Frankrijk voelt iets voor Britse voorstellen Radio en TV EXAMENS FUSIE TUSSEN I. B. T. B. en J. B. B. AFGEWEZEN Slobkousen zoals vroeger i e 3 r» ars X of M T.V. Openhartig onderhoud tussen De Gaulle en Selwyn Lloyd GENIET RUSTIG VAN EEN BORREL In paradepas langs Ulbricht I verhoog uw weerstand Politie zoekt moordenaar via DONDERDAG 18 DECEMBER 1958 PAGINA 9 Europese vrijhandelszone Bemiddeling van Adenauer Nog 1 week De kleine Prins Mr. K. P. van der Mandele ere-doctor Puccini-herdenking Nauwere samenwerking op godsdienstig, cultureel en ontspanningsgebied wenselijk R.-k. boekverkopers vergaderen in Den Bosch Vanavond Andrea Domburg moet rust houden PLEEGZUSTER BLOEDWIJN door AGATHA CHRISTIE M ARKTBERIGHTEN Priemier De Gaulle van Frankrijk en de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, hebben woensdag te Parijs gesproken over de vrijhandels zone. Een Britse woordvoerder zei, dat dit het „openhartigste gesprek over de cri- klaart, dat er van een ruzie tussen Engeland en Frankrijk geen sprake was geweest. „Dit was een ruzie tus sen de zes landen van de Euromarkt en de andere elf. Wij spraken namens de elf. Het was geen Frans-Brits ge schil". Van Franse zijde zijn de berichten tegengesproken, dat Frankrijk niet meer akkoord gaat met de compromisvoor stellen van de zes, die bedoeld zijn om de discriminatie na het in werking treden van de Euromarkt te verzachten. ,Ee zes zullen hun plannen in dit op sis in de vrijhandelszone" tussen ver- zicht uitvoeren, go zei men. tegenwoordigers van Frankrijk en Enge land is geweest. Beide staatslieden zijn van mening dat er geen moeilijkheden zijn, die niet „met goede wil" te over winnen zijn, aldus de woordvoerder. Hij voegde hier nog aan toe, dat er geen sprake is van een topconferentie van de Britse, Franse en Westduitse regeringsleiders. Naar in doorgaans betrouwbare krin gen werd vernomen, heeft premier De Gaulle zich op verzoek van Lloyd bereid verklaard, persoonlijk en met welwillendheid de jongste Britse voor stellen inzake de vrijhandelszone te bekijken. De minister van Economische Zaken van de Duitse Bondsrepubliek, Erhard, beschouwt instelling van een vrijhan delszone als een noodzaak, aldus is te Bonn meegedeeld. Minister Erhard, aldus deze verklaring, streeft er thans naar te verhinderen, dat de economische samenwerking in Eu ropa in gevaar wordt gebracht. Op de vraag of Frankrijks partners in de E.E.G. iets voelen voor het Britse voorste] om de handelsbarrières tussen de zes van de E.E.G. en hun 11 bond genoten in de O.E.E.S. te slechten, werd geantwoord, dat zij dit voorstel op zijn minst genomen beschouwen als een basis voor overleg. De Bondsregering zal het standpunt van Zwitserland bestuderen inzake de verhouding tussen de E.E.G. en de O.E.E.S. Zwitserland is van mening dat eerder aangegane verplichtingen tegen over de O.E.E.S. nagekomen moeten worden als deze in strijd mochten komen met de overeenkomsten inzake de Euro- markt. i'ïaar verluidt heeft de Italiaanse pre mier Fanfani bondskanselier Adenauer voorgesteld te bemiddelen tussen Frank rijk en Engeland. Tot op heden heeft de Westduitse regering weinig enthousiasme getoond zich actief in het geschil te mengen. Voorts zou Adenauer zijn ingelicht om trent de besprekingen die Fanfani in Parijs met Franse. Engelse en Ame rikaanse politici en in het bijzonder met generaal De Gaulle heeft gevoerd. Sir David Eccles, de Britse minister van handel, heeft woensdag te Londen gezegd, dat de Engelse voorstellen in de onderhandelingen voor een Europese vrijshandelszone voor op het elkaar afstemmen van de contingenten „zeer grote bijval" hebben geoogst. Dit niet alleen bij de elf O.E.E.S.-landen maar ook van vele persoonlijkheden en enkele regeringen binnen de zes landen van de Europese gemeenschappelijke markt, zo vertelde hij in het Engelse Lagerhuis Sir David voegde eraan toe dat de voorstellen thans bestudeerd worden en dat, indien zij de volgende maand aan genomen worden, zijns inziens de weg voor hervatting van de onderhandelingen voor veelzijdige en niet-discnmlnerende regelingen tussen de zes E.E.G.-landen en de rest van de O.E.E.S,-landen vrij is. Bij zijn terugkeer in Londen had Eccles naar aanleiding van het in cident in de O.E.E.S.-vergadermg ver- Advertentie dan is het weer KerstfeestNatuur lijk «aalt U voor Uw feestschotel» n&yonnaise in huls. Wilt U vers» <»*ironnalse, let dan op het achter- ®tlket met datumstempel. u iekkere mayonnaise, let dan et vo°retlket, want de fijnste ■Mayonnaise komt van Voorts werd nog meegedeeld, dat er misschien enig misverstand is ontstaan op de O.E.E.S.-bij eenkomst. Minister Couve de Murville heeft zich maandag niet tegen de voorstellen zelf gekant, doch alleen de resolutie ingetrokken, waarin deze voorstellen waren vervat, aldus luidt het. Advertentie Van Nelle bestellen! Advertentie fijn als u iets in huis hebt - Wegens zeer uitnemende verdiensten i; woensdagmiddag, tijdens een plech tige senaatszitting in de aula van de Nederlandsche Economische Hooge- schooi te Botterdam, mr. K. P. van der Mandele, voorzitter van de Rotter damse Kamer van Koophandel en Fa brieken, gepromoveerd tot doctor hono ris causa in de economische weten schappen. De promotie werd door een groot aantal belangstellenden bijge woond, onder wie dr. W. Drees en mr. J. Klaasesz, commissaris van de Ko ningin in Zuid-Holland. Paranimfen wa ren mr. Jacq. Dutilh sr en dr. K. van der Mandele, een zoon van de promo vendus. Na de plechtigheid hield nr. dr. Van der Mandele een receptie, die vele uien in beslag nam. Advertentie Van Nelle bestellen! In plaats van Angela Vercelli zal de Italiaanse zangeres Rosetta Noli de rol van Madame Butterfly, op zondagmid dag 21 december in de Amsterdamse stadsschouwburg, vertolken. De rol van Calaf in de Turandot-voor- stelling op Tweede Kerstdag wordt ge zongen door Aldo Bertocci van het Sca la-theater in Milaan. (Van onze correspondent) Da r.-k. jonge boeren- en tuinders- bond van de A.B.T.B. heeft woensdag tegelijk met de jonge boerinnenbond van die organisatie de jaarvergadering ge houden te Zwolle. Na een gemeenschaps mis in de Onze Lieve Vrouwekerk hielden de beide bonden een eigen huis houdelijke vergadering. In de namiddag volgde een interessante inleiding en dis cussie in een gecombineerde vergade ring over de enquête, die de bonden in de afdelingen hebben gehouden over de onderlinge samenwerking, de verhou ding met de andere jeugd in de pa rochies, het winterprogramma en de lectuur. Zowel in de inleiding van de dioce saan aalmoezenier, pater B. L. J. Stockmann, als ln de discussies tussen de leden en een forum bleek, dat het grote leeftijdsverschil variërend van 16 tot 30 jaar tot bepaalde spannin gen aanleiding geeft in verband met ge wijzigde interessen. Ontvolking van het platteland dwingt vooral de kleinere af delingen vm de bijeenkomsten op andere leest te schoeien. Voor een fusie werd niet gevoeld, omdat deze op grond van de Specifieke verschillen tussen man en vrouw praktisch onmogelijk is. Een nau were samenwerking op godsdienstig, cultureel en ontspanningsgebied zou echter wenselijk zijn. In de huishoudelijke vergadering van de J.B.T.B. heeft de voorzitter, de heer J. B. Bruggink, gewezen op het missie werk, dat in de Afrika-alarm-actie ge stalte heeft gekregen, dat volgens aal moezenier Stockmann geen wedstrijd mag worden om een goed figuur te slaan, doch gedragen moet worden door de liefde tot de evenmens. De vorming van de jonge boer zal mede door de ontvolking van het platteland moeten worden geïntensi veerd, waarbij sport en cultureel, maat schappelijk en politiek inzicht noodzake lijk zijn. Mej. JKm}, van de r.-k. school voor maatschappelijk NY|rk te Enschedé sprak voor de J.B.B. over Onze taak op het platteland, waarbij zij er 0p wees, dat door de gemeenschapszin op het platteland eigenlijk geen standsor ganisatie nodig is, doch dat deze op ma terieel terrein en als hu^ehng tegen de opdringende steden toch zeer goed werk kan verrichten. Verder meende zij, dat de plattelandsdochters zich bij een voorgenomen huwelijk met een ste deling al voordien mentaal op het le ven in de stad moeten voorbereiden, om daarna minder kans te lopen op te leurstellingen. Advertentie Van Nelle bestellen! AMSTERDAM, 17 dec. Kand. psy chologie: mej. Chr. G. E. Tholen (Am sterdam); kand. Frans: mej. M. P. H. Seijffer (Amsterdam); mej. J. A. Mazee (Amsterdam); M. B. Bakker (Amster dam); kand. economie: A. J. C. Kuipers (Amsterdam). Bevorderd tot arts: mevr. S. Snijders-Kirschner, A. G. G. van Gemert, J. M. Kamps, E. J. A. Blom- maert en E. W. Kuypers (Amsterdam). Artsexamen le gedeelte: mej. F. C. Wolff, J. J. Faber, J. W. Merkelbach, J. L. M. Nooren, J. P. Lucas, J. Ro- meijn, P. T. Tjoa, N. I. A. Overweg (Amsterdam); C. Walig (Zaandijk) en J. J. van Monsjou (Santpoort). AMSTERDAM, 17 dec. De heer L. W. Roeland, hoofdassistent aan het natuurkundig laboratorium te Amster dam, is aan Gemeente-universiteit van Amsterdam gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op een proef schrift, getiteld: „Massaverdeling bij splijting, onderzoekingen met een fysi sche meetmethode". Promotor was prof. dr. G. W. Rathenau, hoogleraar in de experimentele natuurkunde en direc teur van het natuurkundig laborato rium. Eveneens tot doctor in de wis- en natuurkunde promoveerde de heer Th. J. Dekker, medewerker aan het mathe matisch centrum te Amsterdam, op een proefschrift, getiteld: „Paradoxical de compositions of sets and spaces" Promo, tor was prof. dr. J. de Groot. GROi INGEN, 17 dec. Op het proef schrift, getiteld: „De invloed van de intrathoracale druk op de wijdte en stromingsweerstand van de luchtwegen bij normale proefpersonen en bij pa tiënten met asthma en emphyseem", is gepromoveerd tot doctor in de genees kunde de heer Dekker, geboren te Bloemendaal. GRONINGEN, 17 dec. Kand. psycho logie: mej. M. 1 Faber Venlo, M. Koopman Klazienaveen, H. W. G. Bol huis Midwolda (Old.), do'ct. rechtsge leerdheid: mej. J. J. H. M. Hanenburg Sneek; kand. econ. wet.: F. A. H. Holt- kamp Haren (Gr.); K. de Jonge, Valther- mon''i, doet. biologie: mej. A. T. Clason Gronigen; L. P. Pijnacker Kollum; doet. scheik.: G. J. Katerberg Hoogeveen; doet. wiskunde: L. R. J. Westermann Gronin gen, kand wis- en natuurkunde (C): H. J. Habing Groningen, idem (F): J. Marrink Groningen, P, J. C. Bloem, Groningen, S. H. Groen Veelerveen., idem (K): J. L. Sikkema Groningen, idem (L): K. C. van der Molen Gro ningen. NIJMEGEN, 17 dec. Kand. Nederl.: J. P. Verhees (Gennep), kand. rechten; mej. H. E. M. C. Verbruggen (Den ïfcfc V** - Dit meisje in de sneeuw in een entourage die Kerstmis en wintersport sug gereert, is compleet in wol gestoken van een blauwe kleur die men in het Engelse powder blue noemt. Daarvan zijn haar muts, haar vest en het schriele rokje. En ook haar wanten en de slobkousen die weer ten tonele zijn verschenen nu de korte rokken de vrouw van knie tot enkel kou doen lijden. Kleurige kousebenen zijn trouwens voor de jeugd ook deze winter weer in de mode. En iedereen wil immers jong zijn! Antoine de Saint- Exupéry, de vlie ger-schrijver die in 1944 boven bezet Frankrijk door de Duitsers werd neer geschoten, schreef kort voor zijn dood „Le petit Prince". Het is het bijzonder fragiele verhaal van een vlieger die, he lemaal alleen, we gens motorstoring een noodlanding moet maken in de Sahara. Tijdens zijn verblijf in die bar re streek hij moet dus zelf zijn motor repareren ontmoet hij dan een merkwaardig jon getje, dat, zoals al spoedig blijkt, van een andere planeet is gekomen. Dat is dan „De kleine Prins", die door de vlieger ook wel „kereltje" wordt genoemd. Deze klei ne Prins doet hem dan het voor grove mensen-oren nogal onwezenlijke verhaal van „thuis" en van de zwerftocht die hij van zijn planeet door het heelal naar onze aarde heeft gemaakt en die allerlei wonder lijke ontmoetingen opleverde. Dit in alle opzichten breekbare, poëti sche en licht-filo- sofische vertelsel nu heeft Kees van Iersel omgewerkt tot een T.V.-kijkspel. En hij heeft het ongetwijfeld met grote eerbied gedaan. Hij hield zich letterlijk aan het gegeven en zoveel mogelijk aan de tekst van het boekje. Dat valt enerzijds te prijzen, maar anderzijds ervoer men duidelijk hoe zeer zulk een „irreëel" verhaal omge zet in letterlijke aanschouwelijkheid aan poëtische intensiteit verliest. En ook hoezeer de lichte conversatie die in het boekje van de Saint-Exupéry heel normaal aandoet zo zij wordt uitge sproken, haast onvermijdelijk wordt tot een onevenredig „dikke" dialoog. Men ontkomt daaraan niet bij een zo letter lijke bewerking. Wat overigens niet wil zeggen, dat wij zo gauw zien hoe Van Iersel het anders had moeten doen. Hoe dat zij. men zag dan gisteren dank zij de V.A.R.A. op het scherm een brok beeld geworden ragfij ne fantasie. En de regie ook van Van Iersel had kennelijk haar best ge daan om ook de geest van het boekje zoveel mogelijk gestalte te geven. Soms slaagde z0 daarin, wij zouden haast Ook de leden van de Nederlandse ^Sen, ondanks haar zeU BüVMr^eld Katholieke Bond van Boekverkopers!1."^ Y®?. h AJLJ} t uftpit hehhen zich thans uitcesnrnken over die van een indringende suggestiviteit was. Andere scènes echter werden van Bosch), J. Th. Versteegen (Renkum), J M. Smit Nijmegen). UTRECHT, 17 dec. Cand. wis- en natuurk. K: C. A. Bastiaansen, Breda; H. J. C. Verhoeven, Breda; W. J. C. Bogaerts, Valkenswaard; mej. C. C. M. Koppen, Deventer; H. G. Ver- schuuren, Stiphout; M. E. H. M. Vossen, Maastricht; J. H. Schuurmans-Stek- hoven, Utrecht. Idem L; A. M. Bouma, Dordrecht; W. A. van Seters, Voorburg; B. G. M. Stoopman, Nijmegen. Idem E: J. Hildebrand, Barneveld; P. F. J. v. d. Most, Woudenberg; B. Willemsen, Putten. Idem F: J. J. Hardon, Zwolle. Idem G: P. J. H. Bennink, Tiel; G. Oskam, De Meern. Idem J: D. Kovacs, Utrecht. Idem A: P. Jonker (cum laude), Rotterdam; H. W. L. Vonken, Nuth (L.); G. G. v. d. Meulen, Bergen op Zoom; J. A. Meijer, Twello. Doet. biologie: mej. J. Boddingius, Hierden, mej. M. G. M. Linthorst, Tilburg. Doet. scheikunde: G.'L. baron van Boetzelaer, Zeist; H. J. Geursen, Tiel; Th. J. H. Geurtz, Arnhem; W. Groenendaal, Zuilen. Cand. rechten: J. A. B. Jongeneel, Utrecht; F. A. W. Sterk, Utrecht; O. P. D. Croiset v. Uchelen, Maarsen; P. Smeets, Roermond; H. H. J. Smit, Utrecht. Doet. geologie: P. Y. Sondaar, Loenen a/d Vecht. Doet. i natuurkunde: P. J. Meeusen, Utrecht; S. A. H. Olij, Groningen; A. Troelstra, Wageningen; P. Ullersma (cum laude), Zeist. Cand. Nederl. lett.: mej. W. M. L. van Beeck, Haarlem. De promotie van de heer P. F. Mijnlieff op 15 de cember j.l. geschiedde cum laude. UTRECHT, 17 dec. Aan de Rijks universiteit te Utrecht is gepromoveerd mr. H. A. Drielsma te Heemstede tot doctor in de rechtsgeleerdheid op een proefschrift getiteld: „De wetsinterpre tatie in het fiscale recht en de rechtsbe scherming van de Nederlandse staats burger". Mr. Drielsma heeft een groot aantal publikaties op het gebied van civielrecht, strafrecht, belastingrecht en rechtshistorie in juridische tijdschriften op zijn naam staan. Hij is hoofdinspec teur der registratie en successie te Haar lem en kandidaat-notaris. Promotor was prof. mr. H. Schuttevaer. Advertentie Van Nelle bestellen! hebben zich thans uitgesproken over het door hun bestuur gevoerde beleid met betrekking tof de aanvrage van het vestigingsbesluit. Ze hebben daar- een ontnuchterende werkelijkheid, die bijna belachelijk aandeed. Wij althans aan met lugemene stemmen hun goed- Rónden niet geloven in het gesprek van keuring gehecht op een druk bezochte ,ujfere, Je T. ,5?? vos' weer duide- vergadering, die woensdagmiddag, te *e letterlijk was uitgebeeld. Den Bosch werd gehouden i Ellen van Hemert speelde de rol van Alvorens de discussie over dit on- --De kleine Prins", zeer expressief en derwerp geopend werd, heeft de voor- met grote overgave weliswaarmaar zij zitter, de heer M. Oomens uit Den iwas naar onze smaak toch te weinig Haag een overzicht gegevên van de „van een andere planeet en te zeer voorgeschiedenis van deze aanvrage, ivan aarde. Kees Brusse was de waaruit bleek dat de katholieke bond vliegenier en hy had hef dus aanzienlijk daarin een belangrijk aandeel heeft gemakkelijker, maar wat hij deed was gehad. Men heeft zich bij de overwe- dan ook voortreffelijk, gingen die tot deze aanvraag geleld i Men zag dus alles bü elkaar een bij hebben, gebaseerd op het algemene i zonder sympathieke en by tijd en wijle kartelgebied van de regering, een be- °°k geslaagde poging tot een verant- leid, dat de mogelijkheid in zich draagt woord, poëtisch T.V.-spel. Dat men met dat het privaatrechtelijk kartel van de helemaal slaagde lag, dunkt ons, aan Vereeniging tot bevordering van de be- i de aard van het exquise gegeven. En langen des boekhandels getroffen zou misschien ook wel aan het al te kramp- worden door een generieke onverbin- achtlge, zij het op zich lofwaardige dendverklaring voor wat betreft de er- streven om de schrijver vooral niet te kenniiigsreglemcnten. In dat geval zou i kort té doen. Maar zijn, waar het de men in een luchtledig komen te ver- j T.V. betreft, ook al dankbaar al is het keren wat de bekwaamheidseisen totmaar voor een vleug echte poëzie, uitoefening van het beroep van boek- j H. Hn. verkoper aangaat. De vestigingsbeschik- king die nu is uitgevaardigd voorkomt j I\ 11T fl PrPIl vonden wij dit deel van het programma zeer aantrekkelijk. Dat kunnen wij stellig niet beweren van het vervolgverhaal van het wolven- jong Mowgli, dat gistermiddag voor lopig het laatste avontuur was. De kin deren vernamen de belevenissen van het wolvenjong van Indra Kamadjojo, die als verteller optrad, terwijl Wim Burger vaardig en met vlugge hand de verschillende figuren tekende. Origineel was het zeker: maar of het tot kin deren. al zijn het de „grotere", spreekt, betwijfelen wij. Zouden hier de stil staande dierentekenlngen bijvoorbeeld niet beter vervangen kunnen worden door spelers of marionetten, die ten minste voor hen: leven? Het is allemaal heel mooi en knap wa* die ijamadjojo presteert, maar volgens ons beter ge schikt voor de volwassenen. A. v. d. S. Wat de TV betreft is de avond TV aan bod. Om te beginnen met Studio B „maandelijkse ontmoeting met takken en zijtakken van kunst uit heden en verleden". Om 20.45 een reportage over de vereniging „Tot heil des volks in de Amsterdamse Jordaan. Tenslotte „Scherzo", het programma met Jelle de Vries. De A.V.R.O. zendt vanavond weer een heel concert van het Concertge bouw-orkest uit. Sena Juriae zingt Richard Strauss en het orkest speelt werken van Berlioz, Hendrik Andries- sen en Franck. In de pauze beant woordt Gerard Walschap de intrigeren de vraag: „Zijn kunstenaars allemaal gek?" Advertentie Van Nelle bestellen! Woensdagmiddag was de televisie deze chaos. De vergadering heeft het bestuur bo- „„„lsua6Uliuuos JLJR. vendien gemachtigd om te bevorderen voor de g°otere kinderen bestemd. De dat het thans bestaande privaatrechte- fjf g verzorgde eerst tien minuten een lyk kartel aan het vestigingsbesluit zal interessant en leerzaam journaal. Hier- worden aangepast. Die aanpassing ziet na kwam de n.C.R.V. met „Wie wil er men met alleen incidenteel-techmsch mijn marmotje zien?", waarin Han Ren- ma^r ?.°k a*s een wijziging van het or- senbrink de door kinderen zelf meege- ganisatieschema van het kartel in zo- brachte diertjes voor de camera bracht, danige zin dat aan alle ook de con- zagen enige fuiven, een haan en fessionele organisaties van boekver- een hennetje, een' fret, hazelwormen en kopers gelyke rechten worden toege- 00fc de marmotjes ontbraken natuurlijk kend. Deze machtiging werd door de j njet. Opvallend was de kennis over vergadering met algemene stemmen op duiven van een jongetje uit Bergen op twee na verleend. 1 - - gp De actrice Andrea Domburg is ziek en zal op doktersadvies enige tijd rust moeten houden. Het gevolg is, dat de toneelgroep „Ensemble" een plaatsver vangster heeft moeten zoeken voor de rol van Katharina, die Andrea Dom burg zou vervullen in „de getemde feeks" van Shakespeare, waarvan op 3 januari a.s. in de Philips schouw burg te Eindhoven de première zal worden gegeven. Haar rol zal thans worden overgeno men door Mies Hagens. Advertentie Van Nelle bestellenl Zoom. Op een prettige en tactische wijze gaf Han Rensenbrink een duide lijke uitleg van het nut en de bijzon derheden van de verschillende diertjes. Ook voor de minder grote kinderen Advertentie mef de ECHTE Uitsluitend bij apothekers en drogisten teaeaa.- - -■ JJ J J J. Nadat de leider van de Oostduitse communistische partij, Walter Ulbricht, in {)ost-Berlijn was teruggekeerd van een zesdaags bezoek aan Polen, sloeg hij êaluerend, met hoedte midden van leden van de jeugdbeweging „Pioniers" een défilé van het Oostduitse Volksleger gade. Bletchley knikte instemmend. „U had de autori teiten er van in kennis moeten stellen," zei hij. „Dai heb ik dan ook gedaan, mijn waarde. Tot vervelends toe heb ik de politie er over lastig ge vallen." Hij schonk zijn glas nog eens vol. „En wat heb ik met al m'n moeite bereikt? Ze waren beleefd, maar lieten me praten. In dit land zijn ze blind en doof. Er was immers geen sprake van een volgende oorlog met Duitsland. Er was vrede in Europa; onze betrekkingen met Duitsland waren uitstekend. Er bestond tussen ons toch alleen maar een natuurlijke harmonie in die tijd? Ik werd beschouwd als iemand, die bij z'n tijd ten ach ter stond, als Oorlogs-maniak; een taaie, oude zee man was ik! Wat had het voor zin om de mensen aan het verstand te brengen, dat de Duitsers bezig waren de sterkste luchtvloot van Europa te bou wen; dat ze maar niet zo'n beetje rondvlogen en het er goed van namen?" Met een plotselinge heftigheid zei Majoor Bletch ley: „En memand geloofde het! Vervloekte stomme lingen! Vrede in onze tijd! In-slaap-wiegerijWat een stel sufferds!" Het gelaat van Haydock was (door ingehouden woé de) nog roder dan gewoonlijk. „Een oorlogsophit ser noemdenze me. Ik behoorde tot het soort, dat een gevaar was voor de vrede. Vrede! Ik, die wist waar het onze vrienden, de moffen, om te doen was. En, knoop het goed in je oren: ze zijn gewend hun voorbereidingen lang te voren te treffen. Ik was er van overtuigd, dat die mijnheer Hahn niet veel goeds in de zin had. Ik vertrouwde zijn bui tenlandse werklui niet. Ik vertrouwde de manier niet, waarop hij z'n geld aan dit zaakje wegsmeet en ik bleef de politie er over lastig vallen." „Dappere kerel," zei Bletchley waarderend. „En ten langen leste," ging de Overste verder, „begonnen m'n woorden indruk te maken. We kre gen hier een nieuwe chef-veldwachter, een oud-mili tair. En die was zo verstandig om naar me te luisteren. Zijn mensen begonnen rond te neuzen. Hahn heeft de plaat gepoetst, dat is vast en zeker. Kneep er handig tussen uit en was op een goede dag verdwenen. Met een machtiging tot huiszoeking door zocht de politie dit huis van onder tot boven. In een safe, die in de eetkamer was ingemetseld, von den ze een ontvang- en zendinstallatie en heel wat be zwarende documenten. Bovendien een flinke benzine opslagplaats onder de garage, grote tanks. Ik kan U wel zeggen, dat ik danig in m'n sas was. De men sen op de club hadden me loorgaans m'n Duitse- spionnencomplex voor de voeten gegooid, maar toen zwegen ze. Het ongeluk van ons, Engelsen, is, dat we zo belachelijk argeloos zijn." „Het is misdadig. Stommelingen zijn we, stomme lingen! Waarom interneren we al die vluchtelingen niet?" Het was Majoor Bletchley's stokpaardje. „Het slot van het verhaal was, dat ik het huis heb gekocht, toen het onder de hamer kwam," vervolg de de Overste, die zich niet van zijn lievelingsver haal liet afbrengen. „Kom mee, dan zal ik het je laten zien, Meadowes." Overste Haydock was zo gelukkig als een kind, dat hij de honneurs kon waarnemen. Hij zwaaide de deur van de safe in de eetkamer open om te laten zien, waar het geheime apparaat was gevon den. Hij nam Tommy mee naar de garage en toon de hem de plaats, waar de grote benzinetanks ver borgen waren geweest. Na een vluchtige blik gesla gen te hebben in de twee voortreffelijk ingerichte badkamers met de speciaal aangebrachte verlich ting en op de verschillende nieuwste snufjes in de keuken, werd Tommy tenslotte langs het steile, in de rots uitgehouwen pad geleid, dat naar de smal le kreek beneden voerde. Onderwijl vertelde overste Haydock hem nog eens uitvoerig, hoe uitermate han dig de gehele aanleg in oorlogstijd voor de vijand zou zijn. Overste Haydock bracht hem in de grot. waar, in het verleden, de smokkelaars hun toevlucht hadden gezocht en waaraan het huis zijn naam dank te, en legde ijverig uit, hoe men dit had kunnen gebruiken. Majoor Bletchley vergezelde de beide mannen niet op hun rondgang, maar bleef rustig op het ter ras zyn borrel drinken. Tommy had uit het verhaal over de met succes bekroonde spionnenjacht van de overste opgemaakt, dat dit 's mans voornaamste onderwerp van gesprek was en dat zijn vrienden het al vele malen hadden moeten aanhoren. Wat Majoor Bletchley zei, toen ze even later naar Sans Souci wandelden, kwam practisch op hetzelfde neer. „Beste Kerel, die Haydock. Hij heeft dat zaakje goed opgeknapt, maar komt er maar niet over uit gepraat. We hebben z'n verhaal al zo vaak ge hoord dat we er beu van zijn. Hij is zo trots op die verzameling trucs als een kat met zeven staarten!" Tommy moest glimlachend erkennen, dat de ver gelijking niet te gezocht was Toen kwam het gesprei: op de oneerlijke koerier, die Majoor Bletchley in 1923 eigenhandig ontmas kerd had. Tommy kon zijn eigen gedachten de vrije loop laten en onderbrak die zo nu dan door vrien delijk en belangstellend op te merken: „Is het heus?" of: „Hét is toch niet waar?" Of: „Neen, maar dat is toch wel buitengewoon," wat als aanmoediging voor Majoor Bletchley al voldoende was. Meer dan ooit besefte Tommy thans, dat de ster vende Farquhar op het goede spoor was geweest toen hij Sans Souci had genoemd. Hier, op de een zame en afgelegen plek, waren de voorbereidingen al lang te voren getroffen. De komst van Hahn. de Duitser, met z'n uitgebreide installaties, toonde dui delijk genoeg aan, dat men juist dit gedeelte van de kust had uitgezocht als verzamelplaats en brandpunt van vijandelijke werkzaamheid. En het was Juist deze toeleg, die door de niet verwachte activiteit van de achterdochtige over ste Haydock was verijdeld. De eerste ronde was door Engeland gewonnen. Maar. veronderstel nu eens, dat „Smokkelaars Welvaren" alleen maar de eerste voorpost van een samengestelder aanvalsplan was? Want, „Smokkelaars Welvaren" had nu wel z'n verbindingen met de zee en zijn strand al leen maar toegankelijk langs het pad, dat van de rots naar omlaag voerde en om zo te zien pas te het prachtig in het plan, maar het was tenslot te slechts een deel van het geheel. (Wordt vervolgd (Van onze T.V.-redacteur) Na afloop van de opvoering van „De kleine Prins" gisteravond voor de T.V. verscheen op het scherm „een extra politiebericht" van het departement van justitie. Het deed daarbij een be roep op de kijkers vooral op die ln de buurt van Arnhem behulpzaam te zijn bij de opsporing van de man, die op 2 augustus j.l. in Ede de alleen wonende 76-jarige K. V. gruwelijk ver moordde. Er werden enige foto's ver toond van het huis van de vermoor de en van het slachtoffer zelve. Ook werd door een commentator een beloning van 1000 in het vooruitzicht gesteld voor degene, die aanwijzingen zal geven, die tot de aanhouding van de dader leiden. KAASMARKT WOERDEN, 17 dec. Aanvoer 44 partijen. Notering: le kW. f 2.20—2.30, extra kw. f 2.35. VEILING TIEL, 17 dec. Kesp. a-sort., 1» en 2e soort. Appelen: Bellefleur Engel»» 1126, 5.516, 48; idem Brabantse 7—19, 4—7; Benderzoet enkele 11—18, 2.510; Diikmanszoet 1218, 7.511; Goudreinette 7.522, 714, 410; Glorie van Holland 20—24. 12—16. 6—10: Golden Delicious 3554. 2244, 516; Groninger Kroon 20—22, 16—18 4.5—8.5; Jasappel 11—14; Jonathan 13—32 6—24 4—9; Laxton Superbe 1627, 413; Lombarts Calville 21—32, 16—20. 4—9: Pomme Rosa 23—25, 14—16, 4.5—8.5; Sterappel 17—34. 2—12; Kroet per 100 kilo 310—450, zoet 100110, rood 100. Peren: Brederode 1315, 5—13: Conference 3653 2734, 14—25; Zwijndr. Wijnpeer 1721, 314; Gieser Wilde man 1620, 412; Sint Remy 3—9; Winterjan 11—13, 3.5—8.5; IJsbout 6.59, 3—8.5; Peren Kroet per 100 kilo 100. Alles in centen per kilo, tenzij anders vermeld. Advertentie Van Nelle bestellenl VENLING VENLO, 17 dec. Andijvie A 5366. Bloemkool A 7088. B 5166, C 38. Rode kool 18.80, Witte kool 14.90, Savoye kool A 9—14. Sprultkool A 55—72, Boeren kool 711. Knorselderie A 1628, B 615. Peen. rode: Breekpeen A 10, B 6—9.30, C 6—9.60. Prei A 13—20. E 10—11. Schorsene ren A 51—58, B 44—49, C 14—19. Sla, kas A 17.80—28.80. B 5—14.90. Stoofsla 16—32. To maten per bak A 8.509.40, B 7.80—9.40, C 6.90—8.30, CC 2.80—3.00. Witlof AI 85, AH 7076, BI 84, B II 69—76. Alles in guldens per 100 kg/stuks/bos. Appelen: Jonathan H 80 31, 75 32. 70 29—30, 65 25. 60 10—11, 55 6. K grof 8—10, KI 6. Boskoop: H 80 26, 75 19, 65 13, 55 9, K grof 15—16, KI 9, KII 6. Kroet I 6. Alles per 100 kg. VEILING POELDIJK, 17 dec. Sla A f 19.50—26.60, A 2 f 13 00—16.00, B f 13.50— 17.00, B 2 f 7.00—9.00, C f 4.00—7.00, alles per 100 stuks. Aanvoer «la 44.000 rtuk». Druiven: Golden Champion f 3.10. Alicante f 1.95. idem 2 f 1.65, idem afwijkend f 1.15, Appelen 17 cent. Andijvie 4359 cent, Stoof sla 1730 cent, Prei 1314 cent, Waspeen 15 cent, Boerenkool 48 cent. Spruiten 35 38 cent. alles per kg. Selderie f 4.759.00, Peterselie f 2.00—3.25, per 100 bos. Knol- selderie f 6.00—8.50 per 100 stuks. KOFFIETER3I1JNMARKT AMSTERDAM, 17 dec. Stemming: prijshoudend. Omzet: nihil. Noteringen: dec. 172—175 (172175), mrt. 159(4—162 (159—1603,i), mei 150—152 (149—151). juli 144—145 (143—145(4), sept. 136—137(4 (136—137). Advertentie Van Nelle bestellenl

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 9