Moeilijker om op volledig niveau te draaien dan in vorige jaren Grossier nauwelijks aan overval ontsnapt Senembah wint het geding tegen Bank Indonesia Een jaar geëist tegen puzzelorganisator Chefarine 4 K ru iswoord raadse l Oogstraming 1958 Eerste Friendship aan Noorwegen afgeleverd Ir. Ingen Housz Commandeur O.N. Mr. Stheeman: „Onder beheer stelling schending van het volkenrecht Hatelijke opmerkingen en honend ge lach tijdens requisitoir Felle brand in Vlaardingen 4 beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen! ERIC DE NOOR DINSDAG 23 DECEMBER 1958 FAÜÏINA 2 Ir. Ingen, Housz over Hoogovens in 1959 Aangevangen uitbrei dingen gaan door Graanopbrengst gedaald Nieuw gebouw voor Ned. Bank in Den Bosch Van Scorei's „Madonna met de wilde rozen Uitgebreide voorbereiding al getroffen Kunstenaarsfederatie protesteert bij Opera Personeel niet ingelicht over nieuwe directie Te Spekholzerheide herleeft het Kerstgebeuren Levende kribbe op de markt Interim-pensioenregeling voor gepensioneerde mijnwerkers vastgesteld Arbeider naar het ziekenhuis Franse verdedigings middelen tegen dumping 26 „Wat," gromt Svein verbouwereerd, „nou begrijp ik er echt niets meer van, Noorman. Ik dacht dat de ellende nou pas goed beginnen ging, nu Tanach heelhuids op de burcht terug was." „Jaja," mompelt Eric. „Als wij hier als gasten waren, wel maar er word% nu toch op ons gejaagd. Wel, dan jagen we een beetje terug." „Oyh, hèhè," grijnst Svein. „Je wil proberen, Tanach in handen te krijgen?" „Precies," knikt Eric, tot grote verheugenis van de lange Sakser, die dit soort spanningen blijkbaar nodig heeft, om gezond te blijven. „Ga jij verder met de Piet, en haal Fergus uit zijn kooi," fluistert Eric, „dan is dat vast gebeurd. Ik ga alleen terug." „Al leen bah, alles alleen doen wil jij," gromt Svein diep teleurgesteld. „Probeer wat touw op te scharrelen," gaat Eric onverstoorbaar verder; „deze Piet zal de weg wel weten. Ik zal proberen Tanach in handen te krijgen en de lui beneden flink bezig te houden. In die tussentijd kan jij misschien langs de buitenkant van de burcht wegkomen." Svein fleurt weer wat op, bij dat roekeloze denkbeeld en met een korte handdruk scheiden de twee vrienden. Terwijl de Sakser met zijn onvrijwillige gids zijn tocht naar boven voortzet, keert Eric op zijn schreden terug, om het geheel alleen met Tanach en zijn bende aan te binden. Ir. A. H. Ingen Housz, voorzitter van de directie der Koninklijke Nederland sche Hoogovens en Staalfabrieken, heeft in een kerstrede ten aanzien van de toekomst opgemerkt, dat het volgende jaar niet zonder vertrouwen tegemoet kan worden gezien, zjj het dan ook dat bet bepaald moeilijker zal zjjn dan vori ge jaren om de fabriek op volledig ni veau te doen draaien. De beste remedie tegen een neergaande conjunctuur is inspanning van alle krachten, aldus spreker. In de hele Kolen en Staal- Gemeenschap ziet men een teruggang van de bedrijfsbezetting. De Hoogovens hebben deze teruggang ook reeds op enkele punten gevoeld en men is zeker nog niet aan het einde van de moeilijk heden. In de buizengieterjj blijft het binnen komen van opdrachten bijzonder traag en er is geen enkele reden om over het weer inleggen van een tweede ploeg te denken. In de platenwalsertj heeft men Het Centraal Bureau voor de Statis tiek heeft de uitkomsten gepubliceerd van de definitieve oogstraming 1958. De totale graanproduktie bedroeg 1731.000 ton tegen 1.763.000 ton in 1957. De totale opbrengst van tarwe en gerst werd ondanks een lagere opbrengst per ha resp. 10.000 en 14.000 ton hoger ge raamd dan die van vorig jaar, zulks op grond van een uitbreiding van het areaal. Bij de mengsels van granen ligt de ha-opbrengst 9 pet. hoger. Door de grotere uitzaai vertoont de totale pro- duktie een stijging met 23 pet. tot 136.000 ton. Hoewel voor rogge en haver de opbrengst per ha 2 pet. groter is, zal de totale opbrengs als gevolg van een inkrimping van de teelt resp. 7 en 12 pet. lager liggen. Alleen de schokker-erwten leverden een hogere produktie op, n.l. rond 23.000 ton tegen 16.000 ton in 1957 47 pet.). Voor groene erwten liep deze terug van 94.000 tot 65.000 ton C31 pet.), voor kapucijners en grauwe erwten van 6.400 ton tot 5.300 ton 17 pet.). De produktie van bruine en witte bonen alsmede van veldbonen daalde met resp. 12 en 8 pet. Me' uitzondering van het blauwmaan- zaad, waarvan de totale produktie een stijging te zien geeft van 20 pet., ver tonen de overige gewassen alle een lagere totaalopbrengst. De totale nettoproduktie van klei- aardappelen wordt thans geraamd op 1.287.000 ton wat 43 pet. hoger is dan 'verleden jaar. Bij de zand- en veen- aardappelen steeg de netto-opbrengst tot 947.000 ton 2 pet.). De produk tie van fabrieksaardappelen daalde t.o.v. verleden jaar met 119.000 ton tot rond 929.000 ton 11 pet.). De totale opbrengst van suiker bieten wordt thans geraamd op 3.878.000 ton. d.i. 1.189.000 ton (4- 44 pet.) meer dan in 1957. Aangezien de campagne echter nog niet is beëin digd moet dit cijfer nog als voorlopig worden beschouwd; er moet rekening mee worden gehouden dat het nog een geringe stijging zal kunnen on dergaan. Voor de zaai-uien blijkt de totale op brengst t.o.v. 1957 met 58 pet. tot 234.500 ton t. zijn gestegen. Er wordt nadrukkelijk op gewezen, dat bovenvermelde gegevens uitsluitend betrekking hebben op de geoogste hoe veelheden en niet op de kwaliteit der gewassen. Het inwendig geheel verbouwde agent schap van de Nederlandsche Bank aan de Kerkstraat te Den Bosch is maandag middag door de directeur van deze in stelling dr. A. Houwink, officieel her opend. Dit geschiedde onder grote be langstelling van de zijde van handel en industrie en tal van andere autoriteiten o.w. dr. J. de Quay, Commissaris der Koningin in Noord-Brabant. Dr. Hou- winl wees bij deze gelegenheid op de belangrijke taak van de agentschappen in het geldverkeer, maar daar naast ook op de waardevolle gegevens die zij in hun kwartaalrapporten leve ren over de ontwikkeling van het econo mische leven in hun ressort. Dit bracht dr. De Quay op de gedachte dat hij hier veleens gegevens zou kunnen verkrijgen over een materie waarover elders ner gens concrete cijfers te vinden zijn n.l. over de investeringen van het snel ont wikkelende Brabantse bedrijfsleven. De Bossche agent, de heer F. op de Coul gaf een overzicht van de historie van het Bossche agentschap, waaronder thans de correspondentschappen van Eindhoven, Helmond en Veghel ressor teren. Het huidige kantoorgebouw da teert van 1913 en er was sindsdien vrij wel niets aan veranderd. Er was dan ook een dringende behoefte aan een grotere werkruimte en vooral aan een grotere kluis. Dat alles is bij deze verbouwing ruimschoots tot stand gekomen, hetgeen bleek uit de toelichting die werd gege ven door het hoofd van de technische dienst van de Nederlandsche Bank ir. Servatius. Tenslotte werd aan de direc teur van het Bossche bijkantoor van de Rotterdamsche Bank een geschenk aan gebeden uit dank vor het feit dat deze bank tijdens de verbouwing 's nachts gastvrijheid heft verleend aan de gelds waarden van het agentschap. De geno digden waren in de gelegenheid een interessante tentoonstelling van curiosa uit de geschiedenis van de Bank te bezichtingen. Het Centraal Museum te Utrecht heeft met medewerking van de vereni ging Rembrandt een schilderij van Jan van Scorel, ,,De Madonna met de wilde roz en aangekocht. Met dit doek L. de Jan van Scorel- collectie van het museum uitgebreid tot zes schilderijen. „De Madonna met de wilde rozen" (ook wel genoemd „De Madonna met Christus-kind",) werd omstreeks 1529 door de grondlegger der Utrechtse schilderschool gemaakt. Het schilderij is opgesteld in een der bovenzalen van het museum tezamen met andere kunstwerken, die op het Kerstgebeuren betrekking hebben. al eens af en toe de produktie ver minderd. Daarna kon men door het binnenkomen van nieuwe orders weer op volle produktie overgaan, maar het ziet er naar uit dat die teruggang van de produktie zich zal herhalen, want met name de scheepswerven, die zeer grote afnemers van de platenwalserij zijn, zien hun orders slinken. De heer Ingen Housz zeide het volle vertrouwen in de toekomst te hebben en dat het hele handelen gericht is op de voortzetting van het werk en op de uitbreiding ervan, men weet dat men op stevige grond staat. Daarom gaat men met de aangevangen uitbreidingen rustig en vastberaden door. Men neemt het risico dat zij op het moment van gereedkomen niet terstond volledig in gebruik genomen kunnen worden, maar men is er van overtuigd dat er weer een ogenblik zal aanbreken waarop zij broodnodig zullen zijn. Daarom zal men ook met de grote plannen rustig doorgatin, zij het mis schien dat het tempo ervan wat kalmer aan zal zijn dan de geforceerde spoed waarmee in vorige jaren is gewerkt; een spoed die zijn vruchten duidelijk heeft afgeworpen. Het bewijs daarvan vindt men in de produktiecijfers van het jaar 1958, die de verwerkelijking laten zien van de belangrijkste uitbreidingen, die hebben plaats gevonden. Produktie Hoogoven-concern Periode dec. t/m nov. Kooks Sinter Ruwijzer Stalen blokken 1 Dikke platen Buizen Warme rollen (incl. loonwalsing) Koud- en warm- gewalste dunne plaat Vertind blik Stikstof Cement ton 591.000 674.000 887.000 .085.000 300.000 16.000 ton 594.700 565.000 694.500 801.000 268.400 32.400 ton 599.700 663.700 699.500 257.400 36.200 715.700 575.100 460.600 341.800 88.500 101.000 413.000 285.500 265.000 69.000 66.700 80.100 77.300 418.100 409.300 Ten dele geven deze cijfers nog niet geheel de gestegen capaciteit aan. om dat sommige delen van de uitbreiding pas in de loop van't jaar gereed gekomen zijn. Wel laten de cijfers duidelijk zien hoe de bestedingsbeperking op het ge bied van de bouwnijverheid op de fabri- kagecijfers haar stempel heeft gedrukt, waardoor de buizenproduktie belangrijk is achteruitgegaan en de cementproduk- tie niet de uitbreiding heeft kunnen tonen waartoe de nieuwe capaciteit in staat zou hebben gesteld. Spreker voegt hieraan echter nadrukkelijk toe, dat in de laatste maanden de ontwikkeling van de cementcijfers weer verheugender is geworden. Vanavond gaat in Carré te Amsterdam tijdens een der laatste repetities met de de première van circus Strassburger. Men ziet hier mevr. Elly BelliStrassburger zeldzame bruine hippizaner paarden (enig ter wereld) welke het eigendom zijn van haar neef Wenzel Kossmayer. Maandag is de eerste vriendschip aan Noorwegen afgeleverd. Vanmorgen ver trok het Fokker-toestel van Schiphol met bestemming Oslo. Het vliegtuig, de LN- SUN, zal door de Noorse luchtvaartmaat schappij Braathen's op de binnenlandse lijnen in gebruik worden genomen. Za terdag was de Friendship overgedragen in de hal van de Fokker vliegtuigfabrie ken. Braathen's, die drie toestellen van dit type heeft besteld, gebruikt de Friend ship als vervanging van de twee Dako ta's en de drie Herons van de maat schappij. Op het ogenblik is de Friend ship reeds afgeleverd aan luchtvaart maatschappijen in Canada, de Verenigde Staten. Venezuela, Ierland en Noorwe gen. Ir. Ingen Housz heeft maandag afscheid genomen van de Hoogovens. Tijdens de receptie, die door talrijke autoriteiten werd bijgewoond, deelde de Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, dr. M. J. Prinsen, hem mede, dat het H. M. de Koningin heeft behaagd hem te benoemen tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau. Hier hangt de commissaris ir. Ingen Housz de versier selen van deze onderscheiding om. De beide daders van de aanslag op de slagerzoon Pfrommer uit Harderwijk in een auto in de Kruislaan te Amsterdam zijn maandag voor de Officier van Jus titie geleid. Vandaag de rechter-com- missaris met het vooronderzoek begon nen. Bij onderzoek is gebleken dat zij zich tot dusver niet aan andere over vallen hadden schuldig gemaakt, wel licht wel aan diefstallen. Ze zijn in elk geval niet debet aan de overval op 2 december jl. in een zaak aan de Wilgenweg in Amsterdam-Noord, waar de bejaarde heer Smit met.een Engelse sleutel op zijn hoofd werd ge slagen, bijna met een sjaal gewurgd en alleen aan de dood ontkwam omdat enige kennissen een kastje kwamen brengen. Ze kunnen aan deze overval niet heb ben deelgenomen omdat ze voor die avond een goed alibi hebben opgegeven en het signalement van de overvaller niet met hun signalementen klopt. Niet temin wordt toch nog nagegaan of ze wellicht elders in den lande overvallen hebben gepleegd of daaraan hebben deelgenomen, maar tot nog toe is daar van mets gebleken Wel hebben zij bekend dat zij een Amsterdamse grossier in vlees en vleeswaren hebben willen overvallen. Deze grossier rijdt regelmatig in een taxi van zijn woning en zaak naar het abattoir. Het was nu hun bedoeling ge weest de grossier te overvallen als hij in een taxi zou uit- of instappen. Ze ver moedden dat hij veel geld bij zich zou hebben maar dit zou op een teleurstel ling zijn uitgelopen want grossiers ver rekenen alles over de bank. Niettemin hadden zij al uitgebreide voorbereidin gen voor de overval getroffen. Een hun ner had zelfs met een poesje onder de arm aangebeld bij de grossier en ge vraagd of dit poesje misschien van hem was. Het poesje was uiteraard slechts voorwendsel om het signalement van de grossier te kunnen opnemen zodat ze precies wisten wie ze zouden overval len. Ze hadden voorts de gangen van de grossier al nauwkeurig nagegaan en daartoe en bjj zijn woning en bij het abattoir gepost. De overval, die in samenwerking met twee andere Amsterdammers zou wor den gepleegd, is tenslotte afgesprongen, maar de grossier is wel aan de dood ontsnapt: De Nederlandse federatie van be roepsverenigingen van kunstenaars heeft vandaag het volgende telegram gestuurd aar het bestuur van de stich ting de Nederlandse Opera- „Wtf protesteren ten sterkste tegen het feit dat u de maatregelen met be trekking tot de leiding van de Neder landse Opera aan de oers hebt bekend gemaakt zonder dat u op zjjn minst ge lijktijdig een mededeling aan het per soneel hebt gedaan. Wy zijn ontsteld over de uit deze han delwijze blijkende veronachtzaming van elementaire eisen van behoorlijkheid in de omgang met de medewerkers van de opera. Wij zullen de voorzitter van de commissie van overleg ad hoc, die door u ook gepasseerd is, verzoeken een vergadering der commissie te doen be leggen. Wii zien met belangstelling niet al leen een verklaring van uw handelwijze tegemoet, doch ook een opheldering van de betekenis van de functies door u geschapen, opdat de verwarring der competenties niet nog groter wor de dan zij reeds is. Ten overvloede de len wij mede dat dit ons protest gericht is tegen uw volhardende verwaarlozing van de personeelsbelangen en in genen- dele tegen de nieuw benoemde functio narissen." De Senembah Maatschappij heeft het kort geding, dat zij over een partij van 6263 pakken tabak aanhangig heeft ge maakt tegen de Bank Indonesia, gewon nen. De president van de rechtbank te Amsterdam, mr. P. W. H. Stheeman, wees de vordering toe. De Bank Indo nesia in Amsterdam zal dus deze par tij tabak, eigendom van de Senembah die zij als pand onder zich hield, aan de Senembah Maatschappij moeten af geven. Zoals bekend baseerde de Senembah haar els op het feit dat de Bank Indo nesia in Medan een aan de Senembah behorende partij tabak, eveneens on derpand voor verstrekte kredieten, zon der reclit van de hand heeft gedaan voor 51 miljoen rupiah. Aangezien de Senembah van mening was dat zij slechts een schuld van 38 miljoen ru piah aa, de bank had, eiste zij dus het vrijgeven van de in Amsterdam aanwe zige partij tabak. In het vonnis legt de president als zijn mening neer dat Je onder beheer stelling van de Nederlandse ondernemingen in Indonesië moet worden beschouwd „als een discriminerende maatregel ter ondersteuning van de door de Neder landse regering afgewezen aanspraken van Indonesië op Nederlands Nieuw- Guinaa en als zodanig een evenzeer evidente als ernstige schending vormt van het volkenrecht". Volgens de pre sident druist de onder beheer stelling zo zeer in tegen de in Nederland geldende opvattingen van zedelijkheid, dat van een Nederlandse rechter onder geen omstandigheid verlangd kan'worden dat hij een beroep darop aanvaardt. „Elk beroep op deze onder beheer stelling in een geding voor de Nederlandse rech ter tot terugvordering door in een Ne derland gevestigde n.v. naar Neder lands recht van zich in Nederland bevindende eigendommen moet dan ook falen." De bank had o.m. als verweer aan gevoerd dat de Senembah Maatschap pij volgens een in Indonesië voor de export van tabak geldende, deviezenre- geling de opbrengst van haar tabak in het buitenland in vreemde valuta aan Indonesië moet uitbetalen. Indonesië zal dan de tegenwaarde in rupiahs uit betalen aan de tabaksmaatschappij. Ten aanzien van dit punt overwoog de president in zjjn vonnis, dat eiseres er terecht op heeft gewezen dat deze deviezenregeling een in generlei ver band met de burgerrechterlijke pand- kredietovereenkomst staande vreemde publiekrechterlijke regeling is, dié in Nederland niet toepasselijk is. De Senembah kan in redelijkheid niet langer gehouden worden geacht daaraan te voldoen „nu de gebeurtenis sen in Indonesië haar alle waarborgen ontnemen dat de Bank Indonesia er voor zal of zal kunnen zorg dragen dat de tegenwaarde van de door de Senem bah aan de bank aan te bieden valuta metterdaad op enige wijze aan eiseres ten goede zal komen". De president besliste dat de vorde ring wordt toegewezen, en dat de par tij tabak, zelfs al zou de Bank Indone sia van dit vonnis hoger beroep gaan, terstond dient te worden vrijgegeven. De Twentsche Bank wordt gelast de bij haar berustende veemcelen aan de Senembah af te dragen. De bank, die gevraagd had om een bewaarloon van minstens 3750 kreeg van de president 500 gulden toegewe zen. Voor dit bedrag zal de Senembah Maatschappij de toondercelen dus in haar bezit krijgen. De president veroordeelde tenslotte de Bank Indonesia in de kosten van het kort geding die ongeveer 1.000 gulden zullen bedragen. Aangemoedigd door het grote succes van verleden jaar gaat de actieve ka pelaan J. Goossens van Spekholzerhei de ook dit jaar op de markt weer een levende Kerstkribbe inrichten. Tevens zal in drie taferelen een Kerstspel wor den opgevoerd. Aan dit spel, getiteld „Nu syt wellecome" werken maar liefst duizend Spekholzerheidenaren, onder wie zesenzeventig babies, mee. Voor de rol van Jezus bestond zoveel belangstelling, dat kapelaan Goossens nog over enkele tientallen „reserve kindjes" beschikt. Behalve deze dui zend medewerkers, die gedurende der tien dagen van 25 december tot en met 6 januari a.s. zesenzeventig uitvoe ringen van „Nu syt wellecome" zullen verzorgen, nemen aan het spel ook honderden zangers en muzikanten deel. Diverse muziekgezelschappen zullen immers bij de levende Kerstkribbe ko men concerteren. De grote tot stal om gebouwde tent biedt plaats aan 600 be zoekers. Vorig jaar kwamen er 35.000. Kapelaan Goossens, wiens enig doel het is het Kerstgebeuren voor velen tot een levende werkelijkheid te maken hoopt dit jaar op nog méér bezoekers. De algemene vergadering van het A.M.F. heeft maandag jl. te Heerlen een interim-pensioenregeling voor de ge pensioneerde mijnwerkers vastgesteld. Deze regeling, over de inhoud waarvan wij reeds eerder uitvoerig hebben be richt, houdt vooral verbeteringen in voor gepensioneerde mijnwerkers bene den 65 jaar, alsook voor de weduwen en wezen van deze mijnwerkers. De interimregeling geldt voor de tijd van twee jaar en wel tot 1961. De verte genwoordigers van de drie werkne mersorganisaties, te weten de Ned. Kath. Mijnwerkersbond, de Algemene Bond van Werkers in het Mijnbedrijf en de Algem. Ned. Bedrjjfsbond Mijn industrie, spraken hun tevredenheid over de totstandkoming van deze rege ling uit. Tevens drongen zij erop aan, dat in de komende twee jaar de tieve pensioenregeling zal worden om- worpen. Voorzitter mr. F. Jansen, recteur van de Staatsmijnen. tenslotte mee, dat hier inderdaad ern stig naar zal worden gestreeld. De officier van justitie bij de Am sterdamse rechtbank, heeft maandag een jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest en terbeschikking stelling van de regering geëist tegen een 31-jarige G. uit Amsterdam we gens oplichting, verduistering en vals heid in geschrifte als organisator van een puzzelbureau. De behandeling van de zaak is we gens de uitgebreidheid in etappen ge- Gistermorgen Is brand uitgebroken in de eerste Vlaardingse verffabriek te Vlaardingen. Het vuur greep met grote kracht om zich heen en ondanks het krachtige ingrijpen van de Vlaardingse vrijwillige brandweer kon niet worden voorkomen, dat het fabriekspand, waar in de stokerij was gevestigd, geheel uit brandde. De vijftigjarige arbeider J. Larooy uit Vlaardingen liep zodanige brandwonden op, dat hij naar het zie kenhuis moest worden overgebracht. De heer Larooy was met zijn collega, de 52-jarige L. Lingbeek, in de stokerij bezig een hoeveelheid pek te verwar men en te verdunnen. Het verwarmen geschiedde op een kolenvuur, dat weg- geschept werd toen de massa de juiste temperatuur had gekregen, een werk wijze die vrijwel dagelijks wordt toege past. Nadat het vuur was verwijderd, werd eerst een hoeveelheid terpentine aan de hete pek toegevoegd, om die te verdunnen en vervolgens nog een hoeveelheid benzol. Toen dit laatste pro- dukt werd bijgevoegd, is er plotseling een steekvlam ontstaan, vermoedelijk omdat ergens een gloeiende sintel was achtergebleven. Daardoor raakten de kleren van de heer Larooy in brand. Zijn collega slaagde er in die vlammen te blussen en alarm te slaan. Frankrijk zal voortaan over dezelfde verdedigingsmiddelen tegen dumping beschikken als deze reeds in Engeland en de Verenigde Staten bestaan. Een in de Franse staatscourant verschenen de creet bepaalt namelijk, dat een anti- dumpingsrecht zal kunnen worden gege ven op ingevoerde goederen, wanneer de invoer van deze goederen een belang rijk nadeel betekent of dreigt te worden voor een sector van de Franse nationale produktie. In welingelichte kringen wordt er op gewezen dat Frankrijk tot dusverre in zijn wetgeving 'geen enkele desbetreffen de bepaling had, hoewel Franse produk- ten in het buitenland onderhevig waren geweest aan anti-dumpingmaatregelen. Zo werd in januari van dit jaar door Engeland een anti-dumpingrecht van vier shilling per pond-sterling aan waar de vastgesteld voor invoer van silicoon uit Frankrijk. Dit anti-dumpingrecht werd vastgesteld op verzoek van de Britse industrie. schied. Vandaag werden het requisi toir en het pleidooi gehouden. Verdach te was tijdens de vorige zittingen de zaal uitgebracht, omdat hij zich op standig gedroeg. Ook vandaag kon hjj zich tenslotte niet beheersen. Hij viel de officier tpdens het requisitoir ver schillende malen met hatelijke opmer kingen en honend gelach in de rede, zodat de president hem tot de orde moest roepen. Verdachte wordt ervan beschuldigd dat hij de bij zijn bureau gestorte waar borgsommen van agenten niet heeft te rugbetaald, terwijl hij bovendien nim mer iets van zich zou hebben laten ho ren aan de ongeveer 1600 mensen, die hem 2.50 hadden overgemaakt om in aanmerking te komen voor kleinere werkzaamheden. Volgens de tenlaste legging zou hij tevens van tevoren de juiste oplossing van de puzzel aan een kennis hebben verstrekt met de af spraak, dat zij de opbrengst samen zouden delen. Hij zou deze kennis een kwitantie van 10.000 hebben laten te kenen maar hem slechts een klein be drag hebben uitbetaald. De Officier van Justitie achtte alles bewezen. Hij wees op de vele vonnissen en de nog lopende proeftijd, die verdach te op zijn strafblad heeft staan. Voor dien had verdachte omstandig en met uiterst ingewikkelde verklaringen ge tracht zijn onschuld aan te tonen. Hfj leverde ook kritiek op het gerechtelijk vooronderzoek, waarin hij naar zijn me ning niet voldoende in gehoord zou zijn. „Waarom heeft men mij niet geraad pleegd om de verschillende contracten en stukken van mijn puzzelbureau toe te lichten?" vroeg verdachte. De verdediger, mr. R. Rokosky, kwam in een langdurig pleidooi tot de conclusie, dat eigenlijk geen van drie feiten bewezen is. Verdachte was, naar hij zei, wel degelijk van plan geweest aan zijn medewerkers de waarborgsom men terug te betalen. Hij heeft goede bedoelingen gehad maar kon zijn plan nen niet ten uitvoer brengen, omdat hij niet dadelijk over de benodigde contan ten beschikte en spoedig is gear resteerd. Hij vroeg onmiddellijke in vrijheidstelling voor verdachte, die reeds een half jaar in voorarrest zit. De rechtbank wees dit verzoek af. Tot slot kreeg verdachte het woord. Opnieuw gaf hij uitvoerige verklarin gen over zijn handelingen. De president onderbrak hem enkele malen en ver dachte maakte zich tenslotte kwaad, omdat hij naar hij opmerkte niet voldoende in de gelegenheid werd ge steld zijn verdediging te voeren. Uitspraak 5 januari. Advertentie Bij pijn, griep of „landerig" gevoel zorgt een enkel labiel dat U weet mei plezier Uw werk kunt doenl Horizontaal: 1. soort xylo foon, - kostuum; 2. op alle plaat sen, - betalings wijze; 3. groente, - medelijden; 4. geestdriftig; 5. delfstof, - een ziekte; 6. ingespannen kijkend, - uitroep; 7. de-1 van huis, - ongeluksgo din; 8. schaaldier, - Duits geneftal; 9. herdersdicht; 10. trui, - tien (Eng.) 11. ondergrondse doorgang, Italiaanse havenstad. Verticaal: 1. overlast, oever; 2. voorval, z. al. w; 3. eetzaal, - zoogdieren; 4. technische graad, - grote weg; 5. Mariabeeld, - sinte; 6. verlegen, - speels; 7. boom, - muzelman; 8. platvis. - -cademische graad; 9. zeilschip, - bepaalde viool; 10. Grieks wijsgeer; 11. voedsel, - keizerin, die H. Kruis vond.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2