Het hart op de tong STEMBRIEFJES WAREN AL VERNIETIGD, TOEN HER TELLING NODIG WAS Nieuwe gereformeerde kerk in Delft wijk Schoolbasketbaltoemooi in Haarlem in Kerstvakantie flijx k Typhoons verraste ZB VS in basketbalhoofdklas White Stars uit de kopgroep bij de districtsklassers Stille Armen Van Weert Ook Zandvoort heeft nu een gehuwde ambtenares in dienst %9ahhuita jsvi etr&rs. Groot complex met drie-en-dertig meter hoge toren Deelname door 71 ploegen „Cremer" op dreef met „Taloelah" Aanrijding op de Zandvoortselaan tortPOSITIEROKKEK WOENSDAG 17 DECEMBER 1958 PAGINA 5 Gemeenteraad Zandvoort Woningen Bentveld Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 Uitgelezen collectie KERST- en nieuwjaarskaarten Haarlem e.o. Films: Diversen: «555® ^dSrvo^'so^- B&t Burgerlijke Stand Haarlem V olkskredietbank Rondvraag Diefstal in Haarlems kledingmagazijn opgelost Dader enige tijd geleden uit inrichting ontsnapt GA VANDAAG NAAR UW KAPPER, MEVROUW! - EEN WERELDBEROEMD PR0DUKTVAN L'OREAL! Programma Schelp en wagens in drijfzand Na aanrijding er vandoor gegaan J. L. Lamp overleden Omlegging lijn 2 en 3 in Kleverpark EEN RENAULT „VIER" of RENAULT DAUPHINE. GARAGE DEN HOUT Uitreiking kardinaals hoeden Uitzending plechtigheid door N.T.S. Uitstekende Voorstelling Zamenhof-avond HEEMSTEDE Voorrangsweg of niet? Voltreffer van moe(s) II Stille armen te Heemstede Zilveren jubilaris bij het P.E.N. \1/aah& 'i Beurs van Amsterdam Beurs van New York - De gemeenteraad van Zandvoort ver gaderde dinsdagavond onder voorzitter schap van burgemeester, mr. H. M. v. ^lema. De achttien punten tellende 'ffenda werd viot afgewerkt, al Iever- ^en enkele voorstellen stof tot een uit- '°erige discussie. Voor het eerst na de s'embriefjesaffaire moesten weer en kele benoemingen plaats vinden. burgemeester benoemde, evenals in ae bewuste vergadering van 7 oktober, 'at lid van het stembureau mevrouw "temler-Xjaden en de heer L. J. Breure lf' hun taak nauwgezet vervulden en '('cl zorg besteedden aan het grondig 'ernietigen van de briefjes. Tot leden van het bestuur van de ge meentelijke instelling voor maatschap pelijk hulpbetoon werden benoemd me- vrouw A. M. Mol-van Bellen en de he- rcn j. van siuisdam en D. Vader. De raad wees als zijn afgevaardigden in de commissie voor georganiseerd overleg aan de heren J. W. Gosen, Ir P. G. van Kuijk en C. Siegers. Bij deze stem ming fungeerden de heren Gosen en Van der Werff als lid van het stem bureau. Nadat de heer van der Werff ue uitslag had bekend gemaakt, merkte ue voorzitter op dat men de heer Sle- f.ers £én stem te veel had toegekend; ni] vroeg de stemmen nog eens te tellen hoewel de uitslag van de stemming daardoor niet gewijzigd zou worden. De heer van der Werff moest evenwel me dedelen dat de briefjes al vernietigd 'varen! het voorstel tot het verlenen van e?n crediet van ƒ8.000 voor de verbete ring van dp gemeentewoningen te Bent- Veld bepleitte de heer Siegers (KVP) een goedkopere oplossing door van de "cstaande raamkozijnen die nog van ?°®de kwaliteit zijn gebruik te ma- 0. Men kan op deze wijze de helft be sparen. De heer Koning (AZB) viel hem ;erbjj bij. Wethouder Tates (VVD) had even wel respect voor de deskundigheid van öe heer Siegers als van de directeur Van publieke werken. Na ampele over weging (de suggestie van de heer Sie gers werd onderzocht) meende hij aan he door de directeur voorgestelde op lossing de voorkeur te moeten geven. Deconstructie van het werk is dan de gelijker. Het prijsverschil zou hoogstens I 2000 bedragen. Bij de replieken le gerde de heer Siegers een uitvoerig te 'hnisch betoog om aan te tonen dat 2ijn methode even deugdelijk is als die fan de directeur, van lapwerk" zoals Wethouder Tates zei, is geen sprake. Het voorstel werd aangenomen met de Stem van de heer Siegers tegen. De raad aanvaardde de gemeen schappelijke regeling met Haarlem Advertentie Ook bedrukt met uw naam enz. CINEMA-PA.LACELiane, het meisje uit FRAN§eru°.ud. volw.; 2, 4.15, 7, 9.15 uur. jungle ?„ALS: De strijd in de Birma- L1DO ik iaat: 2.30. 7. 9.15 uur. 2, 4.15, 7,™ i5aan hem verslaafd, volw.; ^XDR. yusrloPpeil van Liverpool, 14 £l°5:'uur.kan 'n°8 ma*r b«, 14 jaar; 2. 7. E ri»IBRlJaIiI?T2 415 sSbeurde op klaarlichte Woensdag 17 december Concertgebouw, 7-??rjendschRD" 0ratorium feren. „Zang en Vriendschap Voert de Jtessiah van Handel uit, m.m.v. he, «lendael. Plnk Donderdag 18 A^e ^Kerkconcert oSro|?^'ds "oT&ei^^KersG S2?mHo^Batehnor^o1ne C. ^nsen. SiLr!nkma"h, 8 uur: Bijzondere Bol- en m, Jïassen, lezing Natuurhist. Veren. Raadhuis Overveen, 2.15 uur: Gemeen Raadsvergadering Bloemendaal. Raadhuis Heemstede, 8 uur: Gemeente raadsvergadering Heemstede. Koningstr. 20, 8.15 uur: Inleiding door ®Hchteres der Franse congregatie voor zusters mère Marie des Douleurs IEen tolk is aanwezig). BEVALLEN van een zoon: A. J. Baanakker-van Slingerlandt; G. Kelf- kens-rle Pree; H. Beijerbergen van He- hegouwen-Pluim; C. M. J. van Dansik- be Baadt; J. R.S. Groeneveld-de Valk; ff G- de Jong-Spoor; A. J. Geurts-Gloe- dUtN e- van Giffen-van Riessen. ivr tTALLEN van een dochter: Th. L. MMast-Oppelaar; H. H. Booms-Was- smk; M. M. A. van Dam-Thijssen: A. Snoek-Lodder; A. C. Henssen-Bör- &6r; B. I. Werdekker-Lindevall; J. G. hizenga-Brandse. ONDERTROUWD: P. Schouten en £r,* H. Nelis; H. J. Baars en A. M. F. vo eijs' TI. A. J. Francken en M. A y»n den Broek; H. de Droog en A. A. Leismg; H. g. Nijhuis en P. H. M. van jVeeB J. A. Baars en C. G. M. Philip- P B. Folkertsma en G. D. Hartsui- Ker- M. J. van Beelen en J. W. Jagers, ci OUWD: J Baan en E. van gteeden; A. A. Banning en M. Wijsha- eAN- Gort en H- J- Govers. OVERLEDEN: P. F. Konings, 66 jr., «azepaterslaan; P J. Alleman, 69 jr Komolenstraat; D. Grullemans, 67 jr., Mrt. van Heemskerkstraat; A. J. An- tonisse, 58 jr., Cederstraat; A. Cardol, jr., Hazepaterslaan; A. M. Vos-Heii- riiink, 79 jr., Javastraat; C. Miessen- Breek, 75 jr., Kenaupark. voor de vleeskeuringsdienst en het openbaar slachthuis. Het voorstel om de gemeenschappe lijke regeling met Haarlem inzake de Volkskredietbank met twee jaar te ver lengen werd aangenomen. De heer Lin deman (KVP) was niet bevredigd door re toezegging van Haarlem inzake de kosten van de informatiedienst. Een an der punt van bedenking is nog het uit treden van Velsen waardoor de lasten van de a: dere gemeenten zullen toene men. Niettemin meende hij dat het belang van de Zandvoortse ingezetenen eist dat de gemeente bij de Volkskrediet bank blijft aangesloten. Wethouder Ta tes (VVD) verdedigde het voorstel en wees er op, dat men in een overgangs periode verkeert; ongetwijfeld zal het bestuur van de bank de maatregelen nemen die nodig zijn om de kosten te drukken. De burgemeester kon dit als dagelijks bestuurslid van de bank beamen. Juist omdat de bank de ge meentebesturen de gelegenheid wil ge ven de ontwikkeling van dit bedrijf na der te beschouwen, heeft men verlen ging voor twee jaren voorgesteld. De openbare leeszaal en bibliotheek kreeg een geldlening van 17000 toege wezen om de inventaris aan te schaf fen die nodig is voor de inrichting van het nieuwe gebouw, een deel van het Gemeenschapshuis. De heer Lindeman (KVP) vond de rente van 4 pet. te laag. Wethouder Kerkman (PvdA) wees er op dat de gemeente voor al haar geld leningen gemiddeld thans nog minder dan 4 pet. betaalt. De verordening op de algemene begraafplaats werd vast gesteld evenals de verhoging van de be grafenisrechten tot het drievoudige. Tot onderwijzeres in vaste dienst aan de Dr. Albert Plesmanschool werd benoemd mevrouw C. A. Pol- derman-van Battum. Mevrouw Mol (PvdA) constateerde met voldoening dat dit de eerste gehuwde ambtenares is die in Zandvoort benoemd wordt. De voorzitter stelde voor, dit feit met een bloemstukje te honoreren. Bij de rondvraag deelde de heer Sie gers (KVP) mede dat hij tot zijn spijt wegens ziekte de behandeling der be groting voor 1959 niet heeft kunnen bij wonen. T~ij had nu nog enkele vragen te stellen. Ten eerste om de commissies uit de rad in kennis te stellen van de eerste ontwerpen van de stedebouw- '"'ndigen. De raad kan dan gemakke lijker zijn inzichten tot gelding brengen dan nadat deze heren hun plan geheel gereed hebben. Vervolgens vroeg de heer Siegers aandacht voor de in 1954 door de minister van volkshuisvesting gegeven richtlijnen tot het vereenvoudi gen van de voorschriften der bouwver ordening. Hij was voorts verontrust over het feit dat de gemeente 200.000 oude en 80.000 nieuwe stenen heeft op geslagen. Dit is al jarenlang zo en dat betekent het blokkeren van een kapi taal van rond 30.000. Wethouder Ta tes (VVD) zegde tce dat hij de vereen voudiging van di bouwvoorschriften met de directeur van publieke werken zal bespreken. De oude straatstenen worden gebruikt voor kleine reparaties en krijgen dus een goede bestemming. De 80000 metselstenen zijn voor de oorlog aangekocht vcor de te stichten aula op de begraafplaats. Dit gebeurde door het college van B. en W. waarvan de heer Siegers nog deel uitmaakte. Hij maakte dat college daarover nog zpn compliment. De bouw van de aula kon door de oorlogsomstandigheden geen doorgang vinden, maar de stenen zul len t.z.t. voor dit doel worden gebruikt. Tenslotte zegde de wethouder toe dat de raad kennis zal krijg n van de plannen der utedebouwundigen. Onder zeer grote belangstelling heeft gistermiddag ds. P. A. de Buig, gereformeerd predikant in Haarlem- noord, de eerste paal geheid voor de bouw van de nieuwe gereformeer de kerk met bijgebouwen in Delft- wijk. Ds. de Ruig beklom een hei stelling en bediende daar, naar het scheen, wel enige minuten lang sa men met een ervaren heibaas een mechanisme, hetwelk de paal steeds dieper de grond in dreef en een oor verdovend geraas veroorzaakte. Te voren had de heer D. A. J. Spek, als voorzitter van de commissie van be heer der Gereformeerde Kerk Haar lem-noord de aanwezigen toegespro ken en hen bedankt voor hun belang stelling, welke ze ook metterdaad, door het bijeenbrengen van reeds vrij veel geld, hadden betoond. De eerste paal was er een, die precies in een hoek staat van het L-vormige grondvlak van het toe komstige complex, dat. men om streeks Kerstmis van het volgend jaar gereed hoopt te hebben. Het langste deel van de L-vorm zal wor den ingenomen door het eigenlijke kerkgebouw. Haaks er op komt een trouwkapel, door vouwdeuren in de „knik" van de kerk gescheiden. Daar komt ook het twee-frontige orgel. Tot het complex zullen ook een pastorie en een kosterswoning behoren. Op de eerste verdieping van de kerkruimte komt een instuif voor de jeugd, ter wijl er voorts drie katechisatieloka- len, een kerkeraadskamer en an dere ruimten ingericht zullen worden. Het complex zal enkele honderden vierkante meters beslaan. Architect van het complex is de heer J. H. van der Zee te Bussum, de bouw geschiedt door de firma H. Fokkens in Naarden. De kerk zal on geveer zeshonderd zitplaatsen heb ben, de trouwkapel honderdvijftig. De voorgevel van de kerk komt aan de zijde van de Generaal Spoorlaan. Een markant punt van het complex zal de drieëndertig meter hoge toren zijn, waarvan de spits met een Hu- genotenkruis gesierd zal worden. De bouwkosten belopen in totaal ruim acht ton. Over een jaar hoopt men de 350.000, die nog opgebracht moeten worden (de bouw geschiedt met overheids-subsidie) bijeen te hebben. In nauwe samenwerking met de re cherche te Dordrecht is de Haarlemse recherche erin geslaagd de man aan te houden, die in november uit een kle dingmagazijn aan de Anegang te Haar lem een hoeveelheid kleren had ont vreemd. Hij bleek de 26-jarige I. v. d. B. uit Hendrik Ido Ambacht te zijn. De man is een goede bekende bij de politie. Enige tijd geleden ontsnapte hij uit de Rekkense Inrichting. Van de B. heeft zich waarschijnlijk in het magazijn laten insluiten. Op een ochtend trof men op de eerste etage een paar stoelen aan, die tegen elkaar waren geschoven. Vermoedelijk heeft v. d. B. daarop geslapen. Op de grond stonden een asbak met eindjes sigaretten en enige lege fles jes. Naast enkele tijdschriften vond men de kleren van de man. Hij had zich geheel in het nieuw gestoken. De politie vond een spoor in een dief stal in Dordrecht, die op eenzelfde wij ze was gepleegd. Na de aanhouding van een vrouw, die een bontmantel droeg, afkomstig uit het Haarlemse kle dingmagazijn, kon de dader opgespoord en gearresteerd worden. De collecte op de Nationale Reclasse- ringsdag heeft in de gemeente Haar lemmermeer in totaal f3.401.62 opge bracht, hetgeen op een gemiddelde gift per inwoner van 4,67 cent neerkomt. In tal van andere plaatsen ligt dat aan zienlijk lager. Der traditie getrouw organiseert de Haarlemse Schoolbasketbalcommissie ook dit jaar het schoolbasketbaltoer' nooi, dat in de kerstvakantie de grote trekpleister vormt voor de leerlingen van middelbare scholen in Haarlem en omgeving. De lijst van deelnemende teams wijkt dit jaar niet veel af van die van vorige jaren. Het niet deelne men van het stedelijk Gymnasium wordt vergoed door het debuut van de Meisjes-HBS. Wat de krachtsverhoudingen betreft is er met de steeds wisselende samen stellingen ook nu weinig met zekerheid te zeggen. Uitgesproken favorieten zijn er echter wel. Bij de oudste jongens heeft de ploeg van de Rijkskweekschool met niet minder dan drie hoofdklasse spelers (Flamingo's) in haar midden ongetwijfeld de beste papieren. Het Marnlx van Sint Aldelgonde-lyceum en het Triniteits-lyceum behoren echter tot de concurrenten, terwijl de presta ties van het Mendelcollege en die van het Lourens Coster-lyceum eveneens de volle aandacht vragen. Minder gemak kelijk is het om iets te voorspellen om trent de andere categorieën, wedstrijd- zenuwen bij de oudste meisjes en nieu we aanwinsten bij de jongste klassen zullen hier te grote invloed op het eind resultaat hebben. Wel staat vast dat de 71 deelnemen- Advertentie Nee, U behoeft niet te wachten tot de laatste dag, want elke goede kapper heeft fiiXMet een fü* behandeling maakt hij Uw watergolf aanmerkelijk langer houdbaar. Dan hebt U dus veel meer plezier van Uw kapsel en.... van Uw geldl Onthoud dus de naam en vraag erom. Uw kapper geeft 't U graag. Om U de zekerheid te geven dat het de echte f|jX is, zal Uw kapper U de originele, gesloten flacon tonen, vol doende voor één individuele behandeling. Zeg bij Uw kapper dus „fii*en hij begrijpt, dat U prijs stelt op een-watergolf die dagen langer keurig blijft zitten. T^eTbelliss'in^6 hoofdklasse basket bal een bes >sing jn de jaatste secon den gevallen, buFian,(ng0,s_punch Mlfs in- J Vn viiand dn Phoons verraste vriend en v«and door, spelend in een vorm die aani de kampioensjaren deed herinneren, ABVh^een verdiende neder laag toe te hrangno. .Mentaal gesterkt door het weer meespelen van Hans van Elk, die evenals HHie zyn geval bij de commissie van beroep aanhangig maak te en hangende de uitspraak van dit college meespeelt. Typhoons liet er geen twijfel over be staan dat zij haar huid zo duur moge lijk zou gaan verkopen. Van Elk en Halewijn sneuen door de lang niet hechte verdediging en bezorgden hun team een voorsprong, waarop de uit eindelijke zege verder zou worden ge bouwd. Bij ZBVS waren de combinaties als zij door Ferrier geleid werden dik wijls wel fraai, doch weinig effectief, waaraan ook het inzetten v.3n Kieijn niets kon veranderen. Dank zij de pro- duktiviteit van Van Elk, Hooyveld en Haiewijn leidden de mannen van Arge- ioo, die op zijn verjaardag een bijzon der goede wedstrijd speelde, met 19-33. Vooral het inzetten van Hennis na de hervatting droeg er toe bij dat ZBVS gevaarlijker werd en zienderogen de achterstand ging inlopen. Met nog zes minuten te spelen was de stand in evenwicht 47-47 en enkele minuten la ter namen de Santpoortenaren voor het eerst de leiding (52-50). Echter niet voor lange tijd, want Typhoons wenste niet te capituleren. Met een halve mi nuut voor de boeg en de stand op 55-56 bemachtigde Starink de bal op het middenveld en vanuit de middencirkel scoorde hij met een fraai afstandschot. Het was de genadeslag voor ZBVS. Het einde kwam met 57-60 voor The Typhoons. Topscorers: Typhoons: Hale wijn 11-2; Hooyveld 10-2; Hans van Elk 6-5; ZBVS: De Cock 2-13; Hennis 4-10; Regenboog 2-8. Bij Flamingo's-Punch een vrijwel ge lijk scoreverloop. Hier namen de Haar lemmers dank zij snelle rushes van Meenhorst en Warger een 35-22 voor sprong bij rust. De lar.ge Sleeswijk be trad eerst na tien minuten het veld en zag zich nog voor de rust vier persoon lijke fouten toebedeeld. Na de hervat ting waren de rollen volledig omge draaid; Flamingo's liet het tempo be denkelijk zakken en kwam niet meer tot scoren, een blessure van Meenhorst droeg hiertoe veel bij. Punch verhoog de het tempo en liep de achterstand snel in (42-42). Nu ging ook de Fla mingo-ploeg weer sneller draaien en om beurten scorend werd gestopt op 49-49. In de verlenging, waarin Slees- wijk door vijf fouten al lang niet meer aanwezig kon zijn, was het de Hage naar Valstar die in een produktieve bui (zes punten) zijn ploeg de zege bracht Een schot van Meenhorst dans te in de laatste seconde tergend op de rand van de ring doch weigerde er door te gaan en daardoor ontging Fla mingo's de kans op een hernieuwde verlenging en op de zege, die gezien het vertoonde in de eerste helft zo voor de hand lag. Einde 56-58. Topscorers: Warger 12-2-2; Meenhorst 10-2-2; Punch: Sleeswijk 6-4; F. Nije 6-4; Valstar 2-5-6!; Bruin 2-8-2. Bij de districtsklassers verdween The White Stars definitief uit de kopgroep door een aan duidelijkheid niets te wensen over latende nederlaag (37-72) tegen een gedegen spelend ROVS. Top scorers: White Stars: Spoor 2-16; ROVS: Kaper 16-6. Antilopen behaalde in Den Helder een 38-58 zege op Zeemacht en verwijderde zich weer iets van de fatale laatste twee plaatsen, te meer daar de adelborsten in het begin van de week ook door ZBVS geklopt werden (57-67). De overige uitslagen zijn: Dames: HOC 5-HOC 4 6-15; Rapiditas-Antilopen 3 22-6; SC Haai m-The White Stars 2 23-32; Antilopen-ROVS 46-19; Aurora 2- Rapiditas 2 12-17; SC Haarlem 2- Typhoons2 16-13; HCK-Excercitia 24-18; Antilopen 2-The Typ'ioons 10-24. Heren: HOC 4-Antilopen 4 25-30; Excercitia- Antilopen 2 26-34; White Stars 3-HCK 29-27; Typhoons 3-Aurora 2 29-13; Ra- piditas-Flamingo's 2 18-33; HOC 3- Sibaba 25-26. Donderdag komt ZBVS in de hoofd klasse in het veld tegt het ongeslagen Landlust. Als international Sterker van zijn enkelblessure genezen is, kun nen wij voor de Santpoortenaren niet veel goeds voorspellen. Bij de dames zal The White Stars Te Werve er wel onder houdeft. Vrijdag een druk bezet programma. Typhoons en Antilopen gaan er voor zorgen dat respectievelijk HAV en Donar de rode lantaarn samen blijven torsen. IHJ en HOC ontlopen elkaar weinig, maar c" sterkere defen sie van HOC zal de doorslag geven. Flamingo's 2-Typhoons 2 heeft de bo venste plaats als inzet. de ploegen met enthousiasme om de prijzen zullen strijden. Door het be schikbaar stellen van vier medailles door het Marnix van Sint Aldelgonde' lyceum krijgen ook de wedstrijden in de verliezersrondes een aantrekkelijk karakter. Het hoogtepunt van het toer nooi vormen ongetwijfeld de finale's die op zaterdagavond 3 januari in het Krelagehuis plaatsvinden. De voorrondes worden dinsdag 30 de cember en vrijdag 2 januari eveneens in het Krelagehuis gespeeld. Wij twij felen er niet aan of de ijverige heer Hos en zijn tientallen medewerkers die hun kerstvakantie offeren om dit fes tijn te doen slagen zullen ook dit jaar weer met genoegen op hun werk kun nen terugzien. Op het strand tussen IJmuiden en Zandvort zijn maandagmiddag twee schelpenwagens van de gebrs. Paap uit Zandvoort in het drijfzand geraakt. De heer Leen Paap en zijn knecht, die in de eerste wagen zaten, werden volko men verrast. De heer Arie Paap, die de tweede wagen bestuurde, ging in Zandvoort onmiddellijk hulp en mate riaal halen. Toen hij bij de gestrande wagen kwam, zakte ook zijn vehikel in het zand. In de nacht van maandag op dinsdag zijn de twee auto's met be hulp van mankracht tijdens hoog water geborgen. De schade aan de motoren is uiteraard zeer aanzienlijk. „Ik zal even gaan kijken of ik de politie kan bereiken", zei gisteravond de bestuur der van een klein model personenauto. Op het kruispunt van de Mamixstraat en de Velserstraat in Haarlem was hij pardoes tegen een grote personenwagen gebotst. Beide voertuigen werden beschadigd. Na dat de man zijn bedoeling kenbaar had gemaakt liep hij weg en keerde niet terug. Brj een onderzoek bleek, dat de wagen een half jaar geleden aan een onbekende was verkocht. Het signalement van de ver dwenen chauffeur is bekend. Op 58-jarige leeftijd is in Overveen gë^ heel onverwacht overleden de heer J. L. Lamp, mede-directeur van de n.v. H. J. Lamp, luxe- en huishoudelijke artike len, aan de Barteljorisstraat in Haar lem. De heer Lamp was niet alleen een be kende persoonlijkheid in het Haarlemse zakenleven, maar onderscheidde zich in vroeger jaren ook op sportgebied. Tot ongeveer 1930 speelde hij in de Haarlem- sche Football Club H.F.C. Een tijd lang excelleerde Jo Lamp in het eerste elf tal, dat hij in 1921-1922 mede hielp naar het kampioenschap en de promotie. La ter was hij captain van het tweede elf tal van H.F.C. De begrafenis is zaterdag 20 december na de plechtige Requiemmis van tien uur in de parochiekerk van Onze Lieve Vrouw Onbevlekt Ontvangen in Over veen, in het familiegraf op het Sint Adelbertuskerkhof in Bloemendaal. Omdat met ingang van 18 december de Santpoorterstraat en het Santpoor terplein opgebroken zullen zijn, worden de buslijnen en 3 in het Kleverpark omgelegd. Lijn 2 rijdt vanaf de Ver- spronckweg de Kleverparkweg op en vervolgt zijn route via Kleverlaan en Jan Haringstraat. De bus stopt bij de halten van lijn 8, die daar eveneens loopt. Lijn 3 gaat van de Schotersin gel af de Van Ostadestraat in en rijdt dan door de Velsenstraat naar de Kle verlaan, dezelfde route dus als lijn 4, van wélke halten gebruik wordt ge maakt. Advertentie Stelt U zich het gezicht eens voor van degene, die U zo lief is, als U komt met een WERKELIJKE KERSTVERRASSING in de vorm van De 1959 modellen zijn uit voor raad leverbaar. Prijzen resp. vanaf 4490.en 5745. TELEFOON 12138 en 15056. De Ned. Televisiestichting verzorgt don derdag 18 december 's morgens van 9.25 tot ongeveer half twaalf een uitzending van de uitreiking van de kardinaalshoeden door Z. H. Paus Joannes XXIII aan de on langs nieuw benoemde kardinalen in Rome. Ag Koorenblik, Eki Oostwald-Brou- wer en Lien Boon hebben gisteravond geglorieerd in „Taloelah", een met hu mor en spanning door drenkt stuk, dat de Letterlievende Vereniging ,,J. J. Cre mer" in de Haarlemse stadsschouwburg ten tonele bracht. Met nog vers in on ze herinnering de even amusante als voortreffelijke voorstelling, die de to neelgroep „Puck" van dit stuk heeft ge geven, waren wij naar de schouwburg getogen. Maar al heel spoedig nadat het doek was opgetrokken en wij ons wat vertrouwd hadden gemaakt met het onaandoenlijke en allesbehalve stemmingsvolle décor, speelden de let ter- en toneellievenden die herinnering weg. Geen ogenblik is „Puck" ons meer in gedachten gekomen, zo volkomen gaaf en geheel in eigen stijl werd „Ta loelah" ons gisteravond gepresenteerd. Het, ondanks of dank zij de lugubere inslag, vermakelijke verhaal, dat Ar nold Ridley en Mary Cathcart Borer gecomponeerd hebben op het thema „whiskey en cyaankali" kwam voor ons opnieuw tot leven. Iedereen kent onderhand die geschiedenis, waarin drie dametjes op Kerstavond allerchar- manst spelen met whiskey en cyaanka li, onbewust tot eigen pleizier en even onbewust tot dodelijk onpleizier van de vrouw, bij wie zij, geterroriseerd, op kamers wonen. Het bejaarde trio kreeg gisteravond een glanzende creatie: Ag Koorenblik, Eki Oostwald en Lien Boon leverden de drie dametjes op vaak sublieme wij ze af. Zij waren in alle opzichten op elkaar ingespeeld, wisten het hele stuk door de drie karakters, zonder te char geren, op hetzelfde niveau te typeren en verstonden de kunst zichzelf te blij ven; drie zelfstandig getekende figu ren dus, die elkander aanvulden of zich zelf tegen wil en dank herkenden in el kanders deugden en ondeugden. Bijzon der mogen zij geprezen worden om de wijze, waarop zjj de drinkscène in het tweede bedrijf tot een zeker voor ama teurs uitzonderlijk hoogtepunt maakten. Alle lof. De overigen stonden daar uitstekend rond gegroepeerd. Ieder wist zijn plaats en droeg bij tot een technisch evenwich tige voorstelling. Geen van die anderen viel uit de toon; soepel en vlot vloeide de ene scène in de andere over en al les sloot als een bus. Daar was met na me Lucie Rinkel-Spijer, die de hartelo ze kamerverhuurster stevig op de plan ken zette. Haar stiefdochter vond een kostelijke personificatie in Lucie Rin kel, die vooral in het derde bedrijf iede re gepassioneerdheid vermeed en een levendige en oprechte partij ten beste gaf. Wim Rijke als de verliefde en mee levende huisarts, en Arie Mourik als de seniele weduwnaar leverden bekwaam hun aandeel. Fons Cornet tenslotte was een gedegen en beheerste politie-in- specteur, die in Hans van Belle een plichtsgetrouwe en serviele politie-arts trof. Een voorstelling, die dank zij het werk van regisseur Henk Bakker, de prettigste herinneringen heeft nagela. ten. W. H. Maandagavond waren de esperantis ten uit Haarlem in groten getale in het Wijkgebouw bijeengekomen om het feit te herdenken, dat 99 jaar geleden op 15 december dr. L. L. Zamenhof, de samensteller van het esperanto, ge boren werd. De spreekster van de avond was mej. M. H. Vermaas, directrice van het kantoor van de wereldbond van es perantisten te Rotterdam. Haar toe spraak was gewijd aan de verklaring van de rechten van de mens. die juist dezer dagen tien jaar geleden in de vergadering van de UNO aangenomen werd. Mej. Vermaas wees erop. dat de gedachten, die aan de verklaring van de rechten van de mens ten grondslag ligt, reeds door dr. Zamenhof uitge werkt was in de door hem neergelegde regels van het homanarisme. De aan wezigen besloten brieven van adhaesie met de doelstellingen te zenden aan de UNO en de UNESCO. De bijeenkomst werd opgeluisterd met een voortreffelijk optreden van het es- peranto-muziekgezelschap „La verdaj steloj" uit Amsterdam. BEDRIJFSONGEVAL Op het terrein van de Centrale Werkplaats in Haarlem is dinsdagmorgen een 58-jarige machine bankwerker onder een wielstel geko men. Met een gebroken been is hij naar het ziekenhuis St.-Joannes de Deo over gebracht. Het ongeval gebeurde, toen de bankwerker moest uitwijken voor een heftruck. Gisteravond omstreeks kwart over acht zijn op het kruispunt Zandvoortse laan - Orchideeënlaan twee personen auto's op elkaar gebotst. Een der wa gens kwam van de Orchideeënlaan en wilde rechtsaf de Zandvoortselaan op rijden in de richting Zandvoort. De wa gen werd bestuurd door de 49-jarige Heemsteedse accountant J. G. B. Op dat moment kwam van de Zandvoort selaan, eveneens in de richting Zand voort, een personenwagen bestuurd door de 39-jarige Hilversumse technie- ker J. C. L. van K. Er ontstond een botsing, waarbij de Hilversummer met de rechterzijde van zijn wagen tegen de linker voorkant van de auto van de Heemstedenaar reed, een slag om maakte, aan de overzijde van de Zandvoortselaan tegen een huis reed en via een hek tenslotte in een tuin tot stilstand kwam. De Hilversum mer moest met een hersenschudding naar de Mariastichting worden overge bracht. De accountant mankeerde niets en beide wagens werden beschadigd. Het merkwaardige feit doet zich voor, dat B. en W. van Heemstede het betreffende gedeelte van de Zandvoortselaan in november van dit jaar als voorrangsweg hebben aan gewezen, welk besluit begin decem ber door de minister van Verkeer en Waterstaat is gedgekeurd. Inmid dels hebben B. en W. van Heemste de aan de dienst Openbare Werken opdracht gegeven de betreffende bor den te plaatsen, maar aan deze op dracht is nog geen uitvoering gege ven. De borden zijn besteld. De Hil versummer reed dus op een weg die als voorrangsweg is aangewezen, maar nog niet als zodanig is aange duid. De Heemsteedse accountant kwam van rechts, maar reed een voorrangsweg op, zonder dat hij dit nog weten kon. (De in deze rubriek geplaatste BRIEYEN VAN LEZERS vallen buiten de verantwoor delijkheid der Redactie. Anoniem ingezon den brieven worden terzijde gelegd.) Naar aanleiding van uw bericht en een ingezonden stuk over „de voltref fer van moe(s)" van respectievelijk 12 en 15 december zou ik het volgende wil len opmerken: Als de inzender van de brief van 15 december Haarlem vredig wil noemen, en het dan nog beschaafd wil laten, is hij zeer subjectief in zijn beoordelin gen. We hoeven slechts gedurende en kele minuten het verkeer op onze we gen gade te slaan om te zien, dat hier geen sprake is van beschaafdheid: Autobussen spelen krijgertje of druk ken fietsers op de stoep, vrachtwagens, de zandauto's niet te vergeten, nemen voorrang, bromfietsers rijden op de drukste punten meer dan veertig en gaan door alles heen. Het is geweldig, dat de verdrukte voetgangers hun knipperbollen hebben gekregentenminste als er ook een agent van politie wordt bijgezet. Omdat de voetgangers de geringste omvang en een klein motorisch vermogen heb ben, en nu eenmaal uit het dure „vlees en bloed" bestaan, zijn ze het zwakst. Wat helpt het, een nummer te note ren en aan de politie te geven, als we gens gebrek aan getuigen toch geen maatregelen genomen kunnen worden? (Ingekort door de redactie) Een (andere) abonnee Ten gunste van de Stille Armen moch ten wij per giro ontvangen: Q. M. ƒ10, G. Z. ƒ5; N. N. ƒ5; G. K. ƒ3,50. Ter redactie werd bezorgd: P. P. '0, N. W. S. 20; N. N. 25. Giften voor de Stille Armen kunnen ten name van de Nieuwe Haarlemsche Courant overgemaakt worden op no. 143480 met vermelding „Stille Armen" of ter redactie bezorgd worden, Smede- straat 5, Haarlem. Het Comité voor Stille Armen te Heemstede mocht na de oproep van de vorige keer reeds de volgende bijdragen ontvangen: G. N. f2.50; J. D. B. f 10; Mr. A. J. H. f 10; Mej. H. J. f 2.50; H. J. L. f 5; R. M. f2.50; X. Y. Z. f 10; E. J. v. L. f 10; S. L. B. f5; J. A. J. v. D.-M. f 10; A. D.-W. f 5; A. J. Z. f 25; N. N. f 2.50; L. F. f 8.50; H. v. A. f 10; Mr. J. A. d. L H. f25; Mw. S. E. v. S. f 10; A. V. f5; E. M. v. P. f 2.50; L. Ph. f 5; H. J. A. f 10; H. E. B. v. d. S. f 10; C. G. B. f5; J. F. C. f5; A. A. D. f5; E. D. F. f15; P. G. v. B. f 10; G. v. B. f 10; Dr. P. v. K. f 50; J. H. L.-v. d. G. f 1.50; Mw. E. C. v. N. v. M. f25; J. H. O. f3; G. v. d. R.-G. f2.50; K. R. v. S. f 100; J. v. d. V. f 5; C. M. v. d. W.-B. f2.50; F. K. f 10: Mevr. D. G.-K. f2.50; J. en T. f5.; J. G. f25; J. J. G. f 10: Wed. Dr. L. J. A. B. v. B.-S. v. C. f5; Mw. S. C. B. K. f2.50; J. v. B. f 10; Dr. C. J. D. f 10; F. H. H. f 10; C. C. H.- B. f2.50; A. H. f5; O. E. M. f5; O. f2; J. J. L. P. f4; J. V. f4; H. E. d. V. f25; Mevr. H. C. W. f2.50; P. W. f5; Mevr. H.-W. f2.50. Totaal f576, zodat nu is ontvangen f2659.20. De penningmeester van het comité, de heer A. van Wingerde, zal gaarne uw giften in ontvangst nemen, zowel te zijnen huize, Willem Pijperlaan 14, als ten Raadhuize. Zijn gironummer is 153.308. Donderdag 18 december is het vijfen twintig jaar geleden, dat de heer F. A. Joosten uit de Stuyvesantstraat in Haarlem in dienst trad bij het Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noord-Holland. De heer Joosten, die hoofdbureel-ambtenaar is op de afde ling laagspanningsadministratie, wordt op die dag door de directie gehuldigd. Advertentie (Niet officiële koersen) 4H Ned. 1958 3% Ned. 1953 Staffel 1947 314 Ned. 1956 314 Ned. 1948 3 Va Ned 1950 3i4 Ned. 1954 3)4 Ned. 1955 BJ4.G. Won.bouwl. 6 Ned. Handel Mtj Cert. Amsterdam Rubber H.VA. Sen em bah-Mil AJt.O. Berkel Patent Calvé-Delft Cert Dell Mtj Fokker v. Gelder Hoogovens Müller Co. Philips Gem.bez Unilever Billiton 2e Kon. Petroleum 50 Holl. Amerika Lijn KLJ4. Kon. Ned Stoomb Mij. K.P.M Ned. Stoomv MtJ v. Ommeren Ned Scheepvaart Unie Rentespaarbrieven '57 Rentespaarbrleven '58 2t4 Amsterdam '56 2(4 Amsterdam '56 2(4 Rotterdam '57 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp General Electric General Motors Kennecott Copper K.L.M. Montgomery Ware Radio Corp Republic Steel Royal Dutch Shell Onion Oil Southern Pacific Southern Railway Stand Oil Ny Tidewater VS. Steel Stemming: vong opening Slot 17/12 99% 99% S3?8 89^ 89A 91% 85% 85 87% 89% 109% 178 70s4 73% 13034 131% 123% 124 241% 242% 204 386% 136.80 136 263 183% 32934 334 455 478 394% 398 176 182.80 183.30 15034 150% 102.50 153 153% 127ex 127 153 151 236% 13134ex 132 11234 100 88% 95% 105% 15/12 16/12 59% 60% 49% 48% 49% 5034 73 72% 48% 48% 97 97% 27 26% 41% 41 46»/. 45% 72% 73% 48% 4834 80% 81% 60% 61 55 54%- 57% 57% 23 22% 88% 89% goed prijshoudend

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 5