Ruzie om uniform voor Amsterdamse rechtbank I^rouueI) Die Raeckse verliest tegen Czaar Peter O OMEGA VAN NIEL „Waarom moet de president er nu iveer bijgehaald ivorden Acht jaar wegens kindermoord Twee eerste luitenants voor Hoog Militair Gerechtshof Advocaat-fiseaal eist bevestiging van krijgsraad-vonnis Malversaties in INCASSEERDER TER ZITTING VRIJGESPROKEN Na twee maanden te zijn gedetineerd CIOS behaalt weer ivinst Hoe spelen onze r.-k. clubs? Zelf compensatie van teeltrecht KRUISWOORDRAADSEL ERIC DE NOORMAN Londen I WOENSDAG 17 DECEMBER 1958 PAGINA 2 V.L.N. contra K.O.M.A. Vonnis drie jaar hoger dan de eis Fabius ontslagen van rech tsvervol gin g Verweer van hoofdredac teur aannemelijk geacht Kerstboodschap van Paus via de K.R.O. Man doodgereden met gestolen auto Zware straffen geëist tegen twee jongemannen uit Den Helder Hoge Raad PHILIPS AUTO-RADIO Oplichting en desertie Nederlandse kandidaten voor Europese hof voor de rechten van de méns Engelse majoor veroordeeld Hoge raad verwerpt cassatieberoep V OLLE YB ALCOMPETITIE Programma Kerstfeest - Verlovingsfeest Verlovingsringenspecialist. UITTENBOGAARD Zwemcompetitie kring Haarlem der K.N.Z.B. Waterpolocompetitie D.W.T. na zege op V.Z.V. onbedreigd aan de leiding Kerstconcert door Overveens Dameskoor Eindstrijd van jubileurntoernooi van B.V. D.E.S. Kath. Vrouwengilde Santpoort Twintig jaar voor oorlogsmisdrijven doe het zelf 0PB0UWST0KKEN Produktschap Siergewassen i 4 SSSf«A."5S?. MiJ&SS Oplossing kruiswoordraadsel van dinsdag 21 „Is 't waar, wat deze krijger zegt, Norenkoning?" snauwt de Pictenhoofdman Eric toe, terwijl zijn speer dreigend naar voren zwenkt. „Wees dan voorzichtig, want zo uw mannen iets zouden ondernemen, wat ons niet welgevallig is, komt ge deze burcht niet levend uit." Met een drei gend gegrom buigt Svein Langtand zich voorover, maar Eric duwt hem achteruit en kijkt kalm zijn ondervragers aan. „Inderdaad, vrienden," zegt hij dan, „heb ik opdracht gegeven, de boten zeilklaar te maken. Want het is nu eenmaal zo, dat ons kleine groepje Noren niet opgewassen is tegen de grote bende van Fergus. Nu Fergus verdwenen is, durven wij de reis naar het Westen niet voort te zetten en wilden we eigenlijk vannacht nog heimelijk verdwijnen." „En wat doe je dan hier?" gromt de Piet argwanend. „Da's nogal simpel, afscheid nemen van Tanach, en hem onze bevindingen mededelen, voor wij vertrekken." In de stilte, die op deze woorden volgt, kan Eric de Pieten bij wijze van spreken horen denken. Maar ook zijn eigen gedachten staan niet stil, want het wantrouwen van de Pictenhoofdman schenkt hem welhaast de zekerheid, dat er op de burcht iets aan de hand is, wat voor buitenstaanders verborgen moet worden. En dat kan niet an ders zijn dan het feit, dat de Pieten inderdaad Fergus ontvoerd hebben. Fergus zou dan hier ergens in de burcht verblijven. Reden te meer om zich niet af te laten schepen. Vreemd genoeg blijkt de Pictenhoofdman dat ook niet meer van plan te zijn. Hij geeft een van zijn mannen een wenk. „Maak het gastenvertrek in gereedheid, dan kunnen deze Noren wachten op Tanachs terugkeer." Zwijgend volgen Eric en Svein een donkere kleine Piet naar een halfduister vertrek. Eric aarzelt even, als de man hem bui gend verzoekt binnen te treden. Dan stapt hij met Svein Langtand op zijn hielen de ruimte in. Knersend gaat de deur achter hen dicht, en Eric houdt de adem in. „Ik vertrouw die Pieten niet," bromt Svein. „Het lijkt wel „Stil!" sist Eric zijn makker toe. „Luister. Net wat ik dacht. Ze grendelen de deur." (Van onze verslaggever) Voor de president van de Amsterdam se rechtbank mr. H. W. H. Stheeman stond dinsdag een man in uniform. Dit bestond uit een zwarte baret, een kraakschoon khaki-overhemd en broek, witte „voetstukjes" en keurig gepoets te „kistjes". Deze laatste schoven krachtig tegen elkaar toen de man mr. Stheeman op militaire wijze groette. Vanachter zijn groene tafel heeft de president vervolgens 's mans kleding bekeken. Mr. D. Huisman had hierom verzocht namens het Korps Oud Mili tairen Amsterdam, de gedaagde in het kort geding, dat het Veteranen Legioen Nederland had aanhangig gemaakt. De oorzaak niervan was het feit dat de drumband van de K.O.M.A., die vroeger deel uitmaakte van het V.L.N., haar uniform niet had gewij zigd. Met dezelfde zwarte baret, zwar te stropdas, khaki-kleding etc. mar cheerde zij onlangs door Rotterdams straten in verband met de Oud-Wapen broedersmars. Het Amsterdamse afde- Acht jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en onvoorwaardelijk ter beschikkingstelling van de regering luidde het vonnis, dat de Utrechtse rechtbank dinsdag uitpraak in de zaak tegen de 29-jarige vrouw uit Culemborg. die destijds terecht stond op beschuldiging van moord op haar kind. 16 april j.l. besloot zij zich van haar oudste zoentje te ontdoen. Daartoe hield zij het twintig maanden oude kind enige minuten in een teil met kokend water. Het ventje liep zware brandwonden op en is kort nadien overleden. Ongeluk kige huiselijke omstandigheden waren voor haar aanleiding tot het misdrijf ge weest. Veertien dagen geleden had de officier van justitie tegen de verdachte vijf jaar met aftrek geëist, in aanmer king nemende dat zij volgens het. over haar uitgebrachte rapport in aanzien lijke mate verminderd toerekeningsvat baar moest worden geacht De rechtbank te 's Gravenhage heeft dinsdag de zeventigjarige journalist J. Fabius. hoofdredacteur van het week blad „De Nieuwsbrief" te 's Graven hage. tslagen van rechtsvervolging, zowel wat be'reft de hem te' laste ge legde belediging An het openbaar ge zag alswel smaad jegens >ersonen. die t ..ken waren bij het onderzoek in de zaa'' tegen en de berechting van majoor K. De journalist had in zijn blad artike len geschr^ver over de zaak tegen ma joor K. Daarin had hij onder meer gesproke over een samenzwering te- aen majoor K., een Drevfus-affa.re, Oestapo-methoden en Nazi-praktijken. De rechtbank oordeelde, dat de bele digingen niet zwaar genoeg waren om een straf op te leggen. Voorts overwoog de rechtbank in haar vonnis, dat dc uitleg van de Ge- stapomethooen en Nazi-praktijken, zo als de hoofdredacteui deze had ge geten n.l. dat ij met deze woorden bedoelde die methoden die strijdig zijn mei de normie procesvoering en het recht, aannemelijk was. Ook wat betreft de ten laste gelegde smaad oordeelde de rechtbank, dat de hoofdredacteur van De Nieuwsbrief had gehandeld i„ hel algemeen be lang en hij <Ule reden had aan te nemen, dat er onjuist was gehan deld in het vooronderzoek in de zaak te en majoor K. De officier van justitie had veertien dagen geleden een geldboete geëist van 200 subsidair twintig dagen hechte nis wegens belediging er smaad. In samenwerking met Radio Vatica- na zal de K.R.O. op dinsdag 23 decem ber (11.55 uur) e directe uitzending verzorgen van de Kerstboodschap, die Paus Joannes XXIII tot de wereld zal richten. Deze uitzending wordt herhaald op eerste Kerstdag. lingsbestuur van de V.L.N. had dit willen voorkomen en reisde naar de Maasstad. De 'iand bleek echter onvind baar, omdat de hoofdstedelijke tam boers en trompetters tussen de leden van de Delftse drumband waren gaan lopen. Niemand vi het op, dat de Delft- se drumband groter was dan anders. Voor het V.L.N. vroeg dinsdag mr. W. Voerman de Amsterdamse president in zijn vonnis te bepalen, dat de K.O.M.A. het khaki-uniform niet langer mag dragen op straffe xtm honderd gulden als dwangsom ter overtreding. „Er is hier sprake van twee verschillen de groepen in hetzelfde uniform. Dit leidt tot moeilijkheden. De drumband, die aanvankelijk tot het V.L.N. behoor de, is uitgetreden en wil niets meer met het V.L.N. te maken hebben. Ik snap dan ook niet. dat zij er dan nog prijs op stelt in hetzelfde uniform rond te lopen", betoogde mr. Voerman. üe raadsman constateerde dat de on derscheidingstekens op het uniform weliswaar werden veranderd, maar dat het gewone publiek dit niet opmerkt." „Kon dit nu echt niet onderling geregeld worden? Waarom moet de president er nu weer bijgehaald worden?" vroeg mr. Stheeman. „Beide partijen waren met elkaar in conflict m 'et tot overleg be reid." antwoordde mr. Voerman. Mr. Huisman ging uitvoerig in op de dagvaarding. „Men heeft de heer L. Cas- sa van de KOMA gedagvaard. Ik be grijp dat niet. De heer Cassa heeft bij onze drumband een zeer ondergeschik te bestuursfunctie. Men is dus aan het verkeerde adres." zei de Haagse advo caat van de KOMA. „Het uniform is een z.g. servicedress, een tropentenue van de militairen in het voormalig Indië. Iedere JNecerlander die er zin in heeft, kan het zo kopen in de z.g. dumpwin- winkels," zei mr. Huisman. „Alleen wat betreft de onder:. :heidingstekenen zou dus een verbod kunnen komen," ging de raadsman -rder. „Welnu, die hebben dj afgelegd. Er zijn distinctie ven voor in de plaats gekomen, die sterk verschillen van die, welke het V.L.N. gebruikt." Mr. Huisman be streed de verklaring va-' zijn tegenplei- ter als zouden tamboers en trompet ters van de KOMA in Rotterdam de dis tinctieven van het V.LN. hebben ge dragen. „De leden van Delftse band, die deel uitmak m van het V.L.N., droe gen ze wel," betoogde de advocaat, die een misverstand niet uitgesloten achtte. De president zal dinsdag 23 de cember uitspraak doen. Advertentie De officier van justitie bij de recht bank te Alkmaar heeft tegen een 19- jarige bakker en diens 20-jarige vriend, een loswerkman. beiden uit Den Hel der, respectievelijk anderhalf jaar jeugdgevangenis en één jaar en drie maanden geëist. De jongelieden stalen in de vooravond van 27 augustus j.l. in het centrum van Den Helder een auto met de be doeling daarmee via Schagen naar Alk maar te rijden om daar kermis te hou den. Op de provinciale weg onder Scha gen stak plotseling de 52-jarige onge huwde losarbeider A. Zwiers met zijn bromfiets de weg over. De man werd gegrepen. De auto kwam ongeveer 200 meter verder tot stilstand. Het slacht: offer overleed dezelfde avond bij aan komst in een ziekenhuis te Alkmaar. De jongelui lieten de auto achter en stapten in Schagen op de trein naar Amsterdam. Daar stalen zij op het sta tion een aan een Duitser toebehorende bromfiets en keerden daarop naar Den Helder terug. Daar werden zij bij aan komst gearresteerd. Sindsdien zijn zij in voorlopige hechtenis. Beide raadslieden pleitten voor een lichtere straf. Uitspraak 30 december. Mr. F. J. Korthals Altes, advocaat procureur uit Amsterdam, is vanmor gen in de Tweede Kamer als nummer een geplaatst op de lijst voor nieuw lid van de Hoge Raad. Advertentie Inbouw en reparaties Koninginneweg 6, bij Kaam brug (Van onze Haagse redactie) „Het is beschamend dat Nederland in het buitenland wordt vertegenwoor- d'ert, door pen officier als deze man." Dat zei dinsdag de advocaat-fiscaal bij het tioog militair gerechtshof in de zaak ten-en een eerste luitenant va" d" koninklijk: luchtmacht. Deze negenen twintigjarige officier was door de krijgsraad in Den Bosch veroordeeld tot zes weken gevangenisstraf en ont slag nit de militaire dienst wegens op lichting en desertie Een eerste luite nant van de koninklijke landmacht, die de oplichting samen met zijn collega van de luchtmacht zou hebben gp- pleegd, was in eerste instantie veroor deeld tot een maand gevangenisstraf en ontslag uit de dienst. In beide zaken eiste de advocaat-fiscaal bevestiging vat. het vonnis. Beide officieren waren verbonden aan de Nederlandse ambassade te Lon den. De luchtmachtluitenant had zich tijdens zijn verblijf in Engeland in de schulden gewerkt met wedden en poke ren. Om aan geld te komen vertelde hij een secretaresse van de ambassade dat een vriend van hem geld nodig had om een zaak te beginnen. De secreta resse zou het geld met een finke winst terugkrijgen. Het verhaal werd ver teld na overleg met zijn collega van de landmacht die wei wat geld kon ge bruiken omdat hi) moeilijk kon rondko men. De landmachtluitenant kreeg een De Alkmaarse rechtbank heeft dins dag een neds twee maanden gedeti neerde 37-jarige inwoner van oen Hel der, die ervan werd verdacht ten na dele van de stichting bouw. beheer en exploitatie van woningen te Den Hel der in zijn functie van incasseerder door hem geïnde huurgelden te hebben verduisterd, terstond na de behandeling van de zaak vrijgesproken. De man zou de verduisteringen heb ben gepleegd tussen 1 oktober 1957 en 6 oktober 1958. Als incasseerder van de woningstichting had hij ongeveer 650 huizen te bedienen. De ontvangen hu ren i~kende hij af in een huurboekje bij de huurders van de woningen, terwijl hij zijn ontvangsten zelf moest aante kenen in een huurcahier. Het bedrag aan huur, dat hij op één dag ophaalde, moest hij de volgende dag afdragen. Begin oktober van het vorig jaar kwam hij tot de ontdekking dat hij on geveer 250 gulden tekort kwam. Hoe dat was ontstaan wist hij toen en ook voor de rechtbank, niet te verklaren. Uit angst dat het tekort zou worden ont dekt, trachtte hij het te camoufleren door van vooruitbetaalde huren achter- afbetaalde huren te maken. Vreemd was echter, dat hij telkens meer geld miste. Het moest een keer spaak lo pen en dat gebeurde 5 september. Toen werd bij een controle van de huurbcek- jes ontdekt, c'.at huren waren voldaan die de incasseerder nog niet had afge dragen. Het totaal vermiste bedrag was toen reeds opgelopen tot ruim 5.000 gul den. De administratie van de ontvangen bedragen was bij de woningexploitatie- maatschappij zeer ingewikkeld. Deson danks kon voor de rechtbank niet wor den opgelost op welke wijze het geld was verdwenen. De incasseerder bleef ontkennen dat hij het zelf heeft verduis terd. Twee rechercheurs die het onder zoek hadden gedaan, verklaarden dat niet gebleken was, dat de man het geld te eigen bate zóu hebben besteed. Uit een voorlichtingsrapport bleek, dat verdac hte van nature een strikt eer lijk man is, doch bijzonder slordig. Ver ondersteld wordt nu dat hjj met het innen van de huren steeds bepaalde ver gissingen heeft gemaakt. De officier van justitie achtte desondanks wel be wezen dat verdachte het geld had ver duisterd. Hij sprak de veronderstelling uit. dat hij het geld nog wel ergens zou hebben en eiste een gevangenisstraf van een jaar. De raadsman, mr. C. Schmal. weet het zoekraken van het geld aan slor digheid van de incasseerder. Hü wees de veronderstelling als zou deze het geld ergens hebben opgeborgen om het later te voorschijn te halen van de hand. Daarop werd de zitting ongeveer twin tig minuten geschorst. Na heropening deelde de president mr. Alhlas mee. dat de rechtban' de man niet schuldig acht. Hii gelastte onmiddellijke invrij heidstelling, waarop de overgelukkige incasseerder in snikken uitbrak. deel van het geld dat de secretaresse de luchtmachtofficier leende. Laatstgenoemde wist op een gege ven moment geen raad meer, vlucht te naar Parijs en kwam twee dagen later terecht in een psychiatrische inrichting in Utrecht omdat hij, zoals hij zelf zei. tijdelijk geestelijk ge stoord was. Hij ontkende tegenover het hoog militair gerechtshof dat hij de secretaresse had willen oplichten. Het geld was in augustus terugbe taald. In mei waren de moeilijkhe den hem boven het hoofd gegroeid en was de ontknoping van de zaak gevolgd. Zijn verdediger bepleitte vrijspraak en handhaving in militaire dienst. De betrokken landmachtofficier zei het geleende geld, driemaal vijftig pond, te hebben terugbetaald. Hij zei in hoger beroep gekomen te zijn omdat hij de straf zo zwaar vond. Zijn verde diger betwijfelde of de officier als mede pleger van het tenlastegelegde misdriif kon worden beschouwd. Ook hij zei ten zeerste geschokt te zijn door het krijgs- raadvonnis. Hij vroeg afdoening van de zaak met een flinke geldboete. Het hoog militair gerechtshof zal 6 ja nuari uitspraak doen. Nederland heeft de professoren mr. F. M. baron van Asbeck, mr. dr. L. 3. C. Beaufort o.f.m. en mr. dr. J. H. W. Verzijl kandidaat gesteld voor de functie van rechter bij het nieuwe Euro pese hof voor de rechten van de mens. Hun namen komen voor op de lijst van 45 kandidaten, die het minister comité van de Raad van Europa maan dag in Parijs heeft opgesteld. De raad gevende vergadering zal op haar ver gadering in januari uit deze lijst de vijftien rechters voor het Hof kiezen. Baron van Asbeck is hoogleraar in volkenrecht en internationale politieke geschiedenis te Leiden. Pater Beaufort is buitengewoon hoogleraar in het vol kenrecht aan de r.-k. universiteit te Nijmegen en lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. Mr. dr. Ver zijl is hoogleraar in het volkenrecht te Utrecht. De rechtbank te Almelo heeft de 18- jaripe Engelse majoor J. B. wegens het plegen van diefstallen uit de kleedka mers van de Twentse golf- en country club te Drie.ie. gemeente Hengelo, ver oordeeld tot drie maanden gevangenis straf met aftrek van het voorarrest Zijn vrouw werd vrijgesproken. De rechtbank achtte haar niet strafbaar, omdat hier sprake is van kleptomanie Do officier van justitie had tegen bei den drie maanden en veertien dagen gevangenisstraf met aftrek van voor arrest gevorderd. De majoor en zijn vrouw werden twee weken geleden reeds vrijgelaten en over de grens gezet. De Hoge Raad heeft dinsdag het cassa tieberoep verworpen van de Tilburgse musicus en agent in textielwaren, die in hoger beroep door het gerechtshof te 's-Hertogenbosch is veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf wegens het verza melen van gegevens, die in het belang van de staat geheim moeten blijven. Het was geen groots volleybal dat de herenploeg van Die Raeckse en Czaar Peter maandag in Haarlem toonden maar toch wel het aanzien waard. De Zaanse gasten beschikten over een sterke aanval die in de eerste set de doorslag gaf; 11-8, 11-10 en 15-10. In de tweede set namen de Haar lemmers het spel in handen (4-2, 7-3, 10-5), beteugelden de Zaanse aanval met goede bloks en wonnen via 13-8 en 13-11 de set met 15-12. In de derde en vierde set gaven de ploegen elkaar aanvankelijk weinig toe 7-7 in de derde set, 5-5 in de vierde maar het spel van De Nobel en zijn mannen had te weinig inhoud en vol komen verdiend wonnen de Zaankanters beide sets (15-10 en 15-9). Zaterdag speelde Die Raeckse in Heemstede tegen HBC en won na een 2-0 voorsprong (tweemaal 15-8) slechts met 3-2. De Berkenrode-combinatie profiteerde in de derde- en vierde set van de ver flauwing van het spel van de gasten en bracht met 15-10 en 15-8 de balans in evenwicht. In de beslissende set bleek duidelijk dat Die Raeckse, met een zuiverder set-up en een krachtiger aanval, een betere ploeg vormde; 15-8. De ClOS-club ondervond van De Blinkert sterke tegenstand. In de eerste set speelden de groen-witten wat ge ïntimideerd onder het getoeter aan de kant, 15-6 voor CIOS. Maar toen coach Van Soest in de tweede set op een 6-1 achterstand zijn mannen nog eens bij elkaar riep bleef succes niet uit. Slechts met 16-14 bleven de toekomstige sport leiders in de meerderheid. In de derde set viel de tegenstand van De Blinkert iets terug; 15-7. OVRA en Santpoort zullen morgen uitmaken wie de CIOS- club aan de top van de ranglijst zal blijven volgen. De reserves van HVS bleven hun collega's van Die Raeckse de baas met 11-15, 15-10, 15-11 en 15-10. OSS en Santpoort 2 deelden de punten; 15-11, 8-15, 15-9 en 3-15. HVS verloor bij de dames tegen De Blinkert de eerste set met 15-3 maar nam in de tweede set voornamelijk door degelijk opbouwend spel van Eily Heerschop met 12-7 de leiding. Toch moesten de HVS-speelsters tot de derde set wachten om succes te boeken. Want de ruime voorsprong lieten de volge lingen van Scholier onnodig glippen; 15-12. De derde set won HVS met 15-4 om de laatste set met 15-19 te verspelen. Vesmia speelde Die Raeckse 2 met goede combinaties naar een nederlaag; 15-8, 8-15, 18-16 en 15-11. In de hoofdklasse dames is de leiding nu in Haagse handen. Het Amsterdamse Boemerang werd met 3-0 door RVC teruggewezen en Celebes handhaafde haar fraaie positie door een zege op Die Raeckse (15—11, 15-3 en 15-8. Ook bij de heren viert de Haagse hegemonie hoogtij. DES en RVC leiden zonder verlies, door het Utrechtse SOS met twee punten achterstand gevolgd. De uitslagen in de hoofdklasse luidden; ZVC/K VBlokker 2-3, Boemerang —SVV 3-0, Prof.wijkSOS 1-3, OVC— AMVJ 1-3, St. Paul—RVC 1-3, AMVJ— ZVC/K V 3-1, SVV—Prof.wijk 3-2, SOS—OVC 3-0, St. Paul—Blokker uit- gest., CelebesDie Raeckse 3-0 en RVC Boemerang 3-0. Heren: U.S.Libanon 3-1, Reva SVV 3-1, HVL—SOS 1-3, DES—Sport centrum 3-1, OVC—RVC 1-3, AMVJ— HVL 3-0, SVV—OVC 3-1, SOS—U.S. 3-0, RVCReva 3-1, ConcordiaSport centrum 2-3 en LibanonDES 1-3. De uitslagen in de overgangsklasse West I luidden: Dames: VCKThe Smash 2-3, MHBS—Octopus 3-2, AVC— TOG 0-3, De KennemersCatapult 3-0, The SmashFlevo 3-1, MadjoeDe Kennemers 3-0. Heren: Reactie—SES 3-2, HVS—TOG 3-1, OctopusMadjoe 3-2, LOSThe Smash 1-3, HBCDie Raeckse 2-3 en Czaar PeterHCSC 3-0. De uitslagen van maandag luidden: Heren: Eclecta 2CIOS 2 0-3, Die RaeckseCzaar Peter 1-3, CIOSDe Blinkert 3-0, HVS 2Die Raeckse 2 3-1, A.W.—PWN 1-3, Gios—Rapiditas 3-1, OSSSantpoort 2 2-2, Spaarnestad WIK 3 4-0, WIK 2—WIK 4 3-1. Dames: VesmiaDie Raeckse 2 3-1, De Blinkert—HVS 3-1, PWN—JBS 0-3, Die Raeckse 4—OVRA 2 2-2, MHBS 2 O.G. 0-4, O.G. 2—Velox 2 3-0, HVS 2 Gios 2 1-3, OVRA 3Spaarnestad 0-3, AVC 3—DSS 0-3, DSS 3—DSS 2 1-3, De Blinkert 4De Blinkert 5 2-2. Het programma voor vandaag luidt: Heren, overgangsklasse: HVSLOS (8 uur). Eerste klasse: EclectaHVS 2 (7 uur), SantpoortOVRA (9 uur). Tweede en derde klasse: OVRA 4 Hepol 2, Gios 3—PWN 2, Velox—OVRA 2, HBC 3—De Blinkert 3, HVS 3—DSS, DSS 2OSS 2. Dames, hoofdklasse: Die Raeckse—RVC (9 uur). Eerste klasse: GiosVelox (7 uur), Eclecta OVRA (8 uur). Tweede en derde klasse: Eclecta 2HBC 3, SSOVesmia 3, Vesmia 3DSS 4, OSS 2De Blinkert 5, HBC 5—O.G. 3, De Blinkert 3—Top- score, Topscore 2WIK, Gios 3HBC 4. Advertentie Dus naar Martin Uittenbogaard, de Geluk en Welvaart met Ringen van SCHOTERWEG 35 TELEFOON 16261 De Heemsteedse zwem- en poloclub HPC organiseerde dinsdagavond in het Sport- fondsenbad Haarlem de derde ontmoeting van de winterzwemcompetitie kring Haarlem van de Koninklijke Nederlandse Zwem- bond. De voornaamste uitslagen zijn: 100 meter schoolslag heren nieuwelingen: 1. J. Sint, DWR, 1 min. 21.9 sec.; 2. J. Eichhorn, DWT, 1 min. 23.2 sec.; 3. J. Peen, HPC, 1 min. 23.9 sec. 66 2/3 meter vrije slag dames nieuwelin gen: 1. M. Sint, DWR, 46 sec.; 2. L. Re- mer, HPC, 46.6 sec.; 3. A. Uiterwijk Win kel. VZV, 48.2 sec. 100 meter vrije slag heren junioren: 1. C. Dekker, HVGB, 1 min. 4.6 sec.; 2. F. v. d. Eunde, HPC, 1 min. 6 sec.: 3. en 4. G. Luttikhuizen, DWT, en F. Dellenbach, NVA, ieder 1 min. 7 sec. 3 x 66 2/3 meter wisselslag estafette meisjes: 1. HPC en DWR ieder 2 min. 38.8 sec.; 3. DWT 2 min. 52.5 sec. 5 X 66 2/3 meter vrije slag estafette heren junioren: 1. HVGB 3 min. 27.6 sec.; 2. HPC 3 min. 32.4 sec.; 3. DWR 3 min. 32.4 sec. 100 meter rugslag dames junioren: 1. H. Band, HPC, 1 min. 20 sec.; 2. W. Hofman, HPC, 1 min. 26.2 sec.; 3. M. van Koten, VZV, 1 min. 28 sec. De stand van de puntentelling luidt: Dames junioren: 1. HPC 372.8 pnt.; 2. DWR 415 pnt.; 3. Haarlem 424.9 pnt:; 4. VZV 442.9 pnt.; 5. DWT 443.4 pnt.; 6. HVGB 444.9 pnt.; 7. NVA 492.6 pnt. Dames nieuwelingen: 1. DWR 531.6 pnt.; 2. HPC 534 pnt.; 3. Haarlem 534.1 pnt.; 4. VZV 535.4 pnt.; 5. DWT 548.3 pnt.; 6. HVGB 558.7 pnt.; 7. NVA 560.2 pnt. Meisjes; 1. DWR 399 pnt.; 2. HPC 401.9 ont.; 3. Haarlem 418.7 pnt.; 4. DWT 421.3 pnt.; 5. NVA 429.2 pnt. 6. VZV 431.8 pnt.; 7. HVGB 458.7 pnt. Heren junioren: 1. HPC 813.9 pnt. 2. DWR 815.2 pnt.; 3. HVGB 854.8 pnt.; 4. Haarlem 866.2 pnt.; 5. DWT 879.9 pnt.; 6. VZV 894.5 pnt. 7. NVA 912.7 pnt. Heren nieuwelingen: 1. DWT 484.2 pnt.; 2. HPC 485.4 pnt.; 3. Haarlem 497.2 pnt. 4. DWR 501.9 pnt.; 5. VZV 506.7 pnt. 6, HVGB 547.2 pnt.; 7. NVA 600.1 pont. Jongens; 1. HPC 349.5 punt.; 2. Haarlem 372.5 pnt. 3. HVGB 375.7 pnt.; 4. VZV 302.7 pnt.; 5. NVA 524.7 pnt. 6. DWT 426.7 pnt.; 7. DWR 437.4 pnt. Voor de tweede klasse heren van de competitie district Noord-Holland heeft DWT 1 uitgespeeld tegen VZV 1, dat we derom te licht werd bevonden. In de eerste helft kwam DWT met 2—0 voor door een doelpunt van Luttikhuizen en Boozekrans. In de tweede helft versche nen de Haarlemmers regelmatig voor het doel. Voor twee schoten van Luttikhui zen en twee van Roozekrans moest de keeper het hoofd buigen. Door deze 60- zege heeft DWT nu ongeslagen de leiding in deze afdeling. De stand is: DWT 1 4—8; Neptunus 1 4—5; VZV 1 4—4; Nereus 2 4—4; HVGB 2 4—2; DAW 2 4—1. (zondag 21 december) 1. HBC—JSV 2. DEM—HMS 3. ZAPWijk aan Zee 4. IVV—Velsen 5. Alkmaarse BoysVitesse 6. RKEDO—ADO 7. TYBBLugdunum 8. VVSBRipperda 9. Geel Wit—ASC 10. WarmundaSJC De inzendingen moeten uiterlijk zater dagmiddag in ons bezit zijn. Het Overveens Dameskoor onder lei ding van Cor Igesz geeft zaterdagavond een Kerstconcert in en ten bate van de Evangelische Broedergemeente, Park laan 32. Medewerking verlenen Annie Schoen, sopraan, Nel de Boer alt, Riek Mantje-Coppee viool, Bartha de Graaf, Verdam viool en Bets Nederkoorn or gel. Het programma bevat werken van Vivaldi, Hans Schouman, Jos de Klerk, Loeillet, Roger Ducasse en bewerkin gen F. de Nobel en Bruning. Vanavond om kwart over zeven wordt in restaurant Bolwerk aan het Kenne- merplein in Haarlem een aanvang ge maakt met de eindwedstrjjd van het ju bileum kader toernooi ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van de B.V. „D.E.S.De deelnemers zijn: A. Agema, J. Broerse, P. Dickmann, J. Doves, F. Haberer, A. de Kleine, J. La- mers, J. Steffers. Het toernooi duurt tot en met zondag, wanneer om half drie, half vijf en zeven uur de laatste partijen beginnen. Na afloop worden de prijzen uitgereikt. De afdeling Santpoort van het Kath. Vrouwengilde is reeds in Kerststem ming gebracht dank zij éen Kerstavond, die voor leden en introducé's werd ge geven onder leiding van de eerw. zus ter Julia, hoofd van de St.-Liduina- school. Na een woord van welkom door de presidente, mevr. Koch, werd begonnen met het projecteren van een filmstrip over het Oude en Nieuwe Tes tament, waarbij zuster Julia een toe lichting gaf, afgewisseld door zang en declamatie van de meisjes van de hoogste klas van de St.-Liduinaschool. De Profetieën, berijmd door Gabriël Smit, maakten het tot een verzorgd ge heel. Het tweede deel van de avond be stond uit de opvoering van een Kerst spel, wederom door de meisjes van de hoogste klas der St.-Liduinaschool op een tekst van Bertus Aafjes. De voor dracht was natuurlijk en duidelijk en de meisjes zijn er echt in geslaagd een Kerststemming te wekken, die door een dankbaar gehoor mee naar huis werd genomen. FORUMAVOND. Donderdagavond wordt in de zaal van „Zomerlust" in Santpoort een forumavond gehouden voor ouders van leerlingen van katho lieke scholen in 'Santpoort. Onderwerp van bespreking is „schoolkeuze". In het forum hebben vertegenwoordigers van verschillende schooltypen zitting. De avond begint om 8 uur. De Hoge Raad heeft het beroep ver worpen van S. de B„ die destijds door het bijzonder gerechtshof te Amster dam is veroordeeld wegens oorlogsmis drijven tot 20 jaar gevangenisstraf. Na die uitspraak is De B. ondergedoken en eerst onlangs gearresteerd. Advertentie ....en laat U eens de vele mogelijkheden demonstreren van waarmee U in enkele uren boekenplanken, stellingen. Uw boegen kast enz. op iedere gewenste hoogte of breedte maakt. Tijdens een openbare bestuursverga dering van het Produktschap voor Sier gewassen, dinsdag onder voorzitter schap van dr. A. J. Verhage in Den Haag gehouden, werd o.m. een voorstel tot zelf-compensatie van teeltrecht bloemkwekerij door de kwekers in be handeling genomen alsmede een schrij ven van de Bond van Bloembollenhan delaren met betrekking tot de herlei- dingskoersen van de minimum export prijzen voor Engeland en Frankrijk, Deze herleidingskoersen werden ver laagd, omdat volgens de huidige koer sen de minimum-exportprijzen in feite lager werden dan door het P.V.S. vast gesteld. De omrekeningskoers, die thans wordt gehanteerd is dezelfde als de door de Nederlandse Bank gebruikte administratieve koers, die voor het Pond Sterling ƒ10,64 bedraagt en voor de Franse franc 90,50. De Bond van Bloembollenhandelaren verzocht nu de ze koers meer in overeenstemming te brengen met de realiteit, n.l. voor het Pond op ƒ10,55 en voor de Franc op 90. Bij de bespreking over dit punt gingen stemmen op om als herleidingskoers de koersen voor zgn. termijntransactie over te nemen, doch deze suggestie werd niet aanvaard. Tenslotte werd be sloten het verzoek van de Bond in te willigen met dien verstande, dat de koers werd vastgesteld voor een ge heel seizoen, zodat van wijziging tus sentijds door eventuele koersfluctuaties geen sprake zal zijn. Met betrekking tot compensatie teelt recht bloemkwekerij werd besloten daarin geen wijziging te brengen, zo dat dit via het P.V.S. moet blijven gel schieden. Wil men teeltrecht „open grond" gaan gebruiken voor teeltrecht „koude of warme kas" dan blijft offi ciële overschrijving daarvan door het P.V.S. geboden. e Advertentie Gr. Houtstr. 86, Haarlem, Tel. 10371 Speciaalzaak sinds J883J 7—1 3 /j /v io tè if ij i T-TT V Horizontaal. 1. ik (Lat-K -J e .stof; 7. groente; 10. kloostervoogd li. Kindergroet; 12. en an dere (af15-'j el 'van in West"Indië; 16- part; O, n een vestingtoren; 20. Vertikaal: dere^afk6;331]' 2' drinkgerei: 3. onder an- 6 bevel- rL4' bevel- 5- bijbelse figuur; 14 1,-.,,'deel van de week; 9. verlegen; w'f„„ enjongen; 15. kerkelijke straf; 17. smaiL Gronmgen; 18. bijbelse figuur; 20. smane strook leer: 22. kleur; 23. rivier löpaans) 25 famiUelid. 2l. familielid; 28. zangnoot. Horizontaal: 1. diplomatiek; 2. wol - Dante; 3. isole ment; 4. keramiek; 5. gewoon - glop; 6. EDO - nel - lei; 7. lire - nering; 8. Assen - gages; 9 Notre Dame; 10. dn. - sofa - N.O.I.; 11. St.. N. - laten. Vertikaal: 1. dwingelandij; 2. los - Edison; 3. plpk- worst; 4. Leo - eerst; 5. Oberon - neon; 6. manen - D.F.; 7. adem - legaal; 8. ta nig - ram; 9. intelligent; 10. et - koene oe; 11. keu - pigskin. IULIANAPARK 44 - TEL 55530 -a

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2