Kamerontbinding nodig door de conflicts situatie Bij deze verscherpte politieke tegen stellingen was geen normaal voortzetten van de arbeid mogelijk TAAK VAN HET NIEUWE KABINET BEGRENSD Donderdag 12 maart Kabinet-Beel gevormd Socialistische ministers eervol ontslag verleend Mergelgroeve ingestort Prof. Romme lijsttrekker in het hele land MIST doet zich geducht gelden Schiphol urenlang potdicht: ook het wegverkeer in moeilijkheden Groep-Gortzak richt aan C.P.N. een open brief 3987. REGERINGSVERKLARING IN TWEEDE KAMER Hulde en dank aan dr. Drees Foutloos toto ingevuld Verkiezingen Intermezzo-kabinet bijeen 1 „Grap" Meisje gedood aantal arbeiders ingesloten K.V.P. bereidt verkiezingen voor Het weer VAZAL VAN KONING WINTER POGING TOT HERENIGING Dr. Drees minister van staat nu Ml DINSDAG 23 DECEMBER 1958 82ste JAARGANG No. 30096 Het kabinet, dat ik hiermede de eer heb aan de Kamer voor te stellen, stelt het bijzonder op prijs aanstonds na zijn optreden de gelegenheid te hebben een verklaring in uw hoge vergadering af te leggen, aldus de minister-president, prof. dr. L. J. M. Beel, in een verklaring die hij vanmiddag in de Tweede Kamer heeft afgelegd. Eén winnaar van de K.N.V.B.-pool Prijs van f 127.800 mMM. ee MORRIS 'ieforeyouéuy/ CAMEL MONTYCOATS f 45.- Noordoostelijke wind Het weer in Europa r CITROEN 2 cv Van Loon's Automobielbedrijl WOENSDAG Vigilie van Kerstmis geboden vasten- en onthoudingsdag BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bi kantoor en Red IJmuiden, leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Olrectle: J. J. W. Boerrlgter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 'ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- toogte. Omroepers 16 cents per m m.-hoogte. De administratie behoudt tich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week. f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 8 30 uur 's avonds tel. 21544 Prof. Beei ging als volgt verder: Het wenst vooraf van deze plaats hulde en dank te brengen aan hem, die gedurende meer dan dertien ja ren deel heeft uitgemaakt van alle na-oorlogse kabinetten en ruim tien jaren aan vier dezer kabinetten op voortreffelijke wijze leiding heeft ge geven, oud-minister-president dr. Drees, thans minister van staat, aan Wie H.M. de koningin met ingang van maandag op zijn verzoek ontslag heeft verleend uit zijn ambt onder bijzondere dankzegging voor de uit nemende diensten onder dikwijls zeer moeilijke omstandigheden aan haar en het koninkrijk bewezen. De leden van dit kabinet, die allen onder zijn leiding hebben mogen ar beiden, betuigen gaarne hun bijzon der^ waardering jegens deze staats led' aari wie ook zij veel verschul- Z1-'n en wiens heengaan uit de regering zij betreuren, »„ï?eiiiHa^,net vangt zijn taak aan in niLpn PU nnn e«istigc politieke span ningen en op een „gelijk waarop in verband daarmede, eewichtiee beslis singen zijn genomen. Het Uitwendige beeld van de huidige voor ons land zo moeilijke politieke si tuatie laat zich in enkele woorden sa- menvatten. Tijdens de behandeling in deze K mer op 11 december van de ontwerpen van wet, houdende: a. verlenging van de tijdelijke ver hoging van enige directe belastingen, alsmede maatregelen niet betrekking tot de vervroegde afschrijving en de investeringsaftrek; b. verlenging van de tijdelijke ver hoging van enige belastingen, alsmede van de tijdelijke vrijstelling van omzet belasting voor sigaren; van d™ in stemming een amendement Dit am Vaste commissie voor financiën, Verleneb?derneht had tot strekking de van d<T8 van de tijdelijke verhoging twee jaren,V^an°ot,schaP,sbelastin.g van voorgesteld tJ t door de reSerlng was Het werd door fcrken tot één Saar' De minister van fi£?,m?r aangen°men- aanvaardbaar had^S roken Ve?-" zocht daarop opschorting van de ver dere behandeling der wftsontwerDen De volgende dag verzochten dfemi nister-president dr Drees, de minis ters Hofstra, pro dr. Samkalden, Suurhoff en dr. ïr. Vondeiins aismedé de staatssecretarissen drs vander Beugel, mr. dr. van Rhijn en Van Vpen aan Hare Majesteit om ontslag, terwiil de overige ministers in verband hier mede hun portefeuilles ter beschikkin» stelden, bij welke gedragslyn ook de overige staatssecretarissen zich aan sloten. Hare Majesteit deelde daarop mede de ingediende ontslagaanvragen in beraad te hebben genomen en ver zocht aan de leden van het kabinet in middels alles te doen, wat zij in het belang van het koninkrijk noodzakelijk Zouden achten. De door de aanneming Van dit amendement ontstane con- flictssfeer vond nadere accentuering Op 15 december daaropvolgende in het geen in deze Kamer bij de behandeling van het door de minister van financiën namens de regering gewijzigde ont- Tjf.fJ? van -vet tot verlenging van de tij- ",„UKe verhoging van enige belastingen, Y?n de tijdelijke vrijstelling vond Sting voor s'£aren plaats Zo eenvoudig deze feiten zich laten weergeven in een korte opsomming, zo vol bewogenheid, ernst en zorg voor de toekomst is de situatie, wel ke achter deze feiten schuil gaat. De gebeurtenissen, waarvan ik melding maakte, vormen slechts de aanlei ding tot de ontstane crisis, de oor zaken daarvan liggen dieper. De ver houding tussen de staatkundige groe peringen, waarvan leden in het thans afgetreden kabinet zitting hadden, alsmede tussen de daarmede corres ponderende Tweede Kamer-fracties, verslechterde in de loop der laatste ja ren. De afstanden werden groter, ernstige meningsverschillen traden aan het licht. Bij deze verscherpte politieke tegen stellingen was geen oplossing te vinden, welke een normaal voortzetten van de arbeid door het in 195(1 gevormde kabi net zou hebben ingehouden. Ook de vor ming van een nieuw kabinet voor het nog resterende deel van de parlemen taire periode en steunend op een meer derheid in deze Kamer, bleek niet mo gelijk. De behartiging toch van de belan gen van het koninkrijk vergt zeer ze ker in deze tijd van internationale ver wikkelingen en spanningen een voort durende paraatheid var: de regering tot het nemen van beslissingen. Zij behoeft daartoe een zo groot mogelij ke steun en medewerking van de zij de van de volksvertegenwoordiging. Dit laatste geldt evenzeer voor de op lossing van de vele en ingewikkelde problemen, waaraan de regering bin nen het koninkrijk haar aandacht heeft te wijden. Voor een constructief beleid, alsme de voor een vruchtbaar gemeen over leg is tenslotte een sfeer van vertrou wen onontbeerlijk. De omstandigheid, dat reeds in 1960 de normale verkiezing van leden uwer hoge vergadering zou plaats hebben, bemoeilijkte op zich reeds de formatie van een kabinet voor de nog resterende periode. Immers op het tijdstip, waarop de leden van zodanig kabinet zich zou den hebben ingewerkt, stonden de ver kiezingen reeds voor de deur. Deze om standigheid zou onder normale omstan digheden op zich geen genoegzame re den zijn voor Kamerontbinding. Dit wordt nochtans anders tegen de achter grond van de conflictssituatie, waarover ik zo even sprak. Het ontbreken van de zo even door mij gestelde voorwaarden noopte der halve reeds tot een bekorten van deze periode en mitsdien tot vervroeging der verkiezingen. Daarmede wordt tevens bereikt een zoveel mogelijk uitschake len van elementen, welke een zuivere oordeelsvorming bij dit beleid en over leg in de weg zouden kunnen staan. Daarenboven biedt deze vervroeging het voordeel, dat de vraag op welke ba sis de vorming van een kabinet, het welk alsdan zijn program zal kunnen richten naar een normale vierjarige pe riode, zal geschieden beantwoording zal kunnen vinden, nadat afstand is geno men van de recente gebeurtenissen en (Van een verslaggever) Het ziet er naar uit dat de Utrechtse boekhouder W. van Weeren de enige is die de voetbalpool van de KNVB zon der fouten heeft ingevuld. Als zich voor vanavond geen andere kandidaten heb ben gemeld, ligt er voor de heer Van Weeren de somma van 127.800 gulden te wachten. De heer W. van Weeren is 38 jaar en vrijgezel. Hij is boekhouder in een garagebedrijf in Utrecht. Het is nu de tweede keer dat hij een toto-prijs ontvangt. De eerste keer echter moest hij een tweede prijs met anderen del-n en streek hij slechts 189 gulden op. Zondagavond heeft de gelukkige win naar als we hem daarvoor al mogen houden zich bij de KNVB gemeld als jemand die de grillige Voetbalbedrijvig heden van die dag met profetische blik voorzien had. Hij meende echter dat er zo weinig verrassingen in de toto-uit slagen waren dat hij lang niet de enige „foutloze" zou zijn. Maar de KNVB heeft n°g geen andere kandidaten. nadat het Nederlandse volk de gelegen heid heeft gekregen zich uit te spreken over de samenstelling van deze Kamer. Een koninklijk besluit, hetwelk nog heden in het staatsblad zal worden openbaar gemaakt, houdt in, dat uw Kamer wordt ontbonden met ingang van 19 maart 1959. Op diezelfde dag zal de zitting der Staten-Generaal worden gesloten. Het thans opgetreden kabinet ken merkt zich in tweeërlei opzicht door een begrenzing, welke normaal niet aan een kabinet wórdt aangelegd. De eer ste begrenzing betreft zijn levensduur, de tweede in samenhang daarme de zjjn taak. Dit kabinet ziet zijn opdracht vol bracht op het tijdstip, waarop na de ontbinding van uw Kamer, waartoe H.M. de Koningin op zijn voordracht heden heeft besloten, de vervroegde verkiezingen zullen hebben piaats ge vonden. Dit kabinet heeft tot het zo juist ge noemde tijdstip tot taak de behartiging van al hetgeen het in het belang van het koninkrijk noodzakelijk acht. Behalve de lopende zaken zullen slechts die aangelegenheden in behan deling worden genomen, waarvan uit stel niet in 's lands belang of dat van het koninkrijk is te achten. Vraagstuk ken, het beieid op langere termijn be treffende, zullen enkel in geval van noodzaak tot beslissingen kunnen lei den. De indiening van wetsontwerpen, waarvan aan de regering de urgentie van behandeling in de eerstkomende maanden niet zal blijken, blijft achter wege. Het contact met de Staten-Gene raal zal derhalve een beperkte strek king hebben. Voor wat betreft reeds bij de Staten-Generaal ingediende wetsont werpen zal de regering eenzelfde ge dragslijn volgen. Uiteraard stelt de re gering zich voor over een en ander in voorkomende gevallen met de Kaniers overleg te plegen. Aan de totstandkoming van dit kabi net is niet voorafgegaan hei maken van enige afspraak met welke fractie uit uw midden ook. De regering is zich diep bewust van haar verantwoordelijkheid, nog ver zwaard door de ernst en het uitzonder lijke karakter van de huidige situatie. Zij vertrouwt, dat de staatkundige ont wikkeling in ons vaderland zich in rus tige banen zal voortzetten en dat al len, die voor deze ontwikkeling verant woordelijkheid dragen, ook in de komen de maanden zich van deze verantwoor delijkheid bij voortduring bewust zullen blijven. Het kabinet heeft zijn taak aanvaard in het vertrouwen, dat het zal mogen rekenen op de steun der Staten-Gene raal. Moge Gods zegen rusten op ons al ler arbeid. In afwijking van de gewoonte zullen de Kamerverkiezingen niet op een woensdag plaats hebben, maar op don derdag 12 maart. De kandidaatstelling in verband hiermede valt niet op 27, maar op 28 januari. De verkiezingen zouden oorspronkelijk worden gehouden op woensdag 11 maart. De nieuwbenoemde minister-president prof. dr. L. JM. Beel is gistermiddag door H.M. de Koningin ten paleize Soest- dijk als zodanig beëdigd. Prof. Beel zal ontslag moeten vragen als lid van de Raad van State. k l t Het kabinet der Koningin deelt mede: „H.M. de Koningin heeft op hun verzoek op de meest eervolle wijze ont slag verleend aan: dr. W. Drees, als minister-president en als minister van algemene zaken; prof. dr. I. Samkalden als minister van justitie; H. J. Hofstra als minister van financiën; dr. ir. A. Vondeling als minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening; J. G. Suurhoff als minister van sociale zaken en volksgezondheid; drs. E. H. van der Beugel ais staats secretaris van buitenlandse zaken; M. van Veen als staatssecretaris van oorlog; mr. dr. A. A. van Rhijn als staatssecretaris van sociale zaken; de minister van staat prof. dr. L. J. M. Beel benoemd tot minister president en minister van algemene zaken. H.M. de Koningin heeft geen ontslag verleend aan de overige ministers en staatssecretarissen die hun portefeuilles, onderscheidenlijk hun functies ter beschikking hadden gesteld en de minister-president, minister van alge mene zaken, benoemd tot minister van sociale zaken en volksgezondheid a.i.; de vice-minister-president, minister van binnenlandse zaken, bezits vorming en P.B.O. tot minister van justitie a.i.de minister voor defensie tot minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening a.i. en de mi nister van economische zaken tot minister van financiën a.i." Vanmorgen kwam in de Trèveszaal op het Binnenhof te Den Haag het inter mezzokabinet onder min. pres. prof. Beel. bijeen. Zittend v.l.n.r. Mr. J. Af. A. H. Luns (buitenlandse zaken); Mr. A. A. M. Struycken (binnenlandse zaken, P.B.O. en justitie); Prof. Dr. L. J. M. Beel (minister-president en sociale zaken); mej. Dr. Af. A. Af. Klompé (maatschappelijk werk); Mr. J. L. Af. Th. Cals (O., K. en W.). Staand Mr. H. B. J. Witte, (volkshuisvesting); Ir. C. Staf (defensie en landbouw); Mr. G. Ph. Helders (Overzeese Zaken); Prof. Dr. J. Zijlstra (Econ. Zaken en Finan ciën); Mr. J. Middelburg (secretaris van de Ministerraad); Mr. J. van Aart- sen (Verkeer en Waterstaat). De blijkbaar als „grap" bedoelde moordaanslagte Voorburg, waarvan zowel de politie en de ochtendbladen als de ooggetuigen de dupe zijn ge worden, getuigt van weinig goede smaak. De verontrustende toename van moordaanslagen en overvallen is te ernstig om er op deze wijze de draak mee te steken. Maar van de andere kant hopen wij niet, dat de macabere grapjassen aan het verzoek van de politie zullen voldoen om zich bekend te maken. Indien de politie er niet in zou slagen hen op te sporen, zou dat een ongewenste aanmoediging kunnen worden voor lieden, die van de misdaad lugubere ernst plegen te maken. En dan zou er eerst recht niets meer te lachen vallen, noch voor de politie noch voor de burgerij. Vanochtend heeft zich in een mergel- groeve te Zichen-Zussen-Bolder, een kwartier gaans ten zuiden van Maas tricht, een instorting voorgedaan. Men heeft het stoffelijk overschot van c n meisje uit de groeve gehaald en enkele gewonden naar het ziekenhuis van Ton geren overgebracht. Verscheidene arbei ders zijn ingesloten. De Maastrichtse brandweer heeft over de grens assisten tie verleend. Op het ogenblik dat de instorting in de mergelgroeve, waar een paddenstoelen kwekerij is ingericht, zich voordeed, wa ren er ongeveer 50 personen aan het werk. Talrijke personen hebben zich kunnen redden, maar er zijn nog ver scheidene arbeiders bedolven. (Van onze parlementaire redacteur) Bij de komende verkiezingen zal prof. Romme voor het gehele land weer lijst trekker zijn voor de K.V.P. De K.V.P. zal met vier lijsten aan de verkiezin gen deelnemen: een voor Limburg, een voor Brabant, een voor de samenge voegde kringen Amsterdam, Rotter dam, Den Haag, Utrecht, Den Helder, Haarlem, Leiden, Dordrecht en Middel burg, en een voor de samengevoegde Advertentie W. van Weren met zijn foutloze toto-uitslag. BAR.TEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 Verwachting tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Overwegend droog met vooral aan vankelijk op de meeste plaatsen mist of laaghangende bewolking. Meest matige noordoostelijke wind. Dezelf de temperaturen als vandaag of iets hogere. Zon: 8.47-16.32. Maan: 15.45-6.46. Vooral boven Engeland, het Kanaal en West-Frankrijk is de barometer sterk gaan stijgen. Er komt daar een rug van hoge druk tot ontwikkeling. De as hier van zal morgen waarschijnlijk juist ten noorden van Nederland liggen. In ver band hiermede zal de overheersende windrichting noordoostelijk zij' en komt er, daar in Duitsland eenzelfde luchtmassa als hier te lande wordt aan getroffen, weinig verandering in het temperatuurverloop. De neerslagkansen zijn klein. min. neersl. Statlor Weei temp atgel gisterer 14 uur Stockholn zwaar bew. 1 0.2 Oslo geheel bew. 1 4 Kopend»- regen 4 6 Lal den geheel bew. 6 0.1 Am.-teru mist 1 0 Brussel mist 1 0 Luxemburg geheel bew. 3 0 Partis regen 5 0 Nice geheel bew. 10 32 Berlijn geheel bew. 4 0 Er ank fun licht bew. 4 1 VIttncher mist -2 0 ZUrlch geheel bew. 3 0 Genève geheel bew. 4 0 Locarno regen 4 11 Wenen zwaar bew. 2 0 Innsbruck zwaar bew. 0 Rome regen 15 0.1 kringen Leeuwarden, Groningen, Assen, Zwolle en Arnhem-Nymegen. De verkiezingen staan zo plotseling voor de deur dat zij een enorme stroom versnelling in de dagelijkse werkzaam heden bij de politieke partijen hebben doen ontstaan. De kandidaatstelling, moet binnen veertig dagen voor het ge hele land zijn voltooid. Dat betekent voor partijen die dit consciëntieus doen, dat men in de kleinste partijverbanden, de afdelingen, nog vóór het eind van het jaar een kandidatenlijst moet op stellen. Uiterlijk 29 december is de datum die daarvoor is vastgesteld. Twee dagen tevoren worden de kringadvies commissies door de kringbesturen be noemd. 18 januari reeds moeten de groslijststemmingen worden gehouden. Op de vraag, of er veel veranderin gen in de kandidatenlijsten kunnen ko men, is ons op het partijbureau van de K.V.P., het Dr. Schaepmanhuis in Den Haag, medegedeeld, dat wanneer de le den zich maar aan het zeer versnelde tempo houden, zij alles kunnen veran deren wat zij willen en kandidaten kun nen stellen naar keuze. Maar vanzelf sprekend houdt de partij voor zichzelf wel het motto voor ogen: ,,Een club die wint blijft zitten". Het staat de leden echter geheel vrij voor wijzigingen en aanvullingen die al tijd bij iedere verkiezing, ook een ver vroegde nodig zijn, te zorgen. Men zal echter zeer snel moeten handelen. Koning Winter is blijkbaar niet voornemens op korte termijn doortastend op te treden. Ook al lijkt hij de wind wat mee te krijgen deze draait van daag naar oostelijke richtingen, weshalve de temperatuur een geleidelijke daling zal ondergaan het ziet er toch niet naar uit, dat er op een „witte kerst" gerekend mag worden. Des konings Winter vazal, de mist deed zich gisteren evenwel geducht gelden. Om kwart voor drie in de middag zat Schiphol potdicht. Tot des avonds half acht landde er geen vliegtuig meer, met uitzondering van een „convair" van Finn Air, die vanuit Londen om 16.56 uur op baan 19 aan de grond kwam. Het zicht was toen zeer slecht; de mistbank hing op 30 meter boven het beton. Horizontaal was er slechts zicht tot 250 meter. Na half acht des avonds trok de mist van de luchthaven weg. Een half uur later arriveerde een toestel van de Hon gaarse luchtvaartmaatschappij met aan boord achttien Tsjechische voetballers, op doorreis naar Costa Rica. Verscheidene diensten van buiten landse maatschappijen en van de K.L.M. waren inmiddels reeds geannu leerd. De super constellation van de K.L.M.op weg van Tokio via India naar Amsterdam, zocht Düsieldorf als uitwijkhaven op, waar de passagiers met de trein verder naar Nederland reisden. De mist, die over verscheidene delen van ons land hing, bracht ook hét wegverkeer in moeilijkheden, althans in die zin, dat zeer langzaam moest worden gereden of men helemaal niet meer vooruit kon. Over ongelukken kwamen tot dusver geen berichten binnen. Zeer dicht was de mist in het noor den des lands. Tussen Appingedam en Groningen was op de meeste plaat sen nog geen dertig meter zicht. Het treinverkeer tussen Groningen-Appin- gedam-Delfzijl kon evenwel bijna zon der vertraging doorgang vinden. Het busverkeer tussen deze plaatsen had echter aanzienlijke vertraging. Op sommige lijnen bedroeg dit twintig minuten. In IJmuiden veroorzaakte de mist gisteravond een geringe vertraging in (Van een verslaggever) De „Bruggroep", de groep van afge scheiden communisten onder leiding van de heren Gortzak, Wagenaar en Brand- sen, heeft een open brief gericht aan het aanstaande 19e Congres en de leden van de C.P.N. In deze brief wordt na drukkelijk een beroep op Paul de Groot c.s. gedaan tot hernieuwde samenwer king. De „Bruggroep" laat weten dat hereniging in deze tijd, nu de commu nisten zulke zware verliezen lijden, noodzakelijk is. Het oefent nog de no dige kritiek uit op de leiding van de C.P.N. Maar dan komt het in de open brief uitvoerig over eenheid te spreken, die slechts tot stand kan komen op grond van een politieke discussie. Als er dan wat uit het verleden gere leveerd wordt, betoont de „Bruggroep" weinig onderdanigheid jegens de alge meen-secretaris. Zij stelt het aanstaan de congres, dat 2e Kerstdag in Amster dam begint, voor door een commissie van partijleden (geen bestuursleden) en van „Brug"-leden een onderzoek in te laten stellen naar de werkzaamheden van de partij over de oorlogsperiode. De interpretatie van de verzetswerkzaam- heden en de niet zo heldhaftige rol van Paul de Groot daarin, was een van de oorzaken der onenigheid. Een tweede commissie moet, zo wordt voorgesteld, een onderzoek instellen naar de poli tieke 'gedragingen van het tegenwoordige partijbestuur in verband met het partij- werk in het algemeen en met het roye ren en afvoeren van leden van de partij in het bijzonder. Dit onderzoek zou de periode van '45 tot en met het aanstaan de congres moeten betreffen. Na de dis cussies over de uitslagen van het onder zoek zou in de loop van 1959 een buiten gewoon congres gehouden moeten wor den van partijleden en geroyeerde leden. Wederzijdse kritiek moet nu ge staakt worden. het scheepvaartverkeer. De meeste klei ne schepen liepen IJmuiden evenwel op tijd binnen door gebruik te maken van de scheepsradar of van de havenradar op de kustwachtpost te IJmuiden. De ruim 9000 ton metende „Zuider kruis" van de stoomvaart maatschap pij „Nederland" ging echter om half tien voor de pieren voor anker om te wachten tot het zicht opklaarde. Het zelfde was het geval met een Engels schip. Het kabinet der koningin heeft mee gedeeld, dat H.M. de Koningin de oud- minister-president, dr. W. Drees, be noemd heeft tot minister van staat. Advertentie zomer en winter, op klinker- straten en asfaltwegen, op bergen en In dalen - overal en altijd betrouwbaar Advertentie CITROEN - DEALER voor HAARLEM en OMSTREKEN: Korte Kleverlaan 30-38 - Bloemendaal Telefoon 51301

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1