Christelijke ulo-leraren uiten bedenkingen tegen de raamwet-Cals Junghatu Akkoord tussen Euratom en Engeland goedgekeurd Derde T.V.-studio te Bussum hedenavond in gebruik I De subsidietoezeggingen voor woningwetwoningen Liefdadigheid N" of M' L i Theoretische constructies zijn overbodig Uit wraak brand gesticht in een schuur Luchtfoto's voor de politie Voor het eerst blinde regie Overleg over schrootaffaire Over de provincies verdeeld Oude man geval len en door een auto overreden Negerdorp in het Afrika-museum December is een drukke maand Loudens verkeer vastgelopen Werkelijk Fantastisch die Nasution: „Alles normaal in Medan Grootste chaos van het jaar DINSDAG 23 DECEMBER 1958 PAGINA 7 (Van onze onderwijsredacteur) Op de gisteren te Den Haag gehouden algemene vergadering van de Ver eniging tot behartiging van de belangen der Christelijke scholen voor Mulo zijn ernstige bedenkingen ontwikkeld tegen het wetsontwerp tot regeling van het voortgezet onderwijs. De bezwaren, die in ulo-kringen leven tegen de positie van het ulo in de raamwet, vielen hier samen met de bezwaren, die men in protestants-christelijke kringen heeft tegen het loslaten van het zogenaamde automatisme bjj de stichting van scholen. WEKKERS Drie jaar geëist Verdachte nam zelf aan blussingswerk deel Van groot belang bij onderzoek als strafbaar feit is gepleegd De treinverbinding AmsterdamV enlo Met ingang zomerdienst weer rechtstreeks Wmm Radiolezingen over E.E.G. en Euratom L. Th. Hoolboom Hoofddirecteur der posterijen Op slag gedood Berg en Dal door AGATHA CHRISTIE GENEVER in de nieuwe kneepfles1 f 8.25 per hele liter VV ynand Fockink Anno 1679 Opstandelingen vallen ondernemingen aan iiiii Advertentie enkel-, dubbel- en drietonig, wek ken eerst zacht, dan luid. In vele kleuren verkrijgbaar bij Uw hor- loger-juwelier, reeds v.a. f 9.75 De officier van justitie te Breda, heeft drie jaar gevangenisstraf met af trek en onvoorwaardelijke terbeschik kingstelling van de regering geëist te gen een Tilburgse bouwvakarbeider *lie terecht stond, omdat hij op 5 december 1957 uit wraak de schuur van de boer derij W. van de Wouw in Hilvarenbeek ln brand zou hebben gestoken. De ver dachte ontkende echter. In juni 1957 had verdachte de heer Wouw om onderdak in de schuur ge vraagd, hetgeen geweigerd werd. 5 de cember 1957, toen er een dikke mist in Hilvarenbeek en omgaving hing, besloot verdachte, die een café bezocht had, niet naar Tilburg te fietsen, maar er gens in een boerenschuur te gaan sla- maakte enkele toespelingen op schnnr £hting- Kort daarna brandde de risV-htl ufi1 .,boer van der Wouw af. Ver- aachte werd na het uitbreken van de 5? 5 §en gezien bjj een boer- dery op tweehonderd meter afstand van de brand. Samen met deze getuigen nam verdachte aan het blussingswerk deel. Daar bh stelde hij zich „als een bezetene aan. Volgens getuigen rieD hij, dat h« de brand had afgestoken In dat hij ervoor zou boeten. Voor de rechtbank ontkende verdach te op weg van het cafe naar de boerde rij, waar hij was gezien, in de schuur van boer van der Wouw te zijn geweest. Hij was gezien in de schuur van boer van boer v.d. Wouw te zijn geweest. Hij Was er wel langs gekomen. Ook ontkende hij de bedreigingen en gezegd te hebben, dat hij de brand had aangestoken, de officier van justitie achtte het tenlaste gelegde opzettelijke brandstichting een ter bewezen. Verdachte staat bekend als een gevaarlijk sujet, dat niet langer in de maatschappij kan worden gehand- aWus de officier. De verdedi- p?r merkte op, dat naast de terbeschik- niet noding- een lange gevangenisstraf Uitspraak over 14 dagen. Sinds korte tijd is de dienst luchtvaart van de rijkspolitie overgegaan tot het nemen van luchtfoto's ten behoeve van politionele en justitionele doeleinden. Een foto, uit de lucht genomen, geeft van een bepaalde situatie vaak een duidelijker beeld dan een schets ot een opname, die op de grond is gemaakt. De luchtfotografie kan van groot be lang zjjn bij het onderzoek, wanneer een strafbaar feit op een groot terrein is gepleegd. Grote en soms ingewikkelde verkeers ongelukken kunnen vanuit de lucht op de gevoelige plaat worden vastgelegd. Zelfs kunnen luchtopnamen het zoeken naar een oplossing van verkeersproble men vereenvoudigen. De dienst lucht vaart van de rijkspolitie, op Schiphol festationneerd, heeft naar bekend is, de eschikking over een Auster, waarop de registratieletters PH-POL zjjn geplaatst en die permanent voor gebruik gereed staat. Een opperwachtmeester, die tot nu toe speciaal belast was met de foto grafie bij de dienst luchtvaart, heeft evenals een wachtmeester ie klasse vlieger te Gilzen-Rijen een opleiding gevolgd als luchtfotograaf. Een van de andere vliegers, een wachtmees ter le klasse, is voorts zodanig ge- traind, dat hij precies weet op welke wijze de Auster in de lucht moet lig. gen, teneinde zijn collega-fotograaf, die naast hem in het toestel zit, in de gelegenheid te stellen de juiste op namen te maken. Eind januari zal de doorgaande trein verbinding Amsterdam Rotterdam Eindhoven Venlo door de N.S. ge deeltelijk worden hersteld. Met ingang van de zomerdienst 1959 hoopt men alle treinen van Amsterdam via Rotterdam naar Eindhoven weer door te kunnen trekken naar Venlo (vice versa). Hier door zal het niet meer nodig zjjn, in Eindhoven over te stappen. Dientengevolge was de beoordeling van de raamwet-Cals overwegend afwij zend, al werd wel waardering geuit voor de brede allure van het wetsont werp. De kritiek van de inleider, de heer H. v. d. Tol (wiens voordracht, omdat h(j zelf niet aanwezig kon zjjn, werd voorgelezen door de heer C. v. d. Donk) betrof met name de volgende punten: 1. Het principiële indèrscheid tussen openbaar en bijzonder onderwijs, zoals dat is vastgelegd in de Grondwet, wordt losgelaten. 2. Er wordt teveel geregeld bij Alge mene Maatregel van Bestuur, hetgeen niet alleen in principieel opzicht ver werpelijk is, maar bovendien het nadeel heeft, dat men de feitelijke betekenis van het wetsontwerp moeilijk kan be oordelen. 3. De ontworpen planprocedure vormt een ernstig knelpunt. Het uitrangeren van het „automatisme" betekent ten opzichte van de huidige situatie een we zenlijke verslechtering, waar het chris telijk mulo niet in mag berusten. Vooral de kleine school komt in ge vaar. 4. Het wetsontwerp maakt te weinig onderscheid tussen algemeen vormend en beroepsonderwijs. 5. De ulo heeft onder vigeur van de bestaande wettelijke regelingen een er kend belangrijke functie gekregen. Men komt, aldus de inleiding, tot de ontstel lende ontdekking, dat de raamwet de signatuur van de ulo grondig wil wij zigen. 6. Met de havo-school (hoger alge meen voortgezet onderwijs) wordt een nieuw hybridisch schooltype gecreëerd, dat overbodig is. Het „avontuur" van het m.a.v.o. (middelbaar algemeen voortgezet onderwijs) klopt alleen op papier. Op basis van het historisch ge groeide zou er voorzichtig ruimte ge schapen dienen te worden voor expan sie van de huidige ulo. Er bestaat geen behoefte aan theoretische constructies. Het wetsbntwerp „nagelt de degrada tie van de ulo vast". De ontworpen mavo-school vormt de sluitsteen in een stelsel van overwegingen, waarin het middelbaar beroepsonderwijs domineert De ulo als zelfstandige, vrije school verdwijnt. De verdere ontwikkeling van het uit gebreid lager onderwijs wordt afgeslo ten. Men heeft hier te maken met een ingreep in een schoolvorm, welke zon der voorbeeld is in de geschiedenis van de onderwijswetgeving. 7. De eindexamensituatie is niet dui delijk en de regeling van de bevoegdhe den is onbevredigend. Het christelijk ulo heeft de plicht de strijd voort te zetten om een beter ont werp te verkrijgen, aldus de inleiding van de heer v. d. Tol. De raad van ministers van Euratom, de Europese atoomgemeenschap, heeft gisteren het akkoord van samenwer king tussen Engeland en Euratom na enkele kleine wijzigingen goedgekeurd. Het zal waarschijnlijk in januari te In de derde studio van de Nederlandse Televisie Stichting, ingericht in het voormalige wijkgebouw der Nederlands Her vormde kerk „Eltheto" aan de Huizerweg in Bussum, is maandag de eerste repetitie gehouden. Vanavond zal vanuit deze nieuwe studio het eerste programma de lucht in gaan. Met een kerstspel voor de N.C.R.V. wordt woensdagavond de derde TV-stu- dio te Bussum in gebruik genomen. Tevens is de onderlinge verbinding met de Irene- en Vitusstudio een feit gewor den. Nochtans is de officiële owning ver plaatst naar half januari. Binnen een verloop van drie maanden hoopt men ook de centrale ruimte van de Vitus studio te hebben gemoderniseerd vol gens een plan, dat gelijkt op hetgeen thans in de derde studio valt waar te nemen. Deze derde studio, ingericht in het gehuurde wjjkgebouw van de Ned. Herv. Gemeente, heeft al eerder voor de TV dienst gedaan en wel in 1955, toen het Irene-gebouw door brand was getroffen. Dat geschiedde op primitie ve wijze. Maar nu is alles sterk ge moderniseerd en de nieuwste appara tuur staat ter beschikking. Ook al is de maximale ruimte van de eigenlijke studio in het gebouw van 21x11 meter iets minder dan die in het Vitusgebouw, het praktische rendement is toch gro ter. Daardoor kunnen de optredenden zich gemakkelijker bewegen en heeft men minder last van obstakels. Voor het eerst wordt hier zogenaam de blinde regie toegepast, hetgeen be tekent dat de regisseur niet meer door een raam de studio kan inkijken, maar afhankelijk is van de monitor in de eigenlijke regieruimte. Wat de studio zelf betreft is door middel van aircon ditioning overmatige warmte van de fel le lampen uitgesloten. Het technisch vernuft heeft in de nieu we studio hoogtij gevierd. Vooral vraagt aandacht de beeldtrucappara- tuur met veel mogelijkheden en „op af stand" kan worden gestart vanuit de cabine van de regisseur. Interessant ook is de filmcabine met de aanwezig heid van een nieuw soort akoestisch hulpmiddel. In de uitgebreide kelder- In verband met het strafrechtelijk onderzoek naar de internationale vertakkingen in de zgn. schrootaffaire, heeft de officier van justitie in Den Haag, mr. dr. JC. Maris (midden) zijn Duitse ambtgenoot dr. Theisz van de Staatsanwaltschaft te Düsseldorf (rechts) ontvangen op het parket. Bij deze gelegenheid is ook de kroongetuige in deze zaak, de heer L. Worms, uitvoerig gehoord. ruimten zjjn vier kleedkamers ingericht en er is een make-up kamer, waar vier personen gelijktijdig aan de beurt kun nen komen. Eindelijk heeft de toneel meester een eigen kantoor gekregen en is een cantine tot stand gebracht, die veel aangenamer is dan die in de reeds bestaande studio's. Het Nederlandse lid van de uitvoeren de commissie van de Europese Econo mische Gemeenschap dr. S. L. Mans- holt zal 27 december voor de V.A.R.A. een lezing houden ter gelegenheid van de inwerkingtreding van de gemeen schappelijke markt op 1 januari a.s. Op nieuwjaarsdag zal het Nederlandse lid van Euratom mr. E. M. J. A. Sas sen voor de A.V.R.O. eveneens over dit onderwerp spreken. Op 28 december zal de voorzitter van de E.E.G.-com- missie, Walter Hallstein, een uiteenzet ting geven. Van de 40.000 van rijkswege te fi nancieren woningen zijn 38.150 woning wetwoningen als volgt over de provin cies verdeeld: Groningen 1400; Fries land 1300; Drente 1000; Overijssel 2500; Gelderland 3600; Utrecht 2250; Noord- Holland 6400; Zuid-Holland 10700; Zee land 650; Noord-Brabant 4650 en Lim burg 3700. Amsterdam, 's Gravenhage en Rot terdam zullen tenminste op respectie velijk 2750, 2250 en 3250 woningwetwo ningen mogen rekenen. Deze aantallen zijn begrepen in de aantallen voor de provincie waarin de ze steden zijn gelegen. Van de resterende 1850 woningen zijn er 350 bestemd voor de polder ooste- Hjk-Flevoland; 1500 zijn gereserveerd voor woningwetbouw ten behoeve van de ontwikkeling van industriële bouw methoden. Evenals vorig jaar heeft deze ver deling van subsidietoezeggingen voor woningwetwoningen een globaal ka rakter. De werkelijke aantallen toe te zeggen subsidies zullen mede af hangen van de aanvaardbaarheid der bouwplannen uit een oogpunt van eenvoud, prijs, constructiemethode en kwaliteit, alsmede van de gehele si tuatie op de bouwmarkt. De minis ter behoudt zich het recht voor ten aanzien van de bestemming der wo ningen voorwaarden te stellen. Voor de premiewoningen is geen ver- Bij K.B. is ingaande 1 januari 1959 tot hoofddirecteur bij het staatsbedrijf der PTT benoemd de heer L. Th. Hool boom. De heer Hoolboom trad 1 december 1918 als surnumerair bij de PTT in dienst. 1 juli 1955 werd hij benoémd tot directeur van het postdistrict Rotter dam. Hij volgt als hoofddirecteur pos terijen de heer F. A. Hofman op, die benoemd is tot vice-directeur van de wereldpostvereniging. delingsschema opgemaakt. Zoals be kend is op het bouwprogramma voor 1959 rekening gehouden met een aan tal van 40.000 particuliere woningen, waarvan 38.000 premiewoningen. Gelet op het belang dat aan het zoveel mo gelijk vrijlaten van de particuliere ini tiatieven moet worden gehecht, heeft de minister, althans voorlopig, van een verdeling daarvan afgezien. In de nacht van zondag op maandag omstreeks één uur is op de rijksweg Noord te Geleen de 73-jarige heer A. Dohmen, woonachtig in Geleen. door een personenauto overreden. Hij was op slag dood. Voor het ongeluk gebeurde, lag de man reeds met zijn fiets op de weg. Vermoedelijk is hij gevallen en heeft hij niet de kracht gehad zich op te richten. De autobestuurder bemerkte de man te laat en kon zijn wagen niet tijdig meer tot stilstand brengen. Het stoffelijk over schot is naar het ziekenhuis te Sittard overgebracht. Bejaarden en gepensioneerden van Njjmegen en omgeving hebben op zich genomen een negerdorp te bouwen in het museumpark van het Afrika-mu seum van de paters van de H. Geest in Berg en Dal. Het negerdorp zal uit negerhutten in verschillende bouwtrant bestaan, terwjjl negerfiguren tal van taferelen zullen uitbeelden. Midden in het negerdorp wordt een plein aangelegd, waar op be paalde tjjden demonstraties van mu ziek en dans zullen worden gegeven. De bejaarden hebben in hun vrije tijd al een groot Afrika-diepzeediorama gemaakt. De verkennersgroep van de St.-Maartenskliniek is uitvoerig bezig met het maken van grote totempalen en maskers. Het zoölogisch museum te Amster dam heeft materiaal beschikbaar ge steld; tal van bedrijven in het land ver lenen hun medewerking door materiaal voor de opbouw van het dorp beschikbaar te stellen. Een groot bedrijf schonk bijvoorbeeld étalagepoppen, die tot neger zullen worden „omgebouwd" en een wijnhandel een groot aantal strohulzen, die tot dakbedekking van de negerhutten dienst zullen doen. December is een drukke maand voor de liefdadigheid en de sociale verplichtingen. Sinterklaas en Kerst mis vormen voor allerlei instellingen en organisaties een gerede aanleiding om een beroep te doen op onze mild dadigheid, hetzij omdat men de onbe- huisden, de verwaarloosde jeugd of de „displaced persons" ook een beetje feest wil laten vieren, hetzij omdat men meent, dat de algemene sfeer van goede bedoelingen en geschenken de beste kans biedt, dat de inzame ling, die nu eenmaal van tijd tot tijd gehouden moet worden, een succes wordt. Menigeen ontvangt dan ook in deze maand vrijwel dagelijks folders, circulaires, stortingsbiljetten voor de giro, briefkaarten enz., die hem op wekken- „het goede doel" te steunen. Het dreigt wel eens te veel van het goede te worden. Men kan niet alle jeugdtehuizen en missie-seminaria, de „armen van de eigen parochie", de kerkenbouw en noem maar op, tege lijk steunen. Wie echter met begrip tegen deze dingen aankijkt, zal tel kens toch maar weer in de zak tasten. Bij het kennis nemen van de noden, die men voor ons uitstalt, gaat men zich realiseren, dat men toch altijd nog in een zekere welvaart leeft. Wij heb ben een dak boven het hoofd en we vieren onze feesten in vrijheid, we kunnen de gevraagde hulp niet wei geren. Men wordt vaak getroffen door het vuur, waarmee de bestuurderen van alle mogelijke instituten zich be ijveren om ons aan te praten, dat de genen, die aan hun zorgen zijn toever trouwd, het zonder medewerking van buiten niet kunnen stellen. Men be denkt, dat deze instellingen het wel zo prettig zouden vinden als ze dergelij ke smeekschriften niet behoefden rond te sturen en men gééft. Wie de 26 Tuppence was weer vrij om tot haar eigen proble men terug te keren en vergat het kmd. De woorden van het kinderrijmpje schener- haar uit te lachen: Boer, wat zeg je van m n kippen, boer, wat zeg je van m'n haan? Inderdaad, als Mrs. BlenKensop leek ze werkelijk op een kip zonder kop! En Tommy was, ais Mr. Mea- dowes, al niet veel meer dan een dwaze, trotse haan. Het had er, in ieder geval, alle schijn van Tuppence verachtte Mrs. Blenkensop hartgrondig. Mr. Meadowes, vond ze, was misschien iets be ter, maar hij was toch het type van de houterige Engelsman: zonder enige fantasie en ongelofelijk dom. Ze hoopte alleen, dat beiden enigszins in het kader vat. Sans Souci pasten; uit de toon vielen ze in ieder geval niet. Al met al, ze moesten hun aandacht niet laten ver slappen! Een fout was zo gauw gemaakt. Ze had er de vorige dag een gemaakt: het wilde nog niet zeggen, dat het kwaad kon, maar de vinger wijzing was precies voldoende geweest om haar te waarschuwen voorzichtig te zijn. Je kwam op die manier zo gemakkelijk tot een ze kere vertrouwelijkheid en een prettige verstandhou ding. Je breit maar matig en vraagt om even gehol pen te worden; maar op een goede avond vergeet je dat en je vingers vervallen in hun gewone rou tine; de naalden klikken bedrijvig en hieraan herkent men de ervaren breister. Dit was Mrs. O'Rourke opgevallen. Sindsdien had Tuppence er angstvallig voor gezorgd de middenweg te nemen: niet zo onhandig als ze in het begin ge weest was, maar ook niet zo snel. „Ek boe beet?" vroeg Betty en ze herhaalde deze vraag een paar maal. „Ek boe heet?" „Het is heel mooi, schat," antwoordde Tuppence afwezig. „Prachtig." - De volgende stap, overdacht Tuppence, zou gemak kelijk genoeg kunnen worden ondernomen; als Tom my er althans geen bezwaar tegen had. Ze zag duide lijk voor zich, hoe ze het zou kunnen doen Terwijl ze haar plannen verder uitwerkte, ver streek de tijd. o j Buiten adem kwam Mrs. Sprot de kamer in om Betty te zoeken. O daar is ze. Ik wist met, waar ze gebleven was. O, Betty, wat ben je stout. Gunst, Mrs. Blenken sop, neem me niet kwalijk." Tuppence ging overeind zitten. Betty bekeek het geen zii gewrocht had met een engelachtige uitdruk king op haar gezichtje. Ze had de veters uit Tup pence's schoenen gehaald, ze in een glas water ge stopt en duwde ze nu met haar vingertje vrolijk on- der water. Tuppence lachte en onderbrak de verontschuldigin gen van Mrs. Sprot: „Wat vreselijk grappig. Het is heus niet erg Mrs. Sprot, die worden wel weer droog. Het is 'mijn schuld; ik had op haar moeten letten, maar ze vas zo rustig." „Precies," zuchtte Mrs. Sprot. „Het is altijd een kwaad teken, wanneer ze rustig zijn. Ik zal u van morgen een paar veters brengen. Mrs. Blenkensop. „Dat is niet nodig," zei Tuppence, „ze zullen heus wel weer drogen." Mrs. Sprot had Betty op haar arm genomen en verliet de kamer. Tuppence stond op om haar plan ten uitvoer tc brengen. HOOFDSTUK VI Tommy bezag het pakje, dat Tuppence hem opeens onder zijn neus duwde, enigszins voorzichtig. „Ja; wees voorzichtig. Laa het niet op je pak ko men." Tommy snoof wantrouwig aan het pakje en zei na drukkelijk: „Neen maar, wat is dat voor smerig goedje?" „Asafoetida," gaf Tuppence ten antwoord. „Eén snuifje van dat spul en je vraagt je af, waarom je vriend zoals de advertentie zegt je links laat liggen." „Een nuance in B.O.," mompelde Tommy. Heel spoedig hierna hadden er verschillende voor vallen plaats. Het eerste was de geur ln de kamer van Mr. Mea dowes. Mr. Meadowes, van nature geen klagerig mens, sprak er aanvankelijk vriendelijk over, doch daarna met een toenemende vastberadenheid. Mrs. Perenna werd tot een geheime zitting gedag vaard, en hoezeer ze er ook op uit was zich te ver zetten, uiteindelijk moest ze toegeven, dat er ergens een luchtje hing, een uitgesproken, akelig luchtje. Zou, opperde ze, de gaskraan bij de haard mis schien lekken? Tommy bukte zich, snoof twijfelend en merkte op, dat hij niet geloofde, dat de geur daar vandaan kwam 't Kwam evenmin onder de vloer vandaan. Hij zelf dacht bepaald dat 't een eh dode rat was. Mrs. Perenna gaf toe, dat ze wel eens over der gelijke dingen had horen spreken, maar ze was er van overtuigd, dat er op Sans Souci geen ratten wa ren. Het zou een muis kunnen zijn, hoewel ze hier nog nooit een muis gezien had. Mr. Meadowes merkte kordaat op, dat hij dacht, dat de geur, op z'n zachtst gezegd, op een rat wees en hjj voegde minstens even kordaat' er aan toe, dat hij er niet aan dacht om nog één nacht in de kamer te slapen voor een en ander was verholpen. Hij zou Mrs. Perenna willen vragen of hij niet van kamer kon veranderen. Mrs. Perenna zei, dat dat natuurlijk kon; ze had op het punt gestaan hetzelfde voor te stellen. Ze was alleen bang, dat de enige kamer, die ze nog vrij had, nogal klein was en, jammer genoeg, had ze geen uit zicht op zee; maar, als Mr. Meadowes daar genoegen mee wilde nemen Dat wilde Mr. Meadowes wel; zijn enige wens was uiv deze lucht te zijn. Mrs. Perenna vergezelde hem hierop naar een kleine slaapkamer waarvan de deur toevallig juist tegenover di' van Mrs. Blenkensop's kamer lag en droeg de aan adenoïde lijdende en half-onnozele Beatrice op om Mr. Meadowes' bagage over te bren gen. (Wordt vervolgd) illusie zou hebben, dat men daarmee van dit soort zaken af is, vergist zich. We zullen er nooit van af zijn; het lijkt soms wel of er steeds meer bij komen en we moeten wel eens een keuze maken, maar men is er altijd beter aan toe wanneer men de ont vanger van een bedelbrief is dan wan neer men de ontvanger van het bijeen- gebedelde moet zijn. Intussen is er de laatste tijd ech ter een verschijnsel waarneembaar, waar we bepaald wel bezwaar tegen maken. Er wordt tegenwoordig niet alleen gevraagd om hulp voor werke lijk sociale doeleinden, doch men gaat ons daartussendoor ook aanklampen om bijstand voor instellingen en per sonen, die, huiselijk gezegd, best hun eigen boontjes kunnen doppen. Bedel brieven voor mensen, die in moeilijk heden verkeren, best - maar bedelarij voor mensen, die het niet nodig heb ben, dat is te veel gevergd. Twee recente voorbeelden geven het een en ander te denken. Een vereniging kondigt can, dat zij haar 40-jarig jubileum wil gaan vie ren, reden waarom zij geld nodig heeft. Als een van de middelen om de kos ten te bestrijden wordt genoemd een papieractie en hiervoor wordt de me dewerking gevraagd van het publiek. „Onze leden en adspirant-leden zul len oud papier komen inzamelen en wij vertrouwen, dat u ons van dienst zult zijn." Het zou allemaal aardig en mooi zijn wanneer het ging om een vereniging, die de zorg heeft voor bleekneusjes of daklozen, maar zo ligt de zaak niet: de circulaire is verzonden door een sportvereniging van kantoorbedienden, die „de bij uit stek Nederlandse sport het korfbalspel beoefenen." Goed, het gaat hier om niet meer dan oud papier, maar waar haalt men de vrijmoedigheid vandaan om in de plaats te treden van werke lijk sociale instellingen, die dit oude papier ook wel willen hebben? Men zou zo zeggen: als kantoorbedienden willen korfballen en ze hebben er geen geld voor, dan moeten ze het la ten en zeker moet men het jubileren laten als men er geen geld voor heeft. Wat is dat voor dwaasheid, dat men een buitenstaander gaat lastig vallen voor zijn privé-genoegens? Het tweede voorbeeld is al even be lachelijk. Een padvindersgroep stuurt kinderen langs de deuren met een simpel genummerd papiertje, zoiets als een garderobebewijsje, waarop een stempeltje van de club plus de vermel- ling, dat men voor dit papiertje 30 cent mag betalen „ten bate van het zomerkamp". Het bezwaar richt zich ook hier natuurlijk niet tegen die der tig cent, maar tegen het idee, dat men geacht wordt mee te betalen aan de vakantie van andermans kinderen, zon der dat ook maar ergens uit blijkt, dat die kinderen in behoeftige omstandig heden verkeren. Men vraagt zich af wat de jeugdleiders, die deze bedela rij organiseren, en niet op de laatste plaats wat de ouders van deze kinde ren bezielt. De oude Baden Powell, die stelde, dat een verkenner slechts geld aanneemt wanneer hjj er voor ge werkt heeft, zal zich wei omdraaien in zjjn graf Het wordt zaak tegen dergelijke on zinnige acties stelling te nemen. Aan steun voor reële noden zullen we niet kunnen ontkomen en willen we ook niet ontkomen, maar als men zich de vrijheid meent te kunnen veroorloven de medeburger lastig te vallen louter voor het eigen plezier, dan gaat de deur dicht. We raken ons geld toch wel kwijt. Londen door de ministers worden on dertekend. Het akkoord vergemakke lijkt de levering van Engelse reactors en brandstof aan Enropa en voorziet in de mogelijkheid, dat Engeland plu tonium terug koopt van Europa. De wijzigingen in het akkoord, die door Euratom waren voorgesteld, be troffen de bepalingen aangaande de wederkerigheid der oontrole. Deze we derkerigheid is thans volkomen, daar Engeland en de Euratom wederzijds concessies hebben gedaan. De basisnormen op het gebied van de bescherming tegen straling werden eveneens door de raad van ministers goedgekeurd. Het akkoord zal van 1 januari af bjj de zes regeringen wor den ingediend, maar zal pas na goed keuring door de nationale parlementen kracht van wet krijgen. De raad van ministers besloot de krachtens het verdrag van Rome inge stelde heffing van 10 procent op kern reactoren. onderdelen van reactoren en zwaarwaterstof gedurende een perio de van minstens drie jaar op te schor- ten. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen Dank zij de honderdduizenden die gisteren van Londen zelf en van de omringende provincies uit kwamen winkelen in het stadscentrum, ontstond in de Britse hoofdstad de ergste ver keersopstopping van het jaar. De ver keerslichten waren niet langer tegen hun taak opgewassen, en de politie moest de regeling van het verkeer overnemen. De chaos duurde de gehe le dag. en in het Westend ontstond des middags opnieuw een verkeerschaos, toen na de sluiting van de winkels, duizenden Londenaars en plattelanders de Kerstversieringen in en rond Regent Street kwamen bezichtigen. Een dikke mist, welke gisteravond neerdaalde in sommige Londense districten, bracht de snelheid van het Londense verkeer, welke in de loop van de dag niet meer had bedragen dan een gemiddelde van 8 km. per uur, verder terug tot een slakkegang. Er wordt verwacht dat dezelfde verkeerschaos zich heden en morgen zal herhalen. Advertentie "extra" gebeid, dus extra zacht, maar toch robuust van k&raklee. Doe als de Ware Fijn proeve». Spreek „klare" taal en vraag Uw slijter, ober of barman om "WF Luitenant-generaal Abdulharis Na tion, chef van de generale staf van het Indonesische leger, is gisteravond in Djakarta teruggekeerd van een be zoek van drie dagen aan Medan op Su matra. Dit meldt AT.P. Eerder waren er berichten geweest, dat in Medan een onrustige toestand zou bestaan. Een le- gerwoordvoerder, die de generaal heeft vergezeld, verklaarde by aankomst in Djakarta, dat de toestand in noord-Su- matra normaal is. De bevolking steunt zoveel mogelijk de regeringsautoritei ten. Generaal Nasution heeft routinebe- sprekingen gevoerd met plaatselijke militaire bevelhebbers, zo zei hij. Volgens een bericht van Antara uit Medan, hebben opstandelingen het kan toorgebouw van de onderneming „Pani- goran" ten zuiden van Medan met ba zooka's beschoten en verwoest. Enkele andere gebouwen op de onderneming werden door de opstandelingen in brand gestoken. De bende trok zich vervol gens in het oerwoud terug. De laatste tijd voeren de opstandelin gen, die in het begin van dit jaar door de regeringstroepen waren teruggesla gen, tal van overvallen uit op de thee- en rubberondernemingen rondom Me dan, aldus de correspondent van An tara.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 7