Wynand Fockink „Kleine wereld" gestart voor tocht over de Oceaan Volksbedrog Mgr. Alfrink ontvangt bulle en het Grootlint met de Ster as r»» ijsii-s 6ENEVER voor Ware Fijnproevers Grootkruis van het H. Graf Anno 1679 80.000 militairen met Kerstmis in de kazerne Winkelier nam het er goed van Peek&Cloppenburg Drie mannen en een vrouw per ballon naar Amerika Kredietservice in de meubelbranche 'n Gekleed costuum voor de feestdagen VRIJDAG 12 DECEMBER 1958 PAGINA 3 nieuwe Wie het kleine niet eert Katholiek Thuisfront rekent op daadkrachtige steun Het spel is uit „Ober, waarschuw als het driehonderd gulden is..." Zuiver wollen kamgarens IWtébtmodecteatieS-Pil? ïopptejfatieS Gondel doet tevens dienst als boot Reis kan drie weken duren Sanatorium Beatrixoord Vierhonderd marmotten op mysterieuze wijze gestorven Onbekende ziekte of vergiftiging Kerst- en Nieuwjaarspost personeel koninklijke marine Film verboden Grootkruis in de Orde van het H. Graf Voorname plechtigheid in het aartsbisschoppelijk paleis te Utrecht W. Auping overleden De pensioenen voor het hofpersoneel Minister Hofstra vraagt zeven miljoen gulden „FRANK IJM. 65" TE WATER GELATEN per hele liter Notaris Schreurs te Nijmegen overleden KIND NA AANRIJDING overleden Geen audiëntie Surinamer verwondde met bijl drie mensen aan het hoofd Vier maanden wegens geweldpleging Een heer kwam dezer dagen zeer gehaast de winkel van mevrouw H. te Marum binnen. Hij verzocht even voor te mogen gaan en stelde haar als „beloning" de bon ter hand, die ter gelegenheid van Sinterklaas was uitgereikt door de Handelsvereniging Marum. „U moogt de prijs die er op valt hebben, hoor", zei hij. En er viel een prijs op. Een televisietoe stel nog wel. Traditiegetrouw zal ook dit jaar het Nationaal Katholiek Thuisfront de le geraalmoezeniers in staat stellen met de militairen die deze dagen onder de wapenen moeten blijven het Kerstfeest zó te vieren, dat zij de onmogelijkheid der huiselijke viering zo min mogelijk zullen voelen. De afdelingen van Thuisfront zijn reeds wekenlang bezig met de voorbe reidingen. Het landelijke secretariaat voert een groots opgezette actie om de voor de financiering van deze feestvie ring noodzakelijke gelden bijeen te krij gen. Het gaat om een contingent van ruim 80.000 militairen. De kosten van de Kerstviering bedragen 120.000. Het secretariaat van Katholiek Thuis front ondervindt reeds van talrijke kan ten spontane reacties en bewijzen van medewerking, maar er zijn er nog meer nodig, vooral in de vorm van afreke ningsstrookjes van giro 520.000 van het Nationaal Katholiek Thuisfront. De Groninger politie heeft een 45- jarige winkelier gearresteerd wegens flessentrekkerij. Hij ging op vorstelijke wijze uit, maar betaalde niet voor het genoegen, dat anderen op zijn wenken verschaften totdat deze er achter kwa men opgelicht te zijn. Verdachte liet zich per taxi van Zwolle naar Gro ningen brengen. Hij overdonderde de eigenaar van de auto door allerlei zaken in Nederland op te noemen, die zijn eigendom zouden zijn. In Groningen aan gekomen, liet hij zich naar een nacht gelegenheid rijden, waar hij in gezel schap van dames allerlei dure dranken bestelde. Toen de kelner wantrouwend geworden om geld vroeg, antwoordde de winkelier: „Waarschuw me maar als het driehonderd gulden is!" De man betaalde evenwel in het geheel niet. De politie werd er bij gehaald en de man werd gearresteerd. Hij heeft zich ook in Rotterdam, Sittard en Eindhoven aan dergelijke praktijken schuldig ge maakt. Advertentie Een gekleed costuum mag niet ia Uw garderobe ont breken. Kies er een bij P&C en ontdek hoè ideaal U daar slaagt in de exclusieve collectie! Daar vindt U het costuum dat zowel vlot als gedistingeerd kleedt; dat even geschikt is voor Kerstdiner en schouwburgbezoek als voor talloze andere gelegenheden. in de cachetvolle tinten antracietgrijs en J 3II donkerblauw Ik We ■Jf Ook in smoking-, jacquet- en rok-eosfui/mr heeft Pi C een rijke sortering. Vier Britten, drie mannen en een vrouw, zijn vanmorgen in alle vroegte op een van de Canarische eilanden in het schijnsel van de koplampen van een aantal in een kring geplaatste auto's met een ballon gestart voor de eerste ballon vaart over de Atlantische Oceaan naar Amerika. Hun ballon, de „Kleine we reld" genaamd, steeg vannacht om een uur op van het strand van Elmedano op het eiland Tenerife. De tocht van 4.500 km begon wat slecht. Het gejuich, waar mee enkele honderden belangstellenden de ballonvaarders uitgeleide deden, ging al spoedig in angstige kreten over, toen de gondel van de ballon, die in nood gevallen als boot dienst kan doen, on middellijk na de start ongeveer honderd meter door het water werd gesleurd. Een zucht van verlichting steeg op uit de menigte op het strand toen de ballon eindelijk door een windvlaag werd ge grepen en de gondel zich uit het water oprichtte. Binnen het uur was de bal lon daarna nog slechts een lichtend stipje aan de horizon. Voordat hij in de gondel stapte, ver telde de-leider van de expeditie, de 51-jarige Arnold Elioart aan de pers dat hij over een it drie weken ergens tussen Brits-Honduras en Brits-Guiana hoopt te landen. Zijn tochtgenoten zijn zijn 21-jarige zoon Timothy, die ver stand heeft van radio en meteoro logie, de 32-jarige Colin Mudie, een scheepsarchitect die de bijzondere gondel heeft ontworpen, en zijn 30- jarige vrouw, Rosemary, die als foto graaf, tweede bestuurder en kok fungeert. De „Kleine wereld" was kort voor middernacht volledig gevuld, nadat spannende uren verstreken waren waar in meteorologische rapporten bestudeerd werden. Na voorbereidingen, die ver scheidene dagen in beslag hebben ge nomen, kon Elioart het startsein geven. Volgens de weerberichten zullen de ballonvaarders gedurende 750 km een noordoostelijke wind hebben. Het ver trek was dagenlang uitgesteld doordat de wind voortdurend van richting ver anderde. Slechts noordoostelijke pas saatwinden die ook de zeilen deden bollen van de Nina, de Pinta en de Santa Maria, de drie scheepjes van Columbus die op 12 oktober 1492 de nieuwe wereld bereikten zijn bruik baar. De eerste uren zijn bijzonder inspan nend geweest voor de bemanning. Ge durende die tijd moesten minstens twee van de leden hard werken om door middel van fietspedalen, welke twee buitenboordpropellers aandrijven, hoogte te houden. „Tot ziens in West-Indië of ergens dichterbij", riep Rosemary Mudie, toen de gondel zich in beweging zette. ln de afgelopen weken zijn in het sa natorium Beatrixoord te Appelscha 400 marmotten op raadselachtige wijze ge storven. Het gerechtelijk laboratorium te Den Haag stelt thans een onderzoek in naar de oorzaak van de dood der die- De marmotten in het sanatorium werden gebruikt bij het onderzoek van de patiënten. Zij stierven plotseling in snel tempo, zonder dat men hiertegen iets kon doen. Diverse kadavers wor den thans aan een onderzoek onderwor pen om de oorzaak van deze mysterieu ze dood te ontdekken. Het is mogelijk, dat er onder de proef- marmotten een epidemie van tot nu toe onbekende ziekte is uitgebroken. Ook wordt echter rekening gehouden met de mogelijkheid, dat de dieren zijn vergiftigd. Dr. J. Kraan, de geneesheer-direc teur, deelde mee, dat de dood van de marmotten geen ernstige gevolgen heeft voor de gang van zaken in het sanatorium. Bulgarije In verband met hevige vorst is in de Bulgaarse hoofdstad, So fia, het leidingwater gerantsoeneerd. In enkele wijken is de watertoevoer be perkt tot twee uur per etmaal. (Van een medewerker) Van 'e vjjze, waarop een eventuele nieuwe verkiezingscampagne zal wor den gevoerd van de zijde van de heer mr. J. Burger c.s. hebben we j.l. don derdag een voorproefje gehad Het lijkt ons nodig om van stond af aan hier de aandacht op te vertigen, omdat het ons niet uitgesloten lijkt, dat veel mensen er anders ronduit gezegd „zullen intip- pelen". Nog afgezien van het feit, dat d socialistisc' fractieleider heel dui delijk op draaierij en ontkenning van eens gesproken woorden moest wor den betrapt, heeft hij zich naar onze mening schuldig gemaakt aan een vorm van volksbedrog, welke slechts mag worden verwacht van communisten of van socialisten van 50 jaar geleden. Sprekend over de belastingwetten heeft hij het voorgesteld, alsof het hier ging om het belang van kleine men sen enerzijds en dat van kapitalisten anderzijds. Maar deze kant van de zaak werd onmiddellijk door een voortreffe lijk wederwoord van professor Romme rechtgezet. Erger vonden we het nog, dat de heer Burger zich permitteerde vooruit te lo pen op het S.E.R.-rapport, waarvan de verschijning zeker niet vóór 1 mei 1959 kan worden tegemoet gezien. Dat hij nu reeds een lans probeert te breken voor de verlichting van de vrijgezellen belasting is zijn goed recht. Maar dat hij een eventuele ruimte in de nationa le economie ging „verdelen" op een wijze zoals hjj dat deed, is van een man van zijn intellectuele standing eenvou digweg een vorm van volksbedrog. We hebben de letterlijke tekst nog niet vóór ons, maar we herinneren ons toch wel hem te hebben horen zeggen, en zelfs tot enkele malen toe, dat indien er ruimte zou blijken, op de eerste plaats gedacht moest worden aan een loonronde van waarschijnlijk 5 pet. Bij mensen die niet gewend zijn, over deze zaken te denken en te oordelen, kan hij daarmee misschien een ogen blik succes hebben, maar hjj moet het, geloven wij, niet proberen bij een groep van zijn eigen socialistische plaatselijke kaderleden. Reeds enkele weken geleden hebben wij in een onzer zaterdagse „sociale commentaren" hierover de opinie van plaatselijke bestuurders van de K.A.B. weergegeven. En we hebben de stelli ge overtuiging, dat ook gezond denken de N.V.V.-arbeiders op een gelijke wij ze over deze zaak denken. Ook in de hitte van de strijd behoort men eerlijk te blijven. Maar strjjdhitte of niet, het lijkt erop, dat een dergelijke eis een te hoge is om aan de heer Burger te wor den gesteld. Is zijn „schoolvoorbeeld" van woordbreuk en de wijze waarop hij poogde daar onderuit te komen reeds een typisch voorbeeld van 's mans geesteshouding, de verkiezingsspeech op het sociale vlak is er een veel er ger voorbeeld van. We vinden het rond uit onbehoorlijk om bij de arbeiders de gedachte te wekken, dat alle heil gele gen zou zijn in een loonronde, gesteld al, dat er inderdaad ruimte zou zijn voor een loonronde van 5 pet. Van politiek hebben we geen verstand en we weten dus helemaal niet of er weer, ondanks de verklaringen van de heer ir. H. Vos, socialistische ministers in het kabinet zullen terugkeren. Maar wel zijn we er diep van overtuigd, dat, gezien de houding van deze ministers in de achter ons liggende periode, er geen socialistische bewindsman van fi nanciën of van landbouw zou zijn te vinden, die een loonsverhoging zou ac cepteren zonder dat tegelijkertijd iets wordt gedaan aan de melksubsidies en de huursubsidies. Waarmee derhalve het effect van een loonsverhoging al bij voorbaat zou zijn geëlimineerd. Een al gemene loonronde zonder prflsgevolgen in verhogende zin is eveneens praktisch ondenkbaar. Maar dan is het ook bepaald oneer lijk (want natuurlijk weet de heer Bur ger net zo goed als ieder ander, dat dit keiharde feiten zijn) om een welvaarts suggestie te wekken. Er zijn heus wel andere terreinen, waarop een eventue le ruimte verbeterend kan inwerken. Maar als de heer Burger daarover moet praten komt hij op het sociale-ac- tieterrein, met name van de K.V.P. Als hij dan eerlijk wil zijn tegenover het ar beidende volk, laat hij dan erkennen, dat hij in samenwerking met andere sociaal geladen groeperingen heel wat wezenlijkers kan bereiken voor het ar beidende volk dan met de nu gehan teerde grove vormen van volksbedrog. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1II1II1IIIIIIIE Kerst- en Nieuwjaarsbrieven of brief- pakjes, welke men via de luchtpost naar het overzee dienend personeel der ko ninklijke marine wenst te zenden, dienen op de volgende data uiterlijk ter post te zijn bezorgd: Kerstpost voor Neder lands Nieuw Guinea: 16 december, voor de Nederlandse Antillen: 18 december, voor de Verenigde Staten: 15 december. Nieuwjaarspost voor Nederlands Nieiw Guinea 23 december, voor de Neder landse Antillen: 22 december, voor de Verenigde Staten: 21 december. Brieven te adresseren p.a. Amsterdam C.S. Marine. De Amerikaanse film „Paths of Glo ry" („Het veld van eer") is in op dracht van de procureur-generaal voor geheel Zwitserland verboden omdat hij de Frans-Zwitserse betrekkingen zou kunnen schaden. In twee aan Frank rijk grenzende kantons, Genève en Ba zel, was de film reeds eerder verbo- Naar wij vernemen hebben 32 van de grootste magazijnen jv het gebied van de woninginrichting, verspreid over het gehele land, en bloc een overeenkomst gesloten met een bekende Nederlandse bankinstelling, waardoor het hun moge lijk wordt kredietservice te gaan ver lenen. Zij zijn van oordeel dat de met kapitaalkrachtigen, voor wie contante betaling bezwaren opleveren en die daarom wellicht, mogelijk gedreven door een bepaald minderwaardigheids gevoel, zich noodgedwongen wenden tot een afbetalingsmagazijn dat dikwijls veel te weinig keus biedt, in de ge legenheid moeten worden gesteld ook met de grote woninginrichtingen tot een overeenkomst te komen. De rege ling gaat zaterdag a.s. reeds in. De vier Britten die vanmorgen hun tocht over de Oceaan per ballon zijn begonnen. Stacr.de boven: dc 32-jarige Colin Mudie en rechts van hem de 21-jarige Timothy Elioart, daaronder de 30-jarige mevrouw Rosemary Mudie en de leide- van de expeditie, de 51-jarige Arnold Elioart. Op de foto rechts de ballon met de speciale gondel, die in noodgeval'-'' tevens als vaar tuig dienst kan doen. Gisteren is het Grootkruis van de orde van het Heilig Graf van Jerusalem aan mgr. Alfrink uitgereikt. Van links naar rechts: prof. dr. H. A. Weve (ridder), prof. G. H. L. Zeegers (secretaris) mgr. Alfrink, mr. dr. L. N. Deckers (landscom- mandore), oud-notaris F. A. Weve (Ceremoniarius) Orde en besloot zijn toespraak aldus: „Het is met zeer grote vreugde dat ik heb gezien hoe de jonge pas opgerichte Nederlandse Commande rije van de Orde naarstig speurt naar mogelijkheden en gelegenheden, waar de Orde in de oude traditione le ridderlijke geest zich kan inzetten voor de hedendaagse noden van de Kerk. Ik hoop van harte dat deze geest alle leden van uw Comman- derije mag blijven bezielen en nu ik door deze hoge onderscheiding persoonlijk de eer mag hebben om tot de Orde te behoren, zal ik gaarne trachten zoveel in mijn vermogen ligt die geest te stimuleren en u behulpzaam te zijn waar het moge lijk is. Het bewustzijn, dat ik vandaag door deze onderscheiding met nieuwe ban den verbonden ben met de geheiligde plaats van het H. Graf, moge mij hel pen om in de geest van nog grotere dienstbaarheid ter beschikking te staan van de Kerk en van haar Heer. Uit eigen naam en in naam van alle bisschoppen van Nederland moge ik u oprecht danken voor dit eerbetoon voor dit teken van trouw voor deze uitdrukking van uw verbondenheid met de Kerk. Tijdens een besloten en sobere plechtigheid in het aartsbisschoppelijk paleis te Utrecht heeft gistermiddag mr. dr. L. N. Deckers, Iandscomman- dore van de Nederlandse Commande- rije van de Orde van het H. Graf, mgr. dr. B. J. Alfrink, aartsbisschop van Utrecht de bulle overhandigd van zijn benoeming tot drager van het Grootkruis in de Orde van het H. Graf. Mr. dr. Deckers heeft de aartsbisschop nadien het daarbij behorende onder scheidingsteken omgehangen, het Groot lint met de Ster der Orde. Kardinaal Canali heeft mgr. Alfrink het Grootkruis verleend mede in ver band met diens medewerking bij ves tiging van een zelfstandige Nederland- Se Commanderije. De plechtigheid werd bijgewoond door prof. G. H. L. Zeegers als secretaris van het kapittel der Orde, door oud notaris F. M. Weve als ceremoniarius, en door prof. dr. H. M. Weve, orde lid. Voordat Commandore Deckers het onderscheidingsteken overhandigde sprak hij een korte rede uit, waarin hjj o.m. zei: De onderscheiding biedt ons de gelegenheid op een duidelijk sprekende wijze aan Nederlands Aarts bisschop getuigenis te geven van onze grote waardering voor de steun en de aanmoediging, welke onze Commande rije altijd van uwe hoogwaardige ex cellentie en onze bisschoppen mocht ont vangen. Nimmer zullen de ridders ver geten, dat gij hun, uw rechterhand leg gend op hun hoofd, hebt toegewenst sterk te zijn en moedig. Gij overhan digde hun de sporen, symbolen van het soldaatschap voor de eer en glorie van het H. Graf. Ons past niet een ijdel gepronk met mantel en ereteken, al zijn wij ook fier op ons kruis en trots op onze mantel, die we slechts willen dragen met staatsie en zwier. Maar wij werden niet door deze embleem tot de Orde getrokken. Ons trok de arbeid, waartoe zij haar ridders ver plicht; het apostolaat; de strijd met hedendaagse wapenen onder de ai- t j 3,1 onze correspondent) een in r£eftijd van 78 jaar is vanmor- J W Aiinlnnter overleden de heer W. eerste Nederi'=0^d"directeUr van de n'v' gezondheidsmatralLn ^rie^ Stalf,n hoor Anninrr n te Deventer. De lolribiV gehfd v» uan 1907 tot 1950 de zdnvaderdeEronrf\bedr«f waarvoor heer Auping begiftigd met de Pauselijke onderscheiding Pro Ecclesia »t S fice vanwege zijn veertigjarig lid^"T schap van de St. Lebuïrmsconferentie van de St. Vincentiusvereniging kwart eeuw was hij daarvan secretaris geweest. De heer Auping is vele iarJ: kerkmeester geweest van de St. Lg. buïnusparochie. (Van onze Haagse redactie) Minister Hofstra heeft aan de Twee de Kamer 7 miljoen gulden gevraagd voor de sanering van de pensioenen van het Personeel &r koninklijke huishou ding. Het bedrag is nodig ter dekking van pensioenafspraken over verstreken dienstjaren wanneer binnenkort voor het hofpersoneel een pensioenregeling tot stand komt. Op de Scheepswerf „De Vooruitgang" van D en Joh. Boot N.V. te Alphen aan den Rijn is donderdag met goed gevolg te water gelaten de motorkotter I.Frank", IJmuiden 65, het eerste schip van een serie van drie stukss, welkes in aanbouw zijn voor de rederij „Klaas Junior" te IJmuiden. Frank Rote, een 5-jarige Mom*?0" v3n de reder verrichtte de doopplechtigneia. De afmetingen van de Korter zijn: lengte o.a. 25.39 m, lengte t.i.i. 22.- m, breedte 6.20 m, holte 3.10 m. Aan bakboordzijde is het achterschip geheel dichtgebouwd. Daar bevinden zich de verblijven voor de bemanning, voorzien van warm en koud stromend water en electr. verwarming. Een „Industrie" motor 5D6, 250-275 PK van dezelfde onderneming te Al phen a/d Rijn zal het schip voort stuwen. De tweede kotter, waarvoor de sec ties reeds zijn gezet, zal „Paul" IJmui den 66 heten. oude banier van de verrezen Christus. De hier aanwezige vertegenwoor digers van de Commanderije, met zulk een verheugende opdracht tot u geko men, stellen er prijs op voor u te ge tuigen vi de trouw van de Neder landse ridders aan hun verheven ide aal, nu gj op het punt staat in hun rijen te treden. Ik roep uwe hoogwaar dige excellentie daar uit alle naam een hartelijk welkom toe. Mgr. Alfrink belichtte in zijn dank woord het ontstaan en de opdracht der Advertentie Donderdag is in Nijmegen op 66-jarige leeftijd plotseling overleden notaris M. mUrs' die sinds 1937 het nota riaat in Nijmegen heeft vervuld. Daar voor was hu kandidaat-notaris te Arn hem. De heer Schreurs was voorzitter van de vereniging voor stille armen lid van de bijzondere raad der Sti-ViAcentius- verenigingen en Penningmeester X de openbare leeszaal van Nijmegen Gistermiddag om half 4 stak de 4-ja- rige H. B. J. Keizer bij 't verlaten van de kleuterschool plotseling de Wakkerdijk te Eemnes over. Zjj werd gegrepen door de in de richting Baam rijdende bestelauto van de fa. V. uit Huizen. Het kind werd per ziekenauto ernstig ge wond overgebracht naar het St.-Jans- ziekenhuis in Laren, waar zij hedenmor gen aan de gevolgen van de aanrijding is overleden. Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, zal dinsdag geen audiëntie verlenen. De politierechter te Dordrecht heeft een 25-jarige Surinamer, die van beroep bouwvakarbeider is, veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf, waar van twee voorwaardelijk met twee jaar proeftijd. De man werd ervan beschuldigd 4 november in zijn kosthuis in de Tweede Reedwarsstraat te Dordrecht als een dolleman te keer zijn gegaan met een bijl. De familie waarbij hij woonde had nog een kostganger gekregen en om de ze man te kunnen herbergen had men het bed van de Surinamer moeten ver zetten. Dat beviel deze niet en in razende drift had hij met een bijl staan zwaaien. Het gevolg was dat de kamerver huurder, diens echtgenote en hun doch ter aan het hoofd werden gewond. De officier van justitie had zes maan den geëist, waarvan twee voorwaarde lijk met twee jaar proeftijd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3