HET GEBEURDE OP KLAARLICHTE DAG; eenvoudige, boeiende film i A TALE OF TWO CITIES Ook in Heemstede een afdeling van het Reumafonds Stille Armen I De sloppen van Liverpool Jesse James, de wraak zuchtige bandiet Ik was aan hem verslaafd Reprises en prolongaties Irma Kolassi zingt in Haarlems Tuinzaal Gasvoorziening in Hoofddorp met propaan? Drie jubilarissen bij Augustijnen in Haarlem HULDE VOOR J. DIX BIJ ZIJN AFTREDEN ALS BESTUURSLID H.F.C.-Purmersteijn Reserve-politie Heemstede 10 jaar BREIW Ol Oplichter weer voor de rechter Apotheken- en doktersdiensten Roxy Lido (■HOEN Studio Bloembollencultuur Heemstede Weinig veranderingen in Kennemer damcompetitie Haarlem Maar hij liep nu niet weg ZATERDAG 13 DECEMBER 1958 PAGINA 2 Rembrandt Haarlem e.o. Films: Diversen: Luxor CENTRALE VERWARMING POW-R-MAT1C Cüebranders H.H. Missen op zondag in dekenaat Haarlem Bromfietser reed in op personenauto Subliem recital met weinig belangstelling Gemeenteraad beslist op 11 december K.A.J.-jongeren op de planken Burgerlijke Stand Haarlem Personenauto in de bocht tegen boom gereden „Het Witte Paard" Nationale zwem vier kamp bij D.W.T. in Dammers gaan klaverjassen Morgen 2 uur Spanjaardslaan Damnieuws van V.K.D. Concert serie V van het N.Ph.O. Contact-bijeenkomst in Boekenrode WASSERIJ DUYN FILMJOURNAAL De inspecteur (Heinz Rühmann) en de moeder van zijn „lokaas" De Zwitserse film „Het gebeurde op klaarlichte dag", van de ex-Hongaarse regisseur Ladislao Vajda is gemaakt naar een roman van Friedrich Dürrenmatt, die we kennen als de schrijver van een paar voortreffelijke en spirituele de tectives en van het ook in Nederland gespeelde toneelwerk ..Het bezoek van de oude dame". Vajda's filmverhaal, door Dürrenmatt geschreven, vertelt een thriller, waarin de politie vergeefs zoekt naar een kindermoordenaar. De eerste verdachte bekent na eindeloze verhoren en hangt zich op in zijn ceL Volgens de politie-autoriteiten is hier mede de zaak uit de wereld. Volgens commissaris Matthai (Heinz Rühmann) is ze pas begonnen. Hij neemt ontslag uit de dienst en gaat op zoek. We slaan over,'wat hij allemaal uitvoert, maar in het kort komt het hierop neer, dat hij een meisje van zeven als een soort lokaas gebruikt. De truc slaagt en de schurk wordt ingerekend. Aangezien het kind een lieve, jonge en niet gehuwde moeder heeft, vermoeden we voor de CINEMA-PALACE: Liane, het meisje uit het oerwoud, voiw.; 2, 4.15, 7, 9.15 uur. FRANS HALS: De strijd in de JBirma- jungle, 18 jaar: 2 30- 7, 9.15 uur. Zo. 2. 4.15, 7, 9.15 uur. Di. 2110 en 8 uur. UDO: Ik was aan hem verslaafd, volw.; 2. 4.15, 7, 9.15 uur. Za-av.: Zij was zeventien jaar, ontr. LUXOfi: De sloppen van Liverpool, 14 j.; 2, 7. 9.15 uur. Za. en zo. 2, 4.15, 7, 9.13 uur. Do.: Er kan nog meer bij, 14 jaar; 2, 7, 9.15 uur. MINERVA: T.m. zo.: Und Abends in die Scaia, alle leeft. Za. en zo. 7, 9.15 uur. Za. en zo.: Niets dan pech, a. L Za. 2.30 uur. Zo. 2, 4.15 uur. Di.: Op hoop van zegen, 8.15 uur. REMBRANDT: Het gebeurde op klaarlichte dag. 18 j.; 2, 4.15, 7, 9.15 uur. ROXY: Jesse James, de wraakzuchtige bandiet, 14 jaar: 2.30, 7, 9.15 uur. Zo. 2. 4.15, 7, 9.15 uur. V.a. ma.: De vlucht der plunderaars, 18 j.; 2.30, 7, 9.15 uur. STUDIO: In de schaduw van de guillotine, 14 jaar; 2.15, 7, 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Zaterdag 13 december Schouwburg, uur: Toneelgroep Theater met „den moordverhaal", blijspel van Ar thur Watkyn. Regie: Cruys Voorbergh. Teisterbant, 8 uur: R. Gouze spreekt over Francjoise Sagan (Ook voor Genootsch. Ne derlandFrankrijk) Zondag 14 december Geb. St.-Bavo, 8 uur: Advents- of Kerst viering KAB; met p. H. de Greeve. Schouwburg, 8 uur: Toneelgroep Theater met :n moordverhaal". blijspel van Ar thur Watkyn. Regie: Cruys Voorbergh. Maandag 15 december Schouwburg, 8 uur: Toneelvereniging Gilbert Japicx speelt „Ut 'e pas". Minerva, Heemstede, 8.15 uur: Concert door Amsterdams Kamermuziekgezelschap voor Heemsteedse Kunstkring. Bissch. Museum, 8 uur: Middeleeuwse kunst in de Noord-Nederlanden, lezing G. •r, W. Haarlem Apotheken: J. Krijnen, Eksterstraat 100, tel. 51959; Begemann en Sneltjes, Kruis weg, tel. 10043; v. Rijn, KI. Houtweg 15, tel. 10539. Doktersdienst: Indien geen hulp van huisarts fa. Mathöt, tel. 11990. Tandarts: J. ten Hones. Heemsteedse Dreef 184 Heemstede, tel. 39665. Wijkverpleging: Wit-Gele Knus, tel. 13863. Dierenarts: J. Hagedoorr.. Heemsteedse Dreef 11, Heemstede, tel. 35521. Ziekenvervoer: GGD, tel. 14141: Margriet, Turfmarkt 10, Haarlem, tel. 21400. Aerdenhouf Apotheek: Heemsteedse Apotheek, Bin nenweg 98. Heemstede, tel. 38197. Doktersdienst: W. Ulrici, Spiegelenburgh- laan 20, tel. 27888. Heemstede Apotheek: Zie onder Aerdenhout. Doktersdienst: J. Layendecker, Raad huisplein 9, tel. 38103; J. van I uin, Bron stee weg 78, tel. 34445. Bloemendaal Apotheken: Bloemendaalse apotheek, Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal, tel. 57903; De Wilde, Broekbergenlaan 42, Sant poort. tel. 02560-8284. Doktersdienst: J. Bosch, Bloemendaalse weg 84, tel. 32655. Overveen Apotheek: zie onder Bloemendaal. Doktersdienst: C. Post, Gilles School meesterlaan 2, tel. 10367. Zandvoort Apotheek:. Zandvoortse apotheek, Hal testraat 3, tel. 2389. Doktersdienst: H. v. Es, Kostverloren- straat 4, tel. 2058. Santpoort ARTSEN: Ph. J. Haselager, Hoofd straat 153, Santpoort, tel. K 2560-8570. Apotheken (ook nachtdienst): Apo theek De Wilde. Broekbergenlaan 42, Santpoort, tel. K 2560-8284, en Bloemen daalse apotheek. Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal, tel. K 2500-22181. commissaris en haar nog een tweede oplossing. Wat men uit een verhaal van Dürren matt tevoorschijn wil zien komen: een uiterst intelligente ontknoping van een uiterst intelligent bedachte intrigue, krijgen we niet te zien. Een enkele uit zondering daargelaten, blijft de film ver beneden de atmosfeer die Dürren matt in zijn boeken weet op te roepen. Hij heeft blijkbaar ditmaal „maar" voor de film geschreven en Vajda de rest overgelaten. Maar wèl mag men zeggen, dat Vajda, die kennelijk met eenvoudige middelen en enigszins voor de vuist weg heeft moeten werken, een bedachtzame film tot stand heeft ge bracht, zonder goocheltoeren, zonder glans, maar toch de aandacht boeiend. Typisch een film uit een klein land, waar men kalm aan moet doen, maar ook een film, waar enig talent aan be steed is. In Rembrandt voor boven de achttien. Een Engelse film, die probeert dui delijk te maken dat de rock 'n roll- jeugd nog niet zo slecht is als ze al tijd wordt afgeschilderd. De hoofdfiguur wordt opgeroepen in militaire dienst en doet werkelijk zijn best zich aan te passen, maar hij wordt steeds weer verkeerd begrepen en zelfs beschuldigd van moord. Door de hulp van zijn moe der, zijn meisje en de aalmoezenier komt evenwel alles aan het slot weer goed. Het verhaal is goed bedoeld, maar uiterst simpel verfilmd. Boven 14 jaar in Luxor. In Roxy huizen deze week de James Brothers. Zij die mogen veronderstellen hier een of ander zangduo te kunnen zien, komen bedrogen uit. De enige, die hun stem verheffen, zijn de revolvers, waarmee de broers Jesse en Frank al lerlei misdaden plegen. Zfl doen dit uit wraak tegen het verleden, want tijdens de Amerikaanse burgeroorlog stond het gezin James voortdurend bloot aan wreedheden en vernederingen. Als vele bendeleden van het moorden en plun deren al ruimschoots genoeg hebben, besluit Jesse nog éénmaal een grote overval op touw te zetten. Het wordt de ondergang van de bende, want door een verzuim van een der bendeleden ontstaat er een grote klopjacht, waaruit alleen Jesse en Frank levend te voor schijn komen. Zij beloven elkaar ver der braaf te zijn, een streven dat ten opzichte van Jesse mislukt, omdat een vriend daar een heel naar stokje voor steekt. Toegang boven veertien jaar. Vanaf maandag draait in „Roxy" de spannende bandietenfilm „De vlucht der plunderaars". 18 jaar. Ik was aan hem verslaafd is de niet zo geslaagde vertaling van de titel Ich war im horig, een film van Wolf gang Becker. Men ziet hier hoe een een zame vrouw, directrice van een grote fabriek, verliefd wordt op een avontu rier, die met zijn charme indruk op de vrouw maakt. Zij is zó onder zijn macht dat zij de fabriek verwaarloost en de familiejuwelen te gelde maakt. Aan het slot van de film ziet men haar in totaal berooide toestand, terwijl de gewetenloze man haar laatste geld op maakt. Hij ontloopt zijn straf echter niet. De film is weinig meer dan een routine-produkt, hoewel hij hier en daar wel geslaagd is. In Lido voor boven de achttien. Cinema Palace verlengt voor volwasse nen de vertoning van „Liane, het meisje uit het oerwoud", een filmpje rond een slecht gekleed meisje. Minerva draait tot en met morgenavond „Und abends in die Scala", voor alle leeftijden en met Caterina Valente. Morgenmiddag wordt „Niets dan pech" vertoond met Stan Laurel en Oliver Hardy. Voor alle leeftijden. Dinsdagavond wordt de Ne derlandse film „Op hoop van zegen" vertoond, een vooroorlogs produkt met Esther de Boer van Rijk. Voor achttien jarigen. In Frans Hals wordt een betere oorlogsfilm gedraaid, getiteld „De strijd in de Birma-jungle", die de strijd tegen de Japanners vertelt, Voor 18-jarigen en ouderen. Advertentie BLOEMENDAAL - TELEF. 54855 Kathedraal: 6.30, 7.30, 9 H., 11 en 12 uur. St. Antonlus, N Groenmarkt: 6.30, 7.30 8.30 H., 10, 11 en 12 uur. H. Jozet, Jansstraat: 6.45, 8, 9.15 H. 11 en 18 uur (Avondmis). O. L. Vr. Rozen'-rans, Spaarne: 6, 7.30, 9, 10.30 H., 12 uur. St. Jan, A'damstraat: 6.15, 7. 8.15, 9.30 H., 11 en 12.15 uur. H. Hart, Kleverpark: 6.30, 7.45. 9, 10.30 H. en 12 uur. H.H. Elisabeth en Barbara, F. Kruger- straat: 7.30, 9 H. 10.45 en 12 uur. H. Liduina, Rijksstraatweg; 7.30, 9 H., 10.45 en 12 uur. O. L. Vr. van Zeven Smarten, Rijks straatweg: 6.30. 7.30, 8.45 H., 10.15, 11.30 en 18 uur (Avondmis). H.H. Petrus en Paulus: 6.30, 7.45, 9 H., 10.45 en 12 uur. BLUL.üRNUAAJL, Allerb. Urieeenheid: 7.30, 9 H„ 10.45 en 12 uur. Hulpkerk: 7.30 en 9 uur. AERDENHOUT: 7.30, a H., en 11 uur. VOGELENZANG: 7. 8.30 H., 10 uur. BENNEHKOEK: 6.45, 8. 9.15 tl., 11 uur. ZANDVOORT: 7.30, 9 H., 11 u. Huis, in ze Duinen 8.30 uur. OVERVEEN: 7, 8, 9 H„ 10.30 en 11.30 uur. HEEMSTEDE (H. Bavo); 7.30, 8.30, 9.40 H., 11 en 12 uur. HEEMSTEDE (O. L. Vr. Hemelvaart) b.4o. 7.40, 8.40 tl. 10 11 en 12 uur. SPAAKNDaM: 7.30 en 10 HL. In de Schalkwijkerstraat in Haarlem is vrijdagavond omstreeks zes uur een 26-jarige rangeerder met zijn bromfiets in volle vaart op een personenauto in gereden. Hij kwam te vallen en bleef op het wegdek liggen. In het ziekenhuis St. Joannes de Deo constateerde men een zware hersenschudding. Het ongeval ge beurde op het punt waar de Schalkwij kerstraat breder wordt. De auto reed in de richting van de Byzantiumstraat, terwijl de rangeerder uit tegenoverge stelde richting naderde. De bromfiets werd door de botsing ernstig bescha digd. De politie verzoekt getuigen zich te melden. Een hoojdpersoon uit de film naar Dickens' roman „A tale of two cities". Naar de roman van Charles Dickens A tale of two cities, heeft de Engelse regisseur Ralph Thomas een lange film gemaakt, waarin zoveel gebeurt, dat een navertelling onbegonnen werk moet genoemd worden. Maar de avonturen van aristocraten en paupers tijdens de Franse revolutie, einde achttiende eeuw, en de bekoringen van liefde en zelfopoffering, in de meest romantische vormen, ontbreken niet, zodat liefheb bers van deze soort verhalen hun hart kunnen ophalen. De kritische toeschou wers zullen dat in mindere mate doen. A tale of two cities, die in Studio te zien is, kan door personen boven de veertien jaar gezien worden. Vrijdagavond trad onder auspiciën van het Haarlems Comité voor Kamer muziek een uitzonderlijk groot zangeres op in de Tuinzaal van het Gemeente lijk Concertgebouw. Voor een handje vol publiek zong de Europees vermaar de Griekse sopraan Irma Kolassi haar Italiaanse, Russische en Franse liede ren. Hoewel zij, wat haar donker timbre en gepassioneerde manier van zingen betreft, in de eerste plaats onder de dra matische sopranen geclassificeerd moet worden, beheerst en beleeft zij zeer uiteenlopende stijlen, wat niet alleen uit haar programmasamenstelling van de ze avond bleek, doch uit haar gehele repertoire dat onder andere Cherubini, Rachmaninof, Fauré, Ravel, Berg, Stra- winsky en Andriessen bevat. Zo gaf zij na een aangrijpend geladen vertolking van de Cherubini-aria „Ahi che forse ai miei di" een sprankelend-geestige creatie van Serpina uit „La serva pa- droma" van Pergolesi. Een ragfijne sprookjessfeer wist zij te scheppen in „La princesse endormie" van Borodin en in „Le petit poucet" van Gretcha- ninoff. Liefde en begrip voor de kozak ken sprak uit haar soldateske weerga ve van Moussorgsky's „Hopak", een fascinerend temperament vierde triomfen in „Dansons la gigue" van Charles Bordes. Bepaald ontroerd heeft zij in het kinderlijk tere „Ma poupée chérie" van de Sévérac. Voeg hierbij de prachtigste stemmiddelen en een bij kans ongeëvenaard technisch kunnen, dan is het duidelijk dat deze zangeres onder de allergrootsten gerekend moet worden, en dat het te betreuren valt, dat de opkomst van het publiek zo ge ring was. Ook was het jammer dat er na ieder lied geapplaudisseerd werd, dat verstoort de sfeer, zo ook het hin derlijke suizen van de centrale verwar ming. De planobegeleidingen van Marinet te Gallay waren subliem. T. de Vr. Voor de vergadering van 18 december stellen B. en VV. van Haarlemmermeer de gemeenteraad voor te besluiten het dorp Hoofddorp te voorzien van pro- paangas en daartoe de benodigde ge bouwen, werken en inrichtingen te stichten en ten behoeve van de voorzie ningen een crediet beschikbaar te stel len van 584.000. Ofschoon uit een en quête is gebleken, dat de belangstelling onder de inwoners van het dorp niet overweldigend is slechts 45 pet gaf te kennen van het gas gebruik te zul len maken zijn B. en W. er toe over gegaan een voorstel aan de raad voor te leggen. Zij zijn ervan overtuigd dat de belangstelling zeker zal toenemen, wanneer men beuerkt, dat het ge bruik van propaangas niet te verwaar lozen voordelen biedt boven bijvoor beeld butagas in flessen. Uit een rapport, dat de Gasstichting in samenwerking met het Centraal Bu reau voor verificatie en financiële ad viezen der vereniging van Nederlandse Gemeenten heeft samengesteld, blijkt dat een rendabele voorziening met stadsgas, zoals elders in de gemeente, uitgesloten is. Een voorziening met pro paangas via een leidingnet zou echter bedrijfseconomisch en ook in technisch opzicht verantwoord zijn. Het gas zou in vloeibare vorm in tankautos' wor den aangevoerd en worden overge bracht in hogedruktanks op de centrale voorzieningsplaats. Er zijn daardoor geen gastransportleidingen nodig, doch alleen opslagtanks. Voorts kunnen de leidingdiameters kleiner worden geno men en omdat het propaan, in verge lijking met het stadsgas een grotere calorische waarde heeft, zal het gas- volume, dat de meter passeert, ook veel kleiner zijn, dan bij het stadsgas. Volstaan kan dus worden met een klein type meter. Aanvankelijk scheen er weinig kans op, dat het project zou kunnen worden uitgevoerd. Als gevolg van het feit, dat het aantal belangstellenden lager bleek dan was verwacht en door dc rentever hoging van te investeren kapitaal bleek het niet mogelijk een ongeveer sluitende exploitatiebegroting te krij gen, ook al werd rekening gehouden met een onrendabele aanloopperio de. Nadere bestudering van het vraag stuk heeft het college er echter toe ge bracht toch een desbetreffend voorstel aan te bieden.Als terrein voor de op- slaginrichting is een smalle perceel grond langs de Nijverheidsstraat ge dacht. Nadat er ruim twee jaar lang geen toneelclub meer was opgetreden van de Kajotters in Oud-Schoten, maakte deze week een toneelclub van jong Ka jotters zijn debuut in het eigen clubge bouw aan de Lingestraat. Onder regie van de heer J. Kwakman werd opge voerd „Hans Knopenschaar, de gierige snijder". Om de belevenissen van'deze snijder met vrouw en twee spruiten, die ook erg onder zijn gierigheid te lijden hadden, hebben de ouders en Kajotters veel plezier gehad. Doordat Knopenschaar de aanvoer der van de kabouters de deur wees, toen deze om een stuk brood kwam vra gen, laadde hij diens toorn op de hals en werd hij het slachtoffer van verschil lende wraaknemingen, welke tenslotte een beter mens van hem maakten. De aalmoezenier, kapelaan Chr. Vriesekoop, als tolk van de aanwezigen, dankte de toneelclub en in het bijzonder ook de regisseur voor de moeite, welke z\j zich hadden getroost en voor deze vrolijke avond. GEBOREN: G. A. van Everdingen- Heijerman, z.; J. A. Hesse-Burkert, d.; J. B. Poelstra-Van de Vorstenbosch, d.; J. M. A. Vink-Faase, d.; E. den Herder- Van der Zijden, d. GETROUWD: H. Westendorp en A. Tholen; M. Tj. de Haan en E. J. Ch. M. van Son; G. Baars en N. Blom. OVERLEDEN: B. J. Faase, 72 jr.. Coornhertstraat; G. de Jong-Postma, 83 jr., Kamperlaan; M. Mantjes-Groen, 43 jr., Slaperdijk; A. Korthouwer-Welbo- ken, 58 jr., M. v. Heemskerkstraat; J. A. J. Holleman-Versnel, 59 jr., Wester gracht; E. B. R. Wartena, 30 jr., Witte Herenstraat 33; C. J. F. Piek-Goossens, 73 jr., Damiatestraat. ST.-BAVO De r.-k. Woningbouwver eniging St. Bavo Haarlem houdt don derdag 18 december in het Jeugdge- bouw aan het Tcylerplein haar jaar vergadering. Advertentie II A n I O IM O W II s I Van ouds bekend Tel 14609 Officieel Philips-reparateur Kruisstraat 38 - Haarlem Het convent van de paters Augustij nen te Haarlem telt morgen drie ju bilarissen. De paters drs. Aug. Kuipers, leraar wis- en natuurkunde aan het Triniteitslyceum, drs. R. Uyterwaal, conrector en leraar Frans, en V. van Leur, gosdienstleraar, beide laatsten aan het Mendelcollege, zijn dan twaalf en een half jaar priester. Maandag 15 december worden de jubilea in de schoolgemeenschap gevierd. De Trinitariërs komen om half tien bijeen in de kerk van Overveen, waar pater Kuipers een plechtige H. Mis op draagt. Daarna is de buitenkerkelijke viering in het Frans Halstheater, waar na de huldiging van de jubilaris een film werdt vertoond. De Mendeliers hebben een plechti ge H. Mis om 9 uur in de aula van hun school. Na de H. Mis volgt een korte huldiging, en vervolgens een ontbijt met leraren en vertegenwoordigers van de leerlingen en de clubs, 's Avonds om half acht treedt de r.-k. rederij kerskamer „Alberdingk Thijm" op in de aula met „Pas op, eerwaarde". Vrijdagavond is een 29-jarige adjunct directeur met zijn auto tegen een boom gereden op de Nieuwe Gracht te Haar lem. De man ree op de Nassaulaan en wilde rechtsaf de Nieuwe Gracht oprijden. Door de hevige regen beoor deelde hij de bocht verkeerd en botste tegen een boom. De auto werd aan de voorzijde beschadigd, de boom knapte af. De jaarlijkse vergadering waaraan de traditionele verloting is gekoppeld bleek ook gisteravond weer veel belangstel ling te trekken van de leden der afde ling Heemstede van de Koninklijke Al gemene Vereniging voor Bloembollen cultuur. Voor een dertigtal leden van de afdeling kon voorzitter A. J. Braam dan ook in zijn openingswoord een over zicht geven van de belangrijkste pro blemen en gebeurtenissen, welke de vakmensen in de afgelopen tijd hadden bezig gehouden. Speciaal het verzoek van de Euromarkt-partners om de ex port van Nederlandse bolbloemen te verbieden in verband met een mogelij ke marktverstorende invloed in deze Euromarkt-landen is natuurlijk een punt dat de volle aandacht verdient. In ternationale onderhandelingen betref fende deze aangelegenheid zijn dan ook gaande. Als voornaamste punt vermeldde de agenda de behandeling van de beschrij vingsbrief voor de 226e Algemene Ver gadering welke volgende week in Haar lem zal worden gehouden. Veel com mentaar werd hierop niet gegeven en de heren J. Roozen en J. Dix jr. die als afgevaardigden werden gekozen zullen dan ook hun taak kunnen beperken tot het steunen van de voorstellen van het hoofdbestuur. Een vertrouwd gezicht gaat achter de bestuurstafel verdwijnen. De heer J. F. Ch. Dix sr. die als bestuurslid aftredend was stelde zich namelijk niet meer herkiesbaar in verband met zijn leeftijd. Ruim 20 jaar maakte de heer Dix deel uit van het afdelings bestuur en hanteerde hij ook vele ja ren daarvan de voorzittershamer. Voor zijn vele verdiensten voor de afdeling Heemstede bracht voorzitter Braam hem alle dank, welke op een voorstel uit de vergadering vergezeld werd van een fraai bloemstuk. In zijn Oók in Heemstede is het gekomen tot de oprichting van een afdeling van het Nationale Reuma Fonds, welke afdeling gisterenavond haar eerste openbare bijeenkomst in het Minerva- theater hield. Voor de bestrijding van deze gevaarlijke volksziekte hoopt Heemstede een steentje te kunnen bij dragen óf zoals de voorzitter van de nieuwe afdeling, de heer H. D. Vooren het uitdrukte „een wormpje te kun nen geven aan de spreeuw". Reuma is een veel meer voorko mende ziekte, een veel gevaarlijker be dreiging van onze volksgezondheid en onze economie dan men zich in het al gemeen wel realiseert, aldus jhr. J. E. R. Feit, hoofd van de algemene voor lichtingsdienst van het N.R.F. Na polio is het de meest voorkomende ziekte die ons bedrijfsleven in een jaar tijds al leen 80 miljoen gulden aan ziekengeld kostte en in het totaal alleen al voor 480.000 ziektedagen verantwoordelijk was in de bouwvakken gedurende 1955. De zo populaire griep steekt daar nog maar magertjes bij af met 150.000 ziek tedagen en 7 ton aan kosten. Juist de meest productieve groepen worden door deze ziekte getroffen, namelijk de leeftijdsgroepen tussen 30 en 50 jaar. Uit een enquête welke is gehouden bleek dat gedurende de laatste vijf ja ren ruim 20 pet. van de ondervraagden in ernstige mate lijdende was aan reu ma. 2500 tot 3000 gevallen zouden in aanmerking zijn gekomen voor onmid dellijke opname in een reuma-kliniek, waren er het geld en de klinieken voor geweest. Reuma is namelijk niet on geneeslijk, aldus jhr. Feit, alleen het kost veel, zeer veel. Momenteel beschikt Nederland over Voordat de beslissende uitslagen voor de titel en de laatste plaatsen ko men, zijn er nog enkele partijen ge speeld welke van minder belang zijn. HDC II deed wat verwacht werd en won van Sportief met 137. Hierdoor werkten de HDC-ers zich wat omhoog doch zij kunnen de leiders toch niet meer bedreigen. In de tweede klas liet Zandvoort zich thuis de punten ontfutselen door Sant poort zij het dan op het nippertje, 911. VKD en Sportief deelden de buit even als DCY en HDC. Op de uitreis deed Zandvoort het beter en liet VKD met een nederlaag zitten, 812. De standen hebben daardoor enkele onbelangrijke wijzigingen ondergaan. Valt er van het competitieterrein weinig te melden op ander gebied is er meer en droevig nieuws. Beverwijk verloor het trouwe lid Ch. Bakker door overlijden en HDC het bekende erelid J. v. Looy die zondag door een hart verlamming werd getroffen. Beide he ren waren zeer geziene dammers in het district en de respectieve clubs zullen hen node missen. In groep I van de onderlinge com- petitie van de R.K. Schaakclub „net Witte Paard", zag Van Rijnsoever kans eindelijk de voorlaatste plaats te ver laten. Hopman liet een steek vallen, door van Huneker te verliezen, terwijl Rasing de baas bleef over Van der Velde. In groep 2 was de strijd tussen Brohet en Van der Stoop Sr., met als inzet dê laatste plaats, het belangrijkst Van der Stoop won, waardoor.- Brohet thans de rode lantaarndrager is ge worden. Raaphorst steeg in deze groep enige plaatsen door een goede over winning op Banken, terwijl Bleeke- molen tegen Hartendorp geen kans kreeg. Laatstgenoemde neemt hier thans weer de eerste plaats in. In groep 3 kwam Holtkamp door een zege op Van Schie gelijk met lijstaanvoerder Pulles Ook Haverkort Jr. won weer en heeft slechts een halve punt achter stand op zijn beide concurrenten. Van der Stoop Jr. won wederom van Puts, terwijl de partij tussen de Bont en Lu nenburg werd afgebroken. De uitslagen waren: Rasing-v. d. Velde 1-0, Hoogland- V. Rijnsoever 0-1, Huneker-Hopman 1-0 Bleekemolen-Hartendorp 0-1, Raaphorst- Banken 1-0, Brohet-v. d. Stoop Sr 0-1 de Bont-Lunenburg afgebr., Puts-v. d.' Stoop Jr.-0-1, Goedemans-Haverkort Jr' 0-1, Holtkamp-v. Schie 1-0. Voor da Bondscompetitie speelde H.W.P. 2- tegen Oosten 3 met als uitslag: v. Rijns- oever-v. d. Pas 1-0, Huneker-Marinissen 1-0, Hartendorp-Nootenboom 0-1, Blee- kemolen-Adams 1-0, Raaphorst-Frijns li-li, E. Ouddeken-Kroonsberg 0-1, Chr Ouddeken-Teeuwen li-li, v d. Meer-dé Busser Y2-V2, Banken-v. d. Haak li-li, Brohet-Bertram 1-0, totaal 0-4 voor H.W.P. 2. H.W.P. 1 speelde zondag tegen Zaan dam 4 met als voorlopig resultaat 4Va-2Va voor H.W.P. Vermoedelijk uitslag 5%-4% voor H.W.P. H.W.P. 3 speelde zondag tegen K.S.C. 2 met als voorlopig resul taat 5%-lY» voor K.S.C. 2. Vermoedelijke uitslag 51/2-41/4 voor K.S.C. 2. twee centra, namelijk een in Noordwijk en een in Nijmegen. Het N.R.F. hoopt de middelen bijeen te brengen die de Nederlandse Vereniging voor Reuma bestrijding in staat moeten stellen om hierin aanzienlijke verbetering te bren gen. In de afgelopen jaren was hier voor al 2,5 miljoen gulden beschikbaar, maar het zullen veelvouden van dit be drag moeten worden, wil men een ieder die aan reuma lijdt inderdaad naar be horen kunnen helpen. Na de belangwekkende rede van jhr. Feit werd een Engelse film vertoond die een en ander nog eens duidelijk illus treerde, zowel de ernst van de ziekte als de mogelijkheid om tot gehele of gedeeltelijke validiteit te komen. Mevrouw J. Tadema-Sporry liet na de pauze aan de hand van fraaie kleu rendia's zien wat Afrika in feite vermag te presteren. De moderne techniek en de westerse cultuur winnen hier zeer snel terrein, zo snel zelfs dat sommige gebieden Europa in bepaalde opzich ten naar de kroon steken. Zondag 14 december, aanvang twee uur, organiseert de R.K. zwemvereni ging „De Watertrappers" een nationa le vierkamp in het Sportfondsenbad te Haarlem waaraan deelnemen Raket- Delft, Leidse Golfbrekers - Leiden, N.V.A. - Bloemendaal en de organise rende vereniging D.W.T. Aan spanning zal het deze middag niet ontbreken, daar Raket vorig jaar winnaar werd van de vierkamp uit het diocees Rot terdam en D.W.T. en N.V.A. één en twee werden van de vierkamp van het diocees Haarlem. Het programma vermeldt voor drie leeftijdsgroepen, zowel bij de dames als heren, interessante nummers, waaron der de 200 meter vrjjeslag heren en 200 meter schoolslag dames. Vóór deze wedstrijden zal er eerst nog diploma-zwemmen zijn, voor D.W.T.-leden die met de onderlinge wedstrijden niet mee konden doen. Aan vang een uur. Woensdag 17 december wordt te Heemstede in Nieuw Berkenrode het traditionele Klaverjastoernooi gehou den, georganiseerd door de wnrHt St Rflvn Zoals gewoonlijk wordt er weer op'een grote ^name gerekend. Er zijn vele en fraaie prijzen. FLan- geveld Balistraat 14 Heemstede. Advertentie keer°heeft VKrfde achtereenvolgende rufken znn,w P aan het sPek ™°Sen een Vnriü- te kunnen bemachti- nun't Mn vP?ar was men slechts een derd tv, kampioenschap verwij- want vtrrïreep werd toen niet gehaald, knp T verloor verrassend van rio I, n °utsider. Ook dit jaar was Prachtig: er behoefde nog Qo, te worden gewonnen van ?ai}tpo°rt, een ploeg uit de onderste ent van de ranglijst. De hindernis werd niet genomen: het werd 8-12! Dit betekent praktisch dat het kampioen schap buiten bereik is gekomen. Het kan verkerenKrijgt VKD planken koorts als het om beslissingswedstrij den gaat? Het moet haast wel, want de eerste vijf borden behaalden in de partij tegen Santpoort slechts drie pun ten: het slechtste resultaat van de ge hele competitie. De uitslagen luiden: P. Mul-L. Visser 1-1, P. Hollenberg-J. Bakhuis 1-1, F. Visser-H. Mol 1-1, H. Rump-F. Hoek 0-2. Th. Kok-E. Zuider duin 0-2, Th. v. Wort-J. Buren 0-2, A. Masteling-F. Ipenburg 2-0, J. Lucas (in valler voor G. Faay)-H. Koster 1-1, H. Sassen-P. de Kort 2-0, R. Kok-H. de Groot 0-2. Totaal 8-12. Voor de onderlinge competitie werden gespeeld: V. Andringa-P. Beelen 0-2, A. Strikkers-A. Meyer 1-1, J. v. Roo- den-A. v.d. Vorst 2-0. Het abonnementsconcert van het N. Ph. O. op vrijdag 19 december wordt gedirigeerd door Henri Arends. Op het programma staat voor de pauze het Concerto grosso Op. 3 no. 2 van Vival di en een eerste uitvoering te Haarlem van de Symphonie liturgique van Ho- negger. Na de pauze brengt Luctor Ponse zijn onlangs voltooide pianocon cert ten gehore. Het concert wordt be sloten met 3 Slavische dansen van Dvo rak. plaats werd de heer M. v.d. Map ge kozen terwijl de heer C. M. Roo zen Jzn. herkozen werd. De rondvraag bracht de netelige kwestie van het zuur in de tulpen en het recht van reclame weer eens aan de orde. De clausule in het handels reglement achtte men vrij algemeen on bevredigend. Uit de verschillende me ningsuitingen kwam echter alleen vast te staan dat dit probleem ook hier niet dichter bij een oplossing gebracht kon worden. Hopelijk zal een effectieve zuur- bestrijding, waarnaar professor van Slochteren al lange tijd zoekt, niet te lang op zich laten wachten, dan zijn al le problemen in een keer van de baan. In „Boekenroode" te Heemstede kwa men donderdagavond de vrijwilligers van de Heemsteedse reserve-politie bij een voor de jaarlijkse contactavond, welke deze keer echter een bijzonder feestelijk karakter had vanwege het 19-jarig bestaan van het corps. Van daar dat reeds om half zeven met de feestelijkheden een aanvang werd ge maakt door een genoeglijk borreluur tje. Burgemeester, mr. A. G. A. ridder van Bappard bracht als eerste een toast uit op H. M. de Koningin welke toast gevolgd werd door een plechtig „Wilhelmus". Behalve de burgemees ter en zijn echtgenote waren deze avond ook hoofdinspecteur A. Berent- sen en adjudant Last de gast van de reserve-politie, die allen hartelijk ver welkomd werden door de voorzitter, de heer Th. A. G. Bekker. Tussen de rijk voorziene en smake lijke gangen van het diner door werd' het woord gevoerd door hoofdinspec teur Berentsen die de redenen nog eens uiteenzette waarom men tot oprich ting van het corps was gekomen en de gang van zaken gedurende de eerste tien jaren memoreerde. Ook de bur gemeester voerde op geestige wijze het woord waarin dank voor de aanwezig heid tussen de hulpen in nood, erken telijkheid voor bereidwilligheid vari de vrijwilligers gedurende deze eerste tien jaren en trots over de behaalde resul taten tot uitdrukking kwamen. In het bijzonder prees h de verdiensten van adjudant Last die :ch zoveel tijd en moeite had gegeven om het Heem steedse corps steeds op zo'n hoog pe" te handhaven. Achtereenvolgens kon burgemeester van Rappard hierna overgaan tot n uitreiken van de diploma's „ge°a7.hil- man", ook dit jaar weer door vers lende leden van het corps beha®' gn prijzen van de schietwedstrijd® tenslotte de medailles „Patriae libertas" welke namens H.M- de gin werden verleend aan een leden van het Heemsteedse corps voor trouwe dienst vanaf de oprichting van het corps. Hierna bleef men nog gezellig samen tot ver na het klokje van, gehoorzaam heid, hetgeen ook voor reserve-politie mannen eens per jaar is toegestaan. Advertentie Gratis patroon r en onderricht, Tempeliersstr^»* Opnieuw heeft een 31-jarige directeur van een Amsterdams puzzelbureau zich voor de Amsterdamse rechtbank te ver antwoorden gehad. Hij staat terecht terzake oplichting en verduistering toen de eerste maal zijn zaak_i rechtbank werd behandeld is p (op de president) weggelopeni maara- ter weer teruggekeerd. Nu weg maar bleef toch wel alle getuigen beschuldigen van me,ine andere misdrijven, stelde reeksen vragen die de president niet alle kon toelaten en bleef telkens zolang praten dat zijn zaak voor de tweede maal moest wor den aangehouden. Op 16 december zal ze voor de derde ma..l voorkomen. Verdachte wordt er van beschuldigd waarborgsommen, die agenten van het bureau hadden gestort, in eigen zak te hebben gestoken en administratiekos ten van puzzelaars te hebben geïnd zon der daar wat tegenover gesteld te heb ben. De voornaamste beschuldiging is wel dat hij een Amsterdammer een hoofdprijs van f 10.000 in handen heeft gespeeld door hem de oplossing van een puzzle voraf te vertellen en de „ge lukkige winnaar" slechts f 150 te heb ben uitbetaald. Deze winnaar heeft dit onder ede bevestigd maar verdachte noemde dit meineed en houdt vol de f 10.000 wel degelijk te hebben betaald. De president vond het echter wel op merkelijk dat dit zonder enige ophef is gebeurd terwijl bij een vroegere puzzle de prijs van 3000 wel met veel deco rum was uitgereikt. Verdachte zeide, dat hij later niets meer van publiciteit wilde weten vanwege sommige artike len in de pers. Advertentie AMSTERDAM^ EVa\RX 20 TEL. 11053 Nog ruim een veek en de actie voor de Stille Armen zal voor dit jaar weer ten einde zijn. Kerstmis nadert. Wij gaun onze voorbereidingen treffen. Vergeet daarbij niet de stille armen. De volgende giften ontvingen wij per giro: P. S. 2; M. v. d. W. 10; J. S. 10; N. N. 10. Giften voor de Stille Armen kunnen aan ons bureau, Smedestraat 5 Haar lem, bezorgd worden, of per giro wor den overgemaakt op no. 143480 ten name van de Nieuwe Haarlemsen® Courant, onder vermelding „Stui0 Armen".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2