Weinig hoop voor de 18 ingesloten arbeiders Twee babies alvast naar huis m 1 IJ mm In het licht van Christus is steeds weer nieuwe hoop Dames Vijftien partijen voor de komende verkiezingen geregistreerd Kamermeerderheid voor kabinet-Beel Mm.M Leger viert Kerstmis Champignonkwekers in grot bedolven Kerstviering op „Het Loo" Een van de vier geredden aan zijn verwondingen bezweken Twee schepen aan de steven zwaar beschadigd Mislukte overval op apotheker te Hilversum Groep Wagenaar-Gortzak heeft zich niet aangemeld Fabriek voor ca. f26.000 opgelich t Mergelgrotten bij Sichen ingestort Koning Boudewijn op de plaats van de ramp Pe Deinumer vierling Ook de andere twee maken het goed Na aanvaring op de Nieuwe Waterweg LpJ m Prins Bernhard in kerstrede Koninklijke familie viert het kerstfeest met paleispersoneel en zijn gezinnen I iif ÉSf mm WÈ**m Tegen een der daders twee en een half jaar geëist EEN AMERIKAANSE LENING VOOR JOEGOSLAVIË Kiesraad in Den Haag bijeen Benoemingen in het aartsbisdom Ridder Oranje-Nassau Anderhalf jaar geëist Kamerontbinding en verkiezingen Rector A. F. de Louw geheim kamerheer £>c woeste ?ioepe Tienduizenden militairen op het vredesfeest in de legerplaatsen WOENSDAG 24 DECEMBER 1958 PAGINA 5 handen HAMEA-GELEI |fubeP5 cll Staatscourant publiceert de data beekber. De Belgisch-Limburgse gemeente SichemSussemBolder, een tiental kilometers bezuiden Maastricht, gelegen aan de weg van Visé naar Tonge ren, is gisteren, zoals we reeds in een deel van onze oplage van gisteren hebben bericht, door een zeer ernstige ramp getroffen. Net op het moment dat tientallen bewoners van deze plaats in de ondergrondse mergelgrotten, de Rozenburg genoemd, bezig waren met het plukken van daar gekweekte champignons, deed zich omstreeks tien over negen onder onheilspellend ge kraak gevolgd door enkele zware dreunen, over een oppervlakte van 3 tot 4 ha een reusachtige instorting voor. In het gebied waar de instorting plaats had, werkten naar schatting 50 personen. Een 30-tal kon zich nog bijtijds in veiligheid stellen. Van de overige champignonplukkers en -pluk- sters geraakten er achttien ingesloten. Vier personen werden via een 20 m diepe put uit de grotten bevriid. Ern stig gewond moesten zij in het zieken huis te Tongeren worden opgenomen. Een van de gewonden, de 19-jarige mej. Germaine Broeken, overleed enkele hren na aankomst in het ziekenhuis. De drie andere gewonden zijn alle man hen. Aangenomen wordt dat deze ge bonden zich aan de rand van het in- stortingsgebied hebben bevonden. Bij het bergen van de gewonden waren pas toor L. Tomsin en dr. J. Hardy, bei den uit Sichem, betrokken. Direct na het bekend worden van de ramp ver schaften zij zich met een in de grotten bekende champignonkweker via een nooduitgang toegang tot het onderaard se gangenstelsel waar zij mej. Broeken aantroffen. Vermoedelijk zjjn de vier slachtoffers gewond geraakt door de enorme luchtdruk waarmee de instorting gepaard ging. Van één der slachtoffers kon nameljjk met zekerheid worden vastgesteld dat hij tengevolge van deze luchtdruk tegen een ijzeren hekwerk is aangesmr.kt. De inmiddels opgeroepen en te hulp gesnelde brandweerploegen en de le den van de reddingsdiensten van de steenkolenmijnen in Belgisch Limburg hebben heel de dag geprobeerd om de achttien ingeslotenen te redden. Een vrijwel hopeloze taak daar een groot gedeelte van het gangenstelsel volledig is ingestort. Onder de druk van de enorme massa grond die zich boven de grotten bevond. De grond- massa is maar liefst tien meter ver zakt. De verzakking richtte in en bui ten de grotten een enorme ravage aan. Buiten de ingangen waren de blokken mergel en stukken ijzer van meer dan 150 kilo honderden meters ver in het rond geslingerd. Bovendien sloeg de kracht van de luchtverplaatsing vele mensen die buiten de grotten werk zaam waren tegen de grond. Ooggetuigen verklaarden dat de in- itorting 'n ware aardbeving geleek. Een In een crèmekleurige Cadillac die tot voor kort een van de koninklijke nofauto's was, hebben dinsdag de ouders van de Friese vierling, de heer on mevr. S. Lautenbach-Spoelman, twee van ^un kinderen uit het diaco- in de Friese hootdstad op- K- kinderen Willem en Der- waarin zii H® terugkere" naar het huis hü i e en oen halve maand ge- uijm" 'o^enslieht aanschouwden. $*0 gram De"i! 3280 D«ki™ Vt~JL Meint be,de andere kinderen •lli a ,1 1,1 aken het eveneens uitstekend maar moeten nog enkele Weken m het diaconessenhuis blijven. Het vertrek van de helft van de vier ling kreeg een feestelijk karakter door het feit dat de echtgenote van de com missaris der koningin in Friesland me vrouw R. H. Linthorst Homan-Delcourt namens het college van G. g# vjep zwaar zilveren geboortelepels alsook babykleertjes aanbood. Bij deze gelegenheid verklaarde de directeur van het ziekenhuis, dr. c. A. Kruik, dat het diaconessenhuiz zo langzamerhand een bijzonder zieken huis begint te worden omdat hier eerst de Siamese tweeling met suc ces werd gescheiden terwijl er nu een vierling werd verzorgd. In Deinum hebben de twee kinderen Joorlopig hun intrek genomen rm het huis van de ouders van mevr. Lauten- bach. Het huis dat het echtpaar Lau- tenbach heeft gekocht, is nog niet ge reed. De thuiskomst van de kinderen heeft overigens wel problemen opgele verd. Grootvader Spoelman heeft zlJn zeven eigen kinderen elders moeten on derbrengen. Op de Nieuwe Waterweg ter hoogte van het tankhoofd te Pernis zijn gister ochtend twee schepen met elkaar in aanvaring gekomen, waardoor het scheepvaartverkeer enige tijd ge stremd is geweest. Het 5455 brt metende m.s. „Breim" van de rederij G. Knudsen te Borge- stad (Noot egen), dat van Oslo met een lading stukgoed onderweg was naar de Maashaven in Rotterdam heeft met zijn voorsteven de boeg geraakt van het 3117 brt metende uitgaande s.s. „Nor- by" van de rederij O. S. Nylund uit Helsinki. Het was ter plaatse, zoals de deskundigen zeggen, ,,dik van mist". Beide schepen liepen z vare schade aan de steven op doch konden op eigen kracht naar Rotterdam opstomen. Er deden zich geen persoonlijke ongeluk ken voor. van deze ooggetuigen was de champig nonkweker Guillaume Heynen. Toen hij het plotseling gekraak ge waar werd, probeerde hij nog de ove rige champignonplukkers en -pluk- sters te waarschuwen om de grotten te verlaten. Achttien hunner, alle maal mannen, slaagden hier helaas niet meer in. Onder de ingeslotenen bevindt zich een broer van Guillaume Heynen, n.l. Pierre Heynen, vader van vier kinderen, en een schoon broer, Gerard Kinet, vader van zeven kinderen. Beiden waren samen met zestien andere arbeiders in de grot ten werkzaam. Het mergelgrotten- complex De Rozenburg telde een acht tal champignonkwekerijen, waarvan het merendeel geëxploiteerd werd door drie gebroeders Heynen, Pierre, Ferdinand en Guillaume, allen zonen van de stichter van de champignon kwekerijen te Sichem, de heer Wil lem Heynen. De Sichemse kwekerijen waren de grootste van geheel België, per dag leverden zij 4000 kilo cham pignons op. Voor het reddingswerk arriveerden in de loop van de dag de brandweren van Tongeren en Maastricht o.l.v. de Maas trichtse wethouder van openbare wer ken, de heer C. Pieters. Ook de ge neeskundige diensten van diverse ste den alsmede het Rode Kruis van Bel gië en de reddingsploegen van de Bel gisch-Limburgse kolenmijnen van Eys- den. Waterscheid, Zwartberg, Beringen en Wintersiag waren spoedig ter plaat se. Dinsdagavond was er weinig hoop, dat men in de eerstkomende dagen de slachtoffers zal kunnen bereiken. De leiding van het reddingswerk is derhal-' ve erg pessimistisch gestemd over het lot van de ingeslotenen. Men vreest, dat niemand van de achttien nog le vend uit de grotten kan worden ge haald. Zij zijn verpletterd onder de neergevallen grondmassa of door ver stikking omgekomen. Deze trieste verwachtingen deelde ir. Gérart aan koning Boudewiin mee die in gezelschap van prins Albert tegen de avond de plaats van de ramp be zocht. Omtrent de oorzaak van de ramp kon men nog niets met zekerheid vaststel len. Wel vernamen wij dat de betrok ken mergelgroeve in zulk een slechte staat verkeerde dat het Belgische mijn- toezicht deze grotten reeds zes jaar geleden voor niergelwinning heeft afgekeurd. Het betreden van de grot ten werd in verband met het feit dat in het verleden te veel mergel was ge wonnen als levensgevaarlijk beschouwd. De mergelvvanden kraakten herhaalde lijk. Desondanks werden in deze grot ten hoe langer hoe meer champignon kwekerijen gevestigd waar tweehon derd inwoners van de dorpjes Sichem, Sussen en Bolder alsook uit de omge ving werk vonden. Merkwaardig is dat de instorting, die zich op de berg als twee grote kratertrechters openbaar de, volgens kenners van de grotten niet heeft plaats gehad op die plekken waar het mergelplafond het zwakst was. Naar verluidt zijn in de grot van sichem-Sussem-Bolder in de loop van dinsdagavond de stoffelijke resten van ïer van de achttien ingeslotenen ge vonden. Slechts één van deze vier slachtoffers werd direct daarna gebor gen. Tengevolge van zeer ernstig! ver minkingen was identificatie onmoge lijk. De drie overige slachtoffers zou den, om een paniek onder de toege stroomde menigte te voorkomen, nog niet geborgen zijn. In een als champignonkwekerij ingerichte mergelgroeve, waarin 40 mensen werkzaam waren, heeft zich gisteren een instorting voorgedaan, waarbij 22 arbeiders werden bedolven. Vier zijn er intussen gered; een van hen is echter aan de verwondingen bezweken. Reddingsploegen begeven zich in de grotten, om te trachten nog ingeslotenen te redden. Een letterlijk, vorstelijke traditie ge trouw heeft de Koninklijke familie gis termiddag in de toneelzaal van paleis 't Loo tezamen met het paleisperso neel en zijn gezinnen het Kerstfeest gevierd. Prins Bernhard sprak een Kerstrede uit: „Bij vele mensen worden gedurende de Kerstdagen behalve het verhaal van Christus' geboorte, zoals dit opgetekend staat in de bijbel, nog andere Kerstver halen voorgelezen", aldus de prins. „Ver halen, die op de een of andere wijze een facet van het Kerstgebeuren be lichten. Naar mijn mening voldoen de ze verhalen en legenden in zekere mate aan de grote behoefte, die wjj toch al len bij mij is dit zeer zeker het ge val gevoelen om in voor ons allen be grijpelijke woorden eri beelden datgene te zien uitgedrukt, wat de komst van Christus op de wereld in het leven van ons mensen heeft betekend of zou kun nen betekenen. En daar de invloed van Christus zich doet gevoelen op ieder terrein van het menselijk bestaan en er geen ander onderwerp bestaat, dat de harten der mensen zó raakt als Zijn leven en werken, ben ik ervan over tuigd, dat de bron waaruit de Kerst verhalen worden geput nooit zal kunnen opdrogen. Onlangs werd ik persoonlijk getrof fen door een Kerstlegende, waarin werd verteld, dat toen Jezus werd geboren de zon in de hemel begon te dansen en oude, dorre bomen weer recht van stam werden, bladeren kre gen en geurig uegonnen te bloeien. Het wonder van Christus' geboorte was dus aanleiding tot nog andere wonderen en wel die van onverwacht nieuw leven en verjonging", zo ver volgde de prins. „Ik vind dit een heel mooi beeld, aan gezien hierin op zo eenvoudige wijze vorm wordt gegeven aan de invloed, die het Kerstgebeuren op de christelijke wereld heeft. Hje vaak komt het niet voor, dat we denken dat al ons streven doelloos is, dat we ons vertrouwen in mens en wereld om ons heen verloren hebben en ons hiervan afsluiten, dat we genoeg hebben van alles, inclusief ons zelf. Dan komt het Kerstfeest en als we er dan eigenlijk toe worden gedwongen ons open te stellen voor het Kerstge beuren, dan worden we opnieuw gecon- mmm Op paleis „Het Loo" heeft de koninklijke familie gisteren met het personeel het Kerstfeest gevierd. Na de voorlezing van het Kerstevangelie door de Koningin en de Kerstrede van de Prins schonken de Koningin en de Prinsessen chocolade voor de gasten en deelden kerstbroden uit. (Voor het verslag zie pag. 5). fronteerd met de blijde boodschap, die ons zo heel lang geleden werd verkon digd en die voor velen van ons, arme, onzekere zondige mensen, willen wij ons haar bewust blijven, ieder jaar moet worden herhaald, opdat wij haar in ons dagelijks leven niet al te zeer op de achtergrond laten dringen of zelfs vergeten. Wanneer wij ons dan ten gevolge van deze jaarlijkse Goddelijke aan maning realiseren welk een zegen ons toen geschonken werd en wij dan beseffen dat, in het licht van Chris tus bezien, er steeds weer nieuwe hoop bestaat, dan gebeurt er in ons hart, wat in de legende waarover ik eer der sprak, verteld wordt van de oude, dorre bomen: gezegend door de warmte van het Kerstlicht, blijkt het menselijk hart, dat wellicht reeds lang verdord ieek, toch nog leven te bezit ten, blijkt het toch nog in staat tot het gevoelen van echte vriendschap, barmhartigheid en medeleven, en weer te kunnen bloeien door liefde uit te dragen. Evenals de geboorte van Christus het begin was van het christelijk leven, zo zal de onzelfzuchtige blijdschap, die het Kerstfeest ons schenkt, ons nieuwe kracht geven voor de toekomst." De prins besloot zijn Kerstrede aldus: ,.Ik hoop van harte, en bid God, dat ook dit jaar de warmte van het Kerstfeest het christelijk geloof bij velen van ons tot nieuw leven zal brengen, ons in staat stellend de duisternis in onszelf te overwinnen, bouwend op de Zalig maker die voor ons geboren werd en die door Zijn dood ons verloste en voert naar de genade Gods." De toneelzaal van het paleis was op stemmige wijze aangekleed. Dicht bij het toneel stond een hoge kerstboom, in de nabijheid waarvan de koninklijke familie plaats had genomen. De flak kerende kaarsjes in de boom en langs de wanden verspreidden een sfeervol licht. De bijeenkomst, werd bijgewoond door in totaal ongeveer zeshonderd men sen. Kerstzang en muziek omlijstten de toespraak van de prins alsook het kerstevangelie, dat ook nu weer door de koningin werd voorgelezen. Na afloop van de kerstviering hebben de koningin en de prinsessen chocolade en broodjes uitgedeeld en nog later reikten zij, geassisteerd door de prins, de oranjekalenders van „Pro Juven- tute" en een kerstbrood uit. De procureur-generaal bjj het ge rechtshof te Amsterdam heeft bevesti ging van de 2J4 jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest geëist, die de Amsterdamse rechtbank heeft opgelegd aan een 26-jarige jongeman wegens diens aandeel in de mislukte roofoverval op een apotheker in Hil versum. In de nacht van 18 op 19 januari j.l. trok deze verdachte samen met een thans 23-jarige Amsterdamse fotojour- nalist en een andere jongeman, in een I gehuurde auto naar de Kamerlingh On- nesweg te Hilversum. Verdachte belde de apotheker uit zijn bed, kocht wat zuiveringzout en toen de apotheker hem uitliet keek deze plotseling in de lopen van twee revolvers, die de twee buiten wachtende medeplichtigen van de verdachte hem onder de neus hiel den. De apotheker sprong tussen de jongemannen naar buiten, die in alle richtingen uiteenstoven, en zette de ach tervolging op een van hen in. Deze laatste loste een schot over zijn schou der. De kogel vloog door een winkel ruit. Achter hem schoot de fotojourna list driemaal in de lucht. Het drietal wist te ontkomen, maar werd twee we ken later gearresteerd. De fotojournalist werd in juni j.l. naar de jeugdgevangenis gezonden, en verdachte tot 2 jaar gevangenisstraf veroordeeld, waarvan hij in hoger be roep kwam. Zijn verdediger voerde aan, dat deze avontuurlijke verdachte, die als jonge knaap naar Tanger trok en in Nederland nooit een beroep heeft uitgeoefend, thans gehuwd en vader van een kind is. Hij hoopte, dat het hof verdachte een lagere straf zou opleg gen. Uitspraak 6 januari. Advertentie UAMCAT ruw of schraal De Verenigde Staten hebben in begin sel besloten, Joegoslavië 22,5 miljoen dollar te lenen voor de bouw van een kunstmeststoffen fabriek. De Sovjet- Unie heeft eerder in dit jaar haar toe zegging betreffende een lening voor het zelfde doel ingetrokken. Volgens Ame rikaans functionarissen heeft de Sov jet-Unie bij die gelegenheid kredieten voor de economische ontwikkeling van Joegoslavië van 240 tot 256 miljoen dol lar die nog niet besteed waren, inge trokken. Dit meldt Keuter. De V.S. denken er over om nog ande re Joegoslavische projecten op het ge bied van de elektriciteitsvoorziening, de landbouw en het verkeer te financieren, aldus genoemde functionarissen. (Van onze Haagse redacteur) Op het departement van binnenlandse zaken is gisteren de kiesraad bij een geweest om te beslissen over de binnengekomen verzoeken tot regi stratie van de namen en afkortingen der politieke partijen voor de komende verkiezingen. Het onderzoek van de kiesraad houdt in, dat men nagaat of de verzoeken door daartoe bevoegde personen zijn ingediend. De lijst der aldus „geoctrooide" par tijen luidde tot nu toe als volgt: Volks partij voor Vrijheid en Democratie, Partij van de Arbeid, Communistische Partij Nederland, Anti-Revolutionaire Partij, Socialistische Unie, Christelijk- Historische Unie, Katholieke Volks Par tij, Nederlandse Oppositie Unie, Staat kundig-Gereformeerde Partij en Natio nale Unie op algemeen christelijke grondslag. Het is niet gezegd, dat de ze partijen aan de verkiezingen in maart mee zullen doen. maar zij kunnen onder de geregistreerde namen en afkortin gen aan de verkiezingen deelnemen. De inschrijving vervalt wanneer men één keer niet aan de verkiezingen heeft deelgenomen. Nieuw geregistreerd zijn thans: de Boerenpartij (afkorting B.P.), die uit het oosten der lands stamt en daar ook heeft deelgenomen aan de ver kiezingen voor de provinciale Staten; de Pacifistisch Socialistische Partij (geen afkorting); het Gereformeerd Politiek Verbond (afkorting G.P.V. deze partij heeft wel meegedaan aan de vorige Kamerverkiezingen, maar was toen niet geregistreerd); de Par tij voor Overheidspersoneel (P.v.O.) en de Partij voor Landbouw en Mid denstand (P.L.M.), die in Oisterwjjk zetelt. Daarnaast kunnen ook nog andere partijen aan de verkiezingen deelnemen, doch dan niet onder naam en afkorting. In totaal zijn thans vijftien partijen ge registreerd. Opmerkelijk is, dat de communis tische groep Wagenaar-Gortzak zich niet heeft laten registreren. Er kun nen zich eventueel nog moeilijkheden voordoen over de vraag welke van de twee communistische groeperingen aanspraak kan maken op de naam C.P.N. De Kiesraad, die het Kiesregister bijhoudt, staat onder voorzitterschap van prof. mr. dr. G. van den Bergh; vice-voorzitter is mr. L. A. Nypels. De leden zijn: mr. dr. J. Donner, dr. L. A. H. Albering en mr. H. K. J. Beerriink. Als secretaris treedt op mr. dr. W. K. J. J. van Ommen Kloeke. (Vervolg van pagina 1) de socialisten, die nu zo tegen Ka merontbinding zijn, vlak vóór de verkiezingen van 1958, waarin zij een nederlaag leden, Kamerontbinding in hun overmoed nog als dreigement hebben gebruikt. Bü de replieken kwam de socialis tische spreker ongeveer vast te zitten. Als oppositieleider heeft mr. Burger een allermiserabeiste indruk gemaakt. Prof. Oud, die zelf nog in de oppositie verkeert, al vertoont hij neigingen om bij te draaien, vond dat de profeten mantel, die de heer Burger na de he ren Troelstra en Aibarda om de schou ders had geslagen, hem opvallend ruim zat. Het debat heeft door de vele woor denstromen geen opwekkend karakter gehad. Voor de luisteraars die het per radio hebben gevolgd, moeten de vele inzinkingen wel teleurstellend zijn ge weest. Komisch waren de vrijages van de communisten met de nu in de oppo sitie verkerende socialisten en nog ko mischer was de ruzie tussen de beide elkaar fel bestrijdende communistische fracties, toen de rebel Gortzak, in de mening dat hü nog voor de microfoon ir de huiskamers sprak, zijn rivaal De Groot ging aanvallen. Woedend kwam deze volksmenner de zaal in en interrumpeerde met gebalde vuisten en opgewonden stem. Door al dat rumoer heeft prof. Beel het vrij gemakkelijk gehad. Hij werd bovendien door rechts en door de V.V.D. bijgestaan in de verdediging van de grote zaak waar het om ging: het besluit tot Kamerontbinding en vervroegde verkiezingen. Prof. Rom- me meende, dat het staatsrechtelijk wel juister zou zijn geweest, wanneer het gehele kabinet-Drees de verant woordelijkheid voor dit besluit zou heb ben gedragen, maar hij vond dat de negen overgebleven ministers uit dat kabinet meer dan hun plicht hebben gedaan door deze verantwoordelijkheid i over te nemen. De katholieke fractie leider bracht met vele anderen, waar onder voorzitter Kortenhorst, hulde aan de afgetreden minister-president dr. Drees. Hij vond zijn heengaan echter tragisch. Dr. Drees heeft altijd een vaste koers gevaren. In tegenstelling tot zijn partijgenoten in het parlement hield hij het eenmaal uitgezet bestek, met name ten aanzien van Nieuw-Gui- nea, de dienstplichtwet en de consu mentensubsidies, vol. Dr. Bruins Slot (A.R.) verweet de socialisten, dat zij dictators waren, die hun eigen ministers ten val brachten. De heer Tilanus (C.H.), die lang heeft getracht de P.v.d.A. te vriend te hou den, tapte nu uit een ander vaatje. De verontwaardiging over de valse voor stelling van zaken was ook bij hem groot. „De heren hebben nu de vrijheid, niet zoals zü wilden voor anderhalf jaar, maar tot maart, om propaganda te maken. Wjj zullen eens zien of dat succes heeft." Ds. Zandt (S.G.P.) prut telde tegen, omdat hjj in prof. Beel de man ontdekte, die ons Indonesië zou hebben doen verliezen. Hij stemde toch niet voor de socialistische motie. Prof. Romme heeft nog de politiek van de K.V.P. voor de toekomst ge schetst. Hij betoogde dat de partij steeds pen zal blijven voor samenwer king met alle democratische groeperin gen, mits deze zich bewust zijn dat zij zoals andere partijen in Nederland een minderheid vormen. Persoonlijk sprak hij nog eens zijn overtuiging uit, dat een brede samenstelling van de rege ring ook met socialisten hem altijd het beste voorkomt, maar dit kan alleen op voet van redelijkheid en gelijkheid. De K.V.P. zal vasthouden aan een christelijk sociaal beleid, dat prof. Romme als volgt samenvatte: aan dacht voor het stimuleren van de werkgelegenheid en voor de economisch zwakkeren, in welk verband hij de bezitsvorming en de gedifferentieerde loonvorming noemde. Voorts stelde hij ook de verdediging van Nieuw-Guinea als „Westerse buitenpost tegen het communisme" voorop. Tenslotte heeft de Kamer z.h.s. de belastingwetten voor de duur van één jaar aangenomen. De socialisten ver klaarden zich vóór, nu er voor hen geen aanleiding meer was om de ver gaderzaal te verlaten, daar een andere regering deze wetten verdedigde. De heren Weiter en Duijnstee lieten aante kenen, dat zij tegen deze wetten waren, die zij ter versterking van 's lands schatkist niet noodzakelijk achtten. De aartsbisschop heeft met ingang vhn maandag 22 december onder de bestaande parochie van de H. Andre as te Zevenaar een nieuwe parochie opgericht onder de titel van Maria Koningin. Tot pastoor van deze paro chie is benoemd de zeereerw. heer H. \V. J. Brouwer, die kapelaan was van de H. Andreas-parochie te Zevenaar. Bij k.b. is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau de heer J. Wegstapel te Holten, voorzitter van het bestuur van de coöperatieve zuivelfa briek „De Vrijheid". iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiimiiHiiiuiiiii Tegen een 28-jarige voormalige af* delingschet bij een n.v. machinefabriek en reparatiebedrijf te Rotterdam, is gis terochtend voor de rechtbank in deze stad anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek geëist. Verdachtp zou be doeld bedrijf m de jaren 1955 tot 1958 hebben opgelicht voor in totaal ca. 26.000. Verdachte ging over de afdeling scheepsschroeven. Het gebeurde wel eens, dat hij aan een tweedehands schroef kon komen, die hii dan voor het bedrijf voor de helft van de prijs kocht. Op deze manier is hü in ver leiding gekomen. Hü maakte dan een valse kwitantie op met de prijs van een nieuwe schroef, en kreeg daarop bij de boekhouding het geld uitbetaald. Het zelfde zou hij gedaan hebben bü de aan koop van schroot. Van het geld hing verdachte „de meneer uit", zei de president, mr. Ch. J. Enschede. Uit de rapporten kwam verdachte naar voren ais een man die niet tot zelfstandigheid is opge voed. Hü was enig kind en alle beslis singen werden altüd voor hem geno men. En uitgerekend hij kreeg deze verantwoordelijke betrekking, zei de president. „Vroeger werd deze man geleefd", aldus zün raadsvrouw. „Pas de laatste tijd leeft hü zelf. Hü voelt zich bevriid." Zü vroeg een straf met een voorwaar- delük gedeelte, opdat hü met toezicht van de reclassering opnieuw kan be ginnen. n Het gisteren uitgegeven staatsblad be vat het koninklük besluit tot ontbinding van de Tweede Kamer met ingang van 19 maart 1959. De kandidaatstelling voor de verkiezing van de nieuwe Tweede Kamer is vooi* alle kieskringen gesteld op 28 januari 1959. Donderdag 19 maart om drie uur des middags zal de minister van binnen landse zaken, bezitsvorming en p.b.o. in een verenigde vergadering der bei de Kamers de zitting van de Staten-Ge- neraal sluiten. De dag daarop, vrijdag 20 maart, zullen de Eerste Kamer en de nieuwe Tweede Kamer in een ver enigde vergadering voor het eerst bij eenkomen. Volgens de kieswet moeten de verkie zingen worden gehouden 43 dagen na de kandidaatstelling, dat is dus in dit geval op donderdag 12 maart, zoals al eerder werd gemeid. Rector A. F. de Louw van het St. Annagesticht in Geldrop en voormalig bisschoppelijk inspecteur van het L.O. is benoemd tot geheim kamerheer van de Paus. Advertentie Anno 1771 cluii«f Wildreitaurant De pleisterplaats waar Napoleon reeds gast was a d hooldweg ArnSem Apeldoprn BEEKBERGEN te' K6766-bso Tienduizenden militairen zullen Kerstmis vieren in de kazernes zoals elk jaar het geval is in deze tüd, nu paraatheid een waarborg moet zün voor de rust van hen die elders in het land aan het Kerstfeest deelhebben. Tienduizenden andere militairen zul len thuis Kerstmis vieren, maar daar entegen tijdens de jaarwisseling in kazernes en legerplaatsen waakzaam moeten zün. „Ongetwüfeld is dit niet prettig," zo schreef kolonel J. Hofs, commandant van de legerplaats Wit tenberg en het kamp Stroe, in een „ten geleide" bü het programma voor de Kerst- en Nieuwjaarsviering in deze legerplaats, „in hoge mate zelfs teleurstellend. Bedenk evenwel dat het bittere noodzaak is en dat de door u te vervullen taak slechts een klein onderdeel is van de grotere op dracht aan ons militairen gegeven, mee te helpen de vrede te bewaren." Er is intussen een heel leger mensen in de weer om het voor de militairen in kazernes en legerplaatsen met Kerstmis en Nieuwjaar sfeervol en genoeglük te maken, voor zover dat mogelük is. De geestelüke verzor gers, de leiders van de Militaire Te huizen, de commandanten en vele an deren hebben, in samenwerking met de Welzünszorg, alles gedaan om een goed programma te presenteren. Aal moezeniers en veldpredikers zorgen voor de kerkelüke viering van de feestdagen, koks, filmoperateurs en artiesten garanderen een verder ge noeglijk verloop van de komende hoogtüdagen. Het Kerstmenu in de legerplaats Er- melo is deftig in het Frans opgesteld: Crème de tomates, poulet de grain braisse, pommes nature, haricots, mousse de pommes, glacé, café, ga teaux en fruits assorties. Wie een me nu in het Nederlands wil lezen, moet nagaan wat het programma van de Kerstviering in de legerplaats Nuns- peet vermeldt: tomatensoep, spercie- bonen, appelmoes, aardappelen, kar bonade, pudding, fruit en koffie met gebak. Deze maaltüden mogen er zün, mag men zeggen. De andere vüftig procent van de parate troepen, die Kerstmis thuis vieren, zullen met Nieuwjaar, terug in de kazerne, het zelfde menu krügen voorgeschoteld. Een vluchtige blik in de program ma's voor de Kerst- en Nieuwjaars viering, die in de diverse legerplaat sen werden gestencild of gedrukt doet ons ervaren dat „de jongens" het goed zullen hebben. Er gaat niets bo ven thuis, zullen zeer velen zeggen. Maar het moet een kniesoor zün die blüft mopperen als er voor hem zo met hart en ziel aan een goed pro gram wordt gewerkt. In de legerplaats Nunspeet speelt 25 december een Haagse toneelgroep „En waar de ster bleef stille staan, het welbekende spel van Felix Timmermans. Dit mag symbolisch heten. De ster zal ook stfl blüven staan boven de legerplaatsen in Nederland om voor de jonge mili tairen licht te brengen voor een fees- telüke viering van de mooiste dagen van het jaar.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 5