Burgemeester Cremers over de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens Kermisruzie werd vechtpartij in het Marker Veerhuis Hij deed het echt leuk edelachtbare Zandvoortse schoolkwestie vanmorgen voor Raad van State Bartók-programma, dat niet iedereen kon overtuigen Stille Armen Bloemencorso in teken van „Lenteparade" Een eigen taak voor gemeentebesturen Voor geen tien Volendammers ben ik bang Wel of geen prot.-christelijke school in noordelijk deel van Zandvoort? Concert Noordh. Philh. Orkest Hogere opleiding voor typografie Gré Brouwenstijn zingt in Wenen WOENSDAG 10 DECEMBER 1958 PAGINA 5 IN DE HAARLEMSE GEMEENTERAAD Haarlem e.o. Films Diversen Burgerlijke Stand Haarlem Beurs van Amsterdam Beurs van New York Bescherming van eigendom Het dichtst bij het volk Brand in kantoor van Gezinszorg in Haarlem Rayonleidster zag rook door de vloer komen UW GEZONDE VERSTAND GARAGE DEN HOUT Hoedenmaker, verdacht van brandstichting, weer vrij 103-jarige zingt het Zandvoortse volkslied Bijdrage Wit-Gele Kruis wordt verhoogd U itbreidingsplan Kennemerweg Bezwarenzitting van Gedeputeerde Staten Export nog steeds in goede ontwikkeling Volgend seizoen 25 voorstellingen Orde van H. Graf Mgr. Alfrink ontvangt versierselen Beverwijker aangehouden PROPAANGAS IN HOOFDDORP Stadsgas zou er niet rendabel zijn Stille armen te Heemstede Twee gewonden bij aanrijding in Haarlem Vanmiddag is de Haarlemse gemeen teraad in gewone zitting bijeen geko men, Ter gelegenheid van de tiende erjaardag van de Universele Verkla- *'og van de Rechten van de Mens, heelt oe burgemeester, mr. O. P. F. M. Cre- r?ers, een rede uitgesproken, die wij eronder letterlijk laten volgen: dat^6t is vandaag tien jaren geleden, de het Parijse Palais Chaillot door eliM Vergadering van de Ver- en Naties zonder een stem tegen Uni, Gt slechts enkele onthoudingen, de Van a e'e verklaring van de rechten tP m.ens werd aangenomen. De gro- Ui. ".lstorische betekenis van deze ver- is, dat voor het eerst in de ge- to-pm,?nisJ4er mensheid door de ver- owr !i?°rdlgers van taI van., stat®"' ver aue werelddelen verspreid, gestal te is gegeven aan wat in het geweten yan iedere mens leeft, ongeacht wel- levensbeschouwing hij heeft. Na de- historische daad deed de Algemene Vergadering een beroep op alle leden der Verenigde Naties om aan de tekst der verklaring bekendheid te geven en r- ik citeer letterlijk ,,er voor zorg Je dragen, dat zij worde verspreid, ver toond, gelezen en behandeld, voorname lijk in scholen en andere inrichtingen van opvoedkundige aard, zonder onder scheid op grond van politieke status van landen of gebieden." H^rif^mht>,tKr en wethouders van rwm van <f TT1 ge.meend aan dit be- v„f de Verenigde Naties gevolg geven, door bij dit tweede ustrum van de universele verklaring an de rechten van de mens een aan- viexemplaren van de tekst van deze boei g t°e te zenden aan alle school- aanrt en rnet het verzoek daaraan de rv' -ht te geven, die deze verdient. eenU WÜ i«st °P deze gedenkdag voor na t gewone vergadering bijeen zijn 1 ast het ons, dat wij ons een ogenblik roZi,nnen op deze verklaring van de ho a en van de mens. Een landelijke 2 erdenking vindt vandaag elders in ons and plaats. Daar zullen vooraanstaan- twiif^i terzake kundige sprekers onge- reit zeggen, wat in dit opzicht be ta 's en hoe ontzaglijk veel er nog siodsen overblijft. Zij zullen hun vi- on j?even °P de taak van de staat en jP die van Nederland in het bijzonder. iaar ook op gemeentelijk gebied ligt n'er een taak. Als wij in de verklaring lezen over da auPrematie van het recht en over bescherming tegen iedere achter- ^ALACE: Liane, het meisje uit het oer- - Woud, volw.; 2, 4.15, 7, 9.15 u. HDO: Jeanne d'Arc, 14 j.; 2, 4.15, 7, 9.15 u. MJXOR: Het kermismeisje, 14 j.; 2, 7, 1.15 uur. pJ)o.: Anna, 18 j.; 2, 7, 9.15 uur. ■dANS HALS: Slavinnen van de Amazone, b18 jaar; 2.30, 7. 9.15 uur. ^tMBRANDT: Fanfare, a. 12, 4.15, 7, 0.15 Uur. R03SW-Ju!l?le-dulvels, 18 1.; 2 30 7 B 15 n 9d5 uure r°de schoea««. 18 J.f 'i.is; Donderdag 11 december Concertgebouw, 12.40 uur: Pauze-concert door Piet Kee, orgel. Jacobstraat 6, 8 uur: Dierenleven in Ar- tis; lezing Veren. Weten en Werken. Raadhuis, Heemstede, 9.30 uur: Begro- "hgsvergadering gemeente Heemstede. Geaeentehuis, Hoofddorp: Begrotings- eJgadering gemeente Haarlemmermeer. JeUgdhuis, Bloemendaal: Bejaardenmid- voor Bloemendaalse Ouden van Da- J.^chuyjenburgh, 8 uur: Welsprekendheids- u,Geb. St.-Jan, Teylerpl., 7.30 uur: Herden- en viering 40-jarig bestaan Coop, «mbouwveren. „Eigen Tuin". Bevallen van een zoon: C. J. stra nekamP-Bon; G. Leuven-Steig- LiWccid^rLfwai.Tar\/en dochter: E. M. M. A Tnn»« M. Middelveld-Steiin: :-van Kessei ONDERTROUWD- H r, E. Blokker. D- Neuman en GETROUWD: J. D. van ia, en J. H. M. de Graaff; L "Jommestem en J. M. Hulshof; J. C. Leeuwen C. Korstjens; M. C. Mullens en m' e' van Mierlo; Th. Braakman en m vergeer. OVERLEDEN: M. A. van Dalen jr., Verspronckweg; A. H. van Hee'l Hb "ogel, 92 jr., W. de Zwijgerlaan. (Niet officiële koersen) Vorig opening Slot £*4 Ned. 1958 !3/« Ned. 1953 Staffel 1947 3V 1956 Ke3' 1048 3% Ned i95o 344 Ned. 1954 314 Ned. 1955 n B.N.G. Won.bouwl r Ned. Handel Mij 'eert Amsterdam Rubber H.V.A. Senembah-Mij. A.K.U. Berkel Patent Calvé-Delft Cert geil Mi1 Fokker E- Gelder «oogovens pjiher Co. f£h>Ps Gem.bez. R|?hever Rhliton 2e f*°n. Petroleum 50 g°U- Amerika Lijn t/L.M. KpjANed stoomb My' ?e<L Stoomv Mij N- Ommeren ftf Scheepvaart Unie gentespaarbrieven '57 "entespaarbrieven '58 „A Amsterdam '56 ,4 Amsterdam '56 O Rotterdam '57 98% 92% 90 90% 84% 84% 87% 88% 10914 179 67% 126% 119% 238% 366!!, 136.10 263 183% 330 3391'. 427% 383%e 183 188.70 149 104.10 148% 136% 149% 134% 113 100 86% 94% 104% 10/12 98% 90 67% 119 243 136.50 443 403 189.40 148 145 130% Anaconda Copper ®ethlehem Stee] v-brysler Corp general Electrio Genera] Motors jvenneeott Copper Montgomery Ward Radio Corp Republic Stee) «oyai Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Stand Oil Ny Tidewater D.S. Steel 8/12 9/12 56% 57% 4! 48% 50 49% 69% 70 46% 46% 92'/, 27% 41*/» 94% 27% 41% 44% 46 69% 70% 50 50% 80 80 59% 60% 53% 52% 58% 57% 27% 88% 86% Stemming: vast stelling, dan weten wij gemeentebe stuurders, dat het enerzijds onze taak is een open oog te hebben voor de per soonlijke belangen van wie onze hulp vraagt, terwijl wij ons anderzijds, door ons medegevoel voor een ander, niet mogen laten leiden op een weg die ons in botsing brengt met het recht of met de verdelende rechtvaardigheid. Deze toetsing van belangen aan recht vergt van ons een grote mate van wijsheid, liefde voor de medemens en feitelijke kennis. Als wij lezen, dat ieder recht heeft op een eerlijke en openbare behande ling van zijn zaak en dat niemand wil lekeurig van zijn eigendom mag wor den beroofd, dan is dat een wenk aan ons, dat wij bij onze besluiten tot het doorvoeren van maatregelen die wij in het algemeen belang achten, de parti culiere eigendom niet te zeer mogen aantasten. De agenda van vandaag geeft een voorbeeld van zulk een con flict. Vorots is het in dit opzicht van belang te vermelden, dat in voorberei ding is een verordening houdende al gemene regelen ter bescherming van de belangen van eigenaren en andere za kelijk gerechtigden tegen schade als ge volg van stedebouwkundige maatrege len. En als wij voorts lezen, dat een ie der recht heeft op een levensstandaard die hoog genoeg is voor de gezondheid en het welzijn van zichzelf en zijn ge zin, waaronder begrepen voeding, kle ding, huisvesting en geneeskundige ver zorging en de noodzakelijke sociale diensten, alsmede het recht op voor ziening in geval van werkloosheid, ziek te, invaliditeit, overlijden van de echtge noot, ouderdom of een ander gemis aan bestaansmiddelen, ontstaan tengevolge van omstandigheden, onafhankelijk van zijn wil; als wij dat lezen, gaan onze gedachten uit naar hetgeen onze dienst van sociale zaken doet; we denken aan de coördinatie van het maatschappe lijk werk, aan de tewerkstelling van werkloze hoofd- en handarbeiders en ook aan het prachtige werk, verricht door de afdeling pensioenzaken der ge meente-secretarie. Dat tenslotte de universele verkla ring een uitvoerig artikel bevat over het onderwijs, behoeft wel geen betoog. Dat wij te dien aanzien een zware en mooie verantwoordelijkheid hebben blijkt bij iedere raadsvergadering, teletype H. Noch met mijn citaten „it de verkla ring, noch met mijn verwijzingen naar gemeentelijke functies heb ik de volle digheid nagestreefd. Ik heb slechts be doeld u duidelijk voor ogen te stellen, dat een zeer groot deel van wat de uni versele verklaring van de overheden van deze wereld eist, verricht moet worden door locale bestuurders, overal ter wereld, ook door ons. Het gemeentebestuur: de raad, het college van burgemeester en wet houders, de burgemeester, zijn het laagste bestuursorgaan en wü zijn daar trots op, want wü zijn de be stuurders die het dichtst bü het volk staan, die van het meest nabü en uit een innig contact weten, wat er bij on ze medeburgers omgaat. Voor een groot deel hangt van ons af hoe de verklaring van de rechten van de mens wordt nageleefd. Laten wij niet moedeloos worden bij de gedachte, da- er nog zoveel landen zijn, waar met de menselijke waardig heid wordt gesold en gespot. Laten we reëel vaststellen, dat wij, als wij de wereld willen verbeteren, met ons zelf moeten beginnen. Deze herdenking van de tiende december 1948 zij voor ons een aanleiding om met nog grotere ernst en nauwgezetheid onze plicht je gens onze gemeentenaren te vervullen. De wetenschap, dat een toegewijd en met ons mede denkend ambtenaren korps ons daarbij terzijde staat, is ons een grote steun. Dinsdagavond heeft in het kantoor van het gebouw van de r.-k. Gezinszorg aan de Wagenweg in Haarlem een binnen- brand gewoed, die voor ongeveer vijf honderd gulden schade heeft aange- ricnt. Het behang en de gordijnen gin gen in vlammen op, het kozijn werd geblakerd en de electrische leiding smolt door de hitte. De brand werd ontdekt door een rayon-leidster, die boven het kantoor tje een omgebouwde kamer woont. Zu lag in bed en zag plotseling rook door de vloer komen. Zij opende haar raam en zag in het kantoortje vlam men. Onmiddellijk belde zij de brand weer op, die met een hogedrukslang het vuur bestreed. In korte tijd was men de brand meester. Bij een onderzoek bleek, dat in de papiermand, die volgepakt was met papier; peukjes sigaretten lagen. Het is nog niet duidelijk geworden of een as bak in de mand is geleegd, terwijl de sigaretteneindjes nog smeulden dan wel dat men de peukjes zo in de mand heeft gegooid. In het rookhok van de slager F. Lucas aan de Stuyvesantstraat in Haarlem-noord is dinsdag brand uit gebroken, doordat een worst in smeu lend eikenmot viel. Door het vet uit de worst en aangewakkerd door de wind sloegen de vlammen snel om hoog. Tien kilogram worst en een zogeheten „muisje" gingen verloren. ST.-ADELBERT Voor de afdeling Haarlem van de St.-Adelbert-vereni- ging houdt donderdag 18 december in het gebouw Gedempte Oude Gracht 29 professor dr. ir. F. P. A. Teilegen een voordracht over het vraagstuk van de „Verzuiling in Nederland". Advertentie stelt bij aanschaf van een auto de volgende eisen: 1. Lage aankoopprijs. 2. Lage brandstof- en onderhoudskosten. 3. Langdurige garantie, incl. arbeidsloon. 4. Hoge restwaarde, dus lage afschrüving. Aan deze eisen voldoen ALLE RENAULT-producten. Vraagt U eens meer inlichtingen. Geheel vrij. blüvend. TELEFOON 12138 en 15056. De 29-jarige Haarlemse hoedenmaker J. D. is weer op vrije voeten gesteld. Hij werd maandag gearresteerd en in gesloten, omdat hjj ervan werd ver dacht de brand die eergisteren woedde in een perceel aan de Amsterdamstraat te Haarlem te hebben veroorzaakt. Er kwamen tijdens zijn hechtenis geen ter men naar voren om de hoedenmaker nog langer vast te houden. De oudste inwoonster van Zandvoort mevrouw J. Bluip-van der Meij, bijge naamd „Jans de Kraai", vierde dins dag onder grote belangstelling haar 103e verjaardag. Hoewel haar krachten de laatste tijd wat afnemen, was zij op haar verjaardag nog kwiek en levendig. In haar kamer boven het café aan de Buu- reweg ontving zij haar gasten, onder wie pastoor van Diepen, de burgemees ter van Zandvoort en mevrouw van Fe- nema, het comité .an ouden van dagen en de in oud-Zandvoorts costuum gesto ken delegatie van de buurtvereniging „de Wurff". Men wist de jarige er toe te brengen het Zar.dvoortse volkslied te zingen, welke muzikale prestatie op de geluidsband werd vastgelegd! ?5 (Van onze verslaggever) In het stampvolle en rokerige Mar ker veerhuis zong hij van: „Toen ik nog een kindje was, met de billetjes bloot", de 53-jarige visbewerker uit Monnikendam. Hij deed dat op de laat ste kermisavond, wanneer in zijn stad- e eigenlijk niets te gek is. Er was dan ook niemand die zich aan zijn weliswaar niet fraai, maar toch wel sentimenteel gezang stoorde, ook Hen drik en Dirk „Potje", twee Volendam- se kermisenthousiasten, niet. Maar de oude visbewerker maakte in het vuur van zijn gezang een fout, een bijzon der grote fout zelfs. Opeens loeide hij „blè" in het oor van Hendrik, die daar door het zingen van een ander lied je moest staken, omdat hij prompt de wijs kwijt was. Hendrik schoof zijn glas bier opzij en vroeg de visbewer ker te vertrekken omdat hij van der gelijke kreten niet gediend was. De tweede fout van de visbewerker was toen zijn uitroep: „Voor geen tien Vo lendammers ben ik bang". Toen is er geslagen, want de eer van het dorp stond op het spel. Over wie het eerst uithaalde, is van morgen breedvoerig gesproken bij de Amsterdamse politierechter, mr. L.de Blécourt, waar Hendrik en Dirk zich Op 18 of 25 april dat hangt van het weer af 'zal weer het traditionele Corso door de Bollenstreek trekken. Voor de elfde keer ditmaal. De ontwer per, Jos van Driel uit Amstelveen, heeft het Corso de titel „Lenteparade" mee gegeven. Zijn ontwerpen, die gisteren te kijk hingen in Treslong in Hillegom, en waarvoor reeds veel belangstelling bleek te bestaan, dragen romantische namen als „Queen of Sheba", „Spel der Paarlen", „Ccarlet Emperor", Queen of Pinks", „Queen of Whites" of „King of Blues". Het zijn voornamelijk weer de echte bloemenkleuren: rood, blauw en geel, die in de ontwerpen verwerkt zijn. Het Corso zal dit keer volgens de ont werper, strakker van lijn zijn dan vorige jaren. Vanmorgen vond voor de afdeling i kunnen beoordelen. In 1945 stonden ten voor de geschillen van bestuur van de Noorden van^de^s^poorlijn Haarlem - Raad van State te Den Haag de open- J nn 2 bare zitting plaats over de schoolkwes tie te Zandvoort. De gemeenteraad van Aandvoort besloot op 21 januari 1958 JJ^dewerking te verlenen aan de op- tiiHi van een school voor prot.-chris- ThV:„ a£er onderwijs aan de dr. J. P. wm!feTe|! in het noordelijk deel der ate; Een vijftal ingezetenen van hnn? voorstanders van het open- sinit KCrvvds' ging van dit raadsbe- t-n bi' Gedeputeerde Staten lanten ^"?°Iland- Deze stelden recla- dMi in Juni 11 °SKPli'k en bekrachtig- Lbbi A .het raadsbesluit. Ook van dit besluit gingen de vijf Zandvoor. ters m beroep tha-,- bij db Kroon. Al- vorens te beslissen moet de Kroon de Raad van Statehoren. i„ de vanmorgen gehouden zitting werd in het openbaar verslag uitgebracht over deze beroeps- zaak. Het gaat in dit geval om het feit, dat het schoolbestuur geen lii^t met tenminste 50 handtekeningen heeft over gelegd van ouders en kinderen die de nieuwe school gaan bezoeken. Een bii- zonder geval waardoor aan dit ge bruik niet.de hand zou behoeven te wor den gehouden achtten appellanten niet aanwezig. De bestaande prot.-chris- telijk° scholen zijn niet overbevolkt ge raakt en de Julianaschool kan nog met twee lokalen worden uitgebreid. Boven dien werd gewezen op de betrekkelijk kleine afstand tussen de prot.-chris telijke Wilhelmina- en Julianaschool en ,,plan Noord". Tijdens de openbare zit ting voor de Raad van Staten werd het standpunt van appellanten bestreden door een vertegenwoordiger van het schoolbestuur. Gewezen werd op het feit dat de Julianaschool al van nood- ïrttaipn gebruik mc t maken. In de zich snel ontwikkelende wijk „plan-Noord" is een prot. - christelijke school zeker od haar plaats. Namens het gemeente bestuur van Zandvoort lichtte de bur gemeester mr. H. M. vaa Fenema het standpunt van de gemeenteraad toe. Deze achtte overlegging van een lijst van handtekeningen niet noy&^m ae noodzaak van deze schoolstichting te Zandvoort plm. 300 woningen, thans ruim 1000. Het aantal inwoners in dat deel van het dorp steeg van 1100 tot ruim 3000. Regelmatig worden daar nieuwe woningen gebouwd. Het weder opbouw- en uitbreidingsplan voorziet nog in de bouw van 730 woningen in die omgeving. Wordt het streekplan voor Kennemerland-Zuid gewijzigd zo als de gemeenteraad dat wenst, dan zullen daar bovendien nog 1000 wo ningen kunnen worden gebouwd. In dit licht bezien, zo zei de burgemeester, is het onjuist om in dit sterk groeiend deel van Zandvoort alleen maar openbaar lager onderwijs toe te laten. Het bijzon- Jere onderwijs zal daar zeker in een dringende behoefte voorzien. De stich ting van een prot. - christelijk lagere school ie een eerste stap in die rich ting. De Raad van State zal binnenkort over deze beroeps-zaak zijn advies uit brengen aan de Kroon. Ingaande 1 januari 1959 zal de mi nimum-contributie voor het Wit-Gele- Kruis afdeling Zandvoort, worden ver hoogd van 5.tot f 6.per jaar. In zijn mededeling aan de leden wijst het bestuur er op, dat de in de laatste jaren plaats gehad hebbende stijging van de uitgaven der vereniging, tot deze maatregel heeft genoopt. De heer A. A. Vork heeft wegens ge vorderde leeftijd ontslag genomen als bestuurslid van het Wit-Gele-Kruis. Het bestuur heeft de heer Vork dank gezegd voor hetgeen deze gedurende meer dan 20 jaren voor de vereniging heeft gedaan. Hij belastte zich met de inning der contributies en de wer ving van nieuwe leden. Inmiddels 87 jaar geworden, werd hem dat werk te bezwaarlijk. Als bestuurslid is thans benoemd de heer J. F. J. Hoogenbosch. Het Noordhollands Philharmonisch i nijs Dille zegt dat het in andere landen Orkest heeft dinsdagavond onder leiding onmogelijk is een volle zaal te krijgen van Henri Arends een belangrijk en in- voor een Bartók-concert, en dat hij teressant concert gegeven. Het pro gramma vermeldde uitsluitend werken van de in 1945 overleden Hongaarse componist Béla Bartók. Bij de aanvang van het concert en na de pauze hield Paul Chr. van Westering een vraag gesprek met de grote Belgische Bartók- kenner Prof. Denijs Dille. Dit vraagge sprek beantwoordde na de pauze wei aan de verwachtingen, aan het begin van Ve avond echter geenszins. Er werd in een dusdanige technische termi nologie gesproken, dat zelfs de vakken ner zich in moest spannen het gesprek te volgen. Toen Prof. Denijs Dille na de pauze zich meer op het persoonlijke le- vensvlak van Bartók ging bewegen, werd het allemaal ineens veel interes santer. Dat het hele concert aan de verwach- tingen heeft beantwoord, kan ik moei lijk beweren. Ik heb reeds eerder ge schreven, dat het weinig zin heeft om met de idealisten en grote voorstanders van Bartók zonder meer mee te juichen, terwpl men diep in zijn hart ten lange na niet overtuigd is. Zo is het mij, ook deze avond weer vergaan. Zonder enige aarzeling geef ik mij over aan het Con cert voor Orkest, dat na de pauze werd gespeeld. Een zeer mooi stuk, met een beslist eigen karakter. Om dit werk zie ik in Bela Bartók inderdaad een groot componist. Toen deze compositie enige jaren geleden hier onder leiding van Toon Verhey werd uitgevoerd, liet het ook reeds een grote indruk achter. Bar tók is in het Concert voor Orkest als het ware menselijker in zijn muzikale uitdrukkingsmiddelen, dan in vele zijner andere composities, zoals bijvoorbeeld het eveneens gisteravond gespeelde vioolconcert. Ondanks het ongetwijfeld virtuoze spel van de solist André Gert- ]er, heeft dit laatste mij, met uitzonde ring van het middendeel, grotendeels onberoerd gelaten. Bartók speelt hier een taal die volkomen individualistisch is ingesteld. Ik vraag mij af waarom die muziek mij niet aanspreekt. Als Gé- za .„j in het programmaboekje schryft dat vorm, harmonie en contra punt hier hoogtjj vieren, en dat de com- positietechniek volmaakt is, klinkt dit allemaal erg aardig. Maar met dit al les is nog geen mooi stuk muziek ont staan. Een van de eerste eisen van iedere kunst is nog steeds dat het ont roering te weeg moet brengen. Het spijt me erg, maar ik wordt op de duur wat kriegel by al dit uitgesponnen contra- puntisch frasenwerk. En wanneer er zo nu en dan eens na al die motorische spanningen een ogenblikje iets moois gaat komen, zinkt het na vier of vijf maten weer terug in, eindeloos contra- puntisch gegoochel met noten. De „deux images" die als nummer één van het programma werden gespeeld, voldeden meer. Hierin was een grote verwant schap met Debussy te constateren. Of Henri Arends er verstandig aan heeft gedaan uit propagandistisch oog punt een heel programma aan Bartóók te besteden, betwijfel ik. Als prof. De- daarom zo verwonderd was dat dit in Haarlem wel kan, vergeet hij dat dit concert in vegelijking tot de andere in de abonnementenserie veel minder bezet was. Vooral na de pauze bleven er heel wat stoelen leeg. Ik zeg dit niet om hiermede een bijdrage tot minder waardering ten opzichte van Henri Arends te leveren. Ik had het echter verstandiger gevonden het programma beleid zó te voeren, dat deze muziek over meerdere concerten was verdeeld. Tenslotte dan mijn lof voor het orkest dat na een ingespannen, langdurige ar beid tot een alleszins te waarderen re sultaat is gekomen. Vooral na de pauze werd er meermalen voortreffelijk ge speeld. Hierin was het dat ook Henri Arends wat meer expressiever kon diri geren. Voor de pauze beperkte hij zich grotendeels tot maatslaan zonder meer. Het publiek, waaronder nogal veel Bartók-enthousiasten, heeft vóór de pau ze André Gerties, en na afloop diri gent en orkest langdurig toegejuicht. J. L. Ten provinciehuize van Noord-Hol land werd vanmorgen een bezwarenzit ting gehouden van het college van Ge deputeerde Staten in verband met het door de Bloemendaalse raad in het be gin van dit jaar vastgestelde uitbrei dingsplan voor de omgeving van de Kennemerweg. Er waren drie bezwaarden versche nen: een veehouder, een bloemist en een tuinder, die echter geen stedebouw kundige bezwaren hadden tegen het plan. Zjj kantten zich slechts tegen het feit, dat zij mettertijd van hun grond af zullen moeten. Namens het gemeente bestuur van Bloemendaal voerde mr. L. C. Kolff aan, dat de gemeente zich zeer bewust is van de pijnlijke ingrepen, die verwezenlijking van het plan zouden be tekenen voor de agrariërs, die er thans hun bedrijven hebben en voor andere particuliere verhoudingen, die verstoord zullen worden. Alles zal echter gedaan worden om met de belanghebbenden tot overeenstemming te geraken. Zo nodig zal echter tot onteigening worden over gegaan. Mr. Kolff maakte ook nog bezwaar te gen het advies van de provinciale plano logische dienst, de profielen van de Kennemerweg buiten het goed te keuren plan te houden in verband met de bo men, die naar men vreest anders gemakkelijk gerooid kunnen worden. De heer Kolff deelde echter mede, dat er in Bloemendaal allerlei procedures no dig zjjn om één boom te rooien. Hij vond het advies onlogisch. moesten verantwoorden wegens mis handeling. „Ik kreeg de eerste klap", riep Hen drik uit en daarna is mijn broer gaan assisteren. „Klopt niet", zei de vis bewerker, „ik was in een opgewekte stemming en niet van plan om te vechten". „Hoeveel borrels had u op?" vroeg de politierechter. „Ik denk een stuk of vier", antwoordde de vis bewerker, maar hij moest toch met het schaamrood op de kaken toege ven dat hij er wel enkele was ver geten te nummeren. „Maar ik was niet vervelend hoor", sprak de Mon nikendammer snel verder. ,,Ik was aan het zingen en voordragen". Dit laatste werd door een vrouwelijke stamgenoot van het Marker veerhuis bevestigd. „Ja, hij deed het echt leuk, edelachtbare", zei zij tegen de poli tierechter. „Allemaal echt van vroe ger. Hij draaide tot bij de Volendam mers, waarvan er een een Ameri kaans hemd droeg. Deze gaf hem de eerste klap. Ik vond het verschrikke lijk. De oude man had dat zeker niet verdiend." Maar de man, die nog voor hij bij het hekje stond uitriep: „Dat hij op 1 april 1899 in Monni kendam was geboren, dat hij nu eens visser en dan weer muzikant was en dat hij hield van verbroedering", be weerde het tegenovergestelde. „Ik zag dat de visbewerker de klap gaf". „Moet u goed luisteren, edelachtba re, ik zit toch gewoon te kijken, hé, en laat ik nou zien dat de visbewer ker begon." De laatste getuige die mr. De Blécourt hoorde, was een jongere collega van de visbewerker. Deze zei dat hij maar één „oud bruintje" van zijn schoonvader had gekregen en de zaak goed kon volgen. Ook hij had gezien dat de visbewerker het eerst sloeg en om het allemaal eens fijn uit de doeken te doen, had hij van het Marker veerhuis een schets ge maakt. Politierechter, officier van justitie en verdediger bogen zich over zijn tekening waarop de getuige aan- Hoewel 1957 reeds een forse stijging van de grafische export te zien gaf met 10,5 pet, heeft ook 1958 weer verbete ringen gebracht. De eerste kwartalen tonen een stijging met 3,8 pet. België is de belangrijkste markt voor de Ne derlandse export. In Duitsland is men op fiscale moei lijkheden gestuit, die echter voor een deel alweer overwonnen zijn. Ter ver sterking van de positie van Nederland wordt aan de modernisering van de be drijfstak de grootste zorg besteed. Waarschijnlijk met ingang van 1 sep tember a.s. zal te Amsterdam een ho gere technische opleiding tot stand ko men. Men hoopt ook de beide grafi sche scholen in Amsterdam en Utrecht tot een hogere status te brengen. Bij de chemigrafische inrichtingen is de snelle overgang van ambachtelijk be drijf naar industrie nog in volle gang. Dit deelde de voorzitter van de Fede ratie van Werkgeversorganisaties in het Boekdrukkersbedrijf, de heer Jos. A. M. Cleerdin mede op een bijeenkomst te Amsterdam ter gelegenheid van de publikatie van het kerstnummer van het Drukkersweekblad/Auto Lijn. Verschenen in een oplage van 6500 exemplaren, waarvan 5500 gratis naar alle delen van de wereld worden ver zonden als propaganda van de Neder landse grafische industrie, is het blad weer een staalkaart van het vooraan staand technisch kunnen van de be drijfstak. Het ontwerp lag dit jaar in handen van de heer Gerard Wernars. Bijdragen werden geschreven door B. Marjorick, prof. dr. N. R. A. Vroom en dra. Anne H. Mulder. Dit jaar is het blad gewijd aan het gelegenheids drukwerk. De leiding van de Weense Opera heeft heden bekend gemaakt dat deze opera haar banden met de Nederlandse sopraan Gré van Swol-Brouwenstijn nog nauwer gaat aanhalen. De zange res zal in het seizoen 1959-'60 25 voor stellingen in de Weense Opera geven, zo is bekend gemaakt. Gré Brouwenstijn is haar seizoen 1958-1959 bij de Weense opera zondag begonnen met de vertolking van Ame lia in Verdi's „Un ballo in Maschera. Publiek en recensenten waren opgeto gen. Deze maand zal zij in Wenen nog in vier opera's zingen. Enige dagen geleden werd bericht ontvangen van kardinaal Canaris te Rome dat aan mgr. B. Alfrink, aarts bisschop van Utrecht het Grootkruis van de Orde van het H. Graf te Jeruza lem was verleend, mede in verband met diens medewerking bij de vestiging van een zelfstandige Nederlandse Com- manderije. Donderdag j.l. werden de bul en de onderscheidingstekenen officieel aan mgr. Alfrink ter hand gesteld door een daartoe aangewezen commissie, be staande uit de heren mr. dr. L. N. Deckers, landscommandore, prof. G. H. L. Zeegers, secretaris van het Kapittel, oud-notaris F. M. Weve te Amsterdam, ceremoniarius en prof. dr. H. J. M. Weve, oogarts te Utrecht. De Beverwijkse politie is erin ge slaagd de dader van de horlogedief- stallen uit een vitrine aan de Breestraat aan te houden. De dader bleek te z}jn de 22-jarige Beverwijker H. B., die bij fouillering nog twee uit de vitrine ont vreemde horloges bij zich bleek te heb ben. De man heeft een volledige be kentenis afgelegd. wijzingen gaf. „Hier zat Hendrik en kreeg hij de klap van de visbewer ker. De Volendammer antwoordde met een forse tik op de neus van de Monnikendammer. Deze vieL gestrekt tegen de grond. Dat gaat zo maar niet! riep toen iemand uit het café, en vanaf dat moment barstte de hel in het Marker veerhuis los. Voor de visbewerker waren snel enige inval lers, die de strijd tegen Hendrik voort zetten. Broer Dirk ging uiteraard as sisteren. Het gevecht eindigde toen een van de Volendammers door de ruit van het Marker veerhuis werd gedrukt en daarbij een pees scheur de. De visbewerker was toen al strompelend op weg naar de dokter, die bij hem een neusfractuur consta teerde". Dit duidelijke betoog van de laats te getuige achtte de officier van jus titie, mr. G. Nubé, toch niet zo aan nemelijk als de verklaring van de vrouwelijke stamgast. Hij vroeg voor de twee Volendammers 25 boete we gens mishandeling. De raadsman zag meer in de laatste getuige en vroeg de politierechter rekening te willen houden met het winterseizoen, waarin de Volendammers vrijwel zonder in komen zijn. „Het staat vast dat er op de laatste vrolijke kermisavond ge zongen is, dat het gezang minder mooi was. dat er in het oor van Dirk geschreeuwd werd, dat er toen ge bluft is en tenslotte geslagen. Wie de eerste slag gaf, laat ik in het midden, maar ik acht bewezen dat Hendrik en Dirk zich op de oude visbewer ker wierpen, twee jonge, gespierde kerels tegen een oude man", zei mr. Blécourt. ,,Ik leg jullie 15 boete op om die kermisvreugde niet nog meer te bederven". Ongecorrigeerd. Burgemeester en Wethouders vaa Haarlemmermeer stellen de gemeente raad voor het dorp Hoofddorp van pro- paangas te voorzien en voor het stich ten van de daartoe benodigde gebou wen, werken en inrichtingen een kre diet van 584.000,- beschikbaar te stel len. In een uitvoerige nota aan de ge meenteraad komen zp tot de conclusie, dat de voorziening van Hoofddorp met propaangas verantwoord is. Een ren- rabele voorziening met stadsgas is daarentegen uitgesloten. Een en ander blijkt ook uit het ter zake van die kwes tie uitgebrachte rapport van de Gas- stichting in samenwerking met het Cen traal Bureau voor Verificatie en Finan ciële Adviezen der Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Het propaan zal in de vorm van vloeistof in tank auto's worden aangevoerd en overge bracht in hogedruktanks naar de cen- traie voorzieningsplaats. Gastransportleidingen zijn dus niet nodig, zoals bij de stadsgasdistributie, evenmin een gashouder, daarentegen wel propaanopslagtanks. Uit de enquête is gebleken, dat voorshands slechts de helft van de Hoofddorpers voor gas voelt, maar B. en W. verwachten, dat velen bij hun afwijzing „voorzichtig" zijn ge weest en eenmaal gas kunnende be trekken. daartoe over zullen gaan. Voorts wijzen ze op de uitbreidings plannen. Op ons redactiebureau werden giste ren en vanochtend de volgende giften ten bate van de Stille Armen bezorgd: P. U. f 5, mevr. De G. f 3, N.N. f 20. Per giro ontvingen wij: A. L. f 1, mej. R. S. f 2.50, H. v. M. f 2.50, R. K. f 10, F. F. f 10. J. G. f 20. Bij het Comité voor de Stille Armen zijn de navolgende bedragen binnenge komen: Geen bekendmaking: f 50, A. L. S. f 5, W. G. te A'hout f 100, 't Hand werkfonds f 5, A. V. f 2.50. Joh. de J. f 1.50. H. F. B. f 4. P. J. K. f 5, S.C. Haar lem f 2, M. H. F. f 500. Giften voor de Stille Armen kunnen aan ons bureau bezorgd worden Smede- straat 5, Haarlem of per giro worden overgemaakt op nummer 14 3 4 8 0 ten name van de Nieuwe Haarlemsche Cou rant onder vermelding „Stille Armen". Het Comité voor Stille Armen te Heemstede mocht na de oproep van de vorige keer reeds de volgende bijdragen ontvangen: Dr. L. H. f 25. H. C. K. S.-W. f 50, Zr. E. G. S. f 2.50. J. L. T. f 10. W. y. B. f 10, V. P.W. H. 10. J. G. v. K. f 10, f v d M. f 5. b. D. O. f 40. H. J. V. f 2.50, D. L. f 50, P. B. f 5, mevr. G. J. v. K. f 5, C. B. f 10. A. v. P. f 2.50, J. R. f 5, A. V. f 7.50, L. W. f 2.50, Z. A. f 100, N.N. f 25, J. S. f 25. T. M. S. f 5, G. F. f 15, dr. C. A. B. f 10, mevr. J. P. C. C. B. d. V.-M. f 2.50, mevr. A. J. L.-Br. f 25, mevr. H. P.-D. f 2.50, D. S. Hr. f 10, J. C. V. f 2.50. A. V. f 10, mr. A. G. A. v. R. f 10, B. f 10, D. B. f 25, mevr. C. B.-W. f 5, G. E. V. L. B. f 5, W. D. f 5, mevr. J. C. v. H.-M. f 50, v. L. f 25, Coöp. Melkh. f 50. L. W. N. f 10, J. H. P. f 10, mr. dr. M. R. f 10, P. J. G. Z. f 5. mevr. J. B. f 5, P. M. v. D. f 5, F. C. d. H. f 10. K. J. f. 5, H. G. L. f 2.50, mevr H. M. f 2, J. H. M. f 25, B. O. f 5. S. S. f 10. mej. H. E. v. T. f 5. mej. M. M. v. V. f 10, mevr. M. L. v. W.-S. f 10, J. B. f5. mej.J. M.Ph. f10, mej. G. D. f 2.50. N.N. f 10, N.N. f 10. Hen C. C. f 5, H. F. f 1, mej. J. J. M. D. f 2.50,mevr. H. L. J. B.-S. f 2.50, mej. H. L. J.B.f 2.50. J. H. H. v. B. f 5.A.G.G. f 5, A. L. f 2.50. A. F. B. f 5. W L. f 10, N. Z. f 25, H. Z. f 5, mej. F. N. f 10, J. B. f 10, D. K. f 10. totaal f 938, zodat nu is ontvangen f 2083,70. De penningmeester van het comité, de heer A. van Wingerde, zal gaarne Uw giften in ontvangst nemen, zowel te zij nen huize, Willem Pijperlaan 14, als ten Raadhuize. Zijn gironummer is 153.308. Omstreeks het middaguur vandaag zijn op het kruispunt Rijksstraatweg- Zaanenlaan in Haarlem-Noord twee wielrijders met elkaar in botsing geko men. Beiden kwamen te vallen. Een van hen kreeg een gebroken pink, ver wondingen aan het gezicht en vermoe delijk een hersenschudding. Hij werd in bewusteloze toestand naar het zieken huis St.-Joannes de Deo overgebracht. De ander liep een wonde op aan de slaap. Hoe de aanrijding is gebeurd, staat niet vast.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 5