Nederlandse volk kent boeren stand slecht 1 Lagere- produktie van katoen rayon- en linnenindustrie Het landbouwschap over het N o vi vlasprocédé Ary den Hertog overleden Esso-raffinaderij in Botlek in 1960 in werking Kruiswoordraadsel Problemen worden te theoretisch en wetenschappelijk benaderd Verkoud heid _ëj A Directeur van een N.V. gearresteerd Betreurd wordt dat toepassing in handen van groot concern komt Mao treedt af als president V isser-N eerlandia- prijzen E RIC DE NOORMAN Alleen al voor drie miljoen aan palen in de grond DONDERDAG 18 DECEMBER 1958 PAGINA 2 Vergadering Centraal Bureau Katholieke Illustratie Jhr. mr. v. V reden - burch Als ambassadeur naar Bonn Heineken 12 f onv. In Haarlem Enige tonnen ver duisterd Hr. Ms. „Snedius" terug in Den Helder Over het jaar 1958 Optimisme over naaste toekomst Thans officieel 22 „Ze grendelen de deur?" herhaalt Svein grommend. „Wel bij mijn helm, zei ik 't niet. Noorman?" Hij beent met grote stappen naar de deur en knikt somber. „We zitten opgesloten. „De Pieten vermoeden dus, dat wij argwaan koesteren," fluistert Eric. „Wees voorzichtig, want ik ge loof, dat er een paar aan de andere kant staan te luisteren." „Ook dat nog," snuift Svein. „Een lekker stelletje is dat, zogezegd. Maar dat neem ik niet, bij mijn helm! Als die verschrompelde grashalmen denken, dat ze Svein Langtand in een kooitje kunnen sluiten als een of ander ongedierte, hebben ze het mis." De reus zet met overdreven zorg zijn oude gedeukte helm af, strijkt piekerige haren recht, fronst even naar de zware eikenhouten deur, alsof het een vervaarlijke tegenstander was, en zet het hele gewicht van zijn reusachtige gestalte, zijn machtige spierbundels tegen de deur. Eric kijkt sceptisch toe. Als er ruimte was overgebleven had hij graag een hand je geholpen, maar met even weinig overtuiging als hij nu Svein gadeslaat. En tochhet is niet de eerste keer, dat de geweldigé Sakser hem ver- Maniak wil Stefansdom in Wenen opblazen Kard. König heeft al 200 dreigbrieven ontvangen Vijftig dure bontjassen gestolen baasd deed staan met zijn verbluffende kracht. De spieren zwellen op als koorden op Sveins rug. Een dieprode blos trekt over zijn bruine kop en dan kraakt er iets in het harde hout. Uit het diepst van Sveins keel klinkt een soort gegrinnik. Nogmaals buigt hij zijn reuzengestalte naar voren en voor Erics verbijsterde ogen geschiedt het onmogelijkeMet een onverwacht gekraak splijt de deur open en de reus valt half en half door de opening naar buitenDe Pictenkrijger aan die zijde poogt nog opzij te springen, maar zijn benen weigeren eenvoudig dienst en het volgend ogenblik tilt een reusachtige hand hem als een veertje de lucht in, waar hij hulpeloos en dodelijk verschrikt het grijnzende gezicht van Svein tegenover zich ziet. „Ziezo," gromt de lange Sakser, „de streken die jullie uitdenken zijn niets voor mensen van ons slag, zogezegd, dat zie je maar. We gaan er nou niet langer omheendraaien. We zoeken ene Fergus, zogezegd en als je leven je lief is, vertel je ons zonder foefjes, waar die piraat uithangt in deze klamme burcht." a. rcitig. Oplossing van woensdag LOVELY 31 ct Te Amsterdam is de algemene ver gadering van de Nationale Coöperatie ve Aan- en Verkoopvereniging voor de Landbouw „Centraal Bureau" gehou den. In zjjn openingsrede wees de voor zitter, de heer H. D. Louwes, er op, da. de boeren- en tuindersstand alle kracht waarover hij beschikt nodig zal hebben om zich in ons volksgeheel te kunnen handhaven. „Want de land bouw heeft het moeilijk en ons volk en onze regering hebben het moeilijk met de landbouw; de schone schijn van een snel stijgende hoogconjunctuur is voor bij en ons volk wordt geconfronteerd met de moeilijkheden van zijn positie," aldus de voorzitter die er vooral op wees, dat het Nederlandse volk zijn boerenstand slecht kent, zijn coöpera tieve activiteit bijna in het geheel niet of er spijtige en verdraaide gedachten over heeft. In dit verband haalde de heer Lou wes enige publicaties in vak- en dag bladen aan, waaruit z.i. blijkt, dat niet- agrariërs de moeilijkheden in de land bouw teveel denken op te kunnen los sen door theoretische benadering van uit de sfeer der economie, zonder re kening te houden met de werkelijkheid van de boerderij. De overheid, de vakbonden en de kartellering in industrie en handel scheppen door tal van maatregelen in ons land een bepaald kostenklimaat. van waaruit de landbouw niet lonend kan exporteren zonder bescherming en hulp van de overheid. En die landbouw, gebonden aan grond en de mogelijkhe den daarvan, het klimaat en de dieren kan zijn produktiepatroon niet of alleen op langzicht veranderen. „Wie overi gens zal naar de economische weer haan zijn produktiepatroon richten," aldus de heer Louwes. De voorzitter meende, dat er veel tot en over de boerenbevolking wordt gesproken van uit de duidelijke bewuste of onbewuste achtergrond, vervelende consequenties van zich af te praten en zich een hou ding te geven in het toch wel aange voelde eigen groepsegoïsme. Daarna roemde de heer Louwes het geen is volbracht, met name de ver richtingen op het gebied van de orga nisatie, van onderwijs en voorlichting, van de coöperatie en op dat van kost prijsberekening van het L.E.I. In deze sprak de voorzitter o.a. over het struc tuurbeleid, waarbij hij waarschuwde, dat dit tot een modebegrip dreigde te verworden. Structuurbeleid is een be langrijke zaak, maar zij kan pas zeer langzaam aan het functioneren van de landbouwbedrijven beinvloeden. De boeren en hun gezinnen op de vele fa miliebedrijven, die nu eenmaal zijn zo als ze zijn zonder toedoen of schuld van de huidige generatie hebben ook nu recht op zorg en aandacht en men mag ze niet laten zijn voor wat ze zijn tot een betere toekomst daagt wanneer het structuurbeleid ook aan hun streek en bedrijf zal zijn voltrokken. De voorzit ter signaleerde het gevaar, dat men collectief in een roes van structuurbe- leid-enthousiasme de nood van nu gaat vergeten of kleineren. De heer Louwes wijdde vervolgens enkele woorden aan het Landbouw Economisch Instituut, een boeren- schepping, dat staat of valt met de ac tieve coöperatieve medewerking van honderden boeren en tuinders en waar van de evenknie nergens elders te vin- Advertentie van neus. keel of borst, snuift en wrijft U weg met Het nummer van deze week bevat een belangwekkend artikel van J. W. Hofwijk over zijn bezoek aan de evan gelische bisschop van Berlijn-Branden- burg, Otto Dibelius, de meest promi nente figuur uit het protestantse Duits land, die in het in Oost-Duitsland lig gende deel van zfln bisdom geen toe gang meer heeft. Ook vertelt de schrij ver van de subtiele hersenspoeling, door het communistische bewind op de jeugd toegepast. Zes pagina's zijn ge wijd aan markante foto's van Amster dam door de bekende fotograaf Krijn Taconis. waarbij een causerie van R. Kalkhoven over de stad waarvan de sfeer al lang niet meer wordt bepaald door de grachten. Een reportage over de oudste stad ter wereld, Jericho in de loop der eeuwen zijn er drie Je richo's op die plek gebouwd brengt o.a interessante foto's van de verrich te opgravingen. „Mijn vriend de bis schop" is de titel van een amusant reisverhaal van de h.b.s.-er Pieter Va- rekamp uit Amstelveen van zijn vlieg tocht naar Rome en de pauskroning, in gezelschap van een bisschop uit Hon duras, die voor hem wel een zeer be minnelijk reisgenoot is geweest. Nu He mingway's bekroonde boek „De oude man en de zee" verfilmd is, wordt bij een reeks filmfoto's een overzicht van de inhoud va.i het werk gegeven. Ver der is er een reportage van de Franse expeditie naar de Annapuma in het Hi- malajagebergte. De karakteristiek der week handelt over de Italiaan pref. dr. Veronese, de nieuwe, katholieke secre taris-generaal van de Unesco. Ook is er een bespreking van de restauratie van ramen in de Utrechtse Catharina- kerk door een kleindochter van de ma ker. De Nederlandse ambassadeur te Bonn de heer A. Th. Lamping, zal binnenkort de buitenlandse dienst verlaten we gens het bereikt hebben van de pen sioengerechtigde leeftijd. Het ligt in de bedoeling jhr. mr. H. F. L. K. van Vre- denburch. directeur-generaal voor Euro pese samenwerking ten departemente van buitenlandse zaken tot Nederlands am bassadeur bij de Duitse bondsrepubliek te benoemen. De vergadering van commissarissen van Heinekens Bierbrouwerij Maatschap pij heeft besloten aan aandeelhouders voor te stellen over het boekjaar 1957- 1958 12 procent dividend (onv.) uit te keren. den is. De voorzitter zeide er stellig van overtuigd te zijn, dat als de consumen ten en met name de machtigste groep in hun midden, de vak-verenigin gen tot een zodanige constructieve arbeid zouden kunnen komen, daar door de werkelijke belangen van het volk ten zeerste gediend zou worden. De coöperaties waren onmisbare in stellingen voor de boeren- en tuinders stand en zij konden dat blijven door dat zij meegegroeid zijn met de eisen, die een voortgaande ontwikkeling hun stelde. Het is nu de taak te zorgen, dat zij ook in het heden en in de toe komst kunnen bijblijven. Daarvoor is het o.m. noodzakelijk moderne doel matigheid toe te passen in zaak en ad ministratie en open oog te hebben voor het komende tijdvak van de automati sering. Ir. IJ. de Boer, lid van de directie van het „Centraal Bureau", gaf een korte beschouwing over de economi sche samenwerking in de Euromarkt. Dat de ontwikkelingen op landbouw gebied niet in hetzelfde tempo, als die van andere bedrijfstakken, zullen kun nen plaatsvinden, is voldoende bekend, zo zeide hij. De landbouwcoöperaties, die instrument van de landbouw zijn, mogen hieraan niet de conclusie ver binden, dat zij nog wel de tijd hebben. Zij werken immers in de industriële en commerciële sfeer en zullen moeten zorgen, dat hun posities in evenwicht blijven met die van derden, die naar samenwerking streven en daarin ook slagen. Dat boerengroeperingen in ver schillende landen zich dikwijls nog el- kaars concurrenten voelen, is een moei lijke omstandigheid, doch mag geen reden zijn om aan samenwerking, waar deze nodig is, geen aandacht te schen ken. In de omgeving van Ede heeft men verscheidene borden geplaatst, waarbij ver zocht wordt „de natuur niet nodeloos geweld aan te doen." (Van onze verslaggever) De Amsterdamse recherche heeft gister morgen op aanwijzing van de Fiscale Inlichtings- en Opsporingsdienst in een Haarlems hotel een 32-jarige Amster dammer - directeur van een Amsterdam se N.V. in technische artikelen - gear resteerd op grond van verduistering. De man bleek, ten nadele van deze N.V., op grote schaal fraude te hebben gepleegd. De omvang van het verduisterde bedrag is tot op heden nog niet precies bekend, maar wordt door de politie geschat op „enige tonnen". De man, die eerst boek houder bij de firma was, waar hij later als directeur werd benoemd, was al een jaar of vijf, zes met zijn malversaties bezig. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd. Op het moment van zijn arrestatie bleek hij nog over een groot vermogen 4 f4 ton ongeveer te beschikken. Ook "bezat hij een dubbel huis in Hengelo, een huis in Slotervaart en een uitermate luxueus herenhuis in Amsterdam-Zuid. De staat waarin hij tot dusverre geleefd had was een zeer weelderige. Hij verklaarde zijn buiten sporige levenswijze met het verhaal, dat hij grote winsten had gemaakt aan de roulette in het buitenland. Het wordt niet uitgesloten geacht dat de fiscale recherche op zijn spoor werd gebracht op aanwijzingen van de aandeelhouders van de N.V. die zich te weinig winsten zagen uitgekeerd. Dinsdagavond begaf de Amsterdamse recherche zich naar de woning van de man in Zuid. Hij was toen reeds ver dwenen. Om tien over één vannacht arriveerde aan het pand een volks wagen. Daarin bleek echter een vriend van verdachte te hebben plaatsgenomen. Hij kwam kleren halen. De politie volgde deze man en stuitte toen weer op een andere vriend, ten huize waar van een papiertje met een telefoon nummer werd gevonden. Het telefoon nummer van het hotel in Haarlem, waar de arrestatie toen spoedig volgde. Verdachte had er overigens onder een valse naam ingeschreven. (Van onze correspondent) Na een afwezigheid van drie jaar is Hr Ms. opnemingsvaartuig „Snel- lius" onder commando van de it. ter Zee eerste klas P. van Rees woensdag in Den Helder aangekomen. De matro- zenkapel Willemsoord speelde tijdens het afmeren het Wilhelmus Dank zij het gunstige weer zijn de 86 opvarenden die rond Nieuw-Guinea karterings- werkzaamheden hebben verricht een dag eerder thuis dan werd verwacht. Op de thuisreis heeft het schip de havens van Singapore. Malaga, Aden en Costa da Sol aangedaan. Blijkens het periodieke verslag van de Vereniging Katoen-, Rayon- en Lin nenindustrie is 1958 voor de k.r.l.-indus trie in vele opzichten een moeilijk jaar geweest. Naast de tegenslag in Indo nesië bracht 1958 voor de k.r.l.-industrie ook de gevolgen van de teruggang in de conjunctuur van de vrije wereld. Dat komt tot uiting in de zojuist bekend geworden cijfers over het tijdvak 2 jan. t/m 13 september 1958, waaruit blijkt, dat de industrie ca. 11% minder afge werkte weefsels op de Nederlandse markt afleverde dan in de overeenkom stige periode van 1957. Een zekere troost zij het schraal, ligt in het feit, dat de import van afgewerkte k.r.l.-weefsels tezelfdertijd nog ietwat sterker, n.l. met 12C daalde. Er is echter alle reden om t.a.v. de naaste toekomst meer optimistisch ge stemd te zijn. De berichten over een meer bevredigende verkoop op de bin nenlandse markt nemen gaandeweg in aantal toe. Weliswaar is de orderpor tefeuille relatief gering in vergelijking tot het vorige jaar, doch daarbij dient bedacht te worden, dat gedurende de laatste jaren de gemiddelde orderpor tefeuille een ongebruikelijke omvang had. Vooral de politieke ontwikkelingen in Indonesië hebben een groot effect op de uitvoer van de k.r.l.-industrie gehad. Des te meer stemt het tot te vredenheid, dat de weefselexport over de eerste negen maanden van 1958 na genoeg op hetzelfde peil ligt als in de overeenkomstige periode van 1957. Dit resultaat is voornamelijk te danken aan verdere stijging van de afzet van k.r.l.-weefsels in Europa, terwijl ver der in de met de E.E.G. geassocieerde Frans- en Belgisch-Afrikaanse gebie den. alsmede in Marokko meer verkocht werd dan in de eerste drie kwartalen van 1957. De k.r.l.-weefsel-uitvoer naar Euro pese landen is in de eerste 9 maanden van 1958 gestegen tot rond 49% van onze totale uitvoer van k.r.l.-weefsels, terwijl dit percentage in hetzelfde tijd vak van 1957 44% bedroeg. Met andere woorden nog ca. de helft van de k.r.l.- weefsel-export is gericht op markten buiten Europa. Daarom is het van het allergrootste belang voor de k.r.l.-in dustrie. dat de E.E.G. die 1 januari a.s. de eerste schreden zet op het ge bied van het wegnemen van de oog aanwezige handelsbelemmeringen daad werkelijk een geheel vrije markteen heid gaat worden. De katoen- rayon- en linnenindustrie neemt t.o.v. het vraagstuk van de Vrij handelszone nog steeds een zeer posi tief standpunt in, aldus het Centraal Bureau. Dit neemt echter niet weg, dat er oplossingen gevonden moeten wor den voor de distorsieproblemen, die zich stellen wanneer de landen van de Vrij handelszone, die niet tot de E.E.G. be- De voorzitter van het landbouwschap, de heer H. D. Louwes, heeft gezegd het te betreuren, dat het Novivlasprocédé, voor de ontwikkeling waarvan vlaste lers, verwerkers en handelaars grote sommen geld hebben beschikbaar gesteld, in handen van een groot con cern moet worden gegeven nu het op de praktische toepassing aankomt. De neer Louwes sprak nierover zijn spijt uit in de vandaag gehouden verga dering van het bestuur van het land bouwschap. Hij voegde er aan toe, dat het echter niet mogelijk is in de praktijk een andere oplossing te vinden, daar toepassing van het Novivlasprocédé enorme kapitalen aan investeringen eist. die alleen een concern als het be trokkene de A.K U. op tafel kan leggen. Spreker zei dit bij de bespreking van een nota van de hoofdafdeling akker bouw. Reeds enkele jaren geleden hebben de telers voor de ontwikkeling van het procédé een bedrag van 400.000 be schikbaar gesteld, vermeerderd met 100.000 van enkele coöperaties, terwijl de vlassers gezamenlijk 550.000 bijeen brachten voor de ontwikkeling van dit z.g. novivlasprocédé. Ook de handel en de spinners stelden ieder f 50.000 be- schikbaar Wanneer het inderdaad zover komt dat over enkele jaren in Nederland een of meer novivlasfabrieken worden op gericht, verwacht de hoofdafdeling ak kerbouw van het landbouwschap dat daardoor de positie van het vlas en het linnen, vooral in zijn concurrentie met katoen, belangrijk kan worden verbe terd. Daardoor wordt in de verdere toe komst perspectief geboden voor de teelt van het vlas, dat thans in zijn afzet en prijsvorming grote moeilijkheden onder vindt, aldus de nota. Ter vergadering werd meegedeeld, dat met de A.K.U. thans nader wordt onderhandeld over de voorwaarden, te stelten bij overdracht van aandelen. Dr tot nu toè gevoerde besprekingen heb ben er toe geleid, dat aandeelhouders van de N.V. Novivlas hebben besloten tot een vergaande samenwerking met de A.K.U. horen, vasthouden aan hun eigen bui tentarieven en autonoom invoerregime. De Nederlandse industrie heeft be wezen ruimschoots opgewassen te zijn tegen de concurrentie, die gebaseerd is op een met het Nederlandse vergelijk baar levenspeil. Tegen communistische concurrentie echter :'j volgens het bu reau weinig uit te richten. Gisternacht is te Nijmegen plotseling overleden de letterkundige en criticus Ary den Hertog. Ary den Hertog werd 7 oktober 1889 te 's-Gravenhage geboren, waar hij de Hogere Burgerschool volgde. Vervolgens doorliep hij de cadetten school en de Koninklijke Militaire Aca demie. In 1912 werd hij officier in iet toenmalige Koninklijke Nederlandsch- Indische Leger en later in het Neder landse leger. Hij diende de Koninklijke Militaire Academie als leraar, kwam la ter bij het regiment Jagers, vervolgens in de staf van het Commando Luchtver dediging, om daarop commandant van de Vrijwillige Landstormkorpsen lucht- wacht en luchtafweer te worden. In 1945 en 1946 was hij militair cor respondent van het Ministerie van Oor log in het voormalige Nederlandsch Xn- dië. In 1948 werd hij gepensioneerd als luitenant-kolonel. Sinds 1922 heeft hij meegewerkt als letterkundige en criticus aan de „Hol landse Revue" en „Nederland". Van 1931 tot 1942 was hij toneelcriticus van de „Haagse Post" en van 1948 tot 1949 lid van de hoofdredactie van dat blad. Zijn voornaamste werken, waaronder vele toneelstukken, zijn: Tempo, de Pro feet in de dancing, Prins Willem van Oranje, Mensen op zicht, Vrouwen naar Jacatra, Machtig Holland, Des duivels prentenboek, de Lach der goden, Opera tie geslaagd, Opened by censor, Het wonderlijke uur, de Privé-secretaresse en Ex-koning Peter. Zijn stukken zijn bijna alle ten tonele gebracht door Cor van der Lugt Melsert en zijn R'dams- Hofstadtoneel. Jarenlang verzorgde hij de toneelru briek voor de A.V.R.O. Hij was de sti mulerende kracht van veie Theaterfo rums en vooral van „Het Toneel", de pe riodiek van het Nederlands Toneelver bond. Hij is de Nederlandse toneelschrij ver, van wie de meeste stukken ten to nele kwamen en hij heeft daarmee heel veel succes geoogst. Voor zijn werk ,,Sy- brecht Willemsdochter" ontving hij de Van der Viesprijs. Radio-Peking heeft nu officieel meege deeld, dat Mao Tse-toeng zich niet her kiesbaar stelt als president van commu nistisch China. Reeds enkele dagen heb ben geruchten ran dit strekking de ron de gedaan. De tekst van de verklaring van radio-Peking luidt als volgt: „Het centrale comité van de Chinese commu nistische partij heeft zich bezig gehou den met een besluit van kameraad Mao Tse-toeng om zich niet herkiesbaar te stellen als president van de Chinese volksrepubliek. De plenaire zitting aan vaardde de desbetreffende resolutie". De omroeper deelde niet mee, wie Mao zal opvolgen. Het communiqué stelt dat het be sluit „geheel positief is daar Mao thans in staat zal zijn zich beter te con centreren op de beleidspolitiek van partij en staat en voorts mee/ tijd over heeft voor Marxistisch-Leninis- tisch theoretisch werk, zonder dat zijn leidende rol in het werk van de staat eronder lijdt". Aanvankelijk werd in westelijke krin gen verondersteld, dat Mao's aftreden als president verband hield met toene mend verzet tegen de z.g, „volkscom munes", de massificatie en het op mili taire leest schoeien van de landbouwbe drijven. Ook het feit, dat Formosa nog steeds geen deel uitmaakt van commu nistisch China, werd als verklaring aan gevoerd. Sindsdien heeft de veronderstelling veld gewonnen, dat Mao voorzitter blijft van het centrale comité van de commu nistische partij en dat hij als zodanig de onbetwiste leider van communistisch China blijft. Hij zou uitsluitend van het presidentschap afzien, omdat hij de last van de representatieve verplichtingen, die met dat ambt gepaard gaan, van zich af wil schudden. Als zijn opvolger is een van Mao's oude vrienden, maar schalk Tsjoe Teh, genoemd. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken houdt geen rekening met de mogelijkheid dat het aftreden van Mao als president van communis tisch China leidt tot een verbetering van de betrekkingen tussen de V.S. en communistisch China, zo heeft een woordvoerder van dit ministerie ver klaard. Hij onderstreepte het Ameri kaanse standpunt dat Mao's aftreden niet betekent dat zijn macht nu ook beknot is. Het Algemeen Nederlands Verbond te 's-Gravenhage heeft in zijn vergadering van 15 december j.l. aan de volgende in stelling en personen een Visser-Neer- landiaprijs en/of eervolle vermelding toegekend: Stichting Centrum voor Jeugdpsychia trie te Utrecht f 10.000 ten behoeve van het onderzoek, de opvoeding en behan deling van psychisch gestoorde pubers in huize „Zandwijk" te Amersfoort. E. W. Mulder te Amsterdam f 1000 voor het componeren van zijn .verk „vijf geestelijke motetten" voor sopraan met begeleidin j van verschillende instru menten. O. van Hemel te Hilversum f 1000 voor het componeren van zijn cantate „Maria Magdalena" voor koor, solo en orkest. J. Reuland te Almelo f 1000 voor het componeren van zijn werk „Het Woord" voor mannenkoor, solo en orkest. G. Boedijn te Hoorn f 100Ó voor zijn beiaardcompositie mét orkest en f 250 voor zijn beiaardcompositie „Toren aan Zee". ir. H. C. King te Amsterdam f 750 voor zijn beiaardcompositie „suite klokmu- ziek". A. Verlie te Eigen-Brakel f 500 voor zijn beiaardcompositie „Sonatine". W. Vogel te Amsterdam twee eervolle vermeldingen voor zijn beiaardcomposi ties „thema met 13 variaties" en „sona tine voor beiaard". Mevrouw B. Tideman-Wijers te Al melo een eervolle vermelding voor haar „Kleine suite voor beiaard". R. Peeters te Eysden een eervolle ver melding voor zijn beiaardcompositie „Sarabande met variaties". Advertentie Met het oog op de door haar ver wachte ontwikkeling heeft,zoals be kend. is, de Esso Nederland .i,v. eni ge jaren geleden besloten een nieuwe olieraffinaderij te bouwen in het Bot lek-gebied. Met de bouw van deze raffinaderij is inmiddels een begin gemaakt. Van de in 1960 in deze raf finaderij te verwerken aardolie zal tweeentwintig en een half procent af komstig zijn van de olievelden welke de Nederlandse aardoliemaatschappij in ons land exploiteert. De moeder maatschappij van de Esso, de Stan dard Oil Company (New Jersey), is voor vijftig procent in de N.A.M. ge ïnteresseerd. Tengevolge hiervan vloeit reeds jaren de helft van de produktie aan ruwe aardolie, die thans anderhalf miljoen ton per jaar bedraagt, in de tanks van de Esso. Dit heeft de heer A. J. Kuselbos, commercieel directeur van Esso Ne derland n.v., dinsdag medegedeeld in een toespraak die hij in» Rotterdam heeft gehouden. Ir. J, A. Beukers, assistent manager van de Esso raffinaderij Rotterdam en algemeen procuratiehouder van Esso Nederland n v. deelde o.m. het volgen de mede: Indien een fabriek als die welke zijn maatschappij thans laat verrijzen een twintig jaar geleden had moeten wor den gebouwd, dan zou volgens de hui dige conjunctuur het te investeren be drag (dat nu honderdtachtig miljoen gulden bedraagt) zeker zeventig a tach tig miljoen gulden minder hebben kun nen zijn. Het meerdere is z.i. uitslui tend nodig om aan de kwaliteitseisen te kunnen voldoen die automobilisten en andere gebruikers van vloeibare brandstoffen thans stellen. Op het ogenblik zijn reeds zevenen tachtig technici en andere functionaris sen in vaste dienst van de raffinade rij. Zij hebben tot taak al datgene voor te bereiden dat straks nodig is om het bedrijf te leiden. Zij zijn dus in het geheel niet betrokken bij de bouw van de fabriek. Bij gebrek aan een vaste oeverver binding in het gebied van de Nieuwe Waterweg op korte afstand van de Bot lekterreinen zijn de leden van het per soneel van de raffinaderij om prakti sche redenen aangewezen op huisves ting aan de zuidelijke oever. Plannen voor een tunnel bij Vlaardingen be staan wel, aldus spreker, en wij mogen slechts hopen dat deze plannen spoedig gerealiseerd zullèn worden. Verscheidene institutionele beleggers zijn intussen bereid gevonden woon ruimte voor het personeel van de maatschappij te bouwen. Zo wordt in Spijkenisse aan 267 huizen voor em ployees der maatschappij gewerkt. De eerste van die woningen zullen vermoe delijk half januari klaa- zijn, de rest in de loop van 1959. Het terrein waarop de raffinaderij komt heeft in totaal een oppervlakte van 172 ha. Voorlopig zal daarvan slechts tachtig ha worden bebouwd. Op het terrein komen dertien grote tanks voor opslag van ruwe olie. Elke tank heeft een inhoud van vierentwin tig duizend kubieke meter en een dia meter van 46 m. Deze tanks worden gebouwd door een Amerikaanse firma die voor de bouw twaalfduizend ton staal moet verwerken. Een Nederland se firma zal een groot aantal kleinere tanks bouwen en daarvoor drieënzeven tig honderd ton staal verwerken. Er wordt rekening mee gehouden dat in de periode van grootste bouwbe- drijvigheid op het terrein ongeveer vijf tienhonderd mensen werkzaam zullen zijn. Verscheidene eenheden van de fa briek zullen op een fundering van be tonnen palen steunen. Wanneer alle ge bouwen gereed zijn zullen ruim zeven entwintighonderd palen, met een ge middelde lengte van vijfentwintig me ter, de grond zijn ingeheid. De gemid delde kosten van een enkele betonnen paal zijn duizend gulden, zodat er voor een kleine drie miljoen gulden aan ma teriaal in de grond wordt gestopt. Aan de rand van het terrein komen twee steigers voor tankschepen tot een laadvermogen van 47.000 ton dead weight. De gemeente Rotterdam heeft gegarandeerd dat het water voor de steigers dertien meter diep zal zijn. Franz kardinaal König, aartsbisschop van Wenen, heeft al ongeveer twee honderd brieven van een onbekende ontvangen, waarin gedreigd wordt dat de Stefansdom in Wenen zal worden op geblazen als de aartsbisschop niet diep m de portefeuille tast, aldus meldt United Press International. De voor de kathedraal gevraagde „losprijs" is nu al opgelopen tot anderhalf miljoen Schil ling. De aartsbisschop schijnt niet geneigd te zijn te betalen. De politie heeft na melijk geen vrees dat de kathedraal werkelijk gevaar loopt. Zij zegt dat men, zonder gezien te worden, nooit zoveel springstof kan deponeren dat de kathedraal ernstig wordt bescha digd. Wat de schrijver van de brieven betreft, gelooft de politie naar een ma niak te moeten zoeken. De Rotterdamse politie zoekt naar de onbekenden, die vannacht een bezoek aan een kledingmagazijn aan de West- blaak te Rotterdam hebben gebracht. Bij dit nachtelijk bezoek hebben de on gewenste gastrn- met kennis van zaken, vijftig van de duurste bontjassen uit gezocht en meegenomen. De prijzen ervan variëren van 600 tot 1200 "gulden. De dieven zij' aan de achterzijde van het pand via het dak binnengekomen en zijn lang? de expeditie, eveneens aan de achterkant weer vertrokken. Horizontaal: 1. speelgoed - waarschuwings geluid 2. sterkedrank - als het vorige 3. kern - kadaver - proper 4. leer der wel sprekendheid 5. klappen - zuil 6. tegenstelling - per expresse 7. godin van de dageraad - kloosterling - speelgoed 8. naschrift - voetbalclub le divisie B - kerel 9. lekkernij 10. een wissel overdragen 11. zitstok voor kippen - ketting Vertikaal: 1. Engelse omroep - heersersstaf 2. onbeweeglijk - Engelse ontkenning 3. Franse stad - lierzang 4. academische graad - aanwijzend vnw. 5. Tpaald beroep 6. guitig vaardigheid ploegsnede g aardnootje verhindering 10. keukengerei Horizontaal 1. ego; 4. gas; 7. sla; 10. abt; IX. ta; 12. e.a.; 13. saba; 16. deel; 19. kan teel; 20. rond; 21. emir; 23. r.i.; 24. o.o.; 26. iep; 28. sip; 29. oma; 30. ida. Vertikaal: 1. est; 2. glas; 3. o.a.; 4. ga; 5. abel; 6. sta; 8. maandag; 9. bedeesd; 14. ako; 15. ban; 17. eem; 18. eli; 20. riem; 22. rood; 23. rio; 25. opa; 27. pa; 28. si. - North-East 11. voorzetsel - meervoudige riviermond

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2