CAiphonsisip voor grammofoonplateii) COGNAC B. en W. vrezen, dat er te veel personeel werkt bij Volks kredietbank in Haarlem Jungham Kruiswoordraadsel Voor Haringbuys wordt nog eens naar ander plaatsje gezocht Overval op boer berecht ONDERGRONDSE KRUISING VAN WESTELIJKE RANDWEG MET JULIANALAAN Motie met algemene stemmen door de raad aangenomen I. KAN Juwelier - Horloger Fa, MATHOT V.S.O.P. JUNGHANS-HORLOGES 't SILVER STOEPKE OVERHEMDEN ERIC DE NOOR GEMEENTERAAD BLOEMENDAAL VRIJDAG 19 DECEMBER 1958 PAGINA 2 KRUISWEG» HAARLEM TELEFOON 11552 S Uitslagen Jubileum- kadertoernooi D.E.S. Burgerlijke Stand Heemstede FINE CHAMPAGNE Tegen verdachten drie jaar geëist Haringbuys Bloemendaal wil Onzeker HORLOGES Luchtbrug kwam later Méér dan 50 soorten TROUW- en VERLOVINGSRINGEN Barfeljorisstr. 2, fel. 13004, Haarlem Collége Bourguignon G. TORDOIR, PLEIT- REDENAAR VOOR DE WIJN Oplossing kruiswoordraadsel van donderdag Derde bijeenkomst van jeugdraad Evert Castelein spreekt over dansen Anegang 17 Haarlem BEDKRUIKEN ELEKTR. KUSSENS EN DEKENS Weihnachts-Oratorium door Haarlems Gemengd Koor Voor uw schoonheidsbehandeling thuis Uw schoonheidsbehandelfng thuis 1 23 De Piet loert om zich heen alsof hij er op hoopt dat er hulp zal komen. Maar er is zoveel rumoer in Tanachs burcht, dat waarschijnlijk niemand het kraken van de vernielde deur gemerkt heeft. „Fergus' ker ker!" snauwt Svein terwijl hjj de hulpeloze Piet dooreen schudt. „Heb je goed gehoord? Fergus' kerker. Een twee drie mars." Hij zet de kleine don kere krijger onzacht terug op de vloer en grijpt hem in de nek. „En wee je brokkelige gebeente als je ons in de maling probeert te nemen! De Piet heeft waarlijk geen keuze en aan zijn gezichtsuitdrukking is duidelijk te zien, dat hij dat ook terdege beseft. „Hierheen," wijst hjj met een spichtige vinger en zo snel mogelijk volgen de twee drieste indringers hun gids door de nauwe kronkelige gangen van de burcht. Dan houdt Eric ineens de pas in en luistert scherp. De doffe toon van een hoorn dringt flauw tot hem door. Ze blazen alarm; dan heeft men hun verdwijning dus bemerkt. „Denk er om, makkertje, dat je je gemak houdt, hoor," gromt Svein dreigend terwijl hij de Piet nog eens extra stevig vastgrijpt. „Wat moeten we nu, Noorman? Nu hebben we straks Fergus wel, maar er uit kunnen we met meer." De Piet grinnikt zacht. „Waar bevindt zich Fergus?" bijt Svein de man toe. „Boven in de toren, helemaal bovenin," is het spottende antwoord. Een zacht gerucht treft Erics oor en lenig glipt hij langs de anderen heen om het volgend moment verschrikt terug te wijken. Voor hem op de trap is een krijger verschenen, die nu aarzelend stil staat en luistert. flNE CHAMPAGNE COGNAC De uitslag van het jubileum-kader- toernooi van DES luidt: Steffers 300 68 10 25 6.80 De Kleine 400 400 10 259 40.00 Haberer 350 350 11 134 31.82 Broerse 450 349 11 211 31.73 Lamers 450 450 8 129 56.25 Dickmann 300 201 8 81 25.12 De Kleine 400 390 19 68 20.52 Doves 350 350 19 80 18.42 GEBOREN: d.v. G. de Muijnck en P. M. E. van Tilborg; z.v. J. Tromp en D. O. Turner: z.v. J. van der Raad en A. J. van Egdom. ONDERTROUWD: C. W. M. van Deursen en G. J. Floris; R. J. Nieke en H. H. M. Wesselingh; R. M. Brug man en C. M. Meijer; P. Wagenmakers en H. L. J. Blikslager. GETROUWD: H. J. M. Völker en A. M. Campfens; F. H. C. Middeldorp en O. M. Andrews; F. H. Janssen van Raay en A. D. de Kloet. OVERLEDEND. J. Alders-Mulder, 90 jr.; P. Sonneveld, 91 jr.; M. M. Ce- njjn-Bouwer. 73 jr.; B. D. Ochse, 66 jr.; A. B. Hayes, 70 jr. Advertentie De beste cognac-districten zijn de Grande en de Petite Champagne. Alleen cognac uit deze gebieden en voor minstens di helft uit de Grande Champagne afkom stig, mag zich volgens de franse wet Fine Champagne noemen. Rémy Martin maakt uitsluitend Fine Champagne in één enkele kwaliteit: V.S.O.P. Vraag daarom Rémy Martin din kunt U er te allen tijde verzekerd van zijn volmaakte Cognac te krijgen. Het voorstel van Burgemeester en Wethouders van Bloemendaal, de deel neming aan de gemeenschappelijke re geling van de Volkskredietbank voor Haarlem en omstreken opnieuw te ver lengen onder voorwaarde, dat vóór 1 De officier van justitie bjj de Haar lemse rechtbank mr. G. W. F. van der Valk Bouman heeft een gevangenis straf van 3 jaar met aftrek van het voorarrest geëist tegen een 22-jarige machinist en een 31-jarige hotelbedien de, die ervan worden verdacht in de nacht van 22 september van dit jaar een roofoverval te hebben gepleegd op de 58-jarige landbouwer M. G. Breure aan de Hoofdweg onder de Lynden in Haarlemmermeer. Het lag in de bedoe ling van de verdachten zich meester te maken van het geld van de landbou wer. De verdachten, die elkaar regelma tig ontmoetten in de hal van het Cen traal Station in Amsterdam, hadden geld nodig en daar zij de landbouwer kenden, besloten zij bjj hem een in braak te plegen. Met een schroeven draaier gewapend, begaf het tweetal zich naar de woning van de heer Breu re. Aanvankelijk zou de inbraak een dag tevoren worden gepleegd, maar omdat de machinist geen geld had voor de bus, werd ze uitgesteld totdat hjj een gulden had geleend. Met de schroevendraaier werd een raam geforceerd. Omdat de brandkast, waarin zich het geld moest bevinden, op slot was, ging de machinist op zoek naar de kleren van de heer Breure, waarin een sleutel moest zitten. Toen hjj in de slaapkamer van de heer Breu re kwam, werd deze wakker en zou hebben geroepen: „Wat moet dat daar". De machinist zou daarop heb ben geantwoord: „We komme je geld halen". De landbouwer trok het licht aan. maar onmiddellijk sprong de in breker op het bed en trok het licht uit. De heer Breure stak zijn hand onder zfln kussen. Daar wist hij een bel, die de familie Dekker, die op het erf woonde, zou waarschuwen. De aanval ler meende echter, dat er een wapen onder het kussen lag, knelde het hoofd van de landbouwer in zijn arm en gaf hem een paar klappen. „Ik weet niet precies meer wat er gebeurd is, maar wel staat mij bij dat de ander riep: „Sla hem maar bewus teloos". Die bel is mijn geluk ge weest." De inbrekers werden bij hun werk gestoord, omdat de heer Arie Dekker het erf oprende om hulp te bie den. De aanvallers vertrokken spoor slags door een raam. Op de IJpont in Amsterdam heeft de machinist, wiens kleren onder de modder zaten en wiens overhemd met bloed bevlekt was, zich schoongewassen. Enkele weken voordat de overval gepleegd werd, had hij de gevangenis verlaten. Uitspraak 29 december. april 1959 een efficiency-onderzoek wordt ingesteld, gaf tijdens de gister middag gehouden raadsvergadering aanleiding tot uitvoerige gedachtenwis- selingen. al werd het tenslotte zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De heer VAN DER LAAN (WD) twij felde zonder meer aan het nut van volkskredietbanken. Hij meende ook, dat er geen banken van lening meer zouden zijn, hoewel hem reeds aan stonds bij interrupties duidelijk moest worden, dat hij dwaalde. De volkskre dietbanken zouden, evenals de banken van lening, zichzelf overleefd hebben. Hij meende, dat de raad het voorge stelde efficiency-onderzoek niet zou aangaan. Daarmede dient de raad van beheer van de Volkskredietbank zich bezig te houden. „Geen efficiency-onder zoek, maar efficiency bij de bank zelf", zo riep de heer van der Laan uit. Wethouder WILDT MEYBOOM (WD) bestreed ten stelligste, dat volkskredietbanken zouden kwijnen. Er worden ook Bloemendalers geholpen. De laatste tijd zijn de aanvragen en de verstrekte kredieten juist sterk toege nomen en het deed de wethouder genoe gen geconstateerd te hebben, dat de bank die kredieten bijna zonder risico's te nemen kan verstrekken. Het uit geleende geld wordt zeker niet be steed aan grillen of aan luxe, zoals te levisie-toestellen, maar voorziet al tijd in een dringende behoefte. De kwestie van de efficiency leek de wethouder echter zeer belangrijk. Er moet onderzocht worden, of de tegen woordige personeelsbezetting wel nood zakelijk is. B. en W. kunnen niet aan de indruk ontkomen, dat de administra tie van de Volkskredietbank te zwaar bezet is. Objectieve buitenstaanders zullen hier een onderzoek instellen. Een der Haarlemse wethouders had de heer Wildt Meyboom reeds te verstaan gege ven. dat er gerust het mes in de per soneelsbezetting van de Volkskrediet bank gezet kon worden. Mevrouw FAHRENFORT-MEUFFELS (WD) vroeg tijdens de raadsver gadering, of er voor de Haringbuys, die gesloopt moet worden ten behoeve van de verkeersverbetering aan de Vier sprong in Aerdenhout nergens een an der plaatsje in de gemeente te vinden is. Zij kreeg van wethouder HYSZELER (PC) en van de VOORZITTER de toe zegging, dat men de zaak met alle ple zier ijog eens wil bekijken, maar dat Unaniem heeft de gemeenteraad van Bloemendaal gistermiddag een motie aangenomen, waarbij burgemeester en wethouders uitgenodigd worden ter ken nis van Gedeputeerde Staten te bren gen, dat het gemeentebestuur van Bloe mendaal er de voorkeur aan geeft, dat bij de aanleg van de provinciale weg Zijlweg-Heussensstraat de kruising daarvan met de Julianalaan niet als een viaduct (zoals de provinciale wa terstaat voorgesteld heeft), maar „on dergronds" wordt aangelegd. De snel- verkeersweg zou dus, ten opzichte van de Julianalaan, dieper, nu een „kuip" moeten komen. Van de kruising met de Julianalaan met de toekomstige weg Zijlweg-Heus sensstraat staat al vast, dat die onge lijkvloers moet worden. Zeer onlangs heeft de steSebouwkundige adviseur van het Bloemendaalse gemeentebe stuur, jhr. ir. J. de Ranitz te Rotter dam, desgevraagd een plan gemaakt voor de kruising op een wijze, die aan de belangen van de buurtbewoners zoveel mogelijk tegemoetkomt. Zoals bekend verzet men zich daar tegen de gedach te van de provinciale waterstaat, de kruising als een soort viaduct aan te leggen. De provinciale weg zou dan bij de Julianalaan over een soort luchtbrug op pilaren voeren, die waarschijnlijk ook nog een onderdoorgang voor de Oranje-Nassaulaan biedt, maar het woongenot in de Waldeck-Pyrmontlaan en de Willem de Zwijgerlaan uiteraard in ernstige mate aantast. Het nieuwe plan van ir. De Ranitz is in een vrij laat stadium van deze kwes tie ingediend. Verschillende raadsleden merkten dat tijdens de gistermiddag gehouden vergadering op. Het is het tweede plan, dat de Rotterdamse ste- debouwkundige gemaakt heeft in op dracht van het Bloemendaalse gemeen tebestuur als de van die zijde wenselijk geachte tegenhanger van hetgeèn de provincie vastgesteld heeft. Ir. De Ra nitz heeft destijds ook een voor het Bloemendaalse natuurschoon en karak ter gunstiger geachte oplossing ontwor pen van het vraagstuk van de randwe gen om Haarlem. De gistermiddag door de Bloemen daalse raad aanvaarde motie houdt ten nauwste verband met het plan-de Ra nitz II. Met nadruk wordt gesteld, dat ook de kruisingen van de beide parallel lanen, de Oranje-Nassaulaan en de Prins Mauritslaan, van de Julianalaan vrije kruisingen c.q. uitmondingen moe ten hebben, omdat anders het buurtver keer en het kleinere doorgaande ver keer bij de Julianalaan in een soort van fuik gedreven zouden moeten worden. Op dat punt zouden, naar de burge meester, dr. D. H. Peereboom Voller, meende zes verschillende verkeersstro men samenkomen. De provinciale waterstaat heeft des tijds met het Bloemendaalse gemeente bestuur besprekingen gevoerd over de uitvoering van de kruising en daarbij ook opgemerkt, dat die als een „kuip", dan wel ais een „luchtbrug" zou kun nen worden uitgevoerd. Aan de laatste oplossing gaf waterstaat de voorkeur. Volgens de burgemeester zou alleen het plan voor de „luchtbrug" volledig uit gewerkt zjjn. Hij merkte echter ook op, dat de hele wegaanleg eigenlijk buiten de gemeente om gaat. Of het thans ge komen „kuip-plan" van ir. de Banitz kans maakt of niet, is volkomen onze ker. De gemeente heeft van meet af aan niet veel invloed uit kunnen oefe nen in deze kwestie, die haar bewo ners echter wel raakt. Gelukkig is des tijds wel het Bloemendaalse voorstel voor een ongelijkvloerse kruising over genomen door de provincie. Op „Bloemenheuvel" zal 8 januari een onteigeningszitting gehouden worden. Omdat bij de onteigening veel gemeentegrond betrokken is, is de gemeente daar een zeer belangrij ke partij en Bloemendaal zal er stel lig niet nalaten zijn standpunt naar voren te brengen. De gemeente heeft reeds advies gevraagd aan een in ont- eigenings- en schadeprocedures zeer ervaren advocaat in Amsterdam. Advertentie verkrijgbaar bij: De kleine zaak, met de grootste keuze Grote Houtstraat 49 Haarlem Telefoon 20049 wat er tot nu toe al aan stappen on dernomen is tot niets heeft geleid. Her plaatsing elders zou zeer kostbaar zijn. Mevrouw Fahrenfort vroeg ook, wat er waar is van de geruchten, dat het Kennemer Lyceum en het Jac. P. Thys- selyceum een fusie aan zouden willen gaan. Zo ja, wat gebeurt er dan met het gebouw van Elswout, waarin het Jac. P. Thysselyceum gehuisvest is?, wilde de spreekster weten. Wethouder NOLTE deelde mede, dat haar van een fusie niets bekend is. De VOORZITTER gaf te kennen, dat hij als Elswout leeg zou komen er zeker geen nieuw bejaardentehuis of iets dergelijks in zou willen heb ben. Hij zou de voorkeur geven aan een museum-dependance, een kunst nijverheidsinrichting of een voornaam conferentieoord. Maar of het gebouw werkelijk leeg komt leek hem op kor te termijn niet waarschijnlijk. Advertentie dankbare geschenken voor dames en heren in velerlei uit voeringen. reeds vanaf f36.50 (heren) en f 48.50 (dames) Bij Uw horloger-juwclier „Maar", aldus de burgemeester, „de vraag is, of dat allés ook maar één potloodstreep aan het plan kan veranderen." Met klem zal in ieder geval worden gepleit voor schadeloos stelling wegens het derven van woon genot. Verschillende sprekers vulden de woorden van de burgemeester min of meer aan. De heer DE JONG SCHOU WENBURG (P.C.) bijvoorbeeld, hoopte, dat G.S. het plan-de Ranitz II serieus zullen onderzoeken. Hjj wees er op, dat het niet goed is zich alleen in deze kwestie op de kosten blind te staren. De volksgezondheid en de estetica spe len er evenzeer een rol. De heer VLIEGEN (P.v.d.A.) vond het wel belangrijk, in verband met de bezwaren, die vóór de goedkeuring van de provinciale weg konden worden in gebracht door belanghebbenden, of men van het begin af wist, hoe de onge lijkvloerse kruising moest worden uit gevoerd. In verband met de mate van schade van de omwonenden leek hem dat een punt, dat niet verwaarloosd had mogen worden. De VOORZITTER her innerde er toen aan, dat de gedachten destijds ook uitgingen naar een „kuip" en dat het „luchtbrug-plan" pas later geopperd is. De heer TIRION (V.V.D.) vroeg zich af, of het buurtverkeer wanneer er een luchtbrug komen moet geen onderdoor gangen bij de Prins Hehdriklaan en de Oranje-Nassaulaan kan krijgen, die des noods iets lager zijn dan het Wegen Verkeers Reglement voorschrijft. Tot slot gaf de heer KAPTEYN (P.v.d.A.) enkele psychologische raadgevingen aan B. en W. ten behoeve van de stap pen, die het college bij ambtelijke in stanties zal ondernemen. Advertentie In een sprankelend betoog heeft de heer G. Tordoir, de tachtigjarige voor zitter van de Stichting Wijnpropaganda gisteravond onder auspiciën van het Collége Bourguignon voor leden van de r.k.-Studentenvereniging „Sanctus Ba- vo" en voor een aantal genodigden in het sociëteitsgebouw „De Waag" gecau- seerd over de wijn en in het bijzonder over de Franse wijn. Het onderwerp bleek een liefde van de heer Tordoir te zijn, want het beeld dat hij schilder de van deze godendrank, koesterde hij met lieve, zachte woorden, terwijl hij de natuurlijke vijand van de mens, het water, met bulderende stem hekelde. De heer Tordoir was begonnen met een nogal formele uiteenzetting over de Champagne. De echte, wel te verstaan. In een later, lyrischer stadium sprak hij over drie koningen van de Franse wijn: Champagne, Bordeaux en Bour gogne. Hij doorreeg zijn betoog met een onvoorstelbare hoeveelheid anecdotes en boeide zijn gehoor tot de laatste mi nuut. President K. Groote, die hem eer der op de avond tijdens een intiem sou per een hoge onderscheiding van het Collége Bourguignon had uitgereikt, dankte de heer Tordoir in een langza merhand bijzonder welluidend Frans en met een accolade. De vergadering was het daarmee blijkens het opklate- rende applaus, van harte mee eens. Het Membre d' honneur van het College, de heer Ockhuysen, had gezorgd, dat de Vin getast kon worden. Hetgeen tot diep in de nacht geschiedde. Horizontaal: 1. eiland i.d. Ind. archipel; 5. telwoord; 9. kindergroet; 11. plaats o.d. Veluwe; 13. hoefdier; 15. hennep braak; 17. cijferopgave; 19. pers. voor- naamw.; 20. deel v.d. bijbel (afk.); 21. jong mens; 23. herrie; 25. voorzetsel; 2". laboratorium instrument; 28. bloem; 29. datum; 32. bevestiging; 33. dieren geluid; 35. plaats in N. Frankrijk; 36. pers. voornw.; 38. bijvoegsels (Lat.); 41. zangnoot; 42. vragend voornaamw.; 44. gewicht (afk.); 46. getij; 47. toe gankelijk; 49. schijnsel, weerschijn; 50. papegaai; 53. meisjesnaam; 55. deel; 57. uurwerk; 58. voegwoord; 60. goud (Fr.); 61. bij huis behorende grond; 63. land in Europa; 65. vreemde munt; 67. enige; 70. eenh. v. kracht (afk.); 71. keurig; 72. waterroofdier. Verticaal: 1. adellijke titel; 2. visgerei; 3. insecten; 4. deel v.d. dag (afk.); 5. inhoudsmaat (afk.); 6. godheid; 7. ru moer, herrie; 8. getroffene; 9. voor zetsel; lO.op de wijze van; 12. samen gesteld geheel; 14. groot water; 16. pop in uitstalkast; 18. vreemde munt; 22. lidwoord; 24. rang i.h. leger; 27. piloot; 30. houding; 31. herkauwer; 34. meisjes naam; 35. rondhout; 37. dunne; 38. als eerder (afk.); 39. de dato (afk.); 40. grondig, solide; 42. wereldoorlog (afk.); 43. dierengeluid; 45. beweegt labiel; 48. lange dunne draad; 51. ijzerhoudende aarde; 52. godsdienst (afk.);-54. geen eer; 56. deel v.h. hoofd; 59. hoge berg; 62. sprookjesfiguur; 64. klein beetje; 66. pers. voornaamw.; 68. openbaar ver voerbedrijf (afk.); 69. en omgekeerd (afk.). Horizontaal: 1. bromtol - pst; 2. borrel - dito; 3. cel - lijk - net; 4. redekunde; 5. slaag - naald; 6. contrast - p.e.; 7. Eos - abt - bal; 8. p.s. - KFC - vent; 9. oliebol; 10. endosseren; 11. roest - keten. Verticaal: 1. B.B.C. - scepter; 2. roer loos - no; 3. Orléa' - ode; 4. mr. - dat - klos; 5. telegrafist; 6. olijk - abces; 7. kunst - bek; 8. nat - vore; 9. pinda - belet; 10. steelpan - N.E.; 11. tot - delta. Ih het patronaatsgebouw te Lisst vond donderdag de derde cyclusavond plaats, welke was georganiseerd doof de interparochiële jeugdraad in samen werking met de culturele dienst van de interdiocesane jongerenorganisaties. De avond werd geopend door de voorzitter der jeugdraad, broeder Richarius, die de aanwezigen hartelijk welkom heette in het bijzonder dansleraar Evert Cas telein, en zijn assistenten. Vanavond „de dans" op het programma en hier over liet de heer Castelein zijn licht schenen. Hjj ging eerst in op de moeilijkheden tussen de jongeren en hun ouders als het op dansen aankwam. De ouders zeggen altijd „vroeger was het zus en zo", doch de jongeren van tegenwoor dig zijn er niet minder goed of slechter om. De houding in de balzaal geeft iets van het karakter weer. Jonge mensen, die het aankijken waard zijn, gaan nia't met een sigaret in de mond een dame vragen. De innerlijke beschaafdheid is van grote waarde. Van de sfeer in een balzaal hangt ook veel af. De heer Castelein ging in op de ma nier van dansen en de wijze van optre den tussen dames en heren. De dansen, welke gedemonstreerd werden waren een Engelse wals, Cubaanse rumba en tango. Advertentie brengen wij in een groot assortiment, o.a. POPLIN, Sanfor 8.90 NO-IRON, niet strijken v.a. 12.90 TON SUR TON kleur op kleur v.a. 16.90 DASSEN v.a. 2.95 SOKKEN v.a. 2.95 Wol en Nylon Advertentie WARMOESSTRAAT 20, - TEL. 11990 Op Tweede Kerstdag, 's middags om half drie, geeft het Haarlems Gemengd Koor onder leiding van Jan Booda in de gemeentelijke Concertzaal een uit voering van het Weihnachts-Oratorium van J. S. Bach. Aan dit concert werken mee Elisa beth Lugt, sopraan, Annie Hermes, alt, Han Le Fèvre, tenor en Hermann Schey, bas. De begeleiding is in han den van het Noordhollands Philharmo- nisch Orkest, terwijl Klaas Bolt de or- geelpartfl verzorgt. Advertentie HORMOONCRÈME Nu kan elke vrouw zichzelf een schoonheids behandeling geven. Er is nu Endocil Hormoon- crème. Een geheel nieuwe, wetenschappelijke dag- en nachtcrème, die uw huid weer glad en veerkrachtig maakt Perzik-zacht en met een tedere, levendige gloed I Neem voortaan Endocil Hormooncrème voor uw schoonheidsbehandeling thuis. Alleen Endocil Hormooncrème geeft u binnen enkele weken de bekoorlijkheid terug van uw eerste jeugd... Endocil Hormooncrème werkt ,en Keter! Endocil Hormooncrème geeft uw to.d een na- tuurlijke schoonheidsbeha" 8 pnkkelt de huidcellen tot snellere en n'euw leven. Met als natuurlijk resultaat, een gave, zacht* gezonde huid.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2