Eenheid en vrede Pauselijke Kerstboodschap kort en persoo Paus Joannes roemt sijn voor ganger, wijlen Pius XII nlijk Beroep op dissidente Kerken tot Moederkerk terug te keren Drie maanden geëist tegen „een v erkeer smisdadiger" i m Carel van Manderprijs uitgereikt aan ir. R. Meischke 2iameslzr*huid? f 1Y of M De dagen zijn weer aan het lengen EBB Arnoldus Bucheliusprijs Voor mej. dr. I. H. Van Eeghen Het verschijnsel van dag en nacht Autobotsing: 2 doden en 2 zwaargewonden Benevens ontzegging rijbevoegdheid voor maximumtijd vijf jaar In het Frans Halsmuseum in Haarlem Amerikaanse missie bisschop in China gearresteerd Margarethe Windthorst overleden IJSLAND heeft een nieuwe regering Faillissementen in november SIEMENS WOENSDAG 24 DECEMBER 1958 PAGINA 7 Paus Joannes XXIII heeft dinsdag zijn eerste Pause lijke Kerstboodschap tot de wereld gericht. Hij sprak zijn door de radio uitgezonden boodschap uit vanaf zijn troon in de zaal van het Consistorie van het Vaticaanse paleis ten overstaan van de daar verzamelde kardinalen en prelaten, wier traditionele Kerstwensen hem door de Deken van het college van kardinalen, de Fransman Eugène Tisserant, waren overgebracht. pü H I 1« Prof. Witteveen als Kamer lid beëdigd DIVERSE TYPEN VAN F 100— TOT F 350,- door AGATHA CHRISTIE In tegenstelling tot paus Pius XII, die van zijn Kerstboodschappen dik wijls lange en principiële redevoerin gen maakte, heeft paus Joannes een kort en persoonlijk antwoord gege ven op de Kerstwensen, die het H. College van kardinalen en de pause lijke hofhouding hem vandaag hebben aangeboden. Paus Joannes sprak als volgt, in antwoord op de Kerstwensen, die kar dinaal Tisserant, deken van het Col lege, had vertolkt. Eminentie, wij zijn dankbaar voor de Welkome en zo mooie woorden, die u tot ons hebt gericht in naam van het H. College. Dankbaar ook voor de ge lukkig gekozen toespelingen, die u hebt willen maken op de vreugde en het medeleven van heel de wereld, van de vertegenwoordigers der verscheidene naties en van de Romeinse hoogwaar digheidsbekleders bij de aanvang van dit pontificaat. Onze zelfkennis, hoewel onvolmaakt, en de geringheid van on-' ze geest, wijzen ons overigens op de plicht het feit vast te stellen, dat het niet zo maar aan de menselijke en har telijke manier van doen van onze be scheiden persoon te danken is, dat wij ons zoals gij welwillend opmerkt de sympathie van volkeren en be stuurders veroverd hebben, maar aan de hernieuwde genadeuitstorting van de H. Geest, die in verschillende vor men tot uiting komt, dat is het wat zulke toegewijde bewondering loslaat rondom onze persoon. Met vreugde herinneren wij ons, eminentie, onze terugkeer door de straten van de stad in uw gezelschap en van kardinaal Pizzardo van het Lateraan naar het Vaticaan, precies een maand geleden, 23 november, na het inbezitnemen van de kathedraal van St.-Jan. En die menigte, die zo aicht opeengepakte menigte, zo blij, zo eerbiedig en toegewijd in haar noudmg en begroeting. En dan de 8ste december 0p het Spaanse plein en daarna in de grote Maria-basiliek. Wat een drievoudig, gelijktijdig hulde betoon van ogen, toejuichingen en har ten zoals toen bij het samentreffen van twee namen, die aan de Romei nen zo dierbaar zijn: De Onbevlekte Ontvangenis en de Paus. Diezelfde uiting van gevoelens onder de mensen doet zich iedere keer op nieuw voor, wanneer men hier ons zijn opwachting maakt of ons hier ont moet in de zalen van het pauselijk pa leis En bijzonder vertroostend is het vast te stellen, dat de grote massa van degenen, die ons hier komen opzoeken, die ons toeroepen en toejuichen zonder ophouden, vooral is samengesteld uit jongeren van iedere rang, die in druk beweeg uiting geven aan hun toegene gen bewondering en aan hun levendige heilige geestdrift. En hoe zij, de jongé- ren, ons verzekeren, dat zij slagvaardig ®®5eid staan meer dan de ouderen, en meer dan de rijperen, om het erfgoed van Christus te verdedigen en te res pecteren, van Christus, die de verheer lijkte en onsterfelijke koning der volke ren en der eeuwen is. Dit eerste en eerbiedvolle huldebe toon jegens de nieuwe paus neemt ab soluut niet weg, dat het algemeen leedwezen blijft bestaan, hetwelk de zuivere ziel van onze onmiddellijke voorganger Pius XII, roemrijker ge dachtenis, begeleidde tot aan de drem pel van het hemels vaderland. Ja, zelfs moet men zeggen, dat dit hul debetoon voor een groot gedeelte te danken is aan hem, Pius XII, en aan het geheimnis der Genade, waarvan hij de bedienaar was, aan hem komt de verdienste toe, dat schatten van licht en hemelse wijsheid en grote vu righeid van herderlijke zorg over Christus' kudde zijn neergedaald. De eenvoudige zoon uit het volk, die geroepen werd door de Goddelijke Voorzienigheid om hem te vervangen, zoals ook de goddelijke en menselij ke dingen elkaar nu eenmaal opvol gen, heeft geen ander oogmerk dan het christenvolk voort te stuwen op de weg van de goedheid en van de barmhartigheid, die ons redt, die ons verheft en aanmoedigt. Alles draagt er dus toe bij om de droefheid te verzachten over het ver scheiden van de H. Vader, die wij nu al graag zien als behore d tot de heiligen Gods in het hemelse rijk om ook vandaar uit nieuwe wilskracht In te storten in het christenvolk, dat hij op aarde heeft achtergelaten en dat nooit in de eeuwen zal ophouden zijn dier baar en heilig aandenken te vereren. Par.s Joannes XXIII gaf vervolgens een kort overzicht van de Kerstbood schappen, die Pius XII heeft gehouden en die de kopstukken der wereld aan het nadenken heeft gezet. Het waren meesterwerken van wetenschap, zo zei de Paus letterlijk, op theologisch, juri disch, ascetisch, staatkundig en maat schappelijk gebied, alle tezamen en ieder afzonderlijk in de schittering van de leer, die Jezus van Bethlehem tot middelpunt had, die ingegeven was door het grote vuur van herderlijke bewogenheid voor de zielen en voor de volkeren en die als grootste aantrek kingskracht eeuwigheids geldende ge volgtrekkingen aankondigde van het geestelijk leven, van het leven in het algemeen en van ae geschiedenis der volkeren. Zijn heerlijke en verheven graftombe in het Vaticaan naast die van St.-Pe trus zou niet schitterender kunnen wor den opgesierd dan met de opschriften van de radioboodschappen van Kerst mis in de jaren van zijn Pausschap. Wanneer men in twee uitdrukkingsvolle bewoordingen de levende kern van het onderricht van Pius XII zou willen sa menvatten. dan volstaat men met de woorden: eenheid en vrede; eenheid, omdat op deze woorden heel de wereld steunt van haar schepping tot aan de voltooiing van haar geschiedenis; vrede, De officier van justitie bij de Utrecht se rechtbank heeft gistermiddag drie maanden gevangenisstraf en vijf jaar ontzegging van de rijbevoegdheid ge- eist tegen een 20-jarige Expediteur te Bunnik, die terechtstond wegens het veroorzaken van een aanrijding wet dodelijke afloop. Verdachte had zaterdagavond 8 no vember j.l. een café te Zeist bezocht tezamen met twee vrienden. Daar ont moetten ze een drietal meisjes uit Soest, dat na afloop van de avond naar huis zou worden gebracht. De zes jon gelui, die in een vrolijke stemming ver keerden, stapten in de kleine auto van de verdachte en in grote vaart ging het toen in de richting Soest. Op de Soes- terbergsestraat reed verdachte met een snelheid van 80 kilometer door de ge vaarlijke linkse bocht, die met waar schuwingsborden is aangegeven. Te laat bemerkte hij de situatie en botste met de wagen geheel rechts in de weg berm tegen een boom aan. Twee van de inzittenden, mej. P. van Dorresteyn en de heer p. de Wit waren op slag dood. De andere twee meisjes liepen zware verwondingen op en moesten naar een ziekenhuis worden overge bracht. Verdachte beweerde ter zitting, dat hij in de bocht had willen afremmen en toen geslipt was. „Een verfeeersmisdadiger" zo noem de hem de officier van justitie, die meende, dat de expediteur lange tijd niet meer op de weg moest worden toe gelaten en daarom de maximum ont- seggingstermijn vau vijf jaar eiste. De verdediger schreef het ongeluk voor een groot deel toe aan de slechte situatie ter plaatse. Hij drong aan op een gedeeltelijk voorwaardelijke straf. Uitspraak 6 januari a.s. omdat zij tot uitdrukking brengen het weldoende en vruchtbaarheid brengende licht van Christus, zoon van God en verlosser en verheerlijker van het men selijke geslacht. Enige voorwaarde van de k^nt van de mens is de goede wil, welke op zich ook reeds een genade Gods is, maar die uit haar aard van menselijke be antwoording vrije wil moet zijn. Dit in gebreke blijven van de beantwoording der menselijke vrijheid jegens de roep van God vormt het verschrikkelijkste probleem van de mensengeschiedenis, individueel en internationaal. Paus Joannes vervolgde: Het geboortefeest van Jezus verkon digt ieder jaar steeds weer opnieuw met dezelfde nadruk dezelfde leer, namelijk eenheid en vrede. Helaas is de mensen geschiedenis begonnen met een bloedi ge gebeurtenis van broedermoord. De wet van liefde, die de Schepper in het mensenhart had gegrift werd geschon den door de slechte wil, die de mens heid onmiddellijk op de wegen van on gerechtigheid en wanordelijkheid heeft gebracht. De eenheid werd versplinterd en vroeg om üet minder dan de tus senkomst van de Zoon van de Schepper zelf, die het uit gehoorzaamheid op zich genomen heeft om de heilige, maar onmiddellijk ontwijde banden der men senfamilie te herstellen, en Hij heeft ze hersteld ten koste van Zijn bloed. Dit herstel is nog steeds in wording. Jezus heeft een Kerk gesticht en op haar aanschijn het teken der eenheid gedrukt als om daardoor alle volkeren te verenigeii onder haar onmetelijke overkoepeling, die zich uitstrekt van zee tot zee. Ach, waarom zou deze een heid van de katholieke Kerk, die recht streeks en door Goddelijke roeping ge richt is op de belangen van geestelijke orde, ook niet gericht kunnen worden op de wederopbouw van de verschillen de rassen en naties, die op gelijke wijze belang hebben bij de besluiten van maatschappelijke samenleving, beze geld door de wetten van de gerechtig heid en de broederlijkheid. Dit is weer het beginsel o vertrouwd aan de ge lovigen dat de goede dienst van God en Zijn gerechtigheid ook dienstig is aan de voordelen van de burgerlijke samen leving der volkeren en naties. De herin nering van enige tientallen jaren gele den staat ons nog levendig voor de geest, toen enige vertegenwoordigers van orthodoze kerken, zoals deze ge noemd worden, van het Midden-Oosten eraan dachten om met de praktische samenwerking van enige regeringen te voorzien in de samenvoeging van de beschaafde naties door deze samenvoe- fing te beginnen met een plan van we erzijds begrip van de verscheidene christelijke geloofsbelijdenissen, van verschillende ritus, ieder met zijn eigen geschiedenis. Helaas hebben de onverwachte ge beurtenissen van zich meer opdringen de belangen, belangen van economische en politieke aard en van nationalisti sche vooringenomenheid, deze bedoe lingen tot onvruchtbaarheid gedoemd. Bedoelingen, die aanvankelijk goed en achtenswaardig waren. En zo blijft het beangstigende probleem van de ver scheurde eenheid van Christus' erf goed altijd een voorwerp van grote verwarring en vooroordeel bij het werk zelf om tot een oplossing te komen langs de weg van zware moeilijkheden en onzekerheden ook van louter eco nomische en internationale orde. De droefheid van deze pijnlijke vast stelling verlamt niet de krachtsinspan ning van onze zielen en zal die ook in de toekomst niet verlammen naar wij op God vertrouwen om onze lief devolle uitnodiging te blijven richten tot onze afgescheiden troeders, die toch de naam van Christus op het voorhoofd dragen, Zijn heilig en gezegend Evan gelie lezen en die niet ongevoelig zijn voor wat godsdienstige vroomheid en weldoende en zegenende liefde hun in geeft. Denkend aan de zovele malen, dat onze voorgangers vanaf de Apostolische leerstoel tot eenheid hebben uitgenodigd, van Paus Leo tot Paus Pius XII en daar tussenin de H. Pius X, Benedictus XV en Pius XI, allen waardige en glorie rijke opperpriesters, veroorloven wij ons waarom zeggen wij: veroor loven wij ons? Laten wij liever zeggen: hebben wij g~~u ander plan dan om nederig maar vol vuur onze taak voort te zetten, die ons door het woord en het voorbeeld van Jezus, de goede Goddelijke herder, voortdurend gegeven wordt. Vooreerst in de visioenen van de oogsten, waarvan het wit staat op de uitgebreide m'ssievelden. Ook en moet ik leiden en dan zal het één kudde en één herder worden. Zoals vervolgens ook in die verheet verzuchtig tot de H. Vader in zijn P-^-te i""en onmiddel lijk voor zijn uiterste offerdaad: Va der, mogen zij één zijn, zoals Gij, Va der, het zijt in mij en ik in U. Mogen zij ook één zijn in Ons, opdat de wereld gelove, dat Gij mij gezonden hebt. Waar en zolang de vrede ontbreekt, is de wereld in doodsstrijd en waar de vrede wordt toegestaan z0als de engelen van Bethlehem hem heb ben aangekondigd vervult hu de geest en de harten met gejubel. Eminentie, uw Kerstwens in zo goed i Z m In de nieuwe Sint Willibrordus- kerk aan de Velperweg te Arnhem bevindt zich bovenaf geheeld hoofd altaar, dat is gesmeed door de Utrechtenaar Jan Noyons. De om- manteling van dit hoofdaltaar is geïnspireerd door het boek van de Apocalyps. In hele en halve me daillons zijn beelden en symbolen tot gestalte gebracht in simpele, compacte trant, maar geenszins schools. Zij zijn ontworpen en ge boetseerd door Niel Steenbergen uit Oosterhout. Noyons heeft ze in brons gegoten en groen ge- patineerd. De „inventor", de man die de beelden en symbolen uit dacht en hun verband bepaalde, is geweest prof. dr. F. van der Meer. De bedekkende platen van het altaar zijn gemaakt van een le gering van koper, tin en zink („tombach"). Het tabernakel is uitgevoerd in groen gepatineerd koper met een profilering van mahoniehout en zuiltjes in émail cloisonné. gekozen bewoordingen en zo vol gene genheid van het eerste tot het laatste woord, die u ons aangeboden hebt in naam van alie kardinalen en van de hofhouding, heeft ons diep getroffen. Wfj stellen het op prijs dit nogmaals te herhalen. Wij brengen u daarvoor onze dank. Ons werd het buitengewoon innemen de en goed gevonden plan voorgelegd om in een symphonische ineenvloeiing van klanken aanstonds bij het begin van het Kerstfeest het klokkengebeier te doe» horen van de eenvoudige parochie, waar deze nieuwe dienaar van Gods diena ren, die tot u spreekt, werd geboren en gedoopt, samen met de klokken van Venetië, waarvan hij vertrok voor het op zich nemen van de onverwachte taak, die de Voorzienigheid hem toe vertrouwde, en met de meer plechtige klok van de St. Pieter in het Vaticaan, drie klokken in een feestconcert teza men met alle stemmen van de wereld, die hiermede overeenstemmen voor het aankondigen van een en dezelfde we- reldboodschap voor een en dezelfde uit nodiging van eenheid en vrede. De H. Vader zal in de Pauluskapel voor het corps diplomatique de nacht mis opdragen. Na de hoogmis in de St. Pieter op Kerstdag, welke te elf uur begint, zal de paus vanaf de loggia zijn zegen Urbi et Orbi geven. Waarschijn lijk zal hij op Tweede Kerstdag de straf gevangenis van Rome bezoeken en de volgende dagen enkele ziekenhuizen. De paus is voorts van plan geleidelijk alle parochies van Rome te bezoeken. t In de historische Renaissance-zaaldie van 1579 af voornamelijk in Haar- van het Frans Halsmuseum in Haar- lem leefde en door zijn in 1604 gepu- lem heeft prof. dr. J. G. van Gelder gistermiddag de Carel van Mander prijs uitgereikt aan ir. R. Meischke, di recteur bij de Rijksdienst voor Monu mentenzorg. Tevens deed de Utrecht se hoogleraar mededeling, dat de jury van hoogleraren in de kunsthistorische vakken aan de Nederlandse universi teiten de Bucheliusprijs hebben toege kend aan mejuffrouw Van Eeghen adjunctarchivaris van de gemeente Amsterdam. Mejuffrouw Van Eeghen was wegens ziekte verhinderd de prijs persoonlijk in ontvangst te komen ne men. De plechtige prijsuitreiking ge schiedde op de tweede dag van de jaar vergadering. die de Vereniging van Ne derlandse Kunsthistorici maandag en gisteren in Haarlem hebben gehouden. Ir. Meischke zag zich de Carel van Manderprijs toegekend voor zijn vier tal artikelen, waarin hij vele nieuwe facetten heeft belicht van de geschiede nis van de Amsterdamse bouwkunst. O.m. is hij hierin gekomen tot nieu we gegevens en inzichten over Hen- drick de Keyser. Mejuffrouw dr. Van Eeghen verwierf de Bucheliusprijs voor een viertal in 1957 en 1958 gepu bliceerde artikelen, o.m. over ,,De Staalmeesters" van Rembrandt. Daar in heeft zij veel waardevol materiaal bijeengebracht, dat bij velerlei onder zoek van dienst kan zijn. Zij publiceert reeds jaren voortreffelijke bronnenstu dies, die voor kunst- en cultuurhistorici van groot belang zijn. De Carel van Manderprijs werd in gesteld, toen in oktober 1957 ter gele genheid van het vijftigjarig bestaan van het kunsthistorisch onderwijs aan de Nederlandse universiteiten, het Fonds Carel van Mander in het leven werd geroepen. De prijs is bedoeld om jonge kunsthistorici aan te moedigen. De gedachte vond zodanig ingang, dat het fonds voldoende bleek om jaarlijks twee prijzen uit te reiken. De eerste prijs werd genoemd naar de zestiende eeuwse kunstenaar Carel van Mander, bliceerde „Schilderboeck" beschouwd kan worden als de eerste Nederlandse kunsthistoricus in de moderne zin. De Carel van Manderprijs zou dan ook be stemd worden voor de beste kunsthisto rische studie. De tweede prijs, bedoeld als beloning voor de beste bronnenpu blicatie, werd genoemd naar Arnoldus Buchelius uit Utrecht, die zich in de eerste helft van de zeventiende eeuw op erudiete wijze aan historisch on derzoek wijdde. In de Eerste Kamer is prof dr. H. J. Witteveen beëdigd als nieuwe afge vaardigde voor de V.V.D. Prof. Witte veen is de opvolger van prof. A. N. Molenaar, die enige tijd geleden is over leden. Advertentie babyderm-zeep Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft de paters van Maryknoll in New York medegedeeld, dat de 67-jarige Amerikaanse missie bisschop mgr. James E. Walsh in Sjanghai is gearresteerd. Dit meldt het K.N.P. Mgr. Walsh is de laatste Ame rikaanse missionaris in China. Sedert enkele weken is de bisschop, die in Sjanghai verbleef en geen acti viteit meer uitoefende, spoorloos ver dwenen. Tot eind oktober was radio- telefonisch contact van Hongkong uit met hem nog steeds mogelijk geweest. Het bericht van zijn arrestatie is niet officieel bevestigd. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft het vernomen van zijn ambassadeur in Polen, Jacob D. Beam. Deze had tijdens een onderhoud in Warschau met de Chi nese vertegenwoordiger Wang Ping-nan naar mgr. Walsh gevraagd en daarbij als antwoord gekregen, dat de bisschop was gearresteerd omdat hij de Chinese wetten had geschonden. Onder-minister Macomber heeft de paters van Mary knoll verzekerd, dat zijn ministerie al les in het werk zal stellen om de vrij lating van de bisschop te verkrijgen. Op bijna 75-jarige leeftijd is de katho lieke Westfaalse dichteres en roman schrijfster Margarethe Windthorst ge storven. Zjj was een volle nicht van de grote katholieke tegenstander van Bis marck tijdens de beruchte Kulturkampf, de politicus Ludwig Windthorst, de ener gieke promotor van de Katholische Zentrumpartei. En in haar wezen en geschriften toonde zij dezelfde princi piële en moedige strijdvaardigheid van haar beroemde oom, „der kleine Ex- cellenz". Zij was op 3 november 1884 geboren op het familielandgoed ,,Haus Hesseln" bij Halle in Westfalen, waar zij met haar eveneens (nog levende en bijna 79-ja- rige) dichtende en vertellingen schrij vende oudere zuster Ada haar ganse le ven heeft gewoond. Hier werd haar stof felijk overschot ook op het eigen fami lie-kerkhof bijgezet in aanwezigheid van een grote schare Westduitse autoriteiten en vooraanstaande literaire vrienden. Margarethe Windthorst is behalve door haar vroeg lyrisch proza vooral door haar latere grote romans bekend geworden. O.a. schreef ze de Ravensberger Bauerntrilogie „Mit Leib und Leben", ,,Mit Lust und Last" en „Zu Erb und Eigen", alsmede de gro te roman „Das Lebendige Herz". Haar laatste roman zal in 1960 bij de Lech- te-Verlag in Emsdetten uitkomen onder de titel „Erde die uns tragt". De voorzitter van het IJslandse parle ment, Emil Jonsson. heeft gisteren een minderheidsregering gevormd, be staande uit leden van één partij, aldus meldt U.P.I. Hij zelf is premier. De regering blijft aan tot de nieuwe ver kiezingen in het volgend voorjaar. Het totaal aantal faillissementen uit gesproken in de maand november 1958 bedraagt 130 (129), te verdelen als volgt. In de provincie Noord-Holland (exclusief Amsterdam) 10 (20), Am sterdam 13 (17), Zuid Holland (exclu sief Den Haag en Rotterdam) 13 (12), Den Haag 7 (12), Rotterdam 8 (7), Utrecht 8 (5), Gelderland 12 (12), Noord-Brabant 16 (16), Limburg 14 (9), Zeeland 4 (6), Friesland 4 (1), Gro ningen 5 (2), Drente 0 (5), Overijssel 12 (5). Het totaal aantal uitgesproken fail lissementen van 1 januari tot en met 30 november 1958 bedraagt 1484 (1216). Tussen O geplaatste cijfers hebben betrekking op dezelfde periode van 1957. Advertentie 27 stevig op de buitenkant. Toen ze de kamer uitging, kuchte ze en van de andere kant kwam het geluid, dat zeev sterk aan een toneel-nies deed denken. Tup pence glimlachte en ging naar beneden. Ze had al het voornemen te kennen gegeven, dat ze die dag naar Londen zou gaan: ze moest haar ad vocaat over de een of andere kwestie spreken en zou nog wat gaan winkelen. Alle gasten deden haar uitgeleide en men vertrouw de haar verscheidene opdrachten toe, „natuurlijk alleen, als u tijd hebt." Majoor Bletchley hield zich van dit vrouwelijk gesnater afzijdig. HÜ las z'n krant en leverde luide zijn gebruikelijke toepasseiy'ke commentaar. Ze zou, legde ze uit, iemand laten halen om de „Vervloekte zwijnjakken, die Duitsers. Burger- vloer open te breken om naar de oorzaak van de geur vluchtelingen met machinegeweren te bestoken op te zoeken. de weg; vervloekt? bruten. Als ik het hier voor het Op deze basis werden de zaken tot tevredenheid zeggen had afgewikkeld. Tuppence liet hem achter terwijl hij nog bezig Het tweede voorval was Mr. Meadowes' hooi- was uit te leggen, wat hij doen zou, als hij de koorts. Zo noemde hij het aanvankelpk. Later gaf hij militaire leiding zou hebben. schoorvoetend toe, dat het heel wel mogelijk ook een Ze maakte een omweg door de tuin om Betty gewone kou kon zijn. Hij niesde nog al veel en zijn Sprot te vragen wat voor aardigheidje ze voor haar ogen traanden. uit Londen moest meebrengen. Zo er al een zwakke, nauw merkbare geur van Betty, die in haar twee warme handjes enthousiast rauwe uien was, die in de omgeving van Mr. Mea- een slak geklemd hield, murmelde waarderend, dowes' grote zijden zakdoek vervluchtigde, dan viel Als antwoord op Tuppence's voorstel „een poesje, dit niemand op en bovendien maskeerde een over- een prentenboek, kleurkrijtjes om te tekenen?" be- vloed van sterke eau de cologne de meer doordrin- «sliste ze: Betty teken." gende reuk. Dus werden de kleurkrijtjes op het lijstje van Tenslotte trok Mr. Meadowes, verslagen door ^het Tuppence genoteerd onophoudelijke niezen en het voortdurend snuiten, zich een dag in zijn slaapkamer terug. En op de morgen van die dag ontving Mrs. Blen- kensop een brief van haar zoon Douglas. Ze was zo trillend van opgewondenheid, dat ieder een in Sans Souci er van hoorde. De brief was helemaal niet gecensureerd, legde ze uit, omdat, gelukkig, een van Douglas' vrienden, die met verlof was overgekomen, hem had meegebracht. Nu had dan Douglas eindelijk eens gelegenheid ge kregen ronduit te schrijven. „En dat laat nu precies eens zien," verklaarde ze, terwijl ze wijsgerig haar hoofd schudde, „hoe weinig we eigenlijk weten van wat er al zo gebeurt." "Na het ontbijt ging ze naar haar kamer, opende de verlakte doos en deed de brief er in. Tussen de opge vouwen blaadjes lagen onopvallend wat korrels gries- meel. Ze sloot de doos weer en drukte haar vingers Toen ze doorliep, met de bedoeling om langs het pad aan het einde van de tuin weer op de weg te komen, stond ze onverwacht voor Carl von Deinim. Hij stond tegen de muur geleund. Hij had z'n vuis ten gebald en toen Tuppence naderbij kwam, keerde hij zich naar haar om; zijn gewoonlijk onbewogen gezicht was vertrokken van ontroering. Tuppence bleef onwillekeurig staan en vroeg: „Is er iets aan de hand?" „Ach ja, er is van alles aan de hand." Zijn stem klonk hees en onnatuurlijk. „Er bestaat in dit land toch een spreekwoord, dat iets noch vis, noch vlees is, nietwaar?" Tuppence knikte. Hij vervolgde op bittere toon: „Dat ben ik name lijk. Ik kan op de :e wijze niet doorgaan en dat meen ik. Het zou maar het beste zijn, geloof ik, als Ik er een eind aan maakte." „Wat bedoel je?" De jonge man zei: „U hebt vriendelijk met me gesproken. U zou het wel begrijpen, geloof ik. Ik ben m'n eigen land ontvlucht om het onrecht en de wreedheid. Ik ben hier gekomen om de vrijheid te vinden. Ik haatte Nazi-Duitsland. Maar ik ben, helaas, nog altijd Duitser. Niets kan dat veranderen." Tuppence mompelde: „Ik begrijp dat je moeilijk heden moet hebben „Dat is het niet. Ik ben Duitser, zeg ik u. In mijn hart en voor mijn gevoel is Duitsland nog altijd mjjn vaderland. Wanneer ik lees, dat Duitse steden gebombardeerd worden, dat Duitse soldaten sterven, dat Duitse vliegtuigen worden neergescho tenhet zyn mijn landgenoten, die sterven! Wan neer die oude ijzer-vreter van een majoor uit zijn krant voorleest, wanneer hij spreekt over „die zwijn jakken", dan, dan word ik woest ik kén dat niet verdragen!" Kalmer voegde hij er aan toe. „En daarom vind ik, ''at het misschien maar het beste zou zijn er een eind aan te maken. Ja, aan alles een eind te maken!" Tuppence greep hem stevig bij de arm. „Onzin," zei ze krachtig. „Natuurlijk begrijp ik heel goed, dat je je zo voelt. Dat zou iedereen. Maar je móet volhouden." „Ze moesten me maar interneren. Dat zou gemak kelijker zijn." „Ja, waarschijnlijk wel. Maar intussen heb je nut tig werk te doen; dat heb ik althans gehoord. Nut tig, niet alleen voor Engeland, maar voor de mens heid. Je bent toch aan zuiverings-proefnemingen be zig, nietwaar?" Zijn gelaat klaarde wat op. „Ah, ja, en ik begin veel succes te boeken. Een Reel simpel chemisch proces, gemakkeiy'k uit te voeren en eenvoudig in z'n toepassing." „Welnu," zei Tuppence, „dat is toch de moeite waard. Alles, wat het lijden verlicht, is de moeite waard en alles, wat opbouwend is en niet afbrekend, evenzeer. Het is natuurlijk, dat we de tegenpartij uitschelden. In Duitsland doen ze precies hetzelf de. Ook daar zijn honderden Bletchley's met het schuim op hun lippen. Ik haat de Duitsers óók. „De Duitsers," zeg ik, en dan voel ik een golf van afschuw in me opkomen. Wordt vervolgd) WÜ gaan de goede kant op. De eenentwintigste december, de kortste dag van het jaar, ligt achter ons en nu zijn de dagen weer aan het lengen. Hoe zijn de grote ver schillen in dag en nacht en hoe het verschijnsel van de seizoenen te ver klaren? Wij weten, dat de aarde draait als een tol om een denkbeeldige as, welke men door Noord- en Zuidpool gestoken kan denken. Omdat de aarde door de zon wordt beschenen, komt^ elk plekje afwisselend in het licht en in het don ker te liggen. Dat is het verschynsel van dag en nacht. Nu de korte en de lange dagen. Als de aardbol netjes, zoals een bromtol in volle vaart, rechtop stond ten op zichte van de zonnestralen, zou er geen sprake kunnen zfln van korte en lange dagen en ook niet van zomer en winter. Overal ter wereld zou het plaatselijke klimaat bestendig zijn, het gehele jaar door. De dag zou precies even lang zijn als de nacht. De aarde is echter een scheve tol en dat is de oorzaak van alles. De afwijking bedraagt 23 graad. Op 21 december is de toestand zoals getekend in onze figuur 1. Op elk ogen blik is de ene helft van de aarde don ker en de andere helft licht. Het man netje A bevindt zich ongeveer op de breedtegraad van ons land. Draaiend rond de aardas, neemt de aardbol de man A mee volgens de lijn gemerkt „50 gr. N.Br." Men ziet dat deze cirkel grotendeels in het donker ligt als ge volg van de stand van de aardas. A. staat natuurlijk precies in het verleng de van de denkbeeldige lijn, getrokken van het middelpunt der aarde naar de plek waar A zich bevindt. De horizon voor A is de gestippelde lyn. Zo ziet men, dat A op 21 december de zon om 2 uur slechts 161/20 boven de horizon waarneemt. Ook ziet men, dat de zonv niet verder komt dan de poolcirkel. Ten noorden daarvan heerst de pool- het hoofd. nacht. Het heetst is het op de plek Qp 21 maart en 23 september ten- waar B staat (231/2 Z.Br.) op de sioUe> is de stand als in figuur 3. Dag Steenbokskeerkring. B. heeft de zon en nacht zjjn even lang. De zon staat recht boven het hoofd. recht boven de hoofden van hen die op Op 21 juni (figuur 2) is de aarde zo- de evenaar wonen (D). De zon be ver gevorderd op haar tocht die zij elk weegt zich dus schijnbaar elk jaar heen jaar maakt rond de zon, dat zij geheel en weer tussen de beide keerkringen, anders wordt beschenen. A ziet de zon Het klimaat, dat in dit gebied heerst, nu op 63 1/2 gr boven de horizon en dat noemen wp tropisch. Duidelijk is te dit meer warmte oplevert laat zich zien, dat het verschil tussen dag en denken. Bekijken wij de cirkel „50 fr. nacht voortdurend kleiner wordt, naar- N.Br.", dan bemerken wij, dat deze mate men zich dichter bij de evenaar thans grotendeels in het licht is. De bevindt. Op de evenaar is de nacht dagen zjjn lang. Ten noorden van de steeds even lang als de dag. Het andere poolcirkel schijnt nu de middernacht- uiterste vindt men aan de polen (J. zon! Nu heft C op 231/2 gr. N. Br. jaar dag, 1 jaar nacht). 316.5» HORIZON A OoL „OORD PO Aj 'HORIZON a ZUIQ PO (Kreeftskeerkring; de zon recht boven

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 7