Noodverband OPLOSSING VAN DE CRISIS IN HET ZICHT Waarschijnlijk tijdelijk een rechts rompkabinet Gevormd met ministers van katholieken en protestants- christelijken huize Na Kamerontbinding op 11 maart verkiezingen Daders van gruwelijke moordaanslag in de hoofdstad gearresteerd Snel ingrijpen van de politie verrast beide misdadigers Bejaarde boer overvallen Elizabeth" Russische records geslagen V.S. brengen een 4-tons raket in baan rond aarde Atlas maakt zijn ronde in 100 minuten „Treslong"- Hillegom Cynisch verhaal van de overval LEVENSDUUR VAN TWINTIG DAGEN VOORSPELD Khroesjtsjev noemt Mao een reactionair Twaalf gezinnen vluchten voor ontploffings gevaar Het weer. Kerstlicht over twee werelden Kerstgeschenken MORRIS beforej/w faff/ Ontslag voor socialisten kerstboom oproept. De twee daders van de moordaanslag op de twintigjarige slagersknecht Gerrit Pfrommer uit Harderwijk, die nog steeds in levensgevaar verkeert, zijn gearresteerd. Het zijn een vijfentwintigjarige chauffeurs, bijgenaamd „Rooie Henk" en een drieëntwintigjarige monteur, beiden uit Amsterdam. Zij hebben de slagerszoon willen vermoorden om zijn geld te kunnen stelen, dat hij bij zich had. De mon teur heeft bekend, de chauffeur niet. Gemaskerde mannen met 3000 gulden verdwenen SCHOONHEIDSPREPARATEN LOTIONS - PARFUMS PARFUMERIE Een intercontinentale raket van het type Atlas, die de Amerikaanse luchtmacht vanmorgen in alle vroegte op de basis Cape Canaveral in Florida heeft gelanceerd, is volgens een mededeling van het Witte Huis in een baan rondom de aarde gekomen. De raket weegt bijna vier ton, namelijk tussen de 3.825 en 3.915 kilo, dat is bijna vier keer zoveel als het zwaarste projectiel dat Rusland ooit gelanceerd heeft, de derde Spoetnik, die iets meer dan een ton weegt. SFEER EN GEZELLIGHEID KERSTDINER-DANSANT Monteur vrij ernstig gewond Het weer in Europa Rusland helpt satelliet- landen aan kunstmaan NOORSE TRUIEN/SOKKEN Veel wind VRIJDAG 19 DECEMBER 1958 82ste JAARGANG No. 30093 (Van onze parlementaire redacteur) Het begint erop te lijken, dat de informateur, prof. L. Beel, een Historische ro] gaat vervullen in de Nederlandse politiek. De oud-minister, thans lid van de Raad van State, die steeds de indruk Heeft gewekt zo vast in de samenwerking tussen socialisten en K.V.P. te geloven, dat hij geen andere politiek mogelijk achtte, heeft met de leidende politici van rechts thans het roer omgegooid. Hij heeft donderdag na langdurige onderhandelingen meegeholpen tot het bereiken van een oplossing uit de huidige crisis, die zal neerkomen op een tijdelijk rechts kabinet. Het kan een aanloop worden tot een definitieve rechtse regering, die in maart kan ontstaan, wanneer uit de verkiezingen blijkt, dat dit de wil zou zijn van de meerderheid van het Nederlandse volk. Het kabinet dat onder supervisie van prof. Beel waarschijnlijk vandaag definitief gereed komt, zal alleen bestaan uit ministers van katholieken en protestants-christelijken huize. Het is bovendien een rompkabinet en tijde lijk, dit betekent echter niet dat het ook het stempel „demissionair" krijgt. In dat geval zou het geen enkele zaak van enige politieke betekenis kun nen behandelen. Zo'n kabinet zou ook niet het minste gezag kunnen krij gen. Een tijdelijk kabinet heeft wel een noodkarakter, waardoor het de allermoeilijkste zaken uit de weg kan gaan, maar het is de bedoeling dat het zelf de begrotingsbehandeling en enkele belangrijke wetsontwerpen lal voortzetten. Minister-president zal zonder enige twijfel mr. A. A. M. Struycken wor den Men kan van hem, hoewel hu in de afgelopen jaren nog weinig ec- taculaire successen heeft bereikt, een goede leiding verwachten. Mr. Struycken is in het parlement geen groot redenaar, integendeel, maar hij zal vooral onder de huidige omstan digheden een goed regent kunnen zijn. Informateur prof. Beel heeft uit tVn besprekingen met de ministers van het nog bestaande kabinet-Drees de conclusie getrokken, dat de socialisten maar beter nu hun ontslag kunnen krij gen, zoals zjj de kon.ngin trouwens heb ben verzocht. Daarna kunnen hun niet- socialistische ambtgenoten, al of niet aangevuld met een of twee figuren voor de zwaarste departementen (socia- le zaken en justitie), die openvallen, als tijdelijk rechts rompkabinet verder regeren. Vandaag kan verwacht worden dat rof. Beel met zijn eindrapport gereed _;omt. Wanneer deze opzet gelukt, is dit ongetwijfeld een succes voor hem. De verwachtingen waren uiterst pessimistisch. Donderdag stond de thermometer op het Binnenhof, waar zelden zoveel over staatskunde en po- litiek is gesproken, weer op „beter weer". In het gebouw van de Tweede ,wue<r waren de socialisten met hun Tw-t ,s büeen. in het „Torentje" van VnnHiO J werd tijdens de lunch met Daar ^«gewerkt. K-vfeeb,ben de fractieleiders va." de CHU en de AR met hun ministers m de werkkamer van de vi- ce-minister-president mr. Struycken ve- le uren doorgebracht Prof Oud wis niet aanwezig. Hy 4 p/efst°^ed^ wanneer er Kamerontbinding is eeweest waarbij hij op verkiezingswinst hoopt. ■llllllllllllllllllllllllllllUHHIlilllllHlliiii,,,,!!,,!,,!!,,,,,,,,,,,!, Prof. dr. Beel schijnt erin geslaagd te zijn een noodverband aan te leg gen, waardoor het leven van de na de botsing overgebleven romp van het kabinet wordt gerekt tot aan de ko mende kamerontbinding met de daar op volgende verkiezingen. Hat zou in drukwekkender geweest zyn, indien de grote parlementaire meerderheid die niet onder het Caudijnse juk van de P.v.d.Adoor wilde, zich ook tot een positieve constructieve politiek had kunnen verenigen om zodoende een solide basis te vormen voor een sta biele regering. Dat dit niet het geval is moet natuurlijk voor een goed deel worden toegeschreven aan het feit, dat de V.V.D. haar bruikbaar geble ken kruit voor de komende verkiezin gen droog wenst te houden. De be reikte noodoplossing is waarschijnlijk de enig mogelijke geweest en daar hebben wij vrede mee te nemen. Wij gaan een gespannen en spannende po litieke tijd tegemoet, waarin de P.v.d. A., die zichzelf uit de regeringszaken heeft uitgeschakeld, zich in eenzijdige verkiezingspropaganda niet onbetuigd zal laten. De confessionele partijen, die de ruggegraat vormen van het tijdelijke noodkabinet, zullen de nog resterende tijd voor de verkiezingen met grote zelfbeheersing en overtuigingskracht dienen te benutten om het Nederland se volk duidelijk te maken, dat de christelijke beginselen de beste waar borgen bieden voor een rechtvaardi ge sociale en economische politiek, die met het oog op het algemene be lang ieder het zijne doet toekomen. Van een vooruitstrevendheid en pro gressiviteit, verstaan in de zin, die de P.v.d.A. en het N.V.V daaraan wensen te hechten, gunnen wij deze beide gaarne het monopolie, omdat zij ge- inspireer d worden door een te eenzij dige behartiging van een groepsbelang. De christelijke visie dient soepeler en ruimer te zijn. D Kamers zullen op termijn worden ontbonden. Over 83 dagen, dat zal zijn op 11 maart, kunnen er dan verkiezin gen worden gehouden. Kamerontbinding is eigenlijk een in 1848 aan de Koning toegekend recht om het parlement, wanneer het de Kroon geheel zou weerstreven, tot de orde te roepen. Die betekenis is echter reeds lang vervallen. Het is enige ma len in onze parlementaire geschiedenis toegepast wanneer er een groot conflict ontstond tussen parlement ener- en ka binet anderzijds. Thans wordt het als staatkundig novum toegepast, omdat er geen andere oplossing mogelijk is, wil men weer tot enigszins draaglijke verhoudingen tussen de partijen ko men. Staatsrechtsgeleerden staan zelf te kijken van de mogelijkheden die hun wetenschap voor de praktijk kan ople veren. Om vijf uur donderdagmiddag heeft Pfof. Beel in het kabinet van de konin- fp" aan de Korte Vijverberg H.M. opge- medegedeeld dat nu ook de vnnrt1 j n die zicb n°g opstapelden nel U,,e„ vorming van dit rechtse kabi- o-ir,' oplossing naderen. De konin- hnize wiarn^ n?et de prinsessen naar ken om °---D!epenheim vertrok' 'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiinnTiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiuiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiii verjaardag te vieren van Op de Glienick-brug te Potsdam, welke de grens vormt tussen Oost- en West- Duitsland, is een grote kerstboom geplaatst, waarvan de lichtjes zijn te zien aan beide zijden van het ijzeren gordijn. Op de voorgrond van deze foto zien we het sombere silhouet van een grensbewaker, dat moeilijk past in de sfeer, welke de aiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiitiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiriiimiiiimiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii (Van onze verslaggever) werd donderdagmorgen in de stille, dood lopende Schagerlaan teruggevonden, vlak bij de plaats, waar het misdrijf is gepleegd. De wagen zat vol bloed maar ook vol vingerafdrukken. En mede dank zij de vele aanwijzingen, die de Amsterdamse politie intussen had ont vangen. kon zij al spoedig achterhalen wie de daders waren. Donderdagmiddag om vijf uur besloot zij toe te slaan. Een klein legertje politieagenten en rechercheurs alle rechercheurs van het bureau Linnaeusstraat te Amster dam waren bij de opsporing ingescha keld trok naar de woning van een van de daders in de Campanulastraat in Amsterdam-noord. Het huis, een hoekhuis, werd aan alle kanten afgezet om op alle gebeurtenissen voorbereid Hte zijn, maar die voorzorgsmaatregelen bleken overbodig. Want uit de brieven bus van het huis hing een touwtje •*- dat de buitendeur gemakkelijk kon worden geopend en toen de politie de huiskamer binnenstapte vond zij daar de twee volkomen verraste daders. Zij werden terstond gearresteerd en zon der verzet naai het politiebureau over gebracht. Een der daders had intussen nog in de tuin achter het huis de plek aangewezen, waar de revolver, maarmee op Gerrit P'rnmmer was geschoten, was begraven. Het bleek een onbekend soort revolver te zijn. De politie nam ook nog eén koffer met kleren uit de woning mede en heeft de volkstuintjes in de buurt afgezocht, maar geen be zwarende dingen meer kunnen vinden. In de huiskamer van het huis bevond zich ook een jonge vrouw die eveneens werd gearresteerd omdat uit allerlei aanwijzingen, welke de politie had ont vangen, was gebleken dat er ook een vrouw in het spel zou zijn. Maar de gearresteerde vrouw bleek met de zaak mets te maken te hebben en is direct vrijgelaten. Op het politiebureau heeft de mon teur vrij snel een bekentenis afgelegd. Cynisch merkte hij op: „pech gehad" en vertelde zonder omwegen het' gru welijke verhaal van de moordaanslag. Hij en zijn vriend, de chauffeur, waren al geruime tijd werkloos. De monteur is getrouwd en zijn vrouw woont in Donderdagavond heeft de Amsterdamse politie de daders van de moordaanslag Duisburg. Hij heeft haar verlaten maar op de slagerszoon Gerrit Pfrommer uit Harderwijk gepleegd op de Kruislaan bezoekt haar toch nog vrij dikwijls. De in Amsterdam gearresteerd. Op een persconferentie toonde inspecteur Sanders chauffeur vergezelde hem dan. De iaat- de revolver, waarmee de aanslag gepleegd is. ste bezit een revolver en had die on- prinses Armgard. Vandaag zouden de ministers mr. J. Luns en jr. C. Staf die met de nachttrein uit Parijs in Den Haag zouden aanko men op het ministerie van binnenlandse zaken met de plannen in kennis wor den gebracht. Na hun fiat zou het eind rapport vanmiddag aan de koningin worden uitgebracht. Het thans te vormen rechtse kabi net wordt eerst na de verkiezingen de missionair, omdat dan in ieder geval, met de verkiezingsuitslag als basis, een geheel nieuwe voltallige regering mi t worden gevormd. Het noodkabinet zou mogelijk nog wel enige maanden na de verkiezingen als demissionair kabinet moeten aanblijven. Dit zal afhangen van de duur van de kabinetsformatie. Over deze zaak blijft men vooralsnog pessimistisch. Politieke aardverschui vingen zijn door verkiezingen in Ne derland nog nooit tot stand gebracht. De politieke partijen hebben door dit alles nog slechts enkele maanden de tijd om de kiezers in het gehele land te overtuigen van het belang van de stem die zij in maart gaan uitbrengen. (Vervolg op pagina 11) De auto, welke Gerrit Pfrommer in Ermelo had gehuurd en waarmede hij naar Amsterdam was gereden om zijn meisje in Amstelveen op te zoeken, (Van onze correspondent) In de nacht van woensdag op donder dag zijn twee gemaskerde mannen de woning van de alleenwonende 78-jarige boer W. Lodewijks aan de Schelmse- weg te Arnhem binnengedrongen. In de slaapkamer wekten zij de oude man en sommeerden hem hun zijn geld te geven. Toen de heer Lodewijks weiger de, grepen zij hem en sloegen erop los. Gedwongen door hun overmacht gaf de heer Lodewijks hun daarop al het geld mee dat hij in huis had, een bedrag van drieduizend gulden, waarna de in dringers zich verwijderden. De heer Lodewijks, die enkele schrammen en builen had opgelopen, snelde naar een buurman, die een paar honderd meter verder woont. Deze waarschuwde de politie. Van de daders ontbreekt nog elk spoor. Advertetüie VOOR DE MODERNE VROUW in iedere prijsklasse Zandvoortselaan 75 Heemstede Telefoon 36827 Ruime vrije parkeergelegenheid De auto waarin zich het drama van de moordaanslag te Amsterdam heeft afge speeld. De wagen werd woensdagmiddag door de politie gevonden. langs eens aan de monteur getoond. Toen was bij hen het plan gerijpt een overval te plegen teneinde aan geld te komen. In de nacht van dinsdag op woensdag hebben zij eerst in Amsterdam rondge zwalkt. Zij besloten toen naar Duitsland te gaan. Al liftend kwamen zij woens dagmiddag in Apeldoorn. Zij konden geen verdere lift krijgen zodat zij be sloten in Apeldoorn te overnachten bij het Leger des Heils. Dat nam hen ech ter niet op en daarom wilden zij naar Amsterdam terugliften. Vervolg op pagina 3) De Russische premier, Khroesjtsjev, heeft de afgetreden president van Chi na, Mao Tse Toeng, een „reactionair" genoemd, tijdens een recent gesprek met een in Moskou op bezoek zijnde Amerikaan, aldus heeft volgens U.P.I. de National Broadcasting Company gis teravond verteld. De NBC zei verno men te hebben dat Khroesjtsjev Mao aan de kaak heeft gesteld wegens diens bemoeienissen met de communes in China. Khroesjtsjev heeft aan de bezoeker verteld dat de communes in Rusland een mislukking waren geble ken en opgeheven waren. De Democra tische senator Hubert Humphrey heeft onlangs Rusland bezocht en toen met Khroesjtsjev gesproken. Verenigde Staten De Belgische de legatie die te Washington onderhande lingen heeft gevoerd over een nieuwe luchtlijn /an de maatschappij „Sabe na" op Chicago en de Amerikaanse westkust, heeft geen succes gehad. De onderhandelingen zijn geëindigd zonder dat het Belgische verzoek werd ingewil ligd Advertentie in ZATERDAG en ZONDAG: DINER-DANSANT-MENU 6.- Reserveer tijdig voor 22.50 p. c. Groot internat, artistenprogramma Inl. en reserv. 0 2520 - 5347 iiiilllliilillllillllilillllillliilllilllllllllllililliiiillllllllllilliillll Donderdagmiddag hebben in de Hud- sonstraat te Rotterdam twaalf gezinnen in allerijl hun woningen moeten verla ten, wegens het gevaar voor een ont ploffing in een naburig bedrijf. Geluk kig is het zover niet gekomen, wel werd een monteur vrij ernstig gewond en brandde een machinekamer geheel uit. Het gebeurde bij de zeevishandel van D. Kamman, waar de 28-jarige mon teur G. Vrooman in de koelinrichting een reparatie verrichtte. Hij deed dit met een soldeerbout, die verbonden was met een fles propaangas. Vermoe delijk hebben er een paar kronkels in de verbindingsslang gezeten, waardoor deze is gaan lekken met het gevolg, dat het uitstromende gas vlam vat te en de machinekamer in brand ge raakte. De monteur moest met brandwonden aan handen en gezicht naar het zieken huis Coolsingel worden vervoerd. De brandweer kon wel de ontploffing voor komen maar niet verhinderen, dat de machinekamer geheel uitbrandde. De gevluchte gezinnen konden na een uur hun woning weer betreden. Station Helsinki atoeKftoiin Oslo Lo* den Amsterdan Brussel Luxemburg Partis Nice Be- 'tin Frankfurt München Zünch .enève Locarno Wenen -insbruck Rome Ajaccio Weei geheel bew. onbewolkt onbewolkt zwaar bew. regen regen regen geheel bew. regen onbewolkt geheel bew. licht bew. zwaar bew. geheel bew. regen mist licht bew. half bew. geheel bew. max temp gisterer 1 -5 -13 -1 7 9 6 11 8 4 1 1 -2 2 0 -2 8 11 oeersj afgel 24 uui 3 0 0 8 0.4 1 3 0 10 0 0.5 0 0 0 0.1 0 0 1 0 Op het ogenblik van de lancering woog de Atlas, een driemotorige raket, 109.800 kilo. Twee van de motoren wer den afgeworpen, nadat zij waren uitge werkt. De derde motor wentelt in de raket mee om de aarde. De Atlas heeft twee motoren met een stuwdruk van 75.000 kilo en een met een stuwdruk van 30.000 kilo. Gewoonlijk worden bij de start de drie motoren tegelijkertijd aangezet. In een verklaring van president Eisenhower wordt gezegd, dat het Amerikaanse succes een „duidelijke stap voorwaarts in ruimte-operaties" is. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van defensie heeft verklaard, dat volgens de eerste ge gevens de nieuwe kunst-satelliet elke 100 minuten een baan om de aarde beschrijft met als hoogste punt 920 mfll en laagste punt 115 mijl. Ver wacht wordt dat de kunstmaan „on geveer twintig dagen" in de baan zal blijven. De satelliet bevat oen speciaal com municatiemiddel waarmee instructies van de aarde worden ontvangen en ge gevens op een voorafbepaalde tijd en plaats worden teruggezonden naar de aarde. De Atlas heeft een snelheid be reikt van 27.359 km per uur. De satelliet zal niet boven Russisch gebied kom n. Hij zal niet noordelijker of zuidelijker dan 32 graden van de evenaar komen. Het is de eerste maal, dat het be sturingsstelsel van de Atlas met grote nauwkeurigheid heeft gefunctioneerd. Het doel van de proef was de lan- ceringsmogelijkheden en -techniek van de Atlas te beproeven. De lancering is onder meer dan nor male geheimhouding geschied. De luchtmacht had tevoren meegedeeld, dat dit de jongste van een serie proe ven in een vergevorderd stadium van onderzoek en ontwikkeling der Atlas wapens was. Op het ogenblik van het afschieten was onofficieel aangenomen, dat het de bedoeling was de raket, die een neuskegel met een zilveren punt heeft, een afstand van acht duizend km over de Atlantische Oceaan te laten af leggen. De gebruikte Atlas is in hoofdzaak van het type dat in de afgelopen maan den met succes is beproefd voor ope rationele doelen en dat een afstand van meer dan 9.600 kilometer aflegde. De nieuwe satelliet zal signalen op 107,97 en 107,94 megacycles uitzenden. Het zal ook mogelijk zijn de satel liet te „ondervragen", nadat hij onge veer twintig uur in de lucht is ge weest. Hierbij wordt gebruik gemaakt van een speciaal communicatiestelsel dat een bandopnemer omvat welke zowel radiosignalen als gesproken woorden kan ontvangen en naar de aarde terugzenden wanneer van de grond af een signaal wordt gegeven. Het hoofddoel van het experiment, zo zeiden functionarissen van het minis terie van defensie, is de satelliet aen heruitzendingsstation voor radiosig- nalen te maken. Men wilde niet de frequenties vaarop dit stelsel uit zendt, bekend maken. Het tijdschrift „Missiles and Rockets" meldt dat men verwacht, dat de Sov jet-Unie de andere communistische lan den zal helpen bij het lanceren van kunstmanen. Deze landen zouden om streeks midden 1959 pogingen hiertoe willen ondernemen. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 Verwachting tot zaterdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Veranderlijke bewolking met nu en dan regen. Matige tot krachtige, tijdelijk harde zuidelijke wind. Aan houdend zacht. Zon: 8.45-16.30. Maan: 13.33-2.43. BUREAU SMEDESTRAAT S HAA?.L^ Telefoon. Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 P°s g,r°14^®° Bllkant Beverwijk Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en en. leeuweriklaan 30 Olrecti*: J- w Boerrigter en Mr. W A M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- loogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week. I 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.50 uur 's avonds tel. 21544

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1