GEHEIM CONSISTORIE nog slechts uiterlijk een raadsvergadering Ceremonie die passende aan reeds genomen luister bijzet besluiten Galeazzi Lisi geroyeerd een Bisschoppen richten pastoraal instituut op MOOIE MEISJES UIT DE LUCHT o Paus en kardinalen maandag bijeen Als lid van het Italiaans medisch genootschap Van ultr amarijn tot indigo Britse spoorwegen verduisteren tijdelijke verlichting Eens een machtig orgaan MÈÈmmm Speciale aandacht voor zielzorg en lekenapostolaat Een vreemde ontmoeting op Schiphol met Publius Ovidius Naso Premiepercentage verhoogd Advies vastgesteld tot instelling van een bedrijfsschap "7J" STB» •■Pil Kinderbijslag Fotografisch bedrijf ZATERDAG 13 DECEMBER 1958 PAGINA 9 fe^dere^taakveldlrn^K^68^",^ Miljoen bezoekers bij Fanfare Na bezoek van de prins weer gaslicht vaarte* n«uw deel Levende kerstgroep (Van onze Romeinse correspondent) TT1 het Geheime Consistorie van maandag aanstaande zal de Paus een -j Latijnse allocutie houden. Welke onderwerpen hij zal aansnijden, is niet bekend. Maar zeker is, dat de H. Vader in zijn toespraak tevens de mening zal vragen der kardinalen over de creatie van drieëntwintig kerkprinsen, eventueel over de benoeming van enige nieuwe bisschoppen en over de be noemingen ten deze, die sinds het vorige Consistorie hun beslag kregen. Niemand dan Paus en kardinalen mag deze vergadering bijwonen. Het Ge heime Consistorie heeft de allure van een besloten zitting van de Senaat der Kerk. De kardinalen is als plicht opgelegd hun mening te zeggen naar de stem van hun geweten. Maar op 15 december zal niemand der gepurperden zich verheffen om te verklaren, dat hij het in een of meer punten niet met oe Paus eens is. Integendeel, precies volgens rang en anciënniteit zal ieder opstaan, het rode kapje van het hoofd lichten en onveranderlijk het „placet" doen horen. wjn Van de latere keizertijd i woord consistorium „kei- „„i jine^; kroonraad" en vele eeu- en geleden is het nagenoeg in deze z»n overgegaan in de curiale taal der Kerk. Maar het consistorie, en in het bijzonder het geheime consistorie, heeft heden niets meer weg van een raadsver gadering. Naar de vorm een overleef- Sel uit vroeger tijden is het naar de inhoud een ceremonie geworden, een Plechtigheid, die passende luister bijzet aan reeds getroffen besluiten, waar- Voor tevoren overleg gepleegd is met Personen en instanties, met Congrega ties en adviseurs, al naargelang de Voorschriften en gewoonten zulks mee brengen. Eens evenwel is het consistorie een 0r8aan geweest met grote zeg.;en- R°hap. Het had het oude presbyteriale eoliegp en de synode verdrongen, het V® °P zijn beurt weer verdrongen door de Romeinse congregaties. Maar van deze drie bestuursvormen is het con sistorie de machtigste geweest: er Waren tijden, dat het welhaast een re- Sfentschapsraad was, een oligarchisch hchaam, waarvan de paus president Was, al was hem dan ook het laatste Woord en de uiteindelijke beslissing voorbehouden. Men kan in grote trek ken de historie van de Romeinse Cu rie (curie in de zin van het bestuurs- aPparaat, dat de Paus bijstaat in de leiding der universele Kerk) onderde len in drie perioden. Vanaf de oudste tijd tot de elfde eeuw dienden de omwonende bisschoppen en de Romeinse clerus de Paus van ad vies. Daartoe bestond het Presbyte rium, de priesterraad. Een getuige nis hierover leest men in een brief, die Paus Cornelius (251 253) schreef aan de bisschop van Carthago, S. Cy- t?P„a,nVs; Pe?e handelde over de terug- Keer tot de Kerk van een aantal volge lingen van de tegenpaus Novatianus. „Toen." aldus de Paus, „alles wat was voorgevallen, mij gemeld was, besloot ik de priesterraad bijeen te roepen (deze is ook bijgewoond door vijf bis schoppen, die die dag juist aanwezig waren) om maatregelen te treffen en tot een eenstemmig besluit te komen, Welke lijn wij tegenover hen moesten v°lgen" (Hartel-Budé, Ep. XLIX). La- ter bestond het presbyterium alleen hit de 25 (28) pastoors der Romeinse J'telkerken en de 7 (14, 18) diakens. ■Men kwam in een private woning bp- e®n, in een openbaar gebouw of m een kerk. Sinds de vierde eeuw verzorgden de zeven districtsnotarissen onder lei ding van de aartsnotaris de kanselaip- zaken, terwijl de kerkvoogden het be heer hadden over de goederen en lan derijen van de Kerk. Tweehonderd jaar later liggen kanse- _rP beheer der goederen in handen palatini aar,ts.n°taris en zeven judices Toen H P?jeisrechters. aangelegenheden en bes!iss-terza6- ke van de leer, het geloof ketterden en rechtspraak gaven sinds Tfd". eeuw de Romeinse synodes of I j de Pontifex raad. Aan deze sLodef™ men deel de bisschoppen der suhurbi caire bisdommen (de bisdommen ww gebied aan de Urbs, aan Rome èrenl den), de pastoors der titelkerken en de diakens-wijkhoofden, maar ook de bis schoppen, die toevallig in Rome wa ren of voor deze gelegenheid werden "uitgenodigd. Zo waren op de synode op 13 maart 487 niet minder dan 38 bis schoppen, 76 priesters en 6 diakens aan wezig. ..Intussen steeg de invloed der belang rijkste geestelijken in en om Rome, zij werden met de naam „cardinales" aan- Vaiwi ude ''lergé, die de leiding had uitsluiting aan ''''ze „cardinales", met wereldlijk „an en'K ander geestelijk of wereldlijk persoon, de nauskeuze op droegen, werd zienderogen hun zeg- Dr. Galeazzi Lisi, de lijfarts van wij len paus Pius XII, is door het Italiaanse medische genootschap als lid geroy eerd, aldus meldt Reuter. Zoals bekend, heeft de dokter aan de pers een be schrijving van de laatste levensdagen van de Paus verkocht. De beslissing van het genootschap maakt het voor Galeaz- zi-Lisi onmogelijk zijn medische prak tijk waar ook in Italië voort te zetten. Volgens een vriend van Galeazzi-Lisi is de professor van plan in hoger be roep te gaan bij de Hoge commissie voor medici, die onder leiding staat van een rechter. Vervolgens zou hij zich genschap in alle centrale bestuursza ken van de Kerk groter: het huidige kardinalaat was geboren. Een kardi naal werd hoofd dtr kanselarij, de kar dinaal camerlengo kreeg de portefeuil- le van financiën, de kardinaal groot- penitenciër deed zijn intrede in de ge schiedenis en in de veertiende eeuw kwamen de rechtbanken der Rota en Signatuur en de Secretarie der Breven tot stand. Rond de twaalfde eeuw raakten het presbyterium en, voor wat de belang rijke dagelijkse adviezen aangaat, ook de synodes en concilies in onbruik. Het reeds bestaande consistorium werd pauselijk kabinet en centraal bestuurs lichaam. Toen werden ook bisschoppen van buiten Rome, als kardinalen, in de consistoriale zaken betrokken. Op den duur steeg de macht van het consis torie, geljjk boven al gezegd, soms wel haast tot medezeggenschap. Dit was een novum. Want tot dan toe waren het, althans de jure, de pausen die alleen beslisten, ook ai ging het in de oudste raadsvergaderingen „huiselijk" toe. Vier eeuwen lang heeft het con sistorie een uiterst belangrijk aandeel in het kerkbestuur gehad, tot het in de 16e eeuw technisch langzamerhand ver ouderd was, ook al beschikte het con sistoriale college over een staf van re- ferendarii, notarii, scribae, apocrisiarii en hoe men deskundigen en beambten ook verder noemde. De raad was te klein geworden en niet meer bij mach te alle zaken nog collegiaal af te doen. Toen ontstonden de eerste congre gaties, gespecialiseerde kerkelijke mi nisteries: in 1542 die der Inquisitie, in 1564 de Congregatie (tot uitvoe ring van de besluiten) van het Conci lie (van Trente), enkele jaren nadien de Congregaties van de Index en van de Bisschoppen. Paulus IV (1555-1559) had een uitgebreide commissie be noemd tot hervorming van het kerke lijk bestuur. Maar de arbeid schoot niet op. Volgens een bericht uit 1574 bestond er toen naast enige werkelij ke congregaties een verwarrend lan ge reeks andere, die in feite meestal niet meer dan commissies ad hoe wa ren: b.v. om de overstromingen van de Tiber tegen te gaan, voor een nieuwe uitgave van de H. Schrift, we gens de wanorde op Malta. Het is de grote magistraat Sixtus V geweest, die in 1588 orde op zaken stel de. Hij verdeelde de Curie in vijftien kardinaalsdepartementen voor kerkelij ke, als wereldlijke bestuurszaken, hij stelde het aantal kardinalen, hun werk kring en hun bevoegdheden definitief vast. Daardoor werd een einde ge maakt aan de positie van het consisto- rie, de oude kroonraad, en aan een ein- deloze strijd over competentiekwesties. Tevens werd in feite hierdoor de sou- vereine zeggenschap van de paus her steld. De congregaties waren alle van de Pontifex afhankelijk en deze wees uit het H. College de prefecten als mi nisters, bij sommige secretarissen als onderministers aan. En deze ordening, uiteraard herhaal delijk gewijzigd, aangepast en her vormd, kent de Kerk heden nog. De bijeenroeping van de te Rome aanwe zige kardinalen in het consistorie, m raadgevende vergadering dus, werd al lengs minder en minder tot van de consistories slechts een rituele plech tigheid overbleef. Bisschoppelijke con sistories hebben onder deze naam be staan in sommige diocesen nog. Muta tis mutandis zou men ook van dekena le consistories kunnen spreken, van pa rochiële zelfs: de vergadering van pas toor en kerkmeesters. In ons spraakge bruik tenslotte is het woord gebleven in de Hervormde Kerken, waar de do minee en zijn ouderlingen hun kerkelij ke raadsvergaderingen hebben in de c°nsistoriekamer Op een atelier in Rome worden de hoeden voor de nieuwe kardinalen, die tijdens het Consistorie worden gecreëerd gereed gemaakt. De Nederlandse bisschoppen hebben besloten tot oprichting van een Neder lands pastoraal instituut en als direc teuren daarvan benoemd prof. drs. J. H. A. Vermeulen, seminarie Rijsenburg te Driebergen en mr. L. C. Baas, voor zitter landelijke Kath. Actie te Amers foort. In een toelichting op hun besluit zeggen de bisschoppen dat iedereen er van overtuigd is dat in deze moderne tijd de zielzorg voor nieuwe en grote problemen wordt gesteld. Onophoudelijk moet de vraag worden gesteld of de huidige zielzorg en spe ciaal sommige zielzorgmethoden aan de problematiek van deze tijd zijn aange past. De Nederlandse bisschoppen vra gen zich met bezorgdheid af of er niet een zekere kortsluiting valt te constate ren, een tekort in aanpassing aan de geestelijke noden en aspiraties van vele individuele gelovigen of van groeperin gen van gelovigen, een wederzijds te weinig elkaar verstaan, misschien omdat men ieder een eigen taal spreekt, die voor de ander vreemd is. Om hierin verbetering te brengen hebben de bis schoppen gemeend te moeten overgaan tot de oprichting van een Nederlands pastoraal instituut. De taak van het instituut zal zijn: het bestuderen van vraagstukken be treffende instituten en methodes van zielzorg en lekenapostolaat, het uit brengen van adviezen daarover, het verzorgen van publikaties daarom trent, het verlenen van hulp bij de vorming van geestelijken en leken, die op een of ander gebied van ziel zorg of lekenapostolaat behoefte heb ben aan voorlichting of opleiding, en het stimuleren van nieuwe of veran derde aanpak van werkzaamheden van zielzorg of lekenapostolaat. Het bestuur van het instituut is sa mengesteld uit de volgende personen: Mgr. H. J. van Deursen, president The- ologicum te Warmond, voorzitter prof. dr. H. Boelaars C.ss.R. te Wittem. secre taris, prof. dr. A. A. Ariens, philoso- phicum Dijnselburg Huis ter Heide pen ningmeester, prof. dr. ir. F. Teilegen, Amersfoort, mr. dr. Th. Keulemans O.Carm. Den Haag, aalmoezenier G. de Vet, Breda. Het Nederlands Episcopaat hoopt, dat dit instituut, dat is gebouwd op de samenwerking van Episcopaat, regu lieren, seculieren en leken, van dienst zal kunnen zijn aan de zielzorg in Ne derland. bnettöV ,met donderdag 11 december stra's L vertoningen van Bert Haan- een miv" e in Nederland meer dan mière 23 oktober™6*618 Pr6~ Van tijd tot tijd wordt aan de Britse staats spoorwegen verwe ten dat zjj de koninklijke familie te overdreven in watten leggen. Het is Meer eens zover en dit maal js de jdacht dat eiectrisch licht geïnstal leerd werd in een nog ,an gasverlichting voor den station, toen de her- °g van Edinburgh daar op bezoek kwam, maar dat de electrische ver lichting na zijn vertrek Weer verdween. Inwoners van Chester field, Derbyshire, die van dat station gebruik ma ken, hebben bij de Britse spoorwegen fel tegen deze gang van zaken geprotes teerd. De electrische lam pen werden geïnstal leerd, opdat prins Philip kon zien waar hij ging, toen hij drie weken ge leden bij een bezoek aan de streek naar zijn trein wandelde. Het perron was geboend en geschrobd en de anders slecht-ver- lichte hal schitterde door het electrische licht en de wrijfwas. De forensen en andere vaste klanten juichten toen het licht aanging: hierop hadden zij nu reeds jaren gewacht. Maar toen de prins weg was, verdwenen ook de electrische lampen en kwamen de zes gaslam pen van het stationnetje weer in bedrijf. De te leurgestelde inwoners van -hesterfield waren voor al kwaad omdat prins Philip op bezoek was ge nische hnoaatSelyke tech- mscne hoge school in ge bruik te stellen V-n de zijd" van de spoorwegen heeft men ter verdediging aangevoerd dat het geen zin had de lampen te laten zitten Het was allemaal prov?' sorisch. Overal hingen kabels. De omschakeling op eiectrisch licht van het station wordt voor bereid, maar wanneer het zover is kan nog niet gezegd worden. Over het algemeen wordt aan de Britse spoorwegen verweten dat zij aan de koninklijke fa milie hun ware gedaante niet tonen. Nooit zal ko ningin Elizabeth een sr.e- rig station zien, haar trein wordt altijd gepoetst tot hij glimt als nieuw, en stationschefs zetten vaak een hoge hoed op wan neer de koningin door hun station komt. p een betoverde middag vol onwerkelijke schemer hebben tiuj met Publius Duidius Na- so op Schiphol gewandeld. Ja, ja, dit zal verbazing wekken. Ook in ons hoofd stormden de ged,achten door elkaar als de wild opfladderende vogels in een volière toen wij hem ontmoetten. Ovidius herboren en hier, op enkele kilometers van Amsterdam temidden van het lawaai en het be weeg dat onze wonderbaarlijke eeuw teweeg kan brengen? „Ik zal telkens herrijzen als het .vrouwelijk-schoon weer de adoratie geniet naar onze Romeinse zeden" verklaarde Ovidius even duidelijk als geheimzinnig. En zijn hand op zijn smetteloze tunica slaand, voeg de hij eraan toe: „Mijn intuïtie wijst mij waar ik moet zijn" Hij wees, schril tussen zijn tanden flui tend, naar een groepje passerende stewardessen. „Zie de bloemen van uw nieuwe wereld". We konden niet recht opgetogen zijn over deze ont moeting. Ovidius' pennevruchten zijn d'kwijls com promitterend. Zijn verbanning na het schandaal met 's Keizers dochter heeft hem klaarblijkelijk bedaagd heid noch wijsheid geschonken. Maar inderdaad, de ruim 10.000 stewardessen die er in de wereld zijn, hebben we vaak de „mooie meisjes van de Iwht" horen noemen. „Ovidius", zeiden wij, „gij die u kenner en fijn proever waant, gij moogt toch weten dat men zich schoonheid kan kopen in winkels en instituten. Wie zich met vrouwelijk schoon omringt en iedereen schijnt dit tegenwoordig te willen, Ovidius haalt een industrie in huis". Maar onze metgezel luisterde niet naar de cynische opmerking die hij had uitgelokt, geboeid als hij was ln een zeker niet onappetijtelijk schouwspel van elegantie en raffinement, waarvan hij de noeste vlijt en de geïnvesteerde guldens niet scheen te raden. Spotlust maakte zich van ons meester. Slechts in het soort blauw van hun kleding, of het ultramarijn of indigo is, herkent men de her komst van deze vrouwen. Van allen krullen de haar lokken als hyacinten; in hun ogen is de dauw van de ochtend en de nagels aan hun sierlijke vin gers zijn onveranderlijk rond als schelpen en rose als de dageraad" Amerikanen hadden ons op de vingers kunnen tik ken. In hun land kan men van sommige stewardessen nog de staat aanwijzen waar zij vandaan komen. ,Zo de meisjes van Trans Texas met haar witte cowboy - achtige 'laarsjes, haar ten gallonhats en haar grijze bolero's. Die uit Alaska zien er uit als de trappers of Eskimo's van een mode-show in de poolstreken. Van één maatschappij gaan de stewardessen gekleed in een ski-broek met laarzen en een scharlaken jak met een flatterende grote, witte bontkraag; van een andere maatschappij lopen ze op kunstig bestikte „pantoffels" van rendierhuid. Nogal absurd is de indruk die de meisjes van de in Londen gevestigde Eagle Airways maken in hun broeken tot op de knie, als Engelse voetballers, en hun luchtige bloesjes. Japan stuurt zijn stewardessen over de wereld in cimono's met gouden zonnen. En uiteraard gaan de Ierse meisjes rood haar en groene ogen gekleed in het groen van St. Patrick's land. En Ceylon zou ons niet meer in zijn thee-reclames doen geloven als de stewardessen daar niet als Indische vrouwen in een lang gewaad hun passagiers serveerden. Ovidius liet ons echter geen tijd voor een correctie. „Gij steelt van Homerus" antwoordde de Ro meinse schrijver zonder de moeite te nemen ons aan te zien ..En gij zijt blind voor massages, epileren, pedicu ren. manicuren hoogtezonbehandeling, mensendieck en al hetgeen waartoe deze vrouwen zich verplicht hebben toen zij 'de gastvrouw werden van die ge haast reizende mannenwereld" "j y gehele panorama is mij vreemd", zei hij zielskalm. „De wonderen van steen en staal die in <rankzmnige Zyn verrezen, zouden mij kunnen ffs«..den en wat gij nu opmerkt is geheimtaal tnA IÜ/V uV geaarde wijd met de arm onder zijn nndA zorBeloos zijn woorden weg. Hij riep er-li„„„ol godinnen aan en sprak vergenoegd: „De schoonste vrouwen uit alle windstreken komen hier uit de ucht vallen Urenlang wandelend, wezen wij hem op stewardessen uit Zuid-Afrika, in wier houding en gang men de vastbeslotenheid van een voortrekkersgeslacht bespeurt, die uit Canada, groot jiwh b'MVtV. en fors stappend in hun met bont gevoerde laarsjes, uit Zwitserland, waar men een bevallige molligheid kennelijk niet schuwt, uit Hongarije, waarbij we Ovidius omstandig moesten uitleggen dat, om vluch ten te voorkomen, slechts getrouwde vrouwen tot stewardessen van de Malef worden gekozen. Onze metgezel verkeerde in alle staten van ver rukking. De bloemrijkste beschrijvingen gleden hem uit de mond met een gemak alsof hij ze al vele malen gebezigd had. Zeker, ook wij toonden ons niet steeds een onbarmhartige blauwbaard. Ovidius slaakte plotseling een luide kreet en zag ons met vreemde dwingende blik aan. We moesten hem weer expliceren: „Dit zijn de stewardessen van de El Al uit Israël" „Rank als jonge cypressen, trots het hoofd op de slanke hals, en ogen nog niet zó koolzwart of een sprankje zonnegloed weerspiegelt erin, welk een ravissante adeldom", zong Ovidius, bijna buiten zich zelf van geestdrift, 't Is waar, als men op Schiphol over schoonheid spreekt, zijn de meisjes uit Israël favoriet. We moesten Ovidius bekennen dat ook ons deze charmante entourage niet onbehaaglijk was. „Maar gij, onverbeterlijk ondeugdzame, gij en uw soort genoten brengen de waanzin van de beauty in de wereld". De manier waarop hij naar ons keek, honend en niet-begrijpend, prikkelde ons. „Van veel Neder landse stewardessen kunnen wij v vertellen, Publius Ovidius Naso, dat zij per maand een tiende deel van hun salaris uitgeven om mooier te worden, en dan dient ge te bedenken dat zij bij de aankoop van hun schoonheidsmiddelen aanzienlijke kortingen genie ten. Men kan ze eens in de week bij een kapper vinden, die niet alleen haar haren knipt en laat krullen, maar ze ook spoelingen en crème behande lingen, of hoe dat ook heten mag, geeft. Ze zoeken hun kappers uit in Spanje en Zuid-Amerika, waar met engelengeduld hun haardos verfraaid wordt. Ze geven elkaar de adressen van de meest exclusieve schoonheidssalons van New York en Parijs". „Gij wilt beweren dat oliën en smeersels, poeder en parfums glans aan de schoonheid kunnen geven?" „Men wordt stewardess als men een keuring ge passeerd is van mannen die zo onderzoekend kun nen kijken als gij, Ovidius. Men zal futiele onge- rechtigheidjes aan huid en tanden moeten laten ver wijderen, anders is men ongeschikt, ook al weet men van alle keukengeheimen, alle beschavings vormen, alle veiligheidsvoorschriften, kent men vier, vijf talen. Men mag zich tien maanden lang gratis door een kapper laten verzorgen en men moet een tweedaagse cursus van niemand minder dan Elisa beth Arden doorlopen. Dat zegt u niets Ovidius: Elisabeth Arden. Maar zij is de koningin van ieder een die in beauty gelooft. En al hetgeen men ont vangt en leert zal men dagelijks met pijnlijke nauw keurigheid in de praktijk moeten brengen. Men zal zich slank moeten houden door ascese, zwemmen en gymnastiek als dat nodig is, de beste couturiers ontwerpen hun uniformen We slikten onze verdere woorden in. Ovidius had met een wanhopig gebaar zijn handen ten hemel geheven. „Nimmer aanhoorde ik zoveel duisterheden in zo'n korte tijdliet hij ons weten. „We bedoelen slechts", zeiden we berustend, „dat al te veel schoonheid van tegenwoordig uit magische potjes, tubes en stiften te voorschijn komt". Ovidius lachte uitdagend. „Begrijp ik goed dat gij niet. weet van Messalina, Julia, Augusta en andere vrouwen uit de thermen en amphitheaters; van de geheimen van haar schoonheid?" Het was lange tijd stil alvorens wij met klem vroegen: „Ovidius, zeg eens iets verstandigs, dat wij beiden begrijpen?" Het is allerminst door mijn verstandigheid dat gij mijn. naam na negentien eeuwen nog kent. Houdt echter voor ogen dat het géén zaak voor de man is zich te bemoeien met de geheimen van de schoonheid der vrouw. Verder laat ik mij niet met wijsheden in. Mijn herrezen leven zou eindigen als ik zulks deed". De raadsels waren daarmee niet uit de wereld. Waarom kiezen zoveel meisjes dit middelmatig be taalde beroep, dat zo zwaar, onregelmatig en vol spanning is dat veelal de vermageringskuren op de schoonheidsverzorging uitgespaard kunnen worden? Een beroep zonder veel promotiekansen en een con tractueel ontslag na enkele jaren? Om spoedig de gezel van haar leven te vinden; de meeste stewardessen trouwen gemiddeld na twee- en-een-half jaar vliegen, wordt dan wel eens ge antwoord. Maar ook staat vast dat de meeste levensgezellen van stewardessen niet de ooit keurig bediende passa giers zijn, evenmin de stoere captains, pursers of boordwerktuigkundigen, maar de jonge man met zijn baan ergens in de grote stad of de provincieplaats. HENK SUèR nog kunnen wenden tot het hof van cassatie. Enige tijd geleden heeft do professor tegenover journalisten ge sproken over de mogelijkheid, dat hjj naar Amerika gaat. Een afschrift van de beslissing Aan de tuchtraad is ge zonden naar de ambtenaar Aan het openbaar ministerie voor Rome met het A-erzoek na te gaan. of er aanlei ding is voor strafrechtelijk ingrijpen. In het onnis \-an de tuchtraad wordt gezegd, dat professor Galeazzi-Lisi schuldig is be\onden aan „het in ern stige mate compromitteren Aan zjjn eigen reputatie en de waardigheid van de medische stand door het verrichten A-an handelingen, die in strijd zvjn met de beroepsethiek." Hjj heeft namelijk een gedetailleerd dagboek en foto's over de doodstrijd van Zijne Heiligheid Pius XII aan dagbladen, nieuwsbureaus en tijdschriften van niet-wetenschappelijk karakter afgestaan, met het doel winst te behalen. De ondervragingen A-an Ga leazzi-Lisi en \ertegenwoordigers A-an de betrokken bladen hebben aangetoond dat de beschuldigingen gegrond Avaren, aldus het vonnis. Door deze handelingen heeft de pro fessor de code A-an de beroepsethiek geschonden, zo wordt voorts gezegd, omdat een dokter niet het recht heeft feiten openbaar te maken. waar\-an hij bjj de uitoefening van zijn beroep op de hoogte is gekomen. Daarbij kwamen nog de volgende verzwarende omstan digheden: Hij deed het om Avinst te behalen; wetenschappelijke doeleinden ontbra ken zowel in de tekst van het dagboek als de bestemming die eraan werd ge- geven; de speciale persoonlijkheid van de overledene; de schadelijke en negatieve ge\-olgen ten aanzien van de waardigheid van de medische stand. Bij beschikking A-an de staatssecretaris A'an sociale zaken is op advies A'atn de sociale A-erzekeringsraad het premie percentage voor de kinderbijslagverzeke ring met ingang van 1 januari vastge steld op 4,8 procent. Voor instellingen Maarvoor een verlaagd premiepercen tage van kracht is u-erd. eveneens met ingang A-an 1 januari, het premieper centage A'astgesteld op 2,2 procent. Voor de jaren 1957 en 1958 gold een premie van 4,6 procent (resp. 2 procent». Deze premiepercentages zijn destijds al dus vastgesteld om het te sterk gegroei de fondsA'ermogen enigszins te doen ver minderen, hoeAA-el daarmede de premie opbrengst bleef beneden het bedrag dat aan kinderbijslagen moest worden be taald. De duurtetoeslag over 1958. welke ten laste kwam van het kinderbijslagver- eveningsfonds, is er nu de oorzaak \-an geweest dat het fondsvermogen sneller is teruggelopen dan bij de vroegere pre mieverlagingen in de bedoeling heeft ge legen, zo vernemen wij van het minis terie van sociale zaken en volksgezond heid. Van 1 oktober 1946 tot en met het jaar 1952 was de gewone premie 5.78 procent. (Zij is toen zo hoog gesteld omdat in 1946 de kinderbijslag A'oor het eerste en tweede kind werd ingevoerd). Van 1953 tot en met 1956 was zij 5.28 procent. (Van onze Haagse redactie) De S.E.R. heeft gisteren een advies A astgesteld tot instelling Aan een be- drijfs chap voor het fotografisch bedrijf. De Nederlandse /ereniging van Fo tojournalisten en het Algemeen Neder lands ersbureau hebben er steeds be- ZAvaren tegen gehad, dat hun fotohedrij- ven in dit schap zouden Morden opgeno men. Het A.N.P. heeft gesteld, dat het principiële bez.varen heeft tegen vreem de en ondeskundige inA-loed, welke op deze wjjze op de nieuAA-sAoorziening, M-aarA-an de foto.iouma'istiek deel uit maakt, zou M-orden uitgeoefend. Kort voor de behandeling van het advies heeft het A.N.P. nog doen weten, dat het er in ieder ge.al prjjs op zal stel len, dat het schap zal worden A-oorzien van een commissie ex art. 88 a. een speciaal org. ,*i, M-aarin gesproken kan worden over de behandeling van de nieuwsvoorziening. Een voorstel vai drs. J. P. de Heij, later overgenomen door de heren dr. Bosman en mr. \-an Thiel. bepleitte het advies nogmaals te verwijzen naar de organisatiecommissie van de S.E.R., tene. :de alsnog overeenstemming te verkrijgen over het verlangen \an het A.N.P. naar de commissie ex art. 88 a. Het voorstel M-erd met een kleine meerderheid verworpen. Van werkne merszijde toonde men geen enthousias me om het overleg, dat nu zes jaar lang geduurd heef nog eens te hervat ten. Aanv-aard werd het voorstel Roe mers. dat pleitte voor onmiddellijk vaststelling van het advies met een ge lijktijdig verzoek aan de organisatiecom missie van de S.E.R. om alsnog te on derzoeken of overeenstemming kan wor den bereikt over 'et instellen van een commissie ex art. 88 a. Het voornaamste principiële argu ment van de fotojournalisten en het A.N.P. A'ond in de S.E.R. nauwelijks M-eerklank. Slechts prof. van der Grinten en dr. Bosman (kroonleden) hadden de indruk, dat het A.N.P. en de Nederlandse Vereniging van Foto journalisten in Iet bedrijfsschap niet op hun plaats zouden zijn. Drs. de Heii trachtte met enig- argumenten te b.wijzen, dat de fotojournalisten wél in het schap thuishoren. Hij kon zich echter tevens hun beduchtheid voor het schap bijzonder goed inden- kens. Blijkens het resultaat van de stemming o\rer het voorstel van de heer Roemers, welk A-oorstel met al gemene stemmen werd aangenomen, nleek t begrip aan he. eind van de discussies ook bij de OAerige S.E.R.- leden niet geheel afwezig te zijn. Van Eerste Kerstdag tot begin janu ari zal in het Waaggebouv. te Nijmegen, op initiatief van de paters Carmelieten, weer een levende Kerstgroep geA-ormd worden door leden A-an jeugdA-erenigin- gen. In het kribje zal een echte baby liggen: iedere dag een andere. In West-Duitsland zijn twee mil joen televisietoestellen in gebruik. Men verwacht dat dit aantal, dat begin oktober 1957 nog een miljoen bedroeg, tot drie miljoen zal zijn gestegen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 9