Prof. Oud: P.v.d.A. sterke druk uit oefent reeds lang op de regering Naast een zelfstandig Kabinet een zelfstandige Kamer" Victoria De Adres Zaanstreek prioriteit voor Coentunnel aan de minister van vraagt de Burgemeester erkent minder gelukkig gestelde brief Verbitterd en verbeten houden de dames Van M. de voet strak Verkeer en Waterstaat Leerlingenstelsel fotografie Heerlijk bakken met appelen HISTORISCHE KAMERZITTING Eerste pers commentaren A Hoofdcommissaris Staal trekt zijn verzoek tot ontslag in Ondanks akkoord dat met de aartsbisschop werd bereikt Thijs de Tuinman zegt Kerstboom van 23 meter VRIJDAG 12 DECEMBER 1958 PAGINA 7 rdlCVue temaken. Scherp verweer van prof. Romme Sterke druk van de P. v. d. A. WÊSm Zojuist bekroond met de Eurostarde hoogste onderscheiding op de Internationale Verpakkings tentoonstelling" te Parijs vicrokant Conflict te Rotterdam bijgelegd Kerstnummer „Salvo" Zaak Anneke Beekman sleept zich voort In verband met kolencrisis Mijnwerkers dringen op vermindering van werkuren aan De Turkse financiële verplichtingen aan Nederland Prijs voor sanitair- keramiek appel' beignet appelbollen PANNEKOEKEN Wat U bakt met Neerlands blozende appeleji is altijd lekker! Smullen maar. En 't is ook nog reuze gezond! (Vervolg van pagina 1) stellen geschiedde onder grote spanning en onder aanwezigheid van talloze be langstellenden die de tribunes tot de bok toe vulden. Een lange rij bezoekers bloest op het Binnenhof blijven wach ten. In de loges waren leden van ver schillende ambassades, de voorzitter en enige lede) van de Eerste Kamer en fa milieleden van de minister van finan ciën, die de historische vergadering öiet wilden missen. De ministers wa ren allen in het Kamergebouw aanwe zig, maar bevonden zich in de minis- terskamer, die van een aparte luidspre ker is voorzien, zodat zij de debatten daar konden volgen. Het gehele debat werd tussen 1 en 6 uur uitgezonden. De televisie liet ver stek gaan. Anders hadden de kijkers merkwaardige tafereeltjes kunnen zien De directeur van het kabinet der Koningin, mevr. Teilegen, die in een hoek weggedoken tijdens het urenlan ge debat een bord soep zat te eten en de griffier, mi'. Schepel, die te mid den van de spanningen ineens een te legram voor zich kreeg van Wage- ningse studenten, die de Kamer kwa men geruststellen: Wanneer de minis ter van financiën ten val zou komen, dan zouden zij hun penningmeester afstaan ter aanvulling van het kabinet. Tijdens een debat over de orde, dat een uur lang in beslag nam én waarbij reeds moeilijkheden rezen, die voorzit ter Kortenhorst de ïanden vol gaven, moest een compromis worden gevonden. De motie-Romme zou bi' het amende ment van dezelfde strekking worden be handeld. De socialistische fractievoorzitter Prestigekwestie De Tijd zegt, dat minister Hofstra over de motie-Romme is gestruikeld, omdat hij daarover w i 1 d e struikelen. Hier was een prestigekwestie aan de orde. Deze prestigekwestie was ge schapen door het dictaat van de P.v.d.A. op de Fakkeldragersdag. Hier stond een minister, die van zijn partij niet mócht wijken, zelfs niet voor een aanvaardbaar compromis. De Kamer meerderheid, die in het verleden meer malen bereid was gebleken te wijken voor het onaanvaardbaar uitgespro ken door een minister, kon met opzij gaan voor het „onaanvaardbaar", uit gesproken door een partij. Zo werd de Fakkeldragersdag het voorlopige einde van de brede basis. De Tijd achtte het niet waarschijnlijk dat de huidige situatie de Koningin on middellijk de gedachte aan Kameront binding ingeeft. Het is sterk de vraag, of het staats rechtelijk wel zo erg gewenst zou zijn Om aan het dictaat van Fakkeldragers dag, waaraan nu reeds voor enkele mi nisters de consequentie verbonden is, dat zij zich verplicht achten af te tre den nu ook nog de consequentie te ver binden dat ook de Kamer naar huis moet Dat lijkt een minder geslaagd precedent, dat de zeggingsmacht over het bestuur van ons land geheel in han den zou leggen van buitenparlementai re instanties. Het is dan ook misschien maar het beste, dat gestreefd wordt naar een re constructie van het oude kabinet zon der socialistische ministers, bet rompkabinet, dat na aftreden van de niet-socialistische ministers overbleef, als kern. Nieuwe verkiezingen De Volkskrant, commentaar leverend oe kabinetscrisis, wijst er op, dat de klaren S„v,?n de P.V.d.A. cnke1 te W- de P v <La uit de spanningen die bij nederlagen zijn lwte<; zwa^e verkiezings noopten de S(?cia?io+ Dl,e sPa"™n!f n om waar danook len er kennelijk toe hebbest, dat er nu*ma^^^spïfedlg Eerst daarn^kan j= worden welke mogelijkheden er voor sa menwerking zijn. Wij van onze Lnt blijven in samenwerking met d J""1 nog steeds een belang zien. Of hiervoor ook van socialistische kant nog weer be reidheid kan worden opgebracht zal zijner tijd moeten blijken. Brede basis heeft afgedaan De Telegraaf schrijft o.m. het volgende: Mr. Burger heeft hoog spel gespeeld, doch dit moest hij spelen in een poging gelederen van zijn partij te sluiten. Sinds de socialistische haan niet meer kra^el onafgebroken victorie kan nes Lil d,reigde de oude aanhang ook de P v Helan te verliezen. Daarbij moet '?.A, voor ogen hebben gestaan vi nn?S tin ifen n»uw kabinet de eerste h!klnnen sPelen, doch als dit niet zou bjbken, zo nodig in de oppositie te gaan. Dit betekent dus, dat de brede basis, die ons naoorlogse politieke leven zozeer heeft beheerst, heeft afgedaan. Wij kunnen daar niet rouwig om zijn. mr. Burger was bij dit ordedebat al roe rig. Hij vergeleek do motie-Romme met een guillotine en zag er weer een mo tie van wantrouwen in tegen de regering Prof. Romme ging daar fel tegen in. De katholieke fractieleider wilde de con versatie maar liever beëindigen dan op di niveau verder gaan. Hij deed een beroep op de regering om zijn motie te zien als een reële tegemoetkoming. Ook Frof._ Oud bleek verre van ver zoeningsgezind tegenover de socialisten. Toen de P.v.d.A. honend begon te lachen, omdat de liberale fractieleider de socialistische waarnemend Kamer voorzitter Bommer verantwoordelijk stel de voor de moeilijkheden over de orde, wierp hij de P.v.d.A. voor de voeten: „U kunt juichen en jouwen zoveel als u wilt; dat is allemaal een bewijs van de penarie waarin de heren zitten". Toen de minister van financiën aan het woord kwam, bleek dat hij bitter ge stemd was en van geen enkele conces sie meer wilde weten. Hij noemde her haaldelijk dr. Lucas, de financiële expert van de K.V.0. en een van zijn meest geduchte tegenstanders. De mi nister beklaagde zich erover, dat dr. Lu cas had gezegd, dat er over verlaging van Rijksuitgaven op heel veel mooie woorden nooit daden waren gevolgd. Hij concludeerde daaruit, dat de basis van vertrouwen, die nodig is om regerings verantwoordelijkheid te dragen, was ko men te ontbreken en dat het land „door interne tegenstellingen niet be stuurbaar zou zijn. Hjj verweet de Kamer „de meest zure verhalen" over onvoldoende bezuinigingen. Men spreekt maar steeds over een zwak kabinet en steekt het geregeld een stok tussen de benen, om dan later toch weer hoge uit gaven te eisen. Op het punt waar het op aankwam bleek de minister geheel onverzoenlijk: goedkeuring voor twee jaar van de be lastingvoorstellen. De Kamer bleef er op staan, dat die goedkeuring slechts voor een jaar zou worden gegeven, om dan het volgend jaar verder te zien. Prof. Romme viel de minister scherp aan met de stekelige opmerking, of hij dan voor 1959 niet precies in dezelfde onzekerheid had verkeerd die hij nu voor 1960 voorzag. „Heeft u dan in dat jaar misschien geen financieel beleid gevoerd?" Hij vond het buitengewoon te betreuren, dat de minister met de portefeuille had gerammeld en daar door ieder zakelijk gesprek had afge gapt. In antwoord op de vraag van de minister wat „tijdige voorlichting van de Kamer" zou moeten betekenen, kwam prof. Romme niettemin met een voorstel om dit te bepalen op „voor het zomerreces". Dan zou ook het SER-ad- vies bekend zijn en dit daarbij kunnen worden bezien. Hij verweet de minister dat hij, A er zo op staat zijn zaken al voor twee jaar tevoren perfect in orde te hebben, nu door zijn starheid oorzaak wordt dat zijn zaken reeds op 1 januari a.s. voor anderen blijven liggen. Mr. Burger zag in de wijzigingen, die de Kamer wilde aanbrengen, een „zuigkracht van het onservatisme ten nadele van de minder draagkrach- tigen". Prof. Romme heeft hem trach ten uit te leggen dat, wanneer na een jaar de verhoogde omzetbelasting zou blijven, dat toch m lilijk een voordeel voor de minder draagkrachtigen kan zijn. Tot zijn verbazing kwam mr. Bur ger nog met een voorstel om de minis ter te machtigen bij Algemene Maat regel van Bestuur later eventueel een correctie aan te brengen ter bescher ming van de groepen die hii bedreigd achtte. Minister Hofstra reageerde daarop in gunstige in, hoewel hij, zo als prof. Romme in herinnering bracht, nog onlangs zich om principië le redenen had verzet tegen delegatie van bevoegdheden aan de uitvoerende macht. Met de A.R. kwam mr. Burger in botsing, omdat l ij deze groep van woordbreuk had beschuldigd wegens afwiiking van het regeringsprogram. Het kwam tot heftige woordenwisse lingen, waarbij de heer Smallenbroek de socialistische fractieleider, die maar bleef ontkennen, zijn eigen par tijblad op het spreekgestoelte onder de neus wreef, waarin het letterlijk stond weergegeven. De heer Tilanus (C.H.) verweet mi nister Hofstra, dat hij als goed demo cratisch bewindsman zich had moeten neerleggen bij een redelijk verlangen van de Kamer. Het Nederlandse volk zal er niets van begrijpen, dat een mi nister zoveel moeilijkheden maakt, die voor het gehele volk ernstige gevolgen kunnen hebben, over een zaak die eigen lijk zo weinig betekent. Of is het be zwaar van de minister misschien elders te zoeken? Zit het soms in een van de zeven punten van de Utrechtse Fak- keldragersdag? Daaraan mag echter Seen minister zich ooit binden. van'uL" J?u< (V.V.D.) betoogde, dat men ,ii lL. mer niet kan verwachten, dat verkeerl JZOT een maatregel, die zij ren teeen u.. Hii had ernstige bezwa- de minister ^eit' dat de beslissing van dQ_ i t duidelijke sporen draagt van met in vrijheid te zijn ontstaan. Er In de staatsbossen onder Beam is woensdagochtend een 23 meter hoge en drie ton zware kerstboom gekapt, bestemd voor de kerstversiering van een zaak tn Utrecht. is volgens hem sprake van een sterke druk, die de P.v.il.A. reeds lang op de regering uitoefent. Dit is volgens prof. Oud grondwette geheel onjuist. Naast een zelfstandig kabinet moet een zelf standige Kamer bestaa.i. Het feit, dat de socialistische ministers zich onlangs bij hun partij hebben laten ontbieden, om te vernemen welke houding zij had den aan te nemen, achtte prof. Oud vol komen uit den boze. Het was hem duide lijk, dat het onaanvaardbaar "van de minister niet van hem maar van de frac tie van de P.v.d.A. afkomstig was. An ders had de heer Hofstra het dinsdag wel reeds uitgesproken. Hij waarschuw de voor toestanden zoals in Frankrijk tijdens de Vierde Republiek, waar de in vloed van het parlement tot een mini mum was teruggebracht. Voorts ontwikkelde prof. Oud de ge dachte, dat thans uit de huidige crisis het best e.;n rompkabinet zou kunnen ontstaan. De overblijvende niet-socialis tische ministers zouden dan vervroegde verkiezingen kunnen voorstellen aan het Staatshoofd en na deze verkiezingen aftreden. Hij vroeg zich af of het land met een nieuw te formeren kabinet wel gebaat zou zijn. Dit zou slechts voor een enkel jaar kunnen optreden. Dit zal dan een jaar zijn vol verkiezingsrumoer en volkomen ongeschikt om zaken te doen. Dr. Drees heeft hierc geantwoord, dat de gehele gang van zaken eerst nog in het kabinet dient te worden bekeken. De minister-president verzette zich fel tegen een suggestie van prof. Oud, dat ook hij het partijbelang boven het landsbelang zou hebben laten gelden. ,U kent mij lang genoeg om beter te weten". Prof. Oud had deze conclusie getrokken uit wat dr. Drees onlangs in de Eerste Kamer heeft gezegd: dat hij niet een Nederlandse MacDonald wilde worden. De minister-president heeft nader uitgelegd, dat hij daarme de bedoelde, dat hij van mening is zich te moeten terugtrekken wanneer zijn partij hem geen vertrouwen meer geeft. MacDonald heeft dat destijds niet g- laan. Hjj vertrouwde te veel op zijn persoonlijke onmisbaarheid, aldus dr. Drees. Advertentie L 60 et per pak Hartige biscuitjes toot hartige hapjes en om zo te eten. Een overzicht van de Tweede Kamer; de heer Burger voert het woord. Burgemeester mr. G. E. van Wal- sum heeft gistermiddag in de zitting van de gemeenteraad bevestigd, dat het conflict tussen hem en de hoofd commissaris van politie, de heer H. M. C. A. Staal is bijgelegd na de tus senkomst van de minister van binnen landse zaken en de commissaris van de Koningin in Zuid-Holland. Mr. van Walsurn noemde ais oorzaak van het geschil een door hem geschreven brief aan {ie hoofdcommissaris, die in min der gelukkige bewoordingen was ge steld. Onmiddellijk na de verklaring ging de vergadering over tot het be handelen van de raadsagenda. „Hoewel ik mij," aldus de burge meester m zijn verklaring „altijd op het standpunt heb gesteld, dat, zolang dat naar mijn inzicht even mogelijk is, de opvatting van de hoofdcommissaris moet prevaleren, omdat deze nu een maal met de dagelijkse verantwoor delijkheid voor de leiding van het po litiekorps is belast, komt het wel eens voor, dat door mij van het advies van de hoofdcommissaris wordt afgeweken omdat het nu eenmaal vanzelfsprekend is, dat wij niet over alle zaken een ge lijk inzicht hebben. Het verschil van inzicht tussen de hoofdcommissaris van politie en mij over de vraag, of aan een agente van politie, wier proef tijd was verstreken, al dan niet een vas te aanstelling diende te worden ver leend, zou dan ook niet tot een con flict hebben behoeven te leiden, wan neer zich daarbij niet speciale omstan digheden hadden voorgedaan. Het conflict is namelijk ontstaan doordat ik op eer brief van de hoofd commissaris, waarin op mijn verzoek nadere inlichtingen over het onderha vige geval werden verstrekt, heb ge reageerd met een brief mijnerzijds, die in zodanige bewoording was gesteld, dat de hoofdcommissaris heeft ge meend daarop te moeten antwoorden met een verzoek om zijn ontslag te be vorderen. De minister van binnenland se zaken heeft zich echter op het stand punt gesteld, dat er geen termen wa- zoek" eervol ontslag te verlenen. Ik wil thans gaarne verklaren, dat ik het, achteraf gezien, betreur, dat de inhoud van mijn brief minder gelukkig is ge weest. De hoofdcommissaris is er ech ter van overtuigd, dat bij mij niet de opzet heeft voorgezeten hem te kwet sen en heeft hierin mede aanleiding gevonden het verzoek om bevordering van zijn ontslag in te trekken." De burgemeester deelde verder nog Het katholieke weekblad voor de Ne derlandse Strijdkrachten „Salvo" is ook dit jaar met een uitgebreid kerstnum mer verschenen, dat door Nationaal Ka tholiek Thuisfront in 50.000 exemplaren gratis wordt verspreid onder de katho lieke dienstplichtigen. Het bevat veler lei beschouwingen, verhalen en artike len, die er op zijn gericht de dienst plichtigen via hun directe belangstel lingssfeer te treffen. (Van een verslaggever) Na de rechtzittingen in Amsterdam in verband met het verdwijnen van Anneke Beekman, zijn in de loop van 1957 tussen de familieleden van het Joodse meisje en de aartsbisschop van Utrecht besprekingen gevoerd, die geleid hebben tot een overeenkomst, welke de instemming had van beide partijen. Deze overeenkomst is voorgelegd aan de dames van M., die niet bereid waren dit voorstel te aanvaarden. Dit verklaarde donderdagmiddag de raadsman van de familieleden van Anneke Beekman mr. I. E. Hes op een persconferentie in Den Haag, welke was bijeengeroepen in verband met de vragen, die het K.V.P.-KamerIid de heer Roolvink aan de minister van justitie heeft gesteld. Nadat de wettige toeziende voogdes mej. S. B. v. d. Sluis zich 4 septem ber 1956 in een schrijven tot de aarts bisschop had gericht, waarin zij steun vroeg voor haar pogingen om Anneke Beekman op te sporen, had te Utrecht een onderhoud plaats, dat na een aan tal besprekingen leidde tot een oplos sing, die de instemming had van aile betrokkenen: de aartsbisschop en zijn vicaris-generaal, de familieleden van Anneke Beekman, de voogdes en de Joodse Voogdijverenigmg „Le-Ezrad Ha-Jeled". Mr. Hes deelde mee, dat deze oplos sing was vastgelegd in vier punten. 1. De Joodse Voogdijvereniging ver bond zich om Anneke Beekman te plaatsen in het gezin van een der fa milieleden (een liberaal Joods milieu). 2. Het meisje zou ten aanzien van haar persoonlijke godsdienstige overtui ging volkomen vrij gelaten worden. 3. De dames van M. zouden in over leg met deze familie een regelmatig en normaal contact met Anneke Beek man kunnen onderhouden. 4. Een verzoek tot gratie voor de dames van M. zou door de familieleden worden ondersteund. Dit regelingsvoorstel werd van ka tholieke zijde aan de dames v. M. bekend gegeven. In juni 1957 lieten deze weten, dat zü het voorstel niet aanvaardbaar achtten. De vicaris-ge neraal heeft daarop de familieleden van Anneke Beekman doen weten, dat dit bericht de aartsbisschop en hem had teleurgesteld. Tevens deelde hij, aldus mr. Hes, mee, dat vol gens zijn persoonlijke indruk het bij de betrokkenen niet meer om motie ven van godsdienstige aard ging, maar dat zij zich bewust of onbewust lieten inspireren door verbittering en verbetenheid. De onderhandelingen werden in de loop van 1957 voortgezet. Nadat mevr. L.-v. M. zich in november 1957 bij de officier van justitie te Amsterdam had gemeld, werd zij van verschillende zij den zonder resultaat benaderd. Daarop, zo vervolgde mr. Hes, is van katho lieke zijde contact gezocht met Anneke Beekman en heeft een onderhoud plaats gehad. Het resultaat was een briefje, waarin, naar mag worden veronder steld, Anneke Beekman mededeelde be zwaar te hebben terug te komen „zo lang de Joden de voogdij over mü heb ben". Een verzoek van de familie om een- vertrouwelijk onderhoud met het verdwene. meisje bleef onbeantwoord. Gezien deze onderhandelingen, die tnet opzet geheel geheim zijn gehou den, doen ons, zei mr. Hes, de vra gen van de heer Roolvink bijzonder vreemd aan. Indien er toch van in breuk op de rechten van de mens sprake is, dan geschiedt dit sinds jaren door de schuldigen en de mede plichtigen aan de onttrekking van Anneke Beekman aan het wettig ge zag. De familieleden, aldus mr. Hes, zijn tot het uiterste gegaan om een oplos sing voor Anneke Beekman en de dames van M. te zoeken. Zij zien dan ook geen enkele aanleiding om af te wijken van de met de aartsbisschop bereikte oplossing. Zij houden zich overtuigd, dat ook in het bijzonder van de zijde van de katholieke kerkelijke autoritei ten het stellen der vragen wordt be treurd. Mr. Hes deelde nog mee, dat de 'aartsbisschop geen bezwaar lad gemaakt tegen het bekendgeven van de inhoud van de gevoerde correspon dentie. Hij wenste niet nader in te gaan op de vraag wie het contact van ka tholieke zijde met de dames van M. en Anneke Beekman had onderhouden. Als standpunt van de Joodse Voogdij vereniging gaf de vice-voorzitter mr. G. Polak te kennen, dat naar de mening van de vereniging het Anneke Beekman nooit mogelijk is geweest in geloofs- aangelegenheden een keuze te doen en een beslissing te nemen. Indien het meisje onder het wettelijk over haar gestelde gezag zou terugkeren, za haar in de uitoefening van haar godsdiensti ge plichten elke vrijheid worden gege ven Als Joodse organisatie en als voogd hebben wi), aldus mr. Polak, echter de plicht en het recht haar ook met de Joodse waarden bekend te maken. mee, dat de betrokken agente heeft ge solliciteerd naar een ander politie korps, en dat aan haar aanstelling al daar thans niets meer in de weg staat. Hij zegde toe, dat hij de suggestie van de minister om een meer regelmatig persoonlijk contact tussen hem en de hoofdcommissaris tot stand te bren gen, graag in overweging wilde nemen. Tenslotte verzekerde mr. van Walsum, dat men achter de kwestie niet méér behoefde te zoeken. Zou dit wel het ge val zijn, dan zou herstel van de samen werking tussen de heer Staal en hem zelf onmogelijk zijn geweest. Vakverenigingsleiders van 1,7 miljoen mijnwerkers uit elf landen hebben in Londen met algemene stemmen beslo ten aan te dringen op een onmiddel lijke vermindering van het aantal werk uren in verband met de inzinking, y-elke in de gehele wereld in de kolen- ïndustrie bestaat. Dit werd meegedeeld na afloop van een tweedaagse bijeen komst van de Internationale Mijnwer kers Federatie, welke was georgani seerd om de middelen te bespreken, waardoor de toenemende kolencrisis overwonnen zou kunnen worden. De bijeenkomst werd bijgewoond door 80 vertegenwoordigers uit elf landen, waarbij oök Nederland. De afgevaardigden b,-sloten nationale en internationale campagnes te gaan voeren om te komen tot een verminde ring van het aantal werkuren, krach tige actie te voeren tot bevordering van de kolenverkopen, er bij de grote ver bruikers, als spoorwegen en staalindus- In de actie van Amsterdam met betrekking tot de IJ-tunnel zien alle Zaanse burgemeesters een schending van het gentleman-agreement, dat de hoofdstad met de Zaanstreek had gesloten en waarbij tevens werd bepaald, dat men geen pogingen zou ondernemen om „voorrangskwesties" te creëren. Nu Amsterdam eenzijdig deze afspraak ongedaan heeft gemaakt, zijn de Zaanse burgemeesters in spoedzitting bijeengekomen en werd het besluit genomen om de handschoen in de prioriteitsaangelegenheid maar op te nemen. Het gevolg is geweest, dat een lijvig adres is samengesteld, ondertekend door alle colleges van B. en W. van de Zaanstreek, alsmede door de besturen van de Zaanlandse Kamer van Koophandel en het Indus trieschap Zaanstreek. trieën op aan te dringen de aanwezige ren de hoofdcommissaris „niet op ver- voorraden te vergroten en meer ge bruik van kolen te maken bij de pro- duktie van secondaire energie. De Turkse regering heeft een reeks betrokken landen, waaronder Neder land, meegedeeld niet in staat te zijn te voldoen aan haar verplichtingen tot ge leidelijke aflossing van achterstallige schulden, zoals neergelegd in terzake gesloten overeenkomsten, aldus hebben de ministers Luns, Hofstra en Zijlstra geantwoord op vragen van het Eerste- Kamerlid Lichtenauer over de aflos singen die thans volgens hem gestaakt of gestremd zijn. Er zijn stappen onder nomen om in de situatie verbetering te brengen. De ministers beamen, dat het de bedoeling is dat de particuliere crediteuren over een nieuwe regeling worden geraadpleegd. In dit adres aan de minister van Verkeer en Waterstaat stellen de onder tekenaars, dat „zij tot hun leedwezen hebben leren begrijpen, dat om ver schillende redenen een gelijktijdige bouw van beide tunnels niet te v^-- wachten is. De minister staat dus voor. de beslissing aan één der tunnels pri oriteit te verlenen". „Het is ons bekend," aldus het adres, „dat bij het bepalen van de prio riteit de vermoedelijke rentabiliteit der tunnels een belangrijke rol zal spelen." „De Coentunnel is het sluitstuk van de ringweg rond Amsterdam. In Am sterdam komen een aantal belangrijke wegen samen. De hoofdstad trekt van zelfsprekend een zeer druk verkeer aan, dat nu reeds in de binnenstad met moeite kan worden verwerkt. Met de enorme toename van het verkeer moet dat tot nog niet te voorziene gevolgen leiden. De Coentunnel, deel uitmakend van de ringweg, voert het uit het Noorden komende en voor Amsterdam bestemde verkeer zó aan, dat geleide lijke splitsing naar de verschillende stadsdelen mogelijk is, zonder dat ver- keers-congesties in de binnenstad wor den veroorzaakt. Hetzelfde geldt voor het uit Amsterdam komende en naar het noorden gaande verkeer. Wanneer het uit het noorden komen de, respectievelijk naar het noorden gaande verkeer zijn weg door de IJ-tun nel moet zoeken, ontstaan verkeerscon- centraties in de Amsterdamse binnen stad, die bü de huidige verkeersinten siteit reeds niet of nauwelijks te ver werken zullen zijn. Zou Amsterdam aan de moeilijkheden het hoofd willen bieden, dan zouden doorbraken tot stand dienen te komen, die èn zeer kostbaar zouden worden èn het beeld van de fraaie binnenstad zouden aan tasten. Het niet op Amsterdam gerichte uit het noorden komende of naar het noor den gaande verkeer kan bij bouw van de Coentunnel langs de ringweg worden afgevoerd zonder dat het de binnenstad raakt; bij bouw van de IJ-tunnel moet het via de reeds overbelaste binnen stad zijn weg zoeken langs grachten en straten welke niet op dit transitover- keer z(jn ingesteld. Het verkeer uit oostelijke öf westelij ke richting kan öf via de brug bij Schellingwoude öf via de Coentunnel op de meest harmonieuze wijze in het Amsterdamse stadscentrum worden gevoerd, dan wel buiten dit centrum om worden afgevoerd." Na gewezen te hebben op het feit, dat Amsterdam de neiging heeft zijn ha vengebied naar het Westen uit te brei den, stelt het adres dat een belangrijk deel van de interlocale verkeersstroom op het centrum van Amsterdam gericht is. Dit verkeer bereikt de binnenstad op even snelle wijze via de Coentunnel als door de IJ-tunnel. Bovendien breidt Amsterdam zich zeer snel in het wes ten uit en als men via de IJ-tunnel op dit stadsdeel is aangewezen is men verplicht een eng stratennet te door kruisen. De tunnels worden niet gebouwd al leen voor de behoeften van dit ogen blik. Het streven van de regering is er op gericht de industriële ontwikkeling van de noordelijke IJ-mond, de vesti ging van bedrijven in de z.g. probleem gebieden van de kop van Noord-Hol land te stimuleren. Al het toenemende wegverkeer zal het meest gebaat zijn bij de totstandkoming van een Coentun nel. De bouw van de Coentunnel vergt ternauwernood amotie van bestaande gebouwen of inrichtingen; bij de bouw van de IJ-tunnel is het tegendeel het geval. Vervolgens bespreekt het adres het kostenvraagstuk. „De bouw van de Coentunnel vergt een veel lagere in vestering dan de IJ-tunnel. Dit brengt mede, dat en dat is vooral in deze tijd belangrijk de Coentunnel ook de kleinste jaarlijkse investeringen eist." In dit verband wordt opgemerkt, dat, al zou de aanleg van de op de zuidelij ke oever van het Noordzeekanaal ge legen aanvoerwegen tot een latere da tum worden uitgesteld, de Coentunnel toch zijn functie reeds hoewel op minder perfecte wijze zou kunnen uitoefenen; bij de IJ-tunnel is dit mu tatis mutandis niet het geval. De Europese federatie van fabrikan ten van sanitair-keramiek (F.E.C.S.) heeft een internationale sanitair-kera- miek-prijs ingesteld ter waarde van vijfduizend Zwitserse franken. Deze prijs zal voor de eerste maal worden uitgereikt aan de schrijver of schrijf ster van een door een jury te bekronen artikel, waarin vanuit technisch, so ciaal en functioneel standpunt het pro bleem van hygiëne en sanitaire uitrus ting wordt behandeld en de mogelijkhe den worden aangegeven tot verdere ont wikkeling voor beschaving en comfort van een volk. De artikelen moeten tus sen 1 november 1958 en 1 juli 1959 ge publiceerd zijn in een Europees dag blad of tijdschrift en vóór 15 juli 1959 zijn toegezonden aan het secretariaat van de „Prix-F.E.C.S.", Via F. Corrido- ni 3 te Milaan (Italië). Advertentie Te Amsterdam is door het georgani seerde fotografisch bedrijfsleven opge richt de vereniging tot bevordering van de vakopleiding in de fotografie. De vereniging stelt zich ten doel de bevor dering van de vakopleiding voor jeug dige werknemers in het fotografisch be drijf. Zy tracht dit doel te bereiken door leerovereenkomsten krachtens de nijverheidsonderwijswet voor de tijd van vier jaar af te sluiten met jeugdige werknemers tot 17 jaar, die in fotogra fische ateliers en andere fotografische ondernemingen werkzaam zijn. Te dien einde stimuleert en adviseert de ver eniging de vakopleiding zowel in de on dernemingen als door het organiseren van cursussen. Het opleidingsprogram ma dat goedgekeurd is door het minis terie van onderwijs, kunsten en weten schappen, omvat vele soorten van foto grafische werkzaamheden, zoals het maken van opnamen, retoucheren en laborant-werkzaamheden. Na het be ëindigen van de vierjarige opleiding wordt aan de leerling een examen afge nomen en bij slagen een diploma uitge reikt. Er kan tot afsluiting -an een leerover eenkomst worden overgegaan nadat de werkgever een aanvrage daartoe heeft ingediend. Het secretariaat der vereniging is ge vestigd: Koninginneweg 20, Amsterdam zuid. ApP£L- wZ

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 7