zijn Duizend huwelijken via katholiek contactbureau i in i) Q België heeft een tekort aan ingenieurs D „Champagne", handelsmerk of soortnaam? Waarom zoeken velen per brief een levenspartner? 500.000 jaar geleden Europees bureau te Rotterdam chil Sporen van mensen Van Amerikaanse tarweverbouwer s De Great plains wheat growers of the United States of America" zullen midden januari onder directie van Har vey E. Bross een Europees bureau ope nen in Rotterdam. Het kantoor zal worden gevestigd iri het Groothandels gebouw. Rotterdam is gekozen, omdat het de grootste haven van Europa is en centraal^ gelegen in het gebied van de ■tarwe importerende landen". Doel van het bureau is de belangstelling in Eu ropa voor goede tarwe uit de „great plains" van de Verenigde Staten te ver droten. Nieuwe Amerikaanse superbom WOENSDAG 24 DECEMBER 1958 FAGINA 14 Geboren 1927, werknemende middenstand, Amsterdam, lengte 1,69 m. Dit aardige 1 meisje zoekt kennismaking met een algemeen ontwikkelde sportieve heer 1 tussen 35 en 40 jaar, die het ideaal ziet in het stichten van een gelukkig gezin. Zij heeft een opgewekt en serieus karakter, is bescheiden van aard, heeft gevoel voor humor, houdt van huiselijke gezelligheidheeft prettige omgangsvormen en is werkzaam als verpleegster in een sana torium. Zij kan goed met kinderen omgaan, luistert graag naar klassieke muziek en houdt van wandelen in de vrije natuur". muvl^ks Een Frans-Spaans ges op Sicilië Een miljurd ton T.N.T. AMOR schiet pijlen soms langs grillige kronkelwegen riHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiaiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiit s c iiiiiifiiiiiiiiiiiiniiiHiiiiiiiiniiiiiiiniiiiiiiiHiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiin Yan dergelijke aankondigingen vindt men er enige honderden in de maandelijkse lijst, die door het Contactbureau Huwelijksbemiddeling voor Katholieken wordt opgesteld en toegezonden aan alleenstaande heren. Elke maand wordt eveneens een lijst opgesteld van heren, die langs deze weg een levensgezellin zoeken, welke lijst aan alle ingeschreven dames wordt toegezonden. Het bureau het enige in Nederland, dat het „nihil obstat" van het Hoogwaardig Episcopaat heeft verkregen bestaat thans tien jaar en kan wijzen op bijna duizend huwelijken, die door zijn bemiddeling tot stand zijn gekomen. Het is een ongebruikelijke weg om elkaar te vinden, maar het is tenminste een weg; een uitweg voor hen, die anders wellicht hun gTootste levensideaal niet in vervulling Wat drijft de heer 32 jaar, betere middenstand, Amsterdam, 1,81 m., rus tig, enigszins gereserveerd karakter om via het bureau een echtgenote te zoeken, die gevoel voor humor, be langstelling voor toneel en liefde voor kinderen moet bezitten? Waarom schrijft de 21-jarige jongeman houdt van sport, in bezit van scooter naar het bureau? Wie denkt het meisje 24 jaar, arbeidende stand, Utrecht, 1,65 m., houdt van breien en huiselijke gezelligheid langs deze weg te zul len vinden? De heer P. van der Smagt, directeur van het bureau, kent het antwoord uit ervaring. ,,Het ligt voor de hand, te veronderstellen, dat er met al deze mensen iets bijzonders is. Het komt in derdaad wel voor, dat wfl aanmeldin gen krijgen van een meisje met een ha- zellp, een oorloesgewonde met één oog, een ongehuwde moeder, een stotte rende man" of een weduwe met zes kin deren, kortom van mensen, voor wie het niet gemakkelijk is, in hun omge ving een geschikte levenspartner te vinden. Maar zij vormen een klein per centage; voor het merendeel melden zich normale mensen met aantrekkelij ke antecedenten. Mensen, van wie men verbaasd zou moeten staan, dat zij niet langs normale weg tot een huwelijk komen. Maar velen leven in een isole ment; een tuindersknecht in een Gro nings dorp, een chauffeur op internatio nale lijnen, een verpleegster in een af gelegen bejaardentehuis, een boeren zoon in de polder. Er zijn bovendien veel mensen wellicht de meeste van onze leden die op een of andere ma nier geremd worden, zich niet gemak kelijk uiten, een beetje schuw van aard zijn, zich niet zo prettig kunnen voor doen als zij in werkelijkheid zijn. Voor deze mensen is ons bureau een uit komst". Meer kansen voor heren De circulerende lijsten van de maand december bevatten ongeveer duizend nummers, maar ongelukkigerwijs drie maal zoveel dames als heren. De laat- sten hebben dan ook de beste kansen. Volgens de statistiek van het bureau heeft een heer 60 a 65 pet. kans, dat hij de vrouw van 'jn dromen vindt: de dames hebben slechts een kans van 20 A 25 pet Waarom de dames in de meerderheid «ijn? Volgens de heer Van der Smagt omdat de meeste leden op aanraden van een geestelijke naar het bureau schrijven en dames gemakkelijker dan heren met hun problemen bij een gees telijke aankloppen. Het bureau heeft ter gelegenheid van het tienjarig be staan iets meer evenwicht in de ver houding willen brengen en daartoe een folder laten samenstellen, die oa. aan pastorieën, retraitehuizen, emigratie- nureaus, maatschappelijk werksters e.d. werd toegezonden. Er meldden zich nadien inderdaad veel heren aan, maar nog veel meer dames, zodat de verhou ding nog steeds één op drie is. Het is opmerkelijk, dat het tekort aan heren zich minder in de arbeiden de dan in de midden- en hogere stand demonstreert. In het algemeen schijnt trouwens onder de arbeidersbevolking de weerstand geringer te zijn, die over wonnen moet worden om de eerste stap naar het contactbureau te zetten. Die weerstand is er wel degelijk; velen vin den het een noodsprong en hebben er bezwaar tegen, de naam van een hun bekende geestelijke op te geven, bij wie de geestelijke revisor van het bureau inlichtingen kan inwinnen; een noodza kelijke voorwaarde voordat het nieu we lid op de lijst geplaatst wordt. Men wil uiteraard voorkomen, dat leden om Geen danttypel Naast de deur. niet-oirbare redenen toetreden of dat er tussen de serieuze „aanbiedingen" ook niet-katholieken, geestelijk onvol- waardigen, reeds gehuwden e.d. te rechtkomen. Een gevolg van de 13 verhouding is, dat minder jeugdige dames uit de mid den- en hogere stand bij aanmelding als lid direct te horen krijgen, dat de kans niet bijzonder groot is en dat zij dit moe ten bedenken alvorens er geld aan te besteden. De procedure schijnt ingewikkeld, maar is vrij eenvoudig. Wie lid wil worden, schrijft een briefje aan het Contactbureau. Prinseniaan 1, Kloos terpark, De Bilt. Men ontvangt spoedig een circulaire met bijzonderheden en een vragenlijst, die ingevuld moet wor den. Het bureau moet over veel gege vens kunnen beschikken: leeftijd, be roep, inkomen, opleiding, al of niet ge huwd geweest, karakteromschrijving, liefhebberijen, lectuurkeuze, gezond heid, gebreken, afkomst, lengte, kleur van haar en ogen, vriendschappen en tenslotte „Hoe stelt u zich uw toekom stige levensgezel voor?". Vervolgens wint de geestelijke revi sor van het bureau nadere inlichtin gen in bij een geestelijke, die door het aspirant-lid is aangewezen. Wanneer er geen bezwaren blijken te bestaan en het inschrijfgeld (37,50) is voldaan, wordt het nieuwe lid op de maandelijkse lijst geplaatst, d.w.z. het bureau maakt van hem of haar een korte persoonsbe schrijving, die met een nummer wordt aangeduid. Het spel met de kans is dan begonnen. Het systeem van een dames- en een herenlijst biedt twee mogelijkheden. Wanneer een dame zich op de dames- lijst heeft laten plaatsen, die aan al!e herenleden wordt toegezonden, bestaat de mogelijkheid, dat zij van een of meer heren een brief ontvangt. Maar zij ontvangt tevens de maandelijkse herenlijst en kan dus ook zelf met een of meer heren gaan corresponderen. Alle correspondentie wordt onder num mer en via het bureau gevoerd, zodat de leden in het begin niet weten, met wie zij corresponderen. Wanneer de correspondentie eenmaal vaste vormen aangenomen heeft en beide partijen wel iets in elkaar zien, kunnen zij elkaar hun namen bekend maken, foto's toe zenden en rechtstreeks corresponderen. Het bureau neemt bij dit alles de posi tie in van een discrete toeschouwer op afstand. De bijzonderheden, die de geestelijke revisor verneemt van de aanbevolen geestelijke, blijven geheim tussen beiden. De gegevens, welke het bureau via de vragenlijst ontvangt, wor den strikt vertrouwelijk behandeld en aan niemand ter inzage gegeven. De onder nummer Ingezonden brieven wor den ongeopend door gezonden. Een be ginnend lid mag egelijkertijd meer correspondenties voeren, maar wan neer b.v. een heer wekenlang met vijf dames in correspon dentie blijft steeds onder num mer, dus via het bureau krijgt hij een wenk om zijn verdere brieven tot één kandidate te be perken. Het bureau grijpt ook in, wan neer het tevoren kan zien, dat een bepaalde correspon dentiekeuze tot niets kan lelden, b.v. wanneer een werkster van 55 jaar uit de heren lijst een 34-jarige arts kiest. „Het systeem is niet volmaakt, maar beter" al dus de directeur „dat van vele par ticuliere bureaus, die veelal een hoog inschrijfgeld (100 1 zouden zien gaan. De praktijk wijst uit, dat In ons dichtbevolkte landje, waar vijfhonderd mensen op één vierkante kilometer wonen, twee voor elkaar bestemde mensen elkaar niet kunnen vinden. Onder de huwelijken, die via het bureau tot stand kwamen, is er zelfs een van twee jonge mensen, die niet alleen in dezelfde stad woonden, maar zelfs op nauwelijks honderd meter van elkaar; de jongeman behoefde de hoek van zijn straat maar om te gaan om het huis van zijn latere geliefde te bereiken. Zij hadden heel wat brieven en postzegels kunnen besparen. Maar Amor scbiet zijn pijlen soms langs grillige kronkelwegen; pijlen in het wilde weg, die via het bureau in De Bilt een zetje in de goede richting krijgen. 200 gulden) vragen en zelf de persoon lijke kennismaking arrangeren. Wij be perken ons tot het uitbreiden van de kennissenkring van onze leden en dra gen uiteraard geen verantwoordelijkheid voor de keuze, die twee mensen ten slotte maken." Het systeem is ook niet waterdicht. In de afgelopen tien jaar is het twee maal voorgekomen, dat een heer, die niet op de lijst behoorde te staan, door de mazen van het net glipte. Het komt echter ook voor, dat dames na de eer ste persoonlijke kennismaking een ver ontwaardigde brief naar het bureau sturen, alsof de heer, die zjj ontmoet ten, een aanranding op het oog had, die achteraf niets anders bleek te zijn dan een onhandig uitgelegde en mis schien ook onhandig uitgevoerde po ging tot toenadering. De eerste persoonlijke kennisma king blijft een moeilijk en kritiek punt. Men heeft elkaar uit brieven en foto's een beetje leren kennen, maar de werkelijkheid blijkt altijd anders te zyn. Men is er allebei een beetje verlegen mee om op deze wij ze in contact te komen. Het komt dan ook meermalen voor, dat de eerst3 kennismaking tevens het laatste contact is; het bureau biedt dan de mogelijkheid om opnieuw te beginnen. Maar het is ook gebeurd, dat beide partijen na de teleurstel lende kennismaking eerst van verder contact afzagen, nadien toch weer tot correspondentie besloten en tenslotte gelukkig trouwden. De romantiek be hoeft niet per se te ontbreken. „Ik stond haar na te wuiven en te dan sen op het perron, alsof we elkaar al jaren kenden," vertelde eens een jongeman, die via het bureau tot de eerste kennismaking met zyn latere vrouw was gekomen. Waar de dames in de meerderheid en de heren schaars zijn, ligt het voor de hand, dat vooral de eersten het ini tiatief moeten nemen, dus zelf moeten gaan schrijven in plaats van af te wach- Gevonden! ten of zij soms brieven van heren zul len ontvangen. Dit schijnt onprettiger dan het is, omdat over het algemeen toch het initiatief tot persoonlijke ken nismaking door de heren genomen wordt. Liefde onder éen dak Het bureau heeft in de afgelopen tien jaar merkwaardige staaltjes van ont luikende liefde en huwelijksgeluk mee gemaakt en bevorderd. Het zal altijd wel een vraag blijven, waarom die we duwnaar zich eerst moest laten in schrijven voordat hij trouwde met zijn huishoudster, met wie hij enige tijd had gecorrespondeerd via het bureau, zon der te weten, dat haar naam achter het nummer in de dameslijst schuilging; hij had zich postzegels kunnen bespa ren en In huis zijn eigen postillon d'amour kunnen spelen. En dan het verhaal van de jongeman, die na een half ja- zjjn pogingen op gaf, omdat elk meisje zijn eerste brief „ik vertel u maar direct, dat ik een bochel heb" met een afwij zing beantwoordde. Toen de directeur van het bureau dit hoorde, dacht hij aan een meisje, dat reeds lang op de lijst stond. Hij schreef haar en zij bleek geen bezwaar te hebben tegen een lichaams gebrek. Toen schreef ook de jongeman haar en op de kennismaking volgde een huwelijk. Het behoeft niet altijd zo moeilijk te gaan. De directeur vertelt van een 66- jarige weduwnaar, die twee maanden na zijn aanmelding niet alleen zijn keu ze gemaakt had, maar ook al getrouwd was. Echter niet alle leden zijn zo voort varend. Men vindt er ook besluitelozen onder, die alsmaar wachten op een „betere party". Vooral meisjes uit de arbeidende stand, die een goede en zelfstandige positie hebben, zoeken bij voorkeur een heer in de midden- of ho gere stand, in welke categorie het bu reau juist het minst „gesorteerd" is. Zijn de heren minder critisch in hun keuze? In de herenlijst van december vindt men een leraar M.O.die „een goed katholiek opgewekt en huiselijk meisje" zoekt; een 30-jarige midden stander wil een „beschaafd, enigszins ontwikkeld, zacht en eerlijk meisje uit een eenvoudig doch net milieu"; een S" RX 6EMIPDÏ;UMg Veel meer vrouwen dan mannen. 29-jarige bakker heeft belangstelling voor een „principieel katholiek, donker blond. eenvoudig meisje van niet lan ger dan 1.70 m"; een jonge arbeider uit Limburg droomt van een „opgewekt, flink meisje, dat bescheiden van aard is" en een jonge arbeider uit Utrecht stelt zich zjjn levensgezellin voor als een „lief, eenvoudig en bescheiden meisje". Een 40-jarige intellectueel zoekt als echtgenote een „intelligent, kunstlievend en gedistingeerd meisje met een opgewekt, hartelijk karakter en dat over een goede ontwikkeling be schikt (liefst gymnasium)". „Over het algemeen," zegt de directeur, „zoeken de heren een serieus meisje; „geen danstype", schrijven zij vaak op de vragenlijst. In de 'dameslijst valt op, dat velen een heer zoeken, die enigszins ontwikkeld is. een goede positie heeft, van huise lijkheid houdt en een zorgzame vader zal zijn. De dames van 30 tot 40 jaar vermelden soms, dat zij geen bezwaar hebben tegen een weduwnaar; bij de dames van 40 tot 50 jaar komt deze vermelding aanzienlijk vaker voor, veel al met de toevoeging, dat ook een of i twee kinderen geen bezwaar zijn. In de (Van onze Brusselse correspondent) 1 Yan alle Europese landen is België het land waar het geringste aan tal ingenieurs wordt gevormd. Vocjr een bevolking van 9 miljoen be draagt het cijfer per jaar 290, of 32,2 per miljoen inwoners. Voor Frankrijk, Groot-Brittannië, West-Duitsland en Zwitserland luiden de cijfers resp. 36,4; 40; 48 en 66. Deze vaststelling komt voor in een onlangs, onder de auspi ciën van het ministerie van openbaar onderwijs, uitgegeven Witboek dat de resultaten bevat van een onderzoek gewijd aan de stand van het technisch onderwijs in België. De resultaten heb ben betrekking op de onderwijsorgani satie, op het wetenschappelijk onder zoek en op de spreiding van de tech nische krachten i' de openbare en de privé-sector. Ten overvloede blijkt uit de verstrekte gegevens dat het weten schappelijk onderzoek de meest ver waarloosde sector is van de Belgische economie. In dit laatste opzicht vormt België trouwens geen alleenstaand geval. Tal rijke andere landen laboreren aan het zelfde euvel, gevolg van het ontbreken van een speciaal investeringsprogram ertoe strekkend de speciale behoeften van het wetenschappelijk onderzoek te dekken. België telt twee soorten van centra voor wetenschappelijk onder zoek: universitaire en buiten-universi taire. Van de eerste soort bestaan er 253. Zestig hiervan houden zich uitslui tend met landbouwkunde bezig. Nage noeg 1.300 ménsen zijn er tewerkge steld. Er zijn 57 buiten-universitaire centra (hieronder een centrum voor kernonderzoek). Elf zijn gespeciali seerd in landbouwkunde en stellen 1.500 mensen tewerk. Volgens een voorzich tige schatting zouden de effectieven ten minste dienen te worden verdubbeld indien men aan de bestaande behoef ten op gebied van wetenschappelijke vorsing wil tegemoetkomen. Net zoals in de buurlanden stelt men ook in België vast dat het aantal uni versiteitsstudenten elk jaar toeneemt. Waar dit aantal in 1937'38 11.600 be droeg was het voor het schooljaar 1956 '57 tot 25.700 gestegen. Een vergelijking betreffende de faculteitskeuze voor de betrokken jaren leert dat wijsbegeerte en letteren, rechtsstudie, sociale, econo mische en politieke wetenschappen nog steeds een veel sterkere aantrekkings kracht uitoefenen dan de exacte en de toegepaste wetenschappen. Bovengenoemd Witboek is de vrucht van de eerste systematische studie van die aard die in België werd ondernomen. Er is o.m. uit ge bleken dat in de particuliere indus triële sector weinig ontwikkelings plannen werden opgesteld met het oog op rationalisering en modernise ring. In regeringskringen maakt men zich hierover bezorgd t.a.v. de scher pere concurrentie waarmee de Bel gische exportindustrie na het tot categorie 50 tot 60 jaar overheersen de weduwen en boven de 60 jaar zijn het vrijwel uitsluitend dames die reeds eer der gehuwd geweest zijn. Ook de heren bover 60 jaar in deze categorie is hun aantal groter dan van de dames zijn bijna zonder uitzondering getrouwd geweest. Ook voor deze mensen weet het bureau vaak de weg te wijzen naar een gelukkig huwelijk. Zij vormen de meer spectaculaire „gevaUen" en zijn dan ook in de minderheid. Dit geldt even- hebben in de afgelopen tien jaar elkaar eens voor de drie blinde heren, die via het bureau een echtgenote vonden, en voor de man en vrouw, die beiden wis ten, dat het ouderschap voor hen niet was weggelegd; zij vonden elkaar om hun eenzaamheid op te heffen. De directeur leg, niet graag de na druk op dergelijke uitzonderingen. Want niet om deze „minder courante num mers" op de eerste plaats is het bureau opgericht. Het gaat vooral om veelal nog jonge mensen, die in normale om standigheden verkeren, maar hoe dan ook niet tot een huwelijk komen, terwijl zij dit ideaal wel voor ogen heb ben. Bijna tweeduizend van deze mensen gevonden via het bureau. Het zullen er in de komende jaren nog veel meer kun nen zyn, wanneer het aantal heren vooral uit de midden- en hogere stand groter wordt. Wellicht is het juist deze categorie, die de weerstanden te gen een dergelijke kennismaking het sterkst voelt. Wellicht ook weten zij niet hoeveel aantrekkelijke meisjes uit hun milieu op de dameslijst geplaatst zyn Dat de stichting, die het contactbu reau beheert, geheel uit vrijwilligers bestaat, geen winstoogmerk heeft en zich terecht een sociale instelling noemt, is nog niet voldoend? bekend. NIC. SCHRAMA, (Van onze correspondent in Spanje) e goede betrekkingen tussen Frankrijk en Spanje worden de laatste tijd vertroebeld door een hevige prestigestrijd die een fel commercieel conflict camoufleert Z^lfs de waar dige Londense rechtbank Old Bailey heeft zich met deze strijd moeten bemoeien, maar naar het schijnt is Frank rijk niet van plan zich bij de uitspraak van dit edele college, die ten gunste van Spanje is uitgevallen, neer te leggen. De inzet is deze hele strijd beslist onwaardig en aan Spaanse zijde jammert men dan ook over de deca dentie en de diepe gezonken heid van de Fransen door zoveel herrie te maken om een zo verheven en boven al le partijen staande zaak als champagne. De Spanjaarden zijn van mening dat men in het uiterste geval ruzie ma ken mag bij champagne of na een heleboel champagne, maar over champagne, nee, dat wil er bij hen niet in. De Fransen zijn het daar in gro te trekken mee eens, met dit verschil alleen dat zij staan de houden dat de Spanjaar den hun mond moeten hou den als het over champagne gaat, omdat zij beslist niet weten wat het is, laat staan dus dat zij de „schuimwijn" die zij in hun kilometers lange kelders in Catalonië brouwen, „champagne" mo gen noemen. En dat is de ba sis van het conflict. In het kader van de grote export acties van het Spaanse mi nisterie van Handel heeft Spanje een grote hoeveel heid Spaanse champagne te gen sterk concurrerende prij zen op de wereldmarkt ge bracht. Op de etiketten van dit verrukkelijke parelende vocht wordt onbeschaamd volgens de Fransen de naam champagne gebruikt. Frankrijk wenst deze naam gereserveerd te houden voor het produkt dat gist in de kelders van Reims, Ay en Epernay, in de welvarende landstreek Champagne. De zaak liep zo hoog dat men Londen, de rechtban'- van Old Bailey, uitkoos als are na, het strijdperk, waarin beide partijen elkaar met champagnekurken beschoten De rechtbank vond dat de Spaanse champagne evenveel kracht bezat als de Franse en stelde de Spanjaarden n het gelijk. Prompt laarop hield Frankrijk dezer dagen niet minder dan 30.000 fles sen Spaanse champagne aan de grens bij Le Perthus te gen, daarmede de uitspraak van de Britse rechtbank ne gerend. Daarmee is de ruzie opnieuw opgelaaid. „Is champagne een han delsmerk of een soortnaam?" Die vraag werd door de „Bri tish Champagne Association" voorgelegd aan Old Bailey. Van de uitspraak van deze hoge rechtbank zou het af hangen of „The Costa Brava Wine Company" al dan niet strafbaar zou zijn wegens de propaganda voor en de ver koop van „Spanish Cham pagne". Zoals dat voor niets minder dan champagne 1 e. taamt, hadden de beide par tijen twee van de beroemdste Londense advocaten aange zocht. Mr. Geoffrey Lawren ce stond voor de moeilijke opgave de Spaanse cham pagne te attakeren en mr Gerald Arthur Gardiner viel de eer te beurt de verdedi ging te mogen leiden. Het is gourmets zou worden uitge streden. Beide partijen wa ren bereid om een aantal flessen champagne open te trekken en de jury te laten proberen. Scribenten over wijn, die over het algemeen betere scribenten dan wijn- kennèrs bleken te zijn, wer den als getuigen gehoord. Eigenaars van bekende eet- en drinkhuizen kwamen hun mening vertolken en gere nommeerde houders van wijnkelders wilden het met genoegen opnemen voor het Franse orodukt. Maar de president wilde de zaak „sec" houden. „In Spanje wordt een voortreffelijke sec b®* maakt wilde mr. Gar diner opmerken. Niets dit alles, het leek de pres" dent beslist raadzaam jury haar uitspraak niet een duel geworden dat zes dagen lang heeft geduurd en de volle belangstelling in de drie betrokken landen heeft getrokken. Het was volgens mr. Law rence buiten kijf dat de Spanjaarden de „Merchan dise Market Act" hadden ge schonden door hun parelen- Ie schuimwijn champagne te noemen. Mr. Gardiner noem de dit weinig meer dan een kinderachtige opmerking. Champagne was vol||^ hem champagne en geen wijnproever die dit koste lijke vocht door di laat spoelen denkt daarbij aan Reims - ook al is deze stad werkelijk >-e moeite waard om aan te denken, zelfs met een mondvol cham pagne of aan de verwen de dorpen Epernay of Ay, die geen enkele gedachte waard zijn. Champagne is al sedert meer dan vijftig jaar een begrip en wat voor een begrip! zoals cognac er een is, en oporto en jerez. Had niét, zo vervolgde mr. Gardiner, de Britse koningin in opperste onschuld „Duit se champagne" gedronken ter ere van het bezoek van Bondspresident Heuss? En waarom zijn de Fransen niet eerder boos geworden. Champagne wordt namelijk bijna even lang in Spanje als in Frankrijk gemaakt. De Old Bailey had de grootste moeite om vervol gens te voorkomen dat on der zijn eigen plechtige ogen een openlijke strijd tussen henevelde toestand zou uit- spieken- Dat heeft die Jury dan ook niet gedaan en de Spaanse champagne werd onschuldig verklaa. d Cham pagne is een soortnaam, zo luidde de motivering, ZOals whisky en jerez. Het 'zou onmogelijk zijn de produ centen van jerez in Zuid- Afrika en Californië te gaan aanspreken, evenmin 's de Fransen die oporto maken Vreugde in Spanje en bij vee, Europeanen die nu eens eindelijk een fles cham pagne voor een redelijke prijs willen kopen. Uw cor respondent vergast .ich her haalde malen op een fles originele Spaanse champag ne, die hij met vee] vreugde en oprecht genot kan savou reren voor de prijs van vier of vijf gulden. Hij kan nog goedkoper terecht, zelfs voor anderhalve gulden Maar daarbij moet hij de Fransen gelijk geven. Dat is geen champagne, dat is met kool zuur opgepepte witte wijn. Door hun lage prijs geven de Spaanse producenten blijk van hun eerlijke overtuiging dat champagne geen grote luxe is, maar een soort eer ste levensbehoefte, die dus voor- iedereèn bereikbaar moet zijn. Er zullen daarom weinig landen zijn, waar op de Eerste Kerstdag zoveel flessen champagne openknal len als in Spanje. Zelfs een voudige arbeiders schaffen zich een anker aan om de feestdagen op te vrolijken. Uw correspondent zal de eerste zijn om toe te geven dat een heel goede Franse chamoagne de kroon spant Maar hij zal eerlijk beken nen dal het Spaanse produKt beslist niet de bi'ndeie van het goede, bijna dustriaiiseerde v°°S an sel van Frankrijk^ De Spaan- fVh«neHij beeft Jbo- dyk umdat de witte wijn waa. hit van gemaakt wordt veel meer alcoholisch vlees heeft dan de geurige vrouwelijke elite van de Franse witte wijnen, de blanc-de-blanc. Uw corres pondent staat bij jeze hele voT otlnX' eeWna^ Beaune hem'nhandelaar in g fa"hsterH a eeu S heeft toe del s vl d,e hele ,vi.inhan th„!Lu ,"Iekt d00r een af- snohiom snobisme Dal exnr,;*Te WOrdt door ?rote pp„ s en vooral door en aantal goed gehonoreer de scribenten stelselmatig aangewakkerd en drukt de markt. Door alle L oëtisch geschrijf over de wijn, door de „standing" die eraan ge geven wordt durven hele volksstammen niet aan het kopen van een fles wijn te denken. En toch behoort de simpele ziel, die in de wijn- producerende landen dage lijks met zijn kruikje naar de bodega gaat, 1 >t de trouwste en grootste afne mers van de vigneron! In deze geest drinkt uw correspondent in Spanje met evenveel smaak een zware witte wijn voor veertig cent een hele liter, of een nauwe lijks overtroffen Priorato met een corpus van achttien traden voor twee kwartjes. En hij geniet dubbel bij de gedachte dat hij in zijn kille vaderland voor dezelfde prijs van een hele liter go dendrank nauwelijks een flesje bier kan kopen, en dat hij viei flessen Spaanse champagne kan laten knal len tegen één Franse. Maar de Fransen zijn boos Zij hebben de Spaanse cham pagne zelfs die op door voer de toegang tot hun land ontzegd. Spanje expor teert daarom maar per schip De acht en twintig champag nekelders die het land kent on die vrijwel allemaal zijn geconcentreerd rond San Sa- durni de Noya, gaan voort, miljoenen flessen in hun ki lometerslange kelders te la ten gisten. Zij weten dat zij de grootste producenten ter wereld zijn en zelfs Franse handelaars na een slechte oogst wel eens aan etiketloze flessen hebben geholpen! stand komen van de Euromarkt zal te maken krijgen. Het globale effec tief van de Belgische ingenieurs be draagt 15.000. Achthonderd zjjn ta werk gesteld in het buitenland, 650 verblijven in de Belgiscne Kongo en 3.500 zijn niet produktief ingeschakeld (met pensioen, een ander beroep uit oefenend of werkend voor defensie). Er resten dus 10.000 actieve inge nieurs. Volgens een oppervlakkige peiling heerst een tekort van 500 of 5 pet. Toen premier Eyskens zjjn nieuw ka binet samenstelde heeft hjj een ogen blik de benoeming overwogen van een minister zonder portefeuille, die zich speciaal zou bezig houden met het coördineren van de problemen verband houdend met het wetenschappelijk on derzoek. Maar hij heeft tenslotte zjjn toevlucht genomen tot een andere op lossing door het aanstellen van een mi nister voor culturele aangelegenheden. Het is de voormalige minister van on- derwjjs in het homogene C.V.P.-kabinet, de Luikse universiteitsprofessor Pierre Harmei, die met deze portefeuille werd bedacht. Dadelijk na zijn ambtsaan vaarding heeft Harmei erop gewezen, dat het niet in zjjn bedoeling lag het universitair wetenschappelijk onder zoek los te maken van de universiteit. Zoals voorheen blijft dit onderzoek res sorteren onder het departement open baar onderwijs, dat momenteel door de liberaal Moureaux wordt beheerd. Waar het Harmei vooral om te doen is, is om het groeperen van de werkzaam heden die thans plaats vinden in het raam van de departementen voor eco nomische zaken, gezondheidszorg, de fensie, enz. Het komt erop aan een plan op te stellen rekening houdend met België's mogelijkheden en met be paalde hieruit voortvloeiende prioritei ten. O Een Italiaans archeoloog heeft, naar hij zegt, de bewijzen gevonden dat de mens zo'n 500.000 jaren geleden op Si cilië voorkwam, samen met dwerg-oli fanten en -n: aarden. Hij heeft name lijk ruwe kwartsstenen werktuigen ge vonden, die dateren uit net hoog-paleoli- tische tijdperk (vroeg-stenen tijdperk) of ruw genomen een half miljoen jaren geleden. Als hij het bij het rechte eind heeft, zo tekent U.P.I, hierbij aan, dan zouden wij hier te doen hebben met een van de vroegste sporen van menselijk leven, waar ook ter wereld. Op Sicilië heeft men tot dusverre sporen gevonden, die niet verder terug gaan dan 18.000 tot 20.000 jaren geleden. Van oudere tijd perken heeft men wel andere over blijfselen gevonden, o.a. beenderen van kleine olifanten, dwerg-nijlpaarden, her ten en vlees verslindende zoogdieren, geen sporen van mensen. De nieuwe vondst is gedaan door GIo- sue Meli van de oudheidkundige dienst te Palermo. Hjj heeft in een rapport aan het Italiaanse paieonthologische insti' tuut medegedeeld, dat hjj stenen werk" tuigen gevonden heeft in een quatemair rotsgesteente, dat was bloot komen te liggen bij de aanleg van een nieuwe weg bij Termini Imerese. Meli is ook de man, die kortgeleden pre-historische schilderingen van 20.000 jaar geleden ontdekte, aange bracht op de wanden van de Addaura- grot bjl Palermo. De „great plains" omvatten de sta ten Colorado, Kansas, Nebraska, Okla homa, Zuid-Dakota en Texas. De pro- duktie van dit gebied, waar tarwe met een hoog proteïne- en glutongehal- te wordt verbouwd, bedraagt ten min ste zeventig pet. van de gehele tarwe- produktie van de Verenigde Staten. Da Europese meelfabrikanten hebben de ze tarwe van hoog proteïne- en krachtig kleefstofgehalte nodig ter vermenging met de zachtere Europese tarwesoor- ten. De staf van het Europese bureau te Rotterdam zal bestaan uit twee of meer vertegenwoordigers van de „great plains wheat growers of America", ter zijde gestaan door Europees personeel. De „great plains wheat growers" leg- gen er de nadruk op, dat hun Europese bureau niet zal worden geopend met het doel tarwe te verkopen, aangezien de tarweverkoopstransaciies in de Ver enigde Staten via particuliere graan- handeiskanalen tot stand komen. Doel van het bureau is in de eerste plaats het bevorderen van een goede voorlichting en een gedegen onderzoek ten behoeve van en in samenwerking met de Euro pese graanhandel, meelfabrieken en meelverwerkende industrieën. Het Amerikaanse weekblad „News week" weet te melden dat, volgens lei ders van de commissie voor atoomener gie, de ingenieurs van het atoomcen- trurr te Germantown in Maryland, al thans op papier, een super-waterstof bom hebben ontworpen, waarvan de kracht gelijk zou zijn aan een miljard ton T.N.T. Deze bom, „Bevaton" ge naamd, zou ich ter volgens de conclusie van militairen na een uitvoerige studie geen militair nut hebben. Volgens „Newsweek" hebben burgerlijke ge leerden nu voorgesteld de bom te ge bruiken voor werken als het slechten van een berg of het aanleggen van een weg door het Noordpoolgebied. De zwaarste bom die tot dusver is be proefd bevat een kracht gelijk aan 15 miljoen ton T.N.T., aldus meldt A.F.P.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 14