Nationaal instituut voor de energievoorziening In 1975 voorziet Nederland slechts in een derde van eigen behoefte GA FLITSEN Franse seminarist in arrest Constructieve politiek sluit scherpe kritiek niet uit Man in Amsterdams speel hol doodgeschoten Tijdens ruzie met exploitant In de kimono leeft de zie van het Japanse volk Zee sterker dan Nederlandse bergers Beschuldigd van het verraden van militaire geheimen Jeugdige bende maakt Veluwe onveilig Eerst verlaging bouwkosten; dan eventuele huurverhoging Valse El Greco's te koop aan geboden Geen visa voor drie Russische geleerden Wansmaak en gemis aan vakkennis Mis die aansluiting niet! Onbewaakte overweg Aantal dodelijke ongevallen Nieuw! Rook twee sigaretten tegelijkertijd! Wnd.-voorzitter van het N.V.V, In beslag genomen door de justitie Reclamefilms Kringhoofden B.B. mogen raadslid zijn 2 DONDERDAG 18 DECEMBER 1958 PAGINA 3 Olie Steenkool Aardolie Gas Elektriciteit Terwijl de Amsterdamse Justitie nog bezig was de moord aanslag op een jongeman uit Harderwijk in de Kruislaan te Amsterdam uit te zoeken, kwam een nieuw alarm binnen: een man vermoord in een huis aan de Ruysdaelkade te Amsterdam. Onderzoek naar het stakingsrecht Oud-notaris A. van Schuylenburch overleden y\J cent voor 20 extra zachte sigaretteti r" (Van onze Haagse redactie) Op grond van een schatting van het Centraal Planbureau zou Nederland in 1975, aangenomen een maximale ont wikkeling van de eigen kolen- en olie- produktie, nog maar voor een derde gedeelte in zijn energiebehoefte kun nen voorzien en voor het resterende gedeelte zijn aangewezen op aanvoer over grote afstanden. Te voorzien is dat evenals in de laatste jaren de energie bronnen in West-Europa ook in de toe komstige jaren, en wel in toenemende mate, voor de Westeuropese energie behoefte zullen te kort schieten. Aldus sprak dr. E. L. Kramer, directeur-ge neraal van de energievoorziening, op een woensdag in het Kurhaus in Sche- veningen gehouden vergadering van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs. Deze vergadering was gewijd aan de energievoorziening van Nederland. Dr. Kramer legde verband tussen hogere welvaart en hoger energiever bruik via de consumptie. Het energie verbruik per inwoner in 1955 was in Advertentie Gebruik die iflitsaansluiting op uw fototoestel. Voor kiekjes binnenshuis: de leukste van uw leven I de welvarende Verenigde Staten 8,3 ton steenkoolequivalent. Dit verbruikscij fer was in Engeland 4,9 ton, in België 3,8 ton, in Duitsland 3,5 ton, in Neder land 2,5 ton en in Italië maar rond 1 ton. Nederland staat laag op deze rang lijst, maar er zijn Volgens dr. Kramer twee factoren die voor Nederland on gunstig werken in deze verhouding. Nederland heeft betrekkelijk weinig zware industrie en een betrekkelijk groot deel van de Nederlandse bevol king werkt in weinig energieverbrui- kende beroepen. „Als men echter reke ning houdt met de andere structuur van onze bevolking", aldus dr. Kramer, „en van ons bedrijfsleven, dan zijn wij wat het energieverbruik betreft niet in een ongunstiger positie dan de Duitsers, globaal gesproken." De directeur-generaal noemde het een gelukkige omstandigheid, dat het kernsplijtingsproces als nieuwe bron van energie gunstige vooruitzichten biedt. Een uitbreiding van het aantal energiebronnen brengt op zich al een spreiding van het risico met zich. Ne derland zou immers in ernstige econo mische en sociale moeilijkheden gera ken als de import van brandstoffen langdurig zou stagneren of deze slechts tegen hoge prijzen zou kunnen plaats vinden. Wat de toekomst betreft, kan men volgens dr. Kramer een verdere en zeer aanmerkelijke vergroting van het energieverbruik verwachten. .Tiet in de laatste plaats geldt deze verwach ting voor Nederland, waar de snelle bevolkingsgroei een krachtige voort zetting van de industrialisatie nood zakelijk maakt. Ir. Hellemans, directeur van de Staats mijnen, gaf te kennen dat de Neder landse en Westeuropese energievoor ziening in grote mate afhankelijk is ge worden van de invoer van energie grondstoffen, in de eerste plaats van olie, voornamelijk uit het Midden-Oos ten, en daarnaast van kolen uit de Ver enigde Staten. Van het totale Neder landse kolenverbruik werd in 1957 ruim de helft uit eigen produktie gedekt. De kolen dekten in de periode van 1900 tot 1950 aanvankelijk vijfennegentig procent van het totale energieverbruik, maar in de laatste jaren is het aandeel van de olie sterk toegenomen ten koste van de kolen. In 1950 was de dekking door steenkolen nog tachtig procent. Het aandeel van de kolen in het totale verbruik in 1957 liep terug tot vijfen zestig procent. Niemand kon volgens ir. Hellemans zeggen, met enige zekerheid althans, hoe de concurrentie tussen de energie grondstoffen zich zal ontwikkelen. Er bestaat verder ook onzekerheid over de bijdrage van de kernenergie. Naar schatting zal in 1975 het kolenverbruik in Nederland op hetzelfde absolute ni veau liggen als het verbruik van de laatste jaren. Het aandeel van de steen kolen in de Nederlandse energievoor ziening zal dan, volgens ir. Hellemans, liggen tussen vijfendertig en vijftig procent van het totaal. De thans in aan bouw zijnde staatsmijn Beatrix zal waarschijnlijk in 1963 in produktie ko men Er bestaan nog geen definitieve In Franse katholieke kringen is be roering gewekt door de arrestatie van ne 26-jarige seminarist Christian Biot, b<Urï,elt,t het K N P- Hij wordt ervan i,en ""'digd militaire geheimen te heb- AWrin^den. Eind 1957, toen Biot in heeft hii zijn dienstplicht vervulde, Franse instructies van de trekking halaire autoriteiten, die be- treKKing hadden op hersenspoelingen Overvloed aan vrije tijd deed in We zep op de Veluwe vijf jongelui zjcj, aan eensluiten tot een mbrekersbende, d"e de laatste zes maanden ten minste viif- tig inbraken heeft SePl®®Sd. Het aantal is waarschijnlijk veeLfIf Jf' de rijkspolitie te Wezep beeft Uftig ge_ 'egistreerd De jongelui zijn thans op_ gesloten in het huis van bewaring te ZwolIe- u Het eerst kon de politie de hand leg gen op een ongunstig1 bekend staande achttienjarige jongeman. Na zij r hoor werden een 17- en een 16 J S g arresteerd. Nadat deze door d waren gevallen konden ook de overblijvenden, een 19- en een lo-ja s> worden ingerekend. De meesten van hen komen uit goede milieus en zijn nog niet eerder met de politie in aJ*T raking geweest. De ontsporingen schu inen naar de politie aanneemt een gevolg te zijn van ondeugdelijke vrije- tijbesteding. De bende trok er in de avonduren in haar geheel of in twee groepjes op uit. Zij had het voornamelijk op geld voor zien. Doel waren dan meestal kassa's van benzinepompen, garages, winkels en afgelegen café's. In de buurt zijnd Personeel werd weggelokt, waarna een ander lid van de bende toesloeg. Wan neer niemand in de buurt was, werd meestal een ruit ingeslagen en de sloten verbroken. De totale buit is moeilijk vast te stellen. Hij werd voornamelijk in Zwolle, op de kermis en in café's op gemaakt. Bij een inbraak in een garage m Hattem werd bijv. 550 buitge maakt, die in een paar uur werd uit gegeven. Hattem was achtmaal het ar beidsterrein van de bende, Heerde vijf maal en Zwolle een maal. De overige „kraakjes" werden gepleegd in Wezep en Hattemerbroek., Het aantal dodelijke ongevallen op on bewaakte overwegen bedroeg in: 1953 83, 1954 57, 1955 45, 1956 32, 1957 27 1958 40 (t.m. november). en indoctrinatie-cursussen van Algerijn se gevangenen, aan zijn geestelijke overheden bekend gemaakt. Op 23 ja nuari j.l. zijn uittreksels van deze in structies in de pers verschenen. Biot diende in Algerije als luitenant en wegens zijn moedig optreden tegen een bende rebellen is hij op 25 april 1957 bij speciale dagorder geprezen. Bij die gelegenheid was hij zo ernstig gewond geraakt, dat hij niet langer bij de troep kon blijven en overgeplaatst werd naar de psychologische dienst. Daar werd hem een circulaire ter hand gesteld over de psychologische metho den, die op gevangen genomen Moham medanen moesten worden toegepast. De inhoud van deze circulaire kon Biot met zijn geweten niet in overeenstem ming brengen en hij heeft er zijn gees telijke overheden in gekend. Het feit heeft zich een jaar geleden voorgedaan en Biot is er toen disciplinair voor ge straft. Thans is hij, vermoedelijk we gens hetzelfde feit, gearresteerd. planen ten aanzien van een mijnzetel in het Noordwestelijke gedeelte van de Peelhorst. De kolenrijkdom is daar minder groot dan in Limburg. Volgens ir. Hellemans heeft de Nederlandse kolenmijnbouw nog aanzienlijke ont wikkelingsmogelijkheden. Hij zal een sterkere plaats gaan innemen temidden van de andere landen van de E.G.K.S. Ir. A. H. J. van Gogh van de B.P.M. zei dat er op aarde ruim voldoende olie aanwezig is om de huidige en de toe komstige behoeften te kunnen dekken. Nederland is in een gunstige positie met ruwe olie in eigen bodem. De eerste tien, twintig jaren zal de pro duktie van ruwe aardolie in Nederland constant blijven, aldus ir. van Gogh. De verwerkingscapaciteit in Neder land is enkele malen groter dan de ei gen behoefte. De capaciteit zal. na de totstandkoming van de derde raffina derij, nog stijgen. Shell verkoopt in Nederland de meeste benzine en olie. Daarna volgen naar grootte van de ver koop Esso, Caltex, Purfina, B.P. en Gulf. De aardolie speelt in de energie voorziening in Nederland in toenemen de mate een belangrijke rol. aldus ir. van Gogh. Prof. dr. J. F. ten Doesschate, die de plaats van de gasindustrie in de Nederlandse energiehuishouding be sprak, deed de suggestie zich te be zinnen op de vraag of het wellicht aanbeveling verdient een instituut in het leven te roepen dat zich op na tionaal niveau verdiept in de gecom pliceerde problemen waarvoor men zich door de energievoorziening zo wel uit technisch als uit economisch oogpunt ziet gesteld. Prof. ten Doesschate sprak de ver wachting uit dat de rol van het af- standsgas in Nederland nog in beteke nis zal toenemen, door de cokesgas- produktie ten behoeve van de staalbe drijven en de uitbreiding van de raf finaderijcapaciteit. Hij merkte op dat voor de grondstoffen voor de gasfabri- cage een verschuiving optreedt van ko len (in 1950 nog honderd procent) naar raffinaderijprodukten en aardgas (in 1957 tezamen zevenentwintig pro cent van het totaal). Het gas maakte in 1957 netto ongeveer zeven procent uit van het totale Nederlandse ener gieverbruik. Rond tien procent van de naai schatting 10,7 miljard kWh, die in 1958 aan het openbare electriciteitsnet zul len worden afgeleverd, is nodig ter dek king van de verliezen in de netten en de transformatoren der electriciteitsbe- drijven. Vijftig procent wordt opgeno men door industrie en ambacht, onge veer tweeëntwintig procent dient voor licht en huishoudelijk gebruik in de wo ningen, zeven procent wordt gebruikt voor tractiedoeleinden en een procent voor polder, en riooibemaling. De reste rende tien procent dienen voor de open bare verlichting en voor enkele andere groepen ais de grootlichtverbruikers, de grootkeukens en de ziekenhuizen. Dit zei prof. dr. ir. J. C. van Staveren. H\j noemde het aandeel van de elec- triciteit in de totale enegiebehoefte van Nederland niet ongunstig. Een grote moeilijkheid vormt de omstandigheid dat de produktie van electriciteit kost baar moet worden genoemd. Veel be lang moet volgens prof. van Staveren worden gehecht aan de internationale stroomuitwisseling, door middel van koppelnetten met België en Duitsland, die op hun beurt weer zijn verbonden met de koppelnetten van Frankrijk, Zwitserland, Spanje, Italië en Oosten rijk. In 1957 werd tweehonderd miljoen kWh uitgevoerd en honderdachtentwin tig kWh ingevoerd. Zonder veel ophef en zonder supra-nationale organen is hier een stuk Europese integratie tot stand gekomen, dat uitstekend en met zeer geringe kosten werkt en dat vol ledig in de bestaande behoefte voor ziet, aldus prof. van Staveren. Ir. W. A. de Haas, waarnemend di recteur van het Reactor Centrum Ne derland, besprak tenslotte de beteke nis van de atoomkernenergie. Hij gaf aan wat er nog gedaan moet worden op het gebied van de kernenergie in Nederland. Het onderzoek moet worden uitgebouwd alsmede de ontwikkeling en de verdere oriëntering van de Neder landse industrie, teneinde gereed te zijn om zo mogelijk In een industriële com binatie orders op te vangen en deze uit te voeren. Er moet volgens ir. de Haas daarbij ook een zekere activi teit van de industrie zelf uitgaan waar bij het Reactor Centrum Nederland al le steun kan verlenen voor de beoor deling van de vraag wat men op het gebied van de reactorindustrie al of niet in Nederland moet doen. Advertentie Steek een Virginia op, en óók een amerikaan... dat smaakt plezierig samen! En het merkwaardige is: U hoeft er maar één sigaret voor op te steken. De nieuwe, heerlijke Triumph! Niet te scherp, niet te zacht, alle goede eigenschappen van Vir ginia en amerikaan verenigd in één moderne, milde sigaret. Rokers van amerikanen, rokers van Virginia, dames, heren, iederéén.:, vraag de nieuwe Triumph, in het nieuwe, moderne pakje. Een verrassing! TRIUMPH HET MILDE MIDDEN TUSSEN AMERIKAAN EN VIRGINIA „Het N.V.V. draagt geen politieke ver antwoordelijkheid. Maar dat wil geens zins zeggen, dat het niet geïnteresseerd is in de wijze waarop de bestaande kabinetscrisis zal worden opgelost. Het N.V.V. zal tegenover iedere regering, van welke politieke samenstelling dan ook, bereid zijn een constructieve poli tiek te voeren. Deze constructieve poli tiek sluit echter zo nodig scherpe kritiek op het regeringsbeleid niet uit". Aldus sprak vanmorgen op de hoofd- besturenvergadering van het N.V.V. de waarnemend voorzitter, de heer D. Roemers, die voor wat te toekomst betrft alvast verzekerde „dat het wel vanzelf spreekt, dat wij bij de ver dere besprekingen in de Sociaal Eco nomische Raad er nauwkeurig op toe zullen zien, dat bij de oplossing van de bestaande problemen het sociale evenwicht, dat wij als voorwaarde stellen voor onze constructieve mede werking, in acht zal worden genomen. geen enkele medewerking .vorden ver wacht om in de eerstkomende tijd tot huurverhoging te geraken. Ter op lossing van het huurprobleem moet allereerst een drastische verlaging van de bouwkosten aan de orde komen." „Voorts rekenen wij op de totstand koming van de algemene weduwen- en wezenvoorziening", aldus spr. Aan de verwezenlijking van deze voorziening geven wij prioriteit boven de algemene kinderbijslagwet." De heer Roemers drong er tenslotte op aan dat spoedig een wetsontwerp tot herziening van de invaliditeitswet zal worden ingediend en een begin zal worden gemaakt met de bekorting van de arbeidstijd. (Van onze verslaggever) iiiiiiifiimiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiuiiimuiiiiiiiiiiiiimiiiii De Amsterdamse justitie stelt thans een onderzoek in naar de herkomst van twee schilderijen, die door de Amster damse kunstexpert H. zijn erkend als echte El Greco's, voorstellende resp. St.-Franciscus en Christus, maar die bij onderzoek in het laboratorium van het Rijksmuseum vervalsingen bleken te zijn. De schilderijen waren aangeboden aan een Amsterdamse kunstverzame laar voor totaal twee en een halve ton door iemand, die beweerde dat hij de schilderijen heeft geërfd van zijn in de oorlog omgekomen ouders. Toen hij geld nodig had wilde hij ze verkopen en heeft daartoe aan de kunstexpert H. gevraagd of ze echt waren en wat ze waard waren. De kunstexpert heeft een certificaat van echtheid gegeven, waar op ze een Amsterdamse kunstverzame laar te koop zijn aangeboden. Deze laatste vertrouwde de zaak niet en ging naar de justitie, die de schilderijen naar het laboratorium van het Rijks museum liet brengen, waar al dadelijk o.a. door röntgenfoto's kon worden ge constateerd, dat het hier vervalsingen betrof. Een der schilderijen is gedeelte lijk overgeschilderd. De schilderijen zijn thans in het gerechtelijk laborato rium te Den Haag, waar ze zeer nauw keurig worden onderzocht. De politie onderzoekt intussen of de eigenaar van de schilderijen te goeder trouw is. Een drietal Russische geleerden, die de vereniging Nederland-U.S.S.R. voor een bezoek aan Nederland had uitge nodigd, heeft de vereniging telegrafisch medegedeeld helaas van het voorgeno men bezoek te moeten afzien, aange zien de Nederlandse autoriteiten de daarvoor vereiste visa niet hebben wil len verstrekken. De genodigden waren prof. A. A. Michailow, directeur van het astrono misch observatorium te Poelkowo (bij Leningrad), prof. A. I. Nesterow, lid van de academie van medische weten schappen der U.S.S.R. en directeur van het staats-research-instituut voor rheumatiekbestrjjding, en prof. P. I. Lapin, plaatsvervangend directeur van de centrale botanische tuin van de Aca demie, alsmede de voorzitter van de vereniging ter bevordering van de stadsaanplantingen te Moskou. „Dat evenwicht heeft ook een rol ge speeld bij het onderwerp waarop in de Tweede Kamer de politieke bom is gebarsten.' „Immers, aldus de heer Roemers „de indiscussie zijnde belastingmaat regelen hadden de bedoeling de meer draagkrachtigen in de onvermijdelijke lastenverzwaring te doen delen. Terwijl de lastenverzwaring voor de minst draagkrachtigen zonder enige termijn v.'erd opgelegd, werd die voor de meer draagkrachtigen tijdelijk gemaakt. Daar mee werd weliswaar niet voor de eerste I diging, dat de ex- twee jaren, maar we] jn beginsel het positie van Japanse evenwicht in de maatregelen doorbroken. Deze zomer vonden de werkgevers het zelfs oirbaar eenzijdig opheffing van de op hen drukkende lasten te vragen. De ernstige kritiek, die wij daarop hebben uitgeoefend, is tot dusverre onbeant woord gebleven." aldus spr. Van onze Haagse redacteur) Met de aankon- „Wij nemen", zo ging de heer Roemers verder, „dat zo mocht blijken, dat er ruimte in de nationale economie zou zijn voor een loonsverhoging, deze primair zou moeten worden aangewend voor verruiming van de consumptie van de minst draagkrachtigen die de zwaar ste lasten van de bestedingsbeperking hebben moeten dragen. Van ons kan Fviae Hid aeleden lien het Zwitserse vrachtschip „Nyon" op de rotsen van oostelijk Engeland. Ondanks alle pogingen slaande men er niet in het schip los te trekken, waarop besloten werd het achterste deel los te branden en naar een haven te brengen, een karwei, dat door Nederlandse bergers gedaan werd. Het voorschip bleef onaantastbaar op de rotsen.... Onaantastbaar voor de mensen, want de zee wist er wel raad mee, getuige deze foto. kimono's in het Gemeentemuseum te Den Haag een zeer bijzondere ten toonstelling beloof de te worden, blijkt niets teveel gezegd te zijn. De expositie, die woens dag geopend is door de Japanse ambas sadeur in ons land, Z.E. Akira Ohye, toont een rijkdom aan stoffen als men zelden bijeen ziet. De pracht van deze collectie is van dien aard, dat ook degene, die niet op de hoogte is van de geschiedenis der Japanse kleding hetgeen vermoede lijk bij het merendeel der be zoekers het geval zal zijn er on middellijk door ge troffen wordt. Het hoofd van de afdeling Weef sels van het Natio naal Museum te Tokio, de heer To- moyuki Yamanobe, wijst in de catalo gus op de tegen stelling tussen het Europese mannen- costuum en de Ja panse kimono (de kimono is niet een lijke dracht). Het snijden en naaien van een Europees mannencostuum is een in gewikkeld werk, maar als het pak een maal in elkaar zit, trekt men het ook gemakkelijk aan. Bij het Japanse cos- tuum ziet men juist het tegenoverge stelde: snit en makelij zijn zeer eenvou dig, doch het aantrekken is ingewikkeld: het gaat er om het eigen lichaam te wikkelen in een vrijwel rechte lap stof en deze een eesthetische lijn te geven door hem op z'n plaats te houden met een sjerp, die om het middel wordt ge wonden. Van de wijze, waarop de Japanse ki mono gedragen wordt, hangt het af of het effect gracieus, dan wel lomp is. Het dragen van het Japanse costuum is te meer een kunst omdat het niet voorzien is van knopen, haken, gespen e.d., de „musubi" (strik) moet het 'm doen. De kimono is een zomers costuum, maar ze is wijd gesneden en gemak kelijk zodat men zich :s winters tegen de kou kan wapenen door meerdere ki mono's over elkaar te dragen. De mo gelijkheid om tijdelijk .neer dan een kimono te dragen is een van de op vallendste karakteristieken van het Ja- Bruidskostuum, gedragen door H. K. H. Prinses Takamatsu. Een dergelijk feestgewaad kon uit twaalf kinomo's bestaan, die over elkaar werden aangetrokken. specifiek vrouwe- panse kostuum. Op de tentoonstelling kan men het bruidstoilet (twaalf lagen over elkaar) bewonderen van prinses Takamatsu van het keizerlijk hof. De prinses is beschermvrouwe van de ex positie. Er zijn verder costuums van krijgslieden, feestcostuums, -boeren- costuums enz., tezamen een ongemeen fraaie collectie, kleurrijk en getuigend van een verfijnde weeftechniek. De veranderingen, die het Japanse cos tuum in de loop der eeuwen ondergaan heeft, bestaan voornamelijk uit de wijze, aarop de Japanners de buitenlandse mode hebben aangepast aan hun eigen levensstijl en aan de bijkomende om standigheden in de verschillende ge schiedenisperioden. Een Japans gezegde leert, dat de plooi en van een kimono als de roerselen van een ziel zijn. Het zal voor de Neder landse bezoeker van deze expositie we) niet zo eenvoudig zijn direct de roer selen van de Japanse ziel uit de ten toongestelde stukken af te lezen. Dat echter in de Japanse kimono inderdaad „de ziel van het volk" leeft, zoals de ondertitel van de expostie zegt, gaat men bij het bewonderen van deze zeld zame verzameling al spoedig verstaan. Op de eerste verdieping is daar een speelhol gevestigd, welbekend bij de politie, die nochtans nog nimmer zoveel bewijs heeft kunnen verzamelen, dat ze er een inval heeft kunnen doen. Woensdagavond om half twaalf kwa men daar twee mannen binnen: de naar schatting 40-jarige „Dikke Hannes" en de naar schatting 50-jarige „Manke Toon". Zij werden opengedaan door de exploitant van het speelhol, de 34-jarige monteur S„ die naar hij later aan de politie heeft verklaard de man nen niet wilde toelaten omdat hij vroe ger al meer moeilijkheden met hen heeft gehad. In het trapportaal ontstond er ruzie, waarbij een der mannen de mon teur met een stok zou hebben geslagen. De monteur is daarop naar boven ge gaan en heeft uit een kast in zijn wo ning een pistool gehaald, dat hij nog uit de oorlog had overgehouden. Daar mede is nij naar beneden gegaan waar hij door „Dikke Hannes" zou zijn vastge grepen terwijl „Manke Toon" hem op nieuw 'met de stok zou hebben gesla gen. Terwijl de monteur nog op de trap stond is het pistool afgegaan, waar bij „Dikke Hannes" door een kogel in zijn hoofd op slag werd gedood, en „Manke Toon" in zijn hand werd ge troffen. De monteur heeft zelf de poli tie gewaarschuwd. Hij werd gearres teerd en opgesloten. „Manke Toon" is naar het Wiihelminagasthuis ge gaan, waar de kogel uit zijn hand is verwijderd. Hij werd daarna voor ver hoor naar het politiebureau Pieter Aertszstraat gebracht. Het stoffelijk overschot van „Dikke Hannes" is overgebracht naar het Wil helminagasthuis. In het speelhol waren tijdens de nood lottige vechtpartij verschillende man nen en vrouwen om de roulettetafel ge schaard. Waarschijnlijk hebben enkelen van hen nog wel het een en ander ge zien van hetgeen zich heeft afgespeeld op de trap van het huis, zodat de re cherche wellicht nadere getuigenver klaringen kan krijgen. De officieren van justitie mr. W. Ton- ckens, mr. L. van den Berge en mr. H. G. van Everdingen, de rechter-eom- missaris mr. R. de Waard, de hoofd commissaris van politie, de heer H. J. van der Molen en andere politiefunc tionarissen, die eerst op de plaats van de aanslag aan de Kruislaan een onder zoek hadden ingesteld, zijn daarna naar het huis aan de Ruysdaelkade gereden voor een voorlopig onderzoek. Woensdagochtend is in het Amster damse City-theater voor een groot aantal genodigden een reeks recla mefilms vertoond. In een inleiding betoogde een spreker, dat de con tinue vertoning van reclamefilms, dat wil zeggen, de vertoning van een reeks verschillende films over een en hetzelfde artikel, effectiever zou zijn dan vertoning van telkens een film. Het publiek wil, zo luidde het motief, meer dan eens ingelicht worden, voor de „boodschap" overkomt. Dat is nog de vraag, durven wij veronder stellen. Het wil ons voorkomen dat niemand zit te smeken om die bood schap maar dat ze opgedrongen wordt. En deze onmiskenbare reali teit zóu de filmmakers moeten uitno digen, hun entree in de verbeelding van het publiek zo spiritueel moge lijk te maken. Dat doen zij veelal niet, en zeker hebben zij dat niet in City' gedaan, waar we een aantal bij zonder goedkope maaksels hebben gezien, die van een opvallende wan smaak en een gemis aan vakkennis getuigen. Het is niet voldoende om aan een an dere film een aantal opnamen te ont lenen of ze desnoods zelf te maken en dan aan het einde van de anderhalve minuut te concluderen dat men al dat moois uit Rome, Parijs, Brussel slechts waarlijk genieten kan met een bepaal de sigaret, een bepaald soort boter, of het drinken van een glas melk. De grapjes zijn 'oud, dus onoorspronkelijk, en vervelend. Met film heeft het alle maal niets te maken. Al die reclame filmpjes bij elkaar blijven beneden de waarde van één meter Glas van Haan stra. Zijn goede voorbeeld worde ter navolging aanbevolen. Een tweede opmerking betreft het feit dat de ene reeks films voor de televisie (de „tievie") is gemaakt, de andere voor cinemascope. Ware zulks niet te voren medegedeeld, niemand zou het geweten hebben, en ook na de mede deling viel er geen verschil in makelij te bespeuren. Zodat we ons blijven af vragen, waarom die films eigenlijk ver toond zijn. Dbg. Enige inwoners van Druten zijn in be roep gekomen tegen een besluit van ge deputeerde staten van Gelderland, waar bij G. van der Wielen is toegelaten als raadslid, hoewel hij kringhoofd is van de B.B., waaraan Druten belangrijke financiële steun verleent De Kroon heeft dit beroep ongegrond verklaard (Van onze Haagse redactie) Minister Samkalden heeft aan de Tweede Kamer meegedeeld, dat het ambtelijk onderzoek naar de juridische aspecten, verbonden aan de werkstaking, is voltooid. De bewindsman kan echter geen nadere mededelingen doen omdat hij inmiddels aan de koningin ontslag heeft verzocht. Een en ander blijkt uit het antwoord van de minister op vra gen van het Kamerlid, mr. Burger (P.v.d.A.). Woensdag is op 79-jarige leeftijd te Nijmegen overleden de heer A. van Schuylenburch, die van 1923 tot 1956 notaris was te Nijmegen. De heer Schuy lenburch had zitting in de commissie van toezicht op notarissen en kandidaat-no tarissen. Op filantropisch en sociaal te: rein genoot hij grote bekendheid. Zijn stoffelijk overschot zal vrijd worden ter aarde besteld op het r kerkhof te Sittard.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3