Verdere uitbreiding H. College wordt waarschijnlijk geacht Kardinaal Giobbe getuigt van grote waardering voor ons land Radio eo TV Stichteres van congregatie voor zieke zusters spreekt in ons land Het Oosten maakt een povere indruk bij Rolland Het Amsterdams Kamermuziek Gezelschap in Minerva K ru iswoo raadse l NAAIMACHINES BREIMACHINES Weet u iemand? Vijf kloosters in Frankrijk en Amerika volledig bezet HWP blijft op het goede pad HEEMSTEEDSE KUNSTKRING RIC DE NOORMAN „Koninkrijksdag" Vanavond Nieuwe T.V.-studio De schrootfraude Bentz v. d. Berg contra president H. A. DE ZUSTERS VAN DE GLIMLACH Beurssluiting op oudejaarsdag VERRASSINGEN IN DE N.H.S.B. Het woord is aan... De Aanstaande Moeder: DINSDAG 16 DECEMBER 1958 PAGINA 2 Zilveren vroedvrouw Kerkconcert Begrafenis B. D. Ochse Alle merken dus ruime keuze ENGEL. Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 MARKTBERICHTEN Ik zocht iets moois voor de Feestdagen, Ik vond het in de Modecorner hij Van Weert! Uitbreidingsplan- Bentveld Nader beraad bij gemeente bestuur van Zandvoort KNITTAX KUIPERS, Kleine Houtstr. 112 Telefoon 11142 - Haarlem Benoemingen OVERVEEN Parochiehuis „Domi" krijgt concierge 1 2 3 4 5 89 10 11 o 20 Terwijl Bolan en de Krijger zich naar de kust haasten met het bevel van Eric de schepen in het geheim zeilklaar te laten maken, begeven Eric en Svein Langtand zich naar de burcht. De Pictische schild wachten komen hen zodra hun nadering ontdekt is tegemoet en kort deelt Eric de donkere krijgers mede, dat hij Tanach de vorst zelf wenst te spreken. De Pictenhoofdman loert peinzend langs Erics gehavende kleren. „De Ieren namen mij gevangen, maar we wisten te ontkomen," legt de Noorman uit. „Maar kom, wat aarzelt gij nog, ik moet Tanach verslag uit brengen van onze nasporingen." Met een zwijgend gebaar beduidt de Piet hun binnen te treden. De poort gaat krakend achter hen dicht. „Tanach, onze gebieder, is niet hier," zegt de Piet dan met een zweem van een grijns. „Hij is uitgetrokken met een vijftal krijgers, om zelf nasporingen te doen." Eric wisselt een snelle blik met Sveineen van de Pictenverspieders was dus Tanach zelf. Dan is het alleen maar te hopen, dat de Ieren er in geslaagd zijn hem gevangen te nemen. Wellicht is de Pictenkoning zelfs gedood in het gevecht tegen de Ieren. In ieder geval geeft dat de Noorman zeker de eerste uren vrij spel. „Fergus de Stormvogel is niet bij zijn mannen," zegt Eric, „dat hebben wij in ieder geval ontdekt." De loerende blikken, die de Piet hem toewerpt, ontgaan hem niet. „Zijt gij nog wat wijzer geworden?" vervolgt Eric nonchalant. „Hebt ge een vermoeden, wie de ontvoerders van de Ierse piraat dan geweest zouden kunnen zijn?" De Piet likt zich de lip pen, maar voordat hij met een antwoord komen kan, klinkt er een bons op de deur en een Pictenkrijger glipt hijgend naar binnen. „De Noren begint de nieuw aangekomene. Dan houdt hij ineens de pas in en staart fronsend van fric naar Svein. „Ze zijn wat van plan, die Noren," bijt hij. „Ze maken hun schepen zeilklaar, en dat pogen ze voor ons verborgen te houden. Wat hebt gij tegen ons in de zin, Norenkoning?" Paolo kardinaal Giobbe luistert naar een pauselijke koerier, die de officiële, door de Paus ondertekende, benoemingsbrief voorleest. In uet deel van zijn allocutie, waar- In de Paus gisteren de creatie der nieu we kardinalen aankondigde, vielen en kele passages in het bijzonder op. Be halve de namer van hen, die thans (for meel) ter goedkeuring aan het H. Col lege werden overgelegd, „staan Ons nog verschillende anderen voor ogen, die Wü volstrekt dezelfde eer waardig ach ten en die Wij hopelijk later met dezelf de hoge waardigheid willen onderschei den". Men ziet hierin de bevestiging van de alom verbreide mening, dat er binnen nit1 lange tijd nieuwe kardinaals benoemingen af zullen komen. Men spreekt van Vasten 1959. Er was voorts op gerekend, dat de Paus in zijn toespraak de inhoud zou be kendmaken van een nieuw decreet, dat de op 3 december 1586 gedateerde Apostolische Brief „Postquam verus" van Sixtus V zou vervangen, nu im mers Joannes XXIII het traditionele plenum van zeventig leden van het H. College had oversch: den. De Paus be paalde zich echter tot de woorden: ,,Wij stellen, voor zoveel nodig, buiten werking wat Onze voorganger Sixtus V bepaald heeft en wat in het kerkelijk wetboek ir canon 231 is vastgelegd". Vervolgens denkt men thans in Ro me, dat de H. Vader deze zaak voor alsnog v openlaten, .m naar bevind van za' n verder te handelen. Blijkt de nood aak om het aantal kardinalen boven dat van 75. v 80 of eventueel meer uit te breiden, dan zal hij dit doen tot het voor deze tijd meest geschikte maximum bereikt is. Men kan gevoeglijk verwachten, dat in verschillende kerkelijke departe menten een meerhoofdige leiding komt l dat de woo den van de Paus doelen op een aflossing van de wacht, waarbij, gelijk het het geval was met kardinaal Fuma oni Biondi, sommige thans n -tie zijnde pauselijke „mi nisters" in naam deze waardigheid houden, terwijl in feite de arbeid en verantwoordelijkheid zal worden ge legd p nieuwe schouders. Zo behoeft het zelfs niet uitgesloten geacht te worden, dat bij een volgende Kardinaalscreatïe log andere Curie- ■relaten, die vele jaren in het centrale bestuur der Kerk onder Pius XII dien den, gepurperd zouden worden. De na men van Bacci, Dante, Calori di Vigna- le en Nasalli Rocca hoort men noemen. Het is aezer dagen in Rome een druk te van belang. De nieuw benoemde kar dinalen houden de protocollair voorge schreven recepties. Behalve landgeno ten, bekenden, v lenden en familie rengen autoriteiten htm „visite di ca- lore" Kardinalen van vroegere crea ties, p elaten, regeringspersonen, het Corps Diplomatique komen hun geluk wensen aanbieden a reeds van verre herkent men aan parkeermoeilijkheden, aan nerveus in de we.r zijnde politie agenten en aan de stramme figuren der carabinieri in gala, waar ergens een nieuwe kardinaal recipieert. In het Nederlands Priestercollege w chtte een groot rezelschap, waar onder uiteraard bel getal Nederlanders opviel, op de komst van de ceremonia- rius, welke aan kardinaal Giobbe de benoemingsbrieven van de H. Vader en van de Consistoriale Congregatie kwam brengen. Want terstond, nadat het Con sistorie had plaats gevonden, werden deze brieven aan de betrokkenen over handigd. Nadat kardinaal Giobbe de lakken verbroken had en de stukken had in'-ezien, las mgr. Jos Damen de pauselijke en mgr. dr. Jan Olav Smit de consistoriale benoemingsbul voor, waarna ue Vaticaanse prelaat, die met Ce overorenging belast was, in een kort woord, beginnende met „excellentie" en eindigende met „eminentie", de gepur perde huldigde. De toespraak, die de kardinaal hier op hield, heeft de vele aanwezigen bij zonder getroffen. Met grote warmte sprak kardinaal Giobbe over de rege rende Paus, eens zijn studiegenoot, zijn ambtgenoot in het werk aan de Propaganda Fide, zijn collega in de pauselijke diplomatieke dienst. Var ons land zei de kardinaal, dat Nederland andere landen niet hoeft te benijden, integendeel, zijr. lange erva ring had hem geleerd, dat het de andere landen waren die zich aan Nederland konden spiegelen. Met diepe eerbied sprak hjj over het Nederlandse vorsten huis, over de koninklijke echtgenoten en hun gezin, over Prinses Wilhelmina. Wat de kardinaal in het katholieke deel van Nederland speciaal bewonderde, was het onderwijs, de vrijheid daarin en de ruime mogelijkheid ener keuze. De Ne derlandse bisschopper en hun arbeid roemde hij als voortreffelijk. Het viel allen >,p, dat de toespraak van de kardinaal verre uitging boven een hoffelijk gelegenheidswoord, en dat hij ten overstaan van zijn gehoor, waar onder zich verschillende hoge Italiaan se prelaten bevonden, kennelijk een ge tuigenis wilde afleggen van zijn grote waardering en lielde voor ons land en volk. Donderdagmorgen volgt het plechtig Openbaar Consistorie in de Sint Pieter, waarna in het Va'.'caan weer een Ge heim Consistorie plaats heeft, waar de nieuwe kardinalen van de Heilige Va der de ring krijgen en de mededeling van de hun toegewezen titelkerk. Kardi naal Giobbe zal zaterdagmorgen in de kapel van het college der Propaganda Fide aan zeven priesters de H. Wijdin gen toedienen. Het zou, menen wij, overdreven zijn te beweren dat „Koninkrijksdag" een leven' begrip is in Nederland. Wie her innert zich nog dat vier jaar geleden de Koningin het statuut ondertekende, dat de nieuwe verhoudingen tussen Ne- '.erland, de Nederlandse Antillen en Su riname vastgelegde? Des te meer moet men het dus waarderen dat de N.T.S. gisteravond een documentaire aan het toch waarachtig niet onbelangrij ke gebeuren wijdde. En vooral dat het zulk een smaakvolle en plezierige do cumentaire was. legisseur Leo Akker man dk.i er voor geprezen te wor den, evenals Jo v.d. Walle. die een pit tige tekst had geschreven. Men zag aar dige taferelen uit de West en van de reis, die prinses Beatrix destijds door ,.et gebied maakte Er een rede van de minister van "aken Overzee, mr. Helders, was listig in het geheel inge last. Aan het slot van de documentaire zag mei kinderen uit de drie Rijksdelen bloemen aanbieden aan H. M. de Ko ningin. Fen touchant tafereel. Vervolgens swam de A.V.R.O. aan bod Mr. G Hiltermann liet in zijn po litiek praatje zijn licht schijnen over Afrika. En het moet gezegd dat hfl er Iets boeiends en instructiefs van maak te. Tenslotte een tele-recording van de Amerikaanse Perry Comoshow, glad vakwerk en voor de liefhebbers waar schijnlijk zeer attractief. Onze smaak Ij het niet. H. Hn De T.V. heeft vanavond de gebruike lijke film. De hoofdschotel is „Lente in Park Lane", een lomedie met Anna Neagle en Michael Wilding. De K.R.O. zenfi over Hilversum I om 20.35 uur een concert uit va de nog steeds jubi lerende en jubelende Mastreechter Staar. Het programma vermeldt werken van de klassieke polyphonie zowel als eigentijdse composities. De nieuwe derde televisiestudio, ge bouw Eltheto te Bussum, zal op de avond voor Kerstmis voor bet eerst in gebruik worden genomen, fn het N.C. R.V.-programma wordt dan uitgevoerd „De geest rond Kerstmis", voor de televisie bewerkt door David Koning naar gegevens van een Christmas Ca rol van Charles Dickens onder regie van Peter Koene De officiële ingebruik neming zal geschieden op een nader te bepalen datum in januari. Daarvoor is staatsecretaris mr. R. G. A. Höp- pener uitgenodigd. De Franse schrijver Joseph Kessel heeft voor zijn roman „Le Lion" de „Prix des ambassadeurs" ter waarde van 100.000 frank gekregen. De heer P. R. Bentz van den Berg, voorzitter van het gemeenschappelijke bureau van schrootverbruikers, heeft aan de president van de Hoge Autori teit, de heer P. C. E. Finet, een schrij ven gezonden waarin hij namens het bestuur, ingaat op hetgeen de president 20 november op een persconferentie heeft meegedeeld. in dit schrijven wordt het betreurd, dat de vice-president het nodig heeft ge acht aan de pers een zo gedetailleer de uiteenzetting te geven, die gebaseerd is cp voorlopige rapporten van het Zwit serse accountantskantoor, welke wij bovendien niet alle kennen. Het is ook niet juist te doen geloven, dat het de Hoge Autoriteit was, die alle goede ini tiatieven nam voor de verbetering van de controle door de vereveningskas. Het zou naar de mening van de heer Bentz van den Berg op zijn plaats ge weest zijn de aandacht van de pers op de volgende feiten te vestigen: dat de geconstateerde fraudes van 10.000 ton betrekking hebben op ongeveer één per mille van de hoeveelheid, welke sedert de oprichting van de Brusselse organen in verevening werd genomen; dat deze niet ontdekt zijn door het Zwitserse ac countantskantoor doch door personeel van de kas; dat alleen de beide door de heer Worms genoemde concrete geval len dus onjuist zijn gebleken. Woensdag 17 december a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat zuster G. Bokma werd aangesteld als vroedvrouw te Zandvoort. In deze kwarteeuw heeft Zuster Bokma haar verantwoordelijk werk met grote bekwaamheid n toe wijding vervuld. Hoewel zfl aan haar jubileum geen uiterlijk vertoon wil ver bonden zien, zal het haar aan belang stelling niet ontbreken. Het Hervormd Kerkkoor onder leiding van de heer H. Dees, geeft a.s. zondag zijn traditionele kerkconcert in de N.H. Kerk te Zandvoort. Als solisten zullen optreden Annie Hermes, alt en Louk Nelissen, orgel. Aanvang f uur precies. In verband met zijn vertrek uit de ge meente, zal dit tevens het laatste con cert van dit koor zijn, dat door de heer Dees wordt gedirigeerd. Advertentie (Van onze Romeinse correspondent), In de zomer van 1920 bezocht de toenmalige „rode paus", de prefect van de pauselijke missiecongregatie kardinaal Van Rossum, mgr. Paolo Giobbe, de toenmalige rector van het Propaganda Fide College en mede werker aan die congregatie. De rec tor en de studenten van het college brachten zoals altijd de zomervakan tie door op het buitengoed van het college aan het meer van Albano. Kardinaal Van Rossum sprak met mgr. Giobbe over zaken en merkte daarbij op, dat de verbreiding van de missiegedachte en de steun aan de pauselijke missiegenootschappen in Italië niet liepen, zoals hij wilde. Zo blijkt, zei hij, dat bijvoorbeeld Ne derland niet alleen relatief maar zelfs absoluut veel meer presteert. Mgr. Giobbe gaf de kardinaal gelijk. De personeelsbezetting liet, volgens hem, in de congregatie te wensen over. Om dit werk goed aan te pakken had men een eerste klas kracht nodig, die er zijn volle dagtaak aan kon wijden. Weet u iemand?, vroeg kardi naal van Rossum. En mgr. Giobbe suggereerde een zekere Don Giuseppe Roncalli uit Bergamo. Enkele maan den later werd deze Don Roncalli naar Rome geroepen en daar begon zijn loopbaan, die zou uitmonden in het Pontificaat. MtRE MARIE DES DOULEURS Gezien het voorstel van de commissie van bijstand voor de uitvoe- rin; van de beurswet 1914, ingediend ingevolge het verzoek van het bestuur van de Vereeniging voor den Effecten handel, heeft de minister van Finan ciën besloten, dat de beurzen voor de geld- en fondsenhandel op 31 december 1958 gesloten zullen zijn. Die dag zal voor de geldleningen als bedoeld in de beursvoorschriften 1914 niet als werk dag worden beschoüwd. De begrafenis van de heer B. D. Ochse, oud-directeur van de N.V. Filmfabriek Polygoon, is bepaald op woensdag 17 de cember op Westerveld, na aankomst van de trein van 14.05 uur. Kon jen na de tweede ronde in de competitie van de Noordhollandse Schaakbond vaststellen dat in vele af delingen een scheiding tot stand was ge komen, na de wedstrijden uit de derde ronde werd in vele groepen de afstand tussen hoog en laag weer belangrijk ver minderd. Vermoedelijk zijn de verras sende uitslagen in sommige wedstrijden het gevolg van het altijd gevaarlijke onderschatten van de tegenstander. Het is in de overgangsklasse anders niet te verklaren dat koploper Het Oos ten (Haarlem) in Overveen bij Rolland zo'n povere indruk maakte. Rolland stond met twee nederlagen (beide ma len 7-3) muurvast op de laatste plaats. Het Oosten had zich reeds de meerdere getoond over Zaandam II en Pat Mat. Tot ieders verrassing behaalden de Over- veners een voorlopige 4)4-3)4 voorsprong. De kans dat het Oosten nog tot een gelijk spel komt lijkt echter nog wel aanwezig. De naaste concurrent van Het Oosten, het IJmuider Kijk Uit was bij de reserves van Zaandam op bezoek. Tot nu toe heeft Kijk Uit nimmer van deze tegenstanders kunnen winnen. Het lijkt ook nu twijfelachtig of het zover zal komen. Bij de stand 3-3 werd de strijd verdaagd. Beide teams hebben een afge broken partij met zekere winst. In de twee resterende partijen hebben beide clubs elk in een partij een klein voor deel. De derde verrassing i.i deze klasse viel in het treffen Heemstede-Pat Mat. Opnieuw werden de Beverwijkers ver slagen. Ditmaal met de duidelijke cij fers 6)4-3)4. Voor Heemstede een nut tige overwinning om uit de bedreigde zone te komen Schaaklust handhaa.^e zich in 1 A aan de kop van de ranglijst. De 5-3 voor sprong op MSC zal stellig op een over winning uitlopen. WV 2 rekende reso luut af met VHS 4, dat met 7-3 de te rugreis naar Haarlem kon aanvaarden. De Haarlemmers sluiten nu de rij met Oppositie dat met 3)4-6)4 de winst aan Schaakmat moest laten. In de B-afdeling liet Santpoort zich onverwacht verras sen door Halfweg. De schakers van Slagt namen een 3)4-4)4 voorsprong en zijn op weg naar een flinke zege. Pat Mat 2 zag geen kans zich in veiligheid te stel len. Tegen plaatsgenoot Weenink werd het een voorlopige 5-3 achterstand. Kans op een gelijk spel is niet meer aan wezig. Voorlopig sluit VHS 3 hier nog de ranglijst. In de tweede Klasse werd alleen een ontmoeting gespeeld tussen Zaan dam 4 en HWP. De HWP'ers lieten zich niet verrassen en boekten een voorlopige 2)4-4)4 voorsprong. Vooral de fraaie overwinning van eerste bord speler Van Emmerik viel in dit treffen op. De zege zal de HWP'ers niet meer ontgaan. De kampioenskansen blijven daarmee tevens aanwezig. Bij de derde klassers kwam in groep A Schaak- lust 2 tot de eerste winst op MSC 2, 5)4-4)4. De laatste is nu nog de enige vereniging in deze afdeling zonder winst. De ontmoeting Caïssa 2-KTV 2, met als inzet de eerste plaats, bracht Caïssa voorlopig een 4)4-3)4 voor- Sprong. In 3D zag Bloemendaal 3 geen kans meer uit de afgebroken partijen met Zandvoort 2 'oldoende punten te scoren om tot een gelijk spel te ko men. Met 5)414)4 bleef de winst in de badplaats. In 4B kijkt Pat Mat 4 nog t gen een 4-5 achterstand aan in het treffen met Weenink 3. Toch lijkt een 5-5 uitslag waarschijnlijk. In dezelfde afdeling kwam Bergen tot een 6)4-3)4 overwin ning op de new-comer Het Oosten 1. Westzaan lijkt de kennismaking met de NHSB meteen met een kampioenschap te willen afronden. Op Purmerend 3 werd de tweede zege geboekt, 7-3. In 4D kwam HWP 3 tegen KSC 2 niet tot een redelijk resultaat. Bij de stand 5)4- 1)4 staat de nederlaag reeds vast en is de kans op promotie vrijwel verkeken. Zandvoort 3 behield hier een klein kans je door KSC 2 de eerste nederlaag toe te brengen, uitslag 5)4-4)4. Uitslagen van afgebroken wedstrijden in de KNSB-competitie: Eerste klasse B: Spangen-Eindhoven 4-5, Delft-VHS 3)4- 6)4. Tweede klasse B: WGA 2-Amers- foort 4)4-5)4, De Pion-VVV 6-4, Baarn- Watergraafsmeer 3)4-6)4. Amersfoort- Zaandam 3-7. EIERMARKT APELDOORN, 15 dec. Aanvoer circa 250.000 stuks. Grote eieren t 15.00—15.50 en kleine eieren f 12.50— 14.50 per 100 stuks. Prijzen uit 32 note ringen. KLE1NVEEMARKT, 15 dec. Aanvoer pluimvee circa 20.000 stuks. Kippen f 1.95 2.05 per kg; oude hanen f 3.504.50 per stuk; jonge hanen f 1.802.00 per kg; ko nijnen f 2.50—9.50 per stuk; wilde konij- ner f 2.50—2.85 per stuk; hazen f 6.00— 7.50; schapen f 50.0075.00; lammeren f 42—60; geiten 25—37; kalveren f 40—60; biggen f 38—58. VEEMARKT AMSTERDAM, 15 dec. Aangevoerd 392 runderen: le soort f 3.10— 3.30, 2e soort f 2.95—3.05, 3e soort 2.65— 2.90 per kg gesl. gew. 238 varkens: le soort f 2.32—2.36, 2e soort 2.28—2.30, zwaar f 2.28 per kg gesl. gew. AARDAPPELTERMIJNMARKT ROTTER DAM, 15 dec. Omzet: 1455 ton. Consumptie aardappelen: Eigenheimers maart 18.50 en 18.60, Bintje 35 mm januari f 21.00, april 23.20, Bintje 45 mm april f 24.60, Libertas januari f 22.00, maart f 23.00. Pootaardappe- maart f 17.00, apirl 17.20, Alpha 45 mm len: Eerstelingen-E dec. f 30.00 en 34.00. MARKTBERICHTEN PURMEREND, 16 dec. Eierveiling. 10.000 kippe-eieren f 13.50— 14.50; Jonge henne-eieren f 12.0013.00 per 100 stuks. 500 eende-eieren 10.0013.00 per 100 stuks. Veemarkt. Totaal 709 stuks runderen. 415 vette koeien f 2.253.30 per kg, goed; 115 geldekoeien f 450925 per stuk, stug; 75 melkkoeien f 850—1080 per stuk, kalm; 90 pinken f 350675 per stuk, matig; 14 stie ren f 675—1700 per stuk. matig; 18 graskal veren f 275350 per stuk, matig; 56 vette kalveren f 1.90—2.60 per kg, matig. 276 nuchtere slacht- en fokkalveren: nuchtere siachtkalveren f 1.251.80 per kg en f 45 75 per stuk, vlug; nuchtere fokkalveren 65120 per stuk, vlug. 299 vette slachtvar- kens, vette varkens voor de zouterij en vette zeugen: vette slachtvarkens f 1.80— 1.94 per kg. stug; vette varkens voor de zouterij 1.801.84 per kg. stug; vette zeu gen f 1.601.74 per kg, stug. 884 biggen en schrammen: biggen f 5080 per stuk. goed, en schrammen f 80—110 per stuk, goed. 5 fokzeugen f 275375 per stuk. stil. 1899 vette schapen, fok- en weideschapen, wei- delammeren en vette lammeren: vette scha pen f 65105 per stuk, matig; fok- en weideschapen geen notering; weidelamme- ren f 5070 per stuk, matig; vette lamme ren f 55105 per stuk, matig. 21 bokken en geiten 1555 per stuk, matig. 14 paarden f 600—900 per stuk, kalm Totaal aantal die ren 4181 stuks. Pluimveemarkt. 5100 oude kipen en ha nen, wit en rood, 1.902.00 per kg 2100 oude kippen en hanen, blauw, f 2.002.10 per kg. 2600 jonge hanen, wit en rood, f 1.802.00 per kg. 950 eenden: jonge een den 1.75—2.40 per stuk; oude eenden f 1.001.30 per stuk. 2600 konijnen f 3.00— 7.50 per stuk en 2.002.20 per kg. 300 ganzen 7.009.00 per stuk. 50 kalkoenen f 3.00—3.25 per kg. Advertentie (Van onze verslaggeefster) „Door zich te veel bezig te houden met zijn ziekte maakt men de kwaal dikwijls erger in plaats van beter. Alle tweehonderd zusters van onze congre gatie staan regelmatig onder medisch toezicht, maar onder elkaar spreken zij nooit over hun kwaal. Integendeel. Zij proberen er boven uit te leven. Iedere zuster werkt, want elke communauteit voorziet in eigen onderhoud. Er zijn zusters bij die geheel bedlegerig zijn en niet meer kunnen werken dan tien mi nuten per dag. Dan werken ze maar tien minuten. Het koorgebed is boven dien de onderbreking van alle arbeid, want voor zover mogelijk bidden alle zusters mee in het koor. Sommigen die verstijfd zijn op een hoge stoel, enkelen in een rolstoel, en enkele op een bran card". Geboeid luisterde de kleine groep le den van de Amitiés Catholiques Fran- gaiSes in Den Bosch maandagavond naar hetgeen de stichteres en tegen woordige priorin der Franse congrega tie voor zieke zusters, mère Marie des Douleurs, vertelde over haar stichting die nu 29 jaar bestaat. Zij verblijft mo menteel in ons land en houdt op uitno diging van de Amitiés Catholiques Fran- gaises enkele lezingen. De tweehonderd ingetredenen, verspreid over vier kloosters in Frankrijk en één enkele ja ren geleden gesticht in Amerika, zijn van alle nationaliteiten. De meest ver tegenwoordigde natie op het ogenblik is Nederland met negen zusters. Zes Ja panse zusters zijn er, twee zusters uit de Philippijnen, enkelen uit Zwitser land, een uit Vietnam, drie Spaansen en een Turkse. Zelf is de stichteres half Pools half Frans. Zoals zij haar gehoor toesprak met alle esprit en innemende gratie van haar ras, gepaard aan een ontwapenende directheid, was zij, in de broosheid van haar verschijning in het witte habijt, de personificatie van het geen ze in een fraaie Franse composi tie als inleiding te berde had gebracht over het onderwerp „Santé morale et santé physique". Dit komt in het kort hierop neer, dat wie nu eenmaal met een ziek organis me door het leven moet en het grote goed dat de gezondheid is niet kan te rugwinnen door een medische behande ling, deze indispositie in zijn bestaan moet proberen in te bouwen. Met ande re woorden zijn geestelijke en lichame lijke gesteltenis die een wezenlijke een heid vormen, ernaar moet richten. Le ven als zieke is leven in een andere di mensie. Wat echter niet verhindert dat men voor elke verrijking van het leven open kan blijven. Een mens is altijd tot meer in staat dan men zou menen. He len Keiler, de doofstomme blinde vrouw is daar het grote voorbeeld van, en ook Henri Viscardi, die beide benen moest missen, maar met geweldige krachts inspanning met twee kunstbenen leerde lopen en zelfs dansen en chaufferen. Wat deze stichteres en overste, die met een prachtig élan haar eigen zwakte negeert, met haar zieke zus ters bereikt, waarbij invaliden, kreu pelen, verlamden, hartpatiënten, en blinden, is ongelooflijk. Ze verzorgen elkaar met alle toewijding en geduld van een naastenliefde die intensiever is dan in een samenleving van gezon de zusters. En daarbij voorzien ze in eigen onderhoud. In het moederhuis te Brou even buiten Parijs hebben de „Religieuses du sourire", zoals ze daar heten, een polikliniek. In de Champagnestreek in Epernay werken ze voor de confectie op grote elektri sche naaimachines. Tot voor kort vervaardigden zij witte tunieken zo als in Frankrijk veel gedragen wor den voor communicantjes. Zeven .jaar geleden vroeg een Japans meisje dat al vijftien jaar in een zieken huis lag of ze mocht intreden. De over ste meende te moeten weigeren. Maar er volgden smeekbrieven, die haar ten slotte ja deden zeggen. De Japanse ar riveerde onmiddellijk per vliegtuig. Nu zijn vijf andere zieke meisjes uit het land van de rijzende zon ingetreden. Iedere zuster geeft bij het werk naar vermogen haar aandeel. Ook dat duidt op de Benedictijnse geest die de grond slag is. Een zuster met één arm strijkt. Een andere die nauwelijks lopen kan maar zeer knap van hoofd is, verdient voor de congregatie door bijlessen te geven. Vanzelfsprekend zijn er onder de minst gehandicapten ook enkelen die de verpleegstersstudie hebben gevolgd. Want degenen die voor hun intrede tot het religieuze leven hier worden ge accepteerd, worden tevens geaccep teerd als iemand met een wankele ge zondheid, die zorg en bijzonder toezicht behoeft. Bijna altijd echter verbetert de lichamelijke conditie juist omdat de zusters in haar leven van overgave meer ontspannen tegenover de handicap en de dreiging van haar ziekte komen te staan. Verscheidene familieleden van Ne derlandse zusters die in Frankrijk zijn ingetreden volgden de interessante cau serie. Over een eventueel te stichten klooster in Nederland kon nog niets na ders worden gezegd. Vanavond spreekt de stichteres in Amsterdam, en morgen in Den Haag en donderdagavond in Haarlem bij de Zusters in de Koning straat. De talrijke bezwaren welke zijn inge diend tegen een herziening van het uit breidingsplan-Bentveld hebben het ge meentebestuur van Zandvoort aanlei ding gegeven tot nader beraad. De be zwaren goldei een plan om een mcol stukje duinlandschap nabij de Bramen laan en Parnassialaan te bestemmen voor de bouw van een twintigtal vil la's. Burgemeester en wethouders hebben thans aan de reclamanten medegedeeld, dat zij het plan, in de vorm waarin het ter visie heeft gelegen, niet aan d® raad ter vaststelling zullen aanbieden. De mogelijkheid bestaat evenwel, dat een gewijzigd plan, waarbij het aan tal te bouwen woningen aanmerkelijk zal worden verminderd, zal worden ont worpen. Dit plan zal dan eventueel ook weer ter visie worden gelegd, waarna op nieuw de gelegenheid wordt gegeven om bezwaren in te dienen. In Minerva musiceerde gisteravond voor de Heemsteedse Kunstkring het Amsterdams Kamermuziek Gezelschap bestaande uit Phia Berghout-harp, Hu- bert Bahrwaser-fluit, Piet Heuweke- meyer-viool, Koen van der Molen-alt- viool, en Johan de Nobel-violoncel. Deze dispositie maakt het mogelijk, werken die betrekkelijk zelden worden uitgevoerd, ten gehore te brengen. Zo vermeldde het programma een kwar tet voor fluit, vicol, alt en cel van Mozart, een Serenade voor fluit, viool en alt van Beethoven, een Trio van Ibert voor viool, cel en harp, van De bussy een Sonate voor fluit, alt en harp, en van Malapiero een Quintet, dus voor de volledige bezetting. Reeds daarom alleen zou een gang naar dit concert zin hebben. Maar er was meer: het ensemble staat op een respectabel niveau, het wordt gevormd door kunstenaars. Nu impliceert een samenvoeging van excellente musici, die toch zeker een sterke individuali teit moeten bezitten, nog niet altijd een homogene collectiviteit; soms is dat dan ook bij kamermuziekuitvoeringen te constateren. Van de andere kant zullen grote artisten niet zo gauw tot een sa menwerking in klein verband doch groot verband komen, als er geen dui delijke symptomen van affiniteit aanwe zig zijn. Bij dit ensemble nu kon gespro ken worden van een ideale verwerke lijking van het streven naar muzikale schoonheid. Mozart werd zeer licht en Advertentie transparant gehouden, Beethoven's di verterend stuk kree;, een sprankelende weergave, waarvan wij in het bijzonder het quasi-menuet memoreren. De mo dernen, die vertegenwoordigd waren met Jacques Ibert, Claude Debussy en G. Francesco Malipiero, werden met een knap raffinement aan coloriet en agogiek verklankt. Zeer fijn waren de pasteltinten en contouren bij Debussy. Op deze avond is het allerbeste aan kamermuziek geboden van wat er te bieden is. T. de Vr. B. en W. van Heemstede stellen de raad voor de heer H. Slagveld te be noemen tot bezoldigd ambtenaar van de burgerlijke stand. Deze functie wordt tot 1 januari nog waargenomen door de heer A. van Wingerde. Op die datum eindigt zijn functie, omdat hij onlangs met ingang van het nieuwe jaar be noemd werd tot gemeente-secretaris als opvolger van de heer Th. M. Schelling. Tot rentmeester van het grondbedrijf achten B. en W. benoembaar de heer A. van Wingerde. Zoals wij reeds eerder meldden zal de heer G. van Eerden in verband met ,t exploitatie van zijn consumptiebedrU Eindpunt" aan de kop Zeeweg in f ,,nuari daal aan zee, met ingang van J aanstaande zijn nevenwerkzaamneu concierge van het parochiehuis ..DOmi aau het Zandvoorterpad in Overveen neerleg gen. De heer Van Eerden heeft dit werk dau precies twee jaar verricht. Op 1 ja nuari 1957 volKde nu de heer J. Bakker als concierge op. - Het kerkbestuur van de parochie van O. L. Vr. Onbevlekt Ontvangen heeft thans als opvolger van de heer Van Eerden be noemd de heer A. J. G. Grobbe te Haarlem. Beheerder van het parochiehuis is de heer J. van Dulvenbode. co ro Horizontaal: 1 handig-voor- zichtig 2 schapenhaar - Italiaanse dichter 3 afzondering 4 pottenbak kerskunst 5 alledaags - steegje 6 voetbalolub in 2e divisie A t - troef negen - delfstof 7 vreemde munt - handel 8 Nederl. stad - lonen 9 kerk in Parii. (2 w.) 10 dyne (afk.) - meubel - voormalig Nederl. bezit (afk.) 11 Stili Novi (afk) - niet doen Verticaal: 1 tirannie 2 Grieks eiland - Amerikaans uitvinder 3 boterhambe legging 4 mansnaam - rangtelwoord 5 opera van Von Weber - een gas oO 6 aansporen tot betaling - Deo favente 7 levenslucht - wettig 8 vaalgeel - schaap 9 verstandig 10 Frans voeg woord - dappere - samengesteld® klinker 11 biljartstok - varkensleer 195(3 _HAN&C.KBtset

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2