belangrijk gevorderd Violgend jaar alweer Pinksterdienst in Rotterdams prachtige gotische kerk Utrecht speelt historische rol in de restauratie VALENCIA zal het binnenkort zonder rivier moeten stellen Wegen, spoorwegen en huizen in oude stroombedding 1 Raadselen van het heelal worden ontsluierd NATO beducht voor Russische duikboten Wat zou Maastricht zijn zonder Maas? De T uriahron van verschrikking en van rijkdom Geheimen van de sterrenhemel verhoog uw weerstand WOENSDAG 24 DECEMBER 1958 PAGINA 16 Stil en onopvallend tracht de Sint Laurenskerk haar vroe gere plaats in Rotterdam, haar allure van weleer, te her winnen. Zij, die de trieste bouw val dikwijls aanschouwen, hebben er nauwelijks erg in, dat iedere dag een stap nader betekent tot het herstel van de glorie, waarin het Godshuis zich ooit, lange jaren geleden, heeft mogen koes teren. Het tempo der werkzaam heden steekt dan ook erg af bij ig aan het oorlogsgeweld, dat in de nieuwbouw, waarvan SKfrjo&SPJHïïZ&gZS! tal van voorbeelden zich in de transept dit beeldje van satan met een naaste Omgeving bevinden en bom in zijn klauwen geplaatst. telkens weer getuigenis afleggen van Rotterdams streven om bij, liefst vóór te blijven op dfe ontwikkelingen en behoeften van onze tijd. Maar al schijnt het werk dan niet te vorderen aan het erbarmelijk overschot van de Sint Laurens, er is inderdaad slechts sprake van schijn, en de inspanning van het handjevol werklieden dat het voorrecht heeft dagelijks te mogen werken aan de restauratie van dit brok Gotisghe schoon heid, kan zich gemakkelijk meten met die van hun collega's in do naaste omtrek. En voor wie weet, dat met de bouw van middel eeuwse kerkgebouwen licht enige generaties gemoeid waren, kunnen de huidige vorderingen geen reden tot ontevredenheid vormen. Immers, de restauratie van de toren heeft nu de bovenste trans bereikt, terwijl het dwarsschip aan de buitenkant geheel en wat het interieur betreft grotendeels in zijn vroegere luister is terugge bracht. Volgend jaar Pinksteren dit is althans het streven zal de eerste dienst in dit deel der kerk worden gehouden. PLEEGZUSTER BLOEDWIJN maei Uit zullen ondererontl*. - De Sint Laurens komt uit Rl!m',evaa!1 in ee" iaar doodsstrijd tot leven Ter herinnering De activiteiten rondom en in de Sint Laurenskerk zyn niet langer een onge rijmdheid in sommiger Rotterdamse ogen. Geen enkele stadgenoot zal de bij na 12 millioen gulden die met het her stel van kerk tn toren gemoeid zijn, ver spild geld meer durven noemen dat be ter de haven ten goede had kunnen ko men. Iedereen ia er wel van overtuigd hoe ook ztjn godsdienstige gezindheid moge zijn dat Rotterdam in ztjn oude, zich nu verjongende, kerk de onver brekelijke band tussen heden en verle den bewaart. Zonder verleden geen he den, zonder Sint Laurens in Rotterdam practisch geen tastbare herinnering meer aan vroegere grootheid. De kerk is meer dan een bewtjs van Rotter dams traditionele scheppingsdrang, zt) is nu in haar door de omgeving ove rigens niet zeer gerespecteerde een zaamheid een symbool van heel de luis ter in een afgesloten ttjdvak, en boven dien een gewtjd symbool. De stad met haar sterk mercantiele inslag, gericht op het materiële welvaren, heeft een monument van dergelijk postuur hard nodig. Het fungeert als tegenwicht om de balans niet te doen doorslaan en wijst de burgers de goede richting. Straks zal het opnieuw een centraal ontmoetings- Eunt moeten zijn voor gelegenheden van tjzonder gehalte, een geestelijke tref- plaats, waarbij de aandacht door het verheven spel van lijnen en figuren tot het immateriële wordt uitgetild. In het kader van de piëteitvolle re constructie der Sint Laurenskerk klin ken woorden als rationalisatie, mecha nisatie en massaproductie, zeer en vogue in de nieuwbouw, bijna als een blasfemie. Op heel bescheiden schaal wordt gebruik gemaakt van machi nes, bijvoorbeeld voor fraisen en bo ren, maar voor het overgrote deel komt het aan op devoot handwerk, op de bekwaamheid van de ambachts man. Het vak van steenhouwer en metselaar krygt hier weer iets terug van zijn vroegere waarde. De mannen van wie behalve een grote vakken nis en ervaring ook persoonlijke toe wijding wordt verlangd, doen hun werk met plezier. Zij ondergaan dagelijks de inspiratie die uitgaat van het ma jestueuze gebouw waaraan zij zijn oor spronkelijke glans hebben terug te ge ven. Hier geen zo doelmatig mogelijk Indelen van de ruimte, geen strak fantasieloos patroon waardoor vrijwel alle nieuwe kantoorgebouwen zich ken merken en zichzelf eindeloos repete ren, ook en vooral in Rotterdam, maar Integendeel een spel met de ruimte, die ruimte alle kans geven zonder trucs, goedkope effecten of compromis sen. Het moet in zo'n bevrijdende at mosfeer vol zuivere schoonheid wel goed werken zijn, vooral als men ziet hoe steen na steen weer iets toevoegt aan de straling van weleer. Met dat al zal de Sint Laurenskerk met zijn eigenlijk onvoltooid gebleven stompe toren ook na de restauratie een won derlijk anachronisme vormen temid den van de hedendaagse, armelijk af stekende, architectuur. Dan snijdt het viaduct de sfeer aan de oostkant nog rücksichtlos af, hoewel de plan nen om een spoorwegtunnel te maken onder de Maas de hoop wettigen, dat dit ontsierende element t.z.t. voor een deel uit het stadsbeeld zal verdwij nen. Maar ook daarna blijft de situa tie onwennig. De herrezen Sint Lau rens, uit zijn doodsslaap gewekt, vindt een vreemde, nuchtere wereld om zich heen, waarvan de bebouwing soms brutaal dicht durft naderen; het na-oorlogse Rotterdam zal zich gecon fronteerd zien met een flonkerend re liek uit de middeleeuwen, waaraan het zo spoedig mogelijk een essentiële functie moet toebedelen ln het kerke lijk en maatschappelijk leven. De restauratie van het eigenlijke kerk- febouw verloopt in drie fasen, waarvan e eerste het gehele dwarsschip o vat en ongeveer halverwege het volgend ia ar wordt afgesloten. Dan volgt het ;oor en tenslotte het middenschip. De twee laatste elementen verkeren nog in een troosteloze staat. Slechts de mu ren, en wa het hoogkoor betreft ook de gehavende zuilen, staan overeind, maar de twee nagenoeg in vroegere pracht herstelde transepten zijn er een overtuigend bewijs van. Jat het moge lijk is gebleken °en puinhoop in een stralend bouwwerk naar oude trant te veranderen. Overigens, hoe Rotterdam ook geprezen dient te worden om zijn be sluit tot restauratie, aan de eigenlijke uitvoering van het werk neemt de stad zelf ternauwernood deel. Want de ge schiedenis heeft zich herhaald. Waren het omstreeks 1400 steenhouwers en timmerlieden uit Utrecht die werden aangezocht om in Rotterdam een kerk te ..timmeren", ook nu weer is een Stichtse onderneming, de n.v. v/h Erven H. J. Jurriëns, de hoofduitvoer der van het omvangrijke, langademige herstelwerk. Destijds evenwel trok iede re morgen de stoet werkers onder trom geroffel en trompetgeschal naar de bouwplaats, waarbij zich later ook Rot terdammers aansloten, nu voltrekt zich de arbeid in alle rust, ongemerkt voor het oog van de gehaaste burgerij. Sinds koningin Juliana op 19 mei 1952, de Rotterdamse Opbouwdag, de eer ste steen metselde op het basement van een zuil in het zuidertransept, is er enorm veel werk verzet, werk dat heel nauw luisterde en dus van nature vreemd is aan een gejacht tempo. De eerste taak was een speciale kelderverdieping te construeren voor het onderbrengen van een verwarmingsinstallatie. Hier voor is teruggegrepen op het klassieke systeem van de vloerverwarming zoals dat tn Romeinse paleizen reeds ingang had gevonden. Het kerkgebouw is aan gesloten op het net van de stadsverwar ming. Daarna moesten de geblakerde muren en zuilen opnieuw worden opge trokken. Wat van de bakstenen nog bruikbaar was na te zijn afgebikt, vond weer een nieuwe bestemming, maar vrijwel ai de natuursteen was verloren. In totaal zal 575 m2 nieuwe steen nodig zijn. Van de 1500 zerken, waarmee heel de vloer van de kerk was ingelegd, bleek nog maar een enkele intact. De gave en te herstellen exemplaren komen weer terug in het middenschip. De zuilen zijn stuk voor stuk ontpeld, hetgeen bete kende, dat zö tijdelijk als dragend ele ment waren uitgeschakeld en vervan gen moesten worden door een stalen stempelconstructie. Na dit werk was de kapconstructie aan de beurt, een inge wikkelde opgave die het uiterste verg de aan vakmanschap. Over de breedte van het gehele dwarsschip moesten 11 zware trekbalken van Frans eikenhout, elk 14 meter lang, als steun dienen voor het gehele gewelf daarboven. Dit staat uit een aantal spantjukken, samen gehouden met schoren, gordingen, wind verbanden en andere constructies. In totaal is in de houten kap 330 m2 eiken hout verwerkt, dat door een behande ling met pentachloorphenol voorlopig geen last zal hebben van insecten en zwammen. Het plalond, bestaande uit een betim mering van Slavonisch eiken, is beschil derd met kleurige rozetten op de knoop punten, ongeveer naar het voorbeeld zo- ais men dat ook aantreft in Breda, Dor drecht en Den Bosch. Tenslotte zorgt een Sprinklerinstallatie in de kap voor de noodzakelijke beveiliging tegen brand. In geval van alarm wordt de brandweer automatisch gewaarschuwd. Intussen werd ook het torentje op de kruising van transepten en koor ge plaatst, bekroond met een weerhaan op een hoogte van 48 meter. De vloer van het dwarsschip bestaat uit travertin en in de twee grote kapel ten aan weerszijden van het koor zijn de graftomben gesteld van Witte de With en Kortenaer. Aan het laatste praalgraf wordt nog gewerkt. Ook dat van Van Brakel keert weer terug in de kerk. De grote ramen zijn van een een voudig kleurloos glas-in-lood. Ter herin nering aan het oorlogsgeweld, dat bijna het eind betekende van het eens zo fie re bedehuis, is boven het raam v het zuidertransept een duivelsfiguur aan gebracht, die een bom draagt in zijn klauwen, terwijl als pendant aan de noordgevel een engel prijkt, die een duif streelt en aldus tot vrede vermaant. Gecommitteerden tot de zaken der Ne derlands Hervormde Gemeente te Rot terdam. zoals het college heet dat met het toezicht op het gebouw is belast, heb ben besloten om de bakstenen muren aan de binnenzijde weer te bepleisteren, zo als blijkens vondsten ook direct van de oorsprong af is geschied. De historische lijn vindt derhalve normaal voortzet ting. hoewel velen voorkeur hebben ge- V-p1 1 In het afgelopen jaar zijn er vele be langrijke onderzoekingen gedaan ten aanzien van de omstandigheden in de ruimte die van invloed zijn op de ruim tevaart. Zowel Amerikaanse als Rus sische geleerden hebben bovendien ver strekkende vorderingen gemaakt in de technologie van de geleide projectielen. In 1958 werd voor het eerst in de Verenigde Staten een poging gedaan dieper in het heelal door te dringen met een projectiel dat werd gelanceerd van een Amerikaans vliegveld: het be reikte een hoogte van 128.000 kilometer alvorens het weer naar de aarde terug viel. De lancering van de „Pionier I" werd spoedig gevolgd door die van de „Pionier III", die een hoogte van 105.600 kilometer bereikte voordat hij weer door de aardse aantrekkings kracht in de atmosfeer werd terugge trokken om daar tengevolge van wrij ving met de lucht in vuur en vlam op te gaan. Teneinde tot vereenvoudiging van de programma's en projecten te ko men die zich bezighouden met satel lieten en geleide projectielen en de coördinatie daarvan te bevorderen werd overgegaan tot oprichting van een bureau dat zich speciaal aan on derzoekingen op dit gebied wijdt, de ARPA, (Advanced Research Projects Agency), ressorterend onder het De partement van Defensie. Door het lanceren van de beide Pio niers en de kunstmanen, waarvan er nu vijf om de aarde cirkelen, n.l. twee Explorers, één Vanguard, een Atlas en één Russische Spoetnik, is de wetenschap In haar oude luister komt de Sint Laurens weer uit de steigers. Admiraal Jerauld Wright, de opper bevelhebber van de NATO-strydkrach- ten in het gebied van de Atlantische Oceaan, heeft in Parijs verklaard dat het Russische duikbootgevaar het „grootste" is waarmee zijn strijd krachten rekening moeten houden, al dus melden A.F.P. en Reuter. Hij zei dat men Russische duikboten overal in de Atlantische Oceaan en zelfs vlak voor de kust van de V.S. heeft waar genomen. In de Stille en de Atlantische Oce aan opereren op het ogenblik ongeveer 200 Amerikaanse duikboten en 450 a BOO Russische, aldus Wright die hier echter aan toevoegde, dat de Ameri kaanse onderzeeërs doeltreffender ztjn. Hij schatte het aantal Russische krui sers van de Sverdlovklasse op 24 a 26 en meende dat de Russen geen vlieg dekschepen bouwen. toond voor de warme tint van de ver nieuwde, zachtrose baksteen. Om ech ter te voorkomen, dat het interieur een al te steriele toon krijgt, zal voor de specie een mengsel van schelpkalk- bloem en zilverzand worden gebruikt. Gecommitteerden menen, dat de gloed der bakstenen de aandacht te veel van het geheel zal afleiden en prefereren de ietwat strenge sfeer die aan de meeste protestantse kerken eigen is, veroor zaakt door de bepleistering. BU het be gin der restauratie waren de totale kos ten becijferd op ongeveer 7 miljoen gul den, maar de waardevermindering van de gulden zal dit bedrag vermoedelijk tot 9 miljoen doen stijgen. Het rÖk draagt 90 pet. hiervan, de rest komt uit particuliere beurzen. In die 9 miljoen gulden is echter niet de aankleding van het gebouw begrepen, en men staat nu bijvoorbeeld voor de uitgave van onge veer 6 ton voor een oud orgel in het zui dertransept, waar ook vroeger een der gelijk instrument heeft gehangen. Vijf jaar voor de wederopbouw van de kerk werd ter hand genomen, was ai begonnen met de restauratie van de 60 meter hoge toren, zodat dit karakteris tieke element van het geheel ook veel eerder voltooid zal zijn. Onlangs hebben de werkzaamheden de bovenste omgang bereikt. De gemeente Rotterdam, eige naresse van de toren, streeft er ernstig naar het bouwwerk in zj|n nieuwe ge daante in 1960, wanneer de internatio nale tuinbouwtentoonstelling een feit is. aan aller blikken prijs te kunnen geven. Omstreeks die tijd zal aan de andere zijde het werk in volle gang zijn in het hoogkoor, waar, naar architect J. Meischke hoopt, wellicht nog restanten gevonden worden van de oudste paro chiekerk van Rotterdam, welke ook ge wijd zou zijn aan de H. Laurentius. Zo bouwt de stad aan zijn Groote of Sint Laurenskerk, een kerk die voorbe stemd scheen om tot kathedraal te wor den verheven, maar deze waardigheid vermoedelijk zal blijven ontberen, ook nu Rotterdam tot bisschopsstad is be vorderd. HANS STEVENS. By Springer Verlag is een populair wetenschappeiyk werkje over astrono mie verschenen onder de titel „Ge- heimnisse des Stemhimmels", geschre ven door de astronoom U. Becker. Hy gaat in zyn aantrekkelpke boek uit van de vraag die leder wel eens zich zelf heeft gesteld: „wat is eigen- lpk een ster?" Om deze vraag te be antwoorden heeft Becker zich gehou den op het pad van de astrophysica, het onderzoek dat de natuurkundige ge steldheid van de ster zelf beschrijft en verklaart. Het resulta t is een helder geschreven uitleg by talryke foto's en diagrammen. Becker is er in geslaagd zonder het gebruik van wiskundige for mules een beeld te tekenen van wat de astronoom op dit ogenblik weet over de geboorte, groei en levensloop van de sterren. \an het einde j&t\ ieder hoofdstuk geeft de schrijver een duidelijke samen vatting van het besproken onderwerp. Een uitvoerige Ipst van jaartallen ver band houdend met belangrijke vindin gen en gebeurtenissen met betrekking tot het onderwerp waar het hoofdstuk over handelt, geeft een astrophysische onderzoek. Dit boek zal ongetwijfeld de in astro nomie geïnteresseerde leek weten te boeien. S. v.-A. e afschuwelijke overstroming die in oktober een jaar geleden de (Van een correspondent in Spanje) Spaanse Levant en in het bijzon der Valencia herschiep in een trooste loze onafzienbare modderpoel, is voor de regering van Madrid aanleiding ge worden een oud plan tot sanering van het stroomgebied aan de monding van de rivier de Turia uit de kast te halen, bij te schaven, te moderniseren en met spoed door de ministerraad te laten goedkeuren. De Turia, die in het Ara- gonees gebergte, de Sierra de Cüdar ontspringt, brengt jaarlyks rykdom en verschrikking over Valencia. Rijkdom door de uitgestrekte sinaasappelgaar- den te bevloeien en verschrikking wan neer de vele zyrlvieren, gevoed door de hevige stortbuien die in het Arago- nees hooggebergte kunnen woeden, de Turia opjagen tot een ontzag inboe zemende wilde stroom, die op sommige plaatsen kilometers breed wordt en alles in zyn tomeloze vaart meesleept, vrucht bare grond, nieuwe aanplantingen, bruggen en boerderUen. De stroombedding van de rivier in Valencia zelf is te klein om de brute watermassa op te vangen met het nood lottige gevolg dat keer op keer de fraaiste stad van Spanje het toneel wordt van een trieste overstroming, zo als in oktober van het vorige jaar toen tientallen mensenlevens te betreuren waren. De enige mogeiykheid om aan deze sombere situatie een einde te ma ken vormt het reeds geruime tyd ge leden ontworpen rigoureuze plan, de ri vier om de stad Valencia heen te lef: gen in een ruimere bedding waar aUJ geen schade meer kan aanrichten, ue trieste gebeurtenissen van het vorige jaar hebben de laatste barrières die uitvoering van dit ingrijpende plani in de weg stonden opgeruimd en over twee jaar zal geen rivier zich meer van noord naar zuid-oost dwars door Va lencia slingeren onder een tiental fraaie bruggen door. Het is te veel gezegd dat dit plan geiyk zou staan met bet ver wijderen van de Seine uit Parijs of de Theems uit Londen. Maar wat zou Maastricht zyn zonder Maas? Het thans door de Spaanse minis terraad goedgekeurde plan tot be dwinging van de Turia draagt de naam: „Oplossing Zuid". Het voor naamste onderdeel is de verlegging van de rivier om Valencia heen. Voorts is voorzien in de bouw van een stuwmeer in de omgeving van Villamarchante, op 35 kilometer af stand van de hoofdstad van de Le vant. De rivier zal tussen dit meer en Valencia worden uitgebaggerd, waardoor de bedding aanmerkeiyk wordt verdiept. Wanneer de Turia uit Valencia zal zyn verdwenen krygt de stad ongekende uitbreidingsmoge- ïykheden, waartoe effectieve steun van de overheid wordt gegeven. Ten slotte zal de oude stroombedding wor den gebruikt om de verouderde spoor wegsituatie in de stad te verbete ren. Een nieuw stelsel van spoor- en tramverbindingen met de bybehoren- de stations zal op de bodem van de rivier worden aangelegd. In totaai zal dit plan een uitgave van> run twee en een half miljard peseta s, a. 200 miljoen gulden vergen. De omlegging van de Turia zal plaats vinden vanaf Manises, aan de ingang van Valencia. Vandaar wordt de stroom geleid naar Chirivella zuideiyk van de stad om vervolgens met een grote boos naar de zee gedreven te worden, w hij ter hoogte van de badplaats zal uitmonden. Het nieuweilnn meter bied krygt een lengte van ia» meter en wordt 600 meter breed. zal hier met een ^P^fkunnen door- bieke meter per second meer d stromen, dat is rul*" r]p Turia vnrio. de snelheid waajm^ad overstroomde Daar°bovendien het te bouwen sW meer een grote watermassa van 37 miltoen kubieke meter zal vasthouden maaM deze omlegging een verdubbe ling van de totnu toe bekende stroom snelheid van de rivier ihogeiyk. De huidige stroombedding zal stede- bouwkundig in het wegenplan van Va lencia wordeni aangepast. Er zullen twee grote snelwegen in worden aangelegd die aansluiten op alle toegangs- en uit- dfbmf aZ", stad- T« hoogte van i,.i Angel Custodio zal een groot bouwd en'rti £fr.Pt,ltion worden ge- S Z5 Cht daarb« in de buurt een groot goederenemplacement. Van daar- verrykt met een schat van gegevens, die van de allergrootste betekenis zyn voor het ontwerpen van het ruimte vaartuig van de toekomst. Het zal evenwel nog maanden duren voordat alle gegevens volledig zyn geanaly seerd. Wel is reeds bekend geworden dat de kosmische straling niet zo hevig is als werd verwacht en dat alle gevaar kan worden vermeden door deze stra lingsgordel met grote snelheid te door kruisen en de ruimtevaarders op een voudige doch afdoende wpze te be schermen. Ook de temperatuur van het ruimtevaartuig zal niet zo hoog of zo laag zyn dat dit het maken van reizen door het heelal zou verhinderen. In 1959 zullen de onderzoekingen op grote schaal worden voortgezet en zal men antwoord krijgen op enkele be langrijke kwesties die betrekking heb ben óp de raadselen van het heelal. Met behulp van nieuwe projecten en verbeterde uitrusting zal grote vooruit gang in kennis mogelijk zijn. Enkele van die nieuwe plannen voor 1959 zpn de volgende: Er zullen verscheidene lanceringen plaatsvinden met ruimtevaartuigen met een gewicht van 675 kilogram en meer, die meer licht zullen werpen op de vraagstukken van de ruimtevaart, haar invloed op leven en gezondheid en op de communicatiemogeiykheden in de ruimte. Experimenten met de conus van een satelliet, die er, naar men hoopt, toe zullen leiden dat in 1959 het pro bleem van de onbeschadigd terugke rende conus zal zpn opgelost. Het in sluiten van muizen en apen in een dergelijke conus zal worden voortge zet teneinde kennis op te doen van de biologische en psychische invloe den van het langdurig verbiyf in <5® ruimte van levende wezens. De ontwikkeling van motoren met groot reactievermogen en proeven met het nieuwste ballistische projectiel Hardward, waarmee het ook mogeiyic zal zün ruimtevaartuigen van enkele duizenden kilo's te lanceren. Proefvluchten met het experimente le raketvllegtulg van de Luchtmacht, de X-15, waarmee het mogeiyk is met behulp van een raket een mens met een snelheid van 5.600 km per uur 160 kilometer ver de ruimte in te schieten om daarna veilig op aarde te doen te rugkeren. Het onderzoek van de ruimte staat nog in zyn kinderschoenen, maar vol gens autoriteiten van het ministerie van defensie zullen de komende jaren even zoveel myipalen zijn in de ge schiedenis van de ruimtevaart. (U.S.I.S.) Advertentie met de ECHTE Uitsluitend bij apothekers en drogisten Voorts zullen in d« oude bedding, die on sommige plaatsen vele honderden meters breed is, enkele woonwijken worden gebouwd. Het ligt in de bedoe ling het rn"aa?ef1 ^an de bestaande bruggen, vooral de beroemde Puente dei Real en de Puente del Mar stand te laten, evenals de vele leunin gen - lage muurtjes langs de boü- steunnfint "U toe nog evenzoveie 2"°ten vo°r baliekluivers en be- noorlrfars van de rivier, ken in ff mei? in het vervolg geen re- innr! eer behoeft te houden met d® w van de rivier, betekent deze om legging tevens een doorbraak van d« nauwe begrenzing van de stad. D® hoogteverschillen in het noorden kun nen worden genivelleerd, waardoor Va lencia ongekende uitbreidingsmogelijk heden krijgt. Reeds thans loopt het in wonertal van deze prachtige stad aan de Middellandse zee op tot het half mil joen. Men verwacht een zeer snelle groei nadat de voorgenomen werken zullen zyn uitgevoerd. De Spaanse ministerraad heeft zün hoop uitgesproken dat een en ander binnen twee jaar te verwezeuiyken aal zyn. Voor de bouw van het stuwmeer rekent men een jaar extra. Wü leven echter ln Spanje, waar elke dag wordt gevolgd door een nieuwe, waar „mana- na" steeds weer opnieuw een „mana- na" kent en elk jaar een nieuw jaar voorbereidt. Maar toch zal eenieder die Valencia nog aan de Turia wil zien lig gen, haast moeten maken. In oktober van het vorige jaar hebben overstromingen van de Turia in Valencia en omgeving grote schade aangericht. Getroffenen van de grootste natuurramp in Spanje sinds de eeuwwisseling stonden dagelijks in rijen voor de hulpver. leningscentra De ramp heeft de Spaanse regering er nu toe gebracht een groots opgezet plan om de Turia te bedwingen ten uitvoer te brengen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 16