I AMSTLEVEN Contact met regering over commerciële T.V. NAIIMJ^HINES Kerst, Thijs de Tuinman zegt Heerlijk bakken met appelen Een jaar gevangenisstraf geëist tegen timmerman Radio eo TV I VAN DEN BERG VAN NIEL Huurders voor verbouwing woning gouden bergen beloofd Todd-AO-film in Den Haag Zevende zege van Donner Gezellige mensen stoken Herden kingsrede drs. W. van Norden Onderscheidingen wegens hulp vaardig gedrag Mr. dr. R. Pitlo naar Utrecht 500ste N.T.S.-journaal VRIJDAG 19 DECEMBER 1958 PAGINA 9 appel BEIGNETS PANNEKOEKEN Wat U bakt met Neerlands blozende appelen is .altijd lekker! Smullen maar. En 't is ook nog reuze gezond! Bedrijfstelevisie op Schiphol? A.I.O.C.C. betreurt keuze van Zandvoorts circuit Canadese versterking voor HOKIJ Levensverzekering BUREAU VOOR PERSONEELVERZEKERING Wielrenner NederlandsDuitse ploeg naar Spanje Fango wil fabriek openen Rustige avond Schrijven voor de omroep A.V.R.O. herdenkt Puccini Vanavond Schaaktitel Wedstrijd tegen Londen voor Olympische kas Jeugdelftal op schot in „De Vliert" Heldenrol van Tkennissen Nationaal kampioen schap ereklasse driebanden Europese voetbalbeker Atletico klopt CDNA met tien spelers Twee doelpunten van Vava Turkse overwinning op Tsjechoslowakije NED. DAGBLADPERS VIERT JUBILEUM Televisie - Radio Grammofoonplaten - platenspelers Taperecorders - versterkers Zijlstraat 87 - Telef. Ill 10 „Dorpsplein" van Overveen wordt gereorganiseerd ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 Sensatie in damcompetitie V.K.D. stelt teleur Verkopingen „Haar" Kerstdroom Een droomtas In vele variaties maar.... dan eerst even zien Culturele Kring ,,'t Helm" het meest intieme feest van schittering en blij heid weerspiegelt zich ook in een mooi kristal collier. Een vleugje PARFUM ver hoogt de gezellige sfeer. i PARFUMS BIJOUX Advertentie De directie van de n.v. Luchthaven Schiphol is voornemens over te gaan tot het aanleggen van een net voor be drijfstelevisie ten gerieve van de lucht reizigers en de vestigingen op de lucht haven. Er worden op het ogenblik tech nische proeven genomen in de wacht kamer Europa van het stationsgebouw en half januari zal men beginnen met praktische uitzendingen. Eerst daarna zal de directie een definitieve beslissing nemen. De ontvangsttoestel len zullen half januari in de wachtka mer Europa, in de I.C.A.-hal en op nog enkele andere plaatsen worden opge steld. In- de eerste plaats is het de be doeling inlichtingen, die waardevol voor de passagiers zijn, bijv. de aankon diging van vertrekkende vliegtuigen via het televisienet te geven. Door dit systeem wordt de omroepster van Schiphol ontlast van een elk jaar groei end aantal mededelingen. Een gevolg zal zijn, dat er minder lawaai op Schip hol is. De luchthaven van Brussel Meisbroek beschikt over een soortgelijk systeem, dat in de praktijk ten zeer ste bevalt. De mogelfikheid, dat ook re clame via deze bedrijfstelevisie wordt gegeven, is niet uitgesloten te achten. Donderdagmiddag heeft de officier van justitie bü de Haarlemse Recht bank, mr. G. W. F. van der Valk Bou- man zonder feitelijk een requisitoir te houden tegen een 44-jarige timmer man-onderaannemer uit Haarlem we gens oplichting meermalen gepleegd een jaar gevangenisstraf geëist. De verdachte had een pand op de Bake- nessergracht gekocht, dat hij wilde ver huren. Daartoe plaatste hij adverten ties, waarin hij eventuele gegadigden liet weten, dat zij een huis in het cen trum van de stad konden huren, als zfj bereid waren 800 by t dragen in de verbouwingskosten. In augustus van het vorige jaar reflecteerde een wedu we uit Overveen op de advertentie. Zij gaf de verdachte de gevraagde geld som, nadat deze haar had beloofd, dat het huis helemaal zou worden opge knapt. De kamers zouden geverfd, be hangen en gestucadoord worden, er zou achter het huis een nieuw schuurtje worden gebouwd, last van het huisves tingsbureau behoefde zij niet te vrezen, want hij had al meer met dat bijltje gehakt. Nog kort geleden had hij voor een bedrag van 100.000 aan huizen verhandeld. Neen, het zou allemaal prachtig in orde komen. Op 1 septem ber zou zij de woning kunnen betrek ken. De weduwe kreeg echter geen toe stemming van het huisvestingsbureau en toen zij een week of wat later wel de vereiste vergunning kreeg, was het huis niet klaar. De beloofde datum was toen al verstreken. De dame uit Over veen trok zich terug, mede omdat zij niet een al te best vertrouwen in de verdachte had. Toen zij haar geld te rugeiste, zou de timmerman-aannemer haar hebben gezegd, dat zij maar moest zien hoe zij aan haar geld kwam. Zij nam een advocaat in de arm, die een bemiddelingsvoorstel deed, maar dat de weduwe van de hand wees. Tot nog toe heeft zij geen cent teruggezien. Toen de verdachte daarop een nieuwe advertentie plaatste kwam een jong echtpaar uit Haarlem met hem in con tact. Hij zou de man ervan verteld heb ben, dat hij geluk had gehad, want er waren genoeg liefhebbers voor zijn huis en omdat te bewijzen zwaaide hij veel betekenend met een bundeltje envelop pen, waarvan de president van de rechtbank, mr. H. W. Ferwerda later zei, dat het net zo goed een stapeltje aanmaningen van schuldeisers had kunnen zijn. Toen de jongelui in febru ari van dit jaar de bovenverdieping be trokken was er praktisch niets gedaan. Van alle schone beloften, die de ver dachte had gedaan, was niets terecht gekomen. Er was geen gas, hoege- In de nimmer aflatende strijd tegen de televisie heeft de Amerikaanse film industrie weer oen nieuwtje gelan ceerd: het Todd-AO projectiesysteem. Todd-AQ is een vervolmaking van cine: mascope, want door de filmband een breedte te geven van 70 mm. werd een zeer scherp en lichtsterk beeld verkre gen, dat meer dieptewerking heeft dan voorheen en aan de zijranden geen ver tekening vertoont. Zes magnetische ge luidsbanden beogen een verbetering van het nog vaak gebrekkig weerge geven stereofonische geluid. Een der eerste produkten van het Todd-AO sys teem, de verfilming van het Broadway- succes South Pacific beleefde gisteren avond zijn Nederlandse en continentale première in het daarvoor geheel ver bouwde Haagse Asta-theater. Wat wij °P het 6V, m. hoge en 14 m. brede scherm te zien kregen, onderscheidde zich artistiek gezien in niets van wat In kolossale showwerkstukken als Caroussel, The King and I en OKlaho- gezien. Het was een ver- to inL„Brfladwaysh0w met te veel en een tlï„Ki Se -ups van zingende men- ™o™^tÖli'egIsseur J°shua Logan tot overmaat van ramp door het gebruik nn ?<fSr-^en bepaalde stemming trachtte op te roepen op een wiize die sterk aan toneelbelichting deed 'den ken. Vele melodieuze maar voor de film ongeschikte songs remden het verloop van het verhaal af. Dit verhaal liet de Italiaanse charmeur op leeftijd Rossano Brazzi - in deze film een Franse planter - de verpleegster Mit- zi Gaynor nadrukkelijk het hof maken op een onwerkelijk schijnend Zuidzee- eiland. Voor de vrolijke noot in deze nogal stroperig zoete massa zorgt Ray Waldon met zijn matrozen, die welis waar enkele nog al toneelmatig ver toonde liedjes zingen, maar die toch aanmerkelijk amusanter zijn dan de zwijmelende heer Brazzi. Misschien dat een vindingrijke regisseur van dit sys teem iets had weten te maken. De vak bekwame Jushua Logan, die ook het Broadway-succes in scène zette, is slechts een werktuig geweest dat men dacht nodig te hebben om deze film als experiment te doen slagen. Het voorprogramma, dat o.a. een werkelijk adembenemende tocht per achtbaan bevatte, wees op de mogelijkheden van het Todd-AO procédé. South Pacific is nu alleen maar een geluid- en pro- lectietechnisch vrijwel volmaakt pro- dukt geworden, dat helaas artistiek wei- Plg meer om het lijf heeft dan het rou- tineprodukt en zelfs zo nu en dan be denkelijk naar de kitsch helt. De A.I.o.c.C., de internationale bond van organisatoren van wegwedstrijden heeft te Parijs zijn algemene jaarver gadering gehouden onder leiding van de voorzitter Jacques Goddet. In eefc, communiqué dat hierover is verstrekt, worden diverse verlangens kenbaar gemaakt met betrekking tot de internationale kalender. Tevens wordt hierin gezegd dat de A.I.O.C.C., alhoewel ze zich wil onthouden van elke inmenging in de interne aange legenheden van de U.C.I., de keuze betreurt van het circuit van Zandvoort voor de wereldkampioenschappen op de weg in 1959. De Canadese ijshockey-speler Mike Rooney, die voor het team van de Ho- ky heeft gespeeld, is door de directie van de Hpkij naar aanleiding van zijn gedrag tijdens de ontmoeting met Kev (Krefeld) ontslagen. In de wedstriju te gen de Canadian Guards, die dinsdag 23 december wordt gespeeld, zal de in Nederland niet onbekende Canadees Ro ger Guay het Hokij-team versterken. Voorts is de directie in onderhande ling met in Engeland woonachtige Ca nadezen ter vervanging van Holmes en Pimville, aangezien men over het spel van deze beide spelers ook niet tevre den is. naamd geen licht, geen w.c. enz. De benedenverdieping werd kort nadien betrokken door een ander jong echt paar, dat ook voor de schone beloften was gezwicht en in de portemonnaie had getast voor een bijdrage van 800. De bewoners de toestand beu waarschuwden de gemeente, die er een technisch ambtenaar op afstuurde. Al le gas-, licht- en waterleidingen wer den afgekeurd, de riolering functio- neeerde niet, de w.c. was verstopt, de keukens waren niet te gebruiken en de kamers gedeeltelijk behangen en ge verfd.Het huis was feitelijk onbewoon baar. In mei greep de gemeente in en liet op hdar kosten ten bedrage van meer dan duizend gulden de allernood zakelijkste herstellingen verrichten. De ze kosten heeft de verdachte, die in middels failliet is gegaan, nog niet be taald. In deze zaak, waarin twaalf ge tuigen werden gehoord, verschenen ook enkele' werklieden, die een jaar gele den in het huis hadden gewerkt. De verdediger, mr. P. J. Prinsen Geerligs meende, dat er geen sprake was van oplichting, slechts van wan prestatie. Toen de verdachte zijn be loften deed, was hij financieeldaartoe gerechtigd. Zijn zaken liepen behoor lijk, maar daarin kwam de klad toen de bestedingsbeperking hem het wer ken praktisch onmogelijk maakte. Hij verdiende bijna niets meer. Hij vroeg vrijspraak of een voorwaardelijke ver oordeling. Uitspraak 29 december. Advertentie i. De adjunct-directeur van de ronde van Spanje, Luis Bergareche, heeft in Zürich en Parijs besprekingen gevoerd ten einde te komen tot de samenstel ling van het rennersveld voor de „Vuelta", die van 24 april tot en met 10 mei wordt gereden. Senor Bergareche heeft bekend ge maakt, dat in elk geval de tien volgen de ploegen zullen deelnemen: Frank rijk, België, Italië, Portugal, een ge combineerde ploeg Nederland-Duits- land en vijf Spaanse equipes (een na tionale ploeg en vier merkenploegen). Het is bovendien niet uitgesloten, dat nog een elfde ploeg, bestaande uit Zuid-Amerikanen, zal worden gefor meerd. Hierin zouden de beste renners uit Mexico. Venezuela, Brazilië, Uru- gay, Argentinië en Columbia worden opgenomen. Juan Manuel Fangio, de vijfvoudige wereldkampioen automobilisme, heeft verklaard in Argentinië een fabriek van Italiaanse motorfietsen te willen ope nen, Fangio, wiens vermogen wordt ge schat op meer dan een miljoen dollar, heeft reeds herhaaldelijk gezegd, dat hij zich met de leiding van een indus trieel bedrijf zal belasten, wanneer hij zich uit de actieve wedstrijdsport heeft teruggetrokken. Het programma dat de N.C.R.V. gisteravond voor de T.V. bracht kab- belde nogal rustig voort. Studio B, maandelijkse ontmoeting met takken en zijtakken van kunst uit heden en verleden, leek naar onze smaak al te zeer op een gewone, z« het beeld ge worden, kunstagenda. Slechts het vraaggesprekje van R#N. Degens met de musicus-schilder Joep (Johan) Vogt- schmidt trok onze meer dan normale aandacht. Zijn cello-solo Habanera van Ravel was voortreffelijk, maar duurde te kort. Daar was verder al een Kerstreportage". Men zag name lijk een Kerstsamenkomst van de ver eniging „Tot Heil des Volks" in de Am sterdamse Jordaan. De camera-regie had het kennelijk voorzien op close-ups van „markante koppen" onder het auditorium. En die waren er genoeg. De heer F. A. Stroethoff hield m zjjn toespraak virtuoos het midden tussen een conférence en een preek. Maar hu boeide zijn toehoorders kennelijk. „Scherzo" van Jelle de Vries en Dick van Bommel was dit keer, naar onze smaak, iets te rommelig en soms te geforceerd-grappig. De cowboy-parodie beviel ons nog het best. H. Hn. Prof. mr. dr. M. Rooy, hoogleraar in de perswetenschappen te Amster dam, zal in het TV-programma van 2e Kerstdag een korte beschouwing wpden aan de T.V.-journalistiek. Dit gebeurt naar aanleiding van de 50Oste uitzen ding van het N.T.S.-joumaal. Sinds de eerste uitzending op 5 januari 1956 heeft het journaal reportages over on geveer 6.000 binnen- en buitenlandse actuele gebeurtenissen uitgezonden. Voor het verwerve» van het binnen lands nieuws legden de cameraploegen ongeveer 350.000 km af en „schoten daarbij ongeveer 150.000 mtr. fibm Bp de start bestond de journaalredactie uit 5 personen; thans telt de staf 14 leden. Voor de binnenlandse opnamen staan de journaalredactie dagelijks 6 came- ralieden alsmede een aantal geluids- en licht-technici ter beschikking. Deze zijn allen in dienst van de N.V. Telefilm, waarmee de N.T.S. ten behoeve van het journaal een contract heeft aange gaan. Van de zijde van de Kath. Radio- omroep vernemen we, dat er een ver rassend grote belangstelling bestaat voor de schriftelijke cursus „Schrijven voor de Omroep". De K.R.O. gaat zulk een cursus geven, samen met het Ne derlands Schriftelijk Stucjiecentrum van de Augustijnen te Culemborg. Deze cur sus, die 1 januari a.s. start, zal oplei den voor een vak of voor een hobby, waarvoor nergens ter wereld een op leiding bestaat. Ter herinnering aan het feit, dat hon derd jaar geleden op 22 december 1858 de Italiaanse componist Giaco- mo Puccini werd geboren, zal de A.V. R.O. in de week van 21 tot en met 27 december vier uitzendingen aan deze toonkunstenaar vilden. Op zondag 21 december wordt van 14.20 tot 15.05 uur onder leiding van de Franse componist en dirigent Albert Wolff Puccini's „Messa di Gloria" uitgevoerd. Zijn ly risch drama „Suor Angelica" wordt met in de titelrol de sopraan Victoria de Los Angeles op maandag 22 de- Advertentie kou, laar in ISytPOTHEEK iatiek, kf t^tsigheid bii sevat in IWt* d" pwSer een handige nlaslic zoi*lS-%ftr!v*thc|ifl£ *%B?iW,Jtogist. MEENK'S POEDERS helpen! Er zijn Meenk's Poeder^ökn hoofdpijn, kies pijn. hoest, griqf, .Barrhee, influenza, rheumatiek, koortsjfeid bij gevatte kou, periodieke pijnen ^z. enz. Verkrijgbaar in etuis met 6 jroeders maar ook in een handige plastic HUISAPOTHEEK (met 6 verschillende etuis a 6 poeders), zonder prijsverhoging. Vraag uw drogist. in etfïs %*Cfei#bBeRiafcriook in UI tic a OATUCCl/ Op de eerste dag van de training in Gorki is aan de wereldkampioen der hardrijders Oleg Goncharenko een on geval overkomen dat hem in het zie kenhuis deed belanden. Dinsdagavond werd voor de tweede divisie van de Engelse league ge speeld de wedstrijd Scunthorpe United- Cardiff City. Scunthorpe United won met 1-0. cember van 15.00 tot 16.00 uur uitgezon den in het programma. „Radio Matinee". In het „Radio- scoop"-programma regisseert Kommer Kleijn van 21.46 tot 22.55 uur diezelfde dag het door Jaap van der Poll ge schreven hoorspel „Leven en lijden van Puccini". Tenslotte zendt de A.V.R.O. op dinsdag 23 december van 20.05 tot 22.20 uur opnamen uit van de uitvoe ring van „La Tosca", welke in juni van dit jaar onder leiding van Gianandrea Gavazzeni werd gegeven in het Groot Auditorium op de Wereldtentoonstelling te Brussel. Niemand minder dan Maria Callas komt vanavond op het scherm. In een rechtstreekse uitzending van een con cert uit de Parfjse Opera. Zij zingt o.a. aria's uit Norma en Troubadour. Na de pauze treedt zij op in de tweede ac te van Puccini's „Tosca". In het toernooi om het persoonlijk schaakkampioenschap van Nederland heeft Donner donderdagavond zijn zege tocht voortgezet. Hij versloeg nu Van Weezel. Zijn naaste concurrenten, Van Scheltinga en Van den Berg zegevierden ook. De resultaten zijn: Donner-Van Weezel - 1-0; Orbaan-Van den Berg 0-1; Van Schel- tinga-Ir. Van Donk 1-0; Cortlever-Roes- sel afgebroken; dr. Barendregt-Jonkman 1-0. Voorts zijn 'r nog twee partijen uit voorafgaande ronden uitgespeeld. De re sultaten zijn: Vierde rónde: Van Schel- tinga-Cortlever 1-0. Zesde ronde: Or- baan-Roessel 1-0. Na de achtste ronde is de stand: 1. Donner 7 y, pnt, 2. Van Scheltinga 4K pnt en 2 afgebroken part. (uit 7), 3. Van den Berg 4 pnt (uit 7), 4. Spanjaard 3 y, pnt (uit 7), 5. Cortlever 3 pnt en 2 afgebroken part. (uit 7), 6. Van Donk 3 pnt (uit 7), 7. Barendregt 2 Yi pnt en 1 afgebroken part. (uit 7), 8. Roessel 2 pnt en 2 afgebroken part., 9. Jonkman 2 pnt en 1 afgebroken part., 10. Orbaan 2 pnt (uit 7), 11. Van Weezel 1y, pnt (uit 7). De jaarlijkse voetbalwedstrijd var. het voorlopig Nederlands elftal tegen het Londens elftal wordt woensdag 8 april in een nog nader aan te wijzen stadion ge speeld. De opbrengst zal ditmaal bestemd zijn voor de Nederlandse uitzending naar de Olympische Spelen in Rome. Het voorlopig Nederlands jeugdelftal (19-20) heeft donderdagavond in „De Vliert" te Den Bosch met 7-1 gewonnen van een zuidelijk amateur-elftal. De rust ging in met 5-1. De Arnhemmer Theunissen (Vitesse) middenvoor van het jeugdteam, scoor de vjjf doelpunten, vier voor de rust en een in de tweede helft. De beide overige doelpunten van de jeugd wer den gescoord door Marcus van H.V.C. Van 't Hoofd (Hoensbroek) zorgde voor de tegentreffer. Kort na de rust moest Stroucken (Hoensbroek) in het zuidelijk amateur- elftal wegens een kuitbeenbreuk wor den vervangen. Voor het kampioenschap van Neder land ereklasse groot biljart driebanden, waarvan de finale van 12 tot en met 15 februari 1959 te Breda wordt ge speeld, hebben 12 biljarters ingeschre ven. Twee zijn vrijgesteld van voor wedstrijden: Teegelaar als kampioen van het vorige seizoen en Popeyus om dat hij voor de afscheiding van de N.N.B.B. kampioen van de K.N.B.B. was met een gemiddelde, dat 25 pro cent boven de minimumgrens van 0.650 lag. Er zjjn nu twee groepen elk van vijf spelers geformeerd. In Rotterdam spe len Sweering (Amsterdam), Schmidt (Amsterdam), Baay (Rotterdam, Heinsman (Den Haag) en Van Gils (Breda). In Waalwijk komen uit: Van Ooster hout (Breda), H. de Ruyter (Waalwijk), Van Bommel (Oisterwijk), Stikkelman (Arnhem) en Broekhuizen (Arnhem). Deze voorwedstrijden moeten op 19 januari 1959 beëindigd zijn. De beslissingswedstrijd tussen Atleti co (Madrid) en C.D.N.A.(Sofia), voor de tweede ronde van het toernooi om de Europese voetbalbeker voor clubteams is, na verlenging, geëindigd in een zege van 3-1 voor Atletico. Na de reglemen taire speeltijd was de stand 1-1, wat ook de ruststand was. In de derde ronde (kwart finales) komt Atletico uit tegen de Westduitse club Schalke. In de 17e minuut gaf linksbuiten Ja- nell de Bulgaren de leiding. De Brazi liaan Vava, in Zweden middenvoor van de wereldkampioenen, miste enkele mi nuten later een strafschop die Atletico kreeg toegewezen. Toch was voor de rust de balans al weer in evenwicht. In de 25e minuut maakte Vava zijn fout namelijk goed en zorgde voor de gelijk maker. Kort tevoren had arbiter Mefiet de Spanjaard Rafa van het veld gezon den, zodat Atletico een groot deel van de wedstrijd met tien man moest spe len. In de tweede helft werd niet gescoord, zodat deze derde wedstrijd tussen beide teams moest worden verlengd. In de 10e minuut gaf Callejo het Spaanse team de leiding en even later scoorde Vava uit een strafschop een derde doel punt voor Atletico. Ruim 20.000 toe schouwers woonden de ontmoeting bij. De voetbal-interland Turkfje-Tsjech©- slowakije, in Istanboel gespeeld, is met 1-0 door de Turken gewonnen. De rust stand was 0-0. Het winnende doelpunt kwam in de dertiende minuut na de rust van de voet van rechtsbuiten Seref. De Turken hadden meestal een licht overwicht. De Tsjechische doelman Stacho was de beste speler van het veld en de Tsjechen hebben het In hoofdzaak aan hem te danken dat zij slechts één doelpunt tegen kregen. Advertentie 4* koLen (Van een verslaggever) De Vereniging De Nederlandse Dag bladpers heeft contact opgenomen met de regering over het vraagstuk der commerciële televisie. Tot heden had de N.D.P. zich ervan onthouden hier over in het openbaar een standpunt in te nemen, zo deelde de voorzitter van de vereniging, drs. W. van Norden mede in een rede, die hij uitsprak in de aula van het Tropisch Instituut te Am sterdam, waar vele genodigden aanwe zig waren voor de herdenking van het halve eeuwfeest der vereniging. De Ne derlandse Dagbladpers,, aldus'de heer Van Norden, ziet natuurlijk reclame in de t.v. liever niet verschijnen dan wel. Deze reclame zal namelijk afbreuk Advertentie Vanaf ZATERDAG tot 9 uur geopend Televisie- en Radiospecialisten Op het dorpsplein in Overveen zal de verkeerssituatie binnenkort worden veranderd. Het voetpad langs het Ho tel Van Ouds en het Raadhuis zal wor den versmald. Van daar af zuilen twee oversteekplaatsen (zonder knipperbol- len) voor voetgangers worden ge maakt, een naar Hotel Roozendaal en het andere naar de hoek van de Zijl- weg. Bovendien zal aan het einde van die weg een vluchtheuvel worden ge maakt, waardoor het van de Zjjlweg komende verkeer slechts met een gro te bocht naar links de Korte Zjjlweg kan oprijden. Het verkeer, dat van de Korte Zqlweg. komt, krijgt daardoor ook meer uitzicht naar rechts. Voor de halte van lijn 4 van de N.Z.H. in de richting Dampvloedslaan komt een „stop-inham" noordelijk van het benzinepompstation. Daarnaast komt een smal voetpad ten koste van het plantsoen, dat dus smaller moet wor den. De bus hoeft dus niet meer, zoals voorheen, op de weg te wachten, tot na deel van het andere verkeer. Ook zal ten zuiden van de benzinepomp enig plantsoen moeten verdwijnen ten be hoeve van een parkeer-inham in ver band met de winkelgalerij. Rijwielpad en voetpad worden dus verplaatst. Het werk zal worden uitgevoerd door de Koninklijke Maatschappij Wegen bouw n.v. te Utrecht, die op het ogen blik een nieuw wegdek op de Korte Zijiweg aanbrengt en aan het dorpsplein zal beginnen, zodra de Korte Zijiweg ge reed is. SPREEKUUR. De burgemeester van Zandvoort zal zijn eerstvolgende spreekuur houden woensdag 7 januari 1959 van 10 tot 12 uur. kunnen doen aan haar el^en zakelijke mogelijkheden op het terrein der publi citeit. Maar zij beseft vollledig, dat dit geen motiel mag zijn om de reclame via de t.v. de weg te versperren. Wat zij wel en met klem vraagt is, om, n- dien er al een mogelijkheid wordt ge schapen om dit concurrerende reclame medium te bezigen, de exploitatie daar van te doen geschieden volgens zakelijke beginselen. Het scheppen van een re clame-medium, dat direct of indirect wordt gesubsidieerd of dat een mono- poloïde positie verkrijgt, acht zij strij dig met de houding, die tegenover de pers behoort te worden ingenomen. Een tweede deel van het standpunt is, dat, als de reclamemogelijkheid via de t.v. wordt toegelaten, de dagbladpers in de gelegenheid worde gesteld om bij de exploitatie daarvan in enigerlei vorm betrokken te zijn. Hoofdmotief is daar bij de behoefte om door directe be moeienis zich ervan te kunnen verze keren, dat de exploitatie op faire en za kelijke basis geschiedt, aldus spreker. Het krantenbedrijf, aldus drs. W. van Norden, vormt een niet onbelangrijke sector der economische activiteit van ons land. Er is ongeveer driehonderd miljoen gulden geïnvesteerd in machi nes en gebouwen; de totale omzet over schreed het vorig jaar tweehonderd miljoen gulden. De omzet aan adverten ties daarvan bedroeg 120 miljoen gul den. Door de Nederlandse dagbladrota tiepersen stroomt jaarlijks een hoeveel heid van ongeveer 90 miljoen kg pa pier. De distributieve sector van het eco nomisch leven kan niet functioneren zonder werkzaamheid van de pers als reclame-medium, aldns drs. van Nor den. Bij alle dagbladen is het bedrijfsdoel niet alleen het nastreven van exploi tatie-winst. Men mag zelfs zeggen, dat deze hulpmiddel is voor een verder strekkend doel; het vervullen van een publieke taak. De jubileumbijeenkomst werd o.m. bij gewoond door de voorzitter van de eer ste kamer der staten-generaal, mr. J. A Jonkman, staatssecretaris van O., K. en W., mr. R. C. A. Höppener, de commis saris van de koningin voor de provin cie Noord-Holland, dr. M. J. Prinsen, de staatssecretaris van sociale zaken, mr. dr. A. A. van Rhijn, de staatssecretaris, drs. W. K. N. Schmelzer. de vice-presi dent van de raad van state, dr. A. A. L. Rutgers, alsmede burgemeesters van Amsterdam en Utrecht, resp. mr. G van Hall en jhr. C. J. A de Ranitz. Na de rede van staatssecretaris mr. R. G. A. Höppener, die in plaats van de minister van onderwijs, kunsten en we tenschappen het woord voerde (de mi nister was verhinderd) sprak prof. dr. I. A. Diepenhorst, hoogleraar in het strafrecht aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, over de invloed van de pers, die, zo zei hij, thans wordt be schouwd als een van de machten, welke onze tijd beheersen. Het is een bekend feit, dat in de huidige communistische staten de pers, naast de radio en tele visie, de algemene oordeelvelling van de „doorsneeburgers" blijvend vermag om te buigen. Moeilijk kan betwist worden dat het critisch vermogen van de lezer klein is, maar toch leert de echte, bezonnen waarneming, dat het blad van twijfel achtige waarde geen werkelijk gezag heeft en dat couranten met de zich van hun opvoedende taak bewuste redacties de echte voorgangers zijn, die soms in spannende dagen de doorslag geven. Het is karakteristiek voor ons land dat boulevard- of sensatiedagbladjour- nalistiek niet of ternauwernood is aan te wijzen. Advertentie Alle merken - dus ruime keuze Vanavond zal de burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, in de kamer van B. en W. in het Haar lemse stadhuis namens het dr. Merens- fonds aan de heren Th. Bartels, J. van der Duyn, R. Hoksbergen, W. Kieft, allen uit Haarlem en aan de heer S. Rijpma uit Heemstede medailles uitrei ken, omdat zij zich hulpvaardig hebben betoond bij een ongeval op 17 oktober in Haarlem, waarbij mevr. W. J. van der Burg-Samson uit Velsen om het leven kwam. Toen zij met haar auto wilde wegrijden, reed zij het water van het Spaarne in. Haar dochter, die naast haar zat, slaagde erin uit de auto te kruipen en naar de kant te zwemmen. De V.K.D.-ers hebben de prachtige kans, die zij hadden om het kampioen schap te grijpen, niet benut. In een door hen zwak gespeelde wedstrijd te gen Santpoort, waarin de Santpoorters hun sportieve plicht deden, gingen de Haarlemmers met 12-8 ten onder en bleven daardoor op 10 punten staan, een totaal dat nog door twee concu- renten gepasseerd kan worden. Dat Sportief met 15-5 van Hillegom won is alleen voor de middenplaatsen van belang. De reserves van Sportief de den hetzelfde met Santpoort II en in de tweede klas blijft het een nek- aan-nek-race tussen H.D.C. en D.C.Y. Hoewel we in dit seizoen reeds ver schillende sensaties beleefd hebben, staan er ons wellicht nog meer te wach ten. De situatie is nu n.l. zo dat zelfs 3 clubs met een zelfde resultaat aan de top eindigen. De stand tussen de kanshebbers is aldus: K D. 10 pun ten uit 7 partijen, K.N.C 9 uit 6 en B.D.C. 7 uit 5. Als de laatste twee hun wedstrijd gelijk .spelen en B.D.C. zou de laatste wedstrqd tegenHillegom winnen, dan is die stand bereikt en kan er een herkamp beginnen die wel heel veel van de spelers vraagt. Ofschoon het nog niet zover is zijn de kansen daarop niet gering. Gen. de Wetstraat 32. Haarlem, op bod ƒ3100.totaal ƒ3100.kopers Th. Byman en D. Lodder. Teding v Berkhoutstraat 42. Haarlem, opbod ƒ5300.—, afslag ƒ3000.—, totaal ƒ8300.—. koper B. P. Sleper qq. Julianalaan 110. Overveen, opbod ƒ21200.—, totaal ƒ21200.—, koper D. de Vries qq. Middenweg 96 B, Haarlem, opbod ƒ11500.—, totaal ƒ11500.—, koper F. H. v. Emmerik qq. Middenweg 96 D, E, F, en van Eg- mondstraat 45, Haarlem, opbod ƒ34700.-, afslag ƒ425.— totaal ƒ35125.—, koper F. H. v. Emmerik qq. Nagtzaamstraat 49, Haarlem, niet ge veild. Saenredamstraat 49 zw. en rd., Haar lem, opbod 6700.—, afslag 10.—, totaal 6710.—, koper J. J. van Andel. Olmenstraat 56, Haarlem, opbod ƒ5400.—, afslag ƒ5.—, totaal ƒ5405.—, koper R. Smits qq. Jan Nieuwenhuyzenstraat 6. Haarlem, opbod ƒ3500.—, afslag 150.—, totaal ƒ3650.—. koper H. Band. Oranjeboomstraat 64, Haarlem, opbod ƒ13200—, totaal ƒ3200—, koper N. N. Amsterd msevaart 90 zw. en rd., Haar lem, opbod 8100.afslag 300. to taal ƒ8400.—, koper J. Jonkman qq. Gen. Bothastraat 55, Haarlem, opbod ƒ4400.—, afslag ƒ100.—, totaal ƒ4500.—, koper N. N. Hagelingerweg 62 en 64, Santpoort, op bod ƒ10900.—, afslag 25.—, totaal 10925.koper J. J. van Andel. Bantamstraat 39, Haarlem, opbod ƒ3100.totaal ƒ3100.koper N. N. EXPOSITIE De expositie van werk van Hans Wiesman in Galerie Espance te Haarlem, welke expositie oorspron kelijk zou duren tot 20 december, is verlengd tot 29 december. Naar wij vernemen is binnenkort de benoeming te verwachten van mr. dr. R. W. H. Pitlo, substituut-officier van justitie bij de rechtbank te Haarlem, tot substituut-officier bij de rechtbank te Utrecht In zijn plaats te Haarlem zou worden benoemd mr. J. J. Bredius, die thans substituut te Utrecht is. Advertentie elegante tassen ë.n byovv GR.HOUTSTR -18A TEL.20AI5 - HAARLE M Velen hebben zich afgevraagd of de Zandvoortse culturele kring ,.'t Helm" zijn aktiviteiten voor het huidige win terseizoen gestaakt heeft. Dit is echter niet het geval. Dat echter het program ma niet eerder bekend gemaakt kon worden, werd voor 'n goed deel veroor zaakt door 'n minder rooskleurige finan ciële positie van de stichting. Het be stuur heeft zich ernstig moeten bera den of een serie voorstellingen voor dit winterseizoen wel verantwoord was. Dank zij geldelijke steun van particu liere zijde en de subsidie van de ge meente is het echter gelukt een viertal voorstellingen op een verantwoord cul tureel niveau te organiseren: echter niet in abonnementsverband. Het is namelijk gebleken dat velen zich niet aan een aantal voor stellingen willen binden. Het zijn dus losse voorstellingen. Alle voorstellingen worden in de zaal Zomerlust gegeven. Op donderdag 8 januari a.s. treedt Georgette Hagendoorn in een geheel nieuw programma op, begeleid door Pierre Verdonck. Op donderdag 5 februari a.s. geeft Gerard van Blerk een pianorecital. Op donderdag 5 maart a.s. treedt de Hindoedanseres Mohini Devi op en op donderdag 2 april a.s. geeft Jan Nelis- sen met zijn poppentheater „Het kleine Wereldtoneel" een voorstelling. Advertentie GROTE HOUTSTR. 92, HAARLEM Telefoon 12160

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 9