Mgr. J. P. Huibers consacreert Haarlems 10de parochiekerk Indrukwekkende en luisterrijke plechtigheid in oud-Schoten Kwekers kunnen hun positie handhaven 1 A. Rood over het probleem der volkshuisvesting in Haarlem Haarlem A. van Wingerde beëdigd als gemeentesecretaris Stille Armen NAAIMACHINES ONDER SCHUTSE VAN PETRUS EN PAULUS aff v. Empelen Arbeidende bevolking wil niet in hoge flatgebouwen opgestapeld worden Afscheid van Th. M. Schelling BREI WOL K.V.O.B. BIJEEN TE HAARLEM VERGADERING „ST.-BAVO-OOST" NECCHI RAAD HEEMSTEDE VRIJDAG 19 DECEMBER 1958 PAGINA 5 Sacraal en boeiend vertoon OJ'/din d Gratis patroon en onderricht. Tempeliersstraat 68 Eerste steenlegging bij Hogerveka-complex in Sinnevelt «fames heren PARAPLU I ES SCHOTH Burgerlijke Stand Haarlem De consecratie Kerstactie-avond van het Vrouwengilde kerststukjes. mmmmmmm I v<v fes VOOR ÜW KERSTTAFEL Films Toneel Muziek Diversen T entoonstellingen KUIPERS, Kleine Houfstr. 112 Haarlem Telefoon 11142 Puzzletocht H.R.B. Nu tot en met 81 december! Bij aankoop van een „INDUS" horloge een kalender met 12 Zwitserse landschappen cadeau! Tentoonstelling van Kunst zij ons Doel St.-Adelbertvereniging Prof. Teilegen over het vraagstuk der verzuiling Nog veel woningnood in Haarlemmermeer Begroting 1959 vastgesteld PERSIANER MANTELS KAMPERMAN EEN RENAULT „VIER" of RENAULT DAUPHINE. GARAGE DEN HOUT Beurs van Amsterdam Beurs van New York Een langdurige maar indrukwekkende plechtigheid is het geworden, tijdens welke Haarlems bisschop, mgr. J. P. Huibers, gisteravond de tiende parochiekerk van Haarlem plechtig consacreerde. Vermoeiend voor de hoogbejaarde maar vitale bisschop en vol ongedachte symbolische pracht voor de vele genodigden en parochianen werd deze kerkconsecratie een luisterrijk en liturgisch feest, waaraan iedereen grote vreugde beleefde. De parochianen van het uiterste noorden van de stad, wonend in het nog jeugdige Oud-Schoten, kunnen trots zijn op hun fonkelende kerk, waarvan zij nu bezit hebben genomen of nog zullen nemen. Gisterochtend hebben zij afscheid kunnen nemen van het inmiddels vertrouwd geworden noodkerkje, dat nu een schuur lijkt in de schaduw van de nieuwe, volwaardige kerk. Ruim vijf jaar geleden werd kapelaan A. S. van Rijn uit Rotterdam, die tevo ren reeds acht jaar werkzaam was ge weest in de Haarlemse parochie van Sint Jan, benoemd tot kapelaan aan de parochie van Onze Lieve Vrouw van Zeven Smarten en Sint Bavo te Haar lem met de opdracht de stichting van een nieuwe parochie voor te bereiden in het noordelijker gedeelte van de stad. Een half jaar later volgde zijn of ficiële - benoeming tot pastoor en werd de noodkerk aan de Geuzevespersstraat ingezegend. Het zou echter vier jaar duren, eer de eerste steen gelegd werd van de door ir. H. Nefkens uit Rotter dam ontworpen kerk. Die steenlegging geschiedde, tijdens het meest barre weer, dat men zich maar kan indenken in februari van dit jaar door mgr. Hui bers. Sedertdien is er hard gewerkt door mannen van aannemer Ebbing en onder het toe- en alziend oog van de heer Portegies. Pastoor Van Rijn, die inmiddels assistentie had gekregen van twee kapelaans, zag zfln kerk met de dag groeien, zodat de streefdatum nog vóór Kerstmis de consecratie be reikt kon worden. Voor de bisschop was het plezierig,*dat hij zijn woord gestand kon doen door de consecratie zelf te verrichten. Gisteravond was het dan zover Reeds vroeg begonnen de plechtighe den, die in den beginne uitsluitend een priesterlijke aangelegenheid wa ren. Tegen half zeven haddden zich talrijke belangstellenden voor de aan de heiligen Petrus en Paulus toege wijde kerk verzameld; toen onder het meerstemmig gelui der klokken mgr. Huibers met zijn assistenten het kerkplein optrokken in een processie waarin relieken van de Martelaren van Gorcum en van Sint Jeroen wer- Advertentie Vanmorgen heeft de voorzitter van de Pensioenraad, de heer A. J. r. Kos ter uit Den Haag, op mm of meer plechtige wijze een herdenkingssteen gemetseld in een van de woningen van een complex van 178 flatwoningen, die de Bouw- en Exploitatiemij. >'"°g veka" op de hoek van de Delftlaan en de Mr. Jan Gerritszlaan te Haarlem bouwt voor de Pensioenraad in Den Haag en de Rijkspostspaarbank in Am sterdam. „Mogen de bewoners van de ze woningen straks hier hun geluk vin- ?i'n. en mogen zij er in vrijheid leven." fi<uaideze zegenwens besloot hij het of- gedeelte van de plechtigheid, die lemse w5te^voond o m- door de Haar- p, ^.tl,ouders J. A. Schippers en verschillende hoofden Rrnvn ên irn ?e architecten ir. W. de Bruyn en ir. j. Vlaming. De heer Koster metselde de erote herdenkingssteen onder het deskundig toezicht van de arbeiders, die tot de conclusie kwamen dat hij het keurig deed, maar dat hp, op tariefloon wer kend, beslist niet aan zijn trekken zou komen. De heer Koster richtte zich bii de plechtigheid in het bijzonder tot de arbeiders op het werk en hjj prees hun vakbekwaamheid en verzocht hun, hun kennis en liefde in dit werk te leggen, opdat de huizen bewoonbaar zouden zijn. Als herinnering aan deze gebeur tenis kreeg de heer Koster uit handen van directeur S. Veldkamp van Hoger- veka een zilveren troffel met inscriptie aangeboden. Advertentie Or. Houtstraat 47 - KsL 18036 Haarlem BEVALLEN van een ZOON: H. W. Lammertsma-van Loon; H. M. Mossel veld-den Ridder; J. M. R. Luijting-Rous. sel; I. A. M. Kroon-Braam; G. Gran- dia-Hinfelaar; M. Nijkamp-Grevink; H. M. den Braber-van Zomeren; H. A. I. M. Gieles-Cleiren. BEVALLEN van een DOCHTER: N. Terlouw-Iburg; J. W. Conroy-Reijn- houdt; P. van Genderen-Duijs. d. GEHUWD: F. W. Th. M. Cramer en D. Erkelens; J. van Lunenburg en C. M. S. van Rooijen; J, F. Bos en J. Ka- les: R. Lenaarts en A. J. van der Wart; J. Vente en A. L. Tuppe; R. Remmé en J. J. Koster. OVERLEDENK. J. Kolusniewski, 65 jr., v.d. Hulststraat; H. Kooistra, 58 j., Middenlaan; H. Rensenbrink-Letter, 74 jr., SchoterbospleinW. Brouwer- Kaars, 48 j., Rijnstraat; J. M. Verwet), 91 j., Lorentzplein. den meegedragen. De bisschop zalf de de kerkdeuren aan de buitenzijde en daarna geschiedde de plechtige in trede in de kerk. Met assistentie van de kapelaans E. R. C. M. Klaver en J. L. van Kesteren van de Zeven Smarten-parochie en priesters verrichtte mgr. Huibers de andere gewijde handelingen; die zich voornamelijk rond het altaar concen treerden; een sacraal en boeiend ver toon, dat de aanwezigen, die de plechtig heid op de voet volgden, kennis deed nemen van de ware betekenis en de wondere symboliek, welke daaraan verbonden zijn. Na de rondgang door de kerk, waarbij de muren gezalfd werden en de twaalf-apostelen-kruisjes getooid werden met een brandende kaars en een krans, volgden nog enkele wijdingen. Daarmede was de feitelijke consecratie gedaan en droeg pastoor A. S. van Rijn een plechtige H. Mis op, geassisteerd door zijn twee kapelaans, J. H. Willems en C. Verberne. Vele priesters, onder wie Deken W. N. Zijlstra, woonden het H. Misoffer bij. Opvallend daarbij was de Franciscaan se belangstelling, die niet alleen ver klaard werd uit de familie-relaties van de pastoor. Het feit, dat de An- tonius-parochie die van Petrus en Pau lus heeft geadopteerd, zegt in dit ver band nog meer. Pastoor K. J. Noten boom van de adoptie-parochie en pas toor A. P. van Eeden van de Moeder parochie fungeerden als troondiaken van de bisschop. De jongens en heren van de paro chiële schola waren gestoken in wat op vallende witte monniksgewaden, com pleet met koord. Voor wat de jongens betreft zou hier de omschrijving „aller liefst" kunnen gelden, voor de heren hebben wij nog geen afdoende aandui ding kunnen vinden. Begeleid door de heer F. van Doorn aan het orgeKtje) en onder leiding van de heer J. van Wieringen verzorgden zjj de grego riaanse gezangen op ingetogen en voor treffelijke wijze. Na het evangelie sprak mgr. Huibers de aanwezigen toe en feliciteerde hij de pastoor, diens kapelaans én alle paro chianen met huil „schone en vorstelijke kerk", die voldoet aan een grote be hoefte. De bisschop zette uiteen, hoe Christus zijn leven op wonderlijke wijze na zijn dood op aarde heeft voortgezet. Hij wees er tenslotte op, hoe de conse cratie van de kerk geen voleinding be tekent maar juist een begin. De bis schop sprak de wens uit, dat het paro chieleven onder de schutse van de hei ligen Petrus en Paulus zou bloeien. Na de plechtigheid was er nog een samenkomst voor de genodigden, onder wie zich Haarlems burgemeester, mr. O. P. F. M. Cremers, en ds. Kroon, Ned. Hervormd predikant, bevonden alsmede afgevaardigden van het Wijk- comité „Oud-Schoten". Bij de consecra tie zelf merkten wij nog verschillende hoofdambtenaren op van gemeentelij ke diensten. Gisteravond heeft het r.-k. Vrou wengilde zijn traditionele voorberei ding op het Kerstfeest gevierd. De bij eenkomst, die gehouden werd bij Brink- mann aan de Grote Markt, stond on der leiding van mejuffrouw C. C. C. Stavenuiter, de vice-presidente. De pre sidente, mejuffrouw A. Bolsius, ligt al enige maanden in het ziekenhuis. In een bijzaaltje lagen de kledingstukken uitge stald, die -,0 dames van het Gilde in de loop van het jaar hebben vervaar digd. Er moeten heel wat breipennen over elkaar geslagen zijn dit jaar, want het was een respectabele hoeveelheid war me winterkleding, die men voor het goe de doel bijeen had gebracht. Het was bovendien een kleurig geheel, dat onge twijfeld goed in de smaak zal val len. Een speciaal hoekje was ingeruimd voor de werkstukken van de Monica- naaikrans: men zou het „het model werk" kunnen noemen. Ook waren er weeer wiegen geschonken, die door de jongens van de avond-L.T.S weer als nieuw waren gemaakt. De meisjes van de Huishoudschool hadden de stoffen, die de Gildedames geschonken hadden, verwerkt om de wiegjes aan te kle den. Wat het Gilde betreft, kan het Kerstkind komen. Aan de eigenlijke Kerstactie-avond werd medewerking verleend door het koortje van de V.G.L.O.-school Sint Ge- rardus Majella en door de schoolband van de broeders aan de Nachtzaam- straat onder leiding van broeder Juan. KUNSTHISTORICI 22 en 23 decem- beer höudt de Vereniging van Neder landse Kunsthistorici in Haarlem haar algemene vergadering. Maandagavond half negen worden de deelnemers door B. en W. ten stadhuize ontvangen. Onder voorzitterschap van de heer Ant. Ntjssen hield de Katholieke Vereni ging voor Ondernemers in het Bloem- bolienbedrijf (K.V.O.B.) gisteren een vergadering te Haarlem, waarbij de voorzitter in zijn openingswoordmocht verklaren, dat het afgelopen seizoen geen reden tot ontevredenheid had ge geven. De export is bijzonder gunstig verlopen. Uiteraard bracht hjj de sa menwerking in Europees verband ter sprake en ten aanzien daarvan bracht hij naar voren, dat de Nederlandse kwekers hun aloude positie kunnen be houden en zelfs verbeteren, indien zij blijven streven naar verhoging van de kwaliteit van hun produkt. Ook de heer Nijssen sneed het pro bleem van de uitvoer van bolbloemen aan, waarvan de oplossing van ver strekkende betekenis worden voor de export van bloembollen. Voorts merkte de voorzitter op, dat men ten aanzien van de Euromarkt nog geen vaste ontwikkelingslijn kan ontdejLken. Hij meende echter, dat nlen via de Euromarkt tot een vrije markt zou moeten komen; daarbij er natuurlijk re kening mee houdend, dat dan ook ae concurrentie vrij baan zal krijgen. Daarom juist had hij aangedrongen op verbetering van de kwaliteit, waardoor de Nederlandse kwekers met hun Pr0" dukten op de vrije concurrentiemarkt hun mannetje kunnen staan. De voor zitter drong daarom aan op een ver volmaking van de produktiemethoden en de bolbehandeling. Uiteraard kwam ook de C.A.O. voor het bloembollenvak ter sprake, waar over thans onderhandelingen gaande zijn. Het is niet uitgesloten, dat men zal komen tot een andere verdeling van de functies. Het contract moet wel wor den gewijzigd, omdat ten gevolge van het onlangs afgekomen verbod van aardappelteelt de werknemers geen aardappelland meer toegewezen krij gen. Zoals te verwachten was, kwam daarop de nodige kritiek, en men sprak zelfs van een dictatoriaal streven van de Plantenziektenkundige Dienst in Wagemngen. Men vreesde, dat de on dernemer in deze en soortgelijke kwes ties steeds meer wordt uitgesloten, doch daaromtrent kon de heer Nijssen een betrekkelijk geruststellend woord laten horen. Aan de orde kwamen nog de be kende teeltbeperkende maatregelen, over de afschafing waarvan, mede in verband met de Euromarkt, de menin gen nogal verdeeld zijn. Het bleek, dat het hoofdbestuur vooralsnog afschaffing niet wilde voorstaan, maar dat de za ken scherp in het oog moeten worden gehouden. De achteruitgang van de uit voer naar Amerika had vervolgens al ler aandacht en men wilde wel eens weten, hoe dat mogelijk is geworden. Er werd op gewezen, dat de Japanse bloembollen op de Amerikaanse markt een grotere afzet hebben gevonden, ten nadele natuurlijk van de Nederlandse. Advertentie ONZE KERSTETALAGE IS GEREED. Zeer aparte Kunt U bijtijds bestellen? BLOEMENMAGAZIJN HEEMSTEDE - TELEF. 3-80-80 BINNENWEG 1» De heer Nijssen wees er nog eens met nadruk op, dat de reclame intensief zal moeten blijven worden gevoerd. Wellicht zal een Amerikaanse Keuken hof een stevige reclame afwerpen. Ten slotte zij vermeld, dat naar de voor zitter mededeelde het mogelijk is fi nanciële hulp te krijgen van het Tum- bouwwaarborgfonds, wanneer men bol- lenbewaarplaatsen wil bouwen. Men kan hier in systeembww werken, het geen een kostenbesparing geeft van plus minus 30 pet. WFT - V" x mÊmS -v. TV" "-.w'-•*■. -V: Mgr. J. P. Huibers zalft het altaar tijdens de plechtigheid, waarbij hij gisteravond de nieuwe kerk, toegewijd aan de heiligen Petrus en Paulus in Oud-Schoten consacreerde. Advertentie Tafelservies voor 6 personen f 79.- Theeservies voor 6 personen f 28.50 Ontbijtservies voor 6 personen f 32.50 Echt Beiers Porcelein roet modern dessin. GROTE HOUTSTRAAT 82-84 - HAARLEM SINDS 1876 99 Donderdagavond hield de r.-k. Woningbouwvereniging „St.-Bavo-oost haar jaarvergadering in het Jeugdge- bouw aan het Teylerplein. De voorzit ter, de heer A. Rood, hield een korte beschouwing over het probleem van de volkshuisvesting. Hij betoogde, dat de woningbouw thans een zaak is van enkele plannenmakers, die het wellicht goed bedoelen, maar op volkomen on democratische wijze beslissen over het woongeluk van de gewone burgers. Het PALACE: De vlieg, 14 j.; 2, 4.15, 7, 9.13 u. J'PANS HALS: Hoera, een jongen, ontr. P,°: Tm- zo-: Incognito, 18 j.; 2, 4.15, 7, 9.15 uur. t VÏVJ:11 di-: Het bed; ontraden. DUXOR: De mooiste dag van mijn leven, alle leeft.; 2, 7, 9.15 uur. Za. en zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. MINERVA: Za. en zo.: De belhamel, a. 1. Za. 2.30, 7, 9.15 u. Zo. 2, 4.15 7 9.15 u. Ma.: Cavalleria Rusticana, 18 j.; 8.15 u. REMBRANDT: ATT een op de wereld, a. 1-ï 2 4 15, 7 9.15 u ROXY: T.m. zo.: Fort Dobbs, 14 jaar: 2.30, 7. 9.15 uur. Zo. 2. 4.15, 7, 9.15 uur. Ma. en di.; Daar komen de tanks, 14 Ju 2.30, 7, 9.15 uur. STUDIO: Mon Oncle, a. 1- 2.15, T, 9.15 U. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Vrijdag .9 december Schouwburg, 8 uur: De Nederlandsche Comedie speelt „Wie Is Janus?", een bb]- spel van Carolyn Green. Regie: Henk Rig- ters. Zaterdag 20 december Schouwburg, 8 uur: Het Rotterdams To neel met Hugo Claus' toneelspel „Suiker RegieTon Lutz. Zondag 21 december Schouwburg, 8 uur: Het Rotterdams To neel met Hugo Claus' toneelspel „Suiker RegieTon Lutz. Dinsdag 23 december Minerva-theater, Heemstede, 8.15 uur: Het wonder in de garage, Amerikaans Kerstspel. Regie: Wim Paauw. Vrijdag 19 december Concertgebouw, 8.15 uur: Noordhollands Philharmonisch Orkest o.l.v. Henri Arenas. Solist: Luctor Ponse, piano. Concert se rie V. Zaterdag 20 december Concertgebouw, 7.30 uur: Finale van het Nederlands Koorfestival 1958. Parklaan 32, 8 uur: Kerstconcert door het Overveen Dameskoor. Zondag 21 december Ned. Herv. Kerk, Zandvoort, 8 uur: Kerk- concert door Hervormd Kerkkoor, m.m.v. Annie Hermes, alt, en Louk Nelissen, orgel. Dinsdag 23 december Concertgebouw, 8 uur: Orgelconcert door Piet Kee. Vrijdag 19 december L. Costerlyceum, 8.15 uur: Het Bankwe zen in internationaal verband, lezing Acad. voor Voortgezet Econ. Onderwijs. Jeugdhuis, Donkerelaan, Bloemendaal, 8 uur: R. Junius over Belgische Congo voor Buurtvereniging Bloemendaal, Bisschoppelijk Museum: Oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Geopend van 1017 uur: zon en feestdagen van 1316 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse Schooi van de 16e eeuw tot op heden (o.m. Hals' meesterwerken). Geopend op werkdagen van 10—15 uur: op zon en feestdagen van 1315 uur. Grote Kerk. Te bezichtigen van 917 uur op werkdagen. Stadhuis, Grote Markt, te bezichtigen op werkdagen van 917 uur; za. 912 uur. Teylers Museum: Tekeningen Hollandse, Ita liaanse en Franse school 16e tot en met 19e eeuw. Fossielen, historische natuurkundi ge Instrumenten, mineralen. Geopend Iedere werkdag, behalve maandag, van 1115 uur. De eerste zondag van elke maand van 1315 uur. Woonhuis Jacobus van LooyGeopend do. van 1012.30 uur en van 14—17 uur. Zo. van 14—17 uur. In 't Goede Uur, KI. Houtstraat: Teke ningen van Henk Broere. Geop. dag. v. 1022 uur (tot 1 jan.). Galerie Etroit, KI. Heiligland: Expositie Concrete Kunst door Arnold Reem-r en Georges. Geop. dag. van 12.20 uur, beh. zaterdags. Galerie Espace, KI. Heiligland: Gouaches van Hans Wiesman. Geop. op alle werkd. van 1117 uur (tot 29 december). St.-Gei. Majellaschool, R. Holkade: Re- produkties van Van Gogh tot Picasso. Ge opend 20, 21, 22, 23, 26, 27, 28, 3 en 30 dec. en 2, 3 en 4 jan. van 14.3016.30 uur. 22, 23, 29 en 30 dec. en 2 jan. ook 's avonds van 2022 uur. Museum Het Huis Van Looy, KI. Houtweg: Kunst Zij Ons Doel: Kersttentoonstelling. Geop. dag. 10—12.30 en van 13.30—17 uur. Zo. van 14 -17 uur (tot 20 de.:.). In 't Goede Uur, Korte houtstraatTeke ningen van Henk Boer. Geop. dag. van 10—22 uur (tot 1 jan.). Advertentie 99 is volkomen in strjjd met het woonver- langen van de Haarlemse arbeidende bevolking om riiaar in hoge fiatgebou wen te worden opgestapeld en met het karakter van Haarlem als woonstad. De sociaal-ethische factoren van het woon- en gezinsgeluk gaan boven een betrekkelijk geringe besparing aan grond. De architect of stedebouwkundi- ge moet weten, dat hij dienaar is van de gemeenschap en een schone vorm behoort te geven aan het woonverlan- gen óók van de gewone man. Bepaal de hoogbouw zal wel niet te vermij den zijn. Wanneer men echter de ar beidende bevolking alléén in deze ri goureuze kazernebouw wil onderbren gen, dan zullen wij ons hiertegen moeten verzetten. Dan moeten wij stel ling nemen, aldus de heer Rood, tegen plannenmakers, die op volkomen auto cratische wijze hun groot-stedelijke denkbeelden willen verwezenlijken. De gemeenteraad als representant en ver tegenwoordiging van de burgerij heeft hier een zeer verantwoordelijke taak. Hoe rigoureus een stedebouwkundige het karakter van een stad kan aantas ten is gebleken uit het verkeersplan, dat de gemeente Alkmaar had laten opstellen. De interne zaken van de vereniging besprekend, constateerde spreker dat de aanvragen voor een woning nog steeds toenemen en dat de woningnood bij lange na niet is opgelost. Vooral voor jonge mensen, die willen gaan trouwen of pas getrouwd zijn is de si tuatie nog hopeloos. Het verplicht ons om door te gaan met bouwen. Aan het euvel van de wateroverlast voor de be woners van de Hannie-Schaftstraat is hopelijk door het aangebracht draina gesysteem een einde gekomen. Voor het geleidelijk vernieuwen van de elec- trische huisinstallaties in de oude com plexen zal, als er enige finantiële ruim te is, een beroep worden gedaan op het blokkeringsfonds. Door een zuinig be heer en met aller medewerking moe ten de kosten blijven binnen het raam van de onderhoudsnormen. De notulen van de vorige vergadering werden onveranderd goedgekeurd. Bij het punt mededelingen, deelde de voor zitter mede, dat de vereniging in een arbitragegeschil gewikkeld is met de N.V. Aannemingsmaatschappij „Pana- gro" over de bouw van de 181 wonin gen aan de Hannie-Schaftstraat. Blijk baar wil deze maatschappij alle aanne mersrisico op de besteder afwentelen. Als dit geschil verloren wordt dan zou nog een huurverhoging voor dit com plex dreigen. Vervolgens schijnt de toe wijzing voor een complex voor bejaar den in „Parkwijk" meer vaste vorm te krijgen. De secretaris-penningmeester, de heer F. Veenings, gaf in een bondig jaarverslag en in een duidelijk finan- tieel overzicht, kennis van het vereni gingswerk en de nog wat sombere fi nantiële perspectieven. Bij de bestuurs verkiezing werden de heren A. Rood en Th. Petersen herkozen. De nu reeds enige jaren achtereen georganiseerde luzzle-wandeltocht van de Haarlemse Reddingsbrigade zal dit jaar op zondag 28 december worden ge houden. Start en finish van deze onder de naam „Oliebollentocht" bekend staande wandeling is in de kleine Brinkman op het Plein. Jongeren en ouderen van verschillende reddingsbri gades uit de omgeving hebben reeds ingeschreven. Er kan in drie groepen gewandeld en gepuzzeld worden. De leiding berust bij de heer Joh. Van Gennip. Advertentie Op veler verzoek hebben vrij dit unieke aanbod verlengd! Tot en met bovengenoemde datum ont vangt ieder, bij de aankoop van een „INDUS" horloge, dit geschenk. U ontvangt deze prachtige Zwitserse kalender na inzending van Uw kassabon aan: N.V. r.h. Ed. GOUDSMIT - GROOTHANDELSGEBOUW Conradstraat 18 - Rotterdam Tijdens de gisterenavond gehouden raadsvergadering van Heemstede is de heer A. van Wingerde beëdigd als ge meente-secretaris, nadat hij daartoe en kele maanden geleden was benoemd. Hij volgt de heer Th. M. Schelling op, die met ingang van het nieuwe jaar wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd de gemeente ver laat, die hij meer dan veertig jaar heeft gediend. Aan het begin van de vergadering sprak de voorzitter, bur gemeester mr. A. G. A. ridder van Rappard behartenswaardige woorden tot de nieuwe functionaris, aan het einde ervan prijzende tot de heer Schelling. Hij prees hem om zijn trouwe plichtsbetrachting en zei grote bewondering te koesteren voor de manier, waarop de scheidende se cretaris zijn werk heeft gedaan. De ge meente is hem veel dank verschuldigd. Op 3 januari zal de heer Schelling een officieel afscheid worden bereid. In zijn dankwoord zei hij, dat hij het werk en in het bijzonder dat van gemeente-secretaris met liefde had ge- In het museum „Het Huis van Looy" te Haarlem exposeert van 20 december tot en met 11 januari het genootschap „Kunst zij ons Doel". Onder de ruim honderd inzendingen is ook het olieverfschilderij „Meisjespor tret" van de jonge Haarlemse schilder J-. C. E. Santen, lid van het genoot schap. Het schilderij verwierf dit jaar de derde prijs in de „Willink van Col- lemprijs". De tentoonstelling is dage lijks te bezichtigen van 10 tot 5 uur en 's zondags van 2 tot 5 uur. Nieuw jaarsdag is de tentoonstelling de ge hele dag gesloten. Het gaat niet om het afschaffen of ongewijzigd laten voortbestaan van de katholieke organisaties; het gaat erom hoè wij in die organisaties zijn: of wij bereid zijn ons te bezinnen op onze taak om in de wereld van de fleer te getuigen. Deze taak krijgt haar telkens wisselende gestalte, afhankelijk van de wisselende verhouding tussen Kerk en cultuur. Wij moeten met andere woor den steeds bereid zijn tot een kritisch onderzoek van de noodzakelijkheid van onze organisatiesystemen in een zich verschuivend cultuurbeeld, altijd het oog gericht houdend op onze geloofs- opdracht, die een getuigenisopdracht in het menselijk samen-zijn inhoudt. Aldus een der kerngedachten van een inleiding over het vraagstuk der ver zuiling in Nederland, door prof. dr. ir. F. P. A. Tellegen gehouden voor de Haarlemse afdeling der Sint Adelbert- vereniging. Aanwezig waren mede een aantal vertegenwoordigers van andere katholieke stands- en beroepsorganisa ties. Prof. Teilegen verwees in zijn fun damenteel betoog, waarin hij de ver zuiling van geloofsstandpunt bezag, naar de sterke aandrang waarmee het bisschoppelijk mandement de katholie ke organisaties tot persoonsvorming opwekte. Hij achtte het verklaarbaar, dat vele andersdenkenden geen begrip zouden hebben voor een persoonlijke openheid enerzijds en een groepmatige geslotenheid anderzijds. De opsplitsing in levensbeschouwelijke groeperingen achtte hij een typisch Nederlands ver schijnsel, ten dele samenhangend met de verbinding van religieuze herleving met maatschappelijke emancipatie. Op het betoog, dat goeddeels uit het voorhouden van principiële, critische, vragen bestond, volgde een levendig de bat. De gemeenteraad van Haarlemmer meer heeft even na twaalf uur van nacht de begroting voor het jaar 1959 die een tekort van bijna anderhalf miljoen aanwijst, goedgekeurd. Bij de algemene beschouwin gen, die gistermiddag en -avond wer den gehouden kwamen uit alle fracties protesten tegen de lage uitkering aan Haarlemmermeer uit het gemeente fonds; rond 25 per inwoner lager dan in vergelijkbare gemeenten. Ook het contingent woningwetwonin gen, dat de gemeente vorig jaar werd toegewezen, achtte men veel te laag. Het aantal woningzoekenden bedraagt ruim 2600. Men zal pogingen doen om zowel de uitkering uit het gemeente fonds als het contingent woningwetwo ningen verhoogd te krijgen. Aanvanke lijk meende men de woningnood enigs zins te kunnen lenigen door de bouw van 400 a 500 noodwoningen, maar B. en W. deelden mede, dat daarvoor zeer waarschijnlijk geen toestemming zal worden verkregen. Voordat de begroting werd behan deld, verklaarde de gemeenteraad zich akkoord met een voorstel van B. en W. om in Hoofddorp over te gaan tot het stichten van een cen trale gasvoorziening. De inwoners zullen worJin voorzien van propaan- gas, dat vanuit een grote opslagtank wordt gedistribueerd. Advertentie Speciale aanbieding: Enkele stuks tegen ZEER GEREDUCEERDE PRIJZEN Wagenweg 11 - Haarlem Tel. 12924 daan. Er is weemoed, maar die wordt overtroffen door dankbaarheid voor de wijze, waarop de raad hem steeds te gemoet is getreden. Hij wenste de raad kracht en wijsheid toe voor de komen de jaren. Ook het gemeente personeel betrok de heer Schelling in zijn dank. Het ware te wensen, dat een betere huisvesting van de verschillende ge meentelijke diensten binnen de eerst komende tijd werkelijkheid werd. Zonder hoofdelijke stemming ging de raad akkoord met het verlenen van fi nanciële medewerking bij het aan schaffen van leermiddelen door ver schillende scholen in Heemstede. Tot rentmeester van het grondbedrijf werd benoemd de heer A. van Wingerde, tot ambtenaar van de burgerlijke stand de heer H. Slagveld. Voor het bouwrijp maken van gronden in het plan Ri vierenbuurt voteerde de raad een kre diet van bijna zeven ton. Verder ging hij akkoord met een gemeenschappelij ke regeling inzake de vleeskeurings dienst met Haarlem en andere gemeen ten. De gemeenschappelijke regeling voor de zorg geestelijke volksgezond heid werd opgezegd. Naar aanleiding van een vraag van de heer Brink (WD) deelde de voor zitter mede, dat het stallen van fiet sen bij het station verboden is. De bordjes, die ook naar de mening van de voorzitter niet helemaal duidelijk zijn aangebracht, zullen verplaatst wor den. Het stallen van fietsen in de bij de in- en uitgang van het station lig gende rijwieltegels zal waarschijnlijk voor een bepaalde tijdsduur worden toe gestaan. Bij een actie heeft de politie van de week een groot aantal fietsen, die tegen de gevel van het gebouw wa ren neergezet, weggehaald. „Het is een kwaad, dat moet worden uitge roeid", zei de burgemeester. De heer Pliester (PCG) tenslotte vroeg of het niet mogelijk was van het huwelijksformulier een vertaling in de voornaamste talen te maken. Het komt nog al eens voor, dat er in Heem stede huwelijken tussen buitenlanders en ingezetenen worden gesloten. Uit een oogpunt van redelijke beleefdheid achtte de heer Pliester een vertaling gewenst. De voorzitter zegde toe de mo gelijkheid eens te onderzoeken. Aan het einde van de vergadering wenste de burgemeester de raadsleden en hun gezinnen prettige feestdagen toe. Deze wens werd door de nestor van de raad de heer Van der Linden beantwoord. Per giro mochten wij ten gunste van de Stille Armen ontvangen: W. S. ƒ10; mevr. M. O. d. T. ƒ40; D. v. B. ƒ3. Ter redactie werden de volgende giften be zorgd: B 10; J. V. 5; N. N. 10; J. F. ƒ5. Bjj het Comité voor de Stille Armen zijn de navolgende bedragen binnenge komen: Mevr. E. A. G. de M.-de K. ƒ15; mevr. de G., S. ƒ25; mej. J. G. B. ƒ10; P. J. H. ƒ2,50; J. A. B. en Zn. ƒ5. Giften voor de Stille Armen kun nen ten name van de Nieuwe Haar- lemscbe Courant overgemaakt wor den op no. 143480 met vermelding „Stille Armen" of ter redactie be zorgd worden, Smedestraat 5, Haar lem. Advertentie Stelt U zich het gezicht eens voor van degene, die U zo lief is, als U komt met een WERKELIJKE KERSTVERRASSING in de vorm van De 1959 modellen zijn uit voor raad leverbaar. Prijzen resp. vanaf 4490— en 5745. TELEFOON 12138 en 15056. (Niet officiële koersen) vorig opening Slot 19/11 4% Ned. 1958 3% Ned. 1953 Staffel 1947 3% Ned 1956 3% Ned 1948 3% Ned 1950 314 Ned 1954 314 Ned. 1955 n B.N.G. Won.bouwl. 6 Ned. Handel MO Cert Amsterdam Rubber H.VA. Senembab-MO- AJC.U. Berkel Patent Calvé-Delft Cert Dell MO Fokker v. Gelder Hoogovens Müller Co. Philips Gem .bet Unilever Billlton 2e Kon. Petroleum 50 Holl. Amerika LOn KX..M. Kon. Ned Stoomb Mi: KPM. Ned. Stoomv MO V. Ommeren Ned. Scheepvaart Unie Rentespaarbrieven '57 Rentespaarbrleven '58 214 Amsterdam '56 214 Amsterdam '56 214 Rotterdam "57 9914 93% 85% 9114 86 8514 88 8944 110% 179% 81% 130 124% 242% 20414 385 134.60 260 329% 330 46814 395% 17514 180.80 100.50 153 12514 150% 237 132% 112% 100 86% 95% 106 99% 7914 128 12414 240 132 458 392 180.30 152% 154 217% 154 133 Anaconda Copper Bethlehem Stee] Chrysler Corp. Genera! Electric Genera] Motors Kenneeott Copper K.L.M Montgomery Ward Radio Corp Republic SteeJ RoyaJ Dutch Shell Union U1J South era Pacific Southern Railway Stand Oil Ny Tidewater US. Steel Stemming: 17/12 18/1» 6014 60% 49% 49% 49% 72% 49% 72% 48% 40 98Vi 97% 2614 26% 41 41 451'. 45% 74'4 77 48% 48 81% 82 61 61% 55 55 5614 57% 21% 21% 90 90% nauw. prijshoudend

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 5