1 December is de maand van\ pollepel en kookboek e Van Dam en Dame 10 Prinses Armgard wordt 75 I Wie heeft nog lijd om zelf kerstgebak te maken Recepten uit de Hongaarse keuken De geiten schenken hun school een geit Zeer onregelmatige stemming op aandelenmarkt Zij woont thans op kasteel Warrnelo in Gelderland Steeds internationaal ingesteld en schijven In één nacht Uw handen gaaf en zacht Franse instructeur voor ruiters Beurs Amsterdam van 813 december 10 ZATERDAG 13 DECEMBER 1958 PAGINA 11 minimummum Regen is spelbreker bij tenniskampioenschappen Examens 7 rii TIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIiiiiiiiii llllllllllllllllllllllllllllllllll De huiselijke gezelligheid in landen waar men zelf kerstgebak maakt. IlllllllllllIllllllllIlllllllllllllllllllIlllllllll T~*\ ecember is de maand van de I vreugde. Van de feestmaaltijden en dus van de pollepel en van het kookboek. Maar voor het snuffe len in lijvige kookboeken heeft helaas niemand meer de tijd noch het geduld. Ook daarom zijn de receptenboeken j die tegenwoordig verschijnen klein en gezellig. Het zijn meer liflafjes, in een kleurige glimmende omslag, die tegen een spatje kan. Ze zijn in elk opzicht lichter dan de zware turven van vroe ger. Net zoals onze menu's ook veel lichter geworden zijn. Het is toch wel jammer dat iedere huisvrouw tegen woordig altijd maar moet vechten tegen de tijd. Je vingers gaan jeuken om in deze maand bijvoorbeeld eens zelf het kerstgebak te proberen, dat beschreven staat in het nieuwe Hon gaarse kookboekje van Kati Tauber, dat Hollandia, Baarn heeft uitgege ven. „In de Hongaarse lekkerbek" heet het boekje met honderd recepten, dat op de glimmend gele kaft een martiale Hongaar vertoont in een ge borduurde jas, die boven zijn snor de geuren opsnuift van een welgevulde terrine, die een Hongaarse schone aan draagt Het Hongaarse kerstgebak beigli heeft maanzaad- en noten- vulling en voor het in de oven gaat frikken eers^ met een breinaald in Dat heeft Kati Tauber haar Hon gaarse moeder vroeger vast ook zien doem Kati Taubers grootmoeder was in het Hongaarse stadje waar ze woonde beroemd om haar kookkunst, die sinds geslachten van moeder op dochter was overgegaan. In het fa miliekookboek schreef iedere genera tie nieuwe recepten en met die gege vens heeft de vernederlandste klein dochter haar pittige boekje samenge steld om, zoals ze zegt, „een Hongaars accent te geven aan het dagelijkse menu". Dat Hongaarse accent zijn veel uien, gefruite uien gaan bijna overal in en natuurlijk paprika en andere kruiden en veel gebonden soepen. Volop gezel lige huiselijke schotels met klein ge stoofd vlees vindt men hier en veel zuurkoolschotels, want zuurkool dat kaposztaheet, is zeer geliefd in Hongarije. Natuurlijk staat er ook de iii,ii,iiiiiiiiiiiiiiii"iii<'iii|i|i|»<)niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii echte „gulyas" in. Het aroma van al die kruidige dampende stoofschotels wordt nog verhoogd door de vermel ding van de Hongaarse namen! Weet U wat de Hongaar eet die slecht bij kas is? „Huszarrostelyos". Dat zijn ge bakken broodjes besmeerd met knof look. Tussen haakjes, er bestaan te genwoordig knoflookpersjes, waarmee je in een paar seconden het sap uit een teentje perst zonder dat je vin gers dagenlang penetrant blijven rui ken. ~T/~ noflopkhummel en, paprika /V zijn met veel andere zaken die tegenwoordig in onze keukens en op onze tafels komen een gevolg van de toenemende internationale uit wisselingen. De toeristische trek naar Italië heeft de spaghetti en de ravioli populair gemaakt- Het verleden jaar bij Elsevier verschenen kookboek „Het geheim van de kok" waarin de chefkok van het Amsterdamse Ame rican hotel, R. de Chavonnes Vrugt zijn verfijnde vakkennis voor parti culier gebruik doorgeeft aan de huis vrouw, bevat menu's uit zeven lan den. Uit Nederland, Duitsland, Frank rijk, Engeland, Italië, Spanje en Ame rika. En als een typisch kenmerk van deze tijd zijn die internationale ge rechten dan ook nog weer onderge bracht in gewone, in vleesloze, in ver magerende en in recepten voor huis- iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii vrouwen met weinig tijd en gastvrou- V^er} met veel tijd. Men kan dus naar believen Spaanse haast-soep combi- een Amerikaanse vermage- T*h °fdschotel! van w!, zal lekker koken tot in lengte een kwllVt woflen- ^ant het i$- duld ev L z°rg en dus van ge- meestal niefVJ)ljding- En dat gaat Hoewel het t^f}fle^vliegensvlug- kunst is om G„>oor(lW een aparte iets'origineels te ^akel verschenen boekje uit dé zame plastics, die Van n!fne, hand" sum uitgeeft, „Madame e°t°sèrvie" geeft Leome van Harte Teckelenburd een handvol recepten uit dfnb^g keuken. Haar uitgangspunt is daarbii een gezegde van Alexandre Dumnin dat „de beste keuken die is, waar de I gerechten smaken naar wat zij zijn" Vermoedelijk heeft zij dus ook het land aan de tegenwoordige mode 0m alle smaken dooreen te mengen. je kunt bij een verzorgde lunch buitens huis geen kalfsoester meer op je bord krijgen of er zit een plakje ananas °P- En als je dat nu haat. /n Madame est servie" vindt men óók makkelijke feestelijke ge- rechten. Zoals bijvoorbeeld Deense appelmoes. Appelmoes met geraspte chocola en room. En de De nen weten wel wat lekker is, het zijn echte lekkerbekken. Overigens geeft de schrijfster tóch een vis-gerecht van moderne smaakverwarring, namelijk een ovenschoteltje van tong met champignons en muscaatdruiven. En fin, voor wie zijn tong ernaar getraind heeft. Het kon niet uitblijven of de „bar becue" moest eens in een of ander kookboek verschijnen. Als je de mens helemaal tam maakt in druk-op-de- knop flats en hermetisch gesloten ver warmde trams en met bijna voorge kauwd geïndustrialiseerd voedsel dan moet hij toch weer ergens anders uit de band springen en „primitief je" spe len. Die illusie geeft de barbecue waarbij buiten bij een tuinfeest vlees wordt geroosterd op houtskool in een ijzeren driepoot. Een en ander vindt men erover in „Huis-, tuin en cocktailfeestjes", verschenen in de zelfde serie als bovengenoemd. Een serie die aardige culinaire boekjes be vat, maar dit handleidinkje voor alle soorten „pret"-avonden met hun natje en droogje en entourage, valt uit de toon. Het is kennelijk geschreven door een zakelijke man die misschien een goed ceremoniemeester is, maar die met zijn stijl even harteloos en agressief is omgesprongen als voor een zakenbriefOch neen, de muze moet er toch ook een beetje aan te pas komen en de man dié niet creatief is Advertentie ROWNTREE N V. AMSTERDAM Medicinale handcrême Yves Benoist-Gironiere, de Franse springruiter, schrijver en instructeur, die door de stichting Nederlandse Hip- 'sche Sportbond in samenwerking met Jjet Koninklijk ós werd uitgenodigd i de training van onze topruiters en ama- j zones te leiden, is donderdagavond in Den Haag aangekomen. Aan de instruc- tieloze periode vo'gend op het ont slag van ritmeester B. D. J. J. Grup- pelaar als instructeur der NHS is dus thans een einde gemaakt. De heer Benoist, door de Hippische Sportbond „uitgeleend" aan de Federa tie van springruiters, begint heden in het rijcentrum te Arnhem met de trai ning. Tijdens de weekenden komen de ruiters en amazones, die door de week geen tijd hebben. Van maandag tot en met vrijdag wordt er driemaal per dag getraind. In de morgenuren, 's middags en in de vooravond door een drietal klassen. Hiervoor gaven zich reeds meer dan twintig ruiters op. Tussen zijn wer. in het rijcentrum door, reist de heer Benoist naar Soest- dijk om daar de prinsessen Irene en Margriet instructie te geven. De aanhoudende regen heeft de vlotte afwerking van het programma van de internationale tenniskampioenschappen van de staat Victoria ernstig bemoei lijkt. De wedstrijd voor de halve fina les van het heren dubbelspel tussen de Australiërs Ashley Cooper en Neale Fraser en het dubbel Mac Kay-Olmedo (V.S.-Peru) moest bij de stand 6-4, 1-2 in het voordeel van de Australiërs worden afgebroken. Toen de organisa toren hadden besloten om de wedstrijd de volgende dag uit te spelen, gaf de non-playing captain van het Ameri kaanse davis-cup team, Perry Jones, zijn landgenoot Mc Kay opdracht de wedstrijd gewonnen te geven en naar Perth af te reizen, om zich daar te voegen bij de rest van de Amerikaanse davis-cup ploeg. De Amerikaanse ploeg traint daar onder de leiding van de Australiër Dinny Pails voor de interzone-finale tegen Italië op 19, 20 en 21 december. en geen poëzie in zich heeft moet zich niet wagen op de terreinen waar avonturen met pollepels liggen en waar feestelijkheid wordt geschapen. De illustrator Rein van Looy die in deze boekjes er altijd op uit is om meisjes met exhibitionistische neigin gen tussen de recepten te laten rond dartelen kon hier zijn pikante neigin gen uitleven. Hij wordt zelfs grof. Na tafel komt de koffie. Omdat er tegenwoordig zoveel wijzen van kof fie zetten zijn, overgenomen uit aller lei landen, heeft „The Pan-American Coffee Bureau" uit New York een koffieboekje uitgegeven, dat in de be werking van Mevrouw R. Lotgering- Hillebrand door Albert Heijn in de handel wordt gebracht. Er staan ook recepten voor lekkernijen in om bij de koffie te eten of toetjes waarin koffie verwerkt is, zoals koffietaart. Wist U dat in ons land in tachtig pro cent van de gezinnen elke dag iets toe wordt gegeten. Dat is natuurlijk niet altijd taart, meestal is het vla of pudding Taart is voor de feestda gen. Een enquête die eens is inge steld heeft bovendien aan het licht gebracht, dat de vaders dezelfde smaak hebben als de kinderen. Ge loof het dus niet als een man zegt niet van chocoladepudding te houden! De peiling naar zijn „zoete" neigingen in tweeduizend gezinnen heeft hem door de mand doen vallen. A. Bgl. AMSTERDAM, 12 dec. Kand. kunst geschiedenis: P. J. E. Luykx (Amster dam). Examen tolk-vertaler Spaans: C. P. van Eeten (Rotterdam). GRONINGEN. 12 dec. Tot arts be vorderd: mej. F. Kooistra, Wartena, J. B. H. Anker, Heemstede: J. L. de Graaff, Groningen; H. A. G. M. Pries- hof, Enschede. LEIDEN, 12 dec. - Nederlands recht: A. Ph. van Gelder te Rotterdam en A. Mos- tert te Den Haag. Nederlands recht de dames E. Zinner te Den Haag, J. M. van Buuren te Overveen, de heren Th. W. Serraris te Vught, E. M. Gerdes te Den Haag, M. Scheltema te Haren (Fr.), A. J. H. Pleysier te Rotterdam, P. P. Lampe te Den Haag. M. M. Mendel te Den Haag, A. R. P. Boddaert te Rotter dam en A. J. M. Vink te Den Haag. Kand. Nederlandse taal- en letterk. J. M. J. Sicking te Voorburg. Kand. klass. taal- en letterk. Mej. G. J. van Hilst te Den Haag. LEIDEN, 12 dec. Gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde op proef schrift getiteld „Onderzoek van door biopsie verkregen bot van patiënten lijdende aan hyperparathyeeoidie, met behulp van microradiografie en phos- phaatuitwisselingsproeven in vitro", de heer D. Smeenk, geboren te Hurwenen en thans wonende te Leiden. De promo tie geschiedde cum laude. Kand. Engels: mej. C. M. A. v. d. Borg te Amsterdam en M. J. Visser te Leiden. Omdat de leerlingen van de Rijkstuinbouwschool in Boskoop geitenworden genoemd, heeft Arbori Culturade ver eniging van oud-leerlingen, die vijftig jaar bestaatde school ter gelegenheid van haar 60-jarig bestaan een geit aangeboden. Een vaste Ijjn is er de laatste week op de Amsterdamse aandelenmarkt niet te bekennen geweest; in alle afdelingen wisselden de koerswinsten en verliezen elkaar af zonder dat daarvoor meestal een aantoonbare reden te vinden was. Bij de internationale waarden was het kamp in tweeën verdeeld. Terwijl :n Kon. Petroleum, AKU en K.L.M. de omzetten zowel ais de koersvaria- ties binnen beperkte grenzen bleven, sprongen ad. Philips en Unilever geheel uit de band, zij het ook niet om dezelf de reden. Vooral in aand. Kon. Petroleum wilde de affaire niet vlotten. Een licht her stel van 188,30 tot 190 werd later niet alleen teniet gedaan, maar zelfs in een verlies van 3,30 omgezet op 185, waarbjj de gehele weekomzet slechts 240.000 beliep. In aand. AKU was de affaire met een weekomzet van 360.000 ook al niet geweldig. Het koersverloop was iet ongunstig. Even zag het er naar uit of een betere stemming zou doorboeken op 24t na 238, maar het grootste deel van de winst ging later weer verloren, zodat men op 24014 ein digde. In ad. K.L.M. '3 vrijwel geen le ven te bespeuren e,i de gehele week door heeft de notering om de 104 ge draaid bij minieme omzetten. Ad. Philips stonden, zoals de laatste tijd voortdurend het geval was aan de spits: Een enorme weekomzet van 1.542.000 nominaal en een krachtig voortgezette koersstijging door Ameri kaanse aankopen brachten leven in de brouwerij. In een vlotte vaart ging het van 41714 tot 450, waarbij „en pas sant" ook het interim-dividend van 6 pet. werd meegenomen. Later krom pen de buitenlandse aankopen wat in, waarbij ook de noteringen wat teruggin gen tot 437, maar men sloot weer op 440. Bij de binnenlandse industrie was al evenmin een lijn te bekennen, zodat vrij sterke stijgingen naast stevige koers verliezen stonden. Aand. Wilton Feyen- oord bijvoorbeeld liepen van 207 tot 198 terug, ad Kon. Nederl. Hoogovens van 330 tot 323, Nederl. kabel van 297 tot 291, Ad. Billiton an 185 tot 175 enz. Daartegenover echter kwamen ad Alg. Norit 14 punten op tot 468, aand. Lin- deteves 9% punt tot 108 op de voorge nomen fusie met Jacobson van den Berg, ad De Bijenkorf 8 punten op 276 ad Rotterd. Droogdok 6 enz. Scheepvaartaandelen bleven geheel op de achtergrond met kleine omzet ten en geringe koersschommelingen en kleine verliezen van 1 a 3 punten. Van Nievelt Goudriaan echter liep 4% punt terug tot 12914. Cultuurwaarden stil met betrekkelijk weinig handel, die zich bijna geheel op Deli, Senembah en HVA. concentreerde. Cert Dell verbeterden nog van 134 tot 139. maar stuiten weer op 137,20 ad Senembah 1 punt op 121, maar de suikerwaarden verloren in doorsnee 1 punt. Het aftreden van minister Hofstra als minister van Financiën had wei nig invloed op hot marktbeeld. Wel waren de beursmensen vrij algemeen van opinie dat er nu wel een streep zal gaan door de plannen tot instel ling van een waardevermeerderings belasting, een Onding uit-fiscaal oog punt maar een grof beletsel tot het normale kapitaalbeheer. Alleen enkele der st: atsfondsen lagen wat lusteloos met koersafbrokkelingen, waarbij bijv. de 3pet staffeliening van 1947 ruim een kleine fractie terug liep evenals de 3 pet. Investerings certificaten. A.K.ü. v. Berkels Pat Van Gelder Z Hoogovens Ned. Kabelf Philips Unilever Wilt. Fijenrd Kon. Petr. HoU.-Am. Lijn K.N.S.M. N. Scheepv. U. Van Ommeren A'dam Rubb. H.VA Ver. Dell Mijer 3(4% Stafl. '47 3% Inv. crt. N. 3% Ned. 1962-6- 6% Won.bw '57 Vorige week (def.) aandelen f 12.017.126. Obligaties 16.417.315. Deze week (voorl.) Aandelen 1 16.149.400. Obligaties 17.179.094. koers koers tijdv. to.v. 5 dec. 237 247 240'A 2% 205 207 133 186*4 186(2 323 333 323 7 290 300 291 6 426*2 4491/2 439'é 22% 381 473*4 388(4 72 374*4 410 381 198*4 199 198(4 8(4 147*2 150*£ 149"4 145 150 149(4 IA 130*4 135 132% 235 235 235 220 220 220 66 */4 68 67 *4 126*4 12834 1263,4 S/t 8941 90A 90 "f" tV 951/4 95% 95A 94*4 94s 8 94 ft 4- IO934 109)8 109(4 -Ar (nominaal) liiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiini p donderdag 18 december wordt prinses Armgard, de moeder van prins Bern- hard, 75 jaar. Armgard, Cungonde Al- harda, Agnes Oda, prinses von Lippe Biester- feld, geb. Barones von Cramm, zal die verjaar dag vieren op kasteel Warrnelo te Diepenheim in de Overijselse Achterhoek, waar zij thans woont sinds het voorjaar van 1952. Paardensportliefhebbers zien de bejaarde maar nog zeer vitale prinses zo nu en dan bij een concours hippique, meestal in gezel schap van prins Bemhard en haar oudste kleinkinderen, de prinsessen Beatrix en Irene. Aan paardrijden is vanaf haar prille jeugd haar hart verpand geweest. In de tijd dat zij als de jonge gravin von Biesterfeld het middelpunt was van haar gezin op het familie landgoed van de Von Cramms, reed zij dage lijks te paard over de bezittingen die zij zelf beheerde. Dat was de gelukkige onbezorgde tijd op „Woynowo", dat in Duitsland dicht aan de Poolse grens lag. En dat later, toen de Politieke onrust steeds dringender werd in >>Reckenwalde" werd omgedoopt. Ook de vader van prinses Armgard, Frei- oerr von Sierstorpff-Cramm was in zijn tijd w5, bekend sportruiter. Prinses Armgard hor/ in °P bet riddergoed Driburg ge- en. jvj -j Qrjq +rari i n Vi of ViiiMroli-ilr m of" urine In 1909 trad zij in het huwelijk met van\x7 rnhard von Lippe Biesterfeld, heer van Woynowo' een elegante De toto uit die tijd toont ons knarm„";"te' statige verschijning met in het pen vromrale Selaat de innemènde blik van warm hart een zeer open geest en een heel pippn V» n met alle charme van een heel eigen Persoonlijkheid. Loen in 1914 Oe ellende van de eerste wereld- I Zi0AgrmgearrSaar ^nd en Te"in kSh^gra- v prinsls -tPas in 1916 kreeg zij de titel Hrip was nn *ee z°ontjes, Bernhard die 1 u ui, vm enkel» >AsclTwin toen n0S maar een Lni,, steeds rJ?a^Pden- Hoe internationaal I bft georienteerd is geweest moge blijken uit het feit, dat de zorg voor de kleine Bernhard aan een Engelse fmrse was toe vertrouwdend^tvoor \schwin een Chinese verzorgster was aangezocht die met ontroe- rende trouw de eerste jaren van zijn leven' over her" gewaakt heeft. Ongetwijfeld de reden van de sterk sinologische voorkeur van prins Aschwin. De ouders spraken met de kleine zoons aanvankelijk steeds Engels. Hef- waren moeilijke jaren voor de jonge I moeder, die eerste jaren van de oorlog 14-18, I toen haar man voortdurend aan het front was! I Er groeide een zeer sterke band tussen de I kleine jongens en hun mama die hen 's mid- dags aan de thee bij zich liet komen en hen dan zelfgemaakte sprookjes vertelde, waarin I zij probeerde hen alvast iets mee te geven voor - later. Zij had toen reeds zeer bange maanden 1 meegemaakt met de kleine Bernhard die als Prinses Armgard met Prinses Beatrix deze zomer op Duindigt tijdens de wedstrijden om de Gouden Zweep. jongetje van twee jaar met een zo ernstige keelaandoening te kampen had, dat hij slechts dank zij een langdurige en penibele chirurgi sche behandeling en zijn eigen wilskracht, klein als hij was, er boven op bleef. En niet minder door de toewijding van zijn moeder, die dagen en nachten bij het bedje van haar zieke „Bernilo" doorbracht. Dat was het lievelingsnaampje voor haar oudste die officieel Bernhard Leopold Fried- rich Eberhard Julias Kurt Karei Gottfried Peter is genoemd. De laatste naam Peter vol gens de gewoonte om het kind ook de naam te geven van de heilige die op zijn geboorte dag wordt herdacht. Op 29 juni, de geboorte dag van de Prins, is dat immers Petrus en Paulus. In het gezin werden de religieuze tra dities hoog gehouden. De moeder van prinses Armgard gold als een zeer godsdienstige vrouw, die in haar woonplaats onder andere een kerkgebouw en een ziekenhuis schonk. Later, toen haar oudste zoon Bernhard gym nasiast was, is hij nog eens gevaarlijk ziek geweest. Toen hij daarna voor herstel thuis kwam en enigszins was aangesterkt hebben moeder en zoon samen een reis gemaakt, naar Italië, de Middellandse Zee en Engeland. Ze zijn bij die gelegenheid ook samen in Neder land geweest. De realiteitszin waarmee prinses Armgard en haar gemaal steeds getracht hebben hun twee zoons op te voeden blijkt ook uit het feit, dat zij, gezien de trieste situatie in Duits land, waar alles wankelde, hun jongens heb ben trachten groot te brengen voor een positie als ieder ander burger in de maatschappij. Van jongsaf hebben ze het „beschermde" mi lieu waarin de jongens leefden doorbroken. Na een 25-jarig huwelijksleven verloor prin ses Armgard haar echtgenoot, vrij plotseling tijdens de reis die het gezin maakte ter vie ring van het zilveren huwelijksfeest. In Parijs werd Freiherr von Cramm ernstig ziek. Een spoedoperatie, waarvoor hij naar een zieken huis in München werd getransporteerd, mocht niet meer baten. De trieste oorlogsjaren met al hun benauwenis, onzekerheid en dreiging waren vanzelfsprekend moeilijk. Via het Zweedse gezantschap hoorde prinses Armgard dat het haar zo dierbare Nederlandse konink lijke gezin veilig naar Engeland was overge komen. Ook via Zweden ontving ze af en toe foto's, waarop ze haar derde kleinkind Mar griet. in Canada geboren, leerde kennen. Maar de situatie was voor haar uitermate moeilijk en précair. In 1944 werd het landgoed „Recken- walde" gevorderd door de SS en moest prinses Armgard vluchten. Ze zocht een heenkomen in Driburg, haar geboorteplaats. Na de bevrij ding vond prins Bernhard zijn moeder daar uitgeput en ziek terug. Met haar veerkracht heeft zij zich echter van alle doorgestane narigheden spoedig her steld Zij vestigde zich in Roisdorf bij Bonn. In 1951 ging zij, zonder enige ruchtbaarheid, over tot de katholieke kerk. Een jaar later kwam zij in Nederland wonen. Zij is thans hertrouwd met kolonel A. E. Pantchoulidzew en woont in 's lands oosten op kasteel Warrnelo in Diepenheim. Daar viert ij donderdag haar 75e verjaardag, zonder twijfel met haar kinde ren en kleinkinderen, met wie over en weer een zeer innige band bestaat. A. Bgl. ïiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiilliiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiminimum PROBLEEM NO. 99 van Hans Henning Wit geeft in 2 zetten mat. 33 s3 zowel Lh2:lt als e5. Wit tracht nu munt te slaan uit zijn sterke torenstelling, maar de zwarte aanval is sterker. 16. Tf6: 17. Dhö h6 18. Tg4 Taf8 19. a3 Db6 20. Ta2 Lb5!l Zwart kon niet op f2 slaan, want dan zou er volgen Tg7:t met ge forceerd mat. Daarom speelt zwart hier met recht Lb5, waardoor de witte lo per buiten gevecht gesteld wordt. Er zijn nu twee prachtvarianten mogelijk: 21. Lb5: Tf2:! en nu heeft wit na 22. Tg7:f Kg7niet het veld g6 ter be schikking; 21. Lg6 Tf2:t 22. Lh7T Kh8ü en wit staat machteloos. Wit legde zijn koning om PROBLEEM NO. 100 van A. Ellerman Wit geeft in 2 zetten mat. Eerste prijs Guidelli gedenktoemooi. Wit: Kd8 Dg2 Td7 Tel Ld3 Pf3 Ph7 pion e6. Zwart: Ke6 Te3 Tg4 Lel Pe8 pionnen b5 c7 f5. Wit: Dr. Walcker. Zwart: Nowarra. Gespeeld in Krakau 1941. 1. e4 e6 2. d4 d5 3. e5 c5 4. Pf3 Pc6 5. Ld3 f6. In plaats van op de twijfel achtige gambietvariant cd4: in te gaan, geeft zwart er de voorkeur aan, de strijd om het centrum in te zetten. Wit kan, zoals men snel zal zien, de pion en ook het veld op e5 niet houden. 6. c3 (Beter zou hier geweest zijn: 6. dc5: Lc5: (Op fe5: volgt 7. Lb5!) 7. De2) 6. Db6 7. 0—0 Ld7. 8. dc5: Lc5: 9. b4 Wit T wil Tel spelen, maar deze speelwijze is Wlt _^,P8 Tao Tc*3 Pbi pion- absoluut slecht: ook nu nog zou De2 ne2? ci 1ÖT,®'s' T -n., beter geweest zijn. 9. Le7 10. Tel fe5: Zwart. Ke4 Db2 Lgl Lhl pion e3. 11. Pe5: Pe5: 12. Te5: Pf6 13. Le3 Dc7 Correspondentie betreffende de schaak- 14. Tg5 00! Een prima antwoord op de rubriek te zenden aan A. Perquin Mar- torenzet. 15. Ld4 Ld6 16. Lf6: Er dreigde nixkade 104 te Amsterdam-C. gel 17—22; 8. 31—27 22x31; 9. 37x26; wit wil natuurlijk voorkomen dat zwart 22 bezet, om daarna door 1319 de opstel ling weer te verbreken. 16—21; 10. 26x17 11X22; 11. 32—27 22x31; 12. 36x27 12—17; 13. 4237 711; zwart kon nu heel goed afruilen door 1822 en 23x12, waarna hij aanzienlijk voordeel krijgt. 24. 3731 17; 15. 4843; deze zet is in dit stadium wel speelbaar. 813; 16. 4136 38; 17. 46—41 11—16; 18. 38—33 17—22; hierboven spraken we over combinatiemogelijkhe den. men spele in de stand eens het vol gende: 27—21, 16X27, 33—28. 23x32, 42—37, 12—17? 37X28. 22x33. 31x11, 7x16, •29x38, 20x29, 34x10! Of vanuit dezelf de stand: 27—21, 16x27, 3328, 22x33. 39X19, 18—23, 19 X 28? 13—18, 31x13, 8x46. Nu de partij weer: 19. 3126 22x31; 20. 26x37 naar 27 slaan is kans rijker. 7—11; 21. 37—32?? Een eenvou dige blunder, waardoor een slagzetje mogelijk wordt dat in elk soort spel, doch vooral in deze variant kan voor komen. 13—19; 22. 24 x 22 12—17 23. 29x18 17x46; wit gaf na nog enkele zetten de partij gewonnen. PROBLEEM VOOR BEGINNERS No. 544 van A. A. Polman te Bussum. PROBLEEM VOOR GEOEFENDE OPLOSSERS No. 3304 van W. Lente te Koudekerke. Wit speelt en wint; oplossingen kun nen ingezonden worden tot 15 jan. a.s. aan B. H. M. Stevens, Eikenlaan 36, Heemstede. OPLOSSING van No. 2297 van pater W. A. Dopheide te Amsterdam. Door de auteur werd bedoeld: 6, 38, 43, 32, 23, 35, 24, 32, 7, 1, 6 en wit zou dan winnen. Maar nadat wit 4035 ge speeld heeft, moet 45X14 geslagen wor den en niet 35x24, waardoor het pro bleem faalt. Jammer! HET SPEL IN DE PRAKTIJK De Roozenburgvariant is een speel wijze, die voor vele spelers een bijzon dere aantrekkingskracht heeft. Inder daad komen er in dat soort spel vele fraaie combinaties voor, die tot de ver beelding van de slagspeler spreken. Dit spel biedt in de praktijk wel kansen, doch de ervaring heeft intussen geleerd, dat er meer gevaren aan verbonden zijn. De volgende, enige jaren geleden voor het kampioenschap van Kennemerland gespeelde partij tussen J. Swier (wit) en H. Willemse, geeft daarvan weer eens een treffend voorbeeld. 1. 3430 2025; 2. 39—34 de inleiding tot de variant. 19—23; 3. 44—39 14—19; 4. 33—29; ook dit is een onderdeel van de variant. 1014; 5. 50—44 1420; nu moet wit kleur be kennen", m.a.w. tonen wat hij wil, an ders ruilt zwart door 2024 en 25X14 af. 6. 3024 19x30; 7. 35X24. Hiermede is de opstelling compleet en gaat het gevecht zich verplaatsen naar de andere vleu- Wit begint en wint; oplossingen van de nummers 543 en 544 kunnen tegelijk ingezonden worden tot 1 jan. a.s. aan bovengenoemd adres. OPLOSSING van No. 540 van pater W. A. Dopheide te Amsterdam. 49—43, 38X49. 17—12, 49x35, 48—43, 39x48, 21—17, 48X26. 18—13, 35x8, 12x3. 26x17, 3X4 en wint. Een heel aardig stukje met verrassende ontleding.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 11