FOCKINK Beslissing van Haarlemse kantonrechter wekt onrust en verwondering Jubilarissen gehuldigd Verkeerslichten op Kennemer- plein gaan morgen branden „Misstanden zijn zonder een ver ordening niet te voorkomen" Vanmorgen bij proef nog stagnatie Asfalt in Kleverpark IN YELSEN 5 TOT 6 PROCENT LAGERE RENTE Eigen volkskredietbank gesticht RUST- EN VERPLEEGHUIZEN Afgelopen jaar goed voor kwekers BESSEN VAN neemt vaker DINSDAG 16 DECEMBER 1958 PAGINA 5 Raad Heemstede Gebrek aan stijl Advenfsavond Vergadering „De Lelie Beurs van Amsterdam de lekkerste jo mm die er is Onderwij svoorstellen Morgen feestelijke ingebruikneming Beurs van Haarlem e.o De Haarlemse keuring in het Krelagehuis Advertentie By drie verschillende instellingen in Haarlem zijn gisteren jubilarissen ge huldigd. De heer G. J. van Avezaath vierde zijn 40-jarig dienst-jubileum by de N.V. Algemene Transport- en Expedi tie Onderneming van Van Gend en Loos als expediteur, de heer J. van Koge- lenberg, hoofdcontroleur by 's ryks be lastingen was eveneens gedurende veer tig jaar fiscaal ambtenaar, en de heer J. Hoed, loketambtenaar bij de afdeling Handelsregister, was vyfentwintig jaar in dienst van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omlig gende Gemeenten. Bovendien wordt vandaag het veertigjarig dienstjubileum gevierd van de heer F. Reinink bij de gemeentelijke Haarlemse Incassodienst. De heer van Avezaath zal vandaag door de centrale directie van Van Gend en Loos i: Utrecht gehuldigd worden. De jubilaris is jarenlang voerman ge weest in de tijd, dat Van Gend en Loos nog paarden-tractie handhaafde. Hy heeft zich bij het bedrijf nagenoeg onmisbaar weten te maken door zijn grote vakkennis bij het stuwen en laden van vrachtwagens. Hij werd gisteren ten zijnen huize, Godfried van Bouil lonstraat 5 in Haarlem-oost, gehuldigd. Zijn verdiensten werden daar onder meer geschetst en geprezen door. de heer J. J. de Graaf, plaatselijk directeur van Van Gend en Loos, terwijl zijn har telijke en collegiale omgang geprezen werd door de heren F. A. Weyers, hoofdbesteller, N. Haster, namens het personeel van de Gedempte Oude Gracht, en J. P. G. Baars, namens de personeelsvereniging. De heer van Avezaath ontving verschillende geschen ken onder couvert, vele sigaren en een fruitmand. De heer J. van Kogelenberg, die van af 1 maart 1942 in Haarlem by de be lastingen werkzaam is, werd een harte lijke huldiging bereid in het belasting kantoor. Het waarnemend hoofd van de inspectie Haarlem van 's ryks belastin gen, de heer M. G. de Boer, gewaagde met waardering van de kwaliteiten van de heer van Kogelenberg, wiens ambteiyk verleden hy eveneens prij zend memoreerde. Aan het slot van zijn toespraak overhandigde de heer de Boer de gebruikeiyke jubileum-gratifi catie. Voorts werd gesproken door de heer E. F. D. Pluim Mentz, inspecteur- hoofd van de afdeling controle en door de collega's van de jubilaris, de hoofd controleurs A. Valkhoff en A. Duba. De heer van Kogelenberg verklaarde ten slotte zeer getroffen te zijn door de ve le blijken van waardering, waarvoor hij allen dank betuigde. De heer J. Hoed geniet ook buiten de interne kring van de Kamer van Koop handel bekendheid als loketambtenaar by de afdeling Handelsregister, in wel ke functie hy veelvuldig met 1 publiek in contact komt en dat altyd doet op een voorkomende, hulpvaardige en op gewekte manier. Zijn jubileum werd evenwel in de eigen kring van de Ka mer gevierd. De voorzitter, de heer B. F. Enschedé, overhandigde de heer Hoed een geschenk onder couvert. De collega's van de jubilaris lieten zich wat de huldiging betreft voorshands nog „onbetuigd", omdat zij hem zaterdag een feestavond zullen aanbieden. (De in deze rubriek geplaatste BRIEVEN VAN LEZERS vallen buiten de verantwoor delijkheid der Redactie. Anoniem ingezon den brieven worden terzijde gelegd.) Op de voorpagina van Uw krant van 12 december staat een stukje getiteld „Gebrek aan stijl". Hierin laat u zich kritisch uit over de wijze van spreken en de uitlatingen van de heer Burger, die bij tijd en wijle de toon zou hebben aangeslagen van een conferencier ten plattelande. Ik kan dit vergelijkingen trekken met het platteland maar heel en héél matig waarderen. Ik zou weieens willen weten: wat scheelt er toch aan onze veehouders, tuinders, kwekers, dat zij steeds in vergelijking getrokken wor den met iets wat minder fraai, eerlijk en trouw is? Werken wij, plattelanders, niet mee aan de heropbouw van ons dierbare Nederland? Zijn weken van tachtig tot honderd uur werken dan ook nog onvoldoende? Wat is dan toch ons gebrek aan styi? J.P.W. Noordwijkerhout (Ingekort door de redactie) (Onze vergelijking had slechts betrek king op sommige humoristische woord voerders ten plattelande, niet op de tachtig tot honderd uur per week wer kende agrariërs, die blijkbaar wel iets anders te doen hebben dan humoris tisch het woord te voeren. En wat di* humoristen betreft: zij mogen op brui loften en partijen op hun plaats zijn, in 's lands vergaderzaal wordt een an dere stijl gevraagd. RED.) Met belangstelling heb ik uw kritiek gelezen over de Adventsavond van de K.A.B. en het doet my genoegen te ver nemen, dat de voordracht van pater de Greeve zo byzonder in de smaak is ge vallen. Het ïykt nuj echter, dat niet al leen de televisie en de voorkeur voor „pretavonden" (die by de K.A.B. zeer naar voren komt) oorzaak zyn geweest van de te kleine opkomst. Waarschijn- ïyk zijn er meer parohianen van „Sint Jan" (Amsterdamstraat) zyn ge weest, die net als myn man en ik graag naar de voordracht van pater de Gree ve hadden komen luisteren, ware het niet, dat de sluiting van het 40-uren ge bed hen naar hun parochiekerk riep. Juist uit zo'n grote arbeidersparochie als de Sint Jan hebben misschien ve len om dezè redenen verstek laten gaan. zou het niet beter zijn, dat de K.A.B. (in dit geval van kring Oost) met het vaststellen van zulke avonden met de ze gebeurtenissen rekening hield? Een abonnee. Indien er zich geen onverwachte stagnatie voordoet zullen morgen de verkeerslichten op het Kennemerplein gaan branden. Vanmorgen heeft de verkeerspolitie tijdens het spitsuur een proef genomen met de lichten naby het viaduct van de Kruisweg. Morgen om half elf gaan zij alle branden. Gere geld zal worden op de kruising Jans- weg-Prinsen Bolwerk-Kennemerplein, op de T-splitsing in het midden van het Kennemerplein en op de kruising Kruis weg - Staten Bolwerk - Kennemerplein. Tevens wordt de bestaande installatie op de kruising Kruisweg-Stationsplein- Rozenstraat door een nieuwe vervan gen. In totaal komen er vier nieuwe in stallaties, die aan alkaar gekoppeld ziin ten einde te bereiken dat verkeer in één bepaalde richting de verschillende in stallaties zoveel mogelpk achter elkaar zonder oponthoud kan Dasseren. Gezien de ingewikkelde situatie en het feit, dat er uit alle richtingen verkeer na dert, is het uitgesloten de progressie voor alle richtingen te laten gelden. In totaal zpn alleen al op het Kennemer plein zestien palen net lichtbakken ge plaatst. Bovendien is er één lamp ge plaatst voor het verkeer van het Ken nemerplein naar de Jansweg, die al tyd groen zal branden. De kruising Jansweg-Prinsen Bol werk-Kennemerplein wordt geregeld in twee fasen, de T-splitsing, de kruising Kruisweg - Staten Bolwerk - Kennemer plein en het kruispunt Kruisweg-Sta tionsplein-Rozenstraat in drie fasen. Er zijn vier programma's ontworpen. Het eerste geldt voor de ochtendspits, waar- bü de progressie is ingesteld voor het verkeer van Haarlem-noord, dat gaan de over de Jansweg naar de binnen stad rijdt. De omlooptyden zijn ruim ge nomen, vanwege het zeer grote aantal fietsers. De programma's twee en drie zijn de dagprogramma's. De progres sie is ingesteld op de richting van het Stationsplein naar het Kennemerplein en van de Kruisweg naar het Kenne merplein. Het vierde programma geldt voor de avondspits. De progressie loopt van de Jansweg naar Haarlem-noord. De mogelijkheid is inmiddels niet uit gesloten, dat de op papier vastgestelde programma's in de praktijk niet bin ken te voldoen. Verloopt het in het ge heel niet naar wens, dan zal naar an dere tijden en programma's worden ge zocht. Daardoor zullen dan de lichten enige tijd niet branden. Woensdag dient men nog te beschouwen als proef. Bij de pAef van vanmorgen heeft men ongetwijfeld de ervaring opgedaan, dat de lichten nog wat be ter gesteld moeten worden, wil het verkeer zo vlot mogelijk kunnen doorstromen. Vanmorgen haperde daaraan nog het een en ander. De oorzaak moet naar onze mening ge zocht worden in het feit, dat de tijds duur, waarin het groene, rode of oranje licht brandt, te kort is. Daar door gebeurde het, dat vanmorgen het verkeer herhaaldelijk volkomen in de knoop dreigde te raken. Wan neer het licht op groen stond, had zich een lange file van auto's en fiet sen gevormd, die vanaf de Kruisweg doorliep in een bocht tot voorby het vroegere Margriet-huis. Onderwijl stond er een geiyke rij vanaf het Prinsen Bolwerk. Het groene licht brandde te kort om de hele stoet ge legenheid te geven weg te komen, waardoor in ieder geval de automo bilisten twee, soms drie keer op nieuw groen licht moesten wachten, vooraleer zij het kruispunt konden passeren. Voor de wielrijders in het byzonder, die van het Bolwerk naar het viaduct wilden oversteken, was de tydsduur van het oranje licht te kort. De lich ten staan namelijk zover van het kruispunt verwijderd, dat zij, wan neer zy het licht overspringend van groen op oranje passeren nog zo'n afstand moeten afleggen, dat zij in de knel komen tussen het van het Staten Bolwerk afkomende verkeer, dat vry baan heeft gekregen door het aldaar inmiddels op groen gespron gen licht. Onder voorzitterschap van de heer D. Jonker kwamen maandagmiddag 'a groot aantal leliekwekers in het Kre- lagehuis te Haarlem in jaarvergade ring byeen. Onder de belangstellenden merkten we o.m. op prof. dr. E. van Slogteren, drs. Slootweg van het labora torium voor bloembollen-onderzoek te Iisse, de rijkstuinbouwconsulent ir. Vlag, de heer Bakker, hoofdassistent van het proefstation te Aalsmeer, en anderen. In zpn openingswoord noemde de heer Jonker het jaar 1958 bevredigend voor de leliekwekers. De goede oogst bracht goede pryzen op, voor Lilium Regale zelfs abnormaal hoge pryzen. Hy wees op de Tuinbouwtentoonstelling „Rot terdam 1960" als een unieke gelegen heid om de lelie populair te maken. Voorts deelde hy mede dat in 1959 te Londen een congres van leliekwekers uit diverse landen zal plaats hebben. Het is van groot belang, aldus de heer Jonker, dat ook ons land daar zal zyn vertegenwoordigd. Op de tentoonstelling is voor de opplant van lelies en irissen 600 M 2 beschikbaar. Wellicht zullen te gen heester- en boomgroepen ook nog lelies kunnen wo ten geplant. Op het ogenblik hebben zich nog slechts twee inzenders gemeld, één voor de buiten en één voor de binnententoonstelling. De vergadering machtigde het be stuur de evtl. overblijvende ruimte te doen vullen met een collectieve inzen ding. De bestuursverkiezing had tot resul taat dat in de vacatures G. Th. van der Zwet en D. Jonker, die periodiek aftre dend doch statutair niet herkiesbaar waren, resp. werden gekozen de heren J. P. van der Zwet. Roelofarendsveen en C. Visser, Andijk-West; in de vacatu re wylen de heer C. Burger Kz„ le heer KI. Mantel Dz„ Andyk-O. Het be stuur werd nog aangevuld met de heer H. C. Dijt, Den Burg-Texel. De heer Bakker, hoofdassistent bij het proefstation te Aalsmeer, deed ver volgens verslag van een aantal cultuur- proeven bij lelies. Ten aanzien van de bestrijding van het aaltjesziek deed drs. Slootweg van Lisse een aantal mede delingen. De heer F. Limburg, directeur van de bloembollenkeuringsdiensten bracht verslag uit over het afgelopen keurings jaar. Er werden 596 kwekers bezocht. Van de totale oppervlakte van 46357 rr. werden gekeurd: 27276 rr. in West- Friesland, 12770 rr. in de streek tussen Beverwijk en Alkmaar en 4162 rr. op Texel. De overige 2049 rr. zijn verspreid over de rest van het land. Aan het Spaarne in Haarlem is maan dagmiddag een nieuw pand van „Vier hand" in gebruik genomen. De ope ning verrichtte de jongste zoon van de directeur J. J. H. de Wit. Tal van ge nodigden en belangstellenden waren aanwezig om de directeur geluk te wen sen en het nieuwe pand te bezichtigen. „Vierhand Reclamediensten" werd zes jaar geljden opgericht en geves tigd in het Huis met de Witte Beelden aan de Wagenweg. Enige jaren later ging het over naar de Crayenèsterlaan waar thans nog de directeur woont en op 1 april van het vorig jaar werd het overgebracht naar het Spaarne. Het bedryf ontwikkelde zich zo snel, dat het noodzakelyk bleek een nieuw pand in gebruik te nemen. Met de uitbreiding kon ook de werkwyze worden verbe terd, hetgeen zeer ten goede kwam aan een vlotte afhandeling van de opdrach ten, die uit het hele land en zelfs van buiten de grenzen onder meer Ame rika komen. Voor zover mogelyk werden voor alle afdelingen machines aangekocht, waaronder Hollerith-instal- laties. Overigens was dat wel nodig. Dit jaar werden byna zeven miljoen brieven, pakjes en dergelijke per post verzonden, terwijl meer dan tweehon derdmiljoen stuks door speciale bezor gers werden verspreid. Vijftienhonderd agenten heeft Vierhand doorvoor in dienst. Honderd man personeel werkt voorts op de „centrale" in Haarlem. Het nieuwe gebouw is op uiterst moder ne wijze ingericht. Fraaie kleurschake ringen en een goede lichtspreiding bren gen de nodige rust in het bedryf, waar gewoonlijk onafgebroken in een hoog tempo wordt gewerkt. (Niet officiële koersen) vorig opening Slot 16/12 99A 99^ 93% 89% 91% 85% 85% 87% 89% 110 180 67% 68% 128% 129 123% 121% 244% 240ex div 202% 383 137.30 136.50 263 186% 327 337 449% 453% 393% 394 175 181.20 182.50 151 150% 102.10 153 153 129ex diT 151 235% 134% 182ex dlv 112% 100 87% 95% 104% 4% Ned. 1958 3% Ned 1953 Staffel 1947 3% Ned 1956 3% Ned 1948 3% Ned 1950 3% Ned 1954 3% Ned 1955 D B.N.G Won.bouwt 6 Ned Handel Mij Ceri Amsterdam Rubber H.VA Sen em bah-Mij AJC.O. Berke) Patent Calvé-Delft Cert Dell Mi) Fokker v. Gelder Hoogovens Müller Co. Philips Gem.bez (Jnllever Bllllton 2e Kon. Petroleum 50 Holl. Amerika Ctln K.L.M. Kon. Ned Stoomb Mil K.P.M Ned. Stoomv MO v Ommeren Ned Scheepvaart Urne Rentespaarbrieven '57 Rentespaarbrleven '58 2% Amsterdam '66 2% Amsterdam '56 li 2% Rotterdam '57 Advertentie m Zwaardemaker W jam! Ter behandeling van een ruim twin tig punten tellende agenda komt de ge meenteraad van Heemstede donderdag 18 december, 's avonds om acht uur, in openbare vergadering byeen. Aan de raad wordt o.m. voorgesteld een be drag van 1500 beschikbaar te stellen voor het aanschaffen van leermiddelen voor het verkeersonderwys op de drie openbare lagere scholen. Het verkeers onderwys wordt met ingang van 1 ja nuari een verplicht leervak. De Bosch en Hovenschool, de Nicolaas Beets- school en de Sint Aloysiusschool heb ben bij de gemeente verzoeken inge diend om financiële medewerking by de aanschaf van de leermiddelen voor dit onderwijs. Voor de VGLO-afdeling van de Sint Aloysiusschool wordt gel delijke medewerking gevraagd voor het aanschaffen van gereedschap en materiaal. In een van de leslokalen van de Sint Antoniusschool voor meisjes aan de Burgemeester van Lennepweg is een „daglichtafschermingsinstallatie" no dig om de leerstof voor verschillende vakken met lichtbeelden te kunnen toe lichten. B. en W. stellen de raad voor in alle gevallen de gevraagde mede werking te willen verlenen. .frambozen aardbeien Met enige feestelijkheid zal morgen het gereedkomen van de asfaltering in een gedeelte van het Kleverpark in Haarlem gevierd worden. Het gedeelte van de Kleverparkweg tussen de Tet terodestraat en de Velserstraat mist, nu alles klaar is, zijn plantsoen. In plaats daarvan zijn de trottoirs breder geworden met de bekende insparingen voor het parkeren van auto's. Ook de rybaan is breder geworden. De weg is aldus bijzonder geschikt geworden voor het semi-doorgaande verkeer van Haarlem-noord bewesten de Rijks straatweg naar het centrum. In aan sluiting daarop is ook de van Ostade- straat, het winkelcentrum van het Kleverpark, geasfalteerd en enigszins verbreed. De winkeliers van het Kleverpark zyn met een en ander zeer ingenomen. Het is ook maar een klein gedeelte van de Kleverparkweg, dat zyn plantsoen heeft geofferd aan het verkeer, bovendien een deel waar nogal wat winkels zyn. De asfaltering was niet alleen nodig voor het verkeer, dat in toenemende mate van de route Velserstraat-Klever- park gebruik maakt, maar ook omdat het vroegere wegdek daar veel geleden heeft in de langdurige periode, dat de Verspronckweg geasfalteerd werd. Het verkeer werd toen namelyk deels om geleid via het Kleverpark. 11/12 58% 15/12 59% 49% 49% 73 48% 97 27 41% 4»/, 72% 48% 80% 60% 55 57% 23 88% vast Anaconda Copper Bethlehem Stee) Chrysler Corp General Electric General Motors Kennecott Conner K.LJM Montgomery Ward Radio Corp Republic Steel Royal Dutch Shell Onion On Southern Pacific Southern Railway Stand Oil Ny tidewater OS Steel OOSTHOEK De Overijselse, Gel derse-, Drentse- Vereniging „De Oost hoek" houdt zaterdag 20 december in restaurant Dreefzicht in Haarlem een kienavond. Aanvang acht uur. Advertentie had de Beverwijkse wethouder, die in dit college de afdeling sociale zaken be heert, geen enkele kans aangegrepen om een initiatief in de richting van een gemeenschappelijke volkscredietbank te nemen. Heemskerk heeft intussen al laten we ten by de bank van Velsen aansluiting te wensen. Voor de arbeiders in Bever wijk spijt het mij, aldus wethouder Maas, dat zy straks 5 procent meer zullen moeten betalen dan hun collega's in Velsen. In Beverwyk heeft men alleen maar gesproken over „de bank" en met geen woord gerept over de krediet, nemer. Voor Beverwijk staat echter de mogelykheid open zich ook by Velsen aan te sluiten. De gemeenteraad van Velsen heeft zich maandagmoddag met algemene stemmen verenigd met het voorstel van B. en W. tot stichting van een eigen volkskredietbank. Velsen keert zich hier mee definitief af van de volkskrediet bank van Haarlem en omliggende ge meenten. Heemskerk heeft zich bereid verklaard zich bij Velsen aan te slui ten. Beverwijk doet dit niet en blijft by de Haarlemse bank. De heer An- driesma (KVP) constateerde, dat Vel sen door de feiten in het gelijk is ge steld. Velsen had kritiek op een te duur apparaat. Als gevolg daarvan heeft Haarlem de rente teruggebracht van 20 op 15 procent. Maar desondanks zal Velsen het nog 5 i 6 procent goedko per kunnen doen. Alleen van de zyde der V.V.D. werden enige kritische vra gen gesteld, o.a. wat betreft het Vel- sense aandeel in het bedrag voor de twee ambtenaren, die bij de Haarlemse bank op wachtgeld moeten worden ge steld. VROUWENGILDE. De afdeling Haarlem van het Katholiek Vrouwen gilde belegt woensdag 17 december in de Mariakapel aan de Jansstraat een bezinningsavond. Aanvang kwart over acht. De Kerstactie-avond Is 18 decem ber om kwart over acht by Brinkmann. By voldoende deelname gaan de leden van het Gilde 27 en 28 juni van het volgend jaar naar Banneux. VROUWENGILDE Het Katholiek Vrouwengilde afdeling Haarlem houdt morgen in de Maria-kapel aan de Jansstraat een bezinningsavond, die be gint om kwart over acht. Donderdag 18 december wordt een expositie ge houden van wat door de leden is ge maakt in restaurant Brinkmann om kwart over acht. NIEUW ORGEL Zondag 21 decem ber wordt het gerestaureerde en ver nieuwde orgel ingewijd in de kerk van O.L. Vrouw Hemelvaart. Louk Nelissen zal daarna een orgelconcert geven. VESPERS Zondag 21 december worden in de parochiekerk te Bloemen- daal 's avonds om half acht de vespers gezongen van de vierde Adventszondag. GEMEENTERAAD De gemeente raden van Bloemendaal en Heemstede komen donderdag 18 december in open bare vergadering bijeen. De Bloemen- daalse om kwart over twee 's middags, de Heemsteedse om acht uur 's avonds. Wethouder W. F. Happé van Haarlem houdt donderdag 18 december geen spreekuur. Narcissen en hyacinten waren het maan dag, die in klein aantal op de wekelijkse keuring in Haarlem prijkten. We leven nog steeds in afwachting van het kerstseizoen, maar uit het langzame tempo waarop dit jaar de bloemen op de keuringstafels ver schijnen valt op te maken, dat het broei- seizoen dit jaar niet ideaal is en zeker een dag of tien later begint dan normaal. G. B. de Vroomen Zonen, Sassenheim, bracht voor de vierde maal in successie de zelfde pannen met nare. Barret Browning. Ze worden zo langzamerhand wat erg rijp, maar overigens zijn ze prima met gemid- deldrie bloemen per bol. Dat was ook het geval met de wit met oranje Mercato, die Wamaar Co.. eveneens uit Sassen heim, liet zien. De hyacinten waren van gebr. Eggink uit Voorschoten en wel de blauwe Vanguard en de rose Rosalie. De bloemen waren in de grote maten niet zwaar, ze ontlenen dan ook voornamelijk hun waarde aar. de gemakkelijke en snelle broei. 29 november in de kas gebracht, stonden ze 10 en 11 december in volle bloei. A. Schoon uit het leliedorp Akersloot exposeerde enorme bollen van Lilium Spe- ciosum Magnificum. Zware dubbelbollen met vier stengels. Een prima ras. Wethouder C. P. J. Maas stelde, dat door allerlei omstandigheden het over leg van de besturen van alle deelnemen de gemeenten tezamen pas eind sep tember kon plaats vinden. Alleen was al eerder na een gesprek van de directeur der bank met de drie IJmondgemeen- ten, de rente teruggebracht op het peil van 1 januari 1957. Velsen kwam, om dat het nog tal van wensen had, in tyd- nood en heeft zich toen gespiegeld aan het voorbeeld van Alkmaar. Algemeen werd betreurd, dat er geen volkscredietbank was gekomen voor het IJmondgebied. Door de korte tyd van voorbereiding was dit niet mogelyk, om dat dit een geheel andere opzet vraagt, dan een gemeentelijke bank. Overigens was het uittreden van Velsen reeds in het begin van dit jaar in het IJmond- adviescollege aan de orde gesteld. En hoewel Velsen graag alles doet om de IJmond-samenwerking te bevorderen,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 5