m Wm Devaluatie van de Franse frank Invoering van een nieuwe munteenheid: „zware frank5' H. Yader viert het Kerstfeest temidden van het Romeinse volk Bezoek aan gevangenen en aan zieken Kerstrede van Britse vorstin vlak voor uitzending zoek Drie grote passagiers vliegtuigen verongelukt Negen van de ruim honderd inzittenden gedood Britse ballon in Venezuela geland SJELEPIN benoemd tot opvolger van Serov Gasvergiftiging op Zweeds schip Pond sterling volledig inwisselbaar? Koning Frederik van Denemarken ziek Treffende en ontroerende ontmoetingen Diep teleurgestelde vinder weigert rijksdaalder van de B.B.C. Pasgeboren baby gedood Acht maanden geleden ontheven van de leiding der Komsomol Het weer mmtm Met tal van „regie"-aanwijzingen Amerika bidt voor de Kerk der Stilte Frans filmjournaal in beslag genomen TIJDENS DE FEESTDAGEN Tito ontvangt ere doctoraat in Bandung 5-jarig jongetje in deegmachine gevallen en op slag gedood Reusachtige zwerm rode sprinkhanen teistert Israël ge MORRIS beforeyouóu/// Zacht weer ZATERDAG 27 DECEMBER 1958 82ste JAARGANG No. 30098 llllillliii mé m. Vandaag zal de Franse minister van financiën, Antoine Pinav, de nieuwe financiële politiek van zijn regering bekend maken. In de ochtenduren zal het volledige Franse kabinet onder leiding van president Goty vergaderen om te komen tot goedkeuring van de besluiten, die vrijdagmid dag op een vergadering van premier De Gaulle en de voor naamste ministers werden genomen. Volgens gewoonlijk goed ingelichte financiële kringen zou de Franse monetaire hervorming inhouden: „De werken van barmhartigheid zijn op zichzelf al vol doende om het gehele leven te veranderen en ik vind, dat ik het eerste jaar van mijn pontificaat niet beter kan inzetten dan door die werken te beoefenen". Dat zei paus Joannes XXIII gistermorgen, Tweede Kerstdag, in de mannen- afdeling van de Romeinse strafgevangenis, de „Regina Coeli". Vervolging van Christen dom erger dan ooit A EEN BRIL VAN KEIP DAT IS GOÉD QEZIEN Succesvolle tocht vanaf de Canarische eilanden BUREAU SMEDESTRAAT 5* HAARLEM Telefoon! Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Bijkant Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 BI kantoor en Red. Umuldem Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 tttrectle: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- toogte. Omroepers 16 cents per m m -hoogte De administratie behoud! ïich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5 30 uur 's avonds tel. 21544 Z. H. Paus Joannes XXIII heeft op de ochtend van de tweede Kerstdag een bezoek gebracht aan de Regina Coeli-gevangenis in Rome en zich daar met de gevangenen onderhouden. Men ziet de Paus hier bij zijn aankomst in de gevangenis. Invoering van een „zware" frank, welke 100 gewone franken waard zal zijn. Herziening van de koers van deze „zware" frank ten opzichte van andere valuta's, hetgeen een devaluatie zou inhouden van 10 tot 15%, terwijl tevens de frank vrij inwisselbaar zal worden ge maakt voor bepaalde operaties in het gebied van de Europese gemeenschappelijke markt en mogelijk ook voor transacties met enige andere landen. Opstelling van een gemeenschappelijke politiek voor alle zes landen der Europese Economische Gemeenschap. Sinds mensenheugenis heeft geen paus het Kerstfeest zo ongedwongen en zo temidden van het Romeinse volk gevierd. Op de Eerste Kerstdag kregen ongeveer twintigduizend gelovigen de gelegenheid om een stille Heilige Mis bij te wonen, die door de Heilige Vader aan het hoofdaltaar van de Sint Pieter werd opgedragen. Op 's Pausen verzoek waren volgens Reuter alle protocollaire regels opzij geschoven en de gelovigen mochten ook die plaat sen innemen, die anders gereserveerd blijven voor diplomaten, leden van de adel en speciale genodigden. Later op de dag begaf de paus zich naar het kinderziekenhuis van het Kindje Jezus aan de Janiculus en naar het zieken huis van de Heilige Geest aan de Via della Conciliazione. In het kinderziekenhuis werd de paus begroet door de vicaris van Rome, kar dinaal Micara, de voorzitter van de raad van beheer, prins Julius Pacelli, de artsen en de zusters. De paus ge noot van de vreugde en de onbevangen heid van de kinderen. Hij bleef gerui me tijd bü het bedje van een jongen van elf jaar, die enkele maanden geleden blind is geworden. Hp liet rustig begaan, toen de jóngen zijn handen tas tend over de zijne liet gaan en sprak voortdurend met hem om hem ervan te overtuigen, dat hij toch echt de paus Was. In het ziekenhuis van de Heilige Geest w*aren premier Fanfani en de minister van volksgezondheid, Monaldi, ter be groeting aanwezig. Fotografen en jour nalisten liepen hier de paus nogal voor de voeten, maar de hoge bezoeker zei te begrijpen, dat hun beroep hen som tijds dwingt lastposten te zijn. Ook het verdragen van die overlast is een werk van barmhartigheid, aidu de paus. Gisteren kregen dan de bewoners van de strafgevangenis pauselijk be zoek. Reeds om acht uur verscheen de Heilige Vader in de rotonde, waarop al le vleugels van het gevangenisgebouw uitkomen en die provisorisch als kapel was ingericht. „Gij hebt mij hier willen hebben en ik van mijn kant heb gaar ne willen komen. Hier ben ik dan", zei paus Joannes XXIII. Daarop hieven de gevangenen zo'n daverend gejuich aan, dat het geruime tijd duurde, voordat de paus of iemand anders zich verstaanbaar kon maken. De gevangenen zongen Kerstliederen, een van hen zei, ietwat haperend, het gebed op, dat paus Pius XII destijds voor de gevangenen heeft gemaakt, en de paus kreeg voorts een door de gevan genen ingebonden missaal en een mooi portret van hemzelf aangeboden. Nadat de paus zijn zegen had gege ven, liet hij zijn blikken rondgaan langs de overvolle gaanderijen en riep: „Ik zou willen dat gij nu eerst een brief naar huis stuurt en vertelt van het bezoek, dat ik u gebracht heb. En dan moet ge uw dierbaren schrijven, dat de paus een bijzonder gebed voor u zal bidden in de eerste Heilige Mis, die hij zal opdragen en dat hij bij iedere kraal van elk rozenhoedje, dat hij bidt, aan u zal denken". De minister van justitie, Guido Go- nella, die het bezoek bijwoonde, be schreef het als roerend en zeer treffend. Koning Frederik van Denemarken is gisteren van zijn jachtverblijf in Trend (Jutland), waar hij ziek is geworden, naar Kopenhagen teruggekeerd. De ko ning, die 59 jaar is, heeft een zeer zware kou opgelopen waardoor een long is aangedaan. Volgens een officieel communiqué is de aandoening mild van karakter. De toestand van de vorst is „bevredigend", maar hij zal enkele we ken het bed moeten houden. John Harvey, zoon van een café-hou der in het Engelse dorpje Kings Lynn, heeft gisteren een beloning van vijf shil ling, een rijksdaalder, geweigerd voor zijn aandeel in het terugvinden van de tekst van de kerstrede van koningin Elizabeth, die zij voor de televisie zou uitspreken. Hij vond de tekst slechts en kele uren voordat deze uitgezonden werd. Iemand van de B.B.C.-staf, die de vorstin bij het uitspreken van de rede moest assisteren, Antony Crax- ton, verloor de „regie-tekst" op het marktplein van het dorpje in de na bijheid van het vakantieverblijf van de koningin, Sandringham. De tekst bevatte een groot aantal aanwijzin gen voor de koningin: waar zij bij het voorlezen van de tekst rr oest op houden, op welke woorden zij de na druk moest leggen en waar zij lang zamer of vlugger moest spreken. Die aanwijzingen waren allemaal onder streept en met tekens aangegeven. „Zonder die tekst zou er een hoop extra werk moeten zijn verricht en had er - om eerlijk te zijn - bij de uitzending van alles kunnen gebeu ren". De zoon van de café-houder vond een actetas met de rede van de xoningin, toen hij zijn hond uitliet. „Ik yon," een dossier met getikte velletjes in de tas, waarboven stond „The Queens speech". Ik begon die rede te lezen, maar be greep al gauw, dat ik het beste deed de tekst onmiddellijk naar de politie te brengen", zo heeft de eerlijke maar diep teleurgestelde vinder tegenover UPI verklaard. „Enkele uren nadat ik de tas met de redevoering naar het politiebur au had gebracht, kreeg ik een telefoontje van de politie. Iemand had vijf shilling voor mij achtergelaten op het bureau, zo deelde men mij mede. Ik heb die daar natuurlijk rustig gelaten. Ik vind die vijf shilling een belediging voor zo n belangrijke vondst," vertelde John Harvey, toen hij gisteravond mistroos tig achter een glas bier in het café van zijn vader zat. Voor bet zevende achtereenvolgende jaar hebben de bisschoppen van Ame rika hun gelovigen opgeroepen voor een dag van gebed voor de christenen in de communistische landen. De biddag wordt morgen gehouden, op het feest der onnozele kinderen. In een herder lijk schrijven wordt de druk die de christenen in de communistische landen ondergaan, de ergste vervolging ge noemd die het christendom in de twee duizend jaar van zijn bestaan heeft on dergaan, aldus meldt U.P.I. Reeds geruime tijd gonst het in Frankrijk van geruchten over een mo gelijke devaluatie van de frank in het kader van de nieuwe financiële poli tiek. Tot en met de tweede Kerstdag was officieel nog niets bekend, maar het stopzetten van alle deviezentrans acties gedurende drie dagen, het sluiten van de effectenbeurzen, die normaal de tweede Kerstdag geopend zijn, het be zoek van de. Westduitse minister van financiën, Franz Etzel, aan Pinay, en de aangekondigde kabinetsbijeenkomst leken erop te wijzen, dat de monetaire hervormingen wel een ingrijpend ka rakter zullen dragen. De reden voor de financiële herzie ningen is de Franse inflatie. De Franse prijzen zijn te hoog geworden om het hoofd te kunnen bieden aan de buiten landse concurrentie. Het begin van de gemeenschappelijke markt der „zes" op 1 januari a.s. maakt de zaak acuter. De nieuwe maatregelen zouden Frankrijks deelneming aan de E.E.G. vergemakke lijken. Thans ligt het Franse prijsniveau 10 a 15% boven dat van de voornaam ste handelspartner van het land, West- Duitsland. In sommige Franse kringen meent men te weten dat de devaluatie van de frank zelfs 19% zou belopen. In dat ge val zou de koers van de frank t.o.v. de dollar 500 gaan bedragen, hetgeen de creëring van een „zware" frank zou ver gemakkelijken. Vijf „zware" franken zouden dan inwisselbaar zijn tegen een dollar, een valutakoers, welke voor het laatst in 1914 bestaan heeft. In Parijs voorspelt men, dat de deva luatie gepaard zal gaan met een serie ingrijpende soberheidsmaatregelen ge richt op besnoeiing van het binnenlands verbruik van Franse goederen, waar door meer voor de exportmarkt beschik baar komt. Ook zou een groot program afgekondigd worden van overheids investering, gericht op vermijding van werkloosheid, welke zou kunnen resul teren uit de verbetering van de levens standaard na de start van de Euromarkt. Het verluidt, dat niet alle politieke kopstukken, die de Gaulle steunen, voor stander zijn van een hard financieël program. Volgens geruchten zijn de so cialisten onder leiding van Guy Mollet tegen de devaluatie en het "ersoberings- programma en zouden de drie socialis tische ministers zelfs aan aftreden denken. Verder wordt nog verwacht, dat Frank rijk en andere E.E.G.-landen een par tiële convertibiliteit van hun valuta in troduceren. Dit zou volgen op de ver wachte Britse stap het pond inwisselbaar te maken op de externe markt. De zes landen van eWst-Europa zouden ge zamenlijk op het punt staan monetaire maatregelen te nemen, welke zullen ANTOINE PINAY leiden tot het einde van de Europese Betaling Unie, waarschijnlijk op maan dag a.s. en de vervanging hiervan door een Europees monetair accoord. (Vervolg op pagina 2). De Franse politie heeft alle exempla ren van het Fathé-filmjournaal in be slag genomen omdat het voor het Fran se staatshoofd en staatshoofden van be vriende mogendheden beledigende op merkingen zou bevatten. De opmerkingen in kwestie werden ge maakt in het jaaroverzicht van twee cabaretiers, Poret en Serrault. De auto riteiten nadden eerst verzocht de bewus te passage uit de filmstrook te verwij deren De directie van Pathé ging hier mee niet akkoord, waarop de film in be slag werd genomen Pathé heeft tegen „deze aanslag op de persvrijheid" geprotesteerd. Tijdens de afgelopen dagen zijn drie grote passagiersvliegtuigen neer gestort. Negen mensen hebben daarbij het leven verloren. De meeste slacht offers vielen woensdag, toen een Bristol Britannia van de British Overseas Airways Corporation tijdens een oefenvlucht verongelukte nabij Hurn, in de omgeving van de Zuidengelse badplaats Bournemouth. Van de tien in zittenden kwamen er zes, onder wie de gezagvoerder, om het leven. De Bri tannia is een viermotorig turbo-prop-vliegtuig, dat de bijnaam „Fluisteren de Reus" draagt. Aan boord van de Zweedse i er „Sven Salen", op weg van Gothenburg naar de Perzische Golf, zijn vier leden van het machinekamerpersoneel, die de uitlaat van een Dieselmotor repareerden, getroffen door een gasvergiftiging, ver oorzaakt d.oor de uitlaatgassen. De 24- jarige motorman T. B. R. Dahlgren iê later overleden, zijn stoffelijk overschot is in Hoek van Holland aan land ge bracht. De drie anderen zijn ter obser vatie opgenomen in het havenziekenhuis te Rotterdam. Men ziet hen hier v.l.n.r de 32-jarige K. F. Wernqvist. de 36-jn- rige V. J. Andersson en de 39-jarige A. W. Leiming. Hun toestand is redelijk. Het schip heeft zijn reis voortgezet. De Rotterdamse politie heeft een 23- jarig meisje gearresteerd, dat ervan wordt verdacht haar pasgeboren baby om het leven te hebben gebracht. Zij heeft de moord vermoedelijk gepleegd in een vlaag van radeloosheid, nadat ztj door iedereen in de steek was gelaten. Zij had het kindje gewurgd. Woensdagavond „tortte een Constella tion van de „Air France", kort voor de landing op het Weense vliegveld Schwe- chat, op een omg'ploegde akker neer. Het toestel was met 64 passagiers en een bemanning van zes leden opgeste- genin Parijs. In München hadden 36 passagiers de machine verlaten. Alle 34 inzittenden zagen direct na het on geluk kans het wrak te veriaten. Enke le minuten later brandde de Constella tion volledig uit. De gezagvoerder en een boordwerktuigkundige zijn met zwa re, doch niet levensgevaarlijke verwon dingen in een ziekenhuis opgenomen. Een ander Frans vliegtuig, een vier motorige DC-6b van de „Union Aéromaritime de Transport", is gis teren onmiddellijk ra de start van het vliegveld Salisbury in Rhodesia gegrepen door een zware wervel storm en tegen de grond geworpen. Er bevonden zich 70 personen aan boord. Drie Zuidafrikaanse passagiers vonden de dood. Twintig personen hebben verwondingen opgelopen. Ook deze machine is uitgebrand nadat de meeste inzittenden het wrak had den verlaten. Advertentie GROTE HOUTSTRAAT NAAST IUXOR De ballon „De Kleine Wereld" is gis teren veilig geland in het oosten van Venezuela. De ballon is neergekomen bij een van de noordelijke uitmondingen van de rivier de Orinoco, in de omge ving van de oliehaven Pedernales aan de Golf van Paria. De vier Britse bal- lonvaarders de 51-jarige Arnold Eilo- art, zijn 21-jarige zoon, de 32-.jarige ra dio-telegrafist Colin Maudie en diens 30- jarige vrouw Rosemary hebben het avontuur uitmuntend doorstaan. Alleen bij de landing hebben zij een paar schrammen opgelopen. Op 12 december zijn zij van Santa Cruz de Tenerife op de Canarische eilan den vertrokken. Zij hadden gehoopt in Brits West-Indië te kunnen landen. Sinds 19 december had men van „De Kleine Wereld" geen radio-berichten meer ver nomen en daarom koesterde men enige bezorgdheid. Van alle kanten zijn vlieg tuigen op weg naar de plaats, waar de ballon is neergekomen. President Tito van Joegoslavië heeft op de eerste Kerstdag het eredoctoraat in de rechten van de universiteit van Bandung ontvangen. Als promotor trad op prof. Mohammed Yamin. Dit meldt U.P.I. Tito verklaarde dat de koude oorlog tussen de „blokken" dient te worden beëindigd door ,,het dynamische, pro gressieve proces van vreedzame coëxis- tente". Daags tevoren had het Joegoslavi sche staatshoofd een onderhoud van twee uur gehad met president Soekarno Tot opvolger van generaal Ivan Serov, die onlangs werd ontslagen als hoofd van de Russische staatsveiligheidsdienst, is benoemd de 40-jarige Aleksander Mihailovitsj Sjelepin. Tot voor kort was Sjelepin eerste secre taris van het centrale comité van de communistische jeugdbeweging in de Sovjet-Unie, de Komsomol. Zijn nieuwe functie heet officieel: voorzitter van de staatscommissie voor de veiligheid („Komitet Gosoedarstvennoje Bezo- pasnosti"). Sjelepin is volgens U.P.I. de zoon van een kantoorbediende te Voronesj. Hij ontving zijn opleiding aan het Moskouse instituut voor geschiedenis, filosofie en literatuur. In de Fins-Russische oorlog van 1939-1940 trad hij waarschijnlijk op als politiek commissaris. In 1940 trad hij toe tot de communistische partij. Hij kwam als propagandist in dienst bij de Moskouse afdeling van de Komsomol. In 1943 vertegenwoordigde hij de Russische Sovjetrepubliek in het secretariaat van de Komsomol en in 1952 bracht hij het tot eerste secretaris van de gehele orga nisatie. In dat laatste jaar werd hij ook nog voor de doodvan Stalin "id van de Opperste Sovjet en van het cen traal comité; sindsdien heeft hij o.a. zitting gehad in de commissie voor bui tenlandse zaken van de Raad der Na tionaliteiten. Sjelepin is o.m. drager van de Orde van Lenin en van de Orde van de Rode Vlag. In 1954 verklaarde hp op het Komso- mol-congres, dat de organisatie een meedogenloze strijd moest voeren tegen de „fatten, aristocraten, andere niets nutten en straatschenders". In april van dit jaar werd Sjelepin van het secretariaat van de Komsomol ontheven „met het oog op zijn over plaatsing naar andere werkzaamhe den". De laatste maanden heeft hij op het bureau van het centrale partijcomi té gewerkt. Hij heeft een belangrijke rol gespeeld bij de actie om te komen tot de onder wijshervorming, welke dezer dagen door de Opperste Sovjet is goedgekeurd. Ook heeft hij geijverd voor de actie onder de jongeren tegen de z.g. „anti-partij- groep". In het afgelopen jaar is hij volgens Reuter veel gezien in gezelschap van de leiders der Russische communis tische party en hy staat op goede voet met partysecretaris en premier Khroesjtsjev. Voor zpn nieuwe functie is hp voor gedragen door Michail Georgadze, se cretaris van het presidium van de Op perste Sovjet. Over het lot van zpn voorganger, Ivan Serov, is niets ge zegd. Deze woonde dezer dagen nog, in generaalsuniform, de vergadering van de Raad der Nationaliteiten bp. Op Kerstavond, 24 december, is het 5-jarige zoontje van de familie W. te Tiel, die in de bakkerp van zpn ouders speelde, in de bewegende deegmachi ne gevallen. Het knaapje was onmid- dellpk dood. Dikke wolken rode sprinkhanen heb ben gisteren volgens U.P.I. de kust vlakte van Israël bereikt. De grootste zwermen sinds vele jaren strijken thans neer in de zuidelijke Negev-woestpn. Ten Morden van Eilat bedekt een reusachtige zwerm sprinkhanen een gebied van 6000 ha en de verkeerswe gen zijn roodgekleurd door de duizen den sprinkhanen die door passerende auto's zijn overreden. Er zpn inmiddels vliegtuigen opgeste gen om de getroffen gebieden met in sectenpoeder te bestuiven. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 Verwachting tot zondagavond (opgemaakt te 11.15 nur) Zacht weer met hier en daar enige regen, maar ook tijdelijke opklarin gen. Matige tot krachtige wind tus sen noordwest en zuidwest. Zondag: Zon: 8.48-16.35. Maan: 19.37-9.48. Maandag: Zon: 8.49-16.36. Maan: 20.48-10.20. mm. neersl. Station Weer temp afgei. gisteren 24 uur Stockholm geheel bew. -1 5 Oslo geheel bew. -3 0 Kopenhaper geheel bew. 0 0.2 Ut», den motregen 7 3 Amsterdam regen 4 3 Brussel regen 4 3 Luxemburg sneeuw -1 2 Parijs geheel bew. 4 7 Nice licht bew. 6 0 Berlijn zwaar bew. 1 0 f* rankfurt sneeuw 0 2 WüncheD mist -1 0 Zflrich zwaar bew. -2 0 ienéve zwaar bew. -3 0 Uicamo licht bew. -3 0 Wenen zwaar bew. 2 2 Tnnsbruck licht bew. -5 0 Rome geheel bew. 6 0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1