Communiqué van NATO-raad Westen blijft tot gesprek over heel Duitsland bereid „Enige mogelijkheid om de kwestie-Berlijn in haar geheel op te lossen Constructief voorstel Ik heb nooit geweten dat zo lekker kon zijn! Douwe Egberts taUaK 19.000 Percentage uitgebrachte stemmen op platteland hoger dan in steden Eerste drie slachtoffersvan snelheidsmeter berecht Alkmaarse pikeur zwaar gestraft Dopingvan zijn paard Sir Parisien O PHILIPS Moderne monnik Dispensatie op 26 december pijproken Verduistering van Jongen door een bus overreden en gedood In Limburg relatief de meeste jonge raadsleden Instrument in Wassenaar ten hoogste betrouwbaar Nederlands schip in Canada in het nauw GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN DODELIJKE VAL VAN TRAP kerstboomverlichting Alkmaarse makelaar nog steeds vermist Anne Frank-dorp niet in Noorwegen Amerikaanse missie bisschop gevangen in Rood-China Mgr. Ber an mag terugkeren als hij toegeeft Biografie over Paus Joannes XXIII WOENSDAG 17 DECEMBER 1958 PAGINA 3 Gespannen toestand Anderhalf jaar voor beheerder risico Krachtige Kost Keuze uit 12 fraaie garnituren vanaf f6.35 Dom H. J. Scheerman O.S.B. Vluchtelingenraad verzet zich tegen plan van pater Pire Washington: politiek gijzelaar Examens Rechterlijke macht (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, hedenmorgen. In nagenoeg gelijkluidende bewoordingen hebben wij gisternamiddag achtereenvolgens van de Nederlandse minister van buitenlandse zaken, de heer Luns, die de aanwezige Nederlandse journalisten te woord stond, en van secretaris-generaal Spaak tijdens diens persconferentie vernomen dat de bijeenkomst welke de ministeriële N.A.T.O.-raad in de voormiddag gewijd had aan het vraagstuk Berlijn „voortreffelijk" was geweest. De heer Luns gewaagde van een der allerbeste bijeenkomsten die hij ooit had meege maakt, terwijl hij eenzelfde oordeel had vernomen van collega's, die reeds aanzienlijk langer dan hijzelf dit soort N.A.T.O.-beraadslagingen hadden bijgewoond. De heer Spaak verklaarde dat de overeenstemming al aan stonds volstrekt algemeen en volledig bleek. Zo indrukwekkend waren de vastberadenheid en de eensgezindheid geweest derhalve: zo bemoe digend voor de vrije westelijke wereld dat hij de uitlating bijviel van een delegatielid die het jammer had gevonden dat men de zitting niet voor de televisie had kunnen uitzenden. iiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiii De Sovjet-nota's over West-BerJljn waarmee het Westen op 27 no vember verrast werd, hebben de leden van de Noord-Atlantische Ver dragsorganisatie dichter bij elkaar ge bracht, zoals uit het slotcommuniqué van de zojuist beëindigde NATO-confe- rentie blijkt. De opvattingen over de beste reactie op Khroesjtsjevs uitda ging liepen aanvankelijk in de verschil lende Westerse hoofdsteden nogal uit een, zoals gedurende de laatste paar weken uit verscheidene uitlatingen ge bleken is. Zo toonde het Foreign Office aanvankelijk wat meer bereidheid om de suggestie van Moskou met een te genvoorstel te beantwoorden dan het State Department. Maar de Westerse mogendheden hebben hun standpunten op korte termijn met elkaar in over eenstemming weten te brengen. Zij hebben beseft, dat zij Moskou niet de geringste kans moesten geven om een wig te drijven in het Westerse blok, en dat het voor de vrije wereld van het grootste belang was dat het Westen volledige eensgezindheid aan de dag zou leggen tegenover de bedreiging van het Oostelijk blok. Zo is er dus gisteren al iets goeds voortgekomen uit de Kwade boodschap van Khroesjtsjev. ken de eMAW^k,elP op aan komt- h,Ü' NATO-leden hun wederzijds wantrouwen te kunnen overwinnen en een grote solidariteit aan de dag te kunnen leggen. Het NATO-communiqué van gisteren komt in grote lijnen overeen met het communiqué dat de ministers van Bui tenlandse zaken van Amerika, Enge land, Frankrijk en West-Duitsland zon dag hebben uitgegeven. In beide com- muniqué's wordt de onaanvaardbaar heid van de Russische voorstellen met betrekking tot West-Berlijn met grote beslistheid vastgesteld. De verklaring van de Westerse Grote Drie, dat zij vastbesloten zijn West-Berlijn niet te verlaten, heeft de volledige instemming gekregen van de andere NATO-leden. In beide communiqué's wrdto ook ge constateerd dat de Sovjet-Unie verant woordelijk zal zijn voor de handhaving van de vrije verbinding van West-Ber- Rm met het Westen. uit het communiqué van zondag Wpo+s 111611 reeds de indruk dat de beeld se mogendheden niet het denk- om de^A 1->ulles badden overgenomen cepteren iStduitsers eventueel te ac- Unie De a "aSenten" van de Sovjet- buitenlandse erikaanse mlnlster van gedaan vlak 2?ken had deze suggestie sensationele ^°ór Khroesjtsjev met zijn lijk heeft Dulles j S .k™am'- en .kenJe; zïjn opmerking llllïllddels ingezien dat Het communiqué "ft verstandig was. geen twijfel meer |la^n laat er Westen met vertegen^L" f zogenaamde Duitse l&digers fanDde publiek niets te maken dat het in Duitsland slechts contact wi" onderhouden met de Sovjet-uïde. Toch is er één opmerkelijk verschil tussen het communlquf y™l dag en dat van gisteren. Terwijl het eerstgenoemde commurnqué VQl_ stond met het afwijzen van Khroesjtsjevs plan, bevat de ver jpVEJf. de hele NATO een passage die de Kussen de mogelijkheid biedt tot een gesprek over de Westberlijnse kwestie. In h6td°cU_ ^ent van zondag werd metgezegd op jvelke basis eventueel nog over het Ber. Jlinse probleem gesproken e.n gorden. Het ontbreken van een «erge- Jbke opmerking was bepa P lend, en Westerse politieke comment^ tors hebben zich dezer dagen oest afgevraagd wat men hiervan denken. Intussen zijn de Westerse gendheden in hun besprekingen maandag en dinsdag kennelijk tot conclusie gekomen, dat de reactie op de Russische nota's een wat meer posi tief en construcief karakter zou moe ten hebben. In de zesde en laatste pa ragraaf van de verklaring van de Noord-Atlantische Raad wordt nu dan ook gezegd dat de kwestie-Berlijn al leen geregeld kan worden in het ka der van een overeenkomst met de Unie van Socialistische Sovjet-Republieken over Duitsland als geheel. De Raad herinnert er ook aan, dat de Westerse mogendheden zich herhaaldelijk bereid hebben verklaard dit probleem te be studeren, evenals dat van de veiligheid in Europa en dat van de ontwapening. De Westerse mogendheden verklaren zich nog altijd bereid al deze proble men te bespreken. Amerika, Engeland en Frankrijk, daarbij gesteund door hun NATO-partners, geven dus de Rus sen een kans om in de perio£e vóór het verstrijken van Khroesjtsjevs „ul timatum" met een nieuw voorstel te komen, waar althans over gepraat zou kunnen worden. Binnen twee weken, en wellicht reeds over enkele dagen, zullen de Westerse mogendheden de Sovjet-Unie formeel antwoord geven op de nota's van 27 no vember. Men kan er op rekenen dat de Westerse nota's in vrijwel gelijklui dende bewoordingen zullen zijn ge steld, en dat de inhoud van die nota's ongeveer overeen zal komen met de inhoud van het communiqué van gisteren. Het is een beperkte zitting geweest, d.w.z. een zitting waaraan per delegatie slechts docr zes leden kon worden deel genomen, en de heer Luns vond dat ook dit van zo'n mooie zitting eigen lijk spijtig was. De heer Luns, die ais voorzitter de bijeenkomst had geopend, stelde ook nog in het licht dat de eensgezinde vastber denheid die op de zitting wa. gebleken in werkelijkheid nog groter was dan uit de toch zeer krachtige bewoordingen van een gis teravond uitgegeven communiqué naar voren komt In dit communiqué wordt gezegd, dat volgens de Atlantische Raad de kwestie-Berlijn alleen kan worden op gelost in het kader van een akkoord met de Sovjet-Unie over het gehele Duitse probleem. Ie westelijke mo gendheden zijn nog altijd bereid over de kwestie besprekingen te voeren. De Atlantische *-aad verklaart zich, aldus het communiqué, zonder voor behoud achter de opvattingen van de ministers van buitenlandse zaken van de V.S., Groot-Brittannië, Frankrijk en de Duitse „ondsrepubliek, zoals die zijn vervat in hun verklaring van zondag. De raad is van oordeel, dat geen enkele staat zich eenzijdig kan bevrijden van zijn verplichtingen en dat de verbonden mogendheden hun positie en het reent op vrije toe gang tot West-Berlijn moeten hand haven. Verder wordt in het communiqué van de NATO-raad gezegd, dat de door de Sovjet-Unie gestelde eisen „een ernsti ge toestand hebben doen ontstaan, waaraan vastbesloten het hoofd moet worden geboden". De Sovjet-Unie zal verantwoordelijk zijn voor elke actie, die tot gevolg zal hebben, dat de vrije verbinding tussen West-Berlijn en West- Duitsland wordt belemmerd of in ge vaar gebracht. De twee miljoen inwo ners van West-Berlijn hebben zich kort geleden met overweldigende meerder heid uitgesproken voor dit standpunt, aldus het communiqué van de NATO- -<>ad. Uiteraard wordt in de waarnemers kringen var de NATO de blijkbaar zo gemakkelijk en zc volledig bereikte overeenstemming terzake van Berlijn niet algemeen als een werkelijk heel grote verrassing beschouwd Tenslotte sluit deze NATO-overeenstemming aan op het volledige akkoord dat zondag j.l. reeds bereikt was door de ministers van buitenlandse zaken van de VS, Groot-Brittannië, Frankrijk en West- D '.itsland, de vier die het meest recht streeks bij de kwestie zijn betrokken, daar zij voor het lot van West-Ber lijn de rechtstreekse en zware verant woordelijkheid dragen. Wat de slotparagraaf betreft kan men in net gisteren uitgegeven NATO- communiqué, vergeleken met het com muniqué van de vier van zondag j.l., toch al weer de weerslag zien van een zekere ontwikkeling. Daarin wordt im mers vastgesteld dat de kwestie Ber lijn slecl ts geregeld kan worden (dus. geregeld kan worden) binnen het kader van een overeenstemming met de sov jet-Unie over Duitsland als één geheel. Dit en de zinsnede waarin gesproken1 wordt over de nog altijd aanwezige bereidheid van de westelijke mogend heden om deze kwestie zowel als de vraagstukken van de Europese veilig heid en ontwapening te onderzoeken, zouden thans in bet communiqué zijn opgenomen op aandringen voorname lijk van de Duitse minister van buiten landse zaken, Von Brentano. Volgens Le Monde zou hij er zondag j.l. niet in geslaagd zijn om ze reeds zondag te doen compareren in het communiqué der vier. De woordvoerder van de Duitse bondsregering Von Eckart, heeft tij dens de persconferentie in antwoord P de vraag of de bereidheid met de Kussen te spreken betekent, dat de Rus sen eerst fficieel hun ultimatum over West-Berlijn moeten intrekken, gezegd, iet hem niet verstandig lijkt het ene ultimatum met een ander te be antwoorden. Op verzoek van vele bisschoppen uit verschillende landen heeft de H. Vader dispensatie verleend van de onthouding voor geheel de wereld voor vrijdag 26 december. De beslissing is bekend ge maakt in een decreet van de congre gatie voor het Concilie, vandaag in de Oss. Romano gepubliceerd. Nabij Cap St. Michel, in de Canade se provii cie Quebec, is in de St. Law rence rivier een fisbarrière ontstaan waar voortdurend meer ijs tegenop kruit. De kans dat zeventien schepen, die in de haven van Montreal opges o- ten zitten in het ijs op het Lacmne- kanaal, nog vóór de strenge vorst de oceaan zullen bereiken is hierdoor heel klein geworden. Bij de zeventien in een benarde positie verkerende schepen be vindt zich het Nederlandse „Prins Fre- derik Hendrik", aldus meldt U.P.I. Advertentie Douwe Het begon, toen ik mijn eerste pijp opstak. „Dat was het!'', dacht ik. Maar.... hoe onvergelijkelijk lekker pijproken wel kan zijn, merkte ik eerst, toen Egberts tabak ontdekte. Die zachtheid, die milde smaak en geurde voorkeur van alle „ervaren" rokers bewijst het: een pijp en D.E. horen bij elkaar l Een 29-jarige beheerder, werkzaam bij een ijzergieterij in Maastricht, heeft we gens verduistering anderhalf jaar ve- vangenisstraf gekregen. Hjj had zich in de afgelopen zomer schuldig gemaakt aan verduistering van rond 19.000 aan gelden, die hem voor leveranties voor zijn firma waren betaald. De man had van het geld goede sier gemaakt. Er was bij zijn arrestatie geen cent over. Hij had zelfs nog een schuld van 2500. De eis was twee iaar gevangenisstraf. De 16-jarige b.l.o.-leerling Joh. Ha verkamp uit Olst is op de toegangsweg tot de Van Ittardschool te Zwolle door een achteruit rijdende bus die de leer lingen dagelijks van en naar hun woonplaats vervoert, overreden en vrij wel onmiddellijk gedood. De jongen was door de leidster die de kinderen naar de bus bracht, met haar fiets vooruit gestuurd. De chauffeur, die uit het geopende portier achterwaarts keek, heeft de jongen niet opgemerkt. De fiets werd onder de wielen ge kraakt en het slachtoffer is in aanra king gekomen met de achteras van het voertuig. Advertentie Nadat reeds eerder de statistiek van de provinciale statenverkiezingen 1958 werd gepubliceerd, heeft het centraal bureau voor de statistiek dezer dagen de statistiek van de gemeenteraadsver kiezingen 1958 het licht doen zien. Naast de gebruikelijke uitslagen per gemeen te incl. overzichten van de nieuwe sa menstelling van de gemeenteraden geeft deze publikatie voor de eerste maal de leeftijdsverdeling der voor de onderscheiden politieke groeperingen gekozen raadsleden, terwijl thans voorts enige gegevens zijn opgenomen, welke inzicht geven in de verkiezingsresulta ten op het platteland, het verstedelijkt platteland en in de steden. De deelneming aan de verkiezing is het grootst geweest op het platte land (95,3 pet. van het aantal kie zers), terwijl die in de steden (94,2 pet.) het laagst was. Ook wat het aan tal uitgebrachte geldige stemmen be treft blijven de steden achter bij het platteland resp. verstedelijkt platte land (96,7 tegen 97,7 resp. 97,2 pet. van het aantal uitgebrachte stem men). Voorzover betreft de op de onderschei den politieke groeperingen uitgebrach te stemmen zijn de percentages voor de P.v.d.A. de V.V.D., en de C.P.N. het laagst op het platteland (resp. 18,5 6,0 en 0,9 pet.), wat hoger op het verstede lijkt platteland en het hoogst in de ste den met name in de grote steden (resp. 32,5 17,0 en 6,5 pet.). Voor de prot- chr. groeperingen doet zich het omge keerde beeld voor (platteland 30,5 pet. tegen 14,2 pet. in de grote steden). De r.k. groeperingen laten een af wijkend beeld zien. Zij hebben het grootste percentage verkregen in de verstedelijkte plattelandsgemeenten (42,0 pet.) De specifieke forensenge meenten vallen op door het relatief hoge percentage stemmen (23,9 pet.) uitgebracht op de V.V.D. Rond 33 pet. van de nieuw gekozen raadsleden valt in de leeftijdsgroepen 50-59 jaar, terwijl het aandeel van de ze leeftijdsgroep in de totale bevolking In Buinen (Dr.) is de achttienjarige Trijntje de Groot uit Zuidvelde, toen zij bij een vriendin op bezoek was, van de trap gevallen en aan de gevol gen van dit ongeluk overleden. De Haagse kantonrechter heeft dinsdag de eerste drie „slachtoffers" van de elektronische verkeerssnelheids- meter bij verstek veroordeeld. De verkeerspolitie in Wassenaar heeft de meter, die zoals de officier van justitie in zijn requisitoir zei, voor zo ver bekend uniek is in de wereld, op gesteld in een straat in Wassenaar en de snelheid van auto's ermee gecontro leerd. Drie processen-verbaal waren het gevolg. Een dame, die 56 km. per uur reed, werd conform de vordering veroordeeld tot elf gulden boete subsi diair vier dagen, een andere overtre der van de maximumsnelheid tot der tien gulden of twee dagen en een auto mobilist die veel te hard had gereden tot twintig gulden subs, vier dagen. Aan de elektronische snelheidsme ters zitten twee dunne kabeltjes die op een onderlinge afstand van twee meter dwars over de rijbaan worden gespan nen. Het apparaat krijgt van deze kabeltjes de impulsen van elk pas serend voertuig. Het elektronische brein berekent dan met grote nauwkeu righeid de snelheid van het voertuig. Het toestel is gecontroleerd door prof. Schouten, hoogleraar in de elektrotech niek te Delft, die tot de slotsom is ge komen, dat het een voortreffelijk instru ment is met een hoge nauwkeurigheid. De officier van justitie zei in zijn re quisitoir voorts, dat het instrument be trouwbaarder is dan de radar-appara ten die men in Amerika gebruikt bij het nagaan van de snelheid van auto mobilisten. Ter zitting gaf een inspec teur van de Wassenaarse verkeerspoli tie een demonstratie met en een uitleg van het apparaat. De zeer geringe af wijking die er is valt altijd ten gunste van de verdachte uit. De officier van justitie hoopte dat de verdachten geen beroep zouden aan tekenen tegen hef vonnis. Dan zou de Wassenaarse politie met ingang van het nieuwe jaar effectief met het nieuwe apparaat kunnen optreden tegen over treders van de maximumsnelheid. van 23-69 jaar rond 20 pet. bedraagt. Rond 16 pet. van de raadsleden is jon ger dan 39 jaar en 3,6 pet. 70 jaar en ouder. Relatief blijkt Limburg de pro vincie te zijn, waar de meeste jonge raadsleden (van 23-39 jaar) zijn geko zen (21,7 pet.). Leden van 70 jaar en ouder komen relatief het meest voor in de provincie Utrecht. (5,1 pet.). Dinsdagmiddag is op het bureau van de Stichting Draf en Rensport te Den Haag uitspraak gedaan in een dopings- zaak. De straf van een Alkmaarse pu- bliektrainer en pikeur is met een maand verkort. Maar bovendien werd bekend gemaakt dat in het lichaam van zijn paard Sir Parisien O opnieuw ongeoor loofde middelen zijn aangetroffen. Dit kostte de pikeur een uitsluiting tot 1 ju ni 1959 en bovendien zal hij tot dat tijd stip op geen enkele wedstrijd- of trai- ningsbaan in Nederland toegang hebben. Op 12 november j.l. werd de publiek- trainer en pikeur te Alkmaar door het bestuur vande Stichting Draf en Ren sport voor drie maanden geschorst, om dat hij aan zijn paard Sir Parisien O een z.g. ongeoorloofd middel had toe gediend. Ook het paard mocht tot 1 maart 1959 niet meer uitkomen. De pikeur ging, gesteund door een dierenarts, in beroep tegen de beslis sing. Zijn verweer steunde voornamelijk op het feit, dat aan Sir Parisien O drie dagen voor de race waarna de speek- selproef werd afgenomen en het doping- geval aan het licht kwam een carba- chol-injectie was toegediend. Dit middel nu zou dezelfde reacties opwekken als doping. Ter zitting bleef de appellant hierin echter niet volharden omdat zoals ook zijn verdediger mr. dr. C. Berk hout wel inzag, dat dit verweer na de verklaring uitgebracht door dr. L. Seek- les uit Utrecht niet houdbaar bleek. In zijn uitspraak zegt de raad nu dat het het niet bewezen acht dat de pikeur zijn paard een dopingmiddel heeft toe gediend, maar wel, dat de aanwezigheid in het speeksel van het paard van al- koidachtige eigenschappen, die in nor male speekselmonsters niet voorkomen een gevolg zijn van het inwendig ge bruik van middelen, waardoor het pres tatievermogen op een andere dan nor male wijze kan worden beïnvloed en dat deze stoffen behoren tot de onge oorloofde middelen. Daar de pikeur niet wist te verklaren hoe dit dopingsmiddel in 't lichaam van 't paard was geraakt en het reglement van de Stichting Draf en Rensport uit drukkelijk bepaalt dat de trainer verant woordelijk is voor zijn paard werd hij opnieuw veroordeeld. Echter voor twee in plaats van drie maanden omdat de raad van appel niet bewezen achtte dat de Alkmaarse pikeur deze middelen zelf toediende. De pikeur heeft zich echter opnieuw in zijn vingers gesneden. Zoals uit een genomen speekseiproef bij hetzelfde paard op 28 oktober j.l. na afloop van de draverij om de Schoonheidsprijs in Hilversum bleek, heeft Sir Parisien O wederom een ongeoorloofd middel in het lichaam gekregen. De speekselhoeveelheid in de mond van het paard was niet minder dan twee tot driemaal zo groot als men in norma- Advertentie Dom Henry John Scheerman O.S.B. van de abdij van Egmond, die 23 december zijn zilveren priesterfeest viert, loopt eigen lijk al sinds jaren met een proef schrift over de abdij van Eg- mond in zijn zak. Gelegenheid om de definitieve versie daar van persklaar te maken en ver volgens te promoveren heeft hij eenvoudig niet. Dit klinkt wel licht vreemd voor wie met het enigszins anachronistische denk beeld rondloopt, dat een mon nik, teruggetrokken binnen de rust van zijn cel, zijn tijd kan indelen naar de orde, die zijn regel hem voorschrijft, en daar in voldoende ruimte vindt om zich aan zijn studie te wijden. Zulke monniken zijn er heden ten dage wellicht nog maar weinige. Dom Scheerman hoort er in ieder geval niet toe. Dit blijkt reeds uit het portretje hiernaast: een monnik in 's konings wapenrok, zij het dan onderscheiden met het vreed zame embleem van de aalmoeze niers. Dit enigszins vreemde habijt heeft hem niet verhin derd toch naar geest en hart monnik te blijven in de geest van Sint Benedictus. Dit wordt duidelijk weerspiegeld in zijn arbeid onder de militairen, die veelzijdig is. Hij is secretaris van het militair-pastoreel centrum, dat onder leiding van de legerbisschop, mgr. Alfrink, zorgt voor de theologische vorming van de aalmoezeniers. In deze functie is hij tevens secretaris van de com missi es van dit centrum, zoals die voor de geestelijke vorming van de jonge mens, die voor de lectuur, die voor de onkerkelijken. Ook werkt hij mede. aan het Katholieke vormingscentrum Waalheuvel, is redacteur van het Aalmoezeniersblad en onderhoudt ook nog rechtstreeks contact met de troep zelf. Men kan zeggen dat dit voor de moderne monnik een zinvolle zielzorg is. Zijn tijd is evenwel nog met vele andere zaken bezet. Zijn meest per soonlijke belangstelling ligt vermoedelijk in de richting van de kerkhistorie. De kiem daarvan heeft hij reeds opgedaan in zijn jeugdjaren, die hij door bracht ir zijn geboorteplaats Uitgeest, waar toen de befaamde kerkhistoricus mgr. van der Loos pastoor was. Diens Vaderlandse Kerkgeschiedenis is, na het overlijden van de auteur, ook door Dom Scheerman voltooid. Hier uit blijkt, dat het contact tussen hen beiden zich niet tot de jeugdjaren heeft beperkt, maar is blijven voortbestaan toen Dom Scheerman Benedic tijn geworden was en bij de historische studie blijk gaf van een helder oordeel. Hij publiceerde bijvoorbeeld een uitgebreide studie over Ruart Tapper van Ënkhuizen in de Haarlemse Bijdragen. Ook schreef hij vele artikelen over de geschiedenis van de abdij van Egmond in het Benedic tijns Tijdschrift, dat onder zijn leiding een record aantal abonné's bereikte. De monastieke geschiedenis behandelde hij er evenzeer in als de Bene- dictijnse spiritualiteit. In samenwerking met mgr. J. P. van der Burg, thans deken van Amsterdam, destijds directeur van de Ursulinen in Bergen, zorgde hij voor de Nederlandse uitgave van „In Christus' Licht" van abt Benedict Baur, abt van Beuron. Eveneens met mgr. van der Burg samen verzorgde hij ook de uitgave van een gedegen cursus en handboek van godsdienstonderwijs voor kweekscholen en andere instellingen. Het tijd schrift „Ons geestelijk Erf", gewijd aan de Nederlandse vroomheid, gaat hem zeer ter harte, en dit hangt waarschijnlijk samen zijn grote belang stelling voor onze nationale geestelijke vader Ruusbroec, over wie hij ook veel geschreven heeft. Met dit alles is slechts nog een vluchtige schets gegeven van de vele zaken, waarmede de tijd van Dom Scheerman bezet is, en die hij alle con amore en met werkelijke toewijding verlicht. Wij moeten nog vermelden, dat hij zowel de Benedictinessen van de Sint Liobastichting te Egmond als de Kannunikessen van het Heilig Graf, thans te Maarssen hij is daar conrector door zijn steun zeer aan zich verplicht heeft, en dat hij bovendien nog telkens weer gelegenheid vindt om ook de lezers in te lichten over verscheidene zaken, die hem ter harte gaan, en die onder zijn visie de moeite waard, blijken. le gevallen na een course pleegt aan te treffen. Na zuivering van de speekselextrac- ten bleken de alkaloid-reacties positief te zijn. In normale gevallen zijn deze reacties altijd negatief. Opnieuw een straf voor de man uit Alkmaar en die is niet mis. Nu geen intrekking van de publiek-trainers en rijvergunning, maar een veel zwaarde re penetentie: Uitsluiting tot 1 juni van het volgend jaar. Bovendien zal hij in die tijd op geen enkele Nederlandse trai nings- of wedstrijdbaan mogen verschij nen. De Alkmaarse makelaar, die sinds 6 november wordt vermist, is nog steeds niet terecht. Hij werd het laatst gezien in de nacht van 5 op 6 novem ber om half drie op de Westerweg te Alkmaar toen hij op weg was naar zijn woning in de Egmonderstraat. Hij was toen in het bezit van een geslachte haan. Ook deze is niet gevonden. Zfi die inlichtingen kunnen verstrek ken omtrent de vermiste worden ver zocht zich in verbinding te stellen met de commissaris van politie te Alkmaar of met de politie in hun woonplaats. De Noorse vluchtelingenraad heeft gisteren te Oslo na besprekingen met pater Pire, winnaar van de Nobelprijs voor de vrede in 1958, meegedeeld, dat het naar het oordeel van de raad wen selijk is, dat pater Pire zijn voornemen tot de bouw van een Anne Frankdorp voor vluchtelingen niet in Noorwegen uitvoert, maar in „een meer centraal gelegen Europees land." De raad moti veert zfin standpunt door te wijzen op weersomstandigheden in Noorwegen en psychologische factoren. Pater Pire heeft meegedeeld, dat hij rekent op de hulp van de Noren en dat de eerste steen van het Anne Frankdorp in het voorjaar van 1959 zal worden gelegd, aldus meldt A.F.P. De Chinese communisten houden een Amerikaanse missiebisschop, mgr. Ja mes Walsh op politieke gronden gevan gen, zo heeft het Amerikaanse ministe rie van buitenlandse zaken gisteren be kendgemaakt. De bisschop is, zoals ge meld, midden-oktober te Shanghai ver dwenen. William B. Macomber jr, onderminis ter van buitenlandse zaken van de V.S., heeft verklaard, dat de communisten, in antwoord op een verzoek tot ophel dering. vrijdag j.l. hebben toegegeven, r. Wa" dat mgr. Palsh gearresteerd is. „Hoewel de bijzonderheden van de te gen hem ingebrachte beschuldigingen niet bekend zijn", aldus Macomber, „is de conclusie voor de hand liggend, dat deze 67-jarige missionaris, die 30 jaar van zijn leven in dienst heeft gesteld van God en het Chinese volk. thans een politieke gijzelaar geworden is." De Tsjechoslowaakse minister van gezondheid, de geëxcommuniceerde priester Joseph Plojhar, heeft tegen over de Praagse correspondent van de Daily Telegraph verklaard, dat de aartsbisschop van Praag, mgr. Josef Beran, niet eerder zal worden toege staan zijn ambt uit te oefenen dan nadat hij zich bereid heeft verklaard samen te werken met de communis tische regering. De aartsbisschop van Praag wordt sedert 1951 op een onbe kende plaats in Tsjechoslowakjje ge vangen gehouden. Hjj leeft geheel ge- isoleerd van de buitenwereld, aldus meldt het K.N.P. In Rome is dinsdag een biografie van paus Joannes XXIH uitgekomen, ge schreven door Andrea Lazzarini, redac teur van de Osservatore Romano. Het is een boekje van 170 pagina's met 24 foto's. Het is reeds in elf talen vertaald. Het bevat een aantal gebeurtenissen uit het leven van de paus, waarover nog nergens geschreven werd. Het laat ste hoofdstuk eindigt met de woorden, die volgens zegslieden van het Vaticaan, kunnen gelden als onofficiële lijfspreuk van de paus: „Heb steeds eerbied voor de menselijke vrijheid, want God zelf heeft er eerbied voor". AMSTERDAM, 16 dec. (V.U.) Kand. psvchologie: E. v. Klinken. Amsterdam. Doc toraal psychologie: mej. E. v. d. Aarssen, Amstelveen; mej. P. E. Tieleman, Rotter dam; A. Dirkzwager. Amsterdam (cum laude; Tj. Zweers, Amsterdam. Doctoraal pedagogiek: A. Leen. Amsterdam. 's-GRAVENHAGE, 16 dec. Kand. genees kunde II mej. M. van Aarem, Rotterdam; mej. M. F. J. v. d. Kaaden. Hillegom; mej. P. W. v. d. Sloot. Bloemendaal; G. M. v. d. Ent, Den Haag; J. C. H. Friederich. Wage- ningen; J. Fijnheer, Harlineen R. Gavmans, Made: W. Golsteijn, Den Haag; A. H. La- bruyère. Voorburg, en H. J. Werre, Sant poort. Doctoraal geneeskunde II: E, Brook- man, Voorburg; I. Bütler. Rotterdam; D G. B.vernes (U.S.A.). 'V. Fontijn, Delft; Th. M E. Govaert. Stein (L.); H. W. Hack, Den Haag J. F R. Harms. Den Haag; A. B. Kunst. Haarlem; J. J. v. Leeuwen, Voorschoten: P. M. Vries. Rotterdam en H. L. de Windt, Leiden. Semi-arts F. G. Claasen, Leiden. Artsex. me„. A. F. F. Ma- nusama, Leiden: A. Ingelse. Oegstgeest en A. A. de Zeeuw. 's-GravendeelKand. sociologie mej. W. Chardon, Vlaardingen, en mej. T. C. J. Leenderts. Leiden. Mr. P. J. Stigter, sinds 1951 substi tuut-officier van justitie bij de recht bank te Zwolle, is benoemd tot officier van justitie bij deze rechtbank.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3