I Middenstand heeft in verband met tweede nota nog vele wensen Kinderbijslagwet is geen concurrent van weduwen- en wezen voorziening Kettingbotsing op rijksweg 13 Eisenhower krijgt geheime missive van Khroesjtsjev Over Russisch raket-onderzoek en kernproeven Stuwdam in Rhodesia bren rimboe in rep en roer D Ruimere den op echtscheidingsgron- voorwaarde aan vaardbaar WYBERT m Katholieke middenstand in bondsvergadering WF Affiche voor kinderboekenweek Duizenden wilde dieren moeten veiligheid worden gebracht m Copyright voor toespraak Acht jaar wegens poging tot moord Rijkspolitieman mishandeld Of er verschil tussen genevers is... Jongetje aangereden en op slag gedood Confessionele partijen DE OVERWINNAARS EIGENWIJZE KOE OORZAAK VAN VREEMD ONGELUK WOENSDAG 10 DECEMBER 1958 PAGINA 3 Een klein stukje natuur hygiënisch bereid uit natuurzuivere ingrediënten houdt U iedere dag fris en monter Nieuwjaarsreceptie Commissaris der Kóningin GENEVER in de nieuwe kneepfles f 8.25 per hele liter Minister Staf kon niet antwoorden Senaat vraagt nota over defensiebegrotingen 16 auto's beschadigd; geen persoonlijke ongelukken <5 Ark van TVoë moet uitkomst brengen Hoge Raad verwerpt beroep van verdachte Bescherm Uw keel en voorkom verkoudheid met „Lemster knokploeg" tot zware straffen veroordeeld Op rijksweg 13 Botsing met personenauto; bestuurder gewond Dertienjarige redder beloond Advertentie V een medicinale versnapering onder voortdurende contróle van het laboratorium Dr. Van Hamel Roos Harmens Amsterdam Advertentie Het aantal middenstandsbedrijven daalt nog steeds, terwijl de bestaande en nieuwe zaken van steeds grotere omvang worden. Dit is volgens de heer J. A. Koops, voorzitter van de Nederlandse Katholieke Middenstandsbond, het economische en sociale kernvraagstuk van de middenstand in deze tijd. Op het eerste gezicht is het wellicht een verheugend verschijnsel, dat vele bedrijfstakken, die overbezet waren en daardoor vele noodlijdenden kenden, thans gezond worden, terwijl ook de concurrentiemogelijkheid met andere bedrijfsvormen er op vooruit gegaan is. Maar van de andere kant is het een structuurwijziging van de middenstand; de investeringen worden steeds hoger en voor een beginneling wordt het steeds moeilijker om er in te ko men. De voorzitter vroeg zich daarom af, of deze ontwikkeling blijvend ge stimuleerd moet worden. Of dienen er maatregelen genomen te worden om het kleine bedrijf nieuwe kansen te geven? Is het meer dan een tijdsver schijnsel, wat zijn de oorzaken en hoe is hierop invloed uit te oefenen? Vra gen, die niet onbeantwoord mogen blijven. De heer Koops so ed deze kwestie aan, .oen hij hedt morgen te Utrecht de bondsvergadering van de N.R.K.M. opende. Hij zag een zeer bijzondere aan leiding om vooruit te zien, omdat in 1959 de tweede middenstandsnota za! verschijnen, waarin het overheidsbeleid ten aanzien van de middenstand zal worden uitgestippeld. Hij was er wel ge rust op, dat de verhouding tussen over heid en middenstand zich zal bewegen in een toenemende sfeer van wederzijds begrip. De belangrijkste waarborg om het evenwicht tussen staatsbemoeienis en individuele vrijheid te bewaren is, vol gens de heer Koops, door zelfwerkzaam heid te voorkomen, dat de staat verder Ingrijpt dan noodzakelijk is, hetgeen vooral een taak is voor de georganiseer- ftf 5T°SPfpv Om deze reden wordt thans R-K.M. een diepgaande studie akt van de middenstandsproblema- tieK op dit moment, als positieve bü- drage voo het middenstandsbeleid die neergelegd zal worden in een tweede rapport „Middenstandsbeleid op hoger plan". De voorzitter stipte uit dit rapport nu reeds enige punten aan, o.a. het middenstandsond-rwijs, dat een nieu we aanpak eist; de kleine man wordt groter, moet anders gaan denken, maatschappelijk achter zijn toonbank vandaan komen. Met vreugde be groette de heer Koops daarom het nieuwe wetsontwerp voor voortgezet onderwijs, waarin ook het midden- standsonderwijs een el§.fnplaats krijgt en daardoor hopelijk in goede banen komt. Dat de middenstand zelf moet aan pakken om niet achter te bleven, blijkt heel duidelijk hjj de Euromarkt; buiten de middenstand schijnt men nog steeds te menen, aldus de heer dri!fPS' dat bet midden- en kleinbe- 7»i ^n?ar nauwelijks enige invloed drL ,nd.7eaan van het E.E.G.ver- wiizine- v« duideUjk bleek bij de aan- e?onto v°or het sociaal ambacht zHn hlïl5» detallbandr> en -teling. De middenstand vief tussen de wal en het schip, waarbij de geen hand uitstak. In deze sftuafi! kunnen en mogen we niet berusten aldus de voorzitter, die verwacht dat in de tweede middenstandsnota' na drukkelijk de plaats van het middenl en kleinbedrijf in de E.E.G. gestipu leerd zal worden. „Wij vragen zo min mogelijk specia le maatregelen", aldus de heer Koops, „maar wij mogen wel verlangen, dat bet algemene beleid niet bepaald wordt alsof de middenstand over één kam geschoren kan worden óf met de industriële werkgevers óf met de werknemers. Op vele departementen met als uitzondering het departe ment van economische zaken weet men zeer weinig van de situatie van de middenstand en de maatregelen weerspiegelen dit gebrek aan kennis". Over de ontwerp-prijzenwet meende de voorzitter, dat er nog een hartig woordje gesproken zal moeten worden, omdat de minister z.i. teveel vrijheid fcrjjgt. Met „strekking tot de nieuwe kinder bijslagwet merkte de heer Koops op, dat er geen voorrangskwestie is met de weduwen- en wezenvoorziening. Voor de invoering van de algemene kinderbij slagwet behoeft geen extra ruimte in he nationale inkomen gevonden te wor den; de werknemers hebben reeds lang een kinderbijslagregeling e" J van standigen (met uitzondering ,.d® kleine) gaat het or.i een.?. van inkomen. De kinderbpslag daarom geen concurrent van ae p - sioemvet voor weduwen en wezen dij a besteding van het nationale inkomen, er kan dus niet gesproken worden over voorrang. De Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland en mevrouw Prinsen zullen een Nieuwjaarsreceptie houden op zaterdag 3 januari 1959 's- middags van drie tot vijf .uur ten pro vinciehuize te Haarlem. Vraag Uw slijter, ober of barman ZEER OUDE oenever Dan proeft U het. WF is "extra- gebeid, dus extra zacht, maar toch robuust van karakter. I ie als de Ware Fijnproever. Spreek -klare" taal en bestel WF Wynand Fockink Anno 1679 (van onze Haagse redactie) De Eerste Kamer heeft minister Staf een nota gevraagd waarin met exacte gegeiens een nadere toelichting wordt gegeten op bet begrotingsbeleid. Dit naar aan eiding van het gebeurde in de Tweede Kamer yvaa, de minister niet on an woor en op concrete vragen van de heer Lucas (K.V.P In het voorlopig verslag op een aan tal begrotingswijziging^ van 1957 zeg(. de Senaat dat hii van de minister een uiteenzetting verlangt waarom deze wij zigingsvoorstellen het defensieplafond niet aantasten. 11111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111 Op rijksweg 13 (Den Haag-Rotterdam) die de laatste tijd nogal in de belang stelling staat, zijn dinsdag ten oosten van Delft 16 auto's bij een kettingbot sing betrokken geraakt. Er hebben zich geen persoonlijke on gevallen voorgedaan maar wel werd aan zienlijke materiële schade aangericht. De eerste botsing ontstond toen een wiel van een door een kraanwagen ge sleepte auto afliep. Dit gebeurde ter hoogte van de Bieslandsebrug. Enige automobilisten konden het wiel ontwij ken, doch tenslotte botste er een auto tegen aan. Deze wagen werd toen aange reden door een auto, waarvan de be stuurder niet tijdig kon stoppen. En dat was het begin van een serie aanrijdingen, welke zich tot op Rijswijks gebied voort zette. De Delftse politie vroeg collega's te Rijswijk het verkeer tijdelijk naar de stad Delft te leiden, hetgeen gebeurde. De politie kon toen op het weggedeelte ten oosten van Delft de situatie opne men. Zij registreerde daar zestien be schadigde auto's waarvan er vier zo zwaar beschadigd waren, dat zij moesten worden weggesleept. Op de andere verkeersbaan was er te zelfdertijd een aanrijding waarbij een personenauto in een heg terecht kwam. Nadat de wagen daar was uitgesleept, bleek hij nog te kunnen rijden, zodat de bestuurder zijr, weg kon vervolgen. In Leeuwarden is dinsdagmiddag de achtjarige jongen J. A. van Drooge uit Leeuwarden, toen hij over de Noorder singel fietste, door een militaire vracht auto overreden en vrijwel op slag ge dood. Dit is de zesjarige Aletje van Leeuwen uit Veenendaal, die met haar inzending voor de affiche-prijsvraag ter gelegenheid van de vierde kinderboekenweek de hoofdprijs verwierf. Haar tekening zal volgend jaar als affiche voor de kinder boekenweek worden gebruikt. De Amerikaanse senator Hubert Humphrey heeft aan president Eisen hower een geheime boodschap van de Russische minister-president, Khroesj tsjev, overhandigd, aldus meldt United Press International. Humphrey heeft deze boodschap meegebracht van zijn bezoek aan de Sovjet-Unie. Hij deelde mee dat Khroesjtsjevs schrijven betrekking heeft op de ontwikkeling van het Russische raket-onderzoek en de kernproeven van de Sovjet-geleerden. Khroesjtsjev heeft Humphrey in Moskou onder andere mededeling gedaan van nieuwe typen raketwapens die in de Sovjet-Unie zijn gemaakt. e regerings-autoriteiten in Salis bury in Rhodesia zijn van plan een „Ark van Noë" van stapel te laten lopen, teneinde wilde dieren in veiligheid te brengen, wanneer hun wildernis-paradijs verwoest zal worden door de schepping van een reusachtig meer, het Kariba-meer. Duizenden dieren, o.a. leeuwen, apen en vele vogel soorten worden al onder luid misbaar door ervaren jagers in veiligheid ge bracht op hoger gelegen grond, waar de stuwdam het water de toegang zal versperren. Deze' vredelievende eva cuatie, die plaats vindt onder het wakend oog van houtvesters, heeft tot resultaat gehad, dat vele dieren zich al nieuwe jachtgronden hebben gekozen. Die grote trek geschiedt niet ver van de vermaarde Victoria-watervallen. Het Kariba-meer zal 518.000 hectare wilder nis-paradijs verzwelgen, een „jungle", waarin maar weinig blanke mensen ooit zijn doorgedrongen. Het meer zal 280 km lang zijn en eindigen in de buurt van de Victoria-watervallen. In het afgelegen en uitgestrekte ge bied wonen 50.000 Afrikanen van de Tonga-volksstam, die voor het grootste gedeelte erg primitief zijn. Ook zij moeten verhuizen terwille van de ge weldige hoeveelheid elektrische energie die de stuwdam de nieuwe industrie zal leveren. Om dierenlevens te redden heeft men een stoutmoedig plan bedacht, namelijk om met een flinke boot die wilde dieren te redden, die niet gewillig weg willen trekken naar hoger gelegen gebied. „Alle dieren kunnen zwemmen", heeft een jacht-opzichter aan een verslag gever van Ü.P.I. verklaard, „maar wij moeten niettemin een oogje houden op de meesten van hen. Over de olifanten maken wij ons geen zorgen, die zijn gewend voor zichzelf te zorgen". De wilde dieren zijn al onrustig ge worden. Ze voelen blijkbaar instinctief dat er iets niet in de haak is. Men heeft bavianen gezien, die een kijkje kwamen nemen aan de rand van het langzaam onder water lopende gebied en daarop w,,YtwRickover- de vader van de Amerikaanse atoom duikboten die reeds vaak van zich heeft doen spreken, deed dat gisteren opnieuw, toen hy de pers afschriften verstrekte van een redevoering die ?rr>irni'-19tn Seat houden, voorzien van zijn eigen copyright. Hij zei volgens UPI dit te moeten doen, omdat een uitgeverij 24 van zijn redevoeringen wil publiceren zonder zijn toestemming. Een rechtskundige van het Amerikaanse ministerie van defensie heeft als zijn voorlopige- mening gegeven, dat Rickover in dit bepaalde geval waarschijnlijk het recht heeft gebruik te maken van een copyright, omdat het onderwerp geen verband houdt met zijn officiële functie (de rede voering zal handelen over onderwijs). Als een militair echter spreekt in officiële functie over een militair onderwerp, wordt zijn toespraak een openbaar eigendom, waarvan iedereen gebruik mag maken, aldus de rechts geleerde. weer terug gingen naar hun schuil plaatsen in de dichte wildernis, mogelijk om er met hun mede-bavianen te beraadslagen onder de manga bomen. De jachtopzieners maken zich de grootste zorg over de bavianen, die wellicht door het water in hun bomen omsingeld zullen worden en dan niet bereid zullen zijn zich zwem mend te redden. Het staat wel vast dat verscheidene bavianen van de bootdienst gebruik zullen maken. Er is een heel cordon van kampen ingericht op de noordelijke oever van de rivier de Zambesi. Van daaruit heeft men al troepen olifanten teruggedreven, die de rivier over wilden steken om de zuidelijke oever te bereiken. Aan beide oevers van de stroom vindt men de ge vreesde Tsetse-vlieg, maar alleen de tsetse's aan de zuidelijke oever brengen de gevreesde slaapziekte over. Men heeft reeds ontzagwekkende troe pen olifanten, soms een drieduizend bij elkaar, gezien op weg naar nieuwe, vei liger gronden, gewaarschuwd door het langzaam stijgende water en door hun instinct. Men heeft al apen en antilopen door het water zien zwemmen om In vei ligheid te komen op hoge plateaus. Een aantal dieren zal vermoedelijk la ter gered kunnen worden, met de boot, want als het machtige meer eenmaal ge heel gevuld zal zijn, zullen er 24 eilan den boven het oppervlak uitsteken. Daarheen zal dan wel alles gevlucht zijn, wat niet gauw genoeg uit de voeten zal hebben kunnen komen. En de jachtop zieners vragen zich nu al af hoe al die beesten, wilde en verscheurende dieren en hun gebruikelijke prooien, zich dan tegenover elkaar zullen gedragen. Voor waterdieren zal zich stroomaf waarts van de dam eveneens een benar de situatie voordoen. Daar zuilen grote gebieden, die door de rivier overstroomd werden, droog komen te liggen. De rivier zal zich daar in een nauwere bedding terugtrekken, een bedding, waarin niet voor iedereen plaats zal zijn. Men weet, dat een tweehonderd nijlpaarden zich ophouden in een bepaald stroomgebied van de Zambesi, dat hen binnenkort niet voldoende ruimte en voedsel zal bieden. Men vreest dat die dieren de nabij gele gen tuinen van de inboorlingen zullen gaan plunderen op zoek naar voedsel. De Hoge Raad heeft een cassatiebe roep verworpen van een ingezetene van Meyel (L). wie ten laste was ge legd, dat hij samen met een ander heeft getracht zijn echtgenote te ver giftigen. Het hof te 's-Hertogenbosch had de man wegens poging tot moord tot acht jaar gevangenisstraf veroor deeld. De Amerikaanse senator wilde verslagge- Amerikaanse senator wilde verslagge vers geen nadere bijzonderheden over de raketten meedelen. Wel zei hij: „De heer Khroesjtsjev beschouwt ze als heel belangrijk, maar ze zijn niet zo belang rijk als hij denkt." Humphrey, een De mocratisch lid van de Commissie voor betrekkingen met het buitenland van de Senaat, zei verder Eisenhower ook op de hoogte te hebben gesteld van wat hij van Khroesjtsjev had gehoord over de kwestie-Berlijn. Verder zei Humphrey, dat zijn ge- dachtenwisseling met Khroesjtsjev over de kwestie van beëindiging van de proeven met kernwapens hem ervan heeft overtuigd, dat er een „reële mogelijkheid van een overeenkomst" op de huidige conferentie te Genève is. Wat Berlijn betreft, toonde Khroesj tsjev belangstelling voor andere voor stellen. Humphrey zei niet welke ande re voorstellen hij bedoelde. De senator bracht voorts de wens van Khroesj tsjev over, Eisenhower op een topcon ferentie te ontmoeten, en diens indirect uitgedrukt verlangen een bezoek te brengen aan de Verenigde Staten en an dere landen. Zowel mr. Witteman (K.V.P.) als prof. Anema (A.R.) hebben zich in de Eerste Kamer bereid verklaard een uit breiding van de gronden tot echtschei ding te aanvaarden. Beide sprekers stel den zich op het principiële standpunt, dat het huwelijk heilig is en echtschei ding „iets afschuwelijks". Prof. Anema vond echter dat de onweersproken be schuldiging van overspel waardoor in feite echtscheiding bij onderling goed vinden mogelijk is, in flagante strijd is met de wet. Deze praktijk van „de gro te leugen" noemde hjj schadelijker dan verruiming van de echtscheidingsgron den. Mr. Witteman ging nog verder. Hij meende dat alles moet worden gedaan om de toenemende stroom van echt scheidingen af te dammen. Als men dat in onze gemengde samenleving kan be reiken door tegenover het moeilijker maken van de echtscheiding zelf een verruiming van de gronden daarvoor te stellen, dan was hij bereid deze oplos sing te aanvaarden. Uiteraard is daar bij de eis dat de scheiding zelf moei lijker moet worden gemaakt een abso lute voorwaarde. Mr. Witteman was teleurgesteld dat in het nieuwe B.W., naar aanleiding waarvan het debat in de senaat zich ontwikkelde, de oude en onbevredigende regeling niet was gewijzigd. Ook de he ren de Vos van Steenwijk (V.V.D.) en Cammelbeeck (katholiek, maar lid van de P.v.d.A.-fractie) verklaarden zich vóór uitbreiding van de gronden voor echtscheiding. Mr. Cammelbeeck meen de dat er in de opvattingen van het Ne derlandse volk in dit opzicht veel meer groeiende is dan men ogenschijnlijk zou zeggen. Hij had daarom vertrouwen in de resultaten van het formele „ge sprek", dat gaande is tussen vertegen woordigers van verschillende geestelij ke stromingen. Ook minister Samkalden verklaar de hiervan zekere verwachtingen te hebben. In tegenstelling tot de heren Witteman en de Vos van Steenwijk wil de hij daarom wachten tot uit dit ge sprek een aanvaardbare oplossing naar voren is gekomen, alvorens een nieuwe regeling voor te stellen. Van de zijde der confessionele partijen had men wel ernstig bezwaar tegen het voorstel van de bewindsman om de be paling te schrappen dat overspel een beletsel is voor het huwelijk met de par tij waarmee overspel is gepleegd. Mr. Witteman zei hierover dat deze bepa ling niet, zoals thans, een dode letter hoeft te zijn. Maar de minister vond dat het verbod machteloos is om overspel te voorkomen en was niet bereid een hu welijk onmogelijk te maken tussen de ouders van een kind, dat uit het over spel is geboren. „Het verbod leidt tot concubinaat" zei mr. de Vos van Steen wijk. Mr. van Meeuwen (K.V.P.) bracht de verhouding tussen burgerlijk en kerke lijk huwelijk ter sprake. Hij vroeg om gelijkstelling o.m. ter voorkoming van een gewetensconflict bij de geestelijke die een kerkelijk huwelijk noodzakelijk acht hoewel de burgerlijke wet zich daartegen verzet. Maar minister Sam- Advertentie kalden meende dat de gevraagde ge lijkstelling die moeilijkheid niet oplost. De burgerlijke overheid zal immer* haar eisen moeten blijven stellen door bv. een verklaring van de ambtenaar van de burgerlijke stand voor te schrij ven alvorens het (erkend) kerkelijk hu welijk kan worden gesloten. De moge lijkheid van een conflict blijft daarmee bestaan. De bewindsman wees ook nog op de consequentie dat het mogelijk zou worden een burgerlijke scheiding te ver krijgen van een uitsluitend kerkelijk ge sloten huwelijk. Het door vrijwel de gehele Kamer gevraagde bezoekrecht voor diegene van de ouders, aan wie bij de schei ding een kind niet is toegewezen, is vol gens prof. Samkalden in strijd met de belangen van het kind. Wanneer de an dere ouder in een bezoek toestemt, zul len er ook thans geen moeilijkheden zijn maar een door de wet afgedwongen con tact is schadelijk voor de geestelijke rust van het kind en voor de verhou ding met de vader of moeder aan wie het is toevertrouwd. Eveneens verzette de minister zich te gen wederinvoering van een onder houdsplicht tussen kleinkinderen en groothouders. Hij vreesde met name voor de kleinkinderen een gewetens conflict indien zij zich genoodzaakt zou den zien voor behoeftige grootouders te zorgen ten koste van de redelijke be langen van het eigen gezin. Bij de be handeling werd prof. Samkalden bijge staan door de bijzondere commissaris prof. mr. J. Drion, die de meer tech nische kwesties van het huwelijksgoe derenrecht behandelde. Boek 1 van het nieuwe B.W. werd door de Senaat z.h.s. aanvaard. De rechtbank t- Zwolle heeft giste ren de drie jongemannen uit Lemmer, die in de nacht van 12 op 13 septem ber te Rutten in de noordoostpolder de wachtmeester der rijkspolitie A. van der Zeist hebben mishandeld, tot zware straffen veroordeeld. Twee der verdachten een 23-jarige los arbeider en e~n 25-jarige stucadoor werden gevonnist tot een gevangenis straf van negen maanden met aftrek van voorarrest, waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en onder toezichtstelling. Voorts mogen zij een jaar niet in café s komen. De derde man een 22-jarige houtbewerker werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van zeven maanden, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en on dertoezichtstelling. Ook hij mag een jaar niet iri café'? komen. De officier had respectievelijk ge- eist: tien, acht en zes maanden, waar van de helft voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, aftrek voor arrest, ondertoezichtstelling en een verbod café's te bezoeken. De jongelieden, die bekend staan als de „Lemster knokploeg" hadden in Rut ten kermis gevierd en daarbij stevig gedronken. Zij zetten in een café de boel op stelten, waarna het tot een vechtpartij kwam. De gewaarschuwde wachtmeester werd, toen hij ter plaat se verscheen, aangevallen door de dri* mannen, die door het dolle heen wa ren. De wachtmeester werd mishandeld en zo in het nauw gedreven, dat hij gedwongen was zijn revolver te trek ken. Hij loste ter waarschuwing een schot in de lucht en toen dit niet hielp, schoot hij de los arbeider in een been. Een eigenwijze koe, die zich niet liet opdrijven, is oorzaak geworden van een ongewoon ongeluk, dat gisteren op de Rijksweg 13 gebeurde onder de rook van Rotterdam. Met nog vijf andere koebeesten werd zij door een boer naar de overkant van de weg gebracht, waar de winterstallen hen wachtten. Daartoe kan gebruik worden gemaakt van een tunneltje onder de weg, maar een der dieren wist zich plotseling door het hek te wringen en kuierde rustig de snelbaan op, juist op het ogenblik dat de 41-jarige G. J. Brans in zijn auto naderde. Het was al te laat om de koe nog te ontwijken, zodat de bestuurder in een wanhopige Foging het stuur naar links gooide, het beest nog schampte en in botsing kwam met een tegenlig ger, die hem weer op de eigen baan terugwierp. Nogmaals werd de auto toen geraakt, nu door een achteroprij- dende wagen. De heer Brans liep door dit merkwaardige ongeval een hersen schudding en een gecompliceerde been breuk op. De koe kwam er met enkele schrammen beter af. Enige maanden geleden dreigde een kind, dat bij het spelen in het water van het Reineveld te Rotterdam was geraakt, te verdrinken. De ijlings toege schoten dertienjarige Johan Haaftink sprong gekleed te water en slaagde erin het kind te redden. De flinke redder heeft als beloning voor zijn kordate optreden van het Car- negieheldenfonds te 's-Gravenhage een polshorloge ontvangen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3