NARCISSUS HERSTELD LTB houdt in Haarlem de eerste Coöperatiedag NAAIMACHINES J. B. L. Baijens 25 jaar bij het nijverheidsonderwijs BREIMACHINES Stille Armen WILD IS GOEDKOPER DAN U DENKT i ■■H Mg Coöperatie moet de produktie in nieuwe richting stuwen fens5-bspajsi*vin,nzg Winterflora in Haarlems Krelagehuis J. D. F. Felix overleden Hartelijke huldiging van directeur der r.-k. technische school in Haarlem KBÏITTAX Honderdduizenden hazen voor de Nederlandse Kerstdis Bouwvakkers vertrokken met stille trom JUNGHANS-WEKKERS 't SILVER STOEPKE g DINSDAG 23 DECEMBER 1958 PAGINA 3 Alle merken - dus ruime keuze engel. Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 Haarlem e.o. Films LUie%eS- 2mtS9ei5daugurVan Diversen Burgerlijke Stand Haarlem ™«r; c' Culturele dag L.T.J. en L.T.M. MELKINR. M. P. VAN SCHIE ZONEN Nassaustr. 24 - Tel. 18408 - Speciaal adres voor geklopte slagroom in bekers Uitspraken Haarlemse rechtbank 1625 januari neemt vaker... lekkerste jam die er is 93 ct Z waarde maker KUIPERS, Kleine Houtstr. 112 Telefoon 11142 Haarlem Kerstavond Mendelcollege Katholieke bejaarden vieren Kerstfeest Dochter mag niet naar T.V. kijken; buur vrouw gewond Voet van motorrijder na aanrijding verbrijzeld Tafeltennistoernooi van D.H.C. in Haarlem Economische politierechter De Haarlemse beurs in Krelagehuis Beurs van Amsterdam In het gemeentelijk Concertgebouw in Haarlem heeft de Katholieke Land en Tuinbouwbond maandag zijn eerste Coöperatiedag gehouden. In de ochtend uren hield de directeur van de Coöpe ratieve Boerenleenbank te Eindhoven, mr. Ph. C. M. van Campen. een inlei ding over het onderwerp „Knelpunten bjj de financiering van de land- en tuin bouw" en 's middags behandelde dr. Advertentie PALACE: De vlieg, 14 i 2 4 11 7 q 15 u LIDO^ Het^ek^ontraden °"*r' MINERVA: Ma.: Cavalleria Rusticana 18 1 8.15 uur. REMBRANDT: Alleen op de wereld, a. 2, 4.15, 7, 9.15 u. ROXY: Daar komen de tanks, 14 jaar; 2.30, 7, 9.15 uur. STUDIO: Mon Oncle, a. 1.1 2.15, 7, 9.15 u. Dinsdag 23 december Minerva-theater, Heemstede, 8.15 uur: a wonder in de garage, Amerikaans ^rstspei. Regie: Wim Paauw. p g e b ou w, 8 uur: Orgelconcert door K;fart^Flori?N „van een ZOON: W- C' Kaart rioris, c c_ L- Edgar-Houtza- g6I S BEVALLEN v,an een DOCHTER: N. J. Heeren-Vendei; c j' M^Kuit-de Ruil Karrm" M' van Arkel* Melkert, 85 j. Kampersin2ei a D W de Bray, 69 j„ Leidsevaart; j de Jong: Griekspoor, 91 j., Soendastraa't- E Wil le, 76 j„ Kleverparkweg; T. v^n j 56 j„ Edionstraat, A. Walkotte, 38 j., Sperwerstraat; J. M.Bonfrer 66 i. Marsstraat; P. Th. Kolkmeijer, 53 j Mrt. v. Heemskerkstr. GEHUWD: H. baron van Imhoff en J. A. Scheltema; G. J. C. Berends en E. Engelenberg; W. H. Hartkamp en H. M. Roest; L. J. M. Bisschops en c. M. C. Stolwijk; J. J- Petersen en E. Beuming; H. van Soomeren en M. Schuder; H. Chr. J. Koning en W. F. M. Don we sR. van Roon en H. Iimmer- mann; J. F. C. Kool en M. J- M. Fa- ber. BEVALLEN van een ZOON: M. M. Meijster-van Noort; H. J. Spaan-van Straaten; A. M. van der Storm-Smits; B. van Everdingen-Keesman; G. H. A. v- Altena-Steevens; W. A Jonker-Berg- acker; m. A. F. Koot-Koeiemij; O. A. van den Hoek-SuttorpC. M. Bak-Sui- ke-£UL Bocr-Bijlsma. „Bo7ALLEN van een DOCHTER: J. M. Steyens-van der Ploeg; M. G. J. Pimmelaar-Jansen; J. M. Th. Hobbe len-de V C. a. Warmerdam-de Leeuw; M M. A. Dubbeld-van de Ven; M. Boerrigter-Boedün; A. M. van der Bent-Weyland; W A. Manciucca-Vos; M. G. Broekhoff-Hulskampt. Boer- BijlsmaW. Roodt-SchuurmansH. Speelman-Uithoven. ONDERTROUWD: R. de Jonge en W. J. de Jong. OVERLEDEN: J- H. Bijster, 61 j., Hoogstraat; H. F. Möhringer, 75 j„ Rijksstraatweg; C. Pelgrim, 83 j., Craye- nesterlaanS. Mone, 62 j„ de Clercq- straat; J. A. J. Keesom, 69 j., Klopper singel; Ch. C. Korremans-Hertog, 66 j„ Graafschapstraat; E Brouwer-Helwers 34 j., Mr. Lottelaan; A. E. Vos-Wessels, 83 j„ Kleverparkweg; K. Aardema- Klaassen, 74 j„ Borneostraat; A. M. Zwater-Hoogers, 80 j., Linnaeuslaan. GEHUWD: F. m. F. Fels en J. S. Janssen; H. R. van Domselaar en J. A' M. Koks; J. Prosée en H. C. Takken. A. van Hulle uit Leuven, juridisch ad viseur bij de Belgische Boerenbond, het vraagstuk hoe de coöperatie zich moet voorbereiden op de komende marktver ruiming in het verband van de Euro pese Economische Gemeenschap. De eerste inleider benaderde de fi nancieringsbehoeften in de land- en tuinbouw voor de komende tien jaren 1 en gaf daarbij zijn visie pp de midde len en mogelijkheden welke boer en tuinder ten dienste staan. Spreker wees erop, dat de moeilijkheden voortkomen uit een ongunstige ontwikkeling in de prijsbeweging, daar het landbouwstruc tuurprobleem bestaat enerzijds uit de kosten en aan de andere kant uit de opbrengsten. Het is daarom nodig het produktieproces zodanig te wjjzigen, dat de factor arbeid wordt teruggebracht tot het minimum en door kapitaalsin vesteringen een optimaal nuttig effect te bewerkstelligen. Vooral nu de E.E.G. voor de deur staat zijn grote investerin gen noodzakelijk. Om tot een zo voor delige bedrijfsvoering te komen zal er in de komende tien jaar per jaar onge veer 500 miljoen nodig zijn om de in vesteringen te financieren, waarin be grepen 50 miljoen voor de landbouw coöperaties. Over het aantrekken van dat bedrag toonde mr. van Campen zich niet onge rust. Gezien hun ontwikkeling kan ver wacht worden, dat de boerenleenbanken de beschikking krijgen over rond 350 miljoen, waardoor 260 miljoen vrij komt voor de land- en tuinbouw. De rest zal moeten voortkomen uit leningen va" particulieren en uit bedrijfsover- ™ten. De vervanging van reeds be ten k.aPitaalsinvesteringen zal moe- SDrekerni'fiJP uit de afschrijvingen. verstrekken vTn'ielX^endoor Boeren- waarbij bij byzonder d'^ve^elsteTekerl heidsstelling onder de aandacht bracht Een knelpunt noemde de inleider het gebrek aan vertrouwen in de toekomst maar niettemin zag hij de toestand in de komende jaren ten aanzien van de financiering in de land- en tuinbouw niet somber in. „De financiële middelen zijn, zolang zich geen bijzondere omstandig heden voordoen, aanwezig". Dr. A. van Hulle uit Leuven sprak 's middags over de coöperatie in E.E.G.- verband, een situatie die haar eigen pro blematiek heeft. De coöperatie zal de enige methode blijken te zijn om de „familiale" bedrijven in stand te hou den. Het streven dient er een te zijn, waarbij de boer en tuinder zich richten op de produktie zelf. De aankoop van produktiemiddelen en de afzet van de produkten moeten zij overlaten aan de coöperatie. De coöperatie dient een wegwijzer te worden om de leden de gewijzigde om standigheden bij te brengen en de pro duktie te richten. Het is bovendien nood zakelijk te komen tot een sterke con centratie en gebondenheid, want alleen floor een samenbundeling van krachten ohjft het boerenbedrijf in stand. Dr. van Hulle deed de suggestie aan de hand om bij de aankoop van materialen zo ver mogelijk in de sector van de pro ducent door te dringen of zelf de be nodigdheden te fabriceren. Aan de ande re kant zal men ver in de consumen tensector moeten doordringen. Een ster ke gebondenheid meende spreker te moeten verkrijgen in een bepaalde sec tor van de land- en tuinbouw, waarin dan alle belangen van die bedrijfstak worden behartigd. Overigens leek het de inleider ook wenselijk een concentratie te bewerkstelligen over de grenzen, waardoor een algehele integratie zou ontstaan. De Land- en Tuinbouwiongeren, de L.T.J, en de L.T.M., houden zondag 28 december in het gebouw St.-Bavo aan de Smedestraat in Haarlem hun jaar lijkse Culturele dag. Voor het program ma hebben alle districten een kwartier toegewezen gekregen waarin zij het beste wat in hun district op cultureel terrein leeft, naar voren kunnen bren gen. De beoordeling geschiedt door twee jury's. De dag begint om twee uur 's middags. In de werkplaats voor herstel van Antiek Textiel is men onlangs ge reed gekomen met de restauratie van het wandtapijt „Narcissus". Er zijn 34.000 werkuren in deze restau ratie gaan zitten. Sommige details waren zo verminkt, dat men de oorspronkelijke tekening niet kon reconstrueren. In Engeland bleek echter een soortgelijke serie te be staan als „De metamorphosen van Ovidius", waarvan deze Narcissus een onderdeel vormde. Naar het Engelse voorbeeld heeft men toen bepaalde details kunnen reconstru eren. Het tapijt hoort thuis in het Nijmeegs stadhuis, waarheen het op 5 januari zal worden overgebracht. Tot die datum is het te bezichtigen in het Frans Halsmuseum in Haar lem. Het tapijt beeldt Narcissus uit, die, bij een bron gezeten, zijn spiegelbeeld herkent en zich aan dat beeld niet meer onttrekken kan. De voorspelling, dat hij lang zal leven, indien hij zichzelf niet kent, wordt gebroken: hij wordt door de goden in een bloem veranderd. WIJ WENSEN U EEN ZALIG KERSTFEEST EN EEN VOORSPOEDIG 1959. De Haarlemse rechtbank heeft van morgen een 59-jarige Zandvoorter, die veertien dagen geleden in hoger be roep van kantongerechtsvonnissen te recht stond, veroordeeld tot een boete van 15,. en een van 10,-, alsmede tot een week hechtenis en een jaar ont zegging van de rijbevoegdheid. De Zand voorter zou op de linkerweghelft van de Julianalaan in Overveen een auto ge sneden hebben en in verboden richting in de Willem de Zwijgerlaan gereden hebben. De officier van justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, had in totaal 75,- boete geëist en zes maan den ontzegging van de rijbevoegdheid. Overeenkomstig de eis van de offi cier van justitie werd een 48-jarige bus chauffeur vrijgesproken. Hij zou met een N.Z.H.-bus een stationcar klem ge reden hebben tegen het trottoir. De kantonrechter had hem daarvoor ver oordeeld, maar de officier van justitie was van mening, dat de chauffeur geen enkele blaam trof. Van 16 tot en met 25 januari wordt in het Haarlemse Krelagehuis een gro te tentoonstelling van vroege bolgewas sen gehouden onder de naam Winter flora. O.m. zullen tulpen, narcissen en hyacinten te zien zijn, alsmede Amar- ryllis en freesia's en enige bijgoedge wassen als erocussen, winteraconiet en blauwe druifjes. De aanleg van de ten toonstelling is ontworpen door de Heemsteedse ontwerper-arrangeur Cor Geerlings, die o.m. de Amstelflora, Flora 1953 en de bolbloemententoonstel- lingen in Keulen en Essen heeft gear rangeerd. De aanleg van de tentoonstelling zal volkomen natuurlijk worden gehouden, met grasgazons en ruime wandelgele genheid. In het centrum komen spuitende fonteinen en een vijver, ter wijl daar tevens een zitje is geprojec teerd. De zaal van het Krelagehuis is 1500 m2 groot. In een bijzaal zal een mechanisatietentoonstelling worden in gericht, waar men verschillende plant en rooimachines kin zien. Vannacht is te zijnen huize op 64-ja- rige leeftijd overleden de heer J. D. F. Felix, die in zoveel opzichten een stu wende kracht is geweest in het katho lieke organisatieleven in Haarlem. Vanwege deze verdiensten is hij onder scheiden met het erekruis Pro Eccle sia et Pontifice. Veertien dagen gele den is hij naar huis teruggekeerd, na enkele maanden in het ziekenhuis Sint Joannes de Deo te zijn verpleegd. De heer Felix is de promotor ge weest van het katholieke speeltuinwerk in Haarlem. 27 jaar geleden richtte hij in Haarlem-oost de speeltuinvereniging „Kindervreugd" op, waarvan hij voor zitter is geweest tot twee jaar geleden. Maar ook nadat hij de voorzittersha mer had neergelegd, bleef hij zich ac tief zij het op de achtergrond met het speeltuinwerk bezighouden. Voor de oorlog speelde hjj organisatorisch een belangrijke rol in de r.-k. Staats partij en na de oorlog speelde hij de zelfde rol in de Haarlemse centrale van de KVP, waarvan hij nog lid van het dagelijks bestuur was. Door zijn enthousiasme heeft hij vele jongeren geactiveerd voor de politieke propagan da. In de Amsterdamstraat-parochie was hij voorzitter van de K.A. en als zodanig werd hij wel de leke-kapelaan van de St.-Jansparochie genoemd. Zeer veel van het katholieke organisatie- werk vond in hem een belangrijke steun. Zaterdagochtend 10 uur wordt de plechtige Uitvaartmis gezongen in de parochiekerk van St.-Joannes de Doper in de Amsterdamstraat, waarna de be grafenis volgt op het Sint Jozefkerkhof aan de Vergierdeweg. MARKTEN Vandaag en morgen wordt op de Botermarkt te Haarlem een speciale Kerstmarkt gehouden, die tot negen uur 's avonds geopend is. De markt die op donderdagen in Haarlem noord wordt gehouden is verplaatst naar morgen. Er is deze week geen automarkt. Advertentie Zwaardemaker Jam! bessen frambozen aardbeien ATTRACTIERIT Tweede Kerstdag houdt de motorclub „Haarlem en Om streken" een attractierit voor auto's, motoren, scooters en bromfietsen. De start vindt plaats om een uur bij café „De Witte Zwaan", Kinderhuisvest, hoek Zijlstraat te Haarlem. Advertentie De heer J. B. L. Baijens, directeur van de r.-k. technische school voor Haarlem en omstreken, is vanmorgen ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubi leum bij het nijverheidsonderwijs een hartelijke huldiging bereid door de nog jonge schoolgemeenschap. Leraren, leerlingen en enkele genodigden, o.w. deken W. N. Zijlstra van Haarlem, wa ren daartoe bijeengekomen in gebouw St.-Bavo aan de Smedestraat. Tevoren had de moderator van de school, pa ter J. Calis O.M., een H. Mis opgedra gen in de St.-Jozefkerk, die door de schoolgemeenschap bijgewoond werd. De gezangen werden er uitgevoerd door een uit de leraren samengestelde schola. Gezongen werd er ook, en uit volle borst, toen de jubilerende directeur Baijens, vergezeld van zijn echtgenote en zijn dochter, de feestzaal binnen schreed. Op de wijs van de befaamde mars uit de film The bridge on the ri ver Kwai, werd een speciaal voor de ge legenheid gemaakt welkomstlied gezon gen. De voorzitter van het schoolbe stuur, ir. Rosenthal, hield een toe spraak, die vele malen met „open doekjes" van de leerlingen onderbro ken werd. Hij betreurde het, dat het schoolge bouw nog niet groot genoeg was om al le leerlingen te kunnen bevatten. Me de namens het schoolbestuur dankte ir. Rosenthal directeur Baijens voor het vele, dat hij voor het nijverheidsonder- Adverten tie verkrijgbaar bij: De kleine zaak met de grootste keuze Grote Houtstraat 49 - Haarlem Telefoon 20049 In de hal van het Mendelcollege, welke stemmig was versierd, werd gis teravond een sfeervolle Kerstavond ge houden, waarbij vele ouders der leer lingen aanwezig waren. De muziekle raar van het college, André Kaart, ver zorgde met zijn Musyckcamer het grootste gedeelte van het programma. De aanwezigen hebben geboeid toege luisterd en met name oogstte het con cert voor twee hobo's en strijkorkest met Kees Kuiper en Ton v. d. Berg als solisten veel bijval. Uitvoerig op ieder nummer ingaan heeft hier geen zin, omdat het programma onlangs nog in onze courant is besproken. Na de pauze liet het schoolkoor zich in samenwerking met de Musyckcamer horen in de „Hirtencantate zur Christ- nacht" van Gregoria Werner. De uit voering maakte op ons bijzondere in druk. De Mendeliers hadden het werk goed ingestudeerd en gaven er ook qua uitspraak een beschaafde vertolking van. Het slotkoor werd een hartelijke apotheose, welke in de langdurige bij val der ouders een verlengstuk kreeg. Gisteren heeft de Katholieke Bond van Bejaarden en Gepensioneerden een prachtige Kerstviering gehouden. Voorzitter Selhorst heette de vele be langstellenden hartelijk welkom. De film „Mensen kijken niet naar de he mel" wist de aanwezigen in hevige ma te te boeien, de tekenfilm trouwens niet minder. Omdat de geestelijk ad viseur, rector Mol, ziek was, stak ka pelaan Breedveld de bejaarden een hart onder de riem. Hij sprak van hart tot hart, ondanks het feit dat hij een min of meer officiële rede had voorbe reid. Na afloop van de kerstbijeenkomst kregen alle deelnemers een Weih- nachtsstolle mee naar huis en degenen die niet aanwezig konden zijn, kregen er een thuis bezorgd. wjjs in het algemeen, en voor de Haar lemse katholieke l.t.s. in het bijzonder heeft gedaan. De heer Baijens is altijd in touw vopr de school en al bij de voorbereiding van de stichting daarvan heeft hij een werkzaam en verdienste lijk aandeel gehad. Naast het eigenlij ke, wettelijk voorgeschreven program ma, heeft directeur Baijens alle aan dacht voor de algemene en godsdien- I stige vorming van zijn leerlingen, i waardoor deze zich later beter zullen j kunnen handhaven in de maatschappij. lr. Rosenthal schetste de verdienstelij- I le loopbaan van de jubilaris, aanvan kelijk leraar in het smeden en tekenen, werd hij later directeur van de techni sche avondschool te Haarlem, welke functie hij vervolgens verwisselde voor die van directeur van de Don Bosco- school te Leiden, om tenslotte weer naar Haarlem terug te komen in zijn huidige functie. De adjunct-directeur van de school, de heer B. J. v. Oploo, stelde de loop baan van de heer Baijens ten voor beeld aan de leerlingen. De heer Baijens is, net als zij, opgeleid aan een „ambachtsschool", met dien verstande dat hij overdag in de smederij van zijn vader werkte. Dank zij zijn ijver, wilskracht en doorzettingsvermo gen was hij op 25-jarige leeftijd al le raar. Na het Officiële gedeelte volgden en kele schetsjes, door de leerlingen op gevoerd, die'bijzonder in de smaak vie len. Wij zagen o.m. enkele geestige epi sodes uit het leven van de heer Baijens, zelfs de baker, die de pasgeboren toe komstige directeur in de vaderlijke sme derij te Tilburg vertoonde. Ook zagen wij de heer Baijens tijdens een van zijn, blijkbaar befaamde, strafpredikaties van een trap vallen. Tot slot werd het nieuwe, voor deze gelegenheid gecomponeerde, schoolllied gezongen. Maandagavond omstreeks half 8 werd de politie gewaarschuwd omdat in de Rozenprieelstraat in Haarlem een vechtpartij gaande zou zijn. Er werd echter niet gevochten, maar wel was een 32-jarige vrouw aan haar scheen been gewond. Bij onderzoek bleek, dat een 43-jari- ge machine-bankwerker zijn 15-jarige dochter had verboden naar de televisie te kijken. Het gesprek dat daarop volg de was nogal luidruchtig geweest; reden waarom de 32-jarige buur vrouw naar buiten ging, de deur van haar buurman openduwde en om stilte riep. De man kwam de gang op en de vrouw zag hoe hij een gooi-beweging maakte. Het volgend ogenblik bonkte een stenen vaas tegen haar scheenbeen. Zij moest naar het Grote Gasthuis wor den overgebracht. Gistermorgen is een 30-jarige Haar lemse uitvoerder, toen hij met zijn mo tor over de Spaarndamse weg in Haar lem reed in volle vaart tegen een lor rie gereden nabij een houtwerf. Hij raakte de lorrie met zijn rechtervoet. In het grote gasthuis meende men, dat de voet waarschijnlijk verbrijzeld is. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat het licht van een schijnwerper, die nabij de lorrie is aangebracht, maar die het voertuig niet verlicht, de motorrijder heeft misleid. Tweede Kerstdag organiseert DHC in het tafeltennishuis Guus Wolters te Haarlem een tafeltennistoernooi. Hoe wel de inschrijving niet bijzonder groot is, kan gezien de sterkte van de deel nemers toch een interessante strijd worden verwacht. De wedstrijden be ginnen om elf uur. Tussen vijf en zes uur kunnen de belangrijkste finales worden verwacht. Per giro mochten wij voor de Stille Armen ontvangen: M.B. ƒ2.50; v. E. te O. 5,-; J. C. 2,-. Ter redactie werd bezorgd: N. N. ƒ1,-; N. N. ƒ5,-: S. J. ƒ2.50; N. N. ƒ3,-; N. N. ƒ3,-; F. S. 25,-. Giften voor de Stille Armen kunnen overgemaakt worden op no. 143480 van de Nieuwe Haarlemsche Courant met vermelding „Stille .Armen" of ter re dactie bezorgd worden, Smedestraat 5, Haarlem. (Van onze verslaggever) Nederland maakt zich op om Kerstmis te gaan vieren. In de kerk, natuurlijk. Maar daarna m het gezin, in de warme huiskamer, bij kaarslicht, met een geurige spar- reboom en rond een smakelijke dis met wildbraad. Is die kerstfolklore een overblijfsel uit de dagen van on ze Germaanse voorvaderen, die, uiter aard tussen de sparrebomen van hun uitgestrekte wouden en bij het primi tieve licht van een vlammetje, ter gelegenheid van de zonnewende hun _eestmaal hielden? De poelier legt het anders uit: met Kerstmis willen de mensen vooral lekker en langdurig ta felen; dus kiezen ze wild. Hele volks stammen eten nooit wild, tenzij met Kerstmis. Ze denken dat wild duur is en eten het dus na de feestdagen niet meer. Maar, aldus nog steeds de poe lier, wild is helemaal niet duur. Als een panklare haas van yier-en-een-half pond met de Kerst 12 kost, is ze goedkoper dan biefstuk, want die kost bijna 4.- per pond. Valt er zoveel af van een haas? Niet meer dan.25 pet meneer. Het pure hazevlees is dus goedkoper dan het kogelbiefstukje. Dat wild toch duur is komt alleen om dat niemand genoegen neemt met een onsje haas per persoon: als het wild is, moet het ineens veel méér zijn. De man moge gelijk hebben, het zal wel altjjd zo blijven, dat de piek van de wildomzet tegen de Kerstdagen valt. De traditie laat zich nu eenmaal niet wegcijferen. Daarom worden ze in deze dagen bij massa's aange voerd: de konijnen, de hazen, de fazan ten, de eenden en niet zo wild, maar ev ïeens lekker de kalkoenen en de doodgewone haantjes. Volgens een globale schatting worden de komende j -gen in Nederland enkele hon derdduizenden konijnen en hazen, meer dan honderdduizend eenden, fazanten, haantjes of kippen en enkele tien duizenden kalkoenen soldaat gemaakt, benevens een paar duizend ganzen, patrijzen en snippen en verscheidene tientallen reeën en zwjjnebouten; ze ker drie van de tien Nederlanders eten met de Kerstdagen wild of ge vogelte. De benodigde haantjes, kippen, gan zen en kalkoenen worden in vol doende mate in eigen land opge kweekt. De eenden zijn zo vriendelijk om zelf naar ons land te komen vlie gen, waafr de kooikers en jagers ze enthousiast welkom heten. Maar met het overige wild is het iets lastiger; wat onze verre voorouders zonder veel moeite in eigen omgeving konden ver schalken, moeten hun nazaten voor een deel van verre laten aanrukken: de jacht in ons land levert niet meer dan ongeveer 15 pet. van de benodig de hazen op en met de konijnen is het, sinds de decimering tengevolge van de myxomatose, niet veel beter. Dank zjj de moderne hulpmiddelen kunnen de tekorten echter worden aangevuld uit verre, dun met mensen maar dicht met wild bevolkte streken. Aus tralië is de voornaamste leverancier van haze- en konijnebouten, die, ge vild en ingevroren, in korte tijd naar hier worden getransporteerd. Ook Duitsland en Polen leveren nog vrij veel hazen op. De buitenlandse hazen zijn ondanks het invriezen gelijkwaar dig aan de Nederlandse; alleen een buitengewoon kenner die zelfs een duin- van een polderhaas onderscheidt proeft, naar men zegt verschillen. De prijzen van de hazen en konijnen worden min of meer door de import- prijs bepaald: als de importhazen goedkoop zijn, krijgt ook de Neder landse jager geen rekordprjjzen. De jagers te onzent leggen er trouwens toch altijd op toe, want de opbrengst van hun jacht staat in geen enkele verhouding tot de kosten, die ze zich moeten getroosten. Het is hun dan ook vooral om de sport te doen. Is het wat de hazen en konijnen betreft grotendeels import wat met Kerstmis op tafel komt, de fazanten komen uit eigen land. Dank zjj het regelmatig uitzetten van kunstmatig uitgebroede vogels kan de fazanten stand vrijwel naar believen worden op. gevoerd, ook al weer voor de sport, want ook hier moet geld bij. Reerug gen en zwijnebouten komen deels van de Veluwe, waar ieder jaar een aan tal dieren wordt geschoten en deels uit Duitsland. Patrijzen en snippen worden in Nederland weinig verkocht, die gaan voornamelijk naar België, waar nog wel smulpapen zijn die f 7,50 voor een éénpersoons patrijze- houtje over hebben. De Belgische prij zen zijn dan ook bepalend voor de Ne derlandse markt. De Nederlandse poeliers beleven weer hun hoogseizoen. Na Kerstmis kunnen ze hun verrukkelijkheden al leen nog maar kwijt aan de echte lief hebbers. Want die kopen hun haas na de feestdagen! Voor de Haarlemse economische po litierechter, mr. J. D. Vink, stonden gistermiddag acht metselaars en op perlieden terecht, die eind september zonder vergunning van het Gewestelijk Arbeidsbureau van hun werk waren weggebleven. De officier van justitie, mr. J. Wiarda, achtte het ten laste ge legde bewezen en eiste tegen ieder der verdachten 50 boete, maar de politie rechter wilde liever toch eerst nog de vroegere werkgever horen, zodat hij de zaak aanhield tot 5 januari. De mannen waren in dienst van een onderaannemer bij een bouwwerk in Zandvoort, toen deze onderaannemer op 22 september failliet werd ver klaard. De hoofdaannemer V.S. zei toen tegen de werklui: „Jullie kunnen bij mij in dienst komen, dan zal ik ook de twee laatste dagen betalen dat jul lie bij de failliete onderaannemer wa ren. Je mag ook weg gaan, maar dan betaal ik jullie die twee dagen niet." Aangenomen werd, dat hier een monde linge arbeidsovereenkomst werd geslo ten. Een schriftelijke kon in elk geval niet ter tafel worden gebracht. Na drie dagen beviel het de werknemers ech ter niet meer en ze vertrokken naar Amsterdam. Of de Amsterdamse aannemer dan niet met zijn Zandvoortse collega over legd had, toen de acht bij hem waren gekomen? informeerde de politierech ter. „Nee," zei de Amsterdammer, ..daarvoor zijn de verhoudingen in de bouw te rot. Praten heeft daar geen zin". En de officier gaf dat ook wel toe. De metselaars en opperlieden zelf, waren van mening dat de arbeidsover eenkomst met de Zandvoortse aanne mer hen was afgedwongen. Als ze het niet deden, werden die twee dagen hun niet uitbetaald, en dat geld konden ze niet missen. De verdachten hadden een bejaarde adviseur van hun bond mee gebracht. Ook die was van mening, dat net arbeidscontract afgedwongen was en derhalve nietig. De politierechter had niet zoveel vertrouwen in de des kundigheid van de verklaringen van de adviseur, maar deze merkte toen on middellijk op dat hij jaren lang had meegewerkt aan het tot stand komen van de sociale wetten in ons land. Na het requisitoir besloot de politierechter de zaak te verdagen. Er waren maandag, de laatste keu ring voor Kerstmis, goede en mooie bloemen in Haarlem, waaronder de hyacinten zeker niet de minste plaats innamen. Het Proefstation voor de Bloembol lencultuur in Lisse had een flinke col lectie opgesteld, waarvan de exem plaren stuk voor stuk best waren. Er stonden ook enkele pot ten met z.g.n. multiflora-hyacinten bij. Best waren ook een rose en een licht blauwe zaailing van de fa. Ant. Njjs- sen en Zonen, Santpoort, terwijl P. J. M. van Haaster uit De Zilk furore maakte met de witte hyacint Nevada. Ook Hoeks broeiproevenbedrjjf te Nieu we Niedorp had in zijn mooie gemeng de groep beste hyacinten opgesteld. Zware bloemen stonden er op zijn Jan Bos, Delfts Blauw, Anne Marie en Os- tara. Tulpen waren er nog weinig, maar wel goed. Ranchy b.v„ een rode van Ant. Nijssen was heel mooi. evenals de rode Advent van G. B. de Vroomen en Zonen Sassenheim.' In de groep van v. d. Hoek bevonden zich de beste ge len Koranga, Christmas Gold en Le vant, de rode Most Miles, de lila Christmas Marvel, de rose rode Krela- ges Triumph en de dubbele randtulp Abodement. Ook de narcissen mochten er zjjn al waren het dan maar een paar ver scheidenheden. Zo werd de eenkleurige grootkronige Yellow Sun wel door tien inzenders geëxposeerd en ook Golden Advance had verschillende „bazen". Trompet Golden Harvest van Wamaar en Co., Sassenheim, was wel het neus je van de zalm maar ook Amateur van G.B. de Vroomen mocht er zijn. Tenslotte mogen we een drietal goe de verschijningen van G. Enthoven, Nieuw Vennep, niet onvermeld laten. Het waren Aflame, Edward Buxton en Calif ornië. (Niet officiële Koersen) 414 Ned. 1958 3% Ned 1953 Staffel 1947 314 Ned 1956 314 Ned. 1948 314 Ned 1950 314 Ned 1954 314 Ned 1955 11 BU.G. Won.bouwi 6 Ned. Handel Mfj Cert Amsterdam Rubber H.VJL Senembab-Mf). AJC.O. Berk el Patent Calvé-Delft Cert □ell Mil Fokker v. Gelder Hoogovens Müller Co. Philips Gem.bez Unilever Bllllton 2e Kon. Petroleum 50 Holl. Amerika Lfjn KX.-M. Kon. Ned Stoomb Mil KJ>J1. Ned. Stoomv Mf) v. Ommeren Ned Scheepvaart Unif Rentespaarbrleven '57 Rentespaarbrleven '58 2V4 Amsterdam '56 214 Amsterdam '56 U 214 Rotterdam '57 vong opening Slot 23/12 99% 9354 89R 90A 911s 8614 8514 87% 89% 110A 180 8014 8S*£ 12914 127*4 13114 125 242% 242 38914 136.20 135 258 187 33414 316 467 447 39914 395 174% 176.50 174 15414 154*4 101 154% 155 127 156 23934 134 Vs 13414 113 100 8714 95% 106

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3