Mr. In't Veld (P.v.d.A.) verwijt de confessionele partijen ondemocratisch gedrag hefarme .4 Koningin waarschuwt voor een dood-organiseren voordeliger en... met een extraatje! Echte koffie... Nescaféééé Speciale FF"ST-bus NESCAFE Griep?Chefarine„4" doet wonderen! ledereen weet het: Nescafé schenkt heel de wereld gezelligheid Mr. Rip A.R.) In democratie ivordt bij meerderheid beslist Toneel en T.V. Nationale Raad houdt jubileum congres te Utrecht Uit de pers Zuidpoolvorsers gered VERVREEMDING LANDBOUWGRONDEN Hij geniet, hij drinkt GENEVER f 8.25 Per hete liter Belangen der uitkoop- verenigingen De schrootaffaire Staatsanwalt komt de heer Worms verhoren Oostelijke amateurs wonnen in Apeldoorn Eerste liquidatie uitkering van 200 Augustijnen terug in Maastricht MAATSCHAPPELIJK WERK Minister Klompé Financiële zekerheid betekent veel meer Vrijspraak notaris gehandhaafd Jachtakten duurder Eerste Kamer stelt beslissing uit Hans Kaart in Engeland VOORRANG IS GEEN RECHT WOENSDAG 17 DECEMBER 1958 PAGINA 4 =aa in de nieuwe kneepfles MARKTBERICHTEN Ned. KaizerFraser 200 gram voor 140 koppen f 8.75 Met zoveel feestdagen schenkt U heel wat koffie! Dus? Haal Nescafé - in de extra-grote bus! Pao weet U zeker dat U niet zonder zit, U schenkt koffie met geur en pit èn 't is voordeliger! Wat ontbreekt er nog? Een leuk cadeautje? Maar dat is er toch! J Looncompensatie A.O.W. De zaak-Fabius Als er iemand iets van koffie weet, dan is het wel Max Woiski, leider van het bekende Westindische orkest. Hij 'zegt: „Ik zing en fluit het: Nescafé is echte, eerlijke, heerlijke koffie... kortom: ik ben dol op die pittige Nescafé!" Kruispunt van gelijkwaardige wegen FOUT kijkt alléén rechts 60ED kijkt éérst links en dan naar rechts VPELTlANWBj (Van onze parlementaire redactie) „De weigering van de niet-socialistische partijen mee te werken aan de verwezenlijking van enkele principiële verlangens van de P.v.d.A. heeft ons pijnlijk getroffen". Dit zei de socialistische woordvoerder mr. In 't Veld dinsdag in de Eerste Kamer bij de behandeling van het ontwerp tot verlen ging van de wet vervreemding landbouwgronden. In dit ontwerp heeft de Tweede Kamer enige wijzigingen aangebracht tegen de wens in van de P.v.d.A.-fractie en van de ministers Vondeling en Samkalden. De wijzigin gen haden o.a. betrekking op de beperking van de landbouwkundige toet sing bij vervreemding aan bloedverwanten in de rechte lijn (amendement- Engelbertink (K.V.P.) en op de werkingsduur die door een amendement- Biewenga (A.R.) werd beperkt tot 1961. Advertentie ■EXTRA" J gebeid, dus extra zach^ maar toch robuust van karakter" Doe als de Ware Fijnproever) Spreek „klare" taal en vraag L'w slijter, ober of barman om Wyasnd Fockink Anno 1679 Er zijn onlangs, na de televisie-uit zending van De Misantroop, enige be zwaren gerezen van de zijde van de uit koopverenigingen, die samenwerken in de v.C.O., de vereniging van cultuiele organisaties in Nederland. Deze V.C.O. maakt nu als baar mening kenbaar, dat de toneelgezelschappen geen stuk ken moeten doen uitzenden, die nog deel uitmaken van het lopende reper toire. Daardoor zouden de uitkoopver enigingen aangewezen kunnen zijn op voorstellingen, die het publiek reeds langs andere weg heeft Ieren kennen. Dit wordt in de vorm van een verzoek aan de toneelgezelschappen medege deeld. Tegen de uitzending van De Misan troop zijn bezwaren gemaakt door een Delftse uitkoopvereniging. Het toneel gezelschap heeft aangeboden het ver lies, dat deze vereniging zou lijden door verminderde publieke belangstelling, voor haar rekening te nemen. ,.Dat een dergelijke financiële regeling niet alle schade voor een uitkooporganisatie goed maakt, spreekt vanzelf," zegt de V.C.O. Deze vereniging zal de hele kwestie aan de orde stellen op haar jaarverga dering, 3 januari te houden in het In stituut voor de Tropen te Amsterdam. Daarop volgt een congres, waarop vooraanstaande figuren uit de toneel wereld zullen spreken over het onder werp „Waar liggen de grenzen der to neelspreiding?" De Staatsanwalt van de rechtbank te Dusseldorp, dr. Theis, zal maandag naar Den Haag komen teneinde de heer Worms te verhoren in verband met diens op 13 december ingediende aan klacht in de z.g. schrootaffaire tegen de Duitse onderneming Hansa te Dussel dorp. De officier van justitie te 's Gra- venhage, mr. dr. J. C. Maris, heeft de heer Worms, naar deze ons mededeelt, hiervan in kennis gesteld en hem be richt dat het verhoor in het gebouw der Duitse ambassade zal geschieden. Op het terrein van Robur et Veloci- tas te Apeldoorn werd een oefenwed strijd gespeeld tussen het Nederlandse amateurvoetbalelftal en een oostelijk amateurteam. De wedstrijd, die door ongeveer 1500 toeschouwers werd bij gewoond, eindigde in een overwinning van 10 van het oostelijk amateurelf tal (rust 00). Het enige doelpunt werd gescoord door rechtsbuiten De Kleer maker (Vitesse). KAASMARKT BODEGRAVEN, 16 dec. Aanvoer 69 partijen: le soort f 2.302.34, 2e soort f 2.24—2.29, extra en zware f 2.35 2.40. KOFFIETERM1JN MARKT AMSTERDAM, 16 dec Stemming: prijshoudend. Omzet: nihil. Noteringen: dec. 172175 (172175), mrt. 15916014 (160—161), mei 149—161 (149—151»,4), juli 143—1451,4 (143—14514). sept. 136—137 (135—137). De heer in 't Veld merkte dinsdag in de senaat op dat C'.t voor de PvdA prin cipiële punten zijn. ,,De Tweede Kamer heeft daar "chter geen rekening mee ge houden". Hij "ond het „ondemo cratisch" dat de meerderheid in die Ka mer over de socialistische opvattingen was heengelopen „met de macht van het getal". Dit was een verklaring die aan de heer Rip (AR) de vraag ontlok te „wat men in een democratisch land anders kan doen dan beslissen bij meer derheid van stemmen". De heer Rip hield mr. in '4 Veld ook voor dat in het socialistische blad Het Parool was er kend dat de tijdelijkheid van het betref fende wetsontwerp helemaal niet zo erg wps, gezien de veranderingen die zich o.a. als gevolg van de EEG in de toekomst zullen voordoen. Mr. In 't Veld vond echter dat de Kamermeerderheid zich met de be slissingen had losgemaakt van het re geringsprogramma, „voor de PvdA de enige kans om althans iets van on ze socialistische ideëen te verwezen lijken". Door deze houding is een brede kloof ontstaan tussen de KVP (met AR en CHU) en de PvdA. Het fundament voor verdere samenwer king ontbreekt nu. Mr. "n 't Veld meent dat het voor zijn partij niet aantrekkelijk is om het experiment van 1956 te herhalen nu de gebreken daarvan duidelijk aan het licht zijn gekomer Je PvdA is alleen bereid tot samenwerking indien er op basis van een programma een mini mum aan zekerheid is en een bereid heid om met eikaars wensen rekening te houden. Omdat de huidige wet op de ver vreemding Landbouwgronden per 1 ja nuari vervalt en daarmee zowel de landbouwkundige toetsing als de prijs- beheersing een einde zullen nemen, werd het ontwerp echter ondanks alle bezwaren z.h s. door de Kamer aan vaard. Alleen de communisten waren tegen. Advertentie Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en... doen wonderent Elk fablet Chelarine „4" bevat 4 genees middelen, die in de gehele wereld beroemd zijn geworden en millioenen mensen al baat brachten. De vier middelen tezamen werken nóg beter en helpen ook vaak dan, wanneer andere middelen falen. BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag. want die wordt beschermd door het bestanddeel Chefaroi- De directie van de Nederlandsche Kaizer-Fraser Fabrieken bericht, dat de eerste liquidatie uitkering is vast gesteld op 200% of ƒ2000 per aandeel van 1000. De paters Augustijnen, die in Maas tricht verbleven van 1254 tot aan de Franse revolutie, zijn in deze stad teruggekeerd. Zij zullen de zielzorg op zich nemen van het rectoraat in de nieuwe woonwijk Malpertuis. Tot rector is benoemd pater lector dr. L. J. Sede- laar. Het nieuwe rectoraat telt nu on geveer honderd gezinnen. Begin 1960 wordt echter gerekend op ongeveer 5000 zielen. Mgr. M. Jenneskens, deken van Maastricht, zal zondag de nood kerk inzegenen. „Maatschappelijk werk is een voort durende zorg, die ons geen rust laat. Het is zorgen voor en zorg hebben om wat anderen overkomen is of overko men kan om wat iedereen overko men kan onszelf niet uitgezonderd. Maar het geschiedt met idealen, met een perspectief voor ogen. Het is bo venal een roeping van spontane bewo genheid met de ander." Zo sprak van morgen Koningin Juliana, die bij gele genheid van het vijftigjarig bestaan van de Nationale Raad voor Maatschappe lijk Werk een toespraak hield op het ju bileumcongres van de Raad, dat van daag in „Esplanade" te Utrecht wordt gehouden. Hare Me ;esteit sprak er haar vreugde over uit, dat de maatschap pelijke zorg een grote vlucht heeft ge nomen en dat het onderling overleg daarbij is gegroeid, evenals het besef, dat men elkanders pogingen moet eer biedigen, desnoods a invullen, maar niet elkaar moet beconcurreren. Koningin Juliana vroeg zich af of het indrukwek kend grote leger van zo vele personen, werkend in de vele duizenden organi saties, die uiteindelijk vertegenwoordigd zijn in de Nationale Raad, nog collec tief gedreven wordt door spontane be wogenheid. Volgens haar is dit bij zeer velen wel het geval. Toch moet men, zo zei zjj, grote waakzaamheid tonen voor het gevaar van dood-organiseren, juist terwiHe van de levende bewogenheid van de maatschappelijke werkers en werksters. Zonder die zal hun activi teit zonder resultaat blijken. Waar de menselijke verhoudingen zo gevoelig liggen, moet men, aldus de Koningin, zichzelf immers geheel geven of men kan het beter geheel nalaten. Een roeping tot maatschappelijk werk. waarbjj met zo grote geestelijke krachtsinspanning tevens zo'n grote fijn gevoeligheid gepaard moet gaan, be hoort, zo sprak Hare Majesteit, tot de mooiste roepingen die er zjjn. De maat schappelijke werkers dragen een subtie le verantwoordelijkheid en daarom mag of kan er nooit sprake zijn van een ver sagen. De Koningin noemde de door de maatschappelijke werkers gekozen le vensweg zeer uitputtend voor hun krach ten. Zij verklaarde, dat alleen een hogere bezieling hun de vitaliteit kan geven de weg te volbrengen en te ge nieten van het diepe geluk, dat in dit leven voor hen is weggelegd, aldus besloot de Koningin haar toespraak. De minister van maatschappelijk werk, mej. dr. M. A. M. Klompé bracht de gelukwensen van de rege ring over en stelde nadien vast, dat de tijd voorbij is, dat het wacht woord van de-hulpverlening was: ar menzorg en weldadigheid. De oude armenwet, zo merkte de minister op, kent weliswaar het begin sel van de opheffende zorg, maar differentieert nog te weinig de oorza ken van de hulpbehoevendheid. De genen die via de armenwet geholpen worden hebben onvoldoende bestaans zekerheid. Zij hoopte, dat een gewij zigde armenwet ook voor hen grotere bestaanszekerheid zal bieden. Want al is de bestaanszekerheid slechts een financiële zekerheid, in onze maat schappij maakt zij de basis uit van zelfstandigheid, onafhankelijkheid en ontplooiingsmogelijkheid Sprekend over het maatschappelijk werk van deze tijd, zei de bewinds vrouwe, dat het vooral op de „aanpas sing" tegenwoordig een belangrijk doel van het individuele werk, ge richt moet zijn. In zijn openingsrede betoogde de voorzitter van de Raad, jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford, dat het maat schappelijk werk door de jaren heen een werk is dat gedragen wordt door de inzet van tot helpen bereide men sen, van wie deze arbeid telkens weer zijn stimulans en zijn geestelijk-zedelij ke waarde verkrijgt. Spreker wenste de vereniging in het bijzonder geluk met het zilveren jubileum dat H.M. de Koningin vandaag viert als bescherm vrouwe van de Raad. Zij aanvaardde de nominatie bij het 25-jarig jubileum in november 1933. De voorzitter wilde de Koningin hart grondig dank zeggen voor al haar me deleven in deze kwart eeuw, „dat niet alleen in het meer dan eens bijwonen van onze vergaderingen, maar ook op talloze andere wijze zo onmiskenbaar tot uiting kwam." Dr. Quarles van Uf ford bracht ook dank aan prinses Wil- helmina, wie het behaagd had reeds kort na de oprichting van de Raad het beschermvrouwschap te aanvaarden. Aan het slot van zijn toespraak merkte dr. Quarles van Ufford nog op: „Een centraal oriënteringspunt is noodzakelijker dan ooit bij de steeds verdergaande specialisering en insti tutionalisering op het terrein van het maatschappelijk werk." Het is nodig, zo zei hij, ter behandeling van de gemeenschappelijke problemen, als samenbundeling van krachten ten aanzien van studie en voorlichting: als gesprekspartner bij het samenspel van regering en particulier initiatief: ter bevruchting van ons aller ar beid, aldus de vorzitter. De secretaresse van de Nationale Raad schilderde nadien in een uitvoe rige en omvangrijke voordracht hoe de eerste, kwantitatief kleine maar wat intentie betreft krachtige, maatschap pelijke zorg van rond de eeuwwisseling zich gedurende de afgelopen 50 jaar heeft geconsolideerd tot het huidige ju bileum van het maatschappelijk werk. Voor wat het perspectief van het maatschappelijk werk betreft pleitte zij met warmte voor hulp aan de maat schappelijke labielen, „die gevaar lo pen in de spanningen van deze tijd te vervallen tot een staat van innerlijke hulpeloosheid." Zij duidde hier een „zeker niet onvruchtbaar terrein" aan voor preventief maatschappelijk werk, sociaal-cultureel werk en geestelijke gezondheidszorg. De Hoge Raad heeft uitspraak gedaan ir de zaak van de Vlissingse notaris die in hoger beroep door het gerechts hof te 's Gravenhage is vrijgesproken van de hem ten laste gelegde verduis tering van ruim 4000 gulden, maar door hetzelfde hof werd veroordeeld tot ƒ5000 boete wegens valsheid in geschrif te. Tegen de vrijspraak tekende de pro cureur-generaal bij het gerechtshof cas satie aan. De Hoge Raad heeft van daag dit beroep niet-ontvankelijk ver klaard. De eerste wijziging van de beschik king looncompensatie in verband met de inwerkingtreding van de algemene ouderdomswet is in de staatscourant verschenen. De Eerste Kamer heeft nog geen be slissing genomen over de verhoging va" het tarief van de jachtakten en van de bijdragen aan het jachtfonds, die minister Vondeling had voorgesteld. Er was nogal wat bezwaar tegen dit wetsontwerp, vooral van de heer Ze- gers (K.V.P.) die vreesde dat vooral de kleine jager doe - de kostenverhoging van deze ch al niet goedkope sport geen kans meer krijgt. Als het aantal jachtaktehouders afneem' zal daar bo vendien de bestrijding van het schade lijk wild onder lijde- „De boer zaait om te maaien, niet om het wild in het leven te houden," aldus de heer Zegers. Mr. In 't Veld m .v.d.A.) zei dat een aantal leden van zijn fractie tegen zou den stemmen, eveneens omdat de klei ne man van de verhoging de dupe wordt. Minister Vondeling betoogde dat de kostenverhoging op de totale kosten weinig uitmaakt. Voor wat betreft de wildschi was 'hij van mening dat bij afweging van landbouw- en natuurbe- schermingsbelangen het bestaan van enige wildstand dient te worden ge accepteerd. Opneming in deze rubriek Is niet noodzakelijk een bewijs van in stemming De Telegraaf schrijft: Ook de journalist J. Fabius hoofd redacteur van de „De Nieuwsbrief", is thans vrijgesproken van de beschuldi ging in zijn artikel ten behoeve van majoor K. het openbaar gezag te hebben beledigd en de bij het onderzoek be trokken functionarissen in hun goede naam te hebben aangetast. Door de rechtbank is aangenomen dat de heer Fabius in het algemeen belang heeft gehandeld, terwijl zijn felle beschuldi gingen door de' uitspraak min of meer officieel zijn bevestigd. Deze uitspraak is verheugend en tege lijkertijd verschrikkelijk. Verheugend voor ai degenen die het in de donkere dagen voor majoor K. hebben opgeno men en zich uiteraard steeds gereali seerd hebben dat zij te zijner tijd met de strafrechter in aanraking zouden kun nen komen. Ten overvloede is bevestigd dat de Nederlandse rechter aan de drijf veer „algemeen belang" een hoge waar de wil blijven toekennen. Maar tegelijkertijd is de uitspraak ver schrikkelijk voor degenen die het voor onderzoek tegen majoor K. hebben ge leid, met name de luitenant-kolonel van de Koninklijke Marechaussee, de veilig heidsambtenaar van het ministerie van Oorlog en de officier-commissaris bij de Krijgsraad te velde-West. En niet minder verschrikkelijk ook voor de mi nister van Justitie,onder wiens verant woordelijkheid het departement zich al leen maar heeft beijverd diegenen, die voor majoor K. in het krijt traden, te laten vervolgen. Kan onder deze hoogst onverkwik kelijke zaak thans een streep worden gezet? Helaas is dit niet het geval. Het gaat er niet alleen om dat tal van hooggeplaatsten in hun functies ge handhaafd zijn, dan wel zelfs een hoge re functie hebben gekregen. Het gaat er vooral om dat aan enkele personen groot leed is berokkend, alsmede groot financieel nadeel, terwijl geen enkele poging is ondernomen om dit te ver goeden. Wij denken aan de zéér grote kosten die majoor K. zich heeft moeten getroosten en aan de dappere kapitein Sternfeld, aan wie in een zeker stadium een aantrekkelijke functie in het voor uitzicht werd gesteld, terwijl hij nadien (uiteraard) niets meer heeft vernomen. Voor een nieuw ministerie ligt hier een ereschuld, welke ingelost behoort te worden. De Nederlandse acteur Hans Kaart maakt donderdagavond zjjn debuut als operazanger in Engeland. Hij heeft de hoofdrol in Puccini's „Turandot", waar van een uitvoering wordt gegeven in het Londense Covent Garden. 99 ZJNGT MAX WOISM Voorrang geven is een plicht maar voorrang hebben is géén recht!! Op kruispunten is de weggebruiker ver plicht om aan bepaalde groepen voor rang te verlenen wanneer er sprake is van een (nagenoeg) gelijktijdige nade ring van het kruispunt. Dus: auto B moet voorrang verlenen aan auto A. Wielrijder C moet voorrang verlenen aan auto A. Houdt dit nu in dat A recht van voorrang heeft op B. en C.? NEEN!!!! De ANWB zegt het nog eens uitdruk kelijk: de verplichting voor de éne par tij houdt niet in dat de andere partij een recht heeft A. zal zich ervan moe ten overtuigen of B. zijn verplichting nakomt, en hetzelfde geldt voor A. ten opzichte van C. In de praktijk blijkt dat vele auto mobilisten. bijvoorbeeld bij het naderen van een kruispunt van gelijkwaardige wegen, geen of onvoldoende aandacht besteden aan het verkeer dat van links komt: zij letten slechts op het van rechts komend verkeer. Dit is een fou tieve gedragswijze!! Iedere weggebrui ker is verplicht door zijn gedrag te voorkomen dat de vrijheid van het ver keer meer dan noodzakelijk wordt be lemmerd, en dat de veiligheid op de weg in gevaar wordt gebracht. Op kruispunten dient dus altijd wel degelijk gelet te worden op van links komend verkeer, en er dient ook op gerekend te worden dat dit verkeer wel eens verzuimen kan zijn verplichtingen na te komen. De vier vermiste Belgische Zuidpoolvorsers, die op 6 december verongelukten, toen zij met hun kleine verkenningsvliegtuig boven de ijsvlakten van de Zuidpool- een noodlanding moesten maken en die sindsdien in het gebied van de kristal- bergen van de buitenwereld waren afgesloten, zijn gered. Zij zijn opgepikt door een Russisch verkenningsvliegtuig dat werd bestuurd door Viktor Perof, die naast de Belgen landde en een uur later weer opsteeg. Boven ziet men Prins Antoine de Ligne die het verongelukte toestel bestuurde, in gesprek met commandant De Gerlache, tijdens het vertrek te Antwerpen. En onder de landmeter Loodts met de werktuigkundige Hulshagen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 4