Orbaan geluidloos van het bord gedrukt Donner-Cortlever na 41 setten afgebroken c J Daverende tournooi in verrassing bandstoten Amsterdam beleeft eerste in door concours hippique l Radio en TV Aambeien? N of M Titelhouder Van Oosterhout alleen op de laatste plaats Manege van klei en waszand in het R.A.I.-gebouw Terugkeer van Wiel Hendrickx Auto door huis HEMOTABS Bezwaren tegen T.V.-uitzending VRIJDAG 12 DECEMBER 1958 PAGINA 11 Top Internationaal basket- baltoernooi in Amsterdam •teams uit vele lan den van de partij Sterke basketball ploegen naar Amsterdam Benauwde zege van Ashley Cooper door J. H. DONNER Om Engelse beker wat Levert levert és goed! Wat Rotterdam kankunnen wij ook Helft van Westduitse eierinvoer komt uit Nederland Concours hippique in Appingedam Wouters v. d. Oudenweyer boekt fraaie zege Pijnlijke nederlaag voor Gordon Pirie SIEMENS DIVERSE TYPEN VAN F 100,— TOT F 350,- Hommage aan Annie M. G. neem dit tabletje en U stilt de pijn- door ACATHA CHRISTIE Extr a-uitzendin gen De Misantroop Een misverstand? Uitloting premielening Zuid-Holland 1957 f 100.000 op 16756 no. 8 (Van onze schaakmedewerker) Wilde en rustige partijen bracht de tweede ronde van het schaakkampioen schap van Nederland. Van Weezei en Jonkman toonden zich zéér vredelie vend en gaven hun partij reeds na een uurtje spelen remise. Ook Van Scheltinga gebruikte geen grote middelen om te winnen van zijn tegenstander Orbaan. De laatste werd bijna geluidloos van het bord gedrukt. Hoe anders ging het toe in de partij Van den BergRoessel. Van den Berg had een zeer klein voordeeltje uit de opening weten te behouden en zette dit geleidelijk om in een pion meer. Roessel had echter met zijn actievere figuren uitstekend tegenspel. Beide spelers kwamen in een ver schrikkelijke tijdnood. Van den Berg blunderde zijn pion terug en toen Roes sel hem direct daarop remise aanbood, accepteerde hij onmiddellijk. Dit is zijn behoud geweest, want het bleek dat Van den Bergs vlaggetje gevallen was. Een moeilijk incident. Wat gaat in dit geval voor? Men besloot het op remise te houden. Ook Spanjaard en Barendregt speel den een zeer onderhoudende partij. Lange tijd scheen Barendregt te zullen winnen, maar in de afgebroken stand, die thans ontstaan is, zijn de kansen gelijk. Mijn eigen partij met Cortlever ziet u hieronder. DonnerCortlever: 1. e2-e4, e7-e5, 2. Pgl-f3 Fb8-c6, 3. Lfl-b5 a7-a6, 4. Lb5-a4 Pg8-f6, 5. 0-0 Pf6xe4, 6. d2-d4 b7-b5, 7. La4-b3 d7-d5, 8. d4xe5 Lc8-e6, 9. Ddl-e2 Lf8-e7, 10. Tfl-dl Pe4-c5, 11. Lcl-e3 Pc5xb3. Tot zover alles theorie. Euwe speelde tegen mij 110-0. 12. a2xb3 0-0, 13. c2-c4 Pc6-b4, 14. Pbl-c3 c7-c6, 15. Tal-cl Dd8-b8. Een zeer goede zet van de Evenals voorgaande jaren heeft het Amsterdamse „Blue Stars" het aange durfd een groot internationaal basket- baltoernooi te organiseren. Dit toernooi dat op de avonden van 25, 26, 27 en 28 december gehouden zal worden, belooft «venals vorig jaar de hoofdschotel van het basketbalseizoen te worden. Na onderhandelingen met diverse lan den, onder andere Brazilië en Israël heeft men de beschikking gekregen over een zeer interessante lijst van deelne mende ploegen. Daar is in de eerste plaats het team van in Frankrijk gele gerde Amerikaanse militairen „Shape", dat vorig jaar onbetwist winnaar werd en een zeer sterke indruk achterliet. De uitblinkers uit deze ploeg Clark, Single- ton en White zijn ook nu weer van de partij. Als aantrekkelijke bijzonder heid mag gelden het feit dat zij door een full-time profesionalencoach geleid zul len worden, terwijl zij voorts een Ameri- prof-arbiter mee naar Amster dam zullen nemen. Uit Italië komt het als zeer sterk te beschouwen team van Moltomorini dat niet minder dan vier Italiaanse inter nationals in zijn midden telt. Centrale figuur is nog steeds de thans 35-jarige Ranuzzi, die in Melbourne tot de sterk- •te spelers behoorde. Voorts hebben de Italianen sterke troeven in de Carli, een genaturaliseerde Braziliaan en Andrj as- se vic die van oorsprong Joegoslaaf is en in zijn geboorteland deel uitmaakte van de nationale ploeg. De sympathieke ploeg van Heidelberg is ook dit jaar weer van de partij en wordt ook nu Weer gecoached door de ex-Hongaarse international Nagy, die haar circa twee meter lange „jongens straf on der de duim weet te houden. De on derhandelingen met een Frans topteam zijn nog gaande en verwacht mag wor den dat ook hier succes geboekt zal wor den. °ver de Nederlandse deelnemers ia°n£ *n d.e organisatoren dit jaar niet zelfS te piekeren. The Blue Stars leidt hetzplo£?'s.lagerl in de hoofdklasse-B en in de anflS het geval met „Landlust" men zondert ^deling. Hiermee heeft clubteams va«WMel de twee sterkste richtingen tegen ltJmomel^t en hun ver spre kan de sterke buitenlan- moet zien met belangstelling tege- Het bestuur van de Amsterdam,,,, ketballvereniging ,The Blu^^T heeft voor het aanstaande Kersftournooi uitnodigingen gezonden aan Israël ra nada, communistisch China, Joegosia vië Brazilië, Polen, België, Frankrijk Duitsland en Italië. In verband met <jé wedstrijden om de wereldbeker moesten de meeste landen afschrijven Niette min is het tournooi, dat op de avon den van 25, 26, 27 en 28 december in de Apollohal te Amsterdam word gehou den, zeer sterk bezet. Het deelnemen van dr^ befaamde buitenlandse ploegen rikanJee uS vast. n.L dk geheel uit Ame- uit P» .bestaande ploeg van SHé PE uit Parjjs, die hpt Vorig jaar het omonr°°ni^n'pd® Italiaanse topploegMo- tomorini uit Bologne en de Duitse Kara- pioensclub HTV Heidelberg. Men tracht nu nog een vierde buitenlandse Pl°eg naar Amsterdam te kriieen en heeft daarbij het oog gericht óp een van de Franse topploegen 0f een van de ster ke Am®r^1 vonst-r 'egerteams uit West- Duitsland. Van Nederlandse zijde wordt aan dit tournooi deelgenomen door de twee leiders in de hoofdklasse: Land lust en The Blue Stars. .De finale herenenkelspel van het ten niskampioenschap van Victoria is be reikt door de Australiërs Malcolm An derson en Ashley Cooper. In de halve finales schakelde Anderson zijn land genoot Neaïe Fraser uit met 6-3,3-6, 2-6, 11-9, 8-6, en won Australië's Wim- bledon-kampioen Ashley Cooper met 1-6,,13-11, 11-9, 5-7, 6-3, van de Spanjaard Andres Gimeno. Cooper had veel moei te met de 21-jarige Spanjaard, die ip dit toernooi uitstekende prestaties heelt geleverd. ..De finalisten in het damesenkelspel zpn Sandra Reynolds, Zuid-Afrika en Lorraine Coghlan, Australië. In de hal- ve,as versloeg Sandra de Australi sche Mary Reitano met 4-6, 6-3, 6-4 en won Lorraine met 3-6, 6-3, 6-0 van de Zuidafrikaanse Rene Schuurman. Real Madrid en de Wiener S K zijn overeengekomen hun wedstrijden voor de kwart-finales van het toernooi om de Europese voetbalbeker te spelen op 4 maart in Wenen en op 19 maart in Madrid. zwartspeler. 16. Le3-g5 Ta8-a7, 17. Lg5xe7 Ta7xe7, 18. c4xd5 Pb4xd5, 19. Pf3-d4 Pd5xc3, 20. Tclxc3 Le6-d7. Zwart verdedigt zich uitstekend in zijn moei lijke positie. De tekstzet is beter dan het voor de hand liggende 20Ld5, veld f5 moet geobserveerd blijven. 21. f2-f4 f7-f6! Op buigen of barsten ge speeld. 22. e5-e6 Db8xf4, 23. Tc3-f3. Hier heb ik zeer lang nagedacht over het Dame-offer 23. d7:. Het is wel goed, maar niet voldoende voor winst. 23. Df4-g5. De zwarte dame moet f5 blij ven dekken, daar anders 24. Te3 en 25. Pf5 volgt. 24. Pd4-f5! Te7xe6, 25. De2-d3 Ld7-c8. Zwart besluit de kwaliteit te geven. Vermoedelijk ten onrechte 25. Tf7. 26. Tg3 Dh5, 27. Pg7: Tg7:, 28. Dd7: Df7 was nog wel mógelijk, al staat wit ook hier beter. Er kwamen op de 26e zet ook andere zetten in aanmerking, b.v. 26. Th3 Dgö, 27. Ph6t en wint de dame. Het is zeer de vraag of dit echter gewonnen had voor wit. 28. Tdlxel Lc8xf5, 27. Dd3xf5 Te6-elt, 28. Tdlxel Lc8xf5, 29. Tel-e7 Tf8-f7, 30. Te7-e8t Tf7-f8, 31. Tg3-e3 Lf5-d7, 32. Te8xf8 Kg8xf8, 33. b3-b4 Kf8-f7, 34. Kgl-f2 Ld7-e6, 35. g2-g3 Kf7-e7, 36. Te3- a3 Le6-c8, 37. Kf2-e3 g7-g6, 38. Ke3-d4 Ke7-d6, 39. Ta3-e3 Lc8-e6, 40. Te3-el Le6-d7, 41. Tel-fl. Zwart gaf zijn zet af. Het lijkt mij dat de stelling voor wit gewonnen is, al is het erg moeilijk. De partij RoesselVan Donk, die in de eerste ronde werd afgebroken, is zonder verder spelen door Roessel ge wonnen gegeven. Na de tweedfe ronde ziet de stand er als volgt uit: 1. en 2. Van Scheltinga en Van den Berg, beiden m pnt.; 3. dr. Barendregt 1 pnt. en 1 afgebroken par tij; 4. ir. Van Donk 1 pnt. (uit 1 partij); 5. Donner pnt. en 1 afgebr. partij; 6, 7 en 8. Van Weezei, Roessel en Jonk man, allen pnt.; 9 en 10. mr. Span jaard en Cortlever, beiden 0 pnt. en 2 afgebr. part.; 11. Orbaan 0 pnt (1 partij). Donderdag werden enige replays ge speeld voor de tweede ronde van de Engelse bekercompetitie. De uitslagen waren: Norwich City-Swindon Town 1-0, Shrewsbury Town-Crystal Palace 2-2 (na verl.), Yeovil-Colchester Uni ted 1-7. Advertentie i LEVERT CO - AMSTERDAM OORLAM ZtER OUDE GFNEVER (Van onze verslaggever) Min oi meer onder het motto: „Wat Rotterdam kan, kunnen wij ook", zal Amsterdam op 26, 27 en 28 december een indoor concours hippique beleven. Voor het eerst in de geschiedenis van zijn bestaan wordt in het R.A.I.-ge bouw een grote manege aangelegd, waarin de elite van de Nederlandse ruitersport en enige buitenlandse cracks hun kunnen zullen tonen. Het Olympisch stadion heeft voor dit doel zijn hindernissen, die tijdens de Olym pische spelen van 1928 gebruikt wer den, afgestaan. Dit alles op initiatief van de Stich ting Sportevenementen, die voor dit hoofdstedelijke ruiterfeest belangrijke steun heeft ondervonden van verschil lende industrieën. Deze zullen tgdens het concours met stands in de R.A.i. vertegenwoordigd zijn. Over een lenSt« van 80 meter en een breedte van 24 meter zal met klei en waszand een piste worden gecreëerd, waar omheen tribunes en een promenade komen, die in totaal 3.000 zit- en 2.000 staanplaat sen bieden. Onder de deelnemers bevinden zich o.a. de Duitsers Stackfleth en Walter Schmidt, de Fransen Partrick en Char les Moizard, de Belg Smeets. Van Ne derlandse zijde ziet men onder meer de nationale kampioen B. Uytendaal, W. Scheeren, M. Koster en B. Arts, een der organisatoren. Bovendien beleeft het Amsterdamse publiek de terugkeer van de vermaarde Wiel Hendrickx, die "elaas -jiet met „Bijou", maar met 1 Paart „Pocholo" uitkomt. cSnf het Programma staan voor de s'nri ruiters" een internationaal j?,con.cours met hindernissen met een iaPh+male h°ogte van 1.40 meter, x va springconcours een concours P,T,!ncaine> een puissance spring concours fn" 1Gen internationaal spring- ii tWee manches. IA,"ÏT grote plaats ingeruimd v°°r de -leugd. Prinses Margriet zal trachten met „Koralle" het oude paard van Prmses Irene de vergun- mng yande Hippische Sportbond te halen, die haar het recht zal geven deel te pen*eA a.an de concoursen voor de jeugd tot 18 jaar. Onder de vele prijzen bevinden zich medailles beschikbaar gesteld door ko ningin Juliana en prins Bernhard. Het ligt in de bedoeling om van dit indoor concours hippique in Amsterdam een jaarlijkse traditie te maken. Er zijn al plannen em vo.gend jaar sterren als Winkler en Thiedemann uit te nodigen. Men rekent in West-Duitsland voor het jaar 1958 op een totale invoer van omstreeks 4,2 miljard eieren tegen 4,1 miljard in het vorige jaar. Vijftig pro cent hiervan kwam uit Nederland, on geveer 28 procent uit Denemarken, al dus meldt D.P.A. Op 26, 27 en 28 december 1958 zal in het RAI-gebouw een internationaal con cours hippique worden gehouden. Er wordt momenteel hard gewerkt om het gebouw in gereedheid te brengen. Thans heeft men een proefbaan aan gelegd, waarop de heer Aartz met een van zijn paarden een paar sprongen waagde. (Van onze sportredacteur) De finale van het eerste „grote" bil- jarttournooi om het Nederlands kam pioenschap in dit seizoen ereklasse bandstoten is al gespeeld. Een da verende surprise, het sluitstuk van de eerste ronde, heeft namelijk de favorie ten voor de titel in de avondséance van de eerste dagtegenover elkaar ge bracht. Scholte, secretaris van de Eind- hovense „sterrenclub" Holland, bij voor baat getipt als de grote outsider, moest het opnemen tegen zijn voorzitter, de houder van de titel Van Oosterhout. Scholte was namelijk de man die uit de middagpartijen, waarmee het tournooi in het Rotterdamse Groothandelsge bouw is gestart, als de beste te voor schijn kwam. Van Oosterhout stond in de rangschikking van de eerste ronde op de voorlaatste plaats! Hij had zich tot ontsteltenis van de toeschouwers door zijn Amsterdamse clubgenoot Mol in de openingspartij van de tafel laten Vegen. In de partij, die op papier de eindstrijd had moeten zijn, werd het drama voor van Oosterhout compleet. Moreel aangeslagen door de nederlaag tegen Mol bleek hij daarna niet in staat de kansen te doen keren. Schol te zegevierde en nam daardoor triom fantelijk bezit van de leidersplaats. Al leen Teegelaar niet het minst van zqn stuk gebracht door de besognes, die hy ais voorzitter van de organise rende vereniging heeft te verrichten slaagde erin gelijke tred te houden met de grimmig geconcentreerd strijden de Eindhovense favoriet. Van Ooster hout staat... troosteloos alleen op de laatste plaats. Het drama voor van Oosterhout be gon, als gezegd, met een nederlaag te gen Mol. De zenuwen, die vooral op de eerste wedstrijddag zo'n belangrij ke rol kunnen spelen, beheersten de strjjd van de eerste tot de laatste stoot. Want daaraan moet in hoofdzaak wor den toegeschreven, dat de gave series van formaat ondanks voortreffelijke verzamelstoten achterwege bleven. Als het noodlot dan ook nog gaat mee spreken, zijn de narigheden dikwijls niet te overzien. Zo ook nu. Terwijl Mol rustig, beheerst en vooral con structief spelend zjjn goede wil beloond zag met kruimelwerk, dat op de duur toch aardig „aantelt", streed van Oos terhout zonder ophouden tevergeefs te gen zichzelf, tegen de vaak moeilijke aanvangsstoten en tegen het vrijwel nimmer naar de gevoelige hand van de meester luisterende ivoor. Toen Mol de 150 caramboles via de band op het groene laken had gelegd, sloot de balans van de gedeprimeerde van Oos terhout met een tekort van 33 en een moyenne, dat een flink stuk beneden het minimum lag. De verwachting, dat van Oosterhout zich nog dezelfde dag zou revancheren en dat hij, veelvoudig nationaal kam pioen en houder van alle records in de ze spelsoort, tegen Scholte zijn overvloei dige talenten zou demonstreren, werd niet beantwoord. Het duel bezat de grim migheid van een finale en juist van Oosterhouts geschokte krachten kon den die zenuwslopende strijd niet aan. Scholte ontdekte dat ook en nadat hij eerst met zichzelf had afgerekend en althans de ergste nervositeit had over wonnen, sloeg hij toe; hard en gena deloos. Met nuttig „klein werk" bouw de hij allereerst aan „en krappe voor- sprong, om vervolgens in de 17de beurt met een serie van 19 zijn slag te slaan. Hij kon de tweede helft van de party ingaan met een voorsprong van 33 ca ramboles en die basis was voldoende hecht om er een overwinning op te bou wen. Alleen Teegelaar vormt thans nog een bedreiging voor Scholte. Mol kon name lijk tegen Sweering zijn krachttoer uit de late middaguren niet bevestigen en ging roemloos ten onder. Teegelaar, die 's middags Kruythof had verslagen, startte tegen Metz met bijzonder veel allure. Met een serie van 35 in de twee de en een reeks van 22 caramboles in de derde beurt leek hij regelrecht op de zege en op een recordverbetering af te stevenen. Zijn voorsprong op Metz was toen zestig caramboles. De glanzende vorm verdween echter even snel als hij gekomen was, hetgeen voor de nim mer versagende Metz voldoende was om de spanning in de partij terug te brengen. In de eindsprint bleek Teege laar echter toch nog duidelijk de sterk ste, zodat hij de partijen met een zeer acceptabel moyenne kon afsluiten. De uitslagen van de eerste dag lui- den: Teegelaar 150 45 12 3.33 Kruythof 130 45 10 2.88 Metz 142 47 21 3.02 Popeijus 150 47 14 3.19 Sweering 66 30 12 2.20 Scholte 150 30 23 5.00 Van Oosterhout 117 45 19 2.60 Mol 150 45 15 3.33 Kruythof 150 61 15 2.45 Popeijus 140 61 13 2.29 Metz 138 30 25 4.60 Teegelaar 150 30 35 5.00 Sweering 150 44 14 3.40 Mol 84 44 10 1.90 Scholte 150 35 19 4.28 Van Oosterhout 129 35 13 3.68 Stand: 1. Scholte 4 matchpunten, alg. gem. 4.61; 2. Teegelaar 4, 4.00; 3. Swee ring 2, 2.91; 4. Popeijus 2, 2.68; 5. Kruyt hof 2, 2.64; 6. Mol 2, 2.62; 7. Metz 0. 3.63; 8. Van Oosterhout 0, 3.07. Te Appingedam is donderdag het vierde internationale indoor concours hippique begonnen. Vanzelfsprekend ging de grootste belangstelling naar het internationaal springconcours om de „Prijs van de anvang" uit. Voor dit nummer had het parcours een lengte van 450 meter, waarin 12 hindernissen tot een maximum hoogte van 1.30 me ter waren opgesteld. Er moesten 14 sprongen worden gemaakt en de maxi mum rijtijd bedroeg 77 sec. Van de 32 combinaties, die aan dit nummer deel namen, kwamen er 9 foutloos rond. Voor het samenstellen van het eind klassement moest dus een barrage vol gen en nu werden de hindernissen ver hoogd. Winnaar werd H. J. Wouters van den Oudenweyer met „Hubertus". Deze combinatie kwam wederom fout loos rond. De tijd bedroeg 341/5 sec. Het klassement luidde verder: 2./3. ex aequo W. Philips (Ned.) met „Desde- mona" 0 fouten 35 1/5 sec. en W. Schee- ren (Ned.) met „Berenice" 0 fouten 351/5 sec.; 4. P. E. Huizinga (Ned.) met „Incompris" 0 fouten 381/5 sec.: 5. P. Moizard (Fr.) met „Guy d'Avril" 3 fouten 42 3/5 sec.; 6. A. Moizard (Fr.) met „Galo Pacha" 4 fouten 314/5 sec. De Engelse wereldrecordhouder Gor don Pirie maakt op het ogenblik een toernee door Zuid-Afrika. Zo startte hij in Salisbury (Rhodesia) op de 3 mijl. Zijn voornaamste tegenstander was Muleya, die pas na enig geharrewar vergunning kreeg om te starten, dit naar aanleiding van de wet op de apart heid. De atletiekfederatie van Rhodesia beriep zich op de bepalingen van de I.A.A.F. en zo kon Muleya toch tegen Pirie uitkomen. Tot veler verrassing versloeg de blootsvoets lopende Afri kaan de Engelse crack met groot ver schil. Bij de finish had Pirie een achter stand van bijna honderd meter. De tijd van Muleya was 14 min. 48.5 sec. Woensdagavond raakte de chauffeur van een vrachtauto bij het passeren van een andere auto de macht over het stuur kwijt. De auto slingerde over de weg en boorde zich uiteindelijk in de voorgevel van een huis aan de Waaldijk te Vuren. Met een enorme slag kwam de wagen in de voorgevel tot stilstand. De vier bewoners van het huis, konden echter zonder letsel het huis via de ramen verlaten. Advertentie Hf TTnrr»f>r in At* L-ovntn*! Schmidt is een zeer knap tekstschrijver G J-VclIIlCA 111 UC halilcl I en Lemaire ongetwijfeld' een van onze meest begaafde liedjes-componisten. Milo Anstadt had de regie van dit pro- Een goed deel van het Nederlandse volk heeft gistermiddag dank zij de N.C.R.V. ongetwijfeld de Tweede Ka mer, via de radio, in zijn kamer gehad. En men heeft dus de beraadslagingen, die vooraf gingen aan de nederlaag van de regering op de voet kunnen volgen. Het zou overdreven zijn in dit verband te spreken van een „dramatische" zit ting, zoals overigens in de gegeven om standigheden wel te doen gebruikelijk is. Onze politieke voormannen zijn nu eenmaal niet de meest gepassioneerde, die men zich kan voorstellen en men beperkt zich ten onzent over het alge meen wel tot een gepaste bewogenheid. Maar die viel dan ook waar te nemen in de verschillende redevoeringen, zoals die gehouden werden door de slecht gehumeurde, nochtans nogal spontane heer Burger hij liet zich zelfs de term „gammele basis" ontvallen door de heer Oud, die voortdurend struikelde over een toch voor de hand liggende uitdrukking als „Mijnheer de Voorzitter" en door de zorgvuldig formulerende heer Romme. Minister-president dr. Drees was zelfs door de radio een burcht van onwrikbare rust. De beslissende stem ming (88 vóór, 55 tegen) bracht via de microfoon inderdaad in de kamer iets van de spanning teweeg, die in de Ka mer geheerst moet hebben. In ieder ge val heeft men gisteren weer eens in brede kring kunnen meeleven met de verrichtingen van ons functionerende „politieke bestel". Ook dank zij de T.V., die zich even eens met de crisis bemoeide. Het „jour naal kwam met enige „stomme" opna men uit de Tweede Kamer en liet 's avonds in een extra-uitzending res pectievelijk prof. Romme en minister Hofstra aan het woord. Eerstgenoemde verklaarde o.m. „zich helemaal niet vro lijk te voelen", de minister maakte ken baar dat hij „zijn met volle overtui ging had uitgesproken". In het VARA- programma gaf tenslotte een duidelijk getourmenteerde ir. H. Vos zijn nogal verbeten commentaar op de gang van zaken. Onder de titel „En wat dan nog?" bood de VARA-TV gisteravond een bloemle zing uit het werk van Annie M. G. Schmidt en Cor Lemaire. Terecht. Annie Advertentie Hemotabs. een nieuw middel In tablet- vorm. Geen zalf of zetpillen nodig. Hemotabs doen de zwellingen «linken en bevorderen genezing. Voor *n volko men herstel van aambeien en lange vrijwaring van pün: •n Complete kuur f. 1.47 Bij Apothekers en Drogisten. Ter gelegenheid van dé officiële in gebruikneming van de televisietoren te Markelo op 27 januari zal het opera gezelschap Forum te Enschede 's avonds een voorstelling geven van „Tosca". 17 gejaagd; iets had haar geheel van haar stuk ge bracht. Hij bood haar een sigaret aan en zei: „Wat een mooie avond." „Dat zou het kunnen zijn," antwoordde ze zacht, doch met een ingehouden heftigheid. Tommy keek haar weifelend aan en plotseling voelde hij, hoe aantrekkelijk en vitaal dit meisje eigenlijk was en hoe ze werd gedreven door een onstuimige en oproerige levenskracht. Hoe makkelijk dacht hij zou een man hals- over-kop op dit meisje verliefd kunnen worden. „Je bedoelt: als het maar geen oorlog was?" „Dat bedoel ik helemaal niet. Ik verafschuw de oorlog." „Dat doen we allemaal." ,Ja maar niet zoals ik het bedoel. Ik heb het land Met haar donker, opstandig gezicht zat ze daar, in sombere gedachten verzonken. Carl von Deinim was uit die avond, de tongen Konden dus ongehin- derd los komen. Sheila sprak pas toen de maaltijd aan ,je huichelachtigheid en de opsmuk er om heen ten einde liep. die akelige, akelige vaderlandsliefde!" Mrs. Sprot had juist met haar lichte, hoge stem .-Vaderlandsliefde?" vroeg Tommy ten zeerste ver gezegd: ,,Ik vind dat de Duitsers de vorige oor- baasd. log beslist een grote fout gemaakt hebben, door „Nurse" Caveli dood te schieten. Dat heeft een ieder tegen hen in het harnas gejaagd." Op dat ogenblik richtte Sheila zich eensklaps op en haar jonge meisjesstem klonk onstuimig, toen ze vroeg: „Waarom hadden ze haar met moeten doodschieten? Ze was toch een spion?" „O, neen, ze was geen spion." „Ze „ee t Engelsen helpen ontsnappen ze heeft dat gedaan in een vijandelijk land. Dat is precies hetzelfde. Waarom hadden ze haar dan niet moeten doodschieten?" „O, maar een vrouw en dan nog wel een verpleeg ster fusilleren!" Sheila was opgestaan. „Ik vind, dat de Duitsers groot gelijk hadden!" Ze liep door de openstaande deuren de tuin in. Het dessert, bestaande uit een paar onrijpe ba nanen en wat uitgedroogde sinaasappels, had al een poosje op tafel gesi an. Het gezelschap stond op en begaf zich naar de conversatiezaal om koffie te drinken. Alleen Tommy liep onopvallend de tuin in en trof daar Sheila Perenna, die, leunend over de terras balustrade, naar de zee staarde. Hij ging naast haar staan. Haar adem ging snel en „Ja, ik heb een afschuw van vaderlandsliefde, be grijpt U? 't Is altijd maar weer: vaderland, vader land, vaderland! Je vaderland verraden, voor je vaderland sterven, je vaderland dienen. Wat bete kent het tenslotte: je vaderland niets!" Tommy zei alleen maar: „Ik weet het met. Het is nu eenmaal zo." „Mij zegt het niets. U natuurlijk wel: U gaat naar het buitenland, doet zaken in het Britse Rijk en keert naar Engeland terug, gebruind door de zon en vol gemeenplaatsen U praat over inboorlingen en vraag overal naar Chota Pegs en wat dies meer zij." Zacht antwoordde Tommy:,,Ik hoop, dat het met mij niet zo erg is, beste kind." ,,Ik overdrijf wat, maar U begrijpt wat ik be doel: U gelooft in het Britse Rijk en in eh in 2e dwaasheid om voor je vaderland te sterven." „Mijn vaderland," merkte Tommy droog op, „schijnt er niet bepaald op gebrand te zijn mij er voor te laten sterven." „Ja, maar U zou het wel willen. En het Is zo dwaas! Niets is waard om voor te sterven. Het is allemaal maar denkbeeldig, het is onzinnig en hoogdravend, onnozel gepraat. Mijn vaderland zegt me helemaal niets." Je zult op de een of andere dag tot de verrassen de 'ontdekking komen, dat het dat wèl doet," zei Tom- my. „Neen, nooit. Ik heb leed gekend ik heb gezien Ze maakte de zin niet af; plotseling zei ze heftig: „Weet U wie mijn vader u s?" „Neen." Tommy's belangstelling steeg. „Zijn naam was Patrick Maguire, hij was een vol geling van Casement, in de vorige oorlog. Hij is als verrader doodgeschoten! Allemaal voor niets, voor een idee, waarvoor hij met andere Ieren in opstand kwam. Waarom kon hjj niet rustig thuisblijven en zich met zijn eigen zaken bemoeien? Volgens sommigen is hij een martelaar, volgens anderen een verrader. Maar ik geloof, dat hjj alleen maar dwaas was!" Tommy hoorde de toon van bedwongen opstandig heid door-klinken. Hij zei: „Dus dat is de schaduw, waarin je opgegroeid bent." „Inderdaad. Moeder heeft haar naam veranderd. We hebben een paar jaar ir Spanje gewoond. Ze beweert altijd, dat mijn vader half Spaans was. Overal waar we komen, liegen we. We hebben overal in Europa gezworven. Totdat we tenslotte hier kwa men en dit pension zijn begonnen. Ik vind dit het ergste wat we tot nu toe hebben gedaan." „En hoe denkt je moeder nu over ehvroeg Tommy. „U 'wilt zeggen: over vaders dood?" Sheila, van haar stuk gebracht, fronste haar wenk brauwen. Ze zweeg even. Toen zei ze langzaam: „Dat heb ik eigenlijk nooit geweten: moeder praat er nooit over. Je kunt er moeilijk achter komen wat moeder denkt of voelt." Tommy knikte peinzend. Plotseling merkte Sheila op: „Ik eh weet niet waarom ik U dat allemaal verteld heb. Ik was woedend; hoe is het eigenlijk begonnen?" „We spraken over Edith Cavell." „O, ja vaderlandsliefde. Ik zei, dat ik het ver afschuwde." „Maar je vergeet de woorden, die „Nurse" Ca vell heeft gesproken." „Wat voor woorden?" „Die ze sprak voordat ze stierf. Weet je niet wat ze gezegd heeft?" (Wordt vervolgd grammaatje en hij bedreef haar met veel smaak. De overgangen tussen de ver schillende liedjes en versjes waren soms bijzonder aardig geënsceneerd. Verder deed het optreden van Conny Stuart, vooral in het erg malle „Ik ben zo moe", deugd en ook dat van Donald Jones. So phie Stein heeft, als U het ons vraagt, niet bepaald een „televisie-gezicht". Si mon Carmiggelt viel er met zijn puntige verbindende teksten goed tussen. En het lijfelijke „Schaap Veronica" op het scherm verheugde ons hart. Aan dit programrr.a-onderdeel ging eer} reportage uit Wormer vooraf over de zonder twijfel nobele kolfsport. Ook niet direct in dit onderwerp geïnteres seerden zullen toch gecharmeerd zijn geweest door deze uitzending, die be paald werd door het gave optreden van enkele zeer karakteristieke Wormerse mannen. In „De spiegel der kunsten" werd een fragment (terzet uit de le acte) van „Die Fledermaus", zoals zij onlangs in het Amsterdamse „Carré" werd opgevoerd, ingelast. Ten onrechte. Men zag er nau welijks iets van. En dan heeft het. dunkt ons, weinig zin. H. Hn. Morgen kunnen de liefhebbers genie ten van een rechtstreekse N.T.S.-uitzen- ding van de voetbalwedstrijd Italië- Tsjecho Slowakije, die in Genua wordt gespeeld. Wim de Gruyter verzorgt de commentaar. Tijd van de uitzending van 14.15-16.20. Zondag om 20.10 een gezamenlijk pro gramma van AVRO, KRO, VARA en VPRO: een rechtstreekse reportage uit Frankfurt van de „tele-toto" o.l.v. Hans Kuhlenkampf. „Sieben auf einen Streich" heet zij. De televisie-uitzending woensdagavond van de uitvoering van „De Misantroop" van Molière, door het Rotterdams To neel heeft, zo wordt uit Eindhoven be richt, in kringen van uitkoopverenigin gen tot ernstige ontstemming geleid. Dit zou vooral het geval zijn bij de vereniging „Kunst voor Allen", waar voor het Rotterdams Toneel, aldus dit bericht, zaterdag, zondag en maandag „De Misantroop" zou opvoeren tegen betaling van een bedrag van 3800. Het bestuur der VCO (de Vereni ging van Culturele Organisaties in Nederland) waarin zich een vijftigtal uitkoopverenigingen heeft verenigd, heeft in een telegram aan het Rot terdams Toneel ernstig bezwaar ge maakt tegen de televisie-uitzending van de „Misantroop" op een moment dat dit stuk op korte termijn nog voor uitkooporganisaties moest wor den opgevoerd. In afwachting van een nadere beslissing zegt het bestuur zich alle rechten van handeleu voor tc behouden. Maandag zal het VCO-bestuur in Am sterdam vergaderen 9m zich nader te beraden over eventueel te ondernemen stappen. Naar aanleiding van het be richt uit Eindhoven deelt de directie van het Rotterdams Toneel mede, dat hier een misverstand in het spel moet zijn. Er is namelijk geen sprake van drie achtereenvolgende voorstellingen te Eindhoven of waar dan ook, aldus de directie, nog minder van een uitkoop som van f3.800.-. Voordat men met de televisie tot een vergelijk was ge komen over deze uitzending, heeft de directie wel degelijk van tevoren over leg gepleegd met allen die nog voor „De Misantroop" contracten heulden ge sloten, en is met iedereen tot overeen stemming gekomen. Rotterdams Toneel treft dus in deze geen blaam, aldus de verklaring van de toneelgroep. Bij de uitloting der 2'', pet premiele- ning Zuid-Holland 1957 zijn uitgeloot met f 100.000 serie 16756 no. 8, met f 10.000 serie 3889 no. 4. met f 5000 serie 7528 no. 2. met f 2500 serie 18604 no. 4 en serie 3902 no. 2, met f 1000 serie 4918 de nos 1 en 8, serie 19458 no. 9, serie 9996 no. 5 en serie 11968 no. 7, met f 500 serie 17933 no. 6 serie 14861 no. 10, serie 16222 no. 5, serie 11968 no. 1 en serie 3902 no. 9. De nummers der volgende series, voor zover niet uitgeloot met een hogere premie, zijn uitgeloot met elk f 125 nL de series 14861, 11968. 16756. 4918, 18604, 3902. 7528, 17933. 9996, 3889, 19458 en 16222.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 11