NASSER bezorgd over de rode invloed in Irak WÉNNEKER Politieagent geslagen en het gezicht geschopt m GA FLITSEN Vier m provincies in China opstand gekomen Verset in de geboorteplaats van Mao Tse-Toeng tegen de commun PASTERNAK na de storm PHILIPS Opera-intendant RADIO Meer dan staatshoofd Westduits krediet voor Nijldam Het probleem ishoe Sovjet-steun te genieten zonder terrein af te staan aan communisme Verdachte veroordeeld tot vijf maanden gevangenisstraf Huurverhoging in Frankrijk Mis die aansluiting niet! Yolgens inlichtingendienst der nationalisten Vele brieven te beantwoorden en gedachten aan nieuw groot werk en teHevi Ooïte Genever oude genever Paus Joannes XXIII bezoekt zieken en gevangenen kerstboomverlichting Mr. Evert Cornelis SIEMENS DINSDAG 23 DECEMBER 1958 PAGINA 5 zacht en belegen Overeenstemming C.A.O. voor dagbladjournalisten „Dit zijn nazi-praktijken" Prof. dr. H. J. Witteveen lid Eerste Kamer De C.A.O. voor de metaalindustrie Gouverneur Speeken brink bezoekt Suriname De inlichtingendienst van de Chinese nationalisten op Formosa meldt volgens U.P.I. dat vier provincies op het platteland in opstand zijn gekomen tegen het communisti sche bewind. Het verzet is begonnen in Tibet, waar de opstandelingen enkele verrassende successen op de commu nistische troepen hebben behaald. Geruime tijd hebben zij belangrijke stellingen bezet gehouden en tijdens een bepaald stadium van de strijd verjoegen zij de communisten zelfs naar de bergen. De communistische regering zag de toestand zo ernstig in, dat de minister van defensie, maarschalk Peng Teh Hoeai, in oktober naar Tibet is gestuurd om de opera ties tegen de opstandelingen te leiden. Keuze uit 12 fraaie garnituren vanaf f6.35 Grote opdrachten voor onze zeeslepers President Nasser van de Verenigde Arabische Republiek en zijn naaste medewerkers maken zich volgens berichten uit Cairo bezorgd over de toe neming van de communistische invloed en het tanen van de hunne in Irak. Een woordvoerder van de president, Mohammed Hassan ain Heikal, verklaarde in een gesprek met het blad „Al Ahram", dat de „politiek van vriendschap en samenwerking" tussen de Verenigde Arabische Republiek en de Sovjet-Unie door de ontwikkelingen in Irak niet zal worden gewijzigd. Deze samenwerking noemde hij een „schitterend voorbeeld voor alle kleine neutrale landen in de wereld". Maar wel vroeg Hassan ain Heikal zich af, of de communisten in het Midden-Oosten, die tot dusver „schouder aan schouder met de Arabische nationalisten hebben gestreden", niet van de „rechte lijn van het patriottisme" afwijken, als zij „de rode vlag in het Midden-Oosten willen planten". Deze omzichtige verklaring van Nassers Woordvoerder is karakteristiek voor de geestesgesteldheid, waarin de lei ders van de V.A.R. zich thans bevinden. Zij moeten een oplossing vinden voor de vraag, hoe zij de economische en politieke steun van de Sovjet-Unie kunnen blijven genieten zonder tegelijkertijd snel terrein te verliezen aan het Arabische communisme. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiMimiiiiiiiiiiiiiim Advertentie W>M 1693 LUIE'JRS BRANDERS IcDAM Holland vraagt uw slijter De onderhandelingen die in de afge lopen maanden door delegaties van de Nederlandse dagbladpers en de drie journalistenkringen over een nieuwe c.a.o. voor de dagbladjournalisten zijn gevoerd, hebben tot volledige overeen stemming tussen deze delegaties geleid. Het door de delegaties aanvaarde ontwerp zal thans aan de bevoegde or ganen van de betrokken verenigingen ter goedkeuring worden voorgelegd. President Nasser zou volgens de be richten hopen op wat meer tegemoet komendheid van het westen, vooral van de Verenigde Staten, teneinde op die manier te kunnen ontsnappen aan de noodzaak de Sovjet-Unie in alle opzich ten haar zin te geven, welke eisen zij ook aan haar hulpverlening verbindt. Krachtens een gister in Cairo on dertekende overeenkomst tussen de V.A.R. en de Sovjet-Unie zullen er in de V.A.R. met medewerking van Rusland vijf nieuwe vliegvelden wor den aangelegd en een aantal indus trieën worden gevestigd, zo meldt ra- dio-Caïro. In een door het radiostation uitgezon den communiqué van het centrale mi nisterie voor industrie van de V.A.R. wordt gezegd dat er in Cairo bespre kingen zijn gevoerd tussen de voorzit ter van de commissie voor buiten landse betrekkingen van de Russische ministerraad, Nikitin, en de minister van industrie van de V.A.R., Abba? Sidky. Tijdens deze besprekingen zijn beide partijen overeengekomen nieuwe indus triële projecten uit te voeren op het Egyptische gebied van de V.A.R. De Verenigde Staten zullen een over eenkomst ondertekenen voor het ver pachten van een baggermolen van 22.000 ton aan de Verenigde Arabische Republiek voor het uitdiepen van de Middellandse-Zeekant van het Suez-ka- naal, zo werd gisteren bekendgemaakt. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse za ken deelde verder mede, dat drje Ame rikaanse baggermaatschappijen in sep tember contracten ter waarde van on geveer 10 miljoen dollars met de Ver enigde Arabische Republiek sloten voor het uitdiepen van het kanaal over de gehele lengte in de komende twee ja ren. Een woordvoerder van het West- duitse ministerie van buitenlandse za ken heeft gisteren medegedeeld, dat Westduitse ondernemingen bereid zijn een bedrag van 200 miljoen mark te steken in het Egyptische project van de dam van Assoean. Hij voegde daaraan toe, dat de on dernemingen van plan zijn deze inves tering te doen in samenwerking met andere westelijke landen. De regering zal zo spoedig mogelijk een beslissing nemen over het verzoek van de indus trie de investering in de bouw van de dam te garanderen. Ook zal een besluit genomen worden, of de regering-zelf zal helpen bij de bouw van de dam. De woordvoerder zei, dat de Egyptische re gering nog geen overeenkomst met de Sovjet-Unie had gesloten over de bouw van de dam. „Wat u hebt gedaan, mag onder geen voorwaarde bij fatsoenlijke mensen voorkomen. Dat zijn n*J?V"Praktijken". Dit zei gisteren de politierechter in Den Haag tot een 24-jarige stoffeerder uit Den Haag, die in de nacht van zon dag 5 oktober j.I. een politieman, die ïeeds bewusteloos was geslagen, nog een schop in het gezicht had gegeven, pe politieagent, de 25-jarige Jacob de ^os liep een hersenschudding, een scheur in het kaakbeen en enige losse kiezen op. Hjj kon een maand lang met \Verken. De politierechter achtte mishande ling bewezen en veroordeelde de stor meerder tot een gevangenisstraf van v«f maanden waarvan twee voorwaar delijk, met de bepaling dat de veroor deelde zich zal moeten onthouden van cafébezoek. De officier van justitie, die de daad van de stoffeerder „een lafheid al laf heid" noemde had wegens openbare ge weldpleging zes maanden gevangenis straf met aftrek van voorarrest gevor derd. Ook tegen een 43-jarige opper man uit Den Haag, die aan de vecht partij zou hebben deelgenomen, vorder de hij zes maanden met aftrek. De politierechter achtte opzet echter niet bewezen, en sprak de opperman vrij.. Beide mannen zaten dronken in een café in Scheveningen. Om half twee kwam de politieman binnen om te zeggen dat het sluitingstijd was. Er vielen onaangename opmerkingen, die uitliepen op een vechtpartij bui ten voor het café. De opperman nam de agent zijn knuppel af en zou hem daarna van achter hebben vastgehou den, terwijl de stoffeerder de agent zo sloeg dat hij versuft op de grond viel. De verdediger van de opperman zei in zijn pleidooi dat de opperman een goedig mens was, die in zijn dronken- Prof. dr. H. J. Witteveen heeft zijn benoeming tot lid der Eerste Kamer voor de V.V.D. aanvaard. Prof. Witte veen vervult de vacature, ontstaan door het overlijden van prof. mr. A. N. Mole naar. de schap waarschijnlijk alleen maar vechtenden had willen scheiden. De verdedigster van de stoffeerder wees erop dat de getuigenverklaringen niet met elkaar klopten. Zij vroeg een gedeeltelijk voorwaardelijke straf om dat het gezin van de stoffeerder bij een lange gevangenisstraf in financiële moeilijkheden zou geraken. De regering-De Gaulle heeft besloten tot een belangrijke verhoging van de huren voor alle percelen, die vóór 1948 werden gebouwd. De gebouwen die na 1948 tot stand zijn gekomen hebben over het algemeen veel hogere huren. De huurverhoging zal 5 tot 25 pro cent per halfjaar bedragen. Tot de huur verhogingen is besloten, om de huur opbrengst in overeenstemming met de onderhoudskosten te brengen. In geval van onvoldoende onderhoud zullen de huurders kunnen verzoeken hun wonin gen in een lagere klasse te doen vallen. Elk halfjaar zal een soortgelijke huur verhoging van kracht worden, totdat het nieuwe door de regering vastgestelde huurniveau bereikt zal zijn. De minister voor woningbouw heeft meegedeeld, dat er voor 1959 een programma van 190 miljard frank is goedgekeurd voor de bouw van woningen met matige huren. De vakraad voor de metaalindustrie, waarin wordt onderhandeld over een nieuwe collectieve arbeidsovereen komst, heeft in zijn vergadering van 18 december jl. besloten aan partijen bij de CAO voor te stellen de per 31 de cember 1958 aflopende CAO met drie maanden te verlengen. Aanvaarding van dit voorstel houdt in dat gedurende deze drie maanden de besprekingen met name over de ar beidstijdverkorting, de versnelde in voering van de werkclassificatie en de afschaffing van de tariefbasislonen. in de vakraad zullen worden voortgezet. Advertentie Onweerstaanbaar nemen de zware ma chines van de Deltawerken bezit van de provincie Zeeland. De dam door het Veeregat is dit jaar half gereedgeko men. De Zandkreek rs half afgesloten, terwijl er nu reeds gewerkt wordt aan de enorme sluis, die midden in deze Zeeuwse zeearm komt te liggen. Ten noorden van Bruinisse, waar de dam tussen Schouwen-Duiveland en Goeree- Overflakkee zal komen, wordt een werkhoven aangelegd ten behoeve van deze dam, een sluisput en een nieuwe gemeentehaven. Deze week is de ring om de bouwp"it van de toekomstige sluis gesloten. In het voorjaar van 1959 zal de vissers- en handelsvloot van Bruinisse de nieuwe gemeentehaven in gebruik kunnen nemen. De tegenwoor dige haven zal dan verdwenen zijn, want er komt een zware Deltadijk dwars door het haventje te lopen. Met de binnenkanten van de haven meege rekend, moet er totaal 4 km. oever verdediging aangebracht worden. De buitenzijde van de havendammen, on geveer de helft van de totale lengte, is al gereed. Arbeiders zijn bezig met het bekleden van de buitenzijde van de ongeveer 1 km lange havendam met zware betonblokken. Advertentie Gebruik die flitsaansluiting op uw fototoestel. Voor kiekjes binnenshuis: de leukste van leven I Het kabinet van de gouverneur van Suriname heeft meegedeeld, dat de gouverneur van de Nederlandse Antil len, drs. A. B. Speekenbrink van 19 tot 31 januari een officieel bezoek aan Suriname zal brengen. Volgens het nationalistische „China News" is aan deze ontwikkeling ook het bestand toe te schreven, dat de com munisten voor het gebied van Quemoy hebben afgekondigd. Het Centrale Nieuwsagentschap op Formosa meldt, dat in de communistische pers berich ten staan over ernstige incidenten, die zich te Siang-tang in de provincie Hoe- nan hebben voorgedaan. Uit protest te gen de instelling van de z.g. „volks communes" hebben de boeren daar graanopslagplaatsen in brand gestoken en geweigerd de te velde staande rijst oogst binnen te halen. Siang-tang is de geboorteplaats van Mao Tse-toeng. De opstand, die thans naar vier Chi nese provincies is overgeslagen, is het werk van een strijdmacht, die is ge vormd door de bewoners van Tibet, Tinghai en Kikang teneinde zich te verzetten tegen de -nassale volks verhuizingen, die door Peking zijn be volen. De pers op Formosa geeft gedetail leerde berichten over de successen, die deze strijdmacht in het afgelo pen jaar heeft geboekt. Op 30 augus tus hebben de opstandelingen nabij Lhasa, de hoofdstad van Tibet, b.v. een gevecht gevoerd met communis- tisch-Chlnese troepen, die daar in gar nizoen lagen. Vijfhonderd soldaten zijn bij die gelegenheid gesneuveld. In april hebben de rebellen zeven dor pen in Tibet overmeesterd. In juni werd een groep communistische partqfunk- tionarissen overvallen en uitgemoord in de provincie Tsiang-Ta. Boris Pasternak is, na de politieke storm die de Nobelprijs over hem deed losbarsten, niet bepaald in vergetelheid geraakt. Dezer dagen verscheen een in terview roet hem in het Hamburgse weekblad „Welt am Sonntag". Zondag is een verslaggever van United Press In ternational bij hem op bezoek geweest in het schrijversdorp Peredelkino. Uit de weergave van de gevoerde ge sprekken blijkt, dat Pasternak thuis thans weer rustig aan het werk is. Tal loze brieven uit alle delen van de we reld vragen voorlopig nog veel van zijn tijd. Er zjjn sympathieke brieven onder, maar ook merkwaardige, zoals die van een Engelsman, die zich beklaagt over de Engelse gerechtshoven en Pasternak vraagt daar iets tegen te ondernemen. Een Engelse dame wil de Russische schrijver in actie zien komen om een andere zaak te dienen: haar familiele den zijn de rechtmatige heersers over Engeland, beweert zij. Op deze brieven is geen antwoord nodig, op vele andere wel. Is die correspondentie achter de rug maar de stroom houdt nog aan dan hoopt Pasternak te beginnen aan een nieuw groot werk. Of dit een ro man zal worden weet Pasternak zelf nog niet. Een vervolg op het in Rus land verboden Dr. Zjiwago zal het ze ker niet zijn. Wat hij evenwel nog zal schrijven, het zal nimmer meer buiten Rusland voor het eerst gepubliceerd worden. Dat wil niet zeggen, dat Pasternak afstand neemt van Zjiwago. Tegen over de Hamburgse journalist ver klaarde hij o.m., dat hij deze roman als het werk van zijn leven beschouwt, en bovendien als een bijdrage aan de ontwikkeling van Rusland. Politieke stormen, zoals hij er een heeft mee gemaakt, zag hij als natuurlijke ver schijnselen. „Men moet ze eenvoudig aanvaarden." Ook tegenover de ver slaggever van U.P.I. sprak hij leven dig over het omstreden boek. Hij meende, dat alles zich weer ten goe de zou keren. Dan kwam er ook weer tijd voor de lange wandelingen, die hij graag maakt. De laatste tijd had hq te veel thuis gezeten, was niet verder geweest dan het dorp, in afwachting van een luwte na de storm. Bij vragen over het gewone dagelijk se leven dacht de Amerikaanse verslag gever enige aarzeling waar te nemen. „Hoe denkt u de kerstdagen door te brengen?" vroeg hij. „Zij, die in Rus land nog kerstmis vieren, doen dat op 6 januari, overeenkomstig de oude Rus sische traditie," antwoordde Pasternak. „Gaat u naar de kerk?" was een vol gende vraag. Het antwoord: „Vlakbij is een mooie kerk, gebouwd in de da- gen van Iwan de Verschrikkelijke. Soms ga ik naar die kerk." „Krijgen u en uw vrouw gasten?" „Misschien heb ben we op oudejaarsavond een kerst boom" „Hoe zult u het nieuwe jaar tegemoet treden?" Pasternak lachte hartelijk: „Wij zullen het nu niet be paald tegemoet treden. Wij zullen er mee vertrouwd raken, zien wat het brengt." Aan de Hamburgse journalist had Pasternak verteld, dat hij in de da gen van de „crisis" voortdurend on der dokterstoezicht had gestaan. „Ze waren zeker bang, dat ik zelfmoord zou plegen," veronderstelde hij. Dag en nacht was hij door dokters omringd. Ze sliepen zelfs onder zijn dak. Nu is hij weer met zijn vrouw alleen. „Niemand hield mij tegen op weg naar het huis van Pasternak", schrijft de verslaggever van U.P.I. Maar de dienstbode, die de deur open deed, scheen even te schrikken bij" het zien van de onverwachte bezoeker. Na een licht, ietwat beklemd stilzwijgen in de eetkamer, waar Pasternak met zijn vrouw aan een laat middagmaal zat, kwam de schrijver te voorschijn en schudde mij hartelijk de hand. Hij no digde mij uit binnen te komen. De eetkamer was op bescheiden maar comfortabele wijze gemeubileerd, even als het overige gedeelte van het houten landhuis van twee verdiepingen. In een hoek zag ik een ijskast staan. Op de ta fel merkte ik wijn op, vlees en brood. Schilderijen en tekeningen van de va der van de schrijver een bekende Russische kunstenaar hingen aan de wanden. In de provincie Stinghai hebben de re bellen Joesjoe bezet. In de omgeving brak op vijf plaatsen opstand uit. De rebellen werden verjaagd en de opstand onderdrukt nadat grote versterkingen waren aangevoerd, aldus „China News" In maart heeft zich in Lianghsia een gevecht van een gehele dag afgespeeld tussen rebellen en communistische sol daten. In de provincie Kansoe hebben vier duizend man rebellen Hsia-Ho aangeval len. Zij hebben deze streek bezet tot midden-september, toen zij verdreven werden. Paus Joannes XXni heeft tijdens een audiëntie, die hij gisteren verleen de aan een groep van 180 Italiaanse pa rochiegeestelijken, gezegd, dat hij tij dens de Kerstdagen twee ziekenhuizen en een gevangenis in Rome bezoeken zal. Dit meldt U.P.I. De gevangenis is de Regina Coeli, aan de oever van de Tiber niet ver van Vaticaanstad. In deze gevangenis ver blijven ongeveer 4000 personen, van wie een groot deel verdachten zijn die op hun berechting wachten. De ziekenhuizen, welke de Paus be zoeken zal, zijn het Santo Spirito-hos- pitaal en het „Gesü Bambino", een kinderziekenhuis. Beide ziekenhuizen liggen niet ver buiten de muren van Vaticaanstad. Bij K.B. is de heer H. Filippo Wc. F. zn., wonende te Leiden, secretaris van de afdeling Leiden van de protestantse vereniging voor gezondheidszorg „Het Groene Kruis", benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Advertentie Het leven van mr. Evert Cor nells, de pas benoemde inten dant van de Nederlandse Opera dient eigenlijk op notenbalken vertolkt te worden. Zo innig is zijn bestaan verweven met de muziek. Het jongetje, dat veer tig jaar geleden de muziekbla den op de piano voor zijn vader, de bekende dirigent en pianist Evert Cornells, omsloeg staat nu voor de inleidende crescendo- maten van zijn loopbaan. De in 1908 te Amsterdam geboren mr. Evert Cornells studeerde rechten aan de Utrechtse Universiteit en stapte daarna in hetzelfde ge bouw over naar professor Smij- ers, die musicologie doceerde. Toch trad hij aanvankelijk niet in de voetstappen van zijn be roemde vader, want hij vestigde zich als advocaat. Deze praktijk gaf hij echter op, toen hij werd aangezocht om de zakelijke be langen van het Utrechts Stede lijk Orkest te gaan behartigen Zeven jaar later volgde zijn be noeming tot onder-directeur van het Concertgebouw, waar hij in 1950 werd weggeroepen om zich te belasten met de directie van het Residentie-orkest. Sedert 1956 was mr, Evert Cornells hoofd van het Programma-bu reau van Philips Phonografische Industrie te Baarn. Gedurende deze periode is hij in de gelegenheid geweest zich internationaal te oriën teren; ervaringen, die beloften voor de toekomst inhouden, want de nieuwe algemeen leider van de Nederlandse Opera heeft contacten met de meest vooraanstaande dirigenten, solisten en musici over de hele wereld. De opgaande lijn in de „muzikale" carrière van mr. Evert Cornells heeft zijn bekroning gevonden in de hoogste functie bij de Opera. Overigens heeft de organisatorische arbeid zijn creativiteit (enige jaren slagwerker in het door zijn vader geleide U.S.O. en „wat piano voor mijn genoegen") geheel verdrongen, want behalve oprichter (op verzoek van minister Cals) en voorzitter van het Ned. Ballet is mr. Evert Cornelis ook nog secretaris van de Wagnervereniging voorzitter van het Haags Cultureel Centrum (Kunstraad)en secretaris van het Holland Festival. Ook zijn verdiensten voor Terpsichore zijn niet gering. Hij presen teerde o.a. in ons land: les Ballets de Champs Elysees, les Ballets de Roland Petit, de Sadler Wells-groep en het American National Ballet Theatre. Velen zullen zich voorts ongetwijfeld de prachtige litvoeringen van de Weense Opera en de Tristan en Walküre-creaties onder Erich Kleiber herinneren. Werk van mr. Evert Cornelis, die door bijzondere medewerking van de Philips directie reeds zeer spoedig zijn werkzaamheden bij de Opera zal aanvangen. Na deze inspeelperiode zal echter 1 september 1959 de volle verantwoordelijkheid op zijn schouders worden gedrukt. Voor de derde keer heeft het Franse volk via de stembus zijn vertrou wen uitgesproken in De Gaulle, maar het gebeurde ditmaal meer recht streeks dan de beide vorige keren. Zo wel bij de volksstemming van 28 sep tember als bq de parlementsverkiezin gen van november won de man die op 1 juni aan het hoofd was gekomen van de Franse regering feitelijk een ver trouwensvotum, maar zondag heeft het electoraat zich tenslotte direct over de persoon van De Gaulle moeten uit spreken. De „Gaullistische" omwente ling in Frankrjjk, die op 13 mei begon met de „Algerijnse opstand" en die reeds op 1 juni leidde tot de benoe ming van de generaal tot premier, is nu voltooid. De vijfde republiek heeft haar president, en als die president zich nu nog een premier heeft gekozen kan de nieuwe Franse staatkundige op zet, zoals die in De Gaulle's grondwet is omschreven, in praktijk gebracht worden. Als men de presidentsverkiezingen van zondag vergelijkt met die waarbij tenslotte Coty tot staatshoofd werd ge kozen, beseft men hoe de situatie in Frankrijk veranderd is. De vorige keer kon men maar niet tot een besluit ko men, en bij de stemmingen in Versailles werd de onmacht van de Franse poli tiek op bedroevende wijze gedemon streerd. De uiteindelijke keuze van Co ty een typische compromis-oplos sing was bepaald een verrassing. (Een niet minder grote verrassing was later dat Coty zich tenslotte bleek te ontwikkelen tot een zeer bekwame en beminde president, die zich vooral in de bewogen meidagen van dit jaar als een krachtige figuur deed kennen). De presidentsverkiezingen van zon dag hebben allerminst tot een verrassend resultaat geleid. De uitslag stond bij voorbaat vast. Terwijl om de aanwijzing van de laatste pre sident van de vierde republiek nog een verwoede slag werd geleverd, werd de eerste president van de vijfde repu bliek zonder enige strijd gekozen. De ze tegenstelling is vooral zo opmerke lijk, omdat er bij de jongste presi dentsverkiezing veel meer op het spel stond dan bü de vorige. De machtspo sitie van de nieuwe president is heel wat groter dan die van zijn beide voor gangers in de vierde republiek. Niet de premier, maar de president is in de nieuwe opzet de voornaamste exponent van de uitvoerende macht. De president, die voor een periode van zeven jaar wordt aangewezen, kiest zich een premier en op voordracht van de premier benoemt hij de ministers. Maar de benoeming van een premier behoeft niet meer door het parlement te worden goedgekeurd, zoals tot nog toe het geval was. Bij de keuze van zijn eerste minister is de president dus geheel vrij. Hij behoeft geen reke ning te houden met de wensen van de Nationale Vergadering. In de nieuwe opzet is de president meer dan louter staatshoofd. Hij is meer dan het levend symbool van de nationale eenheid, en in sommige op zichten is zijn macht zelfs groter dan die van de president van de Verenigde Staten. De wezenlijke verandering van de positie van de president is feitelijk het meest opvallende aspect van de nieuwe Franse grondwet. In overleg met de premier en de twee Kamervoorzitters kan de president (ten hoogste eens per jaar) het parlement ontbinden en nieuwe verkiezingen doen houden. Bepaalde wettelijke maatrege len kan hij aan een volksstemming on derwerpen. Tenslotte kan de president de noodtoestand uitroepen, als de in stellingen van de republiek en de onaf hankelijkheid en de integriteit van de natie ernstig en onmiddellijk bedreigd worden, en als de autoriteiten niet lan ger in staat zijn hun taak naar behoren te vervullen. Tijdens de noodtoestand beschikt de president over bijzondere volmachten. Maar ook de rol van de premier, die in de derde en in de vierde republiek feitelijk het hoofd was van de uitvoerende macht, is in vele opzichten gewijzigd. De premier heeft een andere officiële titel gekregen. Hq is niet meer de voorzitter van de raad van ministers (président du con- seil), maar de eerste minister. Hij zal in de toekomst ook niet meer zo ge makkelijk ten val gebracht kunnen worden, want de nieuwe grondwet geeft bijzondere garanties voor de stabiliteit van het gouvernement. De mogelijk heid dat de president het parlement ontbonden verklaart, zal overigens de parlementariërs er van weerhouden lichtvaardig het vertrouwen in de re gering op te zeggen. De Gaulle zal nog enkele weken als premier blijven optreden, want eerst op 8 januari zal president Coty zqn functie formeel aan zijn opvolger over dragen. Maar De Gaulle behoeft dan niet lang te wachten met de aanwijzing van een premier. Waarschqnlqk zal nq reeds binnen een of twee dagen na zqn ambtsaanvaarding bekend maken we de nieuwe eerste minister zal zqn. in tegenstelling tot wat aanvankelijk ver wacht werd, schijnt De Gaulle zqn keus niet te willen bepalen op Soustelle, maar op Debré, een andere vooraan staande figuur uit de Unie voor de Nieuwe Republiek, de partij die bij de parlementsverkiezingen van vorige maand zo'n grote overwinning heeft be haald. Debré, die een belangrijk aan deel heeft gehad in de formulering van de nieuwe grondwet, is in de afgeloj. ~n maanden De Gaulles voornaamste ju ridische adviseur geweest. L. Smit Co's Internationale Sleep dienst te Rotterdam heeft het de komen de maanden druk met het verslepen van enorme drijvende booreilanden. ,,De Zwarte Zee" zal binnenkort voor de tweede maal proberen een booreiland van Panama naar de Mississippi-delta te brengen. De eerste keer mislukte de onderneming, daar de „benen" van het apparaat te kort bleken te zijn. Intussen heeft dit schip ook opdracht gekregen daarna nog een ponton te sle pen van de Golf van Mexico naar de Perzische Golf. Het booreiland, waar „de Clyde" woensdag mee vertrekt is een geweldige knaap. De sleepboten Loire en Oostzee assisteren bq deze reis, die eveneens bq de Golf van Mexi co begint en in de Perzische Golf ein digt. De booreilanden vertegenwoordi gen per stuk een waarde van ongeveer 25 miljoen gulden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 5