Duizenden arbeiders lijden nog armoede met zestig gulden Middelhuis wil op politiek en sociaal terrein brede basis behouden i RADIO" 0OOOGOOO Uitvoerder verantwoordelijk voor instorten van vloer? Manifest van het bestuur van de K.V.P. Middelhuis is bereid tot informeel gesprek Meisje uit Leiden de hoela-hoep in brengt STEMMEN IN K.A.B.-VERBONDSVERGADERING en teJLeirisie. Drijvende bok ramt spoorbrug In hoger beroep een maand geëist Kamerfractie heeft het enig juiste beleid gevoerd Bloemen voor de Koningin Geen herhaling van commissie- Beaufort SIEMENS Almanak voor Koningin Vertraging voor reizigers naar Harwich DOOR SLINGER VAN AS GERAAKT EN °P SLAG GEDOOD Collega van slachtoffer ernstig gewond Noorse straaljager op vliegbasis Soesterberg verongelukt Piloot gewond Generaal der Priesters van het H. Hart overleden NEGEN MENSEN VONDEN DE DOOD ETS? b.veU;Sre" waar- Koninkrijksdag BEJAARDE MAN VERONGELUKT Ontvanger verdacht van onregelmatigheden KATHOLIEK VERBOND VAN DE ARBEID Musici boycotten Franse platenmaatschappijen Leningvoor schriften aan gemeenten verlengd tot 1 juli De roofoverval te Rotterdam-Zuid Accountants schrijven prijsvraag uit DINSDAG 16 DECEMBER 1958 PAGINA 3 Een klein stukje natuur hygiënisch bereid uit natuurzuivere ingrediënten houdt U iedere dag fris en monter Op de „Almdijk" kantoormachines Kapitein Bouman een week in het ziekenhuis Dader en mede-betrokkenen veroordeeld Advertentie jggtggsSS een medicinale versnapering onder voortdurende controle van het laboratorium Dr. Van Hamel Roos Harmens Amsterdam Uit de discussies op de verbondsvergadering van de K.A.B., die maan dag te Utrecht werd gehouden, is duidelijk gebleken, dat de afgevaardig den niet akkoord konden gaan met de economische situatie, waarin de Werknemers zich momenteel bevinden. Vooral de lonen van de laagst be taalden ontmoetten veel kritiek; er werden bedragen genoemd van 52 tot 57 gulden per week en de recente mededeling, dat er slechts tweeduizend arbeiders zijn met een weekloon tot 60 gulden (minister Suurhoff) werd ln twijfel getrokken. Een der afgevaardigden schatte het aantal zelfs op e°ige tienduizenden. Ook de verbondsvoorzitter, de heer J. A. Middelhuis, xvas niet zeker van het getal van tweeduizend. Hij was er echter wel van overtuigd, dat een weekloon van 60 gulden, gemeten naar moderne maat staven dus boven het niveau van aardappelen met raapolie armoede betekent. De vraag, of er in de huidige situatie plaats is voor een natio- ®ale loonronde, wilde hij in afwachting van het S.E.R.-advies nog °iet beantwoorden. Het nadeel van een nationale loonronde is, dat de Prijzen oplopen en dat ook bedrijven met minder gunstige resultaten mee moeten doen. niiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimi Advertentie Omstreeks kwart over tien maandag avond is de drijvende bok, de Condor, spoorburO W3S naar' Duitsland op de Dordrecht gel" de °ude Maas bÖ werd daardoor O-' StaIen brugdek nJ ernstig ontzet. De D-trein naar n> drecht opgevangen Onjs is b« Baren den vandaar met b,Ae reizigers wer- daal vervoerd, vanwaO 5aar B°osen" trein werd voortgezet r?e ?els per de Rheingold-expresse,Loreley-, stemming Hoek van met b.e' zuidelijke zijde van de Jru aan de Werden opgehouden. De gestrand? e°' zigers naar Engeland he%S£andde naar Hoek van Holland gedeelteim, Ai- binnenlandse trein gemaakt. Omstreed «en uur vannacht waren zij aan boord *an de Harwichboot, die op hen had «T Wacht. ge' Hiian b°ord van het vrachtschip Alm- J Van de Holland-Amerika Lijn, lig gende aan de Wilhelminakade te Rot- itoi arn' beeft zich maandag een onge val voorgedaan, dat het leven heeft gekost van de 44-jarige N. Teerds uit •botterdam. Met de 52-jarige collega- ankwerker G. de Raajj, eveneens uit ^otterdam, was hij op dit schip bezig een dieselmotor te starten. Opeens sloeg ae finger van de as en beide mannen eerden erdoor aan het hoofd getroffen. if®fds was op slag dood. De Raaij ziek v.met ernstige hoofdwonden in het men Bergweg worden opgeno- Maandagmiddag is een Rf-84F Thun- flerflash van de Noorse luchtmacht op e vliegbasis Soesterberg verongelukt, e vlieger maakte een te korte landing. Het toestel kwam vóór het begin van de baan aan de grond en werd ernstig beschadigd. De vlieger is met verwon dingen aan het hoofd naar het militair hospitaal Oog en Al in Utrecht ver voerd. De afgevaardigden konden zich ver enigen met het standpunt van de ver bondsvoorzitter, dat een gedifferenti eerde loonpolitiek thans de voorkeur verdient, maar de heer J. J. Blommers (vervoerspersoneel) vroeg zich wel af, hoe de werknemers moeten achterha len of er in hun onderneming of be drijfstak enige ruimte is, zolang zij niet beschikken over behoorlijke economi sche zeggenschap. In de vervoerssector is de P.B.O. nog even ver gevorderd als bij het begin in 1952; de niet-confes- sionele werkgevers staan er positief af wijzend tegenover, terwijl hun confes sionele collega's de laatste jaren steeds minder belangstelling voor de P.B.O. tonen. Ook de heer H. Vink (industriële werknemers) constateerde, dat de P.B.O. uitermate moeilijk op gang komt. Hij vreesde, dat het sociaal kli maat achteruit gaat en verbond hier aan de praktische vraag op de werk nemers de medezeggenschap met ge weld moeten afdwingen. De heer Mid delhuis waarschuwde, dat wanneer er met de P.B.O. niet meer voortgang wordt gemaakt, de K.A.B. ernstig zal gaan denken aan wetswijziging met be trekking tot de vrijwilligheid. Het sta kingsrecht vooral door de kwestie van de goedkope vlaggen actueel ge worden is momenteel bij een com missie in studie. De heer Vink meende, dat de moge lijkheid van arbeidstijdverkorting wel moet worden geschapen, maar dat de doorvoering aan de bedrijfsgenoten zelf moet worden overgelaten; er zijn be drijfstakken, waarin men misschien voorrang wil geven aan de inwilliging van andere wensen. Eveneens uit de hoek van de industriële werknemers klonk de waarschuwing, dat in verschil lende bedrijfstakken de vrije zondag wordt bedreigd. De heer Middelhuis antwoordde met betrekking tot de ar beidstijdverkorting dat de K.A.B. het advies van de S.E.R. volgt: thans niet nationaal invoeren, maar geleidelijk aan in ondernemingen, waarin het mo gelijk is door extra opvoering van pro- duktiviteit en rentabiliteit. De vrije zondag moet, behalve in geval van uiterste noodzaak, gehandhaafd blijven. Een der afgevaardigden meende, dat de huidige politieke situatie gevaar inhoudt voor de sociale ontwikkeling en vroeg in dit verband of er geen nieuwe fase wenselijk zou zijn in de verhouding tussen N.V.V., K.A.B. en C.N.V. Een ander hoopte, dat Romme zijn sociale gezindheid niet teveel ge weld zou moeten aandoen; nog een ander merkte op, dat sociale vooruit strevendheid niet het prerogatief is van de P.v.d.A. De heer Middelhuis zag in de moei lijker politieke situatie geen reden om op sociaal terrein „bonje" te gaan ma ken. De huidige samenwerking met de beide andere vakcentralen wil hij hand haven, omdat op deze wijze de beste resultaten te verwachten zijn. Onder linge strijd kan alleen sociale achter stand tot gevolg hebben, terwijl de vak centralen samen een belangrijk gewicht in de schaal kunnen leggen. Op politiek terrein kan hetzelfde worden gezegd. Evenals het N.V.V. heeft ook de P.v.d.A. een belangrijk aandeel gehad in het constructieve werk na de bevrij ding; men behoeft het daarom nog niet in alles met de socialisten eens te zijn. De heer Middelhuis sprak zich daarom uit voor een brede basis op po litiek terrein, evenals de vakorganisa ties dit op sociaal terrein doen. De ver wijten, dat de K.V.P. teveel achter de P.v.d.A. en de K.A.B., teveel achter het N.V.V. zouden aanlopen, worden in omgekeerde richting ook gehoord, zo dat de heer Middelhuis zich hierover niet teveel zorgen wilde maken. Na een kortstondige ziekte is te Rome overleden pater dr. Alfons Lellig SCJ, generaal-overste van de congregatie der priesters van het H. Hart. Dit meldt het KNP. Midden november was hij voor de canonieke visitatie naar de missie in Belgisch Congo vertrokken. In verband met maagstoornissen werd hij opgenomen in het ziekenhuis te Yangambi. Op advies van de dokter is hij woensdag 10 december per vlieg tuig naar Rome teruggekeerd. Pater Lellig is 3 april 1909 te Conz a. d. Mosel geboren en is 11 januari 1954 gekozen tot vierde generaal-overste van de con gregatie, opvolger van de Nederlandse generaal, pater W. Govaart. De uitvaart heeft heden te Rome plaatsgehad. Advertentie Vestigingen door geheel Nederland heett maandhaeh?/ te u's-Hertogenbosch aan de behamfeW gehele dag basteed p-pluk dat in van een ernstig on- hétrfik«tp?£en,b«i- 1955 gebeurd ïan iroipp-pn °nSeveer 35 meter a tSn!i£ink vprpnen vIoer instortte. Bh d ioren negen personen het leven. 1 Onder beschuldiging verantwoordelijk te zijn voor deze instorting, stonden in hoger beroep terecht een uitvoerder en een civiel ingenieur, die beiden ver bonden zijn aan het-Bredase beton en aannemersbedrijf, y?°nheen H. Vriens, dat het bouwwerk uitvoerde. Beide he ren waren in eerste instantie door de rechtbank te Maastricht vrij gesproken, de ingenieur conform de eis van de officier van justitie en de uitvoerder na een eis van twee maanden hechtenis. Tien getuigen en jjotaig on-df-skun- dige zijn ter zitting gehoord over de vraag, waaraan het ongeluk in feite te wijten is geweest. De uitvoerder was namelijk alleen verantwoordelijk voor de hulpconstructie in de toren en de druk die daardoor op de beneden- vloer werd uitgeoefend. Twee deskun digen, (prof. dr. ir. Haas van de Tech nische Hogeschool te Delft en ar- ir- Emmen adviserend ingenieur van ae rijksgebouwendienst) hadden daarover rapport uitgebracht, waarbij zu eenter tot tegenstrijdige conclusies kwamen. Prof. Haas meende, dat het ongeluk te wijten was aan te zware belasting van de benedenvloer. Dr. ir. Em men was van mening, dat een mate- riaalfout in een in de hulpconstruc tie gebruikte rail de instorting heeft veroorzaakt. De uitvoerder is een goed vakman, zo werd gezegd, maar is niet gewend te keningen te maken van zijn projecten, hetgeen de president en de procureur generaal mr. Moons hem verweten. De uitvoerder zei er volkomen van over tuigd te zijn, dat hij niet zou aarze len bij iedere volgende toren dezelfde werkmethodiek toe te passen. Mr. Moons achtte, wat ook de juiste oorzaak van de ramp is geweest, toch in ieder geval de tekortkoming van de uitvoerder ten -.anzien van de veilig heid bewezen. Hij memoreerde ook dat de man bij de schatting van het drukge- wicht op de benedenvloer de hulpcon structie vergeten was. Hij achtte zijn schuld niet zo groot als de officier van justitie te Maastricht die had gevonden. Reden waarom hij één maand hechte nis eiste. Tegen de ingenieur eiste hij evenals het openbaar ministerie in eer ste instantie vrijspraak. Mr. Toxopeus uit Breda, die de uit voerder verdedigde, betoogde dat het steigerwerk zoals dat onder leiding van zijn cliënt was aangebracht her haaldelijk was gecontroleerd, en tel kens in orde was bevonden. Hij achtte het met bewezen dat zijn cliënt ten aanzien van zijn verantwoordelijkheid een tekortkoming had begaan en be pleitte vrijspraak. Het arrest van het hof volgt 29 de cember. De almanakcommissie van de Groningse Vrouwelijke Studenten Vereniging „Magna Pete" heeft maandag op paleis Soestdijk aan H. M. de Koningin het eerste exemplaar van de nieuwe almanak aangeboden. In de politieke situatie van ons va derland is een ernstige toestand ont staan. De Partij van de Arbeid heeft, met miskenning van haar minder heidspositie, getracht haar wil op te leggen aan de meerderheid van ons volk. Daardoor is er een breuk geko men in de huidige samenwerking. Het bestuur van de Katholieke Volks partij betreurt deze ontwikkeling. Het stelt zich intussen met volledig vertrou wen achter de fractie van de K.V.P. In de Tweede Kamer en geeft met de par tijraad als zijn mening te kennen, dat de fractie in de gegeven omstandighe den het enig juiste beleid heeft gevoerd. Het betuigt hulde aan prof. Romme voor de waardige wijze, waarop deze getracht heeft een crisis te voorkomen, zonder zover te gaan, dat het belang van ons volk en van de democratie op een onaanvaardbare wijze door de niet te rechtvaardigen poging tot dwang van de socialistische minderheid is geschon den. De samenwerking op brede basis in deze na-oorlogse jaren heeft voor ons Ter gelegenheid van Koninkrijksdag hebben de regeringen van Suriname, de Nederlandse Antillen en Nederland aan H.M. de Koningin bloemen laten aanbieden. De bloemen uit de West zijn per K.L.M. van Paramaribo en Wil lemstad naar Schiphol gevlogen. Maandag, tegen het middaguur, toog voor dit doel een zestal kinderen uit het koninkrijk t.w. de 4-jarige Marina en de 7-jarige René Douglas uit Surina me, Paul en Francis de Wint, resp. 8 en 6 jaar, uit de Antillen en Pieter (8 jaar) en Jehanna (6 jaar) Middelhoff uit Hilversum naar paleis Soestdijk, waar in de Leuvenzaal de aanbieding geschiedde. Na afloop werden de kin deren door de Koningin op limonade en koekjes onthaald. De 72-jarige heer G. J. Gerritsen uit Driebergen-Rij senburg is maandagmor gen in zijn woonplaats bij het te voet oversteken van de hoofdstraat door een auto aangereden, 's Middags is hij aan de gevolgen van dit ongeval in het ziekenhuis te Zeist overleden. De politie te Nijmegen stelt een onder zoek in naar onregelmatigheden, die zouden zijn gepleegd door de ontvanger van het polderdistrict Rijk van Nijme gen en Maas en Waal te Nijmegen. De man, die reeds jaren deze functie ver vult, is op staande voet ontslagen we gens onregelmatigheden in zijn beheer. Het is niet bekend hoe groot de bedra gen zijn die hij zou hebben verduisterd. Het bedrog zou zich over enige jaren uitstrekken. Kapitein C. Bouman van de Nieuw Amsterdam zal nog een week in het zie kenhuis tc Cork in Ieriand moeten blij ven. Men hoopt dat hij daarna naar Ne derland zal terugkeren. Zoals bekend is de kapitein in Cork aan lijn nkeroog geopereerd, nadat hij hieraan gewond was geraakt toen stort zeeën vrijdag drie ramen van de brug van zijn schip vernielden. volk zegenrijke resultaten afgeworpen. Mede daarom valt het te betreuren, dat de Partij van de Arbeid door haar hou. ding de mogelijkheid tot samenwerking thans heeft verbroken. Gezien de maatschappelijke, eco nomische en politieke ontwikkeling, na tionaal en internationaal, is een geza menlijke krachtsinspanning van het ge hele Nederlandse volk een belangrijk vereiste. De Katholieke Volkspartij is steeds bereid geweest en blijft bereid aan de ze gezamenlijke krachtsinspanning haar bijdrage te leveren. Zij wil dat doen door een waarlijk christelijk sociaal be leid te Wijven voeren, waarvan de zorg voor de minst draagkrachtigen en het zo breed mogelijk gespreid bezit wezen lijke bestanddelen vormen en een waar achtig algemeen welzijn het doel is. Zij wil dat ook doen door haar bereid heid tot samenwerking met allen, die aan redelijke eisen voor samenwerking in een democratisch bestel willen vol doen. Het bestuur van de K.V.P. deelt de verontwaardiging over de voorlichting welke van de zjjde van de Partij van de Arbeid gegeven wordt in strijd met de voor een ieder controleerbare waarheid. Het bestuur doet een dringend beroep op alle katholieke kiezeressen en kie zers om zich, in deze voor ons volk ern stige periode, in vertrouwen te blijven scharen achter de K.V.P. en haar po litieke leiders en daardoor met christe lijke overtuiging een bijdrage te leveren aan het algemeen welzijn. Het roept zijn kader en leden op tot een grote krachtsinspanning in de po litieke strijd, welke te wachten staat en deze te voeren op een wjjze, die over eenstemt met onze beste christelijke en Nederlandse tradities. Vurig, maar waarachtig. Krachtig, maar waardig. Overtuigd van de juist heid van onze beginselen en die van an deren eerbiedigend. Het gaat om het werkelijke welzijn van ons land en van ons volk en om de beste bijdrage aan de internationale sa menleving. (Van onze Utrechtse redacteur) Hoewel de K.A.B. er weinig behoefte aan heeft, is zij niet ongenegen deel te nemen aan een informeel gesprek over een katholiek verbond van de arbeid. De verbondsvoorzitter van de K.A.B., de heer J. A. Middelhuis, verbond aan deze toezegging echter de voorwaarde, dat het gesprek geen herhaling zou worden van de commissie-Beaufort, die vijf jaar heeft vergaderd. „We hebben nog wel iets anders te doen," aldus de heer Middelhuis, die er tijdens de maandag te Utrecht gehouden ver bondsvergadering aan herinnerde, dat de K.A.B. in eigen kring bezig is met een studie over haar toekomstige vorm, waarmee intussen verder gegaan zal worden. In zijn uitvoerige openingsrede zie ons blad van maandag had de heer Middelhuis de kwestie van het katho liek verbond van de arbeid slechts even genoemd; „nogal oppervlakkig van de tafel geveegd", zoals de heer J. J. Blommers, voorzitter van de katholieke bond van vervoerspersoneel, tijdens de discussie opmerkte. De heer Middel huis beaamde dit. „Maar men heeft goed begrepen wat men aan ons heeft", voegde hij er aan toe. Wanneer anderen een informeel gesprek willen, kan de K.A.B. er moeilijk bezwaar te gen hebben, hoewel zij er afgaande op de toon van de gesprekken hierover en op de bedoelingen, die men de K.A.B. in de schoenen schuift erg weinig behoefte aan heeft. „We behoe ven een gesprek niet uit de weg te Caan, maar we kunnen ook niet aan de gang blijven en we zullen er onze eigen studie niet voor uitstellen," aldus de heer Middelhuis, die meende, dat de K.A.B. nog beter kan praten met vertegenwoordigers van de werkgevers dan met de groepen, die een katholiek verbond van de arbeid voorstaan. De heer Blommers herinnerde aan de suggestie van mr. G. Boot, voorzitter van de Arka. om een ronde tafelge sprek te houden. Wanner de heer Mid delhuis zoals hij onlangs te Gro ningen verklaarde geen heil ziet in een dergelijk gesprek, kan hij zakelijk wel gelijk hebben, aldus de heer Blom mers. „maar ik vraag me af, of we denkend aan de ontwikkeling in an dere vakcentralen en aan de Europese ontwikkeling de kwestie van de con centratie van alle katholieke werkne mers op deze manier alleen maar za kelijk kunnen afdoen." De voorzitter van de vervoersbond bleek van een informeel gesprek te verwachten, dat de hemel misschien een beetje zou opklaren en men althans zou weten waarover men spreekt wan neer men het over een katholiek ver bond van de arbeid heeft, waarover wel enig verschil van mening bestaat. Hij vond, dat een gesprek alleen maar nut tig en in geen geval schadelijk kan zijn. Nadat de heer H. Werkhoven, voor zitter van de katholieke bouwvakarbei dersbond. met klem het standpunt van de heer Middelhuis had onderschreven, viel ook de heer H. Vink, voorzitter van de katholieke bond van industriële wer kers, de verbondsvoorzitter bij. Hij laakte de perspublicaties over het ka tholiek verbond van de arbeid en vroeg zich in dit verband af, waar de men sen, die er geen snars verstand van hebben, zich mee bemoeien. De heer C. de Wit, voorzitter van de katholieke bond van technici, echter sloot zich met grote nadruk aan bij de suggestie van de heer Blommers. De kwestie in een informeel gesprek bekij ken, is zeker niet zonder betekenis, meende hij. In dit verband vroeg de heer De Wit zich met teleurstelling af waarom de katholieke bond van onder officieren niet het initiatief heeft geno men tot een nadere gedachtenwisseling, waartoe de voorzitter van de bisschop pelijke adviescommissie de voorzitter van de onderofficieren verzocht zou hebben, volgens diens verklaring van 3 juli te Venlo. (Van onze correspondent) y-v e hoela-hoep, die de handel in I Nederland aan de straatstenen niet meer kwijt kan, vindt nu opgang in Turkije. Hoepel-ambassa drice was de vijftienjarige Mulo-scho- here Yolande Graafland uit Leiden die door een kennis in de gelegenheid werd gesteld in Istanboel haar hoe la-hoepbegaafdheden te tonen. Vorige week donderdagavond vertrok zij voorzien van drie hoepels met het vliegtuig naar Turkije en op uitno diging van de internationale Hilton- hotelmaatschappij kreeg zij op een liefdadigheidsbal in Istanboel de ge legenheid de verbaasde Turken voor te doeh hoe men met drie hoepels te gelijk moet manoeuvreren. 's Avonds was zij op een teenage- party en de gevolgen bleven niet uil De hoela-heep is tot in de hoogste kringen van Istanboel doorgedron gen en Turkse kinderen maken nel als in Nederland de rijweg onveilig met huppelende hoepels Dinsdagmiddag kwam Yolande, die van haar Mulo-directeur vrijaf kreeg, omdat hij het een leerzame reis vond voor Yolande, daar men in haar klas juist de Bosporus behandelde, met het vliegtuig terug. In Turkije was toen al het lawaai YOLANDE IN TURKIJE begonnen. Turkse bladen schreven over de Hollandali Yolande" en zij publiceerden foto's van het meisje te gen de achtergrond van de Istanboel- se vesting „Rumelisari". De heer Middelhuis antwoordde, dat hij deze verklaring had genomen voor wat ze was, zoals vele andere verkla ringen elders over dit vraagstuk. De verbondsvoorzitter herinnerde hierbij aan een artikel in De Tijd, waarin ge zegd werd, dat indien er meerdere ka tholieke vakcentralen zouden komen, de K.A.B. wel zou zorgen, dat zij in het overleg niet aan bod zouden komen. „Waarom zouden wjj dit beletten, wan neer deze centralen werkelijk betekenis krijgen?" vroeg de heer Middelhuis zich af, er overigens aan toevoegend, dat het niet de taak van de K.A.B. is, meer vakcentralen, die zij niet no dig acht. op het paard te helpen en hun oprichting te bevorderen. „Dat hebben anderen voor ons ook niet ge daan," voegde hij eraan toe. De theo retici onder de sociologen hebben geen idee van de moeilijkheden, die een ver bond van drie vakcentralen zou hebben in het huidige overleg, zoals in de Stichting van de Arbeid en de S.E.B. De Nederlandse Toonkunstenaars- bond heeft zijn leden en andere geor ganiseerde Nederland. 2 musici opgewekt geen medewerking te verlenen aan het maken van opnamen voor Franse maat schappijen, die grammofoonplaten en geluidsbanden vervaardigen. Sedert 3 dec. boycot het Franse 'syndicat national des artists musiciens' deze maatschap pijen. De Franse bond van toonkuns tenaars eist namelijk verhoging der ta- r: wen met 10 pet en een verbod om zonder betaling meer dan een keer van gemaakte opnamen gebruik te maken; de organisatie heeft thans ook buiten landse collega's verzocht zich solidair te verklaren. Bij deze actie zijn zowel artiesten uit de klassieke muziek- als uit de amusementsmuzieksectcr be trokken. De filmmaatschappijen hebben aldus het bestuur van de NTB de eisen reeds ingewilligd. In een circulaire aan de provinciale en gemeentebesturen heeft de minister van Binnenlandse Zaken medegedeeld, dat de verhouding tussen het volume van de middelen, welke op de kapitaal markt beschikbaar komen en de poten tiële kapitaalvraag van de gemeenten naar het oordeel van de regering nog niet zodanig gewijzigd is, dat de thans bestaande procedure voor het aantrek ken van langlopende financieringsmid delen reeds zou kunnen worden gemist. Deze procedure wordt voorlopig tot 1 juli 1959 verlengd. Zij houdt in het algemeen in, dat de gemeenten alleen dan nieuwe kapitaalinvesteringen mogen doen als de financiering met vaste geld leningen verzekerd is. Bij handhaving van het rentegamma voor langlopende leningen op 4U procent betekent dit tevens ook een verlenging van het mo nopolie van de N.V. Bank voor Neder- landsche Gemeenten met betrekking tot het verschaffen van geldleningen aan de gemeenten. Alleen aan de gemeenten- bank is het namelijk toegestaan om de gemeenten geld te lenen tegen een rente, welke ligt boven het officieel vastge stelde rentegamma. De rechtbank te Rotterdam heeft van daag uitspraak gedaan in de zaak van de roofoverval die 26 juli jl. werd ge pleegd op een bejaarde winkelier te Rotterdam-zuid. De dader, een 26-jarige chauffeur, werd veroordeeld tot twee jaar gevan genisstraf met aftrek. Een 26-jariga zeeman, die op de uitkijk had gestaan, werd conform de eis, veroordeeld tot zeven maanden gevangenisstraf met af trek, waarvan drie maanden voorwaar delijk met drie jaar proeftijd en een 25-jarige los-werkman. die 30,- van de buit van ruim 100 had aangeno men, tot drie maanden gevangenisstraf met aftrek. Tegen de chauffeur was twee en een half jaar met aftrek geëist, en tegen de werkman zes maanden met aftrek, waarvan twee maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. De Nederlandse orde van accountants heeft ter gelegenheid van haar tweede lustrum een prijsvraag uitgeschreven die tot doel heeft een weg te vinden voor een doelmatige vereenvoudiging van de uitvoering der sociale verzeke ring. Als eerste prijs is een bedrag van 2.000 beschikbaar gesteld. Iedereen mag aan deze prijsvraag deelnemen. Gevraagd wordt: het aangeven van oplossingen voor de vraag op welke wijze een doelmatige vereenvoudiging zou kunnen worden bereikt van de ad ministratieve en formele voorschriften, waarmede het bedrijfsleven in ver band met de uitvoering van de sociale verzekeringswetten is belast, een en ander onder handhaving van de mate riële positie van de verzekerde. De inzendingen zullen worden beoor deeld door een jury, bestaande uit prof. mr. J. J. M. van der Ven, voorzitter, prof. mr. N. E. H. van Esveld en prof. i ir. W. F. de Gaay Fortr-.an. Inzendin gen vóór 1 januari 1960.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3