NEDERLANDSE STEDEBOUW: grote lijn en fantasie ontbreken kan heus Neushoorn-vrijgezel gaat eindelijk trouwen HELP UW MAN IN LEVEN BLIJVEN Hij langer meemevrouw! Litschieters zijn niet voldoende .houtribo Nieuw vogelhuis voor Artis met open kooien en dagverlenging99 In 't Gelid WITTE KRUIS WITTE KRUIS HELPT ECHT! ZATERDAG 13 DECEMBER 1958 PAGINA 10 oe het zelf 0PB0UWST0KKEN de pasklaar specialist Hockeyprogramma De Zuidpool Geen Belgisch vlieg tuig verongelukt Nieuw Consistorie in de Vasten vv en laat U eens de vele mogelijkheden demonstreren van waarmee U in enkele uren boekenplanken, stellingen, Uw boeken kast enz. op iedere gewenste hoogte of breedte maakt. PRINS BERNHARDSTR. 45 a TEl. 10630 fULIANAPARK 44 - TEL. 55530 Schouderpijn... maar ook andere plagende pijnen raakt' u prompt kwijt met WITTE KRUIS. tabletten, poeders of cachets! Advertentie De nieuwbouw in Uithoorn, een poging tot verantwoorde stedebouw. (Van onze speciale verslaggever) Sinds de bevrijding zijn in ons land tot op heden ruim 650.000 nieuwe woningen gebouwd. Zij boden (en bieden dus) woongelegenheid aan circa 2.5 miljoen mensen. Het „statistisch" woningtekort bedroeg begin 1958 niette min nog ongeveer 150.000 woningen. Bij na 145.000 woningen was volgens een schatting van 1954 zó slecht, dat het slopen er van vóór 1960 zou moeten ge beuren. De kwalitatieve achterstand mag verder geïllustreerd worden met de vermelding van het aantal woningen dat naar een telling in 1956 gehouden slechts één of twee vertrekken, inclu sief keuken, omvatte, n.l. 115.000. Daar is verder uiteraard de vermeerdering van het aantal woningbehoevenden, die geschat wordt op tenminste 47.000 per jaar. En dat cijfer zou omstreeks 1970 wel eens opgelopen kunnen zijn tot 55.000 woningen per jaar. Daarnaast vraagt sanering en stadsverbetering in toenemende mate de aandacht, vooral in die gemeenten en provincies waar het statistisch woningtekort minder groot is, maar waar een kwalitatieve achterstand een rem vormt op de ont wikkeling. Op het ogenblik kent men een produktieniveau van 80.000 wonin gen per jaar. Men zal dat dus minstens moeten handhaven. Maar dat betekent dus dat in de volgende 20 jaren nog eens ruim 1.5 miljoen woningen zullen moe ten worden gebouwd, wat neerkomt op het scheppen van woongelegenheid voor S i 6 miljoen mensen. Dat er in Nederland gebouwd wordt moge uit het vorengaande duidelijk zijn. Hóe er gebouwd wordt is een vraag, waarvan de beantwoording niet zonder belang lijkt. Welnu, wij zijn oni- ge dagen ter bezichtiging geroepen van enige nieuwe woningcomplexen in res pectievelijk Uithoorn, Amersfoort, Nij megen en Rotterdam. En wij zijn van die goedgunstig aangeboden „inspec- tie"-reis met gemengde gevoelens te ruggekeerd. Wij hebben tijdens onze tocht nogal eens horen verkondigen dat de Nederlandse stedebouwkundigen en architecten bij het ontwerpen en reali seren van enige stadsuitbreiding „de mens centraal stellen" en dat stede- bouw o.m. betekent: „De toekomst pro jecteren in het heden". Maar het moet ons van het hart dat wij de indruk heb ben gekregen dat zij het in de praktijk, door welke omstandigheden dan ook gedwongen, meestal bij die goed klin kende leuzen hebben moeten laten. De mens staat, naar onze smaak, nergens centraal, in de trieste woon wijk, die wij in de peripherie van Nij megen mochten aanschouwen en die een spotter in ons gezelschap, niet he lemaal ten onrechte, qualificeerde als „passend in een saneringsplan" voor 1980. Hij doet dat ook niet in een wijk als het Rotterdamse „Pendrecht", die hoogstens een poging tot verantwoorde stedebouwkundige vernieuwing is ge worden. De terecht veel gesmade voor oorlogse „uniformiteit" is bij deze stadsuitbreiding, naar onze smaak, nog steeds manifest, al wordt zij wel eens ontkend. Een opzettelijk aangebrachte „knik" in een straat, een enigszins af wijkende gevelversiering of een ge kleurd deurtje hier en een geverfd raamkozijntje daar kan in dit verband nauwelijks van bepalende betekenis worden geacht. Men moet dit constate ren en mag vervolgens overigens niet vergeten vast te stellen, dat de Neder landse stedebouwers bij de aanleg van nieuwe woonwijken ernstig en doeltref fend rekening houden met een goed- geplande stadsontwikkeling. Het moet hen worden nagegeven dat zij terdege rekening huoden met zulke zaken als de voorziening van woonbuurten met open ruimten, vooral voor de recreatie en met al die elementen die voor het „vol ledige leven' noodzakelijk zijn, als daar zijn de bouw van kerken, scholen en winkelcomplexen. De stadsuitbreidin gen, zo menen wij, worden wel degelijk goed „georganiseerd", minder goed ge realiseerd. Niemand minder dan ir. H. M. Buslcens, directeur-generaal van de volkshuisvesting en de bouwnijverheid, hoorden wij dezer dagen zeggen: „Slechts zelden getuigt de uitvoering van een stedebouwkundig plan van de zelfde vormwil en dezelfde gevoelig heid, die uit het ontwerp blijkt. De be stekken voor de openbare werken en bestrating zullen niet vaak afgestemd zijn op de harmonie van het gehele ont werp". De toekomst projecteren in het he den. Daar moet althans van een toe komst sprake kunnen zijn. Een ste debouwer van naam en faam wees dezer dagen op de ernstige discre pantie tussen het verzorgingsniveau van enerzijds onze openbare werken en de installaties en leidingen van on ze openbare nutsbedrijven die alle aan zeer redelijke eisen voldoen en anderzijds de woning zelf, die ge woonlijk tot het laatste toe moet worden „uitgekleed". En hij ge waagde in dit verband zelfs van „voortreffelijke straten met potentië le krotten", tenslotte stellende dat o.m. de armelijke afwerking en de onvoldoende uitrusting van de wonin gen de toekomstwaarde van onze wo ningbouw in gevaar brengen en daar mee de rendabiliteit van de daarin geïnvesteerde bedragen." Duidelijke taal dunkt ons. Natuurlijk zijn er uitschieters. Wfj za gen in Nijmegen zeer welgeschapen huizen, in Amersfoort riante etagewo ningen compleet met centrale verwar ming, huistelefoon en vuilstortinrich- ting; arbeiderswoningen met drie of vier slaapkamers tegen een huur van 12,50 tot 15,50 plus een toeslag van 4,20 tot 5,70 voor de verwarming. Maar de grote opgaande lijn in c! ste debouw ontbreekt, dunkt ons, toch. Men mag daarvoor overigens de Ne derlandse stedebouwers niet eens al te veel verwijten maken. Zij moeten maar al te veel roeien met over het alge meen nog al te gebrekkige riemen. Enerzijds staan zij voor de taak in zo kort mogelijke tijd zoveel mogelijk wo ningen te bouwen, anderzijds is er ge brek aan geld en aan deugdelijk mate riaal. Er is veelal ook nog gebrek aan begrip voor hun plannen en ideeën, die zonder twijfel getuigen van zowel durf als deskundigheid. Wellicht ook is de gang van zaken zoals die bij de bouw van nieuwe woonwijken krachtens de Woningwet van 1901 nu eenmaal opgeld doet, niet helemaal bevorderlijk voor de uitvoering van doeltreffende en fantasierijke stedebouwkundige plan nen. Zoals men weet ligt het zwaarte punt van de verantwoordelijkheid aan gaande de stadsuitbreiding bij de ge meenten, zeker voor wat betreft de ste debouwkundige aspecten. Dat zulks moet leiden tot een versnippering van aanwezige krachten hoeft, lijkt ons, nauwelijks betoog, evenmin als het feit dat een gebrek aan centraal geleide stedebouw-aktiviteit belemmerend moet werken op het „doordrukken" van een goed en gedurfd plan, dat wel degelijk Heren: Eerste klasse: BMHCBe Fair. Overgangski.: AllianceLeiden, BMHC 2HDM. Promotiekl.: Kieviten 2HBS, BMHC 3Rechtrop, PinokeStrawber ries, BMHC 4Zandvoort. Tweede kl.: Leiden 2Te Werve, HBS 2Kieviten 3, Strawberries 2Adelborsten, Schey- beekAlliance 2, Eechtrop 2BMHC 5, SCHC 3—BMHC 6. Derde kl.: Zand voort 2Ever Swift, Leiden 5Hermes, Strawberries 3Hermes 2, HoornAl liance 3, HBS 4Hurley 3. Vierde kl.: Zandvoort 3—BMHC 7, VVV 2—BMHC 9, Strawberries 4Pinoké 4, Terriers BMHC 8. Onderbond: Scheybeeck 2 Alkmaar 5, Eechtrop 4Terriers 2, Al liance 4Rood Wit, Strawberries 5 Alliance 6, Eechtrop 6HBS 6, Schey beeck 3Eechtrop 5, Ever Swift 2 HBS 7, HBS 8Saxenburgers, Alliance 7—BMHC 10, Rood Wit 3—Alliance 5. Dames eerste kl.: AllianceGooi, BDHCBe Fair. Promotiekl.: Straw berriesRood Wit, HDMBDHC 2. Tweede kl.: LeidenAlliance 2, HDM 2 BDHC 3, HBSKieviten 2, Schey beeckEechtrop. Derde kl.: Siseo Rood Wit 2, HDS—BDHC 4, HBS 2— Kieviten 2, PinokéStrawberries 2, Alliance 3Terriers, BDHC 5Zand voort, AlkmaarEver Swift. Vierde kl.: ZuidwijckEver Swift 2. BDHC 6 HHC, Kieviten 4—HBS 3, Fit 2—Straw berries 3, Hermes 2Scheybeeck 2, BDHC 7Eechtrop 2. Onderbond: Straw berries 4—Terriers 2, Eechtrop 3Alk maar 5, Zandvoort 2Eechtrop 4, Al liance 4Rood Wit 3, HBS 4Eechtrop 5, HBS 5—Rood Wit 4, BDHC 8—Ever Swift 4, SaxenburgersAlliance 5. Schrik er maar niet van: dr. Jacobi van Artis is een aartshuwelijkskoppe- laar. Op het ogenblik zit hjj in grote spanning over mijnheer en mejuffrouw neushoorn. Mijnheer neushoorn is acht jaar ouder dan mejuffrouw, heeft al tijd in zijn eentje in Artis geleefd, maar nu moet hij maar eens in het huwelijk treden. Mljnheers verblijf was tot dus verre van dat van mejuffrouw geschei den door de olifanten en oompje neus hoorn vond dat best. Heel listig is dr. Jacobi aan het koppelen geslagen. Hij gunde mijnheer eerst voorzichtig een blik op het mollige vrouwtje. Echt, mijnheer was er danig van over zijn toeren. Op zijn zware vrijersvoeten daasde hij er een dag op en neer. Het grote experiment moest toen maar ko men. Voor de veiligheid, om al te hard handige liefkozingen te voorkomen, zaagde de oppasser van beide neus- Etagegebouw in Rotterdam. TlT7 aarom, zo vraagt de Amerikaanse 1/1/ mevrouw Hannah Lees zich af in haar boek „Help your hus band stay alive", sterven zoveel man nen zo kennelijk vóór hun tijd? Aan de hand van uiteraard Amerikaanse statistieken heeft ze ten eerste de wer kelijke getallen eens nagegaan, en zich verder verdiept in de oorzaken van die, menselijkerwijs gesproken, voortij dige sterfgevallen. Haar bevindingen heeft ze vervolgens te boek gesteld, en haar conclusies zijn zo voor de hand. liggend en bovendien zo origineel on der woorden gebracht, dat het niemand die het onderwerp ook maar enigszins belang inboezemt (en dat moet toch een zeer grote groep zijn) moeilijk zal vallen, mevrouw Lees' ontboezemingen te volgen en te overwegen. Want haar zakelijke, heel nuchtere instelling ten spijt, zou de schrijfster haar lezeressen wel toe willen schreeuwen: mens, .Is je van hem houdt, zorg dan alsjeblieft een beetje beter voor hem! Goed, eerst komen dus de statistie ken Nu moeten we er wel rekening mee houden, dat in dit boek de Ame rikaanse cijfers worden vermeld. Jean ne Roos, die het kwiek en genoeglijk vertaalde en het de titel „Help uw man in leven blijven!" meegaf, heeft waar dat nodig 'as, ook de cijfers in het Ne derlands vertaald. Ze mogen hier dan niet zó alarmerend zijn, er blijft in ieder geval genoeg stof tot nadenken over. In Amerika sterven tussen de veertig en vijftig jaar zeventien mannen tegen tien vrouwen. Tussen de vijftig en de zestig is het er nog ééntje meer, tegen eenzelfde aantal vrouwen. Ver taald in het Nederlands: 21 tegen 16 in de eerste groep, 15 tegen 10 in de twee de. Het aantal weduwen in de V.S. neemt ieder jaar met honderdduizend toe; de gemiddelde weduwe is daar 51 jaar, en zal dus nog twintig jaar ,.lang, waarschijnlijk niet gelukkig en in ieder geval eenzaam" leven. (In Nederland is in de laatste vijfen twintig jaar het aantal weduwen ten opzichte van de totale vrouwelijke be volking toegenomen van 5,4 tot 6 pro cent.) Vrijwel alle ziekten vellen meer man nen dan vrouwen, en op jongere leef tijd. In Amerika is de mannelijke be volking van ziekenhuizen en zenuwin richtingen aanzienlijk groter dan de vrouwelijke. Dat laatste is bij ons nog niet het geval, maar wie zegt dat wij er voor gespaard zullen blijven? Voor Hannah Lees lijkt de naakte waarheid heel gewoon: de Amerikaan se man is bezig zichzelf dood te werken om voor de Amerikaanse vrouw een „betere wereld" op te bouwen, waarin zij alléén verder moet leven. En mis schien moedigt de vrouw zonder het zelf te weten hem hiertoe nog wel aan ook. En dat allemaal in de naam van het Succes en de Vooruitgang! Wilt u soms liever een man om over te pra ten dan een om mee te praten? „Onze mannen," aldus de schrijfster, die zelf getrouwd is en kinderen heeft, „rijden te hard in hun auto's en ze vragen te veel van hun lichaam, allemaal om ons en elkaar te bewijzen dat zij dapperder en sterker zijn dan een ander. Ze wer ken zich dood om hoge verzekerings premies op te kunnen brengen, en ver geten dat we ze liever misschien wat minder safe, maar langer bij ons zou den willen hebben. Al dat haasten en jachten die innerlijke onrust en wezen, lijke ontevredenheid doet het aantal hartkwalen toenemen (en dat geldt be slist ook voor ons land) en waarom toch allemaal? Wordt er soms iemand gelukkiger van? Nee, nee, nee! zegt Hannah Lees, en we gaan er wat aan doen ook!" „Voldoening, aandacht, liefde en ge luk zijn levensbehoeften en geen luxe." Dat is zo ongeveer de gedachte, die aan „Help uw man in leven blijven!" (een uitgave van Scheltema en Holkerna) ten grondslag ligt. De vraag wat het aandeel van vrouwen in het vervullen van die behoeften is, wordt in een aan tal hoofdstukken onder de loep geno men. Een paar van de opmerkingen die de schrijfster maakt over dit onder werp, dat haar zo verschrikkelijk dier baar is, citeren we voor u. In het hoofdstuk „Er sterven te veel mannen aan verwaarlozing" (een verwaarlozing die ze overigens zich zelf vaak aandoen, hoor!) heet het. „Er zijn, neem ik aan, mannen die te ve en, drie pakjes sigaretten per dag roken en nooit een dokter nodig hebben. Ze gaan met 39,7 naai kantoor en blijven maar leven tot ze op hun vijfentachtigste door een uit een circus weggelopen olifant worden verpletterd'. Maar het zijn uitzonderingen!" De dood door ongevallen eist een zeer groot aandeel van het totaalcijfer op. De auto-ongelukken buiten beschou wing gelaten, blijkt het dat jaarlijks duizenden Amerikanen om het leven ko men doordat ze in onzeewaardige boten gaan zeilen, „lekker stoer" naar de overkant van het meer willen zwem men, of zo nodig zelf de dakpannen moeten vernieuwen. In het hoofdstuk „Hoe gevaarlijk moet hij leven?" zegt de schrijfster zoveel als: „mevrouw, laat uw man als hij toch al moe thuis komt zich niet onmiddellijk storten ,op de reparatie van het elektrische riet. Misschien vergeet hij de knop van de hoofdschakelaar om te draaien. En waarom moet er juist op dat uur sneeuwgeruimd worden. Een vermoeid mens is immers veel vatbaarder voor allerhande kwalen dan iemand die uit gerust is? Laat die sneeuwruimerij aan de buurjongen; die twee kwartjes haalt u er heus wel weer uit! Duizend en één vrouwen staan al of niet inwendig jui chend langs de kant, bjj dergelijke nut teloze demonstraties van stoerheid. U mag en u moet zelfs, uw man van har te bewonderen, mevrouw, maar niet bij voorkeur als hij op het punt staat zijn nek te breken! Allerhande grote en kleine dingen, die in het leven gebeuren, of er gewoon maar zijn, krijgen een beurt. Tobben, bijvoorbeeld. (Wat gezellig als blijkt dat niet-tobben bijna even besmettelijk is!); ziekzijn, (en na weet-ik-hoeveel jaren weer eens rustig van elkaar kun nen genieten)baan verliezen (en mis schien de mogelijkheid winnen om ein delijk werk naar ons hart te gaan doen). Ze worden op een uiterst bemoedigen de manier bekeken en beschreven, en beoordeeld naar de positieve waarden, die ze voor ons leven kunnen hebben. „Hij heeft u niet getrouwd om be moederd te worden," heet hoofdstuk twaalf. (Als hij een goede moeder heeft gehad kan niemand haar plaats inne men, en als zijn moeder helemaal niet zo enig was, zal geen verstandige vrouw haar plaats willen innemen.) En ais we de raad hebben gekregen „niet zo tegen hem aan te douwen", en wanneer ons op de vrouw af gevraagd is: Krijgt hij het benauwd bij u?", dan weidt me vrouw Lees in een bevrijdend hoofdstuk uit oVer het feit dat uw man natuurlijk anders is dan u, ondanks dat de afschu welijke testlijsten in de weekbladen u in dat geval alle kwalen der hel zullen voorspellen. Het is werkelijk een uiter mate bemoedigend boek, dat ons ons malle, veel te opgejaagde leven weer eens bewust doet worden. En dat dit boek uit het nog veel overspannener Amerika komt, is misschien het be- moedigendst van al. Tot slot een klein verhaaltje over de man, die een kijkje mocht nemen in de hel. Van alle narigheid die hij daar zag trof hem nog het meest, dat de mensen er verstijfde armen hadden, zodat ze geen hap in hun mond kon den steken. Toen kreeg die man, ge lukkig, ook nog een kijkje in de he mel. Hè, dat was een ander gezicht. Men was er tevreden en gelukkig en iedereen lachte. Maar wat was dat? Hadden de mensen in de hemel werke lijk net zulke stijve armen als die in de hel? Er viel voor de verbijsterde toeschouwer gelukkig een klein, maar allesomvattend verschil te constateren. Want in de hemel gaven de mensen elkaar te eten, en ze waren daar bij zonder gelukkig mee! Hlg. hoorns de punten van de neus. Met heel het Artis-personeel op de loer werden de twee bij elkaar gelaten. Het werd een bokspartijtje, maar heel speels. Hoewel kneuzingen en schaafwondjes nu niet direct bij een kalverliefde ho ren, waren de twee neushoorns niet zonder gebleven. Ze waren na twee uur tjes neuzengewrijf hondsmoe en heb ben, elk in hun eigen kooi, daarna een gat in de dag geslapen. Maar nu zijn mijnheer en mejuffrouw verloofd. Ze komen geregeld bij elkaar op bezoek. Mijnheer heeft nu grote heibel met de olifanten, die hij, zo vlak bij, bemoeials vindt. Dr. Jacobi gelooft dat het wel tot een bruiloft komt met zijn twee neus hoorns. Men is tevreden in Artis, niet alleen over de neushoorns maar ook over de verdere gang van zaken. De grote vo lière is opgeknapt, de nijlpaarden heb ben een, ja-zeker, een badkamer ver warming, zodat ze zich 's winters nu ook wel eens kunnen wassen, er is ge verfd, gebroken in het kantoorgebouw, de paden zijn overal verhard, zodat men geen natte voeten meer hoeft te krjjgen, de riolering vernieuwd, enfin het gaat maar door. v Volgende maand gaat het grote vo gelhuis tegen de grond. Er zal een nieu we zaal gebouwd worden. Er komen prachtig beplante kooien voor kolibri's en honingvogeltjes. die men tot dusver- re in Artis niet goed kon houden. An dere kooien worden open, zodat vogels in en uit kunnen vliegen. Men krijgt er een automatische „dagverlenging", lampen die tot een bepaalde tijd bran den. Ook 's winters zullen de vogels dan langer opblijven, wat belangrijk is, want dan eten ze meer. Enkele tonnen worden eraan besteed om het vogelhuis tot een pronkstuk te maken. Achter in de tuin gaat men breken om een gedeelte een wat heuvelachti ger en idyliischer aanzien te geveri. Tja, en dan is Artis weer verrijkt met de nodige levende attracties. Ma jaguar heeft een drieling het leven geschonken. Pa woont in Rotterdam, waar ma enige tijd gelogeerd heeft. Runderen, herten en twee kamelen hebben in Artis het levenslicht aan schouwd en ook een koedoe, die nog steeds met de fles in leven wordt ge houden. Liefst 35 lelijke, giftige ratel slangen kwamen de bevolking ver sterken. De jonkies waren zo aalglad en dun dat ze in het begin door de tralies kropen. Opschudding natuur lijk. Een beet van een ratelslang is geen pretje. Gekocht heeft Artis ook: een jonge jaguar, chimpansees en an dere apen en een zeldzaam soort „paardezel", om het maar eens on deskundig te zeggen. Een zgn przewalski-paard heeft men ook kunnen verwerven.. In het wild leeft dit soort paarden met meer. In de hele wereld zijn er op z«n hoogst veer tig dierentuinen waar men er nog zo'n paard op na houdt. Eerlijk gezegd, voor het publiek is er niets bijzonders aan te beleven. Het is om te zien een gewoon paard, maar nukkigen driftigbrrr. Een zeeleeuw is overleden Het ar me beest had eert maag vol stenen. Het had de rare gewoonte om de stenen te eten die het publiek wel eens in het water gooit. Dit was dan in grote trekken het relaas van Artis. In '958 heeft Artis 562.000 bezoekers getrokken (de rest van deze maand is geschat). Vorig jaar had men er 30.000 minder. Het aquarium telt er voor dit jaar 280.000, hetgeen 10.000 meer is dan vorig jaar. De op lage van het kostelijke tijdschrift Artis is in een jaar gestegen van 12.000 tot 15.000. Het hoofdkwartier te Brussel van de Belgische Zuidpoolexpeditie heeft heden ochtend meegedeeld, dat het een bood schap van de expeditie heeft ontvangen, volgens hetwelk er "•een sprake is van een vliegtuigongeval. Aldus een bericht van Be!ga. Het Russische lersLureau TASS had tevoren gemeld, dat een Bel gisch toestel was verongelukt. Volgens de boodschap, die in Brussel is ontvangen, is wel een „colonne" van twee vliegtuigen en twee landvoertuigen, een ,„sno-cat" en een tractor, geïmmobi liseerd. De oorzaak hiervan is waar schijnlijk de hevige storm. Naar AFP „uit geloofwaardige bron" verneemt, zai tijdens de komende Vas ten weer een consistorie worden gehou den voor de creëring van nieuwe kar dinalen. Zoals bekend heeft het aan gekondigde consistorie voor de creatie van de 23 nieuwe kardinalen, wier na men reeds bekend gemaakt zijn, vol gende week plaats. Op Schiphol zal op vrijdag 19 december a.s. een nieuwe, moderne motorenwerk plaats van de K.L.M. worden geopend. SEMI-PROFS. HAARLEM: Snijders, Oepkes, Boom, Sibrandi, Schilpzand, Dek*^ Vreeken, Groeneveld, Degenaar. rendregt. (Helmond, uit). R.C.H.: v. d. Voort, SchoonenberS' viel, Krist, v. d. Brink, Hooge'iaoorn, Brouwer, Kruyer, Nanai, Riesbrouck, Henke. (Helmondia, thuis). 8 v*ÏS!K0nEI^: De Graaf. j. Janssen, Frenks, C. Groot, snoeRs, Lunoans v. d. Meer, De Boer, Janssen/Groot' Brom. (Volewijckers, thuis). V.S.V.: Geerlofs, Schoon, Pieterse, Mer- tens, Spaans, Uniken, Den Dolder, Ven del, Bredeveld, Pelser, v. d. Heijde. (B.V.V., uit). E.D.O.: Amama, N.N., Berends, B'elfroid, v. Dijk, Leonhardt, N.N-, Spiers, Dui venvoorden, Klein, v. Vark. (Gooi, thuis). AMATEURS. AALSMEER: Vreeken, Kniep, Combee, v. Mourik, Lagerweij, Dijkstra, v. Bil- jouw, Doets, De Vries, Alberdingh, V. d. Voort. (T.O.G., uit). H.B.C.: Warmerdam, Henk Kors, Joh. Duindam, Drayer, Kors, De Reus, De Groot, v. Bruggen, Neeskens, Span, Duindam. (Zand voortmeeuwen J ZANDVOORTMEEUWEN: Van Konings- bruggen, Stokman, Zwemmer, Stobbe laar, Keur, Water, Castien, Koning, Visser, Keesman, Halderman. (H.B.C., thuis). H.F.C.: v. d. Lee, Dekker, Hein Winter, Molenaar, Molijn, Wijkhuizen, Winter, Bouwman, Jansen, De Nijs, Moolenaar. (Purmersteijn, thuis). KENNEMERS: Meijer, Lejeune, Huis man, Brethouwer, Horeman, Tervoort, De Bie, v. d. Outenaar, Mosk, v. d. Sluis, Koppen. (Watergraafsmeer, thuis). SCHOTEN: Kessens, v. Veen, Hogendijk, Dinkelberg, Geurts, Koppen, Brussee, Otte, Kollaart, Zandberg, Warmerdam. (D.E.M., thuis). V.V.B.: Jonkman, Hogendijk, Luntz, Luitjes, De Wolf, Kersberge, Stein- voort, André, Kooymans, Verzwijve- ren, Stet. (V.V.A., uit). T.Y.B.B.: v. Neste, Kunis, Weijers, v. d. Vlugt, Veldhuizen, Pebesma, Boeree, Blom, v. Zon, Kroonsberg, v. Dijk. (Voorburg, uitj. V.V.S.B.: P. Peeters, Peeters, De Groot, v. Duin, v. Paridon, Nulkes, Warmer dam, Groot, v. d. Togt, Koomen, Ne- derstigt. (Celeritas, uit). VITESfiE: Stuijfbergen, Lute, Beentjes, Groot, H. Jonker, Res, Liefting, M. Res, Th, Groot, Zonneveld, N. Jonker. (Rood Wit, thuisi. VELSEN: T. Kaasenbrood, J. v. Bugnum, L. Boon, G. Spanjaard, T. Hijnen, W. Schoorl, P. Wittebrood, A. Dekker, J. Hoogzaad, C. Graman, A. Koelemeij, (Meteoor, thuis). N.A.S.: A, Blommestijn, L. de Lange, A. Fijen, W. Hofmijster, W. Bürmann, H. v. Rooijen, J. Zegers, H. Bottelier, J. Schouten, R. Smulders, J. Limburg. (Z.S.G.O., uit). leeft in de hoofden en harten van onze Nederlandse stedebouwkundigen. Of zoals de reeds geciteerde stedebouwer zei: „De volheid van het leven ie wel tot uitdrukking gebracht in onze plan nen, helaas nog niet helemaal in onze werken." Wellicht steekt onze Nederlandse ste debouw niet eens zo ongunstig af bij die van het buitenland. -Degenen, die het weten kunnen hebben het ons ver zekerd en wjj geloven het wel. Maar dan nóg blijft de vraag naar meer lijn, meer doeltreffendheid en vooral meer fantasie. Uitschieters alleen zijn nu eenmaal niet voldoende. Vooralsnog lij ken deze woorden, zoals wij ze opteken den uit de mond van ir. Buskens, voor alsnog kenschetsend voor de gang van zaken in ons land: „Een ontwerper, die niet de glans van de idee zoekt, die niet de juiste karakteristiek van de stad en haar uitbreiding aanvoelt, die niet de eigen en waardige expressie vindt van het leven, dat hjj in het te scheppen stadsdeel moet huisvesten vervalt in de dorheid van de loutere doelmatig heid." Advertentie Advertentie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 10