Nieuwe plannen voor de honkbalcompetitie Amerikaans honkbalveld voor PSV in Eindhoven Jersey met zilverdraad j Commissie-Jansen wenst een nieuw „doctoraal examen voor leraren Gevaar van onbevoegden in pedagogisch-didactisch opzicht DONNER staat op winst tegen Roessel Barendrecht niet kansloos tegen Van Scheltinga 3 X OF M ik ÊfebS Moeilijkheden voor Jack Kramer in Australië RAPPORT OVER LERAARSOPLEIDING ln Oostenrijk Maatregelen tegen rebellerende clubs d'uïïS. n,,1,0™° DINSDAG 16 DECEMBER 1958 PAGINA 7 Cooper in Australische Daviscupploeg „Dure" tenniscircus mag niet optreden Nationale biljarttitel ereklasse 71/2 door J. H. DONNER Gouden fluit voor arbiter Guigue Zaterdag-puzzïe Examens door ACATHA CHRISTIE L. W. VAN DER HEEM WORDT 65 JAAR Wet gewetensbezwaren militaire dienst iiiiiiimiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiimiimiiiiiiiiitiiiiiiiiiiin (Van onze honkbalmedewerker) Hoewel de zomersporten nog diep in de winterslaap vertoeven, beginnen de honkballers reeds te ontwaken door de nieuwtjes welke uit hun wereldje nu al doordringen. Zo zal Ajax, dat door velen als vereniging was afgeschreven, spring levend, met een nieuw bestuur seizoen 1959 ingaan. Dit seizoen wordt toch al goed begonnen, want in Eindhoven zal dan een echt Amerikaans honkbalveld in gebruik worden genomen. Het bonds bestuur loopt met plannen rond voor een nieuw competitie systeem, terwijl overschrijvingen voldoende stof tot spre ken geven, tot en met de eerste bal ge worpen zal worden. Met de honkbalafdeling van Ajax ging het niet best de laatste jaren. Een paar gemiste promotie-kansen, weinig medewerking van de voetballers, en een oncompleet bestuur, hadden de be staansmogelijkheid van de Rood-Witten op losse schroeven gezet. Dit gaat nu anders worden. Bremer heeft zich aan het hoofd van de Ajaeieden genlaatst Ook Evert van Tuyl, is weer terug1 gekeerd Coach Ab Hordijk deed toe zegging de club weer te leiden terwijl 't voetbalbestuur haar steentie bii droeg fen0r'Deetak?^dVe^- beschikbiar te stel® sekretaris 6 lm NiePotb blÜft de De Gemeente Eindhoven, waarin slechts een honkbalclub speelt, heeft aan het reds mer dan twintig jaar spelend PSV een echt Amerikaans honk balveld gegeven. Op zondag 19 april 1959 zal aan de Stratumseweg in Eind hoven feest zijn. Dan wordt dit veld geopend. Het Ned. Bor.dsnegental treedt dan aan tegen de Walcon Flyers (USA) Wanneer volgt de hoofdstad, met meer dan 31 verenigingen en 75 spelen de negentallen? Het bondsbestuur loopt met plannen rond, het huidige competitiestelsel, in gaande seizoen 1960, te wijzigen. Er wordt gedacht aan twee hoofdklasse van ieder zes teams, die een dubbele competitie zullen spelen. Ieder negen tal ontmoet dat vier maal dezelfde te genstander. De overgangsklassen moe ten verdwijnen, en er zouden klasse worden gemakt voor de reserve teams, die nu gewoon in de landelijke compe titie meedoen, met alle problemen die daaruit voortvloeien. Twee jaar gele den heeft al eens een dergelijk plan bij de vereniging ter overdenking gelegen. Het ging toen niet door omdat, hoe raar het ook klinkt, een van de zeven bondsbestuursleden er tegen was, plus een minderheid van clubbesturen, die Voor het grootste deel het eigenbelang Voor dat van het ..onkbal lieten gaan. Hoewel het Bondsbestuur het recht heeft, zonder ruggespraak met de clubs een gewijzigde competitievorm door te voeren, heeft zij van dit recht geen ge- Advertentie Van Nelle bestellen! bruik gemaakt. Opnieuw zullen de stem men van de verenigingen in deze materie geteld worden. Opnieuw zal het honk bal-belang dus afhankelijk worden ge steld van hen, die, het verleden heeft het al bewezen, allereerst het belang van de eigen enge kring bekijken. Een krachtig positief beleid van het Bonds bestuur was hier op zijn plaats geweest. Jammer dat schijnbaar de kracht ont- br®?b;t.dit te realiseren. Elk jaar, tegen de datum van 31 de cember komen de overschrijvingen los. Na deze datum is het namelijk niet meer mogelijk van club te veranderen voor het aanstaande seizoen. De nieu we hoofdklasser WVHEDW ziet zijn suc cesvolle coach Frits Meyer definitief op zijn ledenlijst- prijken. Hiervoor moest hij bij de sekretaris van OVVO worden afgevoerd. Ook van Lieshout van TIW gaat naar WVHEDW. VVGA ziet de korte stop Walker van Ajax ko men. Hiertegen staat echter het ernsti ge verlies van de jonge werper Beid- schat, die naar EHS gaat. De voorzit ter van HHC, Jaap Hartog, die ook als coach van zijn vereniging optrad, geeft deze laatste funktie nu m handen van de bekende speler Henk dé Bruin. Wimbledon-kampioen Ashley Cooper, Neal Fraser, Mal Anderson en Rod Laver zullen Australië vertegenwoordi gen in de finale van het toernooi om de Davis-cup, die 29, 30 en 31 decem ber te Brisbane zal plaatsvinden. De heer Hopman is non-playing captain van de Australische ploeg. De tegen stander van Australië is de winnaar van de wedstrijd Italië-Verenigde Staten. Advertentie Van Nelle bestellen! Advertentie Van Nelle bestellen! Jack Kramer, de „baas van het ten niscircus", heeft maandag gereageerd op de plannen van de Australische ama teur tennisbond or- hem en zün profs van de amateurbanen over de gehele wereld te verbannen. „Mijn mensen zouden ook in oktober, november en de cember kunnen spelen, tegelijk met het amateurseizoen," zei hij. In Australië heeft de tennisbond, die al jarenlang het amateurisme probeert overeind te houden, de aangesloten provinciale clubs erboden Jack Kra mer en zijn groep dure tennisprofs op hun terreinen te laten „optreden". Men heeft Kramer verweten dat hij onder dit verbod probeert uit te komen. „Hoor eens, ik ben door deze clubs benaderd. Zij wilden mijn spelers uitnodigen en stoorden zich niét aan het verbod." Hij was wel boos óver de pogingen van de tennisbond om alle amateurba nen voor hem te sluiten. „Hoelang moet ik nu de andere wang nog toe keren? Ik kan ze het heus nog moei lijker maken dan nu. Ik zou mijn men sen in het amateurseizoen, oktober, no vember en december, kunnen laten spelen." Kramers principe is dat iedereen die goed tennis wil zien, daarvoor moet be talen. „En iedereen moet betalen als hij de heste tennissers van de wereld in actie wil zien. Het spijt me dat al deze herrie is ontstaan. Maar als ik wil kan ik hier mijn eigen tennisbanen krijgen, zoals ik die in Europa en Ame rika al heb". (Van onze onderwijsredacteur) Het Centrum voor Staatkundige Vorming heeft een rapport gepubli ceerd over de opleiding van leraren voor het v.h.m.o. en wel in het bijzon der van de leraren doctorandi. Het is het derde rapport van de commissie- Jansen, welke commissie reeds eerder studies het licht deed zien over de doelstelling en de vrijheid van het v.h.m.o. Het rapport schenkt bijzondere aandacht aan de plaats van de pedagogisch-psychologische en de didak- tisch-methodologische scholing van de toekomstige leraar. Weloverwogen wordt een zodanige wijziging van de vakwetenschappelijke vorming voor gesteld, dat zonder verlenging van de totale duur der opleiding beide op leidingen tot één geheel verenigd worden; de opleiding voor het beroep van leraar moet in de vakwetenschappelijke opleiding geïncorporeerd worden. Het bestuur van de Oostenrijkse voet balbond heeft aangekondigd, dat in de toekomst strenge maatregelen zullen worden genomen tegen clubs die weige ren spelers af te staan aan het natio nale team. Verenigingen die hun spe lers niet willen afstaan stellen zich bloot aan geldstraffen, intrekking van de to to-faciliteiten en een verbod naar het buitenland te mogen reizen. lamfnerbfï kampioenschap van Neder- der 71/2 Stoot biljart anker ka- nuari a.s te y,an 22 tot en met 25 ja- zullen de „„Nflmegen wordt gespeeld, men. P. v d gende biljarters deelne- Wijnen (Rotterdam), M. wijk-, H. de c-de Ruijter (Waal- (Amsterdam), h ivt .^amPen"' Mol Scholte (Eindhovemi2 („Derl HaaS>. H. sterdam n A- Jacobs (Am- Ook Kees van Oosterhout h a kampioenschap ingeseh*lhad voor dit trok zich vrjwillig teru/G/en' maar heel voor te bereiden 0f> w ge~, voor het ereklasse kampi0eb^ tournooi banden. Van Oosterhout is nl tnallf" de voorwedstrijden voor de hóofauii! se driebanden met het buSf: fraaie gemiddelde van 0.746 naar |I ereklasse gepromoveerd. ae In de finale van het kampioenschan van Nederland hoofdklasse groot bil jart drie banden die van 8 tot en niet 11 januari in Den Haag wordt gespeeld, hebben zich uit de voorwedstrbden de I°lgende biljarters geplaatst W van ?raam (Diemen), M. Kok Zeddam), Krielaars (Bavel). J- Li h" M«+am)' G- Lorist (Amsterdam), H. etz (Den Haag) B. Oosterhuis (Am- sterdam en G Peters (Arnhem). Vijf ronden oud is de wedstrijd jm het kampioenschap van Nederland. Het tournooi is bijna halverwege. In deze vijfde ronde had ik t gele genheid een concurrent uit te schakelen. AI heeft Roessel tot nu toe niet veel la ten zien, hij blijft een gevaarlij!- spe ler. Bovendien had hij wit. Hij zal de partij gaan verliezen. Hoe dit zo kwam kunt U hieronder zien. Eindelijk heeft Spanjaard een partij tot een goed einde gebracht en gewon nen. Zijn slachtoffer was Van Donk. De Utrechtse advocaat gaf opnieuw blijk dat hij een van de meest fantasierijke spelers van Nederland is. De complica ties in zijn partij uit deze 5e ronde wa ren welhaast niet te overzien, maar Spanjaard hield het hoofd koel en vond tenslotte een afwikkeling naar een ge wonnen eindspel. Vermoedelijk gaat ook Jonkman zijn eerste vUle punt behalen. Orbaan be handelde een Panno-verdediging van het Komngs-Indisch wat al te optimistisch, iiien komngsaanval, uit nood geboren, werd door Jonkman deskundig afgesla gen. Hij had toen twee pionnen meer. Zoals de partu thans ctaat, moet hij win- c 26. Tal-cl 27. Le4xc2! 28. Lc2xa4 29. Kglxfl 30. Lb2xa3?? Tf8-c8 Tdlxcl Tclxflt Lc5xa3 Onbegrijpelijk. De winst was hier voor zwart zeer moeilijk indien al mogelijk. De kracht van het witte loperpaar is enorm. Ik herinner mij, eens een partij gezien te hebben waarin ongeveer de zelfde situatie zich voordeed. Daar wa ren echter wederzijds 3 pionnen op de koningsvleugel. Dat werd toen remise. Het leek mij dat het hier met 4 tegen 4 wel te w:nnen was, maar dat zou zeer moeilijk geweest zijn. 30. Tc8-a8 31. La4-c6 Ta8xa3 32. f2-f4 Kg8-f8 33. Lc6-f3 Kf8-e7 34. Kfl-f2 Ke7-d6 35. Lf3-b7 Kd6-c5 36. Lb7-f3 Kc5-d4 37. Lf3-c6 e6-e5 38. f4xe5 Kd4xe5 39. Lc6-f3 f7-f5 40. Lf3-c6 f5-f4 41. Lc6-f3 Ta3-c3 42. Kf2-g2 Ke5-f5 43. Kg2-f2 Kf5-e5 44. f2-g2 f4xg3 45. Kg2xg3 Ke5-f5 46. h2-h3 Tc3-a3 Advertentie Van Nelle bestellen! Maurice Guigue, de man die in Stockholm de finale van het toernooi °m de wereldbeker heeft geleid, zal van de Braziliaanse voetbalbond als herinnering aan deze wedstrijd tussen ^caziiië en Zweden een gouden scheids- rechtersfluit ontvangen. Het kostbare voorwerp wordt de gen- ?arnie uit Marseille aangeboden tijdens net bezoek dat hij op uitnodiging van de wereldkampioenen binnenkort aan Brazilië zal brengen. het kryptogram ran zaterdag j.l. ontbrak de aanduiding van 16, hori zontaal. Zij luidt: Gis maar raak, Nora, jammer, dat jij die vreemde vrouw niet kent. De tweede „replay" uit de tweede ronde van de competitie om de En gelse voetba.beker tussen Crystal Pala. ce en Shrewsbury is geëindigd in een ahZefe voot; Costal Palace, dat in nen. Een zeer rommelige partij speelden Barendregt en Van Scheltinga. Voort durend stond Barendregt, die wit had, iets beter, maar hij overhaastte zich toen het er op aan kwam zijn voordeeltje tast baar te maken. Van Scheltinga won ach ter elkaar 2 pionnen en meende toen waarschijnlijk gewonnen te staan. Vlak voor het afbreken heeft hij een ver keerde zet gedaan. Het lijkt mij dat nu Barendregt, ondanks zijn 2 pionnen min der, zal winnen. Hoewel met wit spelend, heeft Van den Berg niets kunnen beginnen tegen het solide spel van v. Weezel. De partij is afgebroken in een lopereindspel, dat iets beter staat voor zwart. Veel zal er ech ter wel niet in zitten. Roessel Donner Pg8-f6 e7-e6 Lf8-b4t 1. ,2-c4 2. d2-d4 3. g2-g3 Het is om dit lastig schaak, dat men tegenwoordig het Catalaans weinig meer speelt. 4. Pbl-d2 c7-c5 5. d4xc5 Lb4xc5 6. Lfl-g2 offar'e®sel laat zich niet intimideren. Het op f 2 is nu niet correct. ®- Pb8-c6 l- Pgl-f3 0-0 Wit is Lc5-e7 komt door^ rL onhandig opgesteld. Dit paard op dP. slechte positie van het 9. a2-a3 a7-a5 10. Pd2-bl' Zeer begrijpelijk, maar g]echt b3 is nu een dodelijke zwakte voor W1 DdVcl Rc6-e5! 14. Dal-c2 Pe5xc4 15,.Pc3xa4 Pc5xa4! Leek mij beslist beter dan op pion winst te spelen met 15q<a4. 16. b3 Pb3: 17. Db3: Pb6. 16. Dc2xc4 d7-d5 17. Dc4-d3 Lc8-d7 Zwarts stukken vliegen er uit. Er dreigt 18Pc5. 18. Pb5-c3 Pa4-c5 19. *">d3-d' d5~d4! Als nu het witte Paard wijkt, ver over zwart met 20. Ts4 het veld b3 en dat zou fataal zijn. 20. b2-b4! d2xc! 21. b4xc5 ke7xc5 22. Lg2xb7 Ld7"?2 23. Ddlxd8 Ta8xd8 24. Lb7-e4 c3-c2 Lang heb ik hier nagedacht. Zoals het nu gaat kan wit onder opoffering van de kwaliteit zich staande houden. Maar ik zag geen betere weg voor zwart. 25. Lcl-b2 Td8-dl Wit gaf hier de zet af. Hij staat ver loren. De afgebroken partij uit de 3e ronde tussen Van den Berg en Van Donk werd voorts uitgespeeld en door Van den Berg gewonnen. Na de 5e ronde luidt de stand: 1. Don ner 2% pnt. 2 afgebr. part.; 2. Van den Berg 2punt. -f 1 afgebr. part. (uit 4 part.); 3. Spanjaard 2% pnt.; 4. Cort- lever 2 pnt. 2 afgebr. part. (uit 4); 5. Roessel 2 pnt. 1 afgebr. part.; 6. Van Scheltinga 1% pnt. 2 afgebr. part. (uit 4); 7. Barendregt iy2 1 afgebr. part.; 8 en 9. Orbaan en Van Donk bei den 1 punt 1 afgebr. part. (uit 4); 10. Jonkman 1 pnt. 1 afgebr. part.; 11. Van Weezel pnt. 2 afgebr. part. Advertentie Van Nelle bestellen! iiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimiiiimmi AMSTERDAM, 15 dec. Cand. soc. aardrijkskunde: A. W. v.d. Ham en A. A. Jaarsma (Amsterdam). AMSTERDAM, 15 dec. Doet. theologie: J. H. Primus, Grand Rapids Michigan, kand. economie: D. H. Dij- kink, Amsterdam, G. Daleboudt, Nijme gen, F. D. J. Goldschmeding. Amster dam. 's-GRAVENHAGE, 15 .ec. Voor de te Amsterdam gehouden examens En gels MOB zijn geslaagd: mej. N. Borst te Bergen (N.H.) A. Bor te Noordeloos P. Geurtsen, te Boskoop, F. C. Klaver te IJmuiden, W. H. Leendert te Heer len, Th. P. Fransen te Emmen, mej. A. Zandvliet te Voorburg en J. H. W. Hoofd en H. B. Meijer te Hogezand. UTRECHT: 15 dec. Staatshuishoud kunde en tatistiek M.O.Ir. H. Th. Hol lenkamp, Amsterdam; J. A. van Putjenbroek, Hilvarenbeek, H. Reids- ma, Hattem; G. Koolstra, Leeuwarden. UTRECHT, 15 dec. Doet. rechts geleerdheid: E. Bunte, Curasao, K. F. A. Westerling, Blaricum.; doet. theo logie: ds. P. Middelkoop, Driebergen, ds. Sien Tjien Hing, Utrecht.; doet. aardkunde; J. D. A. Zijderveld, Utrecht. Vee-arts examen; Waltenburg, Epe, R. M. Barkema, jSIoorderhogebrug (Gr.) N. G. H. Schutte, Vasse.doet. genees kunde: F. A. M. Hoefsloot, Arnhem, mej. M. A. J. L. Verpalen, Utrecht, C. Wagenmaker, Rotterdam, C. van Weerden, Utrecht.; cand. Ned. letteren: C. H. Nabben, Utrecht; Doet. klass. lett. mevr. D. v.d. Brink-de Boer, Rotter dam. semi-artsexamenW. Bax, Heer len, G. Hennemann, Utrecht, C. E. de Jonge, Heerlm.arts-examen: J. van Gent, Gouda, P. A. van Keep, Breda Tan Twan Bic, Utrecht.; tandarts-exa men; mevr. M. Vaandrager-Renk, Utr. H. Freyer, Amsterdam-Z, L. G. A. van Lith 's Hertogenbosch. UTRECHT, 16 dec. De heer H. J. Swart te Nijmegen is gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde, op een proefschrift, getiteld: „An in- vestignation of the mycoflora in the soil of some mangrove swamps". De heer J. Swa- die te Utrecht bio logie studeerde, is lector aan de uni versiteit van Witwatersrand te Johan nesburg in Zuid-Afrika. Promotor was prof. dr. J. Lanjouw. LEIDEN, 15 dec. Doet. recht; A. S. Maas Geesteranus-Lange te Eindhoven, mej. F. D. van der Sluis te Breda, en G. v van der Feltz te Nijmegen, M. C. Hering te Haarlem en J. M. Gerrit- zen te Den Haag. Cand. psychologie: mej. W. S. Zuur te Delft, J. Kaayk te Voorschoten, J. W Mojet te Den Haag en J. A. M. van Hameren te Leiden. Prop. godgeleerdheid: mej. C. W. de Gr: eff te Den Ha mej. C. A. Can- neman te Hoorn, mej. V. Terlaak te Scheveningen, G. J. van Hartesveldt te Leiden. Doet. godgeleerdheid: mej. E. Vijl- brief te Leiden. EINDHOVEN: r.-k. school voor Maat schappelijk werk. Dames: W. Barben, Hilvarenbeek; S. Bazelmans, Eelst; M. Brackel, Eindhoven; G. Breevaart, Valkenswaard; C. v. Bussel, Eindho ven; M. Coppes, Eindhoven; A. v. Dijk, Boekei; Th. v. Heyningen, Kerkdriel; A. Kees, Helmond;; T. Luykx, Eindho ven; H. v. d. Putten, Veghel; H. de Roy, Vught; A. Sleegers, Erp; H. Starrowsky, Eindhoven; G. van Stra tum, Geldrop; S. Trienekens, Treebeek; H. Visser, Zevenaar; H. de Vries, Nuenen; A. v. Weizen, Deventer. TV e japon van het plaatje, J een model van Polly Peck, Londen, is van 1 het soort dat iedere vrouw graag in haar garderobe heeft. E Het is een jurk met feestelijke allure zowel door het brede i 1 decolleté waar best een E collier in mag en het E draperie-spel en het is tevens een makkelijke jurk. Makke- S lijker om te dragen dan al die hele strakke gevallen waar eerlijk gezegd maar weinig E vrouwen zich echt content in jj voelen. De soepele plooienval E dankt dit model aan het mate- riaal, jersey doorweven met E een zilverdraad, het zogenaam- E de lurex. Dezer dagen is er E in Londen een show gehouden 5 van modellen, vervaardigd van materialen waarin dit E glanzende metaaldraad was E verwerkt. Zelfs zomerse katoen i E doorweeft men met gouden E motiefjes, die tegen de was bestand heten te zijn. Maar ook bouclé, mohair en jersey E krijgen een finishing touch i E van deze subtiele glinstering. E Om niet te vergeten de tweeds. E E Op de show toonde Rodier, E de bekende Franse stoffen- S fabrikant, tweeds in wit, zwart E en zilver. Zijden imprimé's bedrukt met Oosterse dessins I 1 worden ook al doorweven E met goud en het meest spec- E taculair is wel zwart fluweel E waarin gouden arabesken. Kostbaar en strelend als in de S renaissance. Het metaalgaren E dat de naam lurex draagt is E een produkt van een Ameri- E kaanse industrie die een E dochteronderneming heeft in E Engeland. Het garen voor de E afzet op het Europese vaste- E land wordt vervaardigd in Amsterdam. ÜiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiimiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiimnïï Heren: P. America, Tilburg; J. An- negran, Amsterdam; J. van Arem, Ber gen (N.H.); A. Beemster, Rotterdam; P. van Dieten, Beugen; C. van Don gen, Utrecht; F. Geurts, Ravenstein; H. Heydeman, Den Bosch; J. van Ier land, Tilburg; W. Joosten, Helden; L. van Kampen-Nunspeet; J. van Oostveen Oosterwolde; A. Scheepers, Groningen; J. Scheffers, Eindhoven; W. Spekking, Amstelveen; N. Steultjens, Roermond; A. Thomassen, Den Bosch; X. Tilman, Den Bosch: A. Veltman, Ulft: A. Ver meulen, Utrecht; A. v. d. Vijfeyken, Helmond. De gedachtenvorming in de commis sie heeft er toe geleid, dat in zeven punten een schema voor de academi sche leraarsopleiding werd ontworpen. Bij de verdere bespreking van dit schema heeft men het voor en tegen van de zeven punten onder ogen gezien. De conclusie luidde tenslotte, dat met het ontwerp wordt voldaan aan alle eisen, die gesteld moeten worden aan een wetenschappelijk gevormde opvoe der. Een kernpunt in de nieuwe opzet vormt het „doctoraal examen voor le raren"; men meent, dat degene, die dit examen heeft afgelegd qua weten schappelijke ontwikkeling in geen en kel opzicht achter behoeft te staan bh degene, die enig ander doctoraal examen heeft gedaan. Het schema is in het kort als volgt samen te vatten: 1. De academische ieraarsopleiding omvat eerst een candidaatsexamen, waartoe voor een aantal vakken col leges moeten worden gevolgd, die door een meer algemene vakweten schappelijke behandeling van de stof het candidaatsexamen geschikt ma ken om daarop na het doctoraal examen onderwijsbevoegdheid in de bedoelde vakken te verlenen. 2. De vakwetenschappelijke studie voor het doctoraal moet omvatten een diepgaande bestudering van slechts één vak, of wanneer daartoe aan leiding bestaat van onderdelen van een of meer vakken, met dien verstande, dat de omvang gelijk blijft aan wat thans bet hoofdvak wordt genoemd. S. De pedagogische, psychologische en didactische scholing komt in volle omvang in de plaats van de gebrui kelijke twee bijvakken voor het doc toraal. 4. De studie voor dit nieuwe doctoraal mag niet vergeleken worden met de studie voor een baccalaureaats- examen. Het doctoraal voor leraren moet dezelfde bevoegdheid tot pro moveren geven als andere doctoraal examens in dezelfde faculteit. 5. Aan het doctoraal examen wordt de bevoegdheid ontleend tot het geven van onderwijs in alle vakken, die bh het candidaats daarvoor zijn aange wezen, onder voorwaarde, dat by het doctoraal examen de didactiek van elk vak volgens te stellen eisen aan de orde is gekomen. 6. De leraar begint met een praktijk jaar. waarin hij niet meer dan 16 lessen per week geeft, doch gesala rieerd wordt naar een volledige be trekking. 7. In de regel zullen de leraren docto randi de verbeterde leraarsopleiding hebben genoten. Wanneer er daar naast toch nog leraren met een an der doctoraal examen in de school komen, dan kan dit voor de school een eigen betekenis hebben (bijvoor beeld: contacten met het maat schappelijk leven), doch de leraren, die de leraarsopleiding hebben ge volgd, zjjn krachtens die opleiding de aangewezen docenten voor alle klassen, niet alleen 'oor de lagere. Het rapport gaat er van uit, dat het v.h.m.o. zoveel waard is als zijn lera ren waard zijn. Misschien is er "een tijd geweest, waarin de leraar na zjjn vak wetenschappelijke studie bh zijn intre de ir de school kon volstaan met te han delen op basis van traditie en intuïtie, zich spiegelend aan de docenten, van wie hh zelf eens les had gehad, of aan ervaren collega's. Sedert lang is er ech ter zoveel veranderd in het beeld van de school, dat het niet verantwoord meer is om nu nog voort te gaan op een wijze, die zelfs maar in schijn aan dit verleden zou herinneren. De leerstof wordt voor een aantal vakken steeds moeilijker en omvangrijker; de leraar moet niet alleen zijn vak kennen, doch ook de methodiek en de didactiek van dat vak. Bovendien vertoont het groeiend aantal v.h.m.o.-leerlingen een toenemende verscheidenheid van aan leg, begaafdheid, belangstelling en be stemming, terwijl de geestelijke en mo rele bagage, die van huis uit wordt meegebracht, sterk verschilt. Het ge- AcLvertentie Van Nelle bestellen! 20 heeft hh hier vroeger gewoond en is nu vertrokken. Zal ik 't even voor U vragen?" Maar de vreemde vrouw gebaarde snel, dat Tup pence dat niet moest doen. „Neen, neen. Ik me ver gist. "erontschuldig, alstublieft." Toen draaide ze zich vlug om en liep snel de heuvel af. Tuppence staarde haar na; om de een of andere reden was haar achterdocht opgewekt. Er was iets tegenstrijdigs in de manier van doen van de vrouw en haar woorden. Tuppence had het gevoel, dat „Mr. Rosenstein" een verdichtsel was en dat de vrouw de eerste beste naam had genoemd, die in haar opkwam. Tuppence aarzelde een ogenblik en begon de an der achterna te lopen, heuvel-afwaarts. Iets, dat ze alleen kon beschrijven als een opwel- Min of meer onbewust dempte Tuppence het ge- ling, deed het verlangen in haar opkomen de vrouw luid van haar voetstappen; ze liep op haar tenen te volgen. voorzichtig verder. Spoedig daarna bleef ze echter stilstaan. De vrouw hoorde haar pas toen ze vlak bh was Die vrouw volgen zou op nogal opvallende wijze en draaide zich geschrokken om. de aandacht op haar zelf vestigen. Het was een grote vrouw eenvoudig, zelfs ar Het was heel duidelijk, dat ze op 't punt gestaan melijk gekleed, maar met een opvallend gezicht, had Sans Souci binnen te gaan, toen ze met de Ze was niet jong meer, waarschijnlijk tussen de vrouw sprak; terugkeren zou het vermoeden doen veertig en vijftig, maar er was iets tegenstrijdigs rijzen, dat Mrs. Blenkensop iemand anders was, dan in haar gezicht en de wijze waarop ze gekleed was. ze zo oppervlakkig leek dat wilde zeggen, als die Ze had blond haar, hoge jukbeenderen en moest vrouw werkelijk deel uitmaakte van het vijandelijke vroeger - eigenlijk was ze dat nog 1 nap geweest complot. zijn. Een ogenblik had Tuppence het gevoel, dat Neen, tot elke prijs moest Mrs. Blenkensop bljj- het gezicht van de vrouw haar vaag bekend voor ven wat ze scheen. kwam, maar dat gevoei ebde weg. Het was, dacht ze, Tuppence keerde zich om en liep de heuvel weer een gezicht om niet gauw te vergeten. op. Ze ging Sans Souci binnen en bleef een ogen Klaarblijkelijk was de vrouw ontsteld, want de blik in de hall staan. Zoals gewoonlijk in de voor- schrik, die even over haar gezicht gleed, ontging middag, scheen bet huis verlaten; Betty deed haai Tuppence niet. Vreemd, vond ze. slaapje en de andere gasten waren gaan rusten Ze zei: „Neemt U mij niet kwalijk, maar zoekt of uitgegaan. U iemand?" Terwijl Tuppence in de donkere vestibule stond te De vrouw sprak langzaam en met een vreemde denken over naar laatste ontmoeting, ving ze piot tongval; ze sprak de woorden zorgvuldig uit, alsof seling een zwak geluid op. Het was een geluid, ^nihoofd geleerd had. „Dit huis is Sans dat ze heel goed kende: de zwakke echo van een bel. to n, De telefoon va.i Sans Souci stond in de vesti ni '„^„,,3 -0n r' U iemand spreken?" bule. Het geluid, dat Tuppence zo even gehoord had. zweeg een onderdeel van een seconde was het geluid van de hoorn van een neven-toestel, vroeg: „U kunt mj zeggen, alstublieft. Er die wordt afgenomen of weer wordt neergelegd. Er woont een zekere Mr. Rosenstein daar? Neen?" was één neven-toestel in huis: in de slaapkamer „Mr. Rosenstein. Tuppence schudde haar hoofd, van Mrs. Perenna! Tommy zou in zo'n geval ge- „Neen, ik ben bang van niet. Maar misschien aarzeld hebben, maar Tuppence aarzelde geen ogen blik. Heel zachtjes en voorzichtig nam ze de hoorn op en bracht die aan haar oor! Iemand gebruikte het neven-toestel. Het was de stem van een man. Tuppence hoorde zeggen: alles gaat goed. Dus, zoals afgesproken, op de vierde De stem van een vrouw zei: „Ja, doorgaan." Er was een „klik" toen de hoorn werd neergelegd. Tuppence had haar voorhoofd gefronst. Was het de stem van Mrs. Perenna? Het was moeilijk te zeggen, afgaande op die drie woorden! Als het gesprek wat langer had geduurd het zou natuurlijk ook een gewoon gesprek kunnen zijn In de woorden, die ze had afgeluisterd, lag be paald niets anders opgesloten Het licht, dat door de deur naar binnen viel, werd eensklaps verduisterd. Tuppence schrok op en legde de hoorn neer, toen Mrs. Perenna begon te spreken. „Wat een mooie middag. Gaat U uit, Mrs. Blen kensop, of bent U zo even thuisgekomen?" Dus het was niet Mrs. Perenna, die in de kamer van Mrs. Perenna had gesproken! Tuppence mom pelde vaag iets over een prettige wandeling, die ze had gemaakt en liep naar de trap. Mrs. Perenna liep haar door de vestibule achter na. Ze scheen groter dan anders en het viel Tup pence op hoe sterk en gespierd deze vrouw was. „Ik ga even m'n jas boven brengen," zei ze, liep snel de trap op en botste, toen ze de hoek van de overloop omsloeg, tegen Mrs. O'Rourke op, die met haar enorm lichaam de weg versperde. „Nou, r.ou. Mrs. Blenkensop, U schijnt veel haast te hebben." Ze ging niet opzij, maar bleef staan en keek glim lachend neer op Tuppence, die net onder haar stond. Zoals altijd was er iets schrikaanjagends in de glim lach van Mrs. O'Rourke. En eensklaps, ze wist niet eens waarom, was Tup pence bang. De i -ote, glimlachende Ierse met haar zware stem die de weg blokkeerde en beneden Mrs. Perenna, die haar onder aan de trap insloot. Tuppence keek over haar schouder. Was het ver beelding of lag er iets dreigends in het naar haar opgeheven gelaat van Mrs. Perenna? (Wordt vervolgd brek aan homogeniteit van de klas stelt hoge eisen aan de opvoeder. Ten derde is er het feit, dat de kinderen van deze tijd geestelijk en psychisch an ders naar de school komen dan de jeugd van enkele decennia terug. Zonder ken nis van de pedagogiek en van de psy chologie en zonder praktische oefening onder leiding van een mentor zal me nig leraar in de school van vandaag niet voldoende tot zijn recht komen. De leraar kan zijn persoonlijke verant woordelijkheid tegenover de leerlingen en tegenover de maatschappij niet lan ger drager zonder zakelijk inzicht in de wijze, waarop hij zijn taak moet vervul len. Bij het huidige tekort aan leraren tracht men gegadigden voor dit beroep te werven en te winnen. Daaraan zijn niet alleen verbonden de bezwaren van „onbevoegden" in vakwetenschappelijk opzicht, doch misschien nog meer be zwaren van „onbevoegden" in pedago gisch-didactisch opzicht. Het actuele tekort aan docenten mag in geen geval alleen maar worden beschouwd als een soort conjunctuur-verschijnsel. Voor al les en misschien wel uitsluitend is het een maatschappelijk structuur- verschijnsel. Onder de studenten, die zich voorbereiden voor een doctoraal examen, waaraan onderwijsbevoegd heid verbonden kan worden, zijn er niét weinigen, die het antwoord op de vraag of zij Ieraar zullen worden, zo lang mo gelijk uitstellen. Niet zelden worden zij daarbij geleid door een zekere voor keur voor andere beroepen, om niet t® spreken van een afkeer van het le raarsberoep. Het toekennen van gelde lijke beloningen om het Ieraarsambt aantrekkelijk te maken is slechts een materieel middel, waarvan in eerste instantie geen ander effect verwacht kan worden dan een numerieke ver mindering van het lerarentekort. Van veel meer belang is de voorziening in een echt op het beroep van leraar ge richte opleiding. Het rapport haakt in op het werk van andere commissies, die zich ook met dit onderwerp hebben bezig gehouden en het wijst op het onbevredigende in de huidige situatie. De vraag moet ge steld worden wat men nu eigenlijk wil met de opleiding voor het beroep van leraar. De commissie-Jansen heeft ge tracht deze vraag te beantwoorden, al pretendeert zij niet een volledige oplos sing van het vraagstuk te geven. Terwjjl men de zaak in onderzoek had ver scheen het rapport van de commissie- Langeveld, die zich had bezig gehou- der met de pedagogische en didacti sche voorbereiding van de leraren-m.o. Daarnaast komt nu het rapport inzake de leraren doctorandi te staan. De commissie, die onder voorzitter schap stond van dr. C. J. A. Jansen S.J., had als leden drs. E. H. G. J. Kos ter, dr. W. H. Beuken, drs. M. F. A. Brok, dr. Ch. C. P. Pacilly en (gedu rende enige tjjd) mr. C. E. Schelfhout. Als adviseurs zijn opgetreden mag. dr. J. G. Stokman O.F.M., prof. dr. J. A. Huisman, prof. dr. H. H. Janssen, prof. dr. A. M. J. F. Michels en dr A. A. Weijnen. Advertentie Van Nelle bestellen! Zaterdag viert de heer L. W. van der Heem, mede-oprichter van de Van der Heem-bedrijven zjjn 65-ste verjaardag. De.. jotige Van der Heem bezocht de rijks H.B.S. te Schiedam en begon daarna, overeenkomstig een familietradi tie, een militaire loopbaan. Behalve toegewijd officier werd luite nant Van der Heem echter ook een be kwaam radio-amateur, evenzeer als zijn jongere neef Jan van der Heem. Met de ontvangers die oom en neef in him vrije tijd voor vrienden en kennissen vervaardigden hadden zij een dusdanig succes dat het verantwoord werd ge acht wat aanvankelijk een hobby was in een bedrijfje om te zetten. Daartoe werd 1 mei 1926 de firma opgericht waarvan deel uitmrakten de' gepen sioneerde majoor P. H. J. van der Heem, diens jongere broer L. W. van der Heem en een bevriend ingenieur die twee jaar later uittrad. Het werk aan de door hem gegrond veste reeks bedrijven heeft de heer Van der Heem niet verhinderd een werkzaam aandeel te hebben in vele verenigingen, schoolbesturen en ande re organisaties. Voorts is hij president o„ lid van het college van commissa rissen van een uitgebreid aantal onder nemingen. In 1949 werd hij benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. Advertentie Van Nelle bestellen! Bij de Tweede Kamer ls Ingediend een wetsontwerp „regeling inzake vrij stelling van de militaire dienst wegens ernstige gewetensbezwaren" (wet ge wetensbezwaren militaire dienst). Dit ontwerp strekt tot vervanging van de wet van 23 juli 1923 en heeft tot doel, door een nieuwe en meer concrete re geling van deze materie de aan de nu veldende regeling verbonden bezwaren weg te nemen. Deze bezwaren, aldus de memorie van toelichting van de minis ters staf en Samkalden. richten zich in hoofdzaak tegen drie punten, te weten: de zeer summiere -egeling van de rech ten en verplichtingen van hen wier ge wetensbezwaren erkend zön, het ontbre ken van een adequaat tuchtrecht en het onvoldoende karakter van de gel dende rafbepalingen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 7