Ministers en Kamerfracties in druk beraad Zaakgelastigde van Nederland SPANNING OM HET LOT VAN zet twee Chinese bedienden buiten de deur DE REGERING Fregat voor Duitse marine Zal minister Hofslra het onaanvaardbaarin de Kamer uitspreken? compromis f OPSTAND op eiland in Chinese Zee onderdrukt Senaat noemt de voorstellen enigermate bedenkelijk' Kabinetscrisis? Eisenhower twijfelt aan Russisch atoomvliegtuig Toch nog een Tilanus bemiddelt De man in de kan m Eerste algemene audiëntie van Paus Joannes Tegen communistisch bewind Zware strijd op Lappa Ze zouden de verwachte expansie wel eens in de weg kunnen staan Legatie reeds acht weken van alle personeel verstoken Gevangenisstraf voor pastoor Krijgt Serov een functie in het Rode leger? Zuivering in de C.P.N. Noord-Europa in ban van koning Het weer VS werken ook aan atoommotoren Winter Waterig ontbijt DONDERDAG 11 DECEMBER 1958 o 82ste JAARGANG No. 30086 Klein conflict met mogelijk grote gevolgen Den Haag heeft gisteren de gehele dag in de grootste onzekerheid verkeerd over het lot van het kabinet-Drees. De dag die voor beraad was geschoven tussen de crisis in de Tweede Kamer naar aanleiding van de belastingwetten en de onmiddellijke gevolgen daarvan heeft een groot aantal besprekingen opgeleverd. Nadat het kabinet in de ochtend uren in de Trèveszaal bijeen was geweest, vergaderden in het Kamergebouw de verschillende fracties en kleinere groepjes daaruit, waarbij de ministers Hofstra, Vondeling en Samkalden in- en uitliepen. i i .'ia- iïSOi P|!ïl|p Kekkonen wenst goede relaties met Rusland Verlenging belastingverhogingen SaganJolyet Beider eisen afgewezen Poolse rechtbank: Wegens preken tegen de „volksmacht en het socialisme" Janos Kadar ziek ee MORRIS (teforeywóvjf/ Scooter'Bromfietskleding Tijdelijk neerslag Het weer in Europa BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Umulden: Leeuweriklaan 50 Telefoon 5790 ©lrectle: 3. 3. W. Boerrlgter en Mr. W. A M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- ïoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, t 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.50 uur 's avonds tel. 21544. (Van onze parlementaire redacteur) Ook minister Zijlstra was aanwezig, toen de A.R.-fractie bijeenkwam. Tevens is er beraad geweest tussen de senioren van de Kamer. Uit al die besprekingen kwam wel de ernst van de situatie, maar allesbehalve een concrete oplossing naar voren. Het schijnt dat het kabinet met grote teleur stelling maar tevens met begrip voor de onmogelijkheid om verder te kun nen werken aan de minister van financiën de vrijheid heeft gelaten om een zeer onwrikbaar standpunt in te nemen. Wanneer hij het onaanvaardbaar uitspreekt, zal dat dan wel het uittreden van de socialistische ministers ten gevolge hebben. De regeringscrisis is dan een feit. Minister Luns heeft in de Tweede Kamer bp de behandeling van zjjn be groting enige malen grapjes gemaakt, waaruit bleek, dat de situatie ook hem obsedeerde. Ook enkele sprekers heb ben er bij de replieken op gezinspeeld, dat er een zeer ernstige crisis dreigt. De heer de Kadt ging zelfs tot uitda gingen over. De heer Biesheuvel (A.R.) had hem attent gemaakt op de verlie zen die de P.v.d.A. bij de verkiezingen voor de gemeenteraden en provinciale staten in het voorjaar heeft geleden. De heer de Kadt vatte vuur en vlam en zei, dat het niet onmogelijk was dat er eerder dan men verwacht ver kiezingen komen. Men kan overtuigd zijn, dat de socialisten dan Nieuw Gui nea naar voren zullen schuiven. Deze uitlating van het socialistisch Kamerlid geeft iets weer van de vele speculaties, die er thans gemaakt worden over de toekomst. De P.v.d.A. doet alsof zij niets heeft tegen ver kiezingen, maar het is nauwelijks aan te nemen, dat men in die kring nu juist met verkiezingen zoveel ver der zou komen. Nieuw Guinea zou er door de socia listen ongetwijfeld met de haren bij gesleept worden, maar de maatregelen op belastinggebied en vooral de wijze waarop men die heeft willen doorzet ten, zonder dat de Kamer van de nood zakelijkheid daarvan overtuigd was, zul len aan de kiezers waarschijnlijk' ook niet geheel onopgemerkt voorbij gaan. Wel geeft de uitlating van de heer de Kadt het pessimisme, dat er tot op het eind van de dag op het Binnen hof heerste, aardig weer. Hedenmorgen vonden de Kamerleden de officiële „Handelingen", die op aandrang van minister Hofstra met grote spoed door de Staatsdrukkerp in één dag zijn gedrukt, in hun brieven- box in het Kamergebouw. Het is de bedoeling, dat zij deze nog eens be studeren. De minister hoopt, dat zp dan tot de overtuiging zullen komen van de juistheid van zijn argumenten. Of de minister inmiddels met de zelfde welwillendheid het compromis zal bestuderen dat gelegen is in de motie- Romme, is een andere vraag. *(Van °nze parlementaire redacteur) In de loop van de morgen Is bekend geworden dat het overleg van de „senioren" in de Tweede Kamer tot resultaat heeft gehad dat men een be roep heeft gedaan op hun collega, de 74-jarige dr. H. W. Tilanus, voorzitter van de C.H.-fractie in de Tweede Kamer, om alsnog een poging te doen te be middelen tussen de Kamer en de mi nister van financiën. De heer Tilanus heeft in het departement van de minister aan de Kneuterdijk een langdurige conferentie gehad, die eerst kort voor het begin van de vergadering eindigde. Het vermoeden bestaat dat zal worden getracht door mondeling overleg met de vaste commissie voor financiën uit de Kamer nog het uiterste te doen om een kabinetscrisis te voorkomen. Over het slagen van deze poging zijn de meningen echter zeer verdeeld. «luuiiiilimii psgas mrnmsMsmmÊmm 3 In Hamburg is het fregat „Köln" tewatergelaten. Dit fregat is het grootste na de oorlog gebouwde schip van de Westduitse marine. Het is het eerste van een serie van zes dergelijke schepen, die gebruikt zullen worden als begeleidings- en onderzeebootbestrijdingsvaartuig. Het schip heeft een lengte van ongeveer 120 meter en meet 1800 ton. Zou iemand deze kruik welke te Neu- lsenburg bij Frankfort aan de Main in de tuin van een café staat opgesteld, mét appelwijn willen vullen, dan zou hij niet minder aan 17.000 liter van deze mousserende drank, nodig hebben. De caféhouder heeft de kruik evenwel met andere bedoelingen in zijn tuin ge plaatst; via een popperig deurtje kan men er in komen waar rondom een tafel twaalf stoelen zijn opgesteld voor dorstige gasten, die in dit miniatuur cafeetje hun wijntje kunnen drinken. üiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii111111111111111111 Paus Joannes XXIII heeft gisteren Zijn eerste algemene audiëntie als Paus gehouden, aldus meldt Reuter. Hij ontving ongeveer vierduizend Ita liaanse en andere pelgrims en sprak hen behalve in het Italiaans ook toe in het Frans, Engels en Spaans. Hij wees op de noodzaak van eenheid onder de ka tholieken. Tot de Franse pelgrims zei hij dat hij probeerde hun taal te spre ken zo goed hp kon, maar te hopen dat het in de toekomst beter zou gaan. Op het eiland Lappa in het zuiden van de Chinese Zee is volgens be richten die United Press International uit Hongkong heeft ontvangen, een opstand van de bevolking tegen de communistische machthebbers uitgebroken, maar spoedig neergeslagen. Een bericht uit Macao meldt dat regeringsstrijdkrachten na gevechten van twee uur de opstandelingen hadden overwonnen. Er zouden zware verliezen zijn geleden en inwoners van Macao zouden hebben gezien, dat er openbare terechtstellingen heb ben plaatsgehad. President Urho Kekkonen van Fin land heeft gisteravond volgens U.P.I. in een radio-rede gezegd, dat een goede verstandhouding met de Sovjet-Unie de voornaamste richtlijn van de Finse bui tenlandse politiek is. De president sprak in verband met de kabinetscrisis, die thans in het land heerst. Het kabinet- Fagerholm is dezer dagen ten val ge komen als gevolg van Russische druk (Van onze Haagse redactie) door vele leden van de Senaat' eniger mate bedenkelijk genoemd z'ii spre ken in de algemen financië]e wingen van de Senaat enige twijfel uit over de verwachting van de regering dat ie conjuncturele ontwikkeling van 1959 een gematigse expansie te zien zal geven. Me- vermoedt dat deze ver wachting ie ingegeven door het herstel dat de Amerikaanse economie te zien geeft. Maar is de conjucturele ontwik keling in Nederland niet veel meer af hankelijk van het verloop in west- Duitsland en Frankrijk, dat voorshands nog niet gunstig genoemd kan worden? De twijfel was verder gegrond op de voortdurende aarzeling van de inves tering0 bedrijvigheid in het particuliere bedrijfsleven ondanks het gedeeltelijk herstel van de investeringsaftrek. Deze leden trokken daaruit de conclusie dat verlenging van de belastingmaatregelen wel eens in de weg zou kunnen staan van de door de regering verwachte expansie Het laten vervallen van deze in de tijd der bestedingsbeperling noodzakelijke belastingmaatregelen zou juist die stimulans op kunnen leve- ren, welke het bedrijfsleven nodig heeft voor de verdere ontplooiing. Van dezelfde (K.V.P.)-zijde werd ook nog gezegd dat bp een peil van uitga ven en fiscale heffingen van de staat als thans is bereikt, de minister te weinig „speelruimte" heeft voor een genuanceerde conjunctuurpolitiek. Daarom zal met kracht moeten worden gestreefd naar verlaging van de rijks uitgaven. Sommige andere leden stellen vast dat de overheidsinvesteringen welke volgens de bewindsman zelf niet meer dan 6,5 pet van het nationaal inkomen zouden nogen bedragen, volgens de laat ste miljoenennota orden geraamd op ,7 pet van dat inkomen. De rechtbank in Parijs heeft woens dag de vordering van de journalist André Jolyet tegen Fran50i.se Sagan evenals de vordering van Franpoise Sagan tegen Jolyet afgewezen. Het ging hierbij om „Dans un mois, dans un an", waarin een weinig pret tige figuur de naam Jolyet draagt. De journalist beweerde in zijn goede naam geschaad te zijn en vroeg een miljoen francs schadevergoeding, plus de kos ten. Sagan zei, dat het Jolyet alleen om de publiciteit te doen was, en dat Jolyet haar daarmee over de tong had gebracht. Ze eiste één franc schade loosstelling, maar 100.000 francs kosten. Blijkbaar heerst op het ogenblik rust op het eiland, niemand mag het echter verlaten. De strekdam ligt verlaten, hoewel daar gewoonlijk enige duizenden boeren aan het werk zijn, omdat de werkzaamheden op primitieve wjjze worden verricht. Drie kanonneerboten liggen nabij het eiland. Het eiland Lappa ligt vlak tegenover Macao. Bij het aanbreken van de och tend gisteren konden de bewoners van Macao zien hoe militairen zich over de vrijwel voltooide strekdam, die Lappa met het land verbindt, spoedden, aldus de uit Macao ontvangen berichten. Men kon geweervuur en kreten horen. De bevolking van Macao stroomde naar de waterkant en volgde de gebeurtenissen aan de overzijde van het water met ver rekijkers en telescopen. Omstreeks ne gen uur 's morgens zag men dat een menigte van ongeveer duizend mensen zich verzameld had en dat drie jonge boeren, gekleed in witte hemden en zwarte broeken, voor deze menigte ge knield lagen, 's Middags om vier uur zag men, dat deze drie mannen wer den doodgeschoten. Zondag 14 december, 's avonds om 8.15 r., zal de_ Indische danseres Srimati Indram met laar gezelschap een voor stelling geven in het Tropeninstituut te Amsterdam. In diplomatieke kringen te Peking vraagt men zich volgens A.F.P. af, of de bureaus van de Nederlandse zaakgelastigde te Peking, die reeds sedert acht weken door een staking van het Chinese personeel in moeilijk heden verkeren, gesloten zullen moeten worden. Men verwondert zich er in dezelfde diplomatieke kringen over dat er niets is gedaan om de van oorsprong weinig belangrijke kwestie te regelen. 20 oktober j.l. drongen twee Chinese bedienden, naar aanleiding van het hun aangezegde ontslag, het bureau van de zaakgelastigde, mr. B. J. Slingenberg, binnen, die geweigerd had hen te ontvangen en gezegd had dat zij de kwestie met de personeelschef moesten regelen. De zaakge lastigde pakte de indringers in de kraag en zette ze buiten de deur. De volgende dag gaf de desbetref fende vakbond de 42 Chinese personeels leden van de legatie (vertalers, ka merdienaren, koks. chauffeurs, tuinlie den) een stakingsbevel. Sedert dien zjjn twee maanden verlopen zonder dat de zaak tot een oplossing is gebracht. Ondanks langdurige onderhandelingen door tussenkomst van verscheidene lei ders van buitenlandse vertegenwoordi gingen eist de vakbond nog steeds dat de zaakgelastigde persoonlijk zijn ver ontschuldiging aan de twee Chinezen zal aanbieden, hetgeen de heer Slingen berg van de hand heeft gewezen. Ofschoon op zichzelf onbelangrijk kan dit incident ernstige gevolgen hebben, aldus A.F.P. Een diplomatieke missie in China kan niet lange tijd de diensten van inlands personeel missen. Zonder vertalers moet het werk op het bureau praktisch blijven liggen. Voorts zien de echtgenoten van de betrokken diplomaten zich verplicht orr terwille van de leeftochtvoorzie ning van dertien mensen onder wie een aantal kinderen elke ochtend reeds vroeg voor de „coöperatie van buitenlanders" in de rij te gaan staan tezamen met het keukenpersoneel van de andere vertegenwoordigingen. Ook het verzorgen van de verwarming van de drie gebouwen van het Nederland se complex is een werkje dat de zaak gelastigde, zijn raad en zijn kanselier de drie enige aanwezige mannen niet gemakkelijk valt nu de kou in Peking zich elke dag heviger doet ge voelen. Deze toestand, die naar de mening van de meeste in Peking aanwezige di plomaten in feite neerkomt op een sys tematische boycot van de dienst van de Nederlandse zaakgelastigde, komt de diplomaten bijzonder ernstig voor, ge zien de houding die de Chinese rege ring tegenover de kwestie heeft aange nomen. De chef van het protocol van het Chinese ministerie van buitenlandse zaken, wie de heer Slingenberg verzocht had tussenbeide te komen, antwoordde hem namelijk dat het hier om een „ge woon arbeidsconflict" ging dat niet on der zijn bevoegdheid viel. Bü afwezigheid van nadere uitleg van deze houding begint men in westelijke diplomatieke kringen steeds meer te vrezen dat naar aanleiding van op zich onbelangrijke huiselijke kwesties nog meer stakingen zullen worden ontketend onder het personeel van de leiders van vertegenwoordigingen van landen, die, zoals Nederland, wel de regering van communistisch 'Jhina hebben erkend, maar een afwüzend standpunt blijven in nemen ten aanzien van eventuele toe lating van rood-China tot de Verenigde Naties. De zeereerw. heer Fiut Faczynsky, pastoor van de parochie Tomaszow in het zuidoosten van Polen, is door de regionale rechtbank van Lublin tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld we gens het houden van preken die gericht waren tegen de „volksmacht en het so cialisme", aldus meldt A.F.P. Het blad Sztandar Mlodych, orgaan van de jeugdbeweging, dat dit meldt, schrijft verder dat de pastoor reeds verscheidene malen „tot de orde" was geroepen en dat de beklaagde de fei ten had „toegegeven" maar zich niet schuldig had geacht. Het blad zegt dat dit het negende soortgelijke proces tegen een priester sedert mei j.l. is, en het waarschuwt de geestelijken dat de straf voor pastoor Faczynsky als voor beeld voor eventuele toekomstige over treders dient. iiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Men verwacht te Moskou, dat de Russische pers binnenkort de naam van de opvolger van het van zijn huidige functie ontheven hoofd van de Russi sche staatsveiligheidsdienst, generaal Ivan Serov, bekend zal maken, evenals de aard van de nieuwe post, die laatst genoemde gaat bekleden. Volgens be paalde berichten zou Serov een aanstel ling in het rode leger krügen. Wat be treft 'zijn opvolging verwacht men, dat het nieuwe hoofd van de staatsveilig heidsdienst een weinig bekende per soonlijkheid zal zijn. Een Hongaarse regeringswoordvoer der heeft meegedeeld dat de secretaris generaal van de communistische partij, Janos Kadar, sinds maandag pleuritis heeft, aldus bericht U.P.I. Zijn ziekte is niet ernstig. Kadar zou aanvankelijk met premier Ferenc Münnich en de minister van staat, György Marosan, een bezoek aan Tsjechoslowakije brengen. Münnich en Marosan zijn dinsdagavond naar Praag vertrokken. (Van een verslaggever) De partijsecretaris van de CPN, de heer Paul de Groot, heeft wederom een zuivering van de partijgelederen be volen. Een aantal figuren in verschillen de bestuursfuncties zou reeds geroyeerd zijn. Cor teugjes zou een van hen zijn. Het heet dat zij Paul de Groot in de weg staan bij de uitvoering van zijn plannen waarmee hij zich een onaan tastbare positie wil verwerven. Er wordt geen enkele kritiek of aanmerking op zijn verleden en evenmin op zijn te genwoordige politiek geveeld. De 26e december begint de CPN een congres van drie dagen. Men verwacht dan iets meer over de zuiveringen te vernemen. Voor de bestaande dreiging van een kabinetscrisis zijn velerlei oorzaken aan te voeren, maar de dichtstbij liggende casus belli is er een van fiscale aard, een aange legenheid, welke met alles wat er aan en eromheen bungelt en bengelt nogal gecompliceerd is. Om er een duidelijk gezicht op te krijgen moet men terug naar de tijd van de be stedingsbeperking, welke werd inge luid met een program, waarvan velen aannamen dat het de lasten even wichtig over de bestedingsgroepen: overheid, particulieren en onderne mingen, verdeelde. In dat complex zaten ook de tijdelijke belastingver hogingen, welke aan het eind van deze maand aflopen, wanneer ze niet verlengd worden. Tevens was daar in betrokken de opschorting van de investeringsaftrek, een belasting ver lichtende stimulans op het verrich ten van bedrijfsinvesteringen. Toen de operatie eenmaal „pakte" bleek, dat de investeringen onder het gewenste peil doken, zodat de regering op verzoek van praktisch alle partijen de investeringsaftrek weer moest instellen om erger voor industrialisatie en werkgelegenheid te voorkomen. Dit gebeurd zijnde, kwamen van socialistische zijde de eerste klachten los over een verbre king van de evenwichtige lastenver deling. Aan de ondernemers was mid dels de investeringsaftrek een „dou ceurtje" gegeven, de bestedingsbe perking zou nu dus ook voor de werk nemers teruggedraaid moeten wor den. De regering verdedigde zich met het argument, dat deze maat regel niet alleen voor de werkgevers, doch ook voor de werknemers voor deel betekende, maar het mocht niet baten. Het douceurtje bewijst tot op de dag van vandaag nog steeds zijn demagogische diensten. Dat de regering niet onmiddellijk de bestedingsbeperking voor de werknemers kon terugdraaien had voornamelijk twee oorzaken. Op de eerste plaats vertoont de econo mie op het ogenblik wel een opgaan de tendens, maar niet een zodanige, dat men zonder vrees voor een nieu we overbesteding de consumptieve bestedingen weer drastisch zou kun nen opvoeren. Op de tweede plaats vertoont de begroting voor 1959 een groot tekort, wat eerder een con sumptieverlaging dan een consump tieverhoging noodzakelijk maakt. Om geen overbesteding te veroorza ken moet de regering immers dat tekort dekken. Met die bedoeling heeft zij op de eerste plaats de S.E.R. gevraagd of het mogelijk zal zijn van de melksubsidies af te kómen. De S.E.R. is momenteel met die zaak bezig en betrekt daarbij de gehele sociaal-economische en finan ciële legpuzzle: de lonen, de onder- nemerslasten, de bouwkosten, de landbouwlasten, de sociale verzeke- ringswensen, kortom alle zaken waar voor maar een commissie rond een tafel te krijgen is. Voor dat rapport klaar is kan het dus wel diep 1959 zijn. Het tweede middel om de touwtjes aan elkaar te krijgen vond de rege ring in het verlengen van de tijde lijke belastingverhoging uit het be stedingsbeperkingscomplex. Dit voor al vormt momenteel het middelpunt van een crisisdreiging. Dat dit zo is, komt voornamelijk omdat minis ter Hofstra op twee belangrijke pun ten meer heeft willen grijpen dan voor de hand lag. Op de eerste plaats heeft hij het wetsontwerp belast met een kwestie van principiële aard, die er niet in thuishoort. Hij wenst namelijk voor de investeringsaftrek en de vervroegde afschrijving be- Vervolg ov oagina 1) Aavenennt BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 Over de berichten omtrent Russische atoomvliegtuigen heeft de Amerikaan se president, Eisenhower, gisteren ver klaard, dat de Amerikaanse regering geen enkel betrouwbaar bericht heeft ontvangen waaruit zou blaken, dat de Russen erin geslaagd zyn een vlieg tuig op kernenergie te laten vliegen, aldus meldt Reuter, In dit verband merkte hij op, dat het geen zin heeft, te proberen, een vliegtuig met een kernmotor alleen maar een paar honderd meter van de grond te krügen. Het onderzoek in de Verenigde Staten is daarom gericht op de ontwikkeling van een atoomvlieg tuig dat voor vreedzame of militaire doeleinden op bevredigende wpze kan worden gebruikt. Rat wil natuurlijk niet zeggen dat het wetenschappelük on derzoek naar atoommotoren voor vlieg tuigen en het overbrengen van de op gewekte energie is gestaakt. Deze kwestie was ter sprake geko men nadat journalisten vragen hadden gesteld over berichten, dat senator Hum phrey van de Russische premier Khroesjtsjev, had gehoord, dat de Sov jet-Unie een lange-afstandsraket had rebouwd die 13.000 kilometer kon af leggen. Eisenhower zei dat hij niet zijn vertrouwelijk gesprek met de senator openbaar kon maken, doch hp had wel de berichten over de kwestie in de kran ten gelezen en hij voelde zich niet ge drongen ze tegen te spreken. Voorts zei hij niet in te zien waarom de Sov- ;et-Unie er niet in zou kunnen slagen een dergelijke raket te ontwikkelen. De herenigde Staten hebben op dit ge bied ook successen behaald. (Hierme de doelde hij_ kennelijk op de recente proef, waarbp een Atlas-raket een af stand van meer dan 9.000 kilometer zou hebben afgelegd). Koning winter is gisteren in noord- Europa gearriveerd met de allures van een gast die wil laten weten dat hij er is en voorlopig nog niet weggaat. Zweden is nagenoeg geheel met sneeuw bedekt. De temperaturen va riëren van acht tot veertig graden Cel sius onder nul. Ook Noorwegen is wit. De wegen uit het binnenland naar de kust zün ge stremd door de sneeuw, maar de trei nen lopen nog, zü het met grote ver traging. In het noorden van Noorwegen heerst al sinds midden-november de poolnacht. In de omgeving van Oslo wordt al druk geskied. In Denemarken lagen de temperaturen gisteren wel onder het vriespunt, maar volop winter is het daar nog niet. Op een enkele plaats viel sneeuw, waar door het verkeer in de knoop kwam. Sneeuwen deed het ook in zuid-Enge- land. Voor vandaag werd in geheel het land natte sneeuw en regen verwacht. Frankrijk huiverde bü lage tempera turen, maar gesneeuwd heeft het nog niet. Skiën kan men nog slechts op hoger gelegen plaatsen. In Duitsland begint de wintersport op gang te ko men in de hoger gelegen plaatsen. Op verscheidene plaatsen viel sneeuw. Oostenrijk had temperaturen an om streeks het vriespunt. De wintersport zal, naar men verwacht, pas na Kerst mis op grote schaal kunnen beginnen. In Zwitserland was het gisteren nog droog, maar er zit heel wat sneeuw in de lucht. Verwachting tot vrpdagavond, (opgemaakt te 11.15 uur) Vanavond enkele opklaringen en in het oosten van het land temperaturen om het vriespunt, daarna overwegend zwaar bewolkt met tijdelijk -egen of natte sneeuw en ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Matige tot krachtige wind uit zuidelijke richtin gen. Zon: 8.38-16.28. Maan: 9.48-18.55. max oeersi. Station Weei temp afgei. gisterer 24 uur Stockholm s onbewolkt -10 0 Oslo onbewolkt -11 0 Kopenhagen onbewolkt -3 0 Lozden onbewolkt 3 3 Amsterdam regen 4 2 Brussel regen 6 3 Luxemburg regen 4 7 Parqs licht bew. 6 8 Nice onbewolkt 4 0 Be* 'ün sneeuw 1 0.1 Frankfuri regen 1 2 München licht bew. 0 0.2 Ztlrlch geheel bew. 1 0.1 Geneve regen 6 1 Locarno half bew. -4 0 Wenen zwaar bew. 2 0 'nnsbruck mist -6 0.3 Rome zwaar bew. 12 0 De huisvrouwen in Frizington in het Engelse graafschap Cumberland die dinsdagochtend voorbereidingen voor het ontbijt troffen bemerkten tot hun schrik, dat er water uit hun gasstel spoot toen zij de kraan open draaiden. Op straat waren de gas lantaarns in fonteinen veranderd. De bewoners waren niet het slachtbffer van een collectieve hallucinatie of een grap: een buis van de waterleiding was gebroken en het water was door gedrongen in de gastoevoer.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1