Hoger onderwijs en K.A. profiteren van vijfde S.U.S.-actie Verdacht van meineed 5 zadw^eMmgsamuCeii 5 imtmJuwiett Leuvense onderscheiding voor pater Alfred v. d. Weyer O. Cap. Befaamd EXAMENS N of M Studenten bekampen elkaar in quiz Religieus leven in Tilburg kristal in een nieuwe behuizing FOCKE MELTZER Commune-stelsel over twintig jaar verwezenlijkt? ZAKENLIEDEN OPGELICHT Paard op zoek naar oude stal i Morgen met 1.600.000 loten in zee Twee vrienden achter slot en grendel Veteranenlegioen Nederland Benoemingen T.H. Delft vanaf morgenochtend: F. 225.000.- aan prijzen d HENRY VELGHE-PRIJS Voor ruim 32.500,- op gelicht 2% jaar geëist Directeur Ned. Zuivel- bureau neemt ontslag Brand voor Raad van Scheepvaart Indonesisch communist niet toegelaten in Nederland In Edam, Volendam en op Marken Tegen Duitser tien maanden geëist Vijftien lantaarnpalen omver gekegeld VRIJDAG 19 DECEMBER 1958 PAGINA AUe beschuldigingen van de hand gewezen Amsterdam: Kalverstraat 152 'sGravenhage: Hoogstraat 5 In de oudste kristalzaak aan de Kalverstraat wacht het mooiste kristal en porselein uit heel Europa op een plaats in uw huis en in uw hart... Vanaf vrijdag 19 december zult u in het geheel vernieuwde interieur van Focke Meltzer met nog meer vreugde kun nen kiezen uit deze ongeëvenaarde collectie. Rood-China door ACATHA CHRISTIE Lading van vrachtauto scheef gezakt DE VERJAARDAG VAN PRINSES ARMGARD Morgen begint in alle plaatsen van ons land bij sigarenwinkeliers en andere verkopers de verkoop van 1.600.000 loten in het kader van de vijfde S.U.S.-actie, die de heer G. Bergers te Rotterdam voert ten bate van het Katholiek Hoger Onderwijsfonds (85% van de netto-opbrengst) en het landelijk secretariaat van de Katholieke Actie in Nederland (15%). Deze doeleinden zijn, in afwijking van de gewoonte, niet vastgesteld door de Stichting Katholieke Noden, maar door de bisschoppelijke adviescommissie. Ter gelegenheid van het eerste lustrum van S.U.S. zal in de zomer van 1959 een extra actie (S.U.S. 6) worden gehouden, voor de opbrengst waar van de Stichting Katholieke Noden reeds zestien doeleinden heeft aange wezen. Het ligt overigens niet in de bedoeling, in de toekomst twee S.U.S.- acties per jaar te organiseren; alleen voor het lustrum jaar heeft men een uitzondering willen maken. Advertentie k" per hele liter In dé nieuwe kneepfles Wynand Fockink Anno 1679 Een achttienjarige inwoner van het grensdorp Eede bij Aardenburg is donderdag ter zitting van het kanton gerecht te Oostburg in verzekerde be waring gesteld onder verdenking van meinedigheid. Zijn vriend uit Breskens heeft, aangezien hij ervan wordt ver dacht de meineed te hebben uitgelokt, dit lot gedeeld. Laatstgenoemde werd er van beschul digd, in Sluis, toen hij daar bezig was zijn auto te parkeren, zonder licht te hebben gemanoeuvreerd. Bovendien was ^^„kentekenbewijs, zo vervormd en was nie* meer herkenbaar <?lidsrteCziin ten stelligste in f h «nht hf en om dit te sta- wue Rechtszitting twee getuigen mee. had echter tegen zich de getuigenis van een marechaus see, die op de bewuste avond, de man herkennend als een bekend smokkelaar nieuwsgierig de wagen was gevolgd', benieuwd wat hg in Sluis deed Op de kade parkeerde de verdachte zyn auto, die volgetast was met dozen boter, doch ging er 8.1s d6 wind vandoor toen de marechaussee hem wilde aanhouden voor zijn „onverlicht" manoeuvreren Dit gebeurde, volgens de verklaring van de wachtmeester, zondagavond19 november om tien voor zes Vera.acn- te ontkende echter ten stelligste die dag in Sluis te zijn geweest. De ene getuige décharge was minder Pe™" nent in zijn verklaringen dan de acht tienjarige Eedenaar. Deze verklaarde zelfs precies te weten hoe laat het was, yerdachte hem in Eede vroeg mee imrR- de torenklok wees tussen vijf en zes uur. Ho tartml herhaalde pogingen van de kantonrechter, Belt en de officier Ki getuige tot waarheid UH «rfrd'r^it -deZe bÜ zÖn verhaal. Hij werd met z\ln vriend toen in ver zekerde bewaring genomen. Advertentie Van Nelle bestellen! Het Veteranenlegioen Nederland wijst in een verklaring met klem alle be schuldigingen van de hand, die de in het „Oud-strijders Legioen" verenigde Uitgetreden leden de laatste tijd aan zijn adres hebben gericht. De oud-strijders, die zich z0?:s reeds eerder gemeld uit de gelede ren van het V.L.N. hebben teruggetrok ken, beschuldigen een aantal leden van het legioen ervan, dat deze deel uitmaken van een landelijke geheime organisatie, die onder de naam „De Anjer allerlei onde? mijnende acties zou willen voeren. Een van de uitge treden leden, de heer J. uit Zeist, keer- de zich in dit verband tegen het hoofd- bestuurslid, nar. W. J. S die daarop een aanklacht wegen smaad indiende. Het hoofdbestuur van het V.L.N. zegt zich geheel van deze affaire te distanciëren aangezien het van mening is, dat deze aangelegenheid uitsluitend de heer K. en mr. S. aangaat. Enkele dagen geleden wees het V.L.N. reeds alle beschuldigingen met betrekking tot „De Anjer" van de hand. Bestuurs leden verklaarden toen nimmer tevo ren van deze organisatie te hebben gehoord. Het hoofdbestuur deelt tevens mee, dat tot nu toe in het gehele land 365 leden voor het V.L.N. hebben bedankt. Vertegenwoordigers van het nieuw op gerichte „Oud-strijders Legioen." zijn échter van mening dat dit aantal met name m Zuid-Holland en Zeeland veel groter is. Bfl besluit van het college van cura toren der T.H. te Delft zijn benoemd tot wetenschappelijk ambtenaar in vaste dienst bij het landmeten, het waterpas sen en de geodesie, ir. G. Bakker en ir. E. F. Meerdink. Advertentie Van Nelle bestellen! Elk lot f 1 per stuk) telt vijf cou pons en trekt dus vijfmaal mee om de 5005 prijzen met een totale waarde van f 225.000, w.o. weer vijf woonhuizen ter waarde van f 25.000 per stuk. De andere prijzen bestaan uit t.v.-toestellen, scoo ters, naaimachines, wollen dekens, kolen enz. De heer Bergers heeft dit jaar geen auto's in de prijzen opgenomen, omdat hij uit ervaring weet, dat vrijwel alle auto-winnaars de auto van de hand doen en daarvoor een prijs beneden de waarde ontvangen. De trekkingsavonden zijn vastgesteld op 27 januari in de Rivièrahal te Rot terdam, 1 februari in de K.R.O.-studio te Hilversum, 3 februari in de Harmo nie te Groningen, 7 februari in het Ca sino te 's-Hertogenbosch en 3 februari in Katholiek Leven *r Eindhoven. Omdat het overgrote deel van de op brengst bestemd is voor het katholiek ho. ger onderwijs (Nijmegen, Tilburg, bij zondere leerstoelen aan openbare uni versiteiten en katholieke studentenver enigingen) zullen de katholieke studen ten in bijzondere mate bij de trekkings avonden worden betrokken. Achtereen volgens zullen de katholieke studenten verenigingen van Rotterdam, Nijmegen (in Hilversum), Groningen en Tilburg (in Den Bosch) en de studentensocië teit van Eindhoven voor de trekkings- avonden worden uitgenodigd De pro gramma's zullen gedeeltelijk worden verzorgd door kleinkunstenaars, die een universitaire opleiding volgen of ge volgd hebben: Jan de Cler (kandidaat medicijnen), Chiel de Boer (tandarts), Mustafa (jurist) en Peter Schilperoord (ingenieur). Bovendien zal tijdens alle trekkingsavonden een quiz -vorden ge houden onder leiding van Leo Nelissen, waarvoor de vijf genoemde studenten organisaties een team van drie leden mogen aanwijzen. Desgewenst mogen de vijf teams voor elk der vijf avonden uit andere personen bestaan. De vragen zul len geen specialistisch of intellectueel karakter hebben, zodat ook de gewone radio-luisteraars er genoegen aan zul len beleven. De K.R.Ó., die voor de win nende vereniging een t.v.-ontvanger voor de sociëteit beschikbaar stelt, hocpt met dit programma de studenten en de maat schappij dichter bij elkaar te brengen. lm een oplage van 3.000.000 exempla ren zal in de laatste dagen van het jaar een speciale S.U.S.-krant „Sus en Zo" onder alle gezinnen worden verspreid. De krant bevat een gezelschapsspel, dat op oudejaarsavond in het gezin kan worden gespeeld in afwachting vam de radio-uitzending in de nieuwjaarsnacht van half een tot twee uur (K.R.O.), tij dens welke het geheim, dat in de krant is verborgen, zal worden bekend ge maakt. Het geheim bestaat uit 150 prij ken met een totale waarde van f 25.000. De S.U.S.-krant wordt gefinancierd „°°R_het bedrijfsleven, dat bovenge- ?°fj"de. Prijzen ook beschikbaar stelt en ",d n voor de aankleding zorgt van I tt Q w Yljf woonhuizen, die op een S.U.b.-lot te winnen zijn. Advertentie Kath! 'HoöeV'önderw.' fonds en het Land. Secr. ».d. Kath. Actie Nederland' \'t tJ- -f pfff cTjrrr r~ *rrr f mmmmi mftn imrrn r r WMMJ i Winkeliers kenbaar aan „SUS"-raambiljetten in alle plaatsen Giro: 4028 „SUS" ROTTERDAM. F. 1.- per stuk. leder lot heeft 5 coupons. Elk lot trekt 5 x mee. In 5 kleuren verkrijgbaar (zolang de voor raad strekt). voor '"''Phtingmt^JHeemraadssirigel 303. Rotterdam, tel. 01800-50000*^^^; Pater Alfred van de Weyer O. Cap., I te Dordrecht geboren, in 1940 in de orde directeur van de ontwikkelingscentrale der Capucjjnen ingetreden en priester van de Katholieke Arbeidersbeweging in I gewijd in 1947. Hij heeft na zijn wijding de diocesen Haarlem en Rotterdam, woonachtig te Den Haag heeft van de Leuvense universiteit de Henry Velghe- prijs gekregen, wegens zijn uitstekende sociale studie over: „De religieuze praktijk in een Brabantse industrie stad", het proefschrift, waarop hq pro moveerde. Pater van de Weyer is op 30 mei 1922 Advertentie Van Nelle bestellen! Twee en een half jaar gevangenis straf met aftrek is voor de Rotterdam se rechtbank geëist tegen een 27-jarige inwoner van Den Haag, die als loonadministrateur in dienst is geweest van het café-restaurant in het Groot handelsgebouw te Rotterdam. Van april 1955 tot februari van dit jaar zou hij daar oplichtingen hebben gepleegd tot een totaal van ruim 32.500,-. Hij deed dit door knoeierijen met recapitulatiestaten, waarop hij van de kassierster de salarissen van de werknemers kreeg uitbetaald. De officier van justitie sprak van „bijzonder ingewikkelde oplichtingen" en „weldoordachte vervalsingen". Uitspraak 30 december. Op zijn verzoek is aan de heer H. Dorlas om persoonlijke redenen eervol ontslag verleend als directeur van het Nederlands Zuivelbureau. Het bestuur van dit bureau heeft deze aanvrage met leedwezen aanvaard met dank voor de door de heer Dorlas bewezen belang rijke diensten. De heer Dorlas heeft -ich bereid ver klaard zijn functie te blijven waarne men tot een nieuwe directeur zal zijn gevonden. Advertentie nog een jaar zijn theologische studie voortgezet en is daarna vertrokken naar Leuven om aan de universiteit aldaar sociale en politieke wetenschappen te studeren. Zijn voornaamste professoren waren daar de huidige minister-presi dent van België, Gaston Eyskens, en de ook in ons land zeer bekende prof. De- volder. Deze laatste is ook de promo tor van pater Alfred geweest bij zijn doctoraat. In een kort interview met het K.N.P. vertelde pater v. d. Weyer o.m. dat hij zich bij zijn studie in Leuven van meet af aan bijzonder geïnteresserd had voor de godsdienstig-sociografische vraag stukken of religio-grafie als men dat zo noemen wil. „Ik vind, dat wanneer men als priester sociografie studeert, men zijn studie van zelf op zijn priester lijk werk wil richten." Voor zjjn proefschrift heeft hij in Til burg drie jaren lang aan zijn onderzoe kingen gewerkt. „Een stad als Tilburg is een uitzonderlijk verschijnsel zelfs als men de stad vergelijkt met welke industriestad in de wereld ook. Men zal nauwelijks ergens een in dustriestad van zulke omvang tegenko men. die nog zo sterk de religieuze praktijk bewaard heeft. Ook in verge lijking met andere Brabantse steden steekt Tilburg er nog altijd een beetje boven uit. Natuurlijk ben ik niet; bereid te blijven hangen bij kwantitatieve ge gevens, ook al gaat 80 procent zondags nog naar de kerk en ook al is er slechts een gering aantal onkerkelijken." „Waar is, zo ging dr. Alfred verder, dat de structuur van deze omgeving niet meer is aangepast aan de moder ne tijd. Er breekt een heel kritieke en gevaarlijke periode aan voor de kerk hier. De grote golf van onkerkelijk heid, die we zeker mogen verwach ten, moet nog komen. Het proces is evenals in verschillende andere ste den opgeschoven, terwijl België en Frankrijk het 50 a 60 jaar geleden al hebben doorgemaakt. Nu wij eenmaal attent geworden zijn en de zielzorg al bijtijds aan de komende veranderingen is aangepast, mogen wij hopen dat de stoot minder heftig zal zijn of tenminste beter opgevangen zal worden Dr. Alfred is nu ook belast met de kernvorming en lekenapostolaat m de katholieke arbeidersbeweging in de bisdommen Haarlem en Rotterdam. De raad voor de scheepvaart acht het gewenst dat bij het vervoer van zeer brandbare ladingen, zoals katoen, alle luchtkokers aan boord door middel van kopergaas worden afgedekt. De raad doet deze aanbeveling in zijn uitspraak over de brand aan boord van de in een droogdok te Schiedam staande „Eem- dijk" op 31 januari 1957. De brand woedde in ruim 5, dat ge laden was met katoen. Toen de normale blusmiddelen, koolzuur en later nevel sproeiers geen succes hadden, liet men het dok oplopen en werd het ruim met water gevuld. Daardoor werd tenslotte de brand geblust. Alle lading, ook de niet door het vuur aangetaste, werd beschadigd. De oorzaak van de brand is aldus de raad niet vast komen te staan. Niet aangenomen wordt dat de brand is ontstaan door broei in de balen ka toen, het meest waarschijnlijke is door vuur van buiten af. De raad acht het mogelijk, dat toen de laatste keer in het ruim is gewerkt, een der arbeiders heeft gerookt en dat door een weggeworpen sigaret katoen is gaan schroeien en eerst enige dagen later tot felle ontbran ding is gekomen. Het feit echter, dat sterk de indruk is gevestigd, dat de brand tegelijk op twee plaatsen, zowel in het boven als in het ondertussendek aan bakboord voorkant, is uitgebroken wijst meer op het binnendringen van vonken in dit ruim door de paalmast- luchtkoker. Advertentie Van Nelle bestellen! In een motie over de „volkscommu nes", die het centrale comité van de Oiinese communistische partij in ple naire zitting heeft aangenomen, wordt gezegd: „De volkscommune is de ba sis-eenheid van de socialistische struc tuur van China en van de organisatie der macht van de socialistische staat. Zjj zal het tempo van de sociale op bouw versnellen en vormt het beste middel om in ons land de volgende twee veranderingen tot stand te bren gen: de overgang van de collectieve eigendom van de grond naar de eigen dom van de gehele bevolking en daar na de omzetting van het socialisme in het communisme. Het is te voorzien dat in de toekomstige communistische maatschappij de volkscommune de ba sis-eenheid van de maatschappelijke structuur zal blijven". De vervulling van die reusachti ge taak, aldus de motie, zal misschien nog vijftien a twintig jaar in beslag nemen. Die omzetting zal étappe-gewij- ze en groepsgewijze geschieden en pas na aanzienlijk verloop van tijd zal zij op nationale schaal verwerkelijkt kun nen worden. Volgens de motie zal de instelling van volkscommunes geleidelijk verzach ting brengen in en tenslotte de alge hele verdwijning bewerken van de ver schillen tussen stad en platteland, tus sen arbeider en boer, tussen hand- en hoofdarbeid en tenslotte de functie van binnenlands bestuur van de staat geheel doen verdwijnen. Wat de stedelij ke volkscommunes betreft, deze zullen volgens de motie een instrument zijn voor het van gedaante doen verande ren van de oude steden en voor het bouwen van nieuwe socialistische ste den. Invoering van commune-stelsel op grote schaal zal in de grote steden voorlopig worden uitgesteld. Naar in een radio-uitzending van het Indonesische nieuwsagentschap is mee gedeeld heeft de Nederlandse diploma tieke vertegenwoordiger te Djakarta ge weigerd de Indonesische communist Pe ris Pardede een visum te geven. Par- dede wilde het negentiende congres van de C.P.N. bijwonen. Als reden voor de weigering werd op gegeven, dat buitenlanders in Neder land geen politieke activiteit mogen bedrijven. OJ.P.I.) AMSTERDAM. 18 dec. Kand. pol. en soc. wetensch.: A. M. de Boo 'Delft), pol. en soc. wetensch.: C. de Schipper (Amsterdam), economie: S. Goedel, W. P. van Peski, H. W. Lulofs en M. v. d. Meulen (Amsterdam), scheikunde mej. I. E. F. M. Thole (Huizen), H. Brunink (Velsen), doet. natuurkunde: W. Hui- zenga (Amsterdam), doet. wiskunde: H. Jager (Amsterdam), doet. pharmacie: P. D. Thung en W. A. Bosch (Amster dam), kand. wis- en natuurkunde: J. Timmer, P. C. Diegenbach en C. de Wolf (Amsterdam). AMSTERDAM, 18 dec. Gepromo veerd tot doctor in de geneeskunde: de heer W. Chr. Hülsman uit Amsterdam, assistent op het laboratorium voor fy siologische chemie op een proefschrift getiteld: „Over het mechanisme van de ademhalingsketen-phosphory lering" Promotor was prof. dr. E. C. Slater; de heer J. Moeljono uit Amsterdam pro moveerde op een proefschrift getiteld: „Onderzoek van de antigene structuur der virussen van de variola-vaccinatie- groep". Promotor was prof. dr. A. Charlotte Ruys. DELFT, 18 dec. Kand. civiel-ingenieur: H. S. Adhin Utrecht, A. P. H. van Baar- dewijk Rotterdam, J. C. Barreveld, I. J. Barthel Amsterdam, H. N. C. öreusers Rotterdam, J. van Calker Delft, B. Coops Hoogezand, C. M. van Dam 's-Graven- hage, H. van Dijk Delft, J. A. M. van den Elshout 's-Gravenhage, W. de Groot Soest, R. Hamerslag Amsterdam, L. A. Koelé 's-Gravenhage, E. L. C. Koster Schiedam, L. P. Kuijpers Kwintsheul, E Loman Utrecht, P. J. van Mever Rot terdam, A. L. H. Pullens Oosterbeek, J. Smal Rotterdam, P. Spijk Usquert, C. Stigter Nieuwerkerk aan den IJssel, P. Stoter Zwolle, J. B. Venema Rijswijk Z.-H., L. C. Voslamber Delfzijl, F. Wa genmaker Nijmegen, H. B. M. Walters, 's-Heriogenbosch, A. W. Walther Leeu warden, A. J. A. Zaat Rijswijk Z.-H. Ingenieursexamen werktuigkunde: J van Ettinger s-Gravenhage, F. van Gentevoort Rijswijk Z.-H., A. P. C. van Heesewijk Rotterdam, R. A. Hulscher Rijswijk Z.-H., F. T. Keilerman Rotter dam, P. C. S. Kleyn Rijswijk Z.-H., A. J. Advertentie Van Nelle bestellen! 23 Wat was, nadat hij op dit punt door Haydock was verslagen, het antwoord geweest van de vijand7 Zou hij niet teruggetrokken zijn op de stelling, die op één na de beste was: dus naar Sans Souci? De ontmaskering \an Hahn had ongeveer vier jaar geleden plaats gehad. Uit de woorden van Scheila Perenna had Tommy opgemaakt, dat Mrs. Perenna al heel spoedig naar Engeland was teruggekeerd en Sans Souci had gekocht. Wat was de volgende zet? Er zou daarom waarschijnlijk te concluderen zijn, dat Leahampton bepaaldelijk een centrum van vij andelijke activiteit was en dat de installaties en ver bindingen reeds in de omgeving aanwezig waren Hij voelde zich opgemonterd. De gedrukte stem jrung, veroorzaakt door de atmosfeer van argeloos heid en beuzelachtigheid van Sans Souci, verdween. tLe onschuldig het ook scheen, het was een on schuld, die aan de oppervlakte lag. Onder de dek- man el van die argeloosheid had alles rustig voort gang. En voor zover Tommy dit kon beoordelen, was Mrs. Perenna van dit alles het middelpunt. Het kwam er nu op aan allereerst meer over Mrs. Perenna te weten te komen; om door haar ogenschijnlijk eenvoudige en alledaagse bezigheden van pensionhoudster heen te dringen. Ergens ach ter dit alles: haar correspondentie, haar kennissen, haar sociale bezigheden of haar werk ten behoeve van de oorlog, èrgens moest het wezen van haar werkelijke activiteit verborgen zjjn. Als Mrs. Perenna de vermaarde spionne M was, dan was zij het, die de gehele organisatie der Vijfde Colonne in dit land in handen had. Haar identiteit zou in dit geval slechts aan enkelen bekend zijn, aan de leiding alleen. Maar ze moest uiteraard met haar chefs-staf verbinding onderhouden. En het was zijn taak en die van Tuppence, juist die verbindingen af te takken. Op het juiste ogenblik Tommy zag dit heel duidelijk in kon de vijand door enkele stoutmoedigen, die van Sans Souci uit opereerden, zich bljjvend in bezit stellen van „Smokkelaars Wel varen". Dat ogenblik was dan nog wel niet aangebroken, maar het kon wel eens zeer nabij zijn! Als het Duitse leger eenmaal de controle zou heb ben over de Kanaalhavens m Frankrijk en België, dan konden zij al hun krachten concentreren op de' invasie en de onderwerping van Engeland. En het leed geen twijfel, dat de zaken er op het ogenblik in Frankrijk bepaald slecht voor stonden. De Britse vloot was oppermachtig ter zee; de aanval moest dus vanuit de lucht komen en door verraad in eigen gelederen. Indien de draden van dit verraad bij Mrs. Perenna samenkwamen, was er geen tijd te verliezen. Majoor Bletchley's woorden stemden met zijn ge dachten overeen. „Weet U, ik merkte, dat er geen ogenblik te ver liezen was. Ik heb Abdul te pakken genomen, mijn bediende, goeie kerel, die Abdul Het verhaal ging eentonig verder. Tommy dacht: Maar waarom Leahampton? Is taar een reden voor? Het ligt van het centrum ver wijderd, wat achteraf. He is conservatief en wat ouderwets. Al deze overwegingen maken het uiter mate geschikt. Maar steekt er nog iets anders ach ter? Een strook vlakke bouwgrond lag land-inwaarts, direct er achter. Veel weidegrond, die derhalve hee) geschikt was voor de landing van transportvliegtui gen of parachutisten. Maar dat kon van zoveel an dere plaatsen ook gezegd worden. Er stond boven dien een grote chemische fabriek, waar, dat mocht niet over het hoofd worden gezien, Carl von Deinim werkte. Carl van Deinim. Hoe liet hij zich in het gehee) npassen7 Maar al te goed! Hij was, zoals Grant reeds had uitgelegd, niet de werkelijke leider. Hij was maar een radertje in de machine en kon, be grijpelijkerwijs, ieder ogenblik als verdachte worden geïnterneerd. Maar intussen zou hij zijn taak vervuld kunnen heb ben. Hij had Tuppence verteld, dat hij werkte aan vraagstukken van gaszuivering en immunisatie. Hier lagen mogelijkheden waar hij niet graag over dacht. Min of meer tegen zijn zin kwam hij tot de slot som, dat Carl er bi) betrokken moest zijn. Het was jammer, want hij mocht die jongen wel. Maar ja, hij werkte voor zijn land en had zijn leven in eigen hand genomen. En hoewel Tommy hem tot elke prijs ten val zou brengen, voelde hij eerbied voor zo'n tegenstander. Een executie-peloton zou het einde zijn, maar dat wist je nu eenmaal als je aan dit werk begon. Neen, het waren de verraders van hun vaderland, die van binnenuit opereerden, die langzaam maar zeker een wraakzuchtige woede in hem deden op komen. Hij zou ze krijgen, alle duivels! er. zo kreeg ik ze te pakken!" besloot de Ma joor triomfantelijk z'n verhaal. „Knap stukje werk, niet?" En zonder te blozen zei Tommy: „Het knapste staaltje, dat ik ooit heb gehoord, Majoor!" Mrs. Blenkensop las een brief, geschreven op dun buitenlands papier, op de buitenzijde voorzien van het stempel van de censuur. „Lieve Raymond," mompelde ze, „ik was zo blij, dat hij in Egypte zat en nu schijnt er een grote verandering op komst te zijn. Alles wordt natuurlijk streng geheim gehouden en hij mag niets zeggen; alleen maar, dat er een schitterend plan bestaat en dat ik me binnenkort maar op een paar grote verrassingen moet voorbereiden. Ik ben na tuurlijk blij, dat ik weet waar hij heen wordt ge stuurd, maar ik begrijp niet Bletchley gromde: „Dat mag hij U toch zeker niet schrijven?" Tuppence lachte geringschattend en keek de onbijt- tafel rond terwijl ze haar kostbare brief dichtvouwde. „O, maar we hebben zo onze eigen afspraak," zei ze schalks. „M'n Raymond weet, dat ik me lang niet zo bezorgd maak, als ik weet waar hij zit, of waar hij heen gaat. 't Is trouwens heel eenvoudig. Weet U, je let maar op een bepaald woord en daar na krijg je, door de beginletters van volgènde woor den, de plaats. Je krijgt tussen beide natuurlijk wel gekke zinnen, maar Raymond is zo verschrikkelijk handigIk weet zeker, dat het niemand zou op vallen." (Wordt vervolgd) G. M. Koenders Soest, C. Koetzier Heemskerk, W. G. t. D. Koning Gronin gen, A. Lafeber Naarden, W. J. Lugard Eindhoven, H. F. Maris 's-Gravenhage J. D. Melio Driewegen, J. C. A. Passchier Hilversum, J. K. Pesman, Alphen a. d. Rijn, A. Plat Eindhoven, T. Schippers Maassluis, S. E. Tai Rijswijk Z.-H., A. Tiktak Voorschoten, H. D. Ubbens Eindhoven, J. J. Veerman Eindhoven, C J. Vollebregt Oegstgeest G. Vonk Nijme gen. Ingenieursexamen vliegtuigbouwk.: T A. Smit Spijk Groningen. 's-GRAVENHAGE, 18 dec. Neder lands M.O. akte B: Th. A. C. H. Bakx, Naaldwijk; H. Kersten, Rotterdam; H. Meindersma, Den Haag; F. W. B. Mensink, Goes; K. O. Meijer, Sneek; R. Prast. Amsterdam; mej. M. M. W. A. van Reuth, Eindhoven; B. E. Riet veld, Deventer; mej. A. M. van Schen- del, Heerlen; A. J. Schut, Zutfen; B. Smid, Warffum; H. Vernes, Den Haag. LEIDEN, 18 dec. Doet. Ned. recht: mej. M. van Es te Den Haag, mej. J. E. Lu- cardie te Voorburg, E. P. van Veldhui zen te R'dam, M. S. Arriens te Den Haag, A. Statema te Den Haag. J. A. Borman te Den Haag, kand. geschiedenis: mej. C. C. Melchior te Leiden, H. L. Wesseling te Leiden, kand. sociologie: mej. M. J. van Buren te Voorburg; P. Kleerebezem te Wassenaar, kand. F wis- en natuur kunde: mej. K. P. Versteeg te Leiden, mejuffrouw J. ten Kate te Leiden, J. Perdijk te Leiden, N. Heijboer te Leiden, J. L. den Otter te Leidschendam, doet. scheikunde: mej. E. M den Tonkelaar te Leiden, H. L. Bo ter te Leiden, kand. H wis- en natuur kunde: M. M. Fischer te Leiden, kand. I wis- en natuurkunde: T. A. Sieswerda te Leiden, kand. K wis- en natuurkun de: mej. M. L. Bakker te Leiden, kand. K wis- en natuurkunde: mej. P. J. Smink te Amsterdam, J. M. C. Hoog te Leiden, kand. B wis- en natuurkunde: H. J. A. de Berghes te Oegstgeest, kand. L wis- en natuurkunde: N. H. M. v. d. Wouw te Leiden. LEIDEN, 18 dec. Gepromoveerd tot doctor in de letteren en wjjsbegeer- tee op een proefschrift getiteld „De da tum van het grote hypogaeum bij de Porta Maggiore te Rome", de heer F. L. Bastet, geboren te Haarlem en thans wonende te Leiden. De promotie geschiedde cum laude. Doet. rechten vrije studierichting: Th. H. J. v. d. Kallen te Rotterdam: doet. Ned. recht: mej. J. N. Jans te Utrecht en mej. M. H. L. Conradi te Oegst geest. NIJMEGEN, 19 dec. M.O. A peda gogiek: pater V. R. Koppers M.S.C. Beek; mej. G. M. H. Maes, Nijmegen; A. B. Lam, Velp. M.O. V pedagogiek: J. J. Notten, Steenwjjkerwold en J. Sohl, Roermond. Kand. geschiedenis A. A. J. M. van Meerendonk, O.Praem. Heeswijk, cum laude; doet. klassieken: J. W. J. H. Noor, Amsterdam. Kand. rechten: de dames M. L. M. T. van der Meulen, Eindhoven: A. E. Th. Plochg, Arnhem, en de heren J. M. C. H. Smeets, Posterholt; R. B. M. Berger. Venlo en A. G. G. Colen, Helmond. TILBURG, 18 dec. Cand. econ. wet.: J. eVrhulst, 's-Hertogenbosch; A Kruytzer, Maasniel; J. Stiphout. Sam- beek; E. Prick, Tiiburg; R. Terpstra, Hilversum; H. Sinner, Nijmegen. Advertentie Van Nelle bestellen! De interpol had een boekje over hem open gedaan, de 25-jarige Duitser, dia donderdagmiddag voor de Amsterdam se rechtbank stond. Wegens oplichting was de man al in verschillende landen tot forse straffen veroordeeld, straffen, die naar hij beweerde nimmer waren uitgezeten. 11; liet me netjes door een advocaat vertegenwoordigen en bij verstek veroordelen, verklaarde de man bedaard. Dit keer had de oplich ting hem toch achter slot en grendel gebracht. Onbewogen luisterde de Duit ser naar de eis van officier van justitie mr. W. Tonckens, door een tolk ver taald: 10 maanden gevangenisstraf met aftrek van meer dan drie maanden voorarrest. In Edam. Volendam en op Marken had hij in de maanden juni en juli j.L verschillende zakenlieden bewogen geld af te geven voor een reisgids, die hij in Duitsland zou uitgeven. De man ver telde erbfj dat hij m de reisgids een lijst zou aanbrengen met de adressen van de personen, die bij hem adver teerden. Tevens zou hij er voor zorgen dat de 3 a 4 autobussen van zijn reis bureau. die wekelijks Duitse toeristen naar Nederland brachten, bij de adver teerders zouden stoppen. Een vals adres, dat de Duitser in Amsterdam had opgegeven, wekte achterdocht en leidde tenslotte tot zjjn arrestatie. Mr. Tonckens sprak van leugens en listen, die velen misleidden. De raadsman, mr. P. M. Witteman, betoogde dat zijn cliënt serieuze plannen had om zaken te doen. „Hij heeft dingen gedaan, die een echte oplichter zou hebben nage laten," aldus de raadsman. Advertentie Van Nelle bestellen! Een gedenkteken in de vorm van een vermanende vinger is in de omgeving van Düsseldorf opgericht ter nagedach tenis van de oorlogsslachtoffers. Het monument, een werk van de beeldhou wer Adolf Westerling, is acht meter hoog. Advertentie Van Nelle bestellen! Wat hoor ik toch telkens voor een bons? Zou ik een lekke band hebben? Zo dacht donderdagavond de chauffeur van een vrachtauto met aanhangwa gen die uit Gouda langs de Pias- zoom Rotterdam kwam binnenrijden. Hij stopte, steeg uit de cabine en zag tot zijn ontzetting, dat hij met zijn zwaarbela den wagen een heel rijtje lantaarnpa len had geveld. Het bleken er achter af vijftien te zijn, en de oorzaak was, dat de hoog opgetaste lading vlas op de aanhangwagen onderweg naar rechts was verschoven en telkens met de lan taarnpalen in aanraking was gekomen. Het vlas reikte tot een hoogte van bij na vier meter. Donderdag vierde prinses Armgard, moeder van prins Bemhard, op huize Warmelo bij Diepenheim haar 75ste verjaardag Als gasten van de jarige prinses, die thans ruim zes en een half jaar in ons land woont, waren o.a. aan wezig alle leden van het koninklijk gezin. Prins Bemhard arriveerde reeds in de loop van de morgen in Diepenheim. Aan het begin van de avond kwamen de koningin en de prinsessen Beatrix. Irene, Margriet en Marijke op het kasteel Warmelo aan. Prins Aschwin was ver hinderd de verjaardag van zijn moeder mee te vieren, daar hij voor -werkzaam heden voor het Metropolitan Museum of Art te New-York momenteel in Bang kok vertoeft. 's Avonds zaten ruim dertig gasten, onder wie de leden van het koninklijk gezin en verder intieme vrienden en kennissen, aan een feestdiner aan. Vele bloemen en ontelbare telegrammen uit alle delen van de wereld werden prinses Armgard toegezonden. Drie maanden geleden kocht iemand in het Engelse plaatsje Dunmow een paard, Charlie, van een boerderij in Wales. Vrijdag van de vorige week was Charlie, die heimwee had, verdwenen. Sindsdien volgen politiemannen, wegenwachters en boeren het spoor van het paard, dat linea recta leidt naar de stal in Wales. Charlie is al meermalen gesignaleerd, maar niemand is er totnutoe in geslaagd hem dicht genoeg te naderen om hem te grijpen. Charlie zwoegt verder. En het is werkelijk zwoegen wat hij doet. Met de kerstdagen wil hij kennelijk in de oude vertrouwde stal zijn en daarom maakt hij geen omweggetjes. Vijf verkeerswegen is hij al overgestoken, verschillende steden is hij gepasseerd, twee zeer belangrijke en drukke spoorbanen heeft hij gekruist en hij heeft acht rivieren moeten overzwemmen. Charlie houdt vol. Met een snelheid van rond dertig kilometer per dag zoekt hij zijn weg west waarts.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 7