Besluit tot Kamer ontbinding kan nu spoedig vallen Ministers van rompkabinet vandaag bij de informateur Britse duifcfooot op drift i Geestelijk gestoorde zeeman brengt in hoofdstad gehele wijk in rep en roer Laffe moordaanslag op een jongeman op de Kruislaan te Amsterdam Muiterij in volle zee op een treiler uit IJmuiden Nederlandse Bank verhuist naar het Frederiksplein Hoofdgebouw Universiteit komt aan het Rokin Geen politieke kerstvrede te verwachten Ernstig incident in Libanon Kapelaan weet hem te kalmeren Levensgevaarlijk gewond Daders in huurauto voortvluchtig Twee opvarenden sluiten kapitein op; door anderen ontzet Mikojan volgende maand naar F.S.? GROTE BESLISSINGEN IN DE AMSTERDAMSE RAAD „De muze de verkochte bruid Het weer. Gevecht tussen burgers en militairen Een gevaar voor de scheepvaart Gaan het volgend jaar Nederlandse troepen naar Duitsland Sprinkhanenplaag in Midden-Oosten en Arika Dr. Wohlgemuth vrijgesproken De Nederlandse Opera gaat misschien naar „De Pijp" Boven f 6900, Looncompensatie AOW wordt verhoogd Meer wind DONDERDAG 18 DECEMBER 1958 o 82ste JAARGANG No. 3009S Zal de wapenstilstand in het parlement, die prof. Beel deze week tot stand heeft gebracht, een politieke Kerstvrede Worden? Niemand in Den Haag die het gelooft. De tijd die aan de komende verkiezingen voorafgaat belooft er veeleer een te worden van toenemende spanning. Het wordt steeds duidelijker, dat de Koningin zal besluiten van haar grond wettelijk recht gebruik te maken om tot ontbinding van de Tweede Kamer over te gaan. Dat zal dan een ontbinding op termijn worden, 3 of 10 maart, de dag voor de verkiezingen, Zodat, zij het in zeer versneld tempo, de verkiezingen nog enige maanden kunnen worden voorbereid. Vanavond Wordt hierover het definitieve nieuws verwacht. Prof. Beel is gisteravond reeds met een eerste rapport naar Soestdijk gegaan. Dit rapport moet op deze primaire kwestie betrek king hebben gehad. Vandaag werkt de informateur verder aan een volgend punt. lllll® Woensdagavond is op de Kruislaan te Amsterdam een geheimzinnige moordaanslag gepleegd op een jongeman uit Harderwijk, die in levensgevaarlijke toestand naar het O. L. Vrouwegasthuis te Amsterdam is overgebracht met schoten in zijn hoofd, nek en onderlijf. VRIJDAG quatertemperdag, geboden vasten- en onthoudingsdag Amsterdam krijgt het hoofdgebouw van zijn Universiteit aan de Oude Turfmarkt, een torenachtig centraal gebouw van de Nederlandsche Bank aan het Frederiksplein en misschien een Operagebouw in de Pijp op het terrein, waar nu o.m. het oude R.A.I.-gebouw staat. Dat heeft de hoofd stedelijke raad vannacht, na vier uren beraad, besloten. Het voorstel van B. en W. werd dus nagevolgd al vond men enige verlichting voor het kwade geweten jegens de Opera door een klein voorbehoud: als binnen een jaar een geschik ter terrein in de stad beschikbaar komt. zal de papieren Opera met spoed naar dat terrein worden overgebracht. Gouverneur Speekenbrink naar Suriname ge MORRIS 'jjeforeyot/tfytf/ Falcon Wollen Tweedjassen Het weer in Kuropa BUREAU SMEDESTRAA1 5 HAARLEM Telefoon Redactie 21544 Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant Beverwijk Breestraat 121. tel 4790 Bijkantoor en Red IJmuiden; leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Olrectle: J. 1. W Boerrlgter en Mr. W A M van der Kallen Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- ïcogte. Omroepers 16 cents per m m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 (Van onze parlementaire redacteur) ili'iiiiimiimiiiiiiMmiiimiiiiiiiiniiiiimiimiiimiiiiiiiiiiiiiii hppffelmpoo.^s^lj aarami van Libanon heeft meegedeeld, dat er een grondig onderzoek za_ worden ingesteld naar een incident bij Orsal in hft zuiden van het land, waarbij talrijke slachtoffers Zqn gevallen. Hij noemde het gebeur de een „ramp". De dag tevoren had de minister van binnenlandse zaken bekendgemaakt dat bij gevechten tussen militairen en bewoners van Orsal, die vier dagen bedden geduurd, een twintigtal bur gers om het leven zou zijn gekomen en Verscheidene gewond. Volgens be richten uit het betrokken gebied zou den echter vijftig dorpelingen zijn ge dood en 125 gewond. De strijd zou zijn begonnen met een gevecht tussen bewoners van twee ne derzettingen nabij een bron, waardoor vier mensen werden gedood. Hierop werden veiligheidstroepen om de dor- Jfmen getrokken. De bewoners Cow?i"sal zouden op hen hebben ge schoten en was bii 7:: Gen officier die zeer gezien Daarop zo™de£dSrdee?,'-.b?bben gedood; door vliegtuigen de militairen, ??,steUJld schoten m het dorp hebben be- Sdeneter ofiers te stelfem lng van de slacbt" Van twee voor de sloop bestemde Britse onderzeeboten, die van Malta haar Engeland onderweg waren en Sjs. Teren in stormweer van hun sleepboten losraakten drijft er thans een, de „Viru- knt" ergens rond bij de ingang van Kanaal De sleepboot „Meman" S?rloor deze duikboot m de Golt van ®is*aje. a«e fcuh™aart is voor dit r°nddr«v^d obstakel gewaarschuwd. die andere onderzeeboot, de reo,Van de sleenboot „Masterman los raakte, is bij Whitby in Yorkshire vast- Selopen. Er bevond zich geen beman- "ing op de duikboten. Minister Staf heeft woensdagavond in Parijs medegedeeld de hoop te koeste ren, dat in 1960 een Nederlandse ge vechtsgroep in West-Duitsland kan wor den gelegerd, ter sterkte van een derde divisie. Minister Staf zei van zijn Duitse col lega Strauss de verzekering te hebben gekregen, dat de Bondsrepubliek gaarne 5r medewerkini hierin zal verlenen. Gezien het grote strategische belang om de plaats, waar het front in ge- van een aanval uit het oosten zou moeten worden gevormd, heeft zei minister Staf de ligging van een der- fo 2 gevechtsgroep altijd een Neder landse wens gevormd. et z?,u de bedoeling zijn de gevechtS' groep elke drie maanden af te lossen. Waren gisteren in de loop van de dag de fractieleiders, met prof. Oud voorop, in de woning van de informa teur aan de Rijksstraatweg te Wasse naar op bezoek, hedenochtend heeft prof. Beel een onderhoud gehad met de demissionaire minister-president dr. W. Drees in diens kabinet. Verder zijn vandaag de aanblijvende ministers van het kabinet-Drees door de informateur ontvangen. Het is de groep, die geen ontslag heeft aangeboden, maar de zetels aan de Koningin ter beschikking heeft gesteld. Met deze groep zal een noodkabinet moeten worden gevormd, ook wel romp kabinet geheten, omdat kop en staart van socialistische huize eraf zijn ge vallen door het gebeurde met de be lastingwetten, waarbij de heer Hofstra een onverwachte en zware nederlaag leed en onmiddellijk ontslag nam. Het is echter nog niet duidelijk, of dit romp-kabinet nu demissionair zal zijn of niet. De geleerden zijn het er niet over eens, of een minister, die zijn ze tel ter beschikking stelt, ook demissio nair is. En de ministers zelf schijnen daarover eveneens verschillende menin gen (en verlangens) te koesteren. Men „an„Zlc!l indenken dat minister Luns ,eJ,tr -ge jn belemmeringen aan zijn Z%rkAn de weg ziet gelegd door het j® j, mets meer zou kunnen w K-eJ^in-nat wat in het belang van het Koninkrijk nu eenmaal niet ge mist kan worden. Dit laatste is name lijk mhaerent aan het demissionair zijn. Van minister Cals, die met de onder wijsvernieuwing juist de laatste tijd aardig op toeren kwam, kan hetzelfde verondersteld worden. Maar de andere kant van de me daille is eveneens de moeite van het overwegen waard. Immers een vol waardig kabinet zal tegenover de Ka mer ook de begrotingen verder moe ten afhandelen en zal op allerlei be- leids- en politieke problemen in moe ten gaan. Of dit laatste nu in een pe riode van twee maanden vlak voor de verkiezingen, in een uiterst span nende politieke crisis, wel wordt aan gedurfd staat te bezien. Men kan zich indenken dat prof. Beel, die zich aan de gebeurtenissen in het parlement j.l. maandag flink geërgerd heeft, daar over zeer bepaalde opvattingen heeft, die hij in zijn advies zal verwerken. Prof. Bee] heeft gisteren waarschjjn- Woensdag heeft de kabinetsinforma- teur, prof. Beelin zijn huis te Wassenaar de fractievoorzitters van de Tweede Ka mer ontvangen. We zien hier v.l.n.r. in de chronologische volgorde, waarin zij op bezoek kwamen: prof. Romme, de heren Tilanus, Burger en Bruins Slot. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiimiiiiiiiiiiiii ljjk maar van een enkele fractieleider, de socialistische heer Burger, te horen gekregen, dat Kamerontbinding niet de gewenste oplossing zou brengen. De P.v.d.A. staat namelijk op het stand punt, dat zij in beginsel daar niet te gen is, maar dat het middel in de prak tijk niet zal helpen. Men wijst dan o.m. op het gebeurde in 1933, toen het par lement in een soortgelijke situatie even eens werd ontbonden en de politieke ver houdingen na de verkiezingen vrijwel onveranderd waren gebleven. In de meerderheid der adviezen wordt naar voren gebracht, dat Kamerontbin ding niet zozeer vanwege politieke aard verschuivingen gewenst is, maar omdat men dan in ieder geval met een schone lei kan beginnen. De kiezers, het volk zelf dus, hebben gesproken en dan is volgens goede democratische opvat tingen het laatste woord over het pro bleem gezegd. Men zet dan gemakkelij ker rancunes opzij en kan op basis van de verkiezingsuitslag een kabinet gaan samenstellen. Een gebied van elf en een half mil joen vierkante mijl In Afrika en het (Van onze verslaggever) Een geestelijk gestooi Je 28-jarige zee man heeft woensdagavond ten tweede male de huurt bij de Baarsjesweg te Amsterdam, waar hij woont, in rep en roer gezet door met een pistool te drei gen en schoten in de lucht te lossen. De zeeman heeft over de gehele we reld gezworven en was drie weken ge leden per vliegtuig uit Amerika geko men. Hij trok bij zijn familie in. Dins dagavond bedreigde hij plotseling zijn familie met een revolver, die met scher. pe patronen was geladen en ging op de trap van de woning zitten, de inmid dels gearriveerde politie, die met veel manschappen was verschenen, even eens met zijn revolver bedreigend. De politie zette de voor- en achterkant van het huis af, maar besloot op verzoek van de moeder van de zeeman geen ge weld te gebruiken en af te wachten tot de zeeman gekalmeerd zou zijn. Inder daad ging de man tenslotte de trap op, joen vierkante mpi in Airixa en net uaua gmg ue man lenmuite uo nap „p, Midden-Oosten wordt bedreigd door eennaar zijn kamer, waarvan hij de deur invasie van woestijnsprinkhanen. De niet alleen op slot deed, maar ook nog ergst getroffen gebieden zijn Ethiopië, j eens extra goed grendelde, en ging Marokko, Saoedi-Arabië, Egypte en de I slapen na verscheidene slaaptabletten Soedan. Het ongedierte is afkomstig uit I te hebben ingenomen. De politie trok af centraal Afrika. Twaalf regeringen zijn J maar werd woensdagavond opnieuw ge betrokken in de strijd ertegen, die ge- j alarmeerd toen de zeeman wakker voerd wordt te land en vanuit de lucht. I was geworden. De plaag is in oktober begonnen en Omstreeks half negen ging hij met kan wel voortduren tot mei. I zijn pistool de trap af en verliet hij (Van onze verslaggever) Op de in IJmuiden thuisbehorende treiler RO-53, Dirkje, van de N.V. visserijmaa so appjj Pjscaf-0I.( die in de nacht van dinsdag op woensdag te IJmui en innenliep, hebben vorige week vreemde toestanden geheerst. De treiler wa® er haringvisserij in hetKanaal toen schipper J. Klinken berg uit 1 mui en, m overleg met de directie van zijn rederij, besloot ande re verder a ge egen visgron(jen jn de Ierse zee op te zoeken, waar een betere haringvisserij werd gemeld. De Dirkje liep te Boulogne binnen om te provianderen en vervolgde de reis uit het Kanaal naar de Ierse Zee. om Peter Townsend is van een tweede, verfilmde reis om de we- "s teruggekeerd. In totaal heeft hp een afstand van 140.000 km afgelegd. Towsend zai drie maanden vakantie nemen en assisteren bii de montage van de film, die zijn eerste reis om de wereld beschrijft. Hij heeft verklaard geen plannen te hebben zich In Engeland te vestigen. Twee opvarenden waren het met de_ ze beslissing met eens, omdat de reis, die al twee weken duurde, nog lan ger zou worden. Zij overvielen schip per Klinkenberg, brachten hem letsel toe en sloten hem op m zijn hut. Toen de stuurman, J. de Boer uit IJmuiden, een poging wilde doen de schipper te ontzetten werd ook hij aangevallen. Het andere deel van de bemanning, dat inmiddels door sturman De Boer was gewaarschuwd, nam het op voor de schipper en ontzette hem uit de hut. De twee mannen werden na een hevige vechtpartij onder bewaking gesteld en op hun beurt opgesloten. Schipper Klin kenberg zette daarop met de Dirkje koers naar de haven van Falmouth, aan de zuidkust van Engeland, waar hu de twee opstandigen, resp. afkomstig uit Scheveningen en Katwijk aan Zee, aan land zette. Het schip werd onder bewaking ge steld en schipper Klinkenberg werd door de Nederlandse consul ter behandeling overgebracht naar het ziekenhuis. Het tweetal reisde per trein naar Har wich en keerde met de boot terug naar Nederland. De Dirkje heeft een dag Ia- ■i nadat schipper Klinkenberg in net ziekenhuis was behandeld, de reis voort gezet naar de Ierse Zee. Het keerde in IJmuiden terug met een vangst van Y kantjes haring en 200 kisten a,„atringj en 'ange reis van ruim n' een gevo'g was van de rinoY!? vlsseJ«' had de bemanning ,ac Ter de rug. De Velsense politie onderzoekt thans de muiterij op de treiler. Vermoedelijk zal tot straf vervolging worden overgegaan. Schip per Klinkenberg zal wellicht de vol gende reis van de Dirkje niet kunnen meemaken, als gevolg van het letsel, dat hij heeft opgelopen. Het echtpaar Oostenrijk, woonachtig op het stille gedeelte van de Kruislaan tussen het viaduct in het rangeerter rein in Watergraafsmeer en de Ooster ringdijk bij Diemen, hoorde omstreeks zeven uur enige schoten knallen. De vrouw zei tegen haar man: „Ze willen weer onze eenden doodschieten" en sa men gingen ze naar buiten. Daar zagen zij nog juist dat een jongeman naar een auto holde en snel wegreed. Op de weg tegenover de boerderij troffen ze een zeer zwaar gewonde jongeman aan. Zij waarschuwden terstond de politie, die zorgde dat de zwaargewonde naar het O.L. Vrouwegasthuis werd ge bracht. Het bleek de twintigjarige sla- gerszoon G. Pfrommer uit Harderwijk te zijn, die des middags een auto had ge huurd voor een bezoek aan zijn meis je in Amstelveen, zoals hij tegen zijn ouders had gezegd en daarmede naar Amsterdam was gereden. Donderdagmorgen heeft de politie kunnen vaststellen dat de slagerszoon in Nijkerk aan twee mannen een „lift" heeft gegeven. Dezen hebben hem aan de rand van Amsterdam met een praatje naar een stil gedeelte van de Kruislaan gelokt. Daar, in de nabijheid van de boerderij van de familie Oostenrijk, heb ben zij hun schoten gelost. Wellicht is het om de auto te doen geweest, want het geld, dat de jonge man bij zich had, f 100, is na de aan slag op hem gevonden. Het blijft ech ter ook mogelijk dat hij meer geld bij zich had en dat er honderd gulden voor de haastige rover onopgemerkt zijn gebleven. Het parket uit Amsterdam heeft des avonds een onderzoek ter plaatse inge steld. De politie heeft via de radio en te levisie de opsporing van de gestolen auto: een Opelrecord VX8941. verzocht. Het slachtoffer, wiens toestand zorg wekkend is, kan nauwelijks verhoord worden door de politie van net bureau Linnaeusstraat, die het onderzoek ter hand heeft genomen. Wel heeft zij kun nen achterhalen dat de twee roofover vallers van fors postuur waren. De een zijn woning. Na enkele honderden me ters gelopen te hebben botste hij op de hoek van de Slatuinenweg tegen een wandelend echtpaar op. Toen de echt genoot een opmerking maakte over zijn ruw gedrag, gaf de zeeman hem een paar fikse slagen in het gezicht en loste een schot in de lucht. Hij vluchtte een woning aan de Admiraal de Ruijterweg binnen en liep via de bovenverdieping naar het dak. Aan de achterzijde van het huizenblok kwam hij in de Willem de Zwijgerlaan weer op straat. De po litie, die hem onmiddellijk na het los sen van het schot achterna had gezet, raakte daar het spoor bijster. Gedurende enkele minuten heerste er in de buurt grote verwarring. Politie auto's doorkruisten de straten om te trachten de zeeman te vinden. Plotse ling kwam de mededeling, dat hij weer terug in zijn woning was, ditmaal in de voorkamer. Nog steeds was hij in het bezit van het geladen pistool. Zijn buurman, de heer C. Jongert, waagde het tenslotte de woning bin nen te gaan. Op een afstand kreeg hij van de zeeman te horen dat hij alleen een ongewapende rechercheur wenste te ontvangen. Een inspecteur van het bureau Lodewijk v. Deijsselstraat wei gerde echter op dit verzoek in te gaan. Op verzoek ging kapelaan C. Chr. de Jong van de parochie van O. L. Vrouw v. Altijdd. Bijstand in de Chas- séstraat toen naar boven. Hij wist tezamen met de heer Jongert en het hoofd van de afdeling geestelijke hy giëne van de hoofdstedelijke G.G.D., dr. J. H. Gravestein, tevens psychia ter, de zeeman te kalmeren, in een taxi te loodsen en naar de pastorie te rijden. Nog steeds hield de zeeman het pistool in de hand. Na een urenlang onderhoud gelukte het de zeeman over te halen het pistool neer te leggen. Honderden buurtgenoten bleven des avonds op straat en schaar den zich rond de politiewagens en de ziekenauto, die reeds geruime tijd op de hoek van de Chasséstraat was op gesteld. De zeeman is later, nadat hij in de pastorie zijn pistool had afgegeven en tot kalmte was gekomen, in de wagen van de G.G.D. naar de Valeriuskliniek overgebracht. Volgens bepaalde zegslieden op het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken heeft de Sovjet-regering de wens te kennen gegeven, dat de Russische vice-premier Anastas Miko jan in januari een bezoek aan Wash ington brengt. Dit meldt Reuter. Men liet uitkomen dat het verzoek zou worden ingewilligd. Het bezoek zou bepaalde visumformaliteiten met zich meebrengen. Deze worden thans bestudeerd. In persberichten te Washington was gezegd, dat de Sovjet-regering het ver zoek een dezer dagen via de Ameri kaanse ambassade te Moskou heeft ge daan. Gezegd werd, dat Mikojan naar Washington wenste te komen om be sprekingen te voeren met de Sovjet ambassadeur, Michail Mensjikov, die steeds een voorstander is geweest van uitbreiding van de handel tussen de V.S. en de Sovjet-Unie. De 52-jarige dr. Wolfgang Wohlgemuth is vandaag door het hooggerechtshof in Karlsruhe vrijgesproken. Hij stond te recht wegens „landsverraderlijke betrek kingen" met Oostduitse functionarissen, aldus melden DPA en Reuter. Wohlgemuth is in juli 1954 naar Oost- Berlijn gegaan met dr. Otto John, het vroegere hoofd van de Westduitse veilig heidsdienst, met wie hij bevriend was Wohlgemuth werd er aanvankelijk van verdacht dat hij John had ontvoerd. In februari van dit jaar werd Wohlgemuth in West-BerTjn aangehouden. iimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiii iimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiini (Van een verslaggever) Het heeft, al bijeen, de burgemeester weinig moeite gekost dit koppel- voorstel goedgekeurd te krijgen. Het was niet nodig dat hij de nood van de Gem. Universiteit breedvoerig belichtte, want alle sprekers, en het waren er vele, hadden dit onderdeel van het voorstel met vreugde begroet. mogelijke termijn een Operagebouw krijgt. Sommige fracties kwamen nog met nieuwe plaatsen voor de Opera op tafel. De partij Sportbelangen protesteerde tegen de liquidatie van het RAI-com- plex. Maar uit alle redevoeringen bleek duidelijk, dat niemand het aandurfde de Nederlandsche Bank van 't Frederiks plein te sturen, omdat dit onmiddellijk zijn weerslag op de Universiteit zou heb ben. Daarom kwam tenslotte het voorstel er zonder hoofdelijke stemming door, met alleen de heer Rossen (KVP) en de heer Du Buy (sportbelangen) tegen. De burgemeester sprak nog snel eni ge woorden over een historische beslis sing, maar op aller gezichten was te le zen dat uit de nood van de Universiteit een pact met de mammon had moeten worden gesloten, dat de Opera tenslotte tot de verkocht bruid had gemaakt. had een donker uiterlijk, de ander was blond. Inlichtingen over hun identiteit e.d. wacht de politie gaarne in onder tel. no. K20-59233. De kwestie Opera en Frederiks plein noemde burgemeester Van Hall zelf reeds de zwarte kant van het plan. Het Heek nu duidelijk dat er in de grondruilovereenkomst met de Neder landsche Bank geen muziek zat. De keus ging tussen blijven aan de Oude Turf markt of verhuizen naar het Frederiks plein. Andere mogelijkheden werden door de directie var. de Nederlandsche Bank niet overwogen. De burgemeester troostte db raad met de gedachte dat het Frederiksplein toch ai een kantoren- plein was geworden. En de Opera in de Pijp. Een moeilijke kwestie, zei de burgemeester, maar hij zag een voordeel: op dit terrein kan de architect onmiddellijk aan het werk om de plannen uit te werken. Amsterdam heeft absoluut een Opera nodig, klonk het van de tafel van B. en W. Elke stagnatie in de voorbereidingen moet worden voorkomen. Dit geluid verbaasde de raad wel enigszins, want men had tot nu toe de wil van het dagelijks bestuur van de stad om werkelijk tot bouw van een Opera-gebouw te komen, niet al te hoog aangeslagen. De argumentatie van de burgemees ter klonk bemoedigend en daarom werd een voorstel van de heer Seegers (CPN) om de zaak van de aanwijzing van een terrein van de Opera te laten rusten tri de plannen werden ingediend, zo omge smeed, dat het tenslotte door B. en W. werd overgenomen: men zal nu alleen maar een jaar uitkijken naar een beter terrein dat „beschikbaar zal komen". „Misschien komt er wel een brand", zei de heer Le Cavelier (WD) hoopvol. Wij constateerden al dat de uitbrei ding van het universiteitscomplex van alle kanten met instemming werd be groet. Als consequentie van de verhui zing van de Nederlandsche Bank die overigens eerst over acht jaar een feit zal zijn komen direct enige panden van het oude Binnengasthuis als nood- verblijf voor de Universiteit beschik baar. Het voordeel voor de universiteit deed de meeste fracties met vele zuchten berusten in de verdrijving van de Opera en de bouw van de Nederlandsche Bank. „In dit land moet de muze altijd wij ken voor de mammon", zei de heer Brinkgreve (KVP) moedeloos, „laat men een mooie beeldengroep in do fon tein bouwen: de muze in de kou". „De Opera is de verkochte bruid", riep de heer La Cavelier. De heer Brinkgreve was toch niet afkerig van een groot bankgebouw aan het plein. „Wij raken een groot gebouw uit de binnenstad kwijt. Misschien volgen nog meer ban ken dit voorbeeld". De heer Brinkgreve wijdde aan de gehele affaire een zeer beluisterenswaardig betoog. „Waarom", zo vroeg hij zich af ,„is niemand geluk kig met een Opera in de Pijp, hoewel Berlage reeds veertig jaren geleden het oude RAI-terrein voor een groot gebouw van culturele bestemming had aange wezen?. De oorzaak schuilt in de huizen en stratenbrei van de Pijp, die met de grootste spoed moet vcorden gesaneerd. Een stoutmoedig plan kan de verbin ding met de andere centra van cultuur en amusement tot stand brengen en dan zal iedereen vrede hebben met de ze plaats, want de ruimte en de verbin dingen zijn voortreffelijk" Zijn fractiegenoot de heer Rossen was onder geen beding bereid het Frede riksplein op te offeren. Hij adviseerde de Nederlandsche Bank toch maar aan de Oude Turfmarkt te laten en de Univer siteit over te brengen naar het Prinsen hof, dat ooit zal vrijkomen als het nieu we raadhuis aan de Amstel is gebouwd. Voor de heer Rossen was de dood van het Frederiksplein, het enige grote plein in de Amsterdamse binnenstad, een ontoelaatbare zaak. De heer Le Cavelier, een fervent kunstliefhebber, wilde toegeven dat het Frederiksplein veel aan waarde heeft ingeboet. Hij wilde zelfs het plein wel opgeven, mits Amsterdam op de kortst De maximale looncompensatie voor premieplichtigen ingevolge de Alge mene Ouderdomswet wordt met ingang van 1 januari 1959 verhoogd met 386,40 tot 417,20, in verband met de ver hoging van de inkomensgrens voor de A.O.W.-premiebetaling. Voor werk nemers met een inkomen boven ƒ6900 per jaar zal het hogere premiebedrag worden gecompenseerd. Deze werk nemers krijgen een bijslag van 5,6 pro cent van het bedrag waarmee hun loon uitgaat boven de 575 per maand. Deze bijslag zal niet meer bedragen dan ƒ30,80 per jaar. Dit blijkt uit een be schikking van het College van Rijks bemiddelaars, die in de Staatscourant is gepubliceerd. De gouverneur van de Nederlandse Antillen, drs. A. B. Speekenbrink, zal, vergezeld van zijn echtgenote, van 19 tot 31 januari een officieel bezoek aan Su riname brengen. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL 13439 Verwachting tot vrijdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Overwegend zwaar bewolkt met later regen. Aanvankelijk matige, morgen tot krachtig of hard toene mende wind tussen zuidoost en zuid. Weinig verandering in temperatuur. Zon: 8.44-16.29. Maan: 13.09-1.40. max aeer&L StatloD Weej temp. afgeL gisteren 24 uur Helsinki sneeuw 0 3 Stockhotrr mist 2 4 Oslo onbewolkt -8 8 Lo* den regen 7 4 Am.stei half bew. 4 0.1 Brussel zwaar bew. 6 0.1 Luxembui zwaar bew. 3 3 Nice licht bew. 8 3 Be- yn half bew. 4 04 Frankfur» regen 5 3 M (inch en licht bew. 2 6 Züricb zwaar bew. 2 0.1 Genève regen 13 2 Locarno licht bew. 3 0 Wenen zwaar bew. 2 8 Rome mist -1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1