Bij hej s cheidenmarkt Wetsontwerp weduwen- en wezen verzekering ingediend Uitkering weduwen: vanf1326.- tot f1968.- Uitkering wezen: min. f 180.—; max. f 318.— Op het laatste moment T opsnelheid bromfietsen 30 km per uur Altijd vóór maar niet een brede tot iedere basis prijs Voorzitter verdedigt katholieke fractie en de n iet-socialistische m inisters BELASTINGONTWERPEN MAANDAG IN KAMER Minister Hofstra handelt deze persoonlijk af Redstone Motorrijder in de Maastunnel omgekomen Het „vraagstuk der bejaarden GELDEN TE DEKKEN UIT DE INKOMSTEN A.O.W.-PREMIE Raket met aapje erin gelanceerd Fractieleiders bij Koningin PROF. ROMME OP PARTIJRAAD DER K.V.P.: Wij staan voor geweldige beslissingen" Tot één jaar beperkt dat de^^jpd Het weer Buiten de bebouwde kom 40 km Begrotingen zijn terzijde gelegd Guinea toegelaten als lid der V.N. Te vroeg naar links gezwenkt en door auto gegrepen Kardinaal Wyszynski en kardinaal Frings leden H. Congregatie van het Concilie ZATERDAG 13 DECEMBER 1958 82ste JAARGANG No. 30088 weduwen Wezen Vraag deskundig advies aan de juwelier-horloger -« o Sociaal commentaar EEN BRIL VAN K E I P DAT IS GOED GEZIEN Zij zullen meer dan anders in Rome moeten vertoeven VLAG VAN NOORD- HOLLAND Geel-rood'blauw ee MORRIS 'êeforeyouét/ff/ WINTERSP0RTKLED1NG Iets lagere temperaturen BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red Umulden; Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Olrectie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W Severlrt. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- loogte. Omroepers 46 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur avonds tel. 21544. Minister Suurhoff heeft nog juist voor de Tweede Kamer een beslissing had genomen over het lot van het kabinet, een ontwerp voor een algemene weduwen- en wezenverzekering bij de Tweede Kamer ingediend. Het ont werp stelt voor de nieuwe voorziening een zelfde systeem voor als bij de A.O.W. wordt gebruikt, d.w.z. het is een algemene volksverzekering en de Uitkeringen, die moeten worden beschouwd als een „bodemvoorziening" zijn gekoppeld aan de loonindex. De premies zullen, evenals bij de A.O.W., via de belastingdienst worden geïnd. Minister Suurhoff zegt echter, dat het Wellicht mogelijk zal zijn een gedeelte van de A.O.W.-premie „over te schrijven" op de weduwen- en wezenverzekering. Onlangs is immers ge keken, dat de inkomsten uit de A.O.W.-premies niet onbelangrijk hoger dan nodig is voor de uitkeringen en de administratie. Het zou daarom "'"gelijk zijn dat de gezamenlijke premies voor A.O.W. én weduwen- en wezenverzekering niet behoeven uit te gaan boven wat nu voor de A.O.W. Mleén wordt geheven. Er wordt in het wetsontwerp geen beslissing ge komen over eventuele voorrang van de weduwen- en wezenvoorziening "oven de reeds ingediende kinderbijslagregeling. In beide voorstellen wordt ryou uitgegaan, dat bij de inwerkingtreding de andere voorziening reeds ftClQt. In het ontwerp worden de volgende categorieën genoemd, die voor een uit kering in aanmerking komen. Het be drag van de uitkering is gebaseerd op de loonindex van 31 oktober 1958. a. Zij die een of meer kinderen be leden 18 jaar te verzorgen hebben: f 1968 per jaar. b. Zij die geen kinderen hebben maar invalide zijn~ of een leeftijd van 50 laar hebben bereikt ten tijde van het over lijden van de echtgenoot: f 1326 per jaar. Het weduwenpensioen eindigt op 65- jarige leeftijd. De betrokkenen krijgen dan recht op ouderdomspensioen. Ci iijl- r'G niet tot de bovengenoemde ^.tegoneen behoren worden geacht na Verloop van tijd voor eigen onderhoud te kunnen zorgen. Zij ontvangen echter een tijdelijke uitk--ing gedurende min stens 6 maanden en voor ieder jaar dat zij ouder zijn dan 26 jaar - maand extra, met een maximum van 24 maan den. De uitkering bedraagt eveneens f 1326 per jaar. HALFWEZEN Voor halfwezen zal de weduwe kinder bijslag ontvangen van het eerste kind af. pese kinderbijslag wordt genoten ge heel overeenkomstig de normen van de hinderbijslagregelimg, dus voor halfwe zen benéden de leeftijd van 16 'aar en y°or studerende en invalide halfwezen *ot het 27e jaar. Recht op de kindrebu- J'ag bestaat ook als de weduwe zelf geen ojtkering. ontvangt (omda de tijdel'jke tkeringstermijn is verstreken) ltiSf fUïti^e<Sngen zij" voor het eerste en derde v'^ jPer iaarl voor het tweede Vierde en viifde t°2'80 per 3aar* v00r het voor volgende Und, f 283-93 Per 3aar en jaar. hinderen f 318,24 per Volle wezen ontv:m„„ tot het I6e iaar. Indien "- een peJnslo.®n of nog studeren tot het lie1" 'rf UN oudere kinderen hogere 11ulaar' Omdat maken, is onde-scheid gem=oT-1n ,no g wezen tot 10 jaar f 438 S 10-16 jaar f 660 per iaar, Van 16-27 iaar f 864 per jaar. 10 M ]aar Zij die op het tijdstip van de inwer kingtreding van de wet (mogelijk zijn 1 januari 1960) reeds weduwe of (half) wees zijn hebben recht op dezelfde IHIIIII|||||||1||||||||||||||||||IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII|||||||,„|H| ,mnd„eaam Suurhoff prijkt onder het »ePubliceerde wetsontwerp ~e?mfrVjha niene weduwen- en we zenver zekenng. Het ,,oor de inmid dels demissionair minister echter maar op het kantje af qeweest. De persconferentie immers waarhij de minister een toelichting op het ont werp zou geven, Was aanvankelijk vastgesteld or zaterdag a.s. Op het laatste moment werd dit tijdstip ech ter vervroegd en de minister kon zijn Antwerp ten doop houden terwijl de ^Weede Kamer nog beraadslaagde °ver de fataal gebleken belastingont- W' er pen.. De bewindsman zei dat de vervroe ging geen verband hield met moge lijke gebeurtenissenmaar dat hei vo°r de indiening geraamde tijd schema te voorzichtig was gebleken. Nu willen wij de uitspraken van de minister niet in twijfel trekken, al "lijft het vreemd dat de persconfe rentie tenslotte zo overhaast werd ge houden dat de stukken per expresse oan de journalisten moesten worden toegestuurd wilden zij beslagen ten Vs komen. Maar waarom de heer Suurhoff de eer te onthouden dat dit belangrijke ontwerp onder zijn verantwoorde lijkheid tot stand is gekomen? Als men nu van bepaalde zijde maar niet vergeet dat met de voorbereiding pas werd begonnen nadat de KVP in 1954 reeds een voorstel voor een noodvoor ziening had gepubliceerd. En dat de heer Suurhoff de zaak een jaar node loos heeft vertraagd door te verzui men haar tijdig aan de S.E.R. voor te leggen. uitkeringen, hoewel voor hen geen pre mie is betaald. Het ontwerp voorziet nog in een bij zondere regeling voor weduwen, die ge durende enige tyd het „blijvende pen sioen" hebben genoten, maar later, b.v. omdat de kinderen inmiddels de leeftijds grens hebben overschreden, weer in eigen onderhoud zouden moeten voorzien. In dien zij minstens vijf jaar in het genot van weduwenpensioen zijr geweest en de leeftijd tussen de 45 en 50 jaar ligt, behouden zij recht op de blijvende uit kering. Hetzelfde geldt voor hen, die bij de inwerkingtreding van de wet reeds weduwe zijn. Dan wordt de eis gesteld dat de echtgenoot reeds vijf jaar geleden is overleden. Om recht op uitkering te krijgen wordt een huwelijk verondersteld. Ge scheiden vrouwen ontvangen daarom geen pensioen voor zichzelf maar wel voor de achtergebleven kinderen. Wan neer een weduwe, die wel pensioen ont vangt, hertrouwt, ontvangt zij een uit kering ineens. De uitkeringen krachtens de Alge mene Weduwen- en /ezenverzekering zullen in vele gevallen samengaan met andere pensioenen. Het ontwerp bevat geen regeling voor de aanpassing van de privaatrechtelijke weduwen- en we zenverzekering. De ambtelijke pensioe nen zullen echter, wederom zoals bij de AOW. wel worden aangepast. We duwen- en wezenrenten ingevolge de Ongevallenwetten zullen slechts wor den uitgekeerd indien en voorzover zij uitgaan boven de uitkering ingevolge de algemene verzekering. Van de ren ten ingevolge de invaliditeitswet ver vallen slechts de toeslagen ten laste van 's Rijks schatkist. Het totaal bedrag aan jaarlijkse uit keringen wordt geschat op 180-190 mil joen gulden. ~)e verzekering brengt ech ter voor het rijk geen verhoging van uitgaven mee. Weliswaar draagt het rijk (evenals bij de A.O.W.) bij in de pre miebetaling voor kleine zelfstandigen kosten drieëneenhalf miljoen gulden maar de uitgaven verminderen met zes miljoen gulden omdat de toeslagen op renten ingevolge iovaliditeits- en on gevallenwet vervallen. Bromfietsen zullen met ingang van 1 januari 1959 in bebouwde kommen niet harder dan dertig kilometer mo gen rijden. Daarbuiten zal men niet harder dan 40 kilometer per uur mo gen rijden, aldus |s gisteren het ko_ ninklijk besluit i„ het Staatsblad gepubliceerd. In het wegenverkeprcr-Qrvi™^f wordt -erder art. 6la gewijzf|d n^er voege, dat het in bebouwde mogelijk wordt wegen of weggedeelten aan te geven waarop met auto's en motoren tot 70 kilometer snelheid ma" worden gereden. Op alle andere weeen in bebouwde kommen wordt de maxi mum snelheid van 50 km gehandhaafd De oorden die begin en einde van snelheidszones aangeven zijn thans bij deze wijziging van het wegenver keersreglement vastgesteld. Het ein de van een bebouwde kom zal wor den aangegeven door een rond wit bord met een zwarte balk van links onder naar rechts boven door het grijze cijfer 50 met de letters km er onder. Voorts is een aantal kleine techni sche wijzigingen inzake snelheidsaan duidingen gemaakt. Zo mogen snel heidsborden met hun onderkanten niet meer dan 1 meter van de grond worden geplaatst. Behalve de bromfietsrestrikties, die 1 januari ingaan, worden de andere wij zigingen 1 april 1959 van kracht. IMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Van de Amerikaanse basis Cape Ca naveral is vanmorgen een „Jupiter", een raket voor middelgrote afstanden, afge schoten. Naar United Press Internatio nal meent te weten, bevindt zich in de neuskegel een aapje. Het kabinet van de Koningin deelt mede: H. M. de Koningin heeft hedenochtend voor een conferentie op huis Ten Bosch achtereenvolgens ontvangen de fractie voorzitters van de Volkspartij voor Vrij heid en Democratie, van de afzonder lijke communistische groep, van de Com munistische Partij Nederland, van de Staatkundig Gereformeerde Partij en van de Christelijk-Historische Unie, respectievelijk prof. mr. P. J. Oud, H. Gortzak, S. de Groot, 'ds. P. Zandt en dr. H. W. Tilanus. Er zullen door het huidige kabinet in het parlement geen begrotingshoofd- stukken meer worden verdedigd. Dit heeft minister-president dr. Drees gis termiddag medegedeeld na een kabi- netszitting, die van twee uur tot kwart over vijf heeft geduurd. De begrotingen van oorlog, marine, verkeer en water staat, sociale zaken en volksgezondheid en zaken overzee, alsmede de wet op de middelen en de begrotingen van het gemeentefonds, liet scheepvaartfonds, en het staatsbedrijf „artillerie-inrichtin gen" zouden de Tweede Kamer nog moe ten nasseren. Advertentie De voorzitter der K.V.P. mr. H. W. van Doorn tijdens de partijraadsvergadering voorzitter der Tweede Kamer-fractie. gesprek met mr. Romme. (Van onze parlementaire redacteur) „Er zijn waarden in de politiek, die een brede basis te boven gaan. Daarom heb ik gemeend mijn deel te moeten opbrengen in het scheppen van een situ atie, waarvan het land helaas de dupe is geworden. Ik betreur dit diep en eigenlijk meer dan ik kan zeggen". Prof. Romme heeft op de Partijraad van de K.V.P. deze conclusie getrokken uit wat hij noemde een „kabinetscrisis in optima forma", die thans is ont staan. Volgens hem heeft de brede ba sis een deuk major gekregen, maar dit was door de houding van de socialis ten niet te voorkomen. „Er moet een eind komen aan het toegeven aan de socialistische ministers". Prof. Romme bevond zich in de wat pijnlijke situatie te moeten spreken over zaken die zijn gehoor uitermate interesseerden, maar waarover hij eigenlijk nauwelijks spre ken kon. Hij kwam ongeveer recht streeks van het Haagse Huis ten Bosch, waar hij als fractievoorzitter van de K.V.P. zijn adviezen aan de Koningin had gegeven. In die adviezen was zijn antwoord op de vraag, die de Partij raad bezig hield, ongetwijfeld haarfijn omschreven. De gelegenheid om een overzicht te geven van de gebeurtenis sen op politiek gebied greep hij echter gretig aan. De katholieke fractieleider besprak zowel de directe aanleiding als de die- Minister Hofstra zal maandagmiddag in de Tweede Kamer zijn belasting- ontwerpen afhandelen met dien ver stande dat de werkingsduur ervan ingevolge het feit dat donderdag het amendement van de vaste commissie zowel als de motie-Romme zijn aan genomen tot één jaar wordt beperkt. De ontwerpen omvatten een verlenging van de geldende verhoging der omzet belasting op bier, TV-toestellen, banden, personenauto's, benzine, siga retten en radio-toestellen en een vrij stelling van omzetbelasting op sigaren. Het is in 's lands belang nodig dat zowel Eerste als Tweede Kamer deze ontwerpen vóór 1 januari goedkeuren. Vóór deze datum moeten deze wetten in het Staatsblad zijn verschenen. In verband hiermede heeft minister Hofstra bij de Tweede Kamer een nota van wijzigingen op deze wetsontwerpen ingediend. Daardoor wordt de geldig heidsduur tot één jaar beperkt. De minister heeft zijn nota vergezeld dot- gaan van de volgende brief: ,"Na. "f* conflict, dat zich donderdag j.l. bij de bèhandeling van de belas- tmgontwerpen heeft voorgedaan, be- noort naar normaal staatsrechtelijk ge- oruik de behandeling van het tweetal ontwerpen van wet eerst voortgang te vinden, nadat deze conflictsituatie tot een oplossing is gebracht. Bijzondere omstandigheden van zakelijke aa- I heb ben evenwel de ministerraad tot nader beraad genoodzaakt. De vraag moet immers worden beantwoord of en zo ja op welke wijze kan worden voorkomen, dat de donderdag ingetreden toestand er toe zou leiden, dat met ingang van 1 januari a.s. op fiscaal gebied een toestand intreedt, die, naar vrijwel al gemeen gevoelen, zakelijk niet juist is. Hierbij moet een onderscheid worden gemaakt tussen het wetsontwerp be treffende de directe belastingen en dat betreffende de indirecte belastingen. Het stelsel van heffen van de directe belastingen dwingt niet tot een verde re behandeling van het desbetreffende wetsontwerp, met afwijking van het bo venvermelde staatsrechtelijk gebruik. Zulks is wel het geval bjj het wets ontwerp betreffende de indirecte belas tingen. Zonder nadere voorzieningen zouden immers de verlenging van de verhoging van de belasting op benzine en de vrijstelling van omzetbelasting op sigaren op 1 januari komen te ver vallen. Voor het toepassen van enige terugwerkende kracht ten aanzien van de daarin vervatte indirecte belastin gen, die immers onmiddellijk aanslui ten bjj invoer en vervaardiging hier te lande, bestaan voor de hand liggende zeer ernstige bezwaren. Op grond van het vorenstaande acht de regering zich gehouden, in het alge meen belang, die voorzieningen aan de Kamer voor te leggen, welke noodza kelijk zijn om een verdere behandeling van het tweede wetsontwerp mogeljjk te maken. In verband hiermee biedt ondergetekende de Kamer een daartoe strekkende nota van wijziging aan. Al dus wordt, bij aanvaarding, voldoende tijd geschapen om overigens tot een normale afwerking van de belasting voorstellen te geraken." pere oorzaken van (lit ernstige conflict, dat hem in een vrij sombere stemming had gebracht. Deze had hem zijn gevoel voor humor echter niet geheel doen ver liezen. Prof. Romme liet de vergadering dis cussiëren, waarbij aanhoudend de vraag werd gesteld, welke koers nu moet worden gevólgd. Men sprak met veel animo over de mogelijkheid van vervroegde verkiezingen. „Waarschijnlijk heeft U in meer of mindere mate gelijk", was het ant woord en: „Het is onreëel er geen overweging in te zien". Of: „Ik kan er niet genoeg over horen". Mevrouw van Nispen vroeg, of de heer Romme al thans een theoretische mogelijkheid wil de aangeven. ,,U zult wel niet een rein theoretische maar een enigszins prak tisch theoretische bedoelen. Ik begrijp dat U het verschrikkelijk graag wilt weten, maar ik wil er verschrikkelijk graag over zwijgen". Naar de mening van prof. Romme heeft prof. Oud in de Tweede Kamer, toen hij een rompkabinet als oplossing aangaf, juist dat gezegd wat hjj aan de Koningin ging adviseren. „Het is een kwestie van stijl, maar het is de mij ne niet", was de mening van de ka tholieke fractieleider. Over het rompkabinet zei prof. Romme, dat de katholieke en protes tant-christelijke ministers er verstan dig aan hebben gedaan de raad van prof. Oud niet op te volgen. Dan zou den zij „terwijl de baas (Drees) weg gaat, gedaan hebben alsof hun neus bloedde en gewoon in het kabinet zijn gebleven". Prof. Romme begreep, dat deze ministers een ander standpunt hebben ingenomen. „Wanneer een premier ontslag neemt, moet de Ko ningin geheel vrij kunnen zijn in haar beslissingen. Daarvoor moet zij over alle portefeuilles kunnen beschikken". Als de diepere oorzaak van het conflict zag prof. Romme het gevoel van grote ongerustheid, waarover mr. in 't Veld in de Eerste Kamer heeft gesproken. Mr. in 't Veld doelde in dit verband op het verzet van de K.V.P. tegen de permanente prijsbeheersing bij de vervreemding van landbouwgron den, maar dit weinig belangrijke feit kan de oorzaak van die onrust niet zijn. De wet is door de Tweede Kamer notabene voor vier jaar aanvaard. Dat is tot ver na 1960, wanneer dit kabi net zijn verantwoordelijkheid zou over dragen. De katholieke spreker be streed de mening van dr. Drees, dat bij de kabinetsformatie deze zaak als een programmapunt zou zijn vastgesteld, zo dat de K.V.P. van het regeringspro gram zou zijn afgeweken. Helaas zijn de archieven nog vele jaren geheim, maar ik zou daaruit gemakkelijk kun nen bewijzen dat het absoluut geen pro grampunt is geweest, zo merkte hij op. De heren moeten niet zo gemakke lijk over woordbreuk spreken. Men kan ook aantonen, dat een programpunt, dat wel degelijk als zodanig is aangekon digd, zoals de vakantiespreiding, thans ineens is vervallen. De spanningen, die in de P.v.d.A. heersen, moeten worden terugge bracht tot de verwachtingen omtrent de verkiezingen in 1960. Die spannin gen zijn begrijpelijk, maar prof. Rom me betreurt het, d-.t er iets zo ver derfelijks uit voort kan komen als de pogingen van mr. Burger om met een motie de Nieuw-Guinea-politiek te gaan ondermijnen. Hij zag ook in de P.v.d.A. de nei ging ontstaan om zichzelf steeds meer de leiding over regeringszaken toe te eigenen. De aanleiding tot de crisis is vol gens prof. Romme geweest het „onaan vaardbaar", dat minister Hofstra heeft uitgesproken tegen de wens van de Ka mer om de belastingverhogingen slechts (Vervolg op pagina 5) De nieuwe onafhankelijke Afrikaanse staat Guinea is gisteravond door de Al gemene Vergadering der Verenigde Na ties toegelaten als 82ste lid van de vol kerenorganisatie. Niemand stemde te gen, aldus meldt Reuter, alleen Frank rijk onthield zich. Guinea's vertegen woordiger by de V.N. is Diallo Telli. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Het 22 meter lange ballistische projectiel Redstonevormt nu ook een deel van de uitrusting van de Amerikaanse troe pen in West-Duitsland. Deze foto werd gemaakt tijdens een demonstratie met de ..Redstone" op de basis bij Mainz. Het 31 ton zware gevaarte kan een atoom lading vervoeren of uitgerust worden met een conventionele springlading. iiiHiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniimiiiiiiiiMiiMiimiiiiiiiiimi o D! o42:331^ havenarbeider C. A. bmits-Schouten is gisteren omstreeks naif zes in de Maastunnel dodelijk ver ongelukt. H;j reed op zjjn motorfiets in de westelijke buis, dus in zuidelijke richting en maakte, op het ogenblik, dat ntl zich juist temidden van twee auto's bevond, te vroeg een zwenking naar links, zodat de chauffeur van de vracht auto die hem achteropreed, de motor rijder raakte. De man viel en kreeg de beide voorwielen van de auto over zich heen. Tijdens het vervoer naar het Zui derziekenhuis bezweek hij aan de ver wondingen. Getuigen van het ongeluk wordt verzocht zich met de Rotterdam se politie tel. 35888) in verbinding te stellen, zodat deze de juiste toedracht van het ongeluk zal kunnen reconstrue ren. Het verkeer door de westelijke tunnel buis werd tot half zeven over de Maas bruggen omgeleid, maar nog tot kwart over zeven vormden zich eindeloze files tengevolge van de opstoppingen, die het omleggen tengevolge had. Het „Haags Vocaal Vrouwenen semble" en het „Residentie-vrouwen koor", beide onder leiding van Arthur Orobio de Castro, zullen begin April in Parijs een concert geven. (Van een medewerker) De manier, waarop wij iets onder woorden brengen, verandert nogal eens. „Werkloosheid" noemen we tegenwoordig „arbeidsreserve"; „bezui niging" werd „consumptiebeperking". Het is vaak net alsof we bang worden om de dingen bij hun ware naam te noemen. Wij voor ons hechten er als regel aan om een misschien wat ruwer klinkende naam voor in zich ruwe zaken maar te handhaven. Voor ons is een werkloze nog altijd de man, die een groot materieel offer moet dragen en vaak een groot geestelijk verdriet heeft. Het mooier klinkende woord „arbeids- reservist" tracht ten onrechte de harde kanten te verhullen. Bij deze o.i. minder nuttige woordom groei maken we gaarne minstens één uitzondering. Vroeger spraken we alge meen over het „oude-mannen- en -vrouwenhuis", over uitstapjes voor „oudjes". En dë aanduiding „oud" was dan zo ongeveer hetzelf de als stumperig, hulpbehoevend enz., om nog maar geen erger uitdrukkingen te gebruiken. Bovendien betekende voor het overgrote deel van de werknemers oud worden tevens: vervallen tot een staat van armoede. „Ouderdom komt met gebreken" geldt weliswaar ook thans nog, maar hoe heel anders dan vroeger! Thans spreken we vrij algemeen van „bejaarden" in allerlei woordverbindin gen. Bejaardenzorg, bejaardencentra, arbeid voor bejaarden enz. Het woord bejaarde heeft in onze taal (nog) geen minder gunstige gevoelsbetekenis. Het wil gewoon zeggen dat iemand die de 65 gepasseerd is, in de huidige mense lijke verhoudingen veel jaren telt en dus be-jaard is. ervolg op vagina 5) Advertentie GROTE HOUT Paus Joannes XXHI heeft de Pool se kardinaal Wyszynski en de Duitse kardinaal Frings benoemd tot leden van de Heilige Congregatie van het Con cilie, aldus bericht United Press Inter national. Dit betekent niet, dat de twee kardinalen thans deel uitmaken van de Romeinse Curie. Slechts zullen zij meer dan anders in Rome moeten vertoeven om geraadpleegd te worden over kwes ties van kerkdiscipline en soortgelijke zaken. Advertentie Het is zeker en gewis in zijn klasse de beste is Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land hebben bepaald dat de Noordhol landse vlag die reeds enige jaren offi cieus in gebruik is, thans definitief is vastgesteld. Zij is samengesteld uit drie liggende of horizontale banen van gelij ke hoogte in de kleuren van het pro vinciale wapen: geel (boven), rood (mid den) en blauw (onder). Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 Verwachting to zondagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Enkele opklaringen, maar ook hier en daar enige regen. Vannacht plaat selijk mist en in het binnenland temperaturen om het vriespunt. Mor gen iets lagere temperaturen dan vandaag. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Zondag: Zon: 8.40-16.28. Maan: 11.06-21.15. Maandag: Zon: 8.41-16.28. Maan: 11.36-22.24. max neersi. Station Weei temp. sfgei. gisteren 24 uur Stockholm licht bew. -13 0 Oslo zwaar bew. -9 0.2 Kopenhagen geheel bew. 0 0 Lo* den zwaar bew. 2 4 Amsterdam half bew. 5 6 Brussel geheel bew. 5 5 Luxemburg geheel bew. 6 9 Parijs geheel bew. 8 4 Nice regen 9 0.3 Be- 'tjn regen 1 1 Frankfurt regen 7 4 München regen 4 7 Züricb regen 6 11 Genève regen 8 20 Locarno geheel bew. 3 0 Wenen mist 1 0 'nnsbruck geheel bew. 1 0.3 Rome zwaar bew. 12 0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1