Strijd der leraren gaat in eerste instantie niet om de salarissen Nieuw! De 2-in-l sigaret! Winnaars van Nobelprijs, behalve Pasternak, in Stockholm NOBELPRIJZEN UITGEREIKT Inzichten van Nederland en V.S. inzake Nieuw-Guinea dichter bij elkaar Malle mensen dwaze dingen A'; Pater Pire neemt Nobelprijs voor de vrede in ontvangst „Laat minister zich spiegelen aan de roemruchte Tijl Uilenspiegel Bejaarde visser in de Merwede verdronken Bejaarde man onder auto Plechtige uitreiking Verantwoordelijkheid van Nederland is derhalve reeds verminderd MINISTER LUNS IN TWEEDE KAMER DOUANE-AUTO IN BOTSING MET SMOKKELWAGEN DONDERDAG 11 DECEMBER 1958 PAGINA 3 Leraren rijks H.B.S.'en in vergadering Motie van leraren Zes jaar gevorderd tegen inbreker Een buit van duizenden guldens Eervol ontslag aan ^PPe**officieren Kernfysicus gepromo veerd te Amsterdam Tarieven ijkwezen worden verhoogd Kerstfeest koninklijke familie Boot gekapseisd Neef op nippertje gered Aan zijn verwondingen bezweken In volle vaart tegen een boom gebotst Bestuurder kort na ongeval overleden cent mnininniiiimnimniinmnniiiiiiiwiiiiiiiiiiiiiiiwiinn Schrijver Jacob Kremer overleden Spattende boter tegen ruit Smokkelaar maar even bewusteloos Maatschappelijk Werk Koningin Juliana naar j ubileumcongres Vice-president Hoge Raad Sulfiet in gehakt Minister zal zich nog over verbod beraden De vereniging van leraren aan rijks hogere burgerscholen is gisteren te Amersfoort bijeen gekomen in een buitengewone algemene vergadering, in verband met de situatie ontstaan door bet verbreken van de salarisonder handelingen in het georganiseerd overleg. De voorzitter, de heer A. F. J. Jacobs, legde er in zijn openingsrede de nadruk op dat velen buiten het onderwijs de strijd der Ieraren niet begrijpen. Het is zeker niet voldoende doorgedrongen tot de regering en de wereld buiten het onderwijs, dat de strijd van de leraren niet alleen, en zelfs niet voornamelijk, een salarisstrijd Is. „De zaak die ons het meest beroert is niet de discriminatie van de le raren maar de discriminatie van ons v.h.m.o., waarvan de salariskwestie slechts een van de facetten is aldus de heer Jacobs. mmilium De algemene vergadering van de vereniging van leraren aan de rijks ho gere burgerscholen heeft woensdag tij dens een vergadering in Amersfoort in een motie het hoofdbestuur opgedragen met alle kracht te blijven ijveren voor de inwilliging van de gerechtvaardig- »o.eaIS|ornae^t!frlr-en' Het hoofdbestuur werd gemachtigd in overleg met ande- het 1mofdh>r^anisaties en op een door sfin =i u- geschikt geacht tijd- tiof'mrif maatregelen te nemen die rorf of noodzakelijk acht om het gestelde doel te bereiken. liiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiimiiiiiiimiiiiiiiiiHiiiimi,, In hoger beroep De procureur-generaal bij het Haag se gerechtshof heeft een gevangenis straf van zes jaar gevorderd tegen een 42-jarige heier uit Rotterdam, die bi hoger beroep terecht stond. Ver dachte heeft samen met een „vakge noot", in december 1957 en januari 1958 een grote reeks inbraken ge pleegd, voornamelijk in Rotterdam, Waarbij hij voor duizenden guldens aan buit stal. „Het ging bij deze man aan de lopende band. Hij heeft dertien jaar van zijn leven in de gevangenis door gebracht," zo zei de president. De ver dachte verklaarde dat hij hoopte dat het nu wel de laatste keer zou zijn ge weest. De officier van justitie had bij de be handeling van de zaak in eerste aan leg zes jaar met aftrek geëist. De rechtbank had de man toen veroordeeld i?»vdrie -iaar gevangenisstraf met af- stImnVr an°derrreeSgeHngt.erbeSChikkIng- Een zenuwarts uit Rotterdam ver klaarde dat de ma-i sterk vermin derd toerekeningsvatbaar geacht moest worden. Morele tendenzen ont breken bij hem geheel. De arts ad viseerde terbeschikkingstelling van de regering. De verdachte merkte op dat de arts slechts acht minuten met hem had gesproken en negen vragen had gesteld. De procureur-;: neraal betoogde in zijn requisitoir dat het psychiatrische rapport zijns inziens van een een zijdige medische visie getuigt. Hij meende dat een afschrikwekkende straf beter zou zijn dan een terbe schikkingstelling van de regering. De verdediger besprak in zijn plei dooi de huiselijke omstandigheden van de verdachte, die altijd slecht waren geweest. Hij verzocht een grondiger Ht Lend Psychiatrisch rapport, rest wijzen*31 °Ver veertien dagen ar- op zijn verzot1 januari militaire dienst veriJpL de generaal H. M. g t aan ^tenant- wapen der infanterie on,w\-^ana dankbetuiging voor dé sten die hij gedurende tai - in verscheidene gewichtige hetroifvm1 gen aan de Koningin en £,tre1^n- heeft bewezen. Voorts is eervol onESaS verleend aan de generaal-majoo?* w Adriaansen van het wapen der artniT rie en L. J. Spanjaerdt Speekman X het wapen der genie eveneens onder grote dankzegging. Hetzelfde geldt voor de brigade-generaals K. D. Scheffer van het dienstvak van de intendance staf en H. T. J. M. Lohmeyer van het wapen der genie. A- s- Reiner uit Amsterdam „:°en.sdagmiddag gepromoveerd tot doctor m de wis. en natuurkunde aan d® gemeente-universiteit te Amsterdam °P, ®en Proefschrift getiteld „Structure effects in the interaction between nu clei and atomic electrons." Het werk In dit pre of schrift beschreven, maakt deel uit van een researchprogramma van de stichting fundamenteel onder zoek der materie, die financieel ge steund wordt door de stichting zuiver wetenschappelijk onderzoek. Promotor was prof. dr. J. de Boer, hoogleraar in de theoretische fysica en voorzitter van het directorium van het Instituut voor kernfysisch onderzoek. (Van onze Haagse redactie) Met ingang van januari 1959 zullen de tarieven van het ijkwezen worden verhoogd met 20 a 25 pet. Deze verho ging is nodig om een dreigend teaort va. ca. 400.000,- op te vangen, zo zegt staatssecretaris Veldkamp in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid J. Peters (K.V.P.). De regering heeft het standpunt ingenomen dat inkoms ten en uitgaven van de dienst voor het ijkwezen zoveel mogelijk in evenwicht dienen te zijn. 23 december 's middags om half vijf komt de koninklijke familie met het personeel van de houtvesterijen en het personeel van paleis Het Loo in de to neelzaal van Het Loo bijeen om daar het kerstfeest te vieren. Het feit, „dat de leraren, bedacht zame, van vakverenigingsmentaliteit gespeende lieden, nu in volle beroering zijn," weet de heer Jacobs aan „de onbegrijpelijke onrechtvaardigheid van de regering jegens een belangrijke groep van haar dienar, .1. Onrechtvaar digheid dit een symptoom is van het miserabel kortzichtige beleid dat se dert een aantal jr en met betrekking tot het v.h.m.o. wordt gevoerd." De behandeling an de salariskwes tie in de Tweede Kamer noemde de heer Jacobs „nogal teleurstellend". „Mag men het de leraren kwalijk nemen", aldus de heer Jacobs, „dat ze zich gaan afvragen of er dan wer- keljjK niemand is onder de verant woordelijke mensen, die voldoende breedheid van visie heeft om de ge volgen te vermoeden, die dit alles in de toekomst moet hebben voor het v.h.m.o.? En of er dan niemand is die de belange*" van heel een vol gende generatie van meer gewicht acht dan het voortbestaan van een toch al krakend kabinet?" Wat de rede van ministei Cals be treft, ging spreker voornamelijk in op de passage waarin de leraren de felle toon van hun weekbladen wordt verwe ten. De heer Jacobs somde een aantal feiten op waaruit z.i. de correcte hou ding der leraren ten opzichte van de minister blijkt, met name het vrijwil lig geven van slecht betaalde over uren en het medewerken aan de pro- paganda-actie van het departement. Spreker analyseerde vervolgens in een tiental punten „het gebrek aan fair play bij de minister" en concludeerde: „Laat de minister, alvorens te klagen over onze twüfel aan zpn goede bedoe lingen, - h soiegelen aan de roem ruchte Tij! Uilenspiegel die tenminste eeriyk erkende; Ik heb het er ook wel naar gemaakt. En moge hij bedenken dat de felle toon van onze weekbladen die hem blijkbaar zo geërgerd heeft, onmiddellijk plaats zal maken voor een afwachtend zwijgen, zodra daadwerke lijk zal bljjken dat de bewindsman be reid is in een serieus gesprek de Iera ren met serieuze argumenten tegemoet te treden." Op de Merwede is woensdagmiddag de 77-jarige visser J. Klop uit Hendrik- Ido-Ambacht door verdrinking om het leven gekomen. Zijn 70-jarige neef C. Klop kon op het nippertje worden gered. Hun stalen vissersbootje met aanhangmotor zonk. Het ongeluk gebeurde toen de vis sers ter hoogte van het Lange Veer te Hardinxvald een draad overgooiden naar het sleepschip „Edelweis" om zich voort te laten trekken. Achter dit schip yetrokken door de sleepboot Fatima, hingen ankerdraden onzichtbaar in het water. Toen een van deze kabels strak' werd getrokken raakte die beklemd tus sen zwaard en romp van het vissers bootje. Dit werd gedeeltelijk uit het water gelicht en kapseisde. Visser C. Klop, die op de kop zat, kor. zich vastklemmen aan de bolder van de Edelweis werd daar net op tijd aan boord ^etrokken, maar zijn 77-jarige neef kwam in het water te recht. Deze wist zich nog enige tijd zwemmend aan de oppervlakte te houden. De kraandrijver T. Putters van scheepswerf De Hoop te Hardinx- veld sprong direct in een roeiboot en haalde de bewus loze visser uit het water. Er werd geruime tijd kunstma tige ademhaling toegepast, maar men slaagde er niet in de levensgeesten op te wekken. De tachtigjarige heer C. Hoogenboom uit Den Helder is woensdagmorgen op de Jan Verfailleweg in Den Helder met zijn fiets onder een militaire auto gerrakt en in het gemeente zieken huis aan zijn ernstige verwondingen be zweken. Ter hoogte van de r.-k. be graafplaats werd de bejaarde wielrij der verrast door een windstoot die de hoed van zijn hoofd rukte. Hij begon toen te slingeren en botste tegen een tegemoetkomende militaire wagen. Volgens de politie treft de bestuurder van de auto geen schuld. Woensdagmiddag is de veertigjarige schildersbaas H. van 't Loo uit Gul pen op de Valkenburgerweg te Huls berg in volle vaart met zijn auto tegen een boom gereden. De heer van Lio, de enige inzittende van de wagen, over leed kort na het ongeval. Hij laat een vrouw en twee kinderen achter. Advertentie voor 20 extra zachte Hier is de nieuwe Triumph, in een gloednieuw pakje. De 2—in—1 sigaret! „Lekker!", zegt de vir- ginia-roker. „Lekker!", zegt de amerikaan-roker. Want de tabakken van de nieuwe Triumph zijn zo behandeld en gemelangeerd dat zij alle goede eigenschappen van Virginia en amerikaan in zich verenigen-en hoe!Triumph - de moderne, milde sigaret. Wat lèt U. Kóóp een pakje. En geniet! TRIUMPH HET MILDE MIDDEN TUSSEN AMERIKAAN EN VIRGINIA De uitreiking der Nobelprijzen in Stockholm is woensdag op de gewone wjjze verlopen. De Russische ambassa deur in Zweden luisterde onbewogen, toen de secretaris van de Zweedse aka- demie lof toezwaaide aan de winnaar van de prijs voor de literatuur, de niet aanwezige Russische auteur Boris Pas ternak. Enkele aanwezigen begonnen te applaudisseren aan het eind van de toe spraak van de secretaris, maar dit ge luid werd snel overstemd door het or kest. dat onmiddellijk begon met het spelen van het Zweedse volkslied. Het publiek zong nu echter het volkslied niet mee, zoals in andere jaren. De Russische professor Igor Tamm, met Pawel Tsjernekow en Ilya Frank winnaar van de natuurkundeprijs, kreeg het hartelijkst applaus. Deze korte, gedrongen figuur kreeg snel populariteit door zijn vriendelijke lach en hoffelijke houding tegenover de koning, voor wie hij zes keer boog. Toen hij naar zijn plaats terugkeerde, verloor hij bijna zijn juist ontvangen onderscheiding. De plechtigheid van de uitreiking der prijzen door koning Gustaf Adolf duur de slechts een uur en een kwartier en werd bijgewoond door een gaiapubliek van 2.000 personen. Daarop volgde een galadiner in het stadhuis van Stock holm. Tijdens de plechtigheid die aan de uitreiking van de prijzen voorafging bracht prof Kai Siegbahn van de Zweedse academie voor natuurweten schappen hulde aan de Russische No belprijswinnaars voor hun ontdekking van het verschijnsel dat bekend staat onder de naam „Tsjerenkof-effect". "ijn collega prof. Arne Tiselius prees het werk van de Brit Sanger, die de Nobelprijs voor scheikunde heeft ge kregen. Hij roemde vooral diens on derzoekingen over de structuur van proteïnen en speciaal de structuur van insuline. De medicus prof. Caspersson sprak over de prestaties van de Amerikaan se artsen Beadle en Tatum, die schei kundige onderzoekingen hebben ge- daan op het gebied van de erfeljjk- De Belgische pater Pire ontving uit handen van mr. Gunnar Jahn, de voorzitter heidsleer en de Amerikaan Lederberg, van het Noorse Nohel-comité, de Nobelprijs voor de Vrede. die bacteriologische proeven heeft ge- daan op dit terrein. De drie Amerika nen hebben de Nobelprijs voor genees kunde gewonnen. Hij zei dat hun'werk verband houdt met de laatste grond slagen van de erfelijkheid en de wijze waarop de genen funct:oneren. Het kan keronderzoek zal profiteren van de ont dekkingen van deze geleerden, aldus prof. Casperson. Uit Moskou verneemt A.F.P. dat Bo ris Pasternak zijn letterkundige arbeid voortzet in zijn buitenverblijf bij Mos kou, waar een dik pak sneeuw ligt. De schrijver van „Dokter Zjiwago" werkt thans aan de vertaling van een drama van de Poolse schrijver Julius Slowats- k1 Dit werk was hem, reeds voordat hem de Nobelprijs werd toegekend, op verzoek van de vereniging van Poolse schrijvers opgedragen. Pasternak ont vangt nog steeds talrijke brieven van buitenlandse bewonderaars. Hij ver keert in goede gezondheidstoestand. Het laatst door Pasternak in het Rus sisch vertaalde werk, „een drama" van Shakespeare, wordt nog steeds te Moskou opgevoerd. Er is veel belang stelling voor. (Van onze parlementaire redacteur) Terwijl de publieke tribunes volstroomden met belangstellenden, die in de waan waren dat de politieke crisis op haar hoogtepunt zou komen, heeft de minister van buitenlandse zaken mr. J. Luns woensdag zijn be groting verdedigd, die z.h.s. is aangenomen. Minister Luns ging zeer uitvoerig in op de vele internationale problemen en deed o.a. de volgende belangrijke mededelingen 1. De Nederlandse en Amerikaanse inzichten inzake de positie van Nieuw Guinea zijn dichter tot elkaar gekomen. Amerika heeft grote aandacht voor dit gebied in de Pacific en houdt zich van de Indonesische agitaties op de hoogte. Het begin el van de Verenigde Staten, dat geen geweld moet worden gebruikt om territoriale wijzigingen aan te brengen, is ook op Nieuw Guinea van toepassing, zoals minister Dulles duidelijk heeft laten verklaren. Op interrupties van de heer Goedhart (P.v.d.A.), waarom minister Dulles dit niet persoonlijk had medegedeeld, luid de het antwoord: „De wijze van publi ceren is op volkomen gebruikelijke wij ze geschied". 2. Dat de soevereiniteit een meer be trekkelijk begrip is geworden, zoals van socialistische zijde was aangevoerd, bevatte voor minister Luns helemaal geen nieuws. Allang staat Nederland op het stand punt, dat de soevereiniteit over Nieuw Guinea niet als doel maar als middel moet worden uitgeoefend. Ook moet de huidige verhouding tot Nieuw Guinea niet altijd zo blijven. Integendeel, zo spoedig mogelijk moet de autochtone bevolking tot zelfbestuur worden ge bracht. 3. Een trustschap over Nieuw Guinea zou niet alleen praktisch onbereikbaar zijn, het zou ook de onzekerheden alleen maar vergroten. Wat onze verantwoordelijkheid be treft: deze wordt door de thans onder vonden steun van Amerika en Austra lië reeds verminderd en niet vergroot, zoals de socialisten het voor willen stellen. 4. In het overleg niet Australië zijn de ervaringen van beide landen bij de samenwerking ten opzichte van Nieuw Guinea verder besproken. Er is een vervlechting van belangen bereikt. Het staatkundig perspectief, dat Ne derland aan de bevolking van Nieuw- Guinea kan aanbieden, is daardoor naderbij gebracht. Ook Australië heeft volledig begrip getoond voor het Ne derlands standpunt ook met betrekking tot de militaire verdediging van Nieuw Guinea. 5. Er is reeds een grote mate van overeenstemming bereikt ten aanzien van het Eems-Dollart probleem, een van de punten van onderhandeling met Duitsland. De uitvoering zal echter nog enige tijd vorderen. Wat de onderhandelingen met Duitsland in het algemeen betreft: deze worden met voortvarendheid voortgezet. Een brief van de Westduit- se minister von Brentano over de scha devergoeding aan Nazi-slachtoffers is thans bfl het kabinet in behandeling. 6. De Nederlandse Emigratie Stich ting onderzoekt thans de mogelijkheid van opname van 20.000 oud-Indische planters door de staat Ecuador. De Nederlandse zaakwaarnemer in dat land heeft hiervan melding ge maakt. 7. Ook de tweede versie van het Ra- packiplan is voor het Westen onaan vaardbaar. De Sovjet-Unie vraagt veel en biedt concessies aan zonder waarde. Neutra lisatie van een deel van West-Duitsland. zoals het plan voorstelt, zou vooral voor Nederland uiterst gevaarlijk zijn. Een verpletterende Russische over macht zou hier ongehinderd kunnen bin nendringen. De minister verwierp de suggestie van de heer Patijn (P.v.d.A.), dat hierin een uitgangspunt van overleg zou z;jn te vinden. Staatssecretaris van der Beugel heeft intussen de Kamer medegedeeld dat er binnenkort een nieuwe regeling komt met betrekking tot de salarissen van ambtenaren bij Europese instellingen. Tot dusver is de salarisschaal van de E.G.K.S. op hen toegepast. wekenlang moest de telefoon dienst van Warren in New Hamp shire ondervinden, dat in de bos sen in de omgeving de telefoonpalen werden vernield. Iedere nieuwe dag vond men links en rechts palen uit de grond getrokken en werden telefoon verbindingen verbroken. Toen men in het hout de sporen vond van de tanden van beesten, werden vallen uitgezet. De volgende dag werd het raadsel opgelost. Het waren beren, die de palen vernielden. Wetenschapsmen sen hebben meteen uit de doeken ge daan, waarom de bruintjes zo verniel zuchtig zijn. Het zoemen van de tele foondraden doet de beren „denken" aan het zoemen van de bijen en waar bijen zijn moet hun lievelingskost, ho ning, wezen. Weten die beren verder veel! Intussen zit de PTT van War ren met een niet-alledaags probleem, waarvoor nog geen oplossing is gevon den. In het met vlaggen /ersierde gebouw van de universiteit van Oslo heeft de Belgische pater Pire, gekleed in de witte pij der Dominicanen, de Nobel prijs voor de vrede in ontvangst geno men. Koning Olav en prinses Astrid woon den de plechtigheid bij. Zij werden aan de ingang begroet door pater Pire en de voorzitter van het Nobelprijs-comité, Gunnar Jahn. Ook het vrijwel voltallige corps diplomatique was aanwezig. Jahn overhandigde na een korte re devoering de prijs. Na het spelen van „Rigaudon" uit Grieg's Holbert-suite kreeg pater Pire het woord. „Meer dan ooit zal mijn toekomstige activi teit zijn gericht op het doel dat nog nimmer zo dringend als nu een op lossing vereist: een duurzame vrede tussen de volkeren." „Met dit doel vooi ogen zal de som gelds van de Nobelprijs, die ik zojuist heb ontvan gen, voor de helft worden gebruikt voor het voltooien van het Fridtjof Nansen-dorp bij Brussel, voor de an dere helft voor de bouw van een Anne Frankdorp in Noorwegen." De gehele ceremonie duurde slechts vijftig minuten. Tijdens de rede van Gunnar Jahn verliet de opperceremo- niemeester van het koninklijk huis, Ing- vald Smith-Kielland, plotseling zijn plaats op de eerste rij. Smith-Kielland kreeg, zoals later bleek, een maag- aanval. Jahn onderbrak zijn rede niet. Jahn noemde, bij het nagaan van de ontwikkeling van het werk van pater Pire, in het bijzonder de organisatie „Het Europa van het hart in dienst van de wereld", die alle volkeren de mogelijkheid tot toetreding biedt onge- acht nationale en conventionele gren- I zen. De Europese mens is aldus ge steld tegenover de verantwoordelijkheid 1 die hij voor de mensen in de rest van de wereld op zich heeft genomen. Sommigen zullen misschien zeggen, aldus Jahn, dat gerekend naar het aan tal van de vluchtelingen die hij heeft gered het werk van pater Pire uitein delijk niet zo omvangrijk is. Maar, zo als dat dikwijls het geval is, men moet hier geen oordeel vellen op grond van cijfers. Wat veel meer telt is de geest In de grote concertzaal te Stockholm zijn gisteren de Nobelprijzen voor natuurkunde, chemie en geneeskunde uitgereikt. Men ziet hier de zeven winnaars, v.l.n.r.: prof. Ilja Michailo vitch Frank (natuurkunde), dr. Frederic Sanger (chemie), dr. George Beadle (medicijnen), prof. Pavel Alexeievitch Tcherenkov (natuurkunde)prof. Igor Evgenevitch Tamm (na tuurkunde), prof. Joshua Lederberg (medicijnen) en prof Edward L. Tatum (medicijnen) Te Groningen is op 52-jarige leeftijd overleden Jacob Kremer, een bekende dialectschrijver, wiens naam nauw ver bonden is met het Groningse amateur toneel. De heer Kremer schreef vele toneelstukken in het Groningse dialect e" d® operette „Laifde in de Meulen- hörn", die in Groningen veel succes oogstte. Hjj was een toegewijd lid van de toneelvereniging van de Grunniger Sproak. die het werk van pater Pire heeft be zield, dat wat hij in de ziel der mensen heeft gezaaid en wat, naar wij hopen, in de toekomst zal rijpen in de vorm van belangeloos werk voor onze naasten die in ellende gedompeld zijn. Vanavond zal pater Pire in Oslo de gebruikelijke rede houden. Vrijdag ver trekt hij met de in Belgische francs uitgeschreven cheque uit de Noorse hoofdstad. Op het Gorpeind onder Baarle-Nassau is een douaneauto van de Centrale Veld dienst van Tilburg in botsing geko men met een personenauto. Door de schok spatte een deel van de inhoud van laatstgenoemde wagen tegen de voor ruit:boter. De douane-beambten bevrijdden de bewusteloze chauffeur van de boter fa°' Jegden kern even neer en keerden ^g°,p h_Hn schreden om een van hun couega s, die ook gewond was, bijstand 1® v^enen. Toen zij weer naar de smoKkelaar wilden gaan kijken, bleek gen' 0^6^ *n nachtelÜk duister gevlo- Wel restte hun een buit in de vorm van de auto, die achthonderd kilo boter bleek te bevatten. Koningin Juliana is voornemens het jubileumcongres van de nationale Raad voor Maatschappelijk Werk bij te wo nen, dat woensdag 17 december in de stadsschouwburg te Utrecht zal worden gehouden. Zoals bekend gedenkt de Raad op die dag het feit dat de „Nederlandsche vereeniging voor armenzorg en wel dadigheid", waarvan de Raad een voort zetting is, werd opgericht. Bij K. B. is benoemd tot vice-presi dent van de Hoge Raad der Nederlan den dr. mr. P. H. Smits, thans raadsheer in dit college. et instituut voor ruimte-genees- kunde van de Engelse luchtmacht heeft onlangs een rapport opge steld over de eisen waaraan een toe komstige ruimtepiloot moet voldoen en is tot de conclusie gekomen, dat het moeilijk zal zijn iemand te vinden, die „ideaal" is. Het komt erop neer, dat de man bovenmenselijke kwaliteiten moet hebben, maar op de eerste plaats kort en licht moet zijn. Hij moet zeer intelligent zijn, grote reactiesnelheid hebben, zeer goed gezond zijn en me nig stootje kunnen verdragen, ijzeren zenuwen hebben mitsgaders de instel ling van een ontdekkingsreiziger. Hij moet intussen geen waaghals zijn. Voor elke kilo van zijn lichaamsgewicht zul len de raketmotoren van het ruimte schip 1.000 kilo stuwkracht moeten leve ren. Een rijke dame uit Long Beach in Californië verloor dezer dagen haar met diamanten bezette hor loge en verzocht de eventuele vinder per advertentie het kostbaar kleinood terug te bezorgen. Op een gegeven ogenblik werd de dame opgebeld. Een jongensstem vroeg: „Hoeveel bent u van plan aan de vinder van het hor loge te geven?" „Ik dacht zoiets van veertien dollar", antwoordde de kennelijk zuinige dame. Er was even een stilte. Toen zei de stem: „Ik denk dat ik het horloge maar houd" en de verbinding werd verbroken. In een basiskamp op de hellingen van de Kilimanjaro heeft de Engelse bergbeklimmer en ontdekkingsreizi ger John Tunstali tienduizend sigaret ten en enkele honderden doosjes luci fers achtergelaten voor de sterveling, die er iets voor voelt de lading op te halen. De sigaretten en lucifers be hoorden tot de uitrusting van Tunstalls expeditie. In de hogere luchtlagen op de Kilimanjaro kon Tunstali geen lucifers aansteken en geen sigaretten brandend houden. De lucht bevatte niet voldoen de zuurstof. Toen Tunstali er tenslotte genoeg van kreeg de waardeloos ge worden rookwaar rond te zeulen heeft hij de pakken maar weggegooid. Ze liggen er nog, 'voor de liefhebbers dus. De Kilimanjaro ligt in Kenya, dat is hemelsbreed 8500 kilometer van Am sterdam. iiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiun De voorzitter van het produktschap voor vee en vlees de heer Joh. de Veer heeft gisteren tijdens een te Utrecht ge houden vergadering van het produkt schap medegedeeld, dat de minister van sociale zaken en volksgezondheid zich nader zal beraden over zijn verbod, sulfiet toe te voegen aan gehakt. Vol gens de heer de Veer hebben enkele be stuursleden de minister tijdens een on derhoud duidelijk gemaakt, dat argu menten als misleiding van het publiek en eventuele schadelijkheid voor de gezondheid, onvoldoende zijn voor een dergelijke ingrijpende maatregelen. De heer de Veer sprak de hoop uit. dat de minister er in ieder geval toe over zal gaan, de slagers gedurende de moeilijke zomermaanden een onthef fing van het verbod te verlenen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3