Chaban-Delmas voorzitter van de Franse Assemblee Eén der leidende figuren van de N.R.U. De Gaulle woont een deel van de zitting zelf bij ilÉMtf Wie je ook neemt... ièüJ» Minister Vondeling brengt een werkbezoek aan Nrd.-Holland Vaccinatie heeft zeer goede resultaten Chefarine 4 het zijn tien tegen één De Gruyter's koffieklanten egruy voor slechts f 1.50 DE KOFFIE- EN THEEZAAK I 4 beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen! De premier wast zich „Macht over dingen is iets anders dan macht over mensen" Franse priorin houdt lezingen Bewindsman oriënteert zich omtrent de agrarische problemen Volgend jaar worden 1.5 tot 2 miljoen kinderen ingeënt Provinciale Staten van Noord-Holland Nieuwe Beemsterbrug bij Purmerend De verhouding tussen techniek en christendom Bestuurslid van jubilerende St.-Bernulphus99 met hoge ridderorde onderscheiden Congregatie voor zieke zusters Terugloop van aantal 'verkeersongevallen een busje Oploskoffie (50 gr) Tegen de kinderverlamming Vier jaar lang uit archieven gestolen WOENSDAG 10 DECEMBER 1958 PAGINA 6 r e» Examens Dank zij maximumsnelheid Gouverneur dr. Platteel liia Ze zijn het er allemaal over eens, dat De Gruyter's koffie verreweg de geurigste, de lekkerste Is. Koffie uit De Gruyter's eigen branderij, krakend vers afgewogen uit aromabe- schermende silo's. Alleen bij De Gruyter zó vers, en zó voordelig door 10% korting. ¥elk 2e pak zelfr. bakmeel extra of Cakemeel voor halve prijs Xö pakjes Vanillesuiker 15 ct Acht maanden voor Fransman (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, hedenochtend Voorgezeten, zoals de traditie is, door haar in jaren oudste lid, thans de zijn 83 jaar ongewoon stoer en wakker dra gende kanunnik Kir, Bourgondiër en burgemeester van Dyon, tevens een der meest schilderachtige, uit het verzet naar voren gekomen, naoorlogse parle mentaire figuren, die de slachting van 23 en 30 november j.l. hebben over leefd, is de eerste Nationale Vergade ring der Vijfde Republiek gisteren voor het eerst in zitting bijeen geweest. Het belangrijkste punt, dat zij had af te doen was de keuze van haar defini tieve voorzitter. Het is Chaban-Del mas geworden, burgemeester van Bor deaux, ex-minister van nationale defen sie, ex-R. P. F.-er, ex-Sociaal Republi kein, thans een der leidende figuren van de U.N.R. en door deze als haar kandidaat voor het Kamervoorzitter- schap naar voren gebracht. Chaban-Del mas heeft in de tweede stemming de vereiste absolute meerderheid behaald, nadat de kandidaat van de onafhanke- lijken, de ruim 80-jaar oude ex-premier Paul Reynaud, zich na de eerste stemming als kansloos uit de competi tie had teruggetrokken. Bij de derde stemming zou immers eenvoudig de betrekkelijke meerderheid beslissend zfln geweest en het stond geheid vast, dat deze de U.N.R.-kandidaat niet zou ontsnappen. Advertentie Bij pijn, griep si „landerig" gevoel zorgt een enkel toilet dat U weer net plezier Uw werk kunt doen I Provinciale Staten van Noord-Holland hebben tijdens hun gisteren voortgezet te tweede gewone zitting van 1938 met algemene stemmen besloten, overeen komstig de voordracht van hun ge deputeerden, een bijdrage te verlenen aan de gemeente Purmerend in de bouwkosten van de nieuwe Beemster brug, die van belang is voor het door gaande verkeer tussen Purmerend en Hoorn. De bouwkosten zfln geraamd op 840.000, waarvan de gemeente in to taal een bijdrage krijgt van een derde deel. Van die bijdrage neemt het rijk 64 procent en de provincie het overige deel, ten bedrage van maximaal 112.000 voor zijn, resp. haar rekening. De provincie zal daar een hulpbrug maken met een rflbreedte van zeven meter en de bijbehorende wegaanslui- tingen, waarvan de kosten op ƒ200.000 geraamd worden. De hulpbrug zal bin nen drie maanden na haar voltooiing om niet aan Purmerend worden gege ven, de wegaansluitingen aan het wa terschap De Beemster, dat voor de ove rige aansluitingen zrl zorgen, maar voortaan dat niet meer hoeft te doen voor de brug. In de Commissie van Bestuur van de Provinciale Ziekenhuizen werden herbe noemd mevrouw mr. J. M. Stoffels-van Haaften en de heer C. Erbrink. De heer Laan (K.V.P.) maakte in verband met het feit, dat de heer Erbrink deurwaar der is bij de Haarlemse rechtbank be zwaar tegen mogelijke ongewenste si tuaties, die daarvan 1 et gevolg kunnen zijn. Hij verkreeg van gedeputeerde Rus tige de toezegging, dat die voorkomen zouden worden. Als opvolger van dr. ir. C. Riesema werd als lid van de pro vinciale land- en tuinbouwcommissie benoemd ir. G. W. van der Helm, rijks- tuinbouwconsulent te Amstelveen. Tot leden van de Raad van Toezicht op de provinciale bedrijven werden herbe noemd de heren J. Harmsen en dr. J. A. van Steyn. AMSTERDAM, (G.U.) 9 dec.: Neder lands: mej. L. Quierido (A'dam); econo mie: R. A. van Swinderen (A'dam); bacc. economie: M. H. Zwaanswijk (A'dam). UTRECHT, 9 dec. Aan de Rijksuni versiteit te Utrecht is de heer J. J. R. Houtzagers uit Zeist gepromoveerd, tot doctor in de geneeskunde, op een proef schrift getiteld: ,.l e orale therapie van diabetes mellitus". Promotor was prof. dr. F. L. J. Jor dan. De uitslag van de eerste stemming luidde: 259 stemmen voor Chaban-Del mas, 168 voor Paul Reynaud, 89 voor Max Lejeune (de socialistische minis ter voor de Sahara in generaal De Gaulles kabinet) en 12 voor Grenier, de communistische kandidaat. De uit slag der tweede stemming luidde: 355 stemmen voor Chaban-Delmas, 132 voor Lejeune. Hiermee heeft Frankrijks ver uit machtigste politieke formatie voor een der haren en voor de duur van vijf jaar behoudens het geval van voor tijdige Kamerontbinding bezit geno men van een der topfuncties, waaraan ondanks de verminderde betekenis van de Nationale Vergadering in het nieu we staatkundige bestel toch grote in vloed vastzit. Nogal veelvuldig, vooral voor de verkiezingen van november jL, had verluid, dat Paul Reynaud niet slechts de kandidaat der onafhankelij ke n was, maar, achter de schermen, ook die van generaal De Gaulle, me de uit dank voor „bewezen diensten". Wat ervan zij: het gans onverwacht oversterk aantreden van de U.N.R. in de nieuwe Assemblée liet Reynaud of een andere niet tot de U.N.R. beho rende kandidaat bij voorbaat uiterma te weinig kans. De belangrijke eerste bijeenkomst van de nieuwe Nationale Vergadering, uiteraard als „historisch" betiteld, waarvoor de belangstelling van pu bliek, pers en diplomaten beeld kreeg in uitpuilende tribunes en die voor het eerst in de Franse parlementai re geschiedenis werd uitgezonden door radio en televisie, werd ge opend met de traditionele toespraak van de „doyen" in zijn kwaliteit van tijdelijk waarnemend voorzitter. Om, zo heet het, de nieuwe volksverte genwoordiging een blijk te geven van zijn hoogachting, had premier De Gaulle er prijs op gesteld dit gedeel- Een ongewone foto van de Soedanese premier, brigade-generaal Ibrahim Ab- boud, genomen tijdens zijn ochtend toilet. Abboud was de leider van de „stille revolte" van het leger, vorige maand, waarmede de „tweede republiek" van de Soedan werd gevestigd. De technici en chemici, die de verbin- dingssehakels vormen in de twee po len van het arbeidsproces hebben ver antwoordelijkheid zowel naar de techni sche als naar de sociale kant. De zin van het durend verenigd zijn van katho lieke technici en chemici kan men vin den in een diepere beschouwing van onze tijd, die wordt gekenmerkt door een groeiende macht over de natuur en het geloof, dat toename van de beheer sing over de natuur geen vrede en ge luk zal brengen. De technicus dient zich ervan bewust te zijn, dat macht over de dingen iets geheel anders is dan macht over men sen, die men tot ontplooiing dient te brengen. De zin van de arbeid ook voor technici en chemici ligt 'n het werken om te kunnen uitdelen aan hen, die het nodig hebben. De katholieke actie geeft nienwe mogelijkheden tot het vinden van de juiste verhouding tussen kerk en wereld. Dit was de kern van het betoog, dat prof. ir. F. Ph. A. Tellegen gisteren in de Haagse dierentuin hield bfl gelegen heid van het veertigjarig bestaan van de Ned. kath. bond van hogere mid delbare en lagere technici en chemici „Sint Bernulphus". De hoogleraar had tot titel van zijn beschouwing gekozen „De verhouding tussen techniek en airistendom". De heer C. de Wit, algemeen voor zitter, die de herdenkingsbijeenkomst in de dierentuin had geopend, ver klaarde dat de bond openstaat voor overleg en beraad met anderen. Ook in de toekomst zal men zich gezame- ljjk dienen te bezinnen op de waarheid dat God zjjn grootheid toont in de na tuurwonderen en de technische na tuurwonderen. In deze bezinningen heeft de bond een eigen specifieke taak, zo meende hij. Tot slot maakte hij bekend, dat de vierendertig hon derd leden die St.-Bemulphus thans telt, 2100,. hebben bijeengebracht voor een door hen geadopteerde mis- siekerk. Tijdens de na deze herdenkingsbij eenkomst volgende receptie werd het woord gevoerd door o.a. mr. F. G. J. Baron van Voorst tot Voorst, algemeen voorzitter van de St.-Adelbertvereni- ging. Deze drong aan op de spoedige vorming van het katholiek verbond voor de arbeid. Ook de heer J. A. Middel huis, voorzitter van de K.A.B. hield een toespraak. Alle complimenten en goede wensen betroffen mede de heer J. A. Joosten, lid van het algemeen bestuur, wie tij dens deze bijeenkomst werd medege deeld, dat hij benoemd was tot ridder in de orde van St.-Silvester. De versierselen aan deze hoge onder scheiding verbonden, werden hem door mgr. W. A. E. Bokeloh, deken van Den Haag uitgereikt. De heer Joosten heeft vorige maand zijft koperen jubileum als bestuurslid van de bond gevierd. te der zitting persoonlijk bij te wo nen. En zo maakten de aanwezigen het ongewone tafereel mede van een waardig de treden van het voorzit tersgestoelte bestijgende generaal De Gaulle, die vervolgens lang en harte lijk de hand schudde van kanunnik Kir, in wiens persoon voor de eerste maal in de Franse parlementaire ge schiedenis een „drager van de sou tane" ook werkelijk gekleed in zijn soutane een Kamerzitting zou gaan presideren. Na het aanhoren van ka nunnik Kirs openingsrede verliet ge neraal De Gaulle, die vergezeld was van zijn ministers, de zittingszaal. In zijn openingsrede heeft kanunnik Kir achtereenvolgens „een gedachte ge wijd" aan „de collega's uit de oude Ka mer, die wij om verscheidene redenen niet in deze Assemblée terugvinden" en heeft „uit naam van allen" ge neraal De Gaulle begroet, die „eens te meer Frankrijk een oplossing en reden tot hopen heeft gegeven". Gewagend van de heftige en al te vaak ongerecht vaardigde kritieken, waaraan tijdens de jongste verkiezingscampagne „zekere parlementariërs en in het algemeen al le publieke personen" hebben bloot gestaan, noemde hij dit een ernstige stand van zaken. „Tegenover de open bare mening moet het parlement op roeien tegen een stroom, die ons heel spoedig naar de dictatuur zou kunnen voeren, waarvan de grote meerderheid der Fransen niets wil weten". De spre ker spoorde dus aan erop toe te zien, dat de parlementaire debatten altijd waardig zouden blijven. De ondergang van de Vierde Republiek schreef kanun nik Kir vooral toe aan de slechte grond wet van 1946 en aan de „te zware militaire uitgaven, welke de ene oor log na de andere ons zijn blijven op leggen". De aanwezigheid van de vrij gekozen afgevaardigden van Algerije wettigde, zo gaf hij aan, de hoop op een liberale vreedzame oplossing. Van het „kolonialisme" zei hij, dat het Fran se volk dit door zijn antwoord bij het referendum voor de grondwet onher roepelijk veroordeeld had. Hij bracht een groet aan het leger, in het bijzon der aan de soldaten in Algerije, en uit naam van de gehele Assemblée bracht hij- eerbiedige hulde aan „president Coty, wiens wijsheid en vaderlandslief de het voortduren der Republiek vei lig hadden weten te stellen". Tenslot te lichten wij uit de toespraak ook de ze passage: „Het zal U, vanwege het kleed, dat ik draag, niet verwonderen, dat in dit vrije land, waar alle gelo ven grondwettelijk geëerbiedigd wor den, ten overstaan van katholieke, pro testantse, Joodse en Mohammedaanse collega's, vertegenwoordigers van alle uitdrukkingsvormen der spiritualiteit, de oude priester en verdraagzame re publikein die ik ben, de hulp Gods in roept in deze eerste zitting van onze Nationale Vergadering". De Nationale Vergadering moet thans nog het de voorzitter ter zijde staand bureau kiezen vice-voorzitter, ques- tores_ enz. en zal mogelijk ook on verwijld uit haar midden opnieuw ver tegenwoordigers kiezen voor het Euro pese Parlement te Straatsburg, waar van ongetwijfeld Robert Schuman voor zitter hoopt te kunnen blijven. De al gevaardigden, die gisteren In dé alfa betische orde in de Kamerbanken wa ren geplaatst, zullen voorts het er ook nog over eens moeten worden, hoe groepsgewijs hun definitieve plaatsing van rechts naar links zal zijn. Over morgen dient de Nationale Vergadering weer uiteen te gaan tot vermoedelijk be gin januari, wanneer zij weer bijeen zal worden geroepen om de verklaring van de alsdan gevormde nieuwe rege ring te aanhoren en haar vertrouwen te geven of, alleronwaarschijnlijkst, te wei geren. Waarna zij weer uiteengaat tot in april. Eerst dan zal zf) een aanvang maken met haar wetgevende arbeid. De Amitiés catholiques Frangaises heeft de volgende week de priorin der Franse congregatie voor gebrekkige en zieke zusters uit Brou bij Parijs uit genodigd om enkele lezingen te komen geven. De overste Mère Marie des Dou- leurs zal maandag 15 december in Den Bosch, dinsdag 16 december in Am sterdam en woensdag 17 december in Den Haag spreken over „Santé morale et santé physique". Het door haar op gerichte „Institut de Jésus Crucifié" de congregatie die louter uit leden be staat die niet de volledige beschikking hebben over hun gezondheid, bestaat thans 28 jaar en heeft tegen de 150 le den. Behalve twee kloosters in Frank rijk zijn er ook communauteiten ge sticht in Amerika en Duitsland. Een Nederlandse nederzetting is nog steeds in voorbereiding. Er is dringend behoefte aan want ook in Nederland zijn veel meisjes met roeping die door ziek te of invaliditeit niet in de bestaande congregaties kunnen worden opgeno men. De conferentie in Amsterdam wordt gegeven in de grote zaal van de Rijks academie voor Beeldende Kunsten aan de Stadhouderskade in Den Haag in de zaal van de nieuwe Sociëteit de Witte, Plein 24. Aanvang kwart over acht. Eventuele inlichtingen bij het secre tariaat in Amsterdam, Schubertstraat 18, tel. 72.52.92. Te Enschede is gisteren een ver gadering gehouden van de landelijke verkeerspoiitiecommissie, waarbij elf grote gemeenten in ons land zijn aan gesloten. Op deze vergadering is een vergelijkend staatje overgelegd van het aantal verkeersongevallen in de elf ge meenten gedurende de eerste twaalf maanden waarin de maximumsnelheid is ingevoerd en gedurende de vooraf gaande twaalf maanden zonder maxi mum snelheid. Uit cijfers blijkt, dat het aantal doden door een verkeerson geval in de periode met maximumsnel heid aanzienlijk is gedaald ten opzich te van de voorafgaande twaalf maan den, te weten van 414 tot 261. De gouverneur van Nederlands Nieuw-Guinea, dr. P. J. Platteel, zal 19 december per vliegtuig in Nederland aankomen voor het voeren van routine besprekingen. Hij zal ongeveer drie weken in Nederland blijven. De Haagse sopraan Ank Reinders is per 1 maart geëngageerd door de Wiener Kammeroper. Zij debuteert op 19 maart als Musette in Puccini's La Bohème. In de aangegeven woningen mag de huisvrouw gratis De Gruyter's koffie schenken. Als zij zich bekend maakt aan De Gruyter, Postbus 276, "s-Hertogenbosch, krijgt zij gratis een kilo Goudmerkkoffie Een van De Gruyter s winkels te s-Hertogenbosch. Bij aankoop van 250 gr. koffie of 50 gr.Oploskoffi 581 al 0 DE ambacht, is afgestemd. Hl) merkte voorts op, dat van de aanvankelijk w gengestemd hebbende grondeigenaren er thans reeds 42 ten departemente kennen gegeven hebben, dat ziji hun m ning hebben herzien en geacht willen worden te hebben voorgestemd. Een eerdere inpoldering van de Markerwaard, waarvan de laatste jjq sprake is, zou, .ldus minister Vonde ling, voor dé tuinbouw va» West denSniet'zonde/betekenis zijn, mede fn verband met de vervangmgsmoge- liikheid V^'gens het scnema van de IJsselmeer-inpolderingen zou eerst Zuid-Westelijk Flevoland aan de beurt komem maar men overweegt de Mar- kerwaard voor te laten gaan. Minister Vondeling merkte op, dat de rationalisatie van de landbouw in Noord-Holland de laatste jaren zeer sterk is toegenomen. Er zijn daar thans bijvoorbeeld al 1800 melkmachines in gebruik, waarvan er duizend tijdens de laatste drie jaar zijn aangeschaft. In de nieuwe polders, zoals de Wierlnger- meer, wordt 75 procent van de suiker bieten automatisch gerooid. Landelijk bedraagt dat percentage zeker nog geen 25. In het kader van zijn serie oriënta- tiebezoe-:en aan de verschillende pro vincies heeft de minister van Land bouw, dr. A. Vondeling, maandag de provincie Noord-Holland bezocht. De bewindsman liet zich van verschillende zijden voorlichten en oriënteren omtrent de situatie van de landbouw en de ge westelijke agrarische problemen. Tij dens een door de minister bijgewoon de vergadering van de Gewestelijke Raad voor Noord-Holland van het Land bouwschap werden enkele belangrijke vraagstukken aan de orde gesteld, zo als de kwestie van de vervangende gronden voor de uit de IJmond ver dreven en straks nog te verdrijven agra riërs, de situatie van de tuinbouw in West-Friesland en de ruilverkaveling in het Geestmerambacht. De minister zei tijdens een te Haar lem gehouden persconferentie de vraag wel te willen overwegen, of versoepe ling van de beperkende bepalingen voor de teelt van bloembollen en die van pluimvee niet wenselijk zou zijn. Wat het eerste betreft, doelde hij op de teelt vergunningen. In overleg met het be drijfsleven, dat niet ongenegen schijnt tot enige verruiming van knellende ban den, zal de zaak nader overlegd worden, aldus de minister. Wat de vervangende gronden voor de IJmond-noord betreft, gaf de bewinds man te verstaan, dat hfl een voor stander is van intergemeentelijke sa menwerking bij het zoeken daarnaar. Hij achtte het van belang, dat de kwes tie in georganiseerde banen wordt ge leid. Voor het Geestmerambacht bij Castricum is een vernuftig ruilverka velingsplan gemaakt, dat echter door de belanghebbenden is afgestemd. Con crete mededelingen over de kwesties, die et gevolg daarvan zijn, kon de minister nog niet doen, omdat het voor bereidend werk inzake te ondernemen stappen nog niet is afgesloten. Wel gaf hjj te verstaan, dat de minister van Landbouw in bepaalde gevallen een ruil verkaveling dwingend kan opleggen, wanneer deze, zoals in het Geestmer- Wat structuur en ligging betreft, heb- ben de landbouwbedrijven soms hun zeer typische moeilijkheden. Voor meer dan de helft van alle vervoer is men op het water aangew-zen in een gebied j ,9}eer n 30.000 ha groot is. Het bedrijf van een der bestuursleden van de Gewestelijke Raad van het Land bouwschap bijvoorbeeld bestaat uit derti" afzonderlijke perceeltjes. Hij heeft er een dag voor nodig, die alle per motorboot te bezoeken. Met Gedeputeerde Staten van Noord- Holland heeft de minister besprekingen gevoerd over de agrarische problemen, die noodzakelijke ilanologische maatre gelen met zich meebrengen, over rull- verkavelings- en ontsluitingsmogelflkhe- den, die er volgens de bewindsman in Noord-Holland nog vele zijn. Jaar zullen ongeveer 1,5 b-i. milJoen kinderen in de lec'tflds- Kiasse van 6 tot 14 jaar van rijkswe ge worden ingeënt tegen kinderver- jamming. Werd voor de vaccinaties in het afgelopen jaar zowel vaccin "it Amerika als het Belgische salk- vaccin (R.I.T.-vaccin)) gebruikt, ko mend jaar zal uitsluitend worden in geënt met het R.I.T.-vaccin. Dit vac cin wordt bereid in de laboratoria van „Recherche et Industrie Tjjera- peutiques" te Rixensart in België en wordt in opdracht van de regering in een hoeveelheid van ongeveer 4 mil joen doses geïmporteerd door sen farmaceutisch bedrijf te Haarlem. Maandag zal de eerste partij R.I.T.- vaccin voor het komende vaccinatie programma in Nederland aankomen. Omstreeks één miljoen doses entstof zullen dan in een speciale wagon, in gericht met een nauwkeurig ingestelde koelapparatuur, via Essen-Roosendaal naar het rijksinstituut voor de volksge zondheid te Utrecht worden vervoerd. In 1956 werden in de Verenigde Sta ten 13 miljoen kinderen gevaccineerd tegen kinderverlamming. Bij de drie groepen, die in de loop van dat jaar respectievelijk een, twee of drie ir.jec- ties kregen zag men een progressieve daling van de ziektecijfers. In de groep die volledig was gevaccineerd, kwam bij één op 226.000 kinderen de ziekte voor. Bfl een controlegroep /an nlet- gevaccineerden was het ziektecflfer één op 5400. Volgens deze cijfers zou een niet ingeënt kind dus veertig maal meer kans op kinderverlamming heb ben dan een volledig gevaccineerd in dividu. In Engeland constateerde men na één inenting 1,3 ziektegeval op 100.000 personen en bfl niet-gevaccineerden 8,2 gevallen op 100.000 personen. In Nederland kwamen in 1956, In dn eerst 41 weken van het epidemiejaar, 1563 gevallen van poliomyelitis voor. Voor dezelfde periode in 1957 bedroeg dit aantal 149 gevallen. Nadat in t el 1957 hier te lande met de inentingen werd begonnen, bleken in de eerste 41 weken van 1958 slechts 25 patiënten met paralytische poliomyelitis te zfln aangegeven, hoewel niet gezegd mag worden dat deze sterke daling uitslui tend aan de inenting Is te danken. De Haagse rechtbank heeft een 33- jarige Fransman uit Nice veroordeeld tot een gevangenisstraf van acht maan den met aftrek van voorarrest omdat deze buitenlander in de jaren 1954-1958, naar hfl zelf heeft toegegeven, vele dui zenden brieven, briefomslagen en an dere documenten heeft gestolen uit het algemeeif rijksarchief, het economisch* historisch archief en vele provinciale archieven in ons land. Niet alleen Ij1 Nederland, ook in Frankrijk, België' Luxemburg, Duitsland en Zwitserland had de Fransman uit historische archie* ven documenten weggenomen. De officier van justitie had tien den gevangenisstraf met aftrek van voorarrest gevorderd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 6