Christelijke hoop S mm Ruime Kamer meerderheid in de" het voor kabinet-Beel Het gaat voor belangrijke beslissingen niet uit de weg 0^ih.9anuüna Waakzaamheid geboden Vormt Rusland een „leger met loodbepantsering'' Opel Opel lisgiii pmm WÊËBÈÊSÈÈÊÉËmSÈÊm Dr. Drees uit de politiek De verhoging van de inkomengrens Ter bescherming tegen radio-actieve straling in een atoomoorlog v. Lent's Autobedrijven Gebr. H. en F. Kimma N J V Hulde aan dr. Drees Zalig Kerstfeest Bejaarde man door een trein gegrepen en gedood Zalig Kerstfeest DROGE MAAR WEL MISTIGE KERSTDAGEN Het weer in Europa WOENSDAG 24 DECEMBER 1958 82ste JAARGANG No. 30097 .c®* "A - A 4- M* 7 -Vf&f - T?! Opt VltTk V wMÊmïsiÊk - Als wij geloven, dat God mens werd, dat een Kind in een stal het heil van de wereld is, dan is ook het wonder in onze harten mogelijk. Het wonder is niet dat wij rijker of - gecompliceerder worden het wonder is dat wij arm willen zijn en enkelvoudig worden, dat wij recht op U afgaan, dat wij eerlijk leven zoals hij leeft die gelooft in de hemelse Vader en het goddelijk Kind. Met een meerderheid van 84-54 stemmen heeft de Tweede Kamer dinsdag de motie verworpen, die de socialisten als voorproefje van hun oppositie tegen het kabinet-Beel hebben afgevuurd. De motie, die Kamerontbinding afwees, kon niet anders zijn dan een schampschot, maar er moest nu eenmaal gedemonstreerd worden. Het kabinet heeft dat alles nuchter opgevat en liet de tachtig procent overdaad van woorden van mr. Burger voor wat zij waren. Prof. Beel was de enige van de tien aanwezige ministers die antwoordde. Hij had precies acht minuten nodig om zich de kritiek van links van het lijf te houden. De heer Burger, die aanvankelijk prof. Beel nog klopjes op de schouder had gegeven, omdat hij beter zou zijn dan de K.V.P., was later woedend omdat noch de regering, noch de Kamer meer op zijn verward demagogisch betoog inging. alles voor het kantoor In verband met het Hoog feest van Kerstmis verschijnt het eerstvolgende nummer van ons blad op zaterdag 27 december. DE DIRECTIE. EEN BRIL VAN KEIP DAT IS GOED GEZIEN grote houtstraat naast iuxor De A.O.W.-premie Bijslag op deel van loon boven f 575,per maand Heemstede Haarlem ee MORRIS 'êeforeyoafay/ BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAA^L^ Telefoon. Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Sortglr0 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bi kantoor en Red. Umuiden, Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Ülrectie: 3. 3- W. Boerrigter en jvtr W. A M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W Severtn. Ik verkondig u een grote vreug de, die voor heel het volk be stemd is: heden is u een Red der geboren, Christus, de Heer." Deze woorden uit het Evangelie der Nachtmis, waarmee een engel uit de hemel de bevreesde herders de ge boorte van Christus aankondigde, bevatten de kern van het verlos singsmysterie. De Heer, God is mens geworden. God. Die in wezen liefde is, barmhartige, reddende liefde, heeft, toen de volheid der tijden gekomen was, aan die liefde een zichtbare, menselijke gestalte gegeven in de „Heiland" Christus. Het eerste Kerstfeest luidde het Godsrijk van vrede, liefde en ge rechtigheid in. Morgen viert de wereld voor de negentien honderd en achtenvijftig ste maal Kerstmis. Weer klinken in alle werelddelen de vertrouwde woor den: Vrede op aardeuw Redder Is geboren. En met de ontroerende teksten van de profeet Isaias, waar mee deze zijn volk tijdens de Baby lonische gevangenschap troostte door hen te wijzen op de komende Messias, die hen zou bevrijden van alle leed, tracht de liturgie der Kerk ook in ons het verlangen naar ver lossing te wekken, het verlangen naar Christus „aan Wiens macht alle schepselen worden onderworpen in een rijk van waarheid en leven, van heiligheid en genade, van recht vaardigheid, liefde en vrede." Dit zijn goddelijke verlossingsbe- loften. Ze bevatten derhalve de ab solute, want van God komende waar heid. Toch staat de mens van 1958 aarzelend hiertegenover, weifelend en verlegen, zo hij al niet, ongelovig, zijn schouders ophaalt. Tot op zeke re hoogte is dit begrijpelijk. De feite lijke ontwikkeling der menselijke ge schiedenis is onloochenbaar een bit tere caricatuur der goddelijke belof ten. Tweeduizend jaar christendom hebben niet kunnen voorkomen, dat de wereld voor het grootste deel leeft van medeplichtigheid aan het kwaad. Voor velen is de wanhopige situatie der huidige mensheid niet te verwerken en zij hebben God hun vertrouwen opgezegd. Maar ook voor hen, die blijven geloven, is die toestand een niet of nauwelijks te hanteren probleem, dat een zware beproeving wordt voor hun geloof. Nu kan men wel zeggen, dat de traditionele wijze van Kerstmis-vie ren tegen het romantische décor van licht, herders en engelenzang zeker geen partij is voor de kwellende pro blematiek der huidige mensheid, toch is daarmee de moeilijkheid niet opgelost. Het- staat trouwens te be zien of het wel juist is deze gero mantiseerde uiting van volksvroom heid en zelfs de „wereldse" Kerst viering zonder meer af te wijzen. Maar ook wanneer men Kerstmis ziet, zoals het eigenlijk is, het begin van het goddelijk verlossingswerk, dan nog is de moeilijkheid groot. En zij zal dat altijd blijven. Omdat wij voor een ondoorgrondelijk mysterie staan. Niet alleen, omdat Gods raadsbesluiten voor de menselijke geest ontoegankelijk zijn, maar ook en dat spreekt ons het sterkste aan omdat het mysterie vaii de Menswording ten nauwste verbon den is met het mysterie van het kwaad. Beide geheimen zijn slechts bevredigend te benaderen in waar achtig geloof. Terwiiie van de zonde moest God mens worden. Hij kwam als een licht in (3e duisternis, maar de duis ternis wees Hem af. „Geen vrede breng lk maar het zwaard," zal Christus later zeggen. Reeds onmid dellijk na Zijn geboorte vloeide het bloed der onnozele kinderen. Het Kindje van Bethlehem is een „steen des aanstoots een teken „van val" voor velen, Het verdeelt de geesten. In uiterst radicalisme en met het volle recht van Zijn universeel ko ningschap over heel de schepping plaatst Het de mensheid voor het absolute alternatief: voor 0f tegen Mij. Dat is de diepe werkelijkheid, die Kerstmis ons te overdenken geeft. Reeds in het Oude Testament koos God Zich een volk, dat Hij tot het Zijne maakte en door middel waarvan Hij Zijn heilsplan nen met de mensheid voorbereidde. Voor Israël was Hij „de Redder van die op Hem hopen". Met Christus geboorte breekt de eigenlijke heils tijd aan, die in rechte lijn naar het eschatologische Godsrijk voert. Door de verlossing is de gemeenschap van het nieuwe, geredde Godsvolk, de Kerk, het „gereinigde eigen volk van God" (Tit. 2.14), krachtens zijn inlijving in het Mystieke Lichaam van Christus zeker van zijn heil. Dat is de vrede voor alle mensen van goede wil. Niet allen echter zijn van goede wil! Daarom zal het kwaad tot aan het einde der tijden zijn macht behouden. Zo luidt de heilsbeschikking van God. Wie daartegenover in volle vertrouwende en gelovige overgave zegt: „Uw wil geschiede", hem zal het heil geworden, dat Kerstmis be looft. Hij zij zich echter diep bewust, dat zijn lidmaatschap van Christus' Lichaam hem niet alleen deelgenoot maakt van Diens goddelijk, maar ook van Diens menselijk leven. En dit laatste betekent onvermijdelijk lijden en dood: een algemene levens wet. Het lijden en de dood van de ware gelovige evenwel krijgen, door Gods beschikking, een mede-verlos sende waarde. En daarin ligt de zen ding van het volk Gods, dat Hij Zich „afgezonderd" heeft om Zijn verlos singswerk op aarde voort te zetten. Slechts wie in onwrikbaar geloof deze goddelijke ordening aanvaardt is in staat zijn weg te vinden door het leven. Omdat dit geloof hem het niet te schokken vertrouwen schenkt in God, Die gezegd heeft: „Vreest niet, Ik heb de wereld overwonnen." Met het eerste Kerstfeest is de heilstijd aangebroken. Maar hij is nog niet voleindigd. Wij zijn gered, HAARLEMSCHE COURANT HksüÜK $a8 iLlWi i -J'- *?mx* - v Afbeelding: gepolychromeerd reliëf in cement van Jean Lambert-Ruckyaange bracht in een kerk te Blois (Fr.). Tekst uit Innerlijk leven'J door W. Grossouw. zegt St. Paulus, om te hopen. De „heerlijkheid Gods", het „eeuwig le ven", de uiteindelijke redding moe ten nog komen. Evenals Kerstmis slechts te begrijpen is, wanneer wij Christus' geboorte zien in haar on verbrekelijk verband met Zijn dood en verrijzenis, met Hemelvaart en Pinksteren en de glorievolle weder komst van de Heer als Rechter over levenden en doden, zo is het door vastgestelde lot van de gelovi ge mens door lijden, dood en opstan ding neen te groeien naar het volledi- ge-M0n td®flmtleve kindschap Gods. Naast deze ene en eeuwige werke lijk!; ei c van Gods onveranderlijke scheppings- en heilsplannen is al het overige van secundair belang. Maar daarom niet minder gewichtig. in de „kiem" immers mogen wij ons hier op aarde reeds verheugen in een „voorschot" op de komende heerlijk heid, ons door de sacramentele structuur van de Kerk geschonken. Onze verlossing, zij het slechts „in beginsel", is een feit. Maar evenals Kerstmis de voltooiing door Verrij zenis en Wederkomst eist vooraleer Gods heilsplan volledige werkelijk heid is geworden, evenzo vraagt de voleinding van onze menselijkheid een steeds dieper wordende inlijving in het Mystieke Lichaam van Chris tus door een intensieve cultivering van het ons geschonken goddelijk le ven. Op de volledige vervulling der ver lossingsbelofte, ons gegeven aan de kribbe van Bethlehem, is de hoop van de christen gevestigd. De oor spronkelijke vrede en het geluk van het paradijselijk leven, waarnaar ieder mensenhart verlangend uitziet, is het doel van de zekere, christelij ke verwachting. Het grote geschenk van het Kind in de kribbe is de hoop op de uiteindelijke, eeuwige bevrij ding van lijden 'en zonde. „De weg van de mensgeworden Zoon van God liep langs lijden en dood naar de glorie van de opstan ding. Met Hem verenigd, zullen ook wij de weg van lijden en dood naar de heerlijkheid moeten gaan, ieder van ons en de gehele mensheid." Dat leert ons het geloof. Alleen vanuit dat geloof krijgt Kerstmis zijn volle verlossende betekenis voor ons leven. „Heer, vermeerder ons geloof" zij daarom de kern van ons Advertentie (.Van onze parlementaire redacteur) Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 De socialistische fractieleider had waarderende woorden laten horen over Prof. Beel, maar ook geïnsinueerd, dat deze zich zou hebben opgeofferd „om bet gezicht van Romme te redden". "11 bleek met zijn vleierijen voor de minister-president aan het verkeerde adres te zjjn. „Uw waardering voor mij verliest alle waarde, als u die in zulk een kader plaatst", merkte prof. Beel kort en scherp op. Mr. Burger wilde maar niet aan nemen, dat er geen ander kabinet mo- geiDK zou zijn geweest dan dit, dat hij ten onrechte als „rechts" aanmerkte Ya£roP bil niet de minste vat had. T i?eel betoogde, dat een langduri ge kabinetsformatie de verhoudingen, die reeds zo moeilijk waren het debat bewees dit eens te meer nog meer zou hebben toegespitst. Het land zou onbestuurbaar zijn geworden. „Romme had moeten formeren", klonk het van links. Prof. Romme was herhaaldelijk het mikpunt van vele schimpscheuten van die zijde. Prof. Beel schetste zjjn kabinet als wel beperkt in zijn doelstellingen, maar toch niet zo, dat het met de Kamer geen begrotingen zou willen afdoen. Eerst zal dan echter met de voorzit ter worden overlegd, hoe dat precies zal gebeuren. Het kan natuurlijk niet helemaal administratief-technisch zijn, gaf prof. Beel toe, maar de sluizen van de politieke betogen zullen niet meer worden opengezet. Later stelde htf zelfs de mogelijkheid open. dat het nog te verwachten rapport van de commissie- Koersen over de helmen-affaire met de Kamer zal worden behandeld. Ook gaf de minister-president de verzekering, dat als het nodig is beslissingen zullen worden genomen, ook op sociaal-econo misch terrein. Natuurlijk worden er geen belangrijke knopen doorgehakt voor het S.E.R.-advies- is uitgebracht. Van de andere kant wil het kabinet zich niet bij iedere kwestie achter dat ad vies verschuilen. Als het nodig is, zul len er voorzieningen worden getroffen aldus prof. Beel. Dr. Kortenhorst heeft medegedeeld, dat hij nog niet weet hoe precies het program er uit zal zien, dat met de regering zal worden afgehan deld. Hij zal de Kamer niet bijeenroe pen vóór 3 februari. Wel gaat het com missiewerk gewoon door. Prof. Romme nam mr. Burger on der schot, die beweerde dat de K.V.P. geen verantwoordelijkheid had wil len dragen voor het ten val brengen van het kabinet-Drees. De katholie ke spreker wees erop. dat juist de socialisten, die in het kabinet tegen de zin van de meerderheid hardnek kig met minister Hofstra zijn blijven samenspannen tegen de Kamer, de crisis hebben doen ontstaan. Prof. Oud (V.V.D.) toonde aan, dat (Vervolg van pagina 5) iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiitiiimmiiiiiiiiiiiii Naar in politieke kringen verluidt zal de oud-minister-president dr. W. Drees zich uit het politieke leven te rugtrekken. Hij zal zich na de verkie zingen niet meer beschikbaar stellen voor het kabinet. Evenmin zal hij zich verkiesbaar stellen voor het lidmaat schap van de Tweede Kamer. lllllllllllllllllllllllllflIIlllMlllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllll Advertentie In verband met de verhoging van de inkomengrens, tot welke volgens de alge mene ouderdomswet premie verschul digd is, heeft het college van rijksbe middelaars blijkens een in de staats courant van gisteren verschenen be schikking bepa .ld, dat aan werkne mers beneden 65 jaar door de werkge ver over het gedeelte van het loon, dat boven 5T5 gulden per maand uitgaat, een bijslag moet worden uitgekeerd tot 5,6 pet van het loon boven genoemd bedrag. Deze bijslag zal niet meer be dragen dan 30.80 per jaar. ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- locgte Omroepers 16 cants per m m boogie. De administratie behoudt zich net recht roof «dvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, t 2.65 per maand, I 7 90 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5 50 uur avonds tel. 21544 De regeringsverklaring, gisteren door de nieuwe minister-presi dent, prof. Beel in de Tweede Kamer afgelegd, heeft één overheer sende grondtoon: het oproepen tot rust in de ontstane conflictsituatie en het kalmeren van de verhitte gemoederen. Men had ook nauwelijks anders kun nen verwachten, gezien de keuze van prof. Beel tot informateur en vervol gens diens benoeming tot minister-pre sident. Ook zijn eerste openbare daad als informateur, namelijk het richten van een tot rust manende brief tot da Tweede Kamer wees in die richting. Uit de verklaring is ten overvloede gebleken, dat dit intermezzo-kabinet zich uiteraard in zijn taakvervulling beperkt ziet tot de behartiging van al hetgeen het in het belang van het ko ninkrijk noodzakelijk acht. Voor een beeld van de politieke positie van het kabinet is nog belangrijk, dat geen en kele afspraak met welke fractie dan ook aan zijn totstandkoming is vooraf gegaan. zoals in de regeringsverklaring woordelijk wordt opgemerkt. In dit ver band is het interessant er aan te her inneren, dat het uiteengevallen kabinet aanvankelijk een vrij nauwe binding had met de deelnemende partijen ten gevolge van afspraken met de diverse fractieleiders. Zoals men weet hebben zich tengevolge van allerlei menings verschillen de fracties van deze bindin gen gedistancieerd. Overziet men thans drie realiteiten: ten eerste, de resultaten van de sedert 1956 gehouden verkiezingen, ten twee de de kortsluiting, ontstaan naar aan leiding van de belastingwetten, en ver volgens de gebleken onmogelijkheid om thans een ander dan een intermezzo kabinet te vormen, dan is het duidelijk, dat alleen nog Kamerontbinding en nieuwe verkiezingen mogelijkerwijze een uitweg uit de impasse kunnen bieden. Zoals uit talsijke uitlatingen is ge bleken en zoals ten duidelijkste viel op te maken uit de motie die mr. Burger gisteren in de Tweede Ka mer heeft ingediend, zijn de socialisten allerminst gebrand op nieuwe verkie zingen. Zij waren stellig veel liever tot 1960 in de oppositie gegaan om die situ atie uit te buiten tot net voeren van ongeremde propaganda. Tot weike de magogische hoogstanden de heren in staat zijn. is in de afgelopen dagen en zelfs tijdens het beslissende debat rondom de belastingvoorstellen reeds duidelijk geworden. Maar zoveel is zeker, dat de socialis ten, ook in de huidige situatie en ook nu een voor de progressieven aan vaardbare figuur als prof. Beel presi- diërend bewindsman geworden is, alle registers van hun propaganda-orgel zuilen opentrekken. Men kent er de ge makkelijk in het gehoor liggende grond tonen van: rancune en verdachtma king. Al wat confessioneel is wordt ge veegd op de hoop van conservatisme en baatzuchtig kapitalisme. Om de K.V.P. in een verdacht licht te stellen worden figuren als Weiter en Lucas door hen als schrikbeelden naar voren geschoven. Meestal wordt daarbij ook de naam Duynstee genoemd. Men moet daarmee bedoelen het Kamerlid A. E. M. Duynstee en niet de Nijmeegse hoog leraar prof. mr. F. J. F. M. Duynstee. maar dat zegt Het Vrije Volk er nooit duidelijk bij. 1 et is alles een speculeren op de psychologie van de massa en op een daar heersend gebrek aan zakelijk inzicht. Dat de vogelaars hun vals gefluit met name richten op de brede schare der werknemers is de goede toehoorder al lang duidelijk. Men herinnere zich de socialistische pogingen om de sociale verlangens der K.A.B. zo dicht mogelijk naar die van het N.V.V. toe te trek ken. Waakzaamheid, eerlijkheid en ge zond verstand mogen in dit verband aan de confessionele vakcentrales met nadruk worden toegewenst. Advertentie Der Deutsche Soldat, een Westduits tijdschrift op militair gebied, meldt dat aan de Turks-Russische grens een helm is gevonden, die van loodplaat ter dik te van ruim 6 mm is vervaardigd. Men vraagt zich af, of deze helmen moeten dienen voor bescherming tegen ra dioactieve straling in een atoomoorlog. Een correspondent van het tijdschrift in Ankara schrijft, dat de helm ver moedelijk van een berghelling Turks ge bied binnen is gerold. Een naar Turkije gedeserteerde Russische officier had hem verteld, dat er de laatste tijd in Rusland weer officieren worden opge leid in statische oorlogvoering. Volgens Russische militaire deskundigen kan men in een oorlog met atoomwapens de verdediging niet baseren op onafhan- Advertentie kelijkë mobiele eenheden zoals het Westen gebruikt. Daarom vormt men in de Sovjet-Unie een „leger met lood bepantsering", dat in loopgraven en mangaten onder loden koepels een atoomaanval kan doorstaan, waarna de strijd met conventionele wapens wordt voortgezet. Der Deutsche Soldat schrijft, dat er al eenheden zijn uitgerust met as best uniformen en loden helmen. De in Turkije gevonden helm bedekt het hoofd volledig en rust op de schou ders. De openingen voor de ogen kun nen worden afgesloten. Een nadeel is wel het grote gewicht. Gisteravond even voor zes uur is te Helmond de 66-jarige gepensioneerde gemeente-arbeider A. Dankers door ae uit Venlo komende personentrein ge grepen en nagenoeg op slag gedood. De man passeerde met zijn fiets aan de hand een zgn. voetgangersoversteek plaats aan de Deurneseweg en heeft waarschijnlijk de trein niet ipgemerkt. Zijn fiets is aan de locomotief blijven hangen, waai door het ongeluk, toen de trein op het station Helmond stopte, werd ontdekt. Even later werd de man tegen de afscheiding van de spoorlijn gevonden. Hij bleek toen reeds te zijn overleden. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 Het ziet er naar uit, dat West-Euro pa gedurende de Kerstdagen in een ho- gedrukgebied komt te liggen met rus tig weer. Hierdoor zullen de regenkan sen klein blijven doch die op mist blij ven groot. De temperatuur gaat lang zaam iets dalen en kan in de nacht en morgenuren even beneden het vries punt komen. Overdag stijgt de tempera tuur tot 2 a 4 gr. C. Ook gisteren bleef een groot deel van Nederland in de mist die in de avonduren plaatselijk weer zeer dicht werd. In Canada heerst in tussen een felle kou met meer dan 30 graden vorst. In het overgrote deel van Europa zal er dit jaar echter geen spra ke van een witte Kerst zijn. min. neersl. Station Weei temp afgeL giste rer >4 uur Stockholm mist 1 0 Oslo geheel bew. -3 0 Kopenhaee regen 3 2 Lo* aen geheel bew. 3 0 Amsterdan geheel bew. 5 0 Brussel motregen 4 0.6 Luxemburg regen 3 0.4 ParUs geheel bew. 5 0 Nice geheel bew. 8 3 Berlijn mist 2 0 f* rankfun geheel bew. 5 0 München sneeuw 0 30 -iünch motreg en 2 4 Tenéve geheel bew. 4 0 Locamo geheel bew. 9 7 Wenen geheel bew. 8 5 Innsbruck sneeuw 0 7 Rome regen 10 60

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1