taak alle krachten in te spannen om deze belangrijke bijdrage aan de nationale welvaart zo hoog mogelijk op te voeren. Amsterdam meent daarbij echter aanspraak te mogen maken op de daadwerkelijke medewerking van de landsoverheid bij haar verdere ontwik keling, ook met betrekking tot de IJ- tunnel". Bij een persconferentie werd, als toe lichting op het schrijven, nog medege deeld, dat het rentabiliteitsonderzoek, dat thans over de tunnels gaande is, naar gehoopt wordt binnen enkele maan den gereed zal zijn. De IJ-tunnel zal over ongeveer drie maanden „uitvoe- ringsklaar" zijn. Advertentie Nu ook blauwe terlenka uniformen! Direkt uit voorraad f 165.— Uniformspecialisten Zijlstraat 71 Haarlem Buitenlandse waarnemers in Moskou zijn volgens U.P.I. over het algemeen van oordeel dat de van zijn functie ont heven chef van de Russische geheime politie, Ivan Serov, voor een andere be langrijke post in aanmerking zal komen. Serov is lid van het centraal comité van de communistische partij en heeft zitting in de Opperste Sovjet. Advertentie ■;morris'v«/ BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Veranderlijke bewolking met tijde lijk enige neerslag. Aanvankelijk matige, later tot krachtig of hard toenemende zuidwestelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen. Zon; 8.37-16.29. Maan: 8.54-17.48. max neersJ Station Weei temp afgei gisteren 24 uur Stockholm onbewolkt -9 9 Oslo onbewolkt -11 0 Kopenhagen sneeuw -0 2 Lo» aen geheel bew. 2 13 Amsterdam regen 2 9 Brussel half bew. 6 9 Luxemburg regen 3 9 Nice onbewolkt 5 2 Be- 'tjn zwaar bew. 6 0 Frankfurt zwaar bew. 3 2 Parijs sneeuw 2 8 München geheel bew. 0 3 Zürlch geheel bew. 4 3 Genève regen 4 0.1 Locarno licht bew. -4 0 Wenen half bew. 3 0 Lmsbruck zwaar bew. -3 0.1 Rome zwaar bew. 9 1 Dit werpt een vreemd licht op Khroesjtsjev's toezeggingen, dat ook in het zeer onwaarschijnlijke geval, dat hij er in zou slagen om de status van West- Berlijn in die van een ..vrijstad" te wij zigen, de veiligheid var Berlijn zou worden gegarandeerd. De berichten over troepenbewegingen en -versterkin gen maken veeleer de indruk, dat het Rode Leger en de Oostduitse ..Volks armee" nieuwe posities innemen, van waaruit het hun mogelijk zal zijn om de „vrijstad':West-Berlijn des te gron diger van het westen te isoleren en los te weken voor de latere „Anschiusz" bij het grondgebied van de z.g. ..Duitse Demokratische Republiek", welker „regering" in Pankov de gehele stad Berlijn trouwens toch al als haar terri toir beschouwt. Een van de vele bezwaren, die tegen het plan van Khroesjtsjev voor Berlijn kenbaar zijn gemaakt, is dat bij een terugtrekking van alle vroeger zo ge allieerde troepen uit West- en Oost-Ber lijn, het Rode Leger hoogstens 15 km achteruit zou moeten tot buiten het ge bied van Groot-Berlijn (stad en omge ving) en de westelijke eenheden min stens tot Helmstedt (in de buurt van Brunswijk), zodat die zeker 100 km zou den moeten worden teruggenomen. Tus sen deze nieuwe westelijke posities op bondsrepublikeins gebied en Berlijn zou dan een lap Oostduits gebied liggen, waar juist nu het Rode Leger is begon nen nieuwe stellingen in te nemen. Het zou militair geen enkel ver schil maken, of de Russische troepen zoals nu in Karlshorst (Oost-Berlijn), of een paar kilometer verder ooste lijk zouden liggen. Zij zouden in een half uur midden in de voormalige hoofdstad zijn, terwijl de geallieerde troepen achter de zonegrens machte loos zouden moeten toezien en boven dien een sterke Russische strijdmacht tegenover zich zouden vinden. Berichten uit de Oostzone wijzen er unaniem op, dat het Rode Leger reeds is begonnen rondom de stad zich in nieuwe posities te manoeuvreren, voor al in de sector Eberswalde-Strausberg, waar tussen Nauen en Oranjenburg nieuwe eenheden tanks en infanterie zijn aangekomen. Interessant is, dat tot dusverre de „Nationale Volksarmee" voor deze sector verantwoordelijk was. Nieuwe MIG-straaljagers volgens sommige informanten met Oostduitse kentekenen zijn op vliegvelden in Niederlausitz aangekomen en men neemt aan, dat dit verband houdt met een eventueel in de toekomst noodzake lijke „schoonmaak" in de luchteorrido- ren tussen de Bondsrepubliek en West- Berlijn, voor het geval de geallieerden mochten besluiten opnieuw een lucht brug te openen. Ofschoon het Kremlin voorgeeft, dat het na de formele opzegging van het Berlijn-statuut de controle op de toe gangswegen naar West-Berlijn zal over dragen aan de „souvereine" Oostduit se republiek, is het niet waarschijnlijk, dat het toezicht op de luchtcorridors in handen van de Oostduitse luchtmacht zal worden gelegd. Men verwacht, dat Russische vliegers patrouillevluchten zullen maken in toestellen met Oostzo nale kentekenen. Er is niet alleen sprake van hergr->e- pering en versterking van de Russische troepen rondom Berlijn, maar ook van bewegingen in de richting van de zo negrens. Daarlangs loont een z.g. „snergebied" van 5 m diepte, dat tot dusverre onder controle van de „Vólks armee" en „Volkspolizei" stond, voor namelijk om het vluchtelingen onmoge lijk te maken naar de Bondsrepubliek te ontkomen. Alleen wanneer men in het bezit is van een vele malen gestem pelde „Ausweis" mag men dit „sper gebied" betreden. Daarin zijn thans ech ter Russische jeeps opgedoken, die men er in jaren niet meer heeft gezien. Ook rond de grens van IVest-Berlijn met het Oostzonale gebied (ten westen, noor den en oosten van de voormalige Rijkshoofdstad) wordt thans een „sper gebied" van 5 km diepte geschapen. Overigens bewijst dit wel, hoeveel de „souvereine" Oostduitse republiek en haar „regering" over hun „grondge bied" te zeggen hebben

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1