De overige ministers stellen portefeuilles ter beschikking Ontslagaanvrage van de socialistische ministers ingediend Voltreffer van moe(s) s. ass™!., |i pi Hifiha ini riipniir nnuni ut Nieuwe Beslissende woord viel na bewogen Kamerzitting; oriëntering H.M. de Koningin ontvangt vandaag reeds adviseurs DR. DREES BIJ DE KONINGIN fyth ki£/i iy Gebrek aan stijl „TRESLONG" Rompkabinet Het weer TREEDT IRAK IN FEBRUARI UIT HET PACT VAN BAGDAD? Politie schiet een vluchtende bromfiets- dief in zijn voet IMvn Tlieiiiiins ELEGANTE TASSEN EN 6Y0UX AANNEMER VALT VAN 7 METER HOOGTE VRIJDAG 12 DECEMBER 1958 o 82sfe JAARGANG No. 30087 Minister Hofstra, van wiens lot tot gistermiddag half drie het kabinet Drees afhing, heeft het beslis sende woord gesproken. Het socialistische deel van het kabinet is in de Tweede Kamer ten val gebracht. De minister van financiën stuurde welbewust en en star op een breuk met de Kamer aan door niet te willen buigen voor de steeds sterker wordende wil van het parlement zijn controle op de wetgeving niet prijs te geven. De minister wilde voor twee jaar vooruit de goedkeuring op zijn vier belastingvoor stellen. De Kamer stond erop, dat deze slechts voor 1959 zou worden gegeven. Het volgende jaar diende te worden bezien, of deze voorstellen ook in 1960 nog noodzakelijk kunnen worden geacht. Ook een poging van prof. Romme, om met een motie de mi nister nog wat tegemoet te komen, zonder het recht van de Kamer aan te tasten, heeft de heer Hofstra niet van zijn standpunt kunnen afbrengen. Hij ver klaarde de motie-Romme onaanvaardbaar. Met 88 stemmen voor en alleen de 55 socialisten en com munisten tegen is deze motie niettemin aangenomen. Een amendement van de financiële commissie van de Kamer, dat om dezelfde reden onaanvaardbaar was, is met gelijke stemverhouding aanvaard. Prof. Oud voor radio VERLOVINGSRINGEN STUURMAp COHEN Na herhaalde sommaties zyn Ook voor Kerstgeschenken Rijkgemeenten De regeling van de financiële verhouding HILLEG0M Zaterdags en Zondags Soiree- en Diner-dansante KERSTDINER-DANSANTE GROOT INTERNATIONAAL ARTIESTEN-PROGRAMMA iee MORRIS 6eforeyw/évp/ CAMEL MONTYCOATS 45.- Veel wind Het weer tn Europa o weet het tatoSTSS Men IT kracht meer te bezitten rrimn i-,1e over verzanding en verstar6" sprS K.A.B. noemde de TrolnredT De spectiefloos en fantasieloos, o™ V~]~ èn nadrukkelijk distantieerden i) (Van onze parlementaire redacteur) Hierop heeft dr. Drees de Kamer meegedeeld, dat de vijf socialistische leden van het Kabinet zeker gezamenlijk zullen aftreden. De ontslagaan vrage is inmiddels overhandigd aan de Koningin. Het besluit tot aftreden is genomen in de donderdagavond gehouden bijeenkomst van het Kabinet. Verwacht wordt dat de Koningin spoedig haar eerste adviseurs zal ont vangen. Er is reden tot spoed, daar 1 januari het ontbreken van de onder havige belastingmaatregelen het bedrijfsleven in moeilijkheden zou brengen. Er zijn nu twee mogelijkheden. Ofwel een demissionair kabinet handelt lonen de zaken af, waartoe minister Hofstra zich met het oog op dit fiscale probleem reeds bereid heeft verklaard. Ofwel er ontstaat een rompkabinet, dat door prof Oud als zeer gewenst naar voren is ge bracht. De niet-socialistische ministers zouden dan normaal aanblijven en dus niet demission-.ir worden, totdat door vervroegd, verkiezingen maar dan toch niet eerder dan in maart 1959 een nieuw kabinet ontstaat. Maar dan moet de koningin eerst tot kamerontbin. ding besluiten, hetgeen zou kunnen ge schieden op voordracht van de minis ters die blijven. In dat geval zou mis schien de Kamer maandag reeds de be handeling van de belastingwetten, wel ke nu op verzoek van minister Hofstra is geschorst, kunnen voortzetten. Dr. Drees heeft duidelijk aangegeven, dat het kabinet eenstemmig stond achter de noodzakelijkheid dat de belastingwetten voor een jaar ineens zouden worden aanvaard, maar uit de mededelingen van dr. Drees viel tevens af te leiden, dat een van de niet socialistische minis ters, bijvoorbeeld minister Zijlstra, zich wel zal voegen naar de wil van de Ka mer en zich zal neerleggen bij de mo de Romme. Deze minister krijgt dan, zoals prof. Romme nog eens duidelijk """""■„„(UHnuHUUUmmHUMlIHHMMHUmillllHIIUIUH rip6rwgewild keeft- °ok de A.R. en hoewel vaak weinig inge- omen met vele onderdelen van het ^hpetsbdeid, zouden tot 1960 het ?,rees wel haar steun ver leend hebben. Voor de regeringspar tijen was de grens der verdraagzaam heid echter bereikt, toen de socialis- ten er kennelijk op uit waren hen te dwi g n onder het socialistische juk door te gaan. Op deze wijze was immers g en regeringsverantwoorde lijkheid meer te dragen. Het zou een onvergeeflijke fout geweest zijn in deze situatie te zwichten voor de pressie der socialisten. Te vaak reeds heeft men, om blokken te voorkomen, zich laten verleiden tot vérgaande compromissen, die zeker de goed keuring niet konden wegdragen van vele kiezers. De samenwerking met de socialisten heeft ongetwijfeld in de loop der jaren op velerlei terrein haar voordelen gehad, hoewel men Üe nadelen voorzeker niet mag on derschatten. Nu de socialisten haar zelf hebben verbroken, treuren wij daar niet om. Integendeel. Een geheel nieuwe oriëntering zal het politieke leven, dat dreigde te verstarren in de oninteressantheid van de eeuwige compromissen, dunkt ons, slechts goed doen. Hoe deze nieuwe oriëntering zich 'zal kunnen ontplooien, is nog moeilijk te zeggen. Niet onmogelijk zullen vervroegde algemene verkie zingen allereerst nodig zijn om de politieke atmosfeer te zuiveren, wel ke door de socialisten zo grondig is bedorven. liet uitkomen, voor een jaar volledig zijn zin met de belastingmaatregelen. En wanneer de noodzakelijkheid aan de hand van nadere gegevens blijkt, ook .eer voor 1960. Dr. Drees gaf toe, dat een deel van .et kabinet van oordeel was, dat minis ter Hofstra de Kamer tegemoet had moeten treden. Ook by een deel van het kabinet bestaat dus de opvatting, dat minister Hofstra zelf de verantwoorde lijkheid draagt voor deze crisis. De behandeling van de belastingvoor- Vervolg op pagina 1) Gesprek aan de regeringstafel tussen minister Hofstra en minister Drees. Het kabinet der Koningin deelt mede: Hare Majesteit de Koningin heeft hedenmorgen op het Huis Ten Bosch de minister-president, dr. W. Drees, ontvangen. Dr. Drees heeft aan de Koningin een brief met ontslagaanvrage van de minister van financiën overhandigd, benevens een brief waarin, in aansluiting daarop, hijzelf en de ministers van justitie, van sociale zaken en volksgezondheid en van landbouw, visserij en voedselvoorziening en de staatssecretarissen drs. E. H. van der Beugel, mr. dr. A. A. van Rhijn en M. van Veen aan de Koningin eveneens hun ontslag verzoeken en inhoudende de mededeling, dat de overige ministers en staatssecretarissen in verband met deze ontslagaan vragen hun portefeuille ter beschikking van Hare Majesteit stellen. De Koningin heeft de verzoeken in beraad genomen en de ministers en de staatssecretarissen verzocht al datgene te blijven verrichten, dat zij in het belang van het koninkrijk noodzakelijk achten. „H. M. de Koningin gaat thans de gebruikeiyke adviseurs raadplegen. Het is heel logisch, dat daarby de gehele situatie zal zyn betrokken. Men kan geen beslissingen verwachten, voordat H.M. dit overleg heeft gepleegd". Dit zei vanochtend de minister-president bij het verlaten van Huis Ten Bosch, voor de beantwoording van verdere vra gen verwezende naar het officiële com muniqué. Dr. Drees herhaalde, dat op dit moment nog geen beslissingen kun nen worden genomen. Het onderhoud, dat H.M. dt Koningin met de minis ter-president had, duurde ruim vpf Dr. W. Drees verlaat het gebouw van de Tweede Kamer. Achter hem minister Cals. kwartier. H.M. was kort voor tien uur in Huis Ten Bosch aangekomen. Dr. Drees was klokslag tien uur gearri veerd. Donderdagmorgen ongeveer half 12 heeft mevr. G. Krause-Rooyers van de Middenweg te Haarlem met een pot appelmoes een aanval ondernomen op een personenauto, die met vrij grote snelheid de beschermde oversteekplaats op de Rijksstraatweg nabij de Vergierde- weg in Haarlem-Noord passeerde. Mevr. Krause stond daar te wachten en liet eerst enkele vrachtwagens passeren. Uit de richting van het centrum naderde een personenauto, waarvan de bestuur der kennelijk niet de bedoeling had om te stoppen en zodoende mevr. Krause de gelegenheid te geven over te steken. Zij besloot de man aan zijn verstand te brengen, dat hij zich diende te houden aan de verkeersregels. Uit haar tas haalde zij een van de potten appelmoes, die zij zojuist had gekocht, en gooide deze met een forse uithaal tegen de ach terruit van de wagen, toen die passeerde. Zij denkt wel, dat zij de ruit van de wa gen heeft vernield. De bestuurder deed alsof hij niets merkte en reed met de zelfde snelheid door. Na haar aanval heeft mevr. Krause onmiddëliyk de Haarlemse politie van haar optreden op de hoogte gesteld. Zij heeft daarbij meegedeeld, dat het wel meer voorkomt, dat automobilis ten zich niets van de beschermde oversteekplaats in Haarlem-Noord, waarvan zeer veel schoolkinderen ge bruik maken, aantrekken. Zy heeft ons verteld, dat zij thuis nu een steen klaar heeft liggen. De politie heeft in het optreden van de kordate huisvrouw geen aanleiding gevonden tegen haar proces-verbaal op te maken, Zp acht het geen strafbaar feit. Naar de identiteit van de chauf feur wordt een onderzoek ingesteld. Irak heeft besloten zich in februari terug te trekken uit het Pact van Bagdad, aldus meldt het onder rege ringsinvloed staande Egyptische pers bureau voor het Midden-Oosten uit Bag dad. In februari loopt het huidige lid maatschap van Irak ten einde. Het zal met verlengd worden, aldus dit bericht. Op het ogenblik zijn Engeland, Pa kistan, Turkse, Perzië en Irak lid van het pact. De voorzitter van de WD, prof. P. J. Oud, zal vanavond van "9,25 tot 19.35 uur over de zender Hilversum I (402 meter) over de kabinetscrisis spreken. PROF. ROMME spreekt. Advertentie JUWELIERS Houtplein 15 - HORLOGERS Twee minderjarige Maastrichtse jongens hebben woensdagavond kans gezien om ieder een bromfiets te stelen op de speelplaats van de lagere tech nische school te Wijk Maastricht. Nadat de eigenaars van de brom fietsen aangifte van deze diefstal hadden gedaan, toog de politie op onderzoek Met een auto werd de stad doorkruist De jeugdige dieven konden worden ge arresteerd. Toen een van hen een ontvluchtines- poging ondernam werd hy na herhaalde sommaties neergeschoten. Met een wonde aan zijn voet moest de knaap in het ziekenhuis worden opgenomen, toestand is niet ernstig. Advertentie GR. HOUTSTRAAT 18a HAARLEM TELEFOON 20415 De ministers van financiën en binnen landse zaken hebben 'n wetsontwerp in gediend tot verlenging van de bestaande regeling der financiële verhouding tus sen het rjjk en de gemeenten. Om de ze verlenging werd gevraagd bij de be handeling van de begroting van binnen landse zaken in de Tweede Kamer. De verlenging geldt voor het jaar 1959. In de loop van dat jaar zullen voorstellen worden gedaan voor een definitieve re geling. iimiiiiiiiMimiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiimiin Zeer velen zullen gisteren aan hun radio het spannende debat in de Tweede Kamer tussen de fractielei ders onderling en tussen dezen cn de regering hebben gevolgd. De gewone burger had een plaats gekregen in de loge, en nog wel op een goede plaats want alles was duidelijk te verstaan. O, zegening der moderne communi catiemiddelen'. Maar wij vrezen dat vele gewone burgers, die tot dan toe met diep ont zag hadden opgezien tegen de parle mentaire handel en wandel der hoge heren van het Binnenhof, een even diepe ontgoocheling te incasseren heb ben gekregen. Vaag begrijpend waar het eigenlijk over ging zullen zij wel iswaar met gerechtvaardigde eerbied en bewondering hebben geluisterd naar de soms uitstekende vertogen van de meeste fractieleiders en de waardige antwoorden der bewindslie den, maar deze gevoelens zullen bij velen zijn overschaduwd door verba zing en gegeneerdheid over de uitingswijze en de algemene trant van spreken van een der belangrijkste woordvoerders in dat dramatische uur. Bedoelde woordvoerder, die ook overigens niet pleegt uit te munten door fijne politieke manieren, achtte het voegzaam bij tijd en wijle ie toon van een conférencier aan te slaan, maar dan van een conférencier zoals men die op bruiloften ten plattelande nog wel eens aantreft. Wat bij andere woordvoerders spitse humor was verwerd bij hem tot grol- ligheid. Mede gelet op het rumoer en de zogeheten „hilariteit" van de Ka mer, moet de radioluisteraar soms de indruk hebben gehad, dat hij een ver keerd programma had aanstaan, een oud programma van jaren her en dan van een dinsdagavond. Het was een onschone en naar onf inzicht ergerniswekkende disharmonie tussen de hoogst ernstige dingen waar het om ging en de plompe behandeling door een belangrijk, leidinggevend, academisch gevormd volksvertegen woordiger. Wij bedoelen maar te zeg gen, dat uoor vele gewone burgers deze eerste of hernieuwde sma king met een ongewone Burger te recht een minder aangename zal zijn geweest. Advertentie Menu a 6. Reserveer t ij d i g voor 22.50 p. couv. o.a.: Jules de Corte. Inl. en Reserveringen: Tel. 02520-5347 Tydens bouwwerkzaamheden op het dak van een ongeveer zeven meter hoog kippenhok van een kuiken-exportbedrijf te Hoogland is de aannemer G. Schoon- derbeek van het dak gevallen. Hü werd zo ernstig gewond, dat hy ter plaatse overleed. Het slachtoffer was 32 jaar oud, gehuwd en vader van vijf kinderen. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 Verwachting tot zaterdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Aanvankelijk zwaar bewolkt met regen, later wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien. Krachtige tot stormachtige wind en langs de kust tijdelijk storm tussen zuid en west. Stijging van temperatuur. Zon: 8.39-16.28. Maan: 10.31-20.05. Station Stockholm Oslo Kopenhager Loa a en Amsterdam Brussel Luxemburg Harys Nice Be- ijn Frankfurt Mtinchen Zürlcb Genève Locarno Wenen 'nnsbruck Rome Weer max neersl. temp. afgei. gisteren 24 uur onbewolkt -17 geheel bew. -11 0 o onbewolkt -3 mist 2 6 11 geheel bew. 2 geheel bew. 5 1 geheel bew. 3 3 regen 6 6 onbewolkt 9 10 sneeuw -2 5 geheel bew. 4 4 regen 2 4 geheel v^w. 3 12 regen 3 17 onbewolkt -4 3 geheel bew. 1 13 sneeuw -0 0 onweer 10 6 ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- sp2 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT mz- Mr. W. A. M. van der Kallen. B ^^B Voor klachten over de bezorging na 5.50 nuf Hoofdredacties Drs. H. v. RUN en w. Severln. avonds tel. 21544 De voorzitter van de Tweede- Kamerfractie van de Partij van de Arbeid, mr. J. Burger, kan tevreden zijn. Zijn oorlogsverklaring aan hèt kabinet, vervat in de be faamde zeven eisen van de Fakkel dragersdag, waarmee hij zijn partij genoten-ministers onder zware druk zette door hen nog sterker dan voor heen slechts te willen beschouwen als mandatarissen van de partij, heeft binnen de drie weken tot een breuk geleid. Prof. Ouds vrees „dat wij het kabinet zeker niet voor I960 zullen kwijtraken" is niet bewaarheid. De verwachting van de voorzitter van de K.V.P., mr. Van Doorn, een maand geleden té Arnhem uitgesproken, dat de heer Burger zou proberen op wei nig subtiele wijze een breuk met het kabinet te forceren, is wèl uitgeko men. Het is geen breuk geworden tussen de socialistische Kamerfractie en de socialistische partijgenoten- ministers, maar tussen de socialisten enerzijds en de overige partijen, ver tegenwoordigd in kabinet en Kamer, anderzijds. Een ogenschijnlijk vrij onbelang rijke kwestie heeft tot de breuk ge leid. Minister Hofstra wilde zoals bekend de in het kader der beste dingsbeperking ingevoerde belasting verhogingen met twee jaar verlengd zien. De K.V.P., A.R., C.H.U. en V.V.D. wilden slechts akkoord gaan met een verlenging van één jaar. En of prof. Romme nu al probeerde met een verstandige motie aan minister Hofstra's eis tegemoet te komen, het bleek vergeefs. Het kan bijna niet anders of minister Hofstra moet zelf ingezien hebben, dat dit eigenlijk geen kwestie was, waarop een kabi net moest vallen. Daarvoor is hij scherpzinnig genoeg, maar hem en zijn medepartijgenoten-ministers waren nu eenmaal de handen gebonden na Burgers ultimatum, dat zij mede had den aanvaard of waartegen zij al thans geen protest hadden aangete kend. Zo werd op grond van een betrek kelijk klein geschil de kabinets crisis een feit. Het is duidelijk, dat wie deze kabinetscrisis wil trach ten te begrijpen niet moet zien naar de spectaculaire Kamerzittingen der laatste dagen, maar naar de poli tieke achtergronden, waar tegen het conflict zich afspeelde. Daartoe behoeven we niet eens zo heel ver naar het verleden terug te grijpen. Twee verkiezingen, die voor üe Provinciale Staten in maart j.l. en die voor de gemeenteraden in mei j.l., brachten de Partij van de Arbeid belangrijke verliezen. De conjunc tuur en heel de politieke sfeer waren voor de P.v.d.A. ongunstig. Het bleek uit de grote winst der V.V.D., dat velen zich in de P.v.d.A. niet meer thuis voelden. De Pacifistisch Socia listische Partij bracht de P.v.d.A. eveneens belangrijk verlies. De links- radicale vleugel werd versterkt door de communisten die hun eigen partij verlieten, omdat er haat en twee dracht heersten. De jongeren, wars van de in hun ogen overmatige so ciale voorzieningen, die hen van de wieg tot het graf begeleidden, keer den zich van de partij af. De „ideeën bus der democratie" was voor de socialistische politieke kopstukken een onbegrijpelijke openbaring. De P-v.d.A.-leiders geraakten in verwar- Deze verwarring werd nog gro in pt Henitet N.V.V:, nauw verbonden tranter Zkh St6?dS recalci" het kabinet «i ten' zowel ,tegenover van de Kamerf Je5enovef het beleid alles bracht a'dfe pia.rtlJ- Dit tieke klimaat slechte^ h P° ties on de tJ„ r werd. De reac- het maar al te illustreerden regeringspartijen zich van het kau;8 net. D1~ Het was in dit steeds slechter wordende klimaat, dat mr. Bur ger, zoals mr. Van Doorn het uitdrukte, zijn paniekvoetbal begon te spelen, daarbij gesecondeerd door de leiding van het N.V.V. Het kabi net moest de uitvoerder worden van e onbekookte eisen van de P.v.d.A. mot7er.<*wijnen. Met zijn bekende m! R„inzake Nieuw-Guinea poogde Sn Hf het kabinet een stok tus- l H t NvVe werpen; het misluk te. Het N.V.V. zei 0^en'lijk) dat het geen vertrouwen meer stelde in het fmancie e beleid van minister Hof stra. Het socialistische Kamerlid Bommer verklaarde ronduit dat de P.v.d.A.-fractie niet zou medewerken aan maatregelen inzake een nieuwe huurverhoging vóór I960. Kortom, het was maar al te duidelijk, dat de P.v.d.A., gedwongen door innerlijke spanningen, naar een gelegenheid zocht een breuk te forceren, zo mo gelijk mét de steun van de partij genoten-ministers, desnoods zonder deze, desnoods tegen de wil van hun eigen ministers in. In dit kader moet men de zeven eisen van mr. Burger zien, zoals deze in het bijzijn van de socialistische ministers werden geformuleerd op de Fakkeldragersdag te Utrecht. Voor wie geen kind is in de politiek was het duidelijk dat het zwaard van Damocles als een dodelijke dreiging van dat ogenblik af bo"en het kabi net hing. Was de crisis gisteren nog vermeden, dan was zij ongetwijfeld toch over een of twe maanden uit gebroken. De P.v.d.A. is kennelijk regermgsmoe en wil hoe dan ook in de oppositie, omdat zij meent alleen langs die weg de innerlijke span ningen een uitweg te kunnen geven en de verloren stemmen te kunnen terugwinnen. Intussen zal men de K.V.P. moei- Ujk kunnen verwijten, dat' zij de P. v. d. A.-MINISTERS AFGETREDEN i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1