NEDERLAND SLUIT ZICH AAN Busongeluk: 28 doden zware regenval zou oorzaak zijn Gulden voor vrij niet-ingezetenen inwisselbaar Europ a op weg naar volledige convertibiliteit Britse ballon tot een noodlanding gedwongen op Atlantische Oceaan? Gondel is berekend op een noodsituatie Na een langdurige kabinetszitting Frankrijk neemt belangrijke beslissingen op monetair gebied De frank gedevalueerd met 17,55 procent Handel voor 90 °/o vrijgemaakt Omwisselbaarheid Ingeslotenen in Belgische grotten nog niet bereikt Het weer m Grote brand op Japans eiland De praktijk Syngman Rhee breidelt oppositie Indrukwekkende begrafenis van de eerste vijf slachtoffers In Zandvoort r Autodieven in het holst van de nacht aangehouden Haarlemse politie vat drie inbrekers Verdacht van dertig inbraken Weinig verandering in temperatuur In maart kiezen de Fransen nieuwe gemeenteraden Devaluatie in Frankrijk TITO OP BALI MAANDAG 29 DECEMBER 1958 82ste JAARGANG No. 30099 ^ee MORRIS '{jeforeyot/rff*// Snow-coats met teddy 79.50 Vervolg op pagina 3) BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon Redactie 21544 Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk Breestraat 171. te 4790 Bijkantoor en Red Umulden; Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W Boerrigter en tvlr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W Severln. IEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter* icogte Omroepers 16 cents per m m -hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 Nederland heeft tezamen met een tiental andere Europese landen de wens te kennen gegeven, de Europese Betalings Unie (E.B.U.) te willen beëin digen. Aangezien het vereiste percentage voor de beëindiging ruimschoots is overschreden, zal met ingang van vandaag de E.B.U. worden geliquideerd, terwijl tegelijkertijd de Europese Monetaire Overeenkomst (E.M.O.) in wer king zal treden. In aansluiting hieraan heeft de Nederlandse regering be sloten, dat met ingang van 29 december 1958 saldi van niet-ingezetenen op transferabele guldensrekeningen in dollars kunnen worden omgezet tegen de genoteerde wisselkoers. Alhoewel de wijzigingen in het Nederlandse deviezenregime een belangrijke stap in de richting van convertibiliteit be duiden, kan niet van totstandkoming van de (volledige) convertibiliteit in de zin van de bepalingen van het Internationale Monetaire Fonds worden gesproken. De wijzigingen beperken zich namelijk tot de zgn. externe con vertibiliteit; de bestaande bepalingen voor ingezetenen inzake het inter nationale betalings-, alsmede het handels- en dienstenverkeer, blijven on gewijzigd van kracht. Voorts strekken de genomen maatregelen zich niet uit tot het kapitaalverkeer. Ondanks het voortbestaan van een aantal beper kingen moet het verheugend worden geacht dat het herstel van de Europese valuta's in die mate is gevorderd, dat in Europees verband tot een zo be langrijke stap op de weg naar volledige convertibiliteit kan worden over gegaan. De Nederlandsche Bank merkt op dat het meest essentiële verschil tussen de E.B.U. en de E.M.O. is, dat onder de E.B.U. de afrekening der netto overschotten en tekorten in het beta lingsverkeer, resulterende uit de maan delijkse compensaties, (sedert medio 1955) geschiedde - oor 75 pet in goud of dollars en voor de resterende 25 pet door automatische kredietverlening door of aan de E.B.U., terwijl onder de E.M.O. de afrekening der maandelijk se compensaties voor 100 pet in dollars zal plaats hebben. Daarnaast voorziet het E.M.O.-verdrag in de instelling van een fonds (het z.g. Europese Fonds), waaruit aan leden-landen, die daaraan behoefte hebben, niet-automatische tweejarige kredieten kunnen worden verleend. Het kapitaal van dit fonds zal 600 miljoen dollar bedragen, het zal worden gevormd enerzijds uit het ka pitaal van de E.B.U. (ca. 272 miljoen dollar), dat te dien einde aan het Euro pese Fonds wordt overgedragen, en an derzijds uit contributies van leden-lan den, die in totaal circa 328 miljoen dol lar zullen bedragen waarin Nederland participeert voor 30 miljoen dollar. iiiiiiiiiiMiiiiiiiMiiiiiiiiiitiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiininiiiiiiiiiii Bij het eindpunt van de autobushalte In Zandvoort zag een hoofdagent van politie in de nacht van zaterdag op zondag tegen drie uur twee mensen, die zich daa- op verdachte wijze bij een auto ophielden. Toen de agent dichterbij kwam, reden de mannen in volle vaart de Koningsstraat in. De agent, was daardoor echter niet uit het veld geslagen. Hij fietste zo snel hij haar het Raadhuisplein en arri veerde daar nog vóór de verdachte auto, die hij staande hield. Het bleek, dat de auto in Amsterdam ontvreemd was door de inzittenden, de 24-jarige chauffeur A. de B. uit Utrecht en de 21-jarige los werkman J. P. uit Den Haag. Het tweetal werd in het Zandvoortse politiebureau ingesloten en ter beschikking van de Amsterdamse politie gesteld. In nauwe samenwerking met hun col lega's van Haarlemmermeer zijn Haar lemse rechercheurs er zaterdag in ge- iarifd ®en 25-jarige loodgieter, een 24- ipr °u ankwerker en een 18-jarige las- j-i' iren uit Haarlem, te arresteren. De de nWw?en worden ervan verdacht in hphhen uSS1 maanden dertig inbraken te een sroKn^- In hun woningen werd van diefstal an?,! goederen aangetroffen, zhS ingesloten ^8',De drie «brekers wmu nlr. dp'«Het leslokaal van het bureau aan de Smedestraat is ingericht om de goederen te sorteren De inbraken werden gepleeed in Haar lem en de omliggende gemeen ten. Onder meer kon de inbraak in een magaziin aan de Spaarnwouderstraat worden op gehelderd, waar een brandkast was ge forceerd en 1500 gulden was gestolen. Verder bekenden de arrestanten inge broken te hebben in een schuurtje aan de Lorentzkade en een diefstal tè heb ben gepleegd bij het bouwwerk van de Hogere Technische School. Brandkasten werden gekraakt in Hoofddorp, Aals- meer en Sassenheim. Inbraken pleegden de drie nog in Heemstede, Bloemendaal, Velsen, Haarlem en Beverwijk. Over het algemeen was de buit gering. Alleen de loodgieter was al eens met de politie in aanraking geweest. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM IEL. 13439 Verwachting tot dinsdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Half tot zwaar bewolkt met plaat selijk enige regen. Weinig verande ring in temperatuur. Matige tot krachtige wind tussen west en zuid west. Zon: 8.49-16.37. Maan: 22.00-10.49. Station Helsinki Stockholm Oslo Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Nice Berlijn Frankfurt Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Weet sneeuw sneeuw geheel bew. onbewolkt zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. licht bew. licht bew. regen geheel bew. geheel bew. licht bew. zwaar bew. sneeuw regen onbewolkt min. neersl. temp. afgei gisteren 24 uur -11 0.1 -2 1 -2 8 4 0 7 0 7 0.3 7 0 7 0 2 0.2 5 2 6 5 2 0 0 0 0 2 1 9 4 Door de vervanging van de automa tische kredietverlening door de niet- automatische kredieten aan leden, die in tijdelijke algemene betalingsba lansmoeilijkheden zijn geraakt, zal het Europese Fonds een bijdrage kunnen leveren tot handhaving van de be staande liberalisatie van de inter-Euro- pese handel, waartoe de O.E.E.S.-lan den verplicht blijven. In wezen betekent het elimineren van het automatische krediet-element het tot stand brengen van feitelijke exter ne convertibiliteit aan de valuta's der deelnemende landen ten aanzien van het onderlinge betalingsverkeer voor toegestane transacties. De Britse regering had de Nederland se regering ervan op de hoogte gesteld, dat met ingang van 29 december 1958 sterlingsaldi op transferabele rekening en verkregen in het lopend verkeer, in handen van niet-ingezetenen, vrij trans ferabel zullen zijn in de gehele wereld. Dit betekent dat deze sterlingsaidi in dollars kunnen worden omgezet tegen de officiële koers. In samenhang hiermee heeft de Britse regering het initiatief genomen om de E.M.O., die reeds in augustus 1955 was getekend, in werking te stellen ter vervanging van de E.B.U. De Britse regering heeft echter alvo rens tot deze maatregelen te besluiten overleg gepleegd met de regeringen van enkele O.E.E.S.-landen. Deze lan den, waaronder dus Nederland, hebben zich alle op het standpunt gesteld dat de positie van de Europese valuta's thans zo krachtig is dat het verant woord is deze belangrijke stap vooruit in de richting van volledige convertibili teit thans te nemen. Over de bestaande vordering die Nei.erland heeft op de E.B.U., die per ultimo november bedroeg 395 miljoen en waarbij nog een flinke vordering over de maand december komt, zullen besprekingen worden gevoerd tussen de regering en de Nederlandsche Bank, die er wel toe zullen leiden dat de staat Vervolg op pagina 3) De vier Britten, die met de ballon „De Kleine Wereld" de Atlantische Oceaan trachten over te steken, zijn niet in Venezuela geland, zoals zaterdag werd gemeld, maar zijn waarschijnlijk door zware regenval gedwongen ge weest ergens op de Atlantische Oceaan op zee te landen, zodat ze nu hun gondel als boot gebruiken. De organisator van de reis, Peter Elstob, heeft dit vandaag verklaard in een vraaggesprek voor de Amerikaanse radio. De gondel van de ballon is speciaal voor een dergelijke noodsituatie ingericht en heeft ook enigszins de vorm van een boot. Elstob verklaarde te ver wachten, dat de vier Britten binnen enkele dagen met hun geïmproviseerde vaartuig in een Westindische haven zullen aankomen. Bij Jannina in Noordwest-Griekenland is een autobus in een 300 mtr. diep ravijn gestort. 28 passagiers, van wie de meesten schoolmeisjes, die naar huis gingen om Kerstmis te vieren, kwamen bij de ramp om het leven. Vier personen werden zwaar gewond. De foto laat zien, wat er van de bus overbleef. lllillllllllllllllIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII De kustplaats Konjje op het Japanse eiland Amami, dat tot de Rioe-Kioe-ar- chipel behoort, is gisteren geteisterd door een zware brand die meer dan vijf tienhonderd woningen verwoestte. Ze venduizend mensen zijn dakloos gewor den. Tien personen liepen verwondin gen op. Dit meldt het Japanse persbu reau Kyodo. Japanse schepen en acht Amerikaan se oorlogsbodems zijn op weg naar het eiland om hulp te verlenen Het Franse kabinet is zaterdagavond in een zitting, welke 2 uur en een kwartier duurde, tot een aantal zowel voor Frankrijk als voor het buiten land zeer belangrijke beslissingen gekomen. 1. De frank wordt gedevalueerd met 17,55% op een nieuwe pariteit van 493,70 frank per Amerikaanse dollar. 2. In de loop van 1959 zal een nieuwe munteenheid worden ingevoerd, waarvan de waarde gelijk zal zijn aan honderd franks. 3 Vanaf 29 december zal de Franse frank volledig inwisselbaar zijn in alle andere valuta's, met inbegrip van de dollar, voor alle niet-ingezetenen 4 De begroting voor 1959 is door de raad van ministers goedgekeurd. Het tekort wordt als gevolg van drastische bezuinigingen en een aantal nieuwe belastingen teruggebracht tot 574 miljard frank. 5. De buitenlandse handel zal voor 90% worden geliberaliseerd. ANTOINE PINAY De ballon is op 12 december met drie mannen en een vrouw van de Canarische eilanden opgestegen. Twee dagen later werd de ballon het laatst waargenomen. Vrijdag werd de laatste radio-boodschap opgevangen. Zaterdag werd gemeld dat de bal- lonvaarders in het mondingsgebied van de Orinoco in Venezuela waren geland. Venezolaanse en Amerikaanse vliegtuigen die waren opgestegen om het gezelschap op te sporen en naar de bewoonde wereld terug te brengen, konden echter niets ontdekken. Het staat vrijwel vast dat het bericht van de landing is uitgezonden door iemand op de Canarische eilanden en op een ..ongepaste grap" berust, zo heeft de Venezolaanse minister van verbindin gen, Oscar Machado, verklaard. De Venezolaanse autoriteiten heb ben overigens het zekere voor het on zekere genomen. Zij hebben rekening gehouden met de mogelijkheid, dat de Britten wél een boodschap over hun landing hebben uitgezonden, maar dat zij zich bij hun positieberekening heb ben vergist. Een groot gebied rondom de vermeende landingsplaats is daar om afgezocht, maar zonder enig resul taat. De vermeende landingsplaats is ge legen in hét oosten van Venezuela, in de beruchte „Groene Hel". Daar heb ben onlangs grote overstromingen plaats gehad. Het gehele gebied is thans volgens U.P.I. waarschijnlijk een jachtterrein van slangen, alligators en roofvogels. Langs de wegen, die nog begaanbaar zijn, heeft het Venezolaan se leger patrouilles uitgestuurd. Ande re detachementen hebben het gebied in boten doorkruist en de Indianen in de ze streek gevraagd te waarschuwen zo dra zij sporen van de ballon of de vier inzittenden ontdekken. Van enkele Amerikaanse oliekampen zijn helikop ters uitgezonden, die, dicht boven de bomen vliegend, het oerwoud hebben afgezocht. De Franse regering heeft gisteren aangekondigd, dat er in maart a.s. overal in het land gemeenteraads verkiezingen zullen worden gehouden. Deze verkiezingen zullen volgens U.P.I. in het bijzonder van belang zijn, nu de Gaullistische U.N.R. heeft laten weten, dat zij alle pogingen in het werk zal stellen de communisten uit hun stedelijke bolwerken te verdrijven. De communisten beheersen op het ogenblik ongeveer 1500 Franse gemeen ten, w.o. enkele grote industrie-steden, op een totaal van ongeveer 40.000 ge meenten. De juiste data voor de ge meenteraadsverkiezingen zullen, naar de regering meedeelde, later bekend worden gemaakt. Het feit dat Nederland, evenals een tiental andere O.E.E.S.-landen, zijn munt extern omwisselbaar heeft ge maakt, onder gelijktijdige opheffing van de EBU en instelling van de Euro pese Monetaire Overeenkomst, is on getwijfeld een belangrijk gebeuren in het internationale betalingsverkeer. De externe convertibiliteit, hetgeen wil zeggen dat niet-ingezetenen hun guldenstegoeden, ontstaan uit het lo pende verkeer (dus bijv. het handels- en dienstenverkeer)vrij in dollars mogen omwisselen, is immers een be langrijke vereenvoudiging en versoe peling van het internationale beta lingsverkeer. Dit is op haar beurt weer voor een vlot verloop van het in ternationale goederen- en diensten verkeer een stimulerende factor. De externe convertibiliteit is ook een belangrijke stap in de richting van volledige convertibiliteit, waarbij ook dus vrije inwisselbaarheid voor inge zetenen en in het kapitaalverkeer be staat, hetgeen dus thans nog niet het geval is. Daarbij komt dat Nederland, dat ten opzichte van zijn partners in de EBU steeds weer een netto vordering had, nu niet meer automatisch kre diet behoeft te verlenen tot een be drag van 25 van de netto vordering op de EBU. Hoezeer deze automati sche kredietverlening op kan lopen, blijkt wel uit de vordering die Ne derland per ultimo november j.l. uit dien hoofde op de EBU had, n.l. f 395 miljoen en die uiteindelijk wel tussen de f 400 en f 500 miljoen zal komen te liggen. Het is wel duidelijk op grond van het voorgaande dat de Neder landse regering en de president van de Nederlandsche Bank de externe convertibiliteit van de gulden toejui chen. De eerste vier besluiten van het ka binet werden zaterdagavond door de minister van Financiën, Antoine Pinay, en de minister van voorlichting, Jacques Soustelle bekendgemaakt. De liberali satie van de handel werd medegedeeld door premier De Gaulle in een rede voor radio en televisie op zondagavond. De verhoging van het liberalisatie percentage van 40 tot 90 pet zal, aldus De omstreden voorstellen betreffende de staatsveiligheid zijn in het Zuid- Koreaanse parlement aangenomen, maar de oppositie heeft niet aan de stemming deelgenomen. De vergadering begon met een gevecht tussen de regeringspartij van Syngman Rhee en de democratische oppositiepartij. Verscheidene leden van laatstgenoemde partij moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. De overige leden van de oppositie werden door de politie (zie foto) naar een aparte zaal van het parlementsgebouw gebracht en bijna zes uur vastgehouden om de liberalen de gelegenheid t$ geven de voorstellen te aanvaarden. de premier, Frankrijk op economisch gebied zijn internationale oositie terug geven. De Gaulle kondigde een reeks nieu we belastingen, subsidieverminderin gen en andere bezuinigingsmaatrege len aan, welke noodzakelijk waren om een begrotingstekort van 1200 miljard frank te voorkomen. Een dergelijk tekort zou volgens de Gaulle het ri sico van een ruïneuze inflatie met zich brengen. „Ik wil het feit niet ver helen dat ons land een periode van beproeving moet doormaken, maar het beoogde herstel zal van dien aard zijn, dat het ons alles kan vergoe den", aldus de premier. De financië le, economische en sociale maatrege len, die 29 december van kracht zul len worden, geven het land een basis van waarachtigheid en soberheid, de enige waarop de welvaart kan wor den opgebouwd. De premier zei, dat er geen openbare lasten, die tot inflatie zouden leiden, kunnen worden aanvaard. Maar inves teringen, die de toekomst van het land bepalen, waaronder huizenbouw, scho lenbouw, ziekenhuizen, energiebronnen, industriële uitrusting en verbindingen, moeten worden voortgezet. Frankrijk moet voorts hervormingen in Algerië tot stand brengen naarmate de pacifi catie vordert en het land moet deelne men in de ontwikkeling van de landen van de Franse gemeenschap. In de hui dige toestand in de wereld kunnen wjj bovendien niet zonder een krachtige mi litaire macht, aldus de premier. De Gaulle kondigde hogere ondernemings belastingen en hogere belastingen op grote inkomens aan, nieuwe belastingen op wijn, alcohol en tabak, de afschaf fing van talrijke subsidies op verbruiks- goederen en vermindering van begro- tingsgelden voor genationaliseerde on dernemingen, in het bijzonder de spoor wegen. De sociale verzekering zal zich zelf moeten betalen en oudstrijders die niet behoeftig zijn, zullen worden uitge nodigd hun pensioen op te geven. Aan de andere kant zullen investerin gen die Frankrjjks toekomstige wel vaart moeten verzekeren, met 245 mil jard francs worden verhoogd, d.w.z. met 25 pet. Naar de kabinetschef van de Belgische I afgelopen nacht enigszins vertraagd minister van Arbeid hedenmorgen mee- door het uitvallen van de elektrische deelde, hebben de schachtbouwers de ge- i stroom. De opruimingswerkzaamheden koelde opslagplaats voor champignons in de rampgrotten van Zichen-Zuss-n- Bolder bereikt. De schacht met een dia meter van een meter is slechts voor de helft in de zogenaamde frigokamer uit gekomen en voor de andere helft gesto ten op een mergelpilaar. De diepte van de schacht bedroeg hedenmorgen iets meer dan 16 meter. Het is thans zaak om de mergelpilaar weg te zagen, om zo doende een ruimere toegang tot de fri gokamer te verkrijgen. Im deze kamer bevinden zich, aldus de kabinetschef, minstens drie van de dertien ingeslote nen, onder wie de 16-jarige Jean Beu- sen en de 23-jarige Matthieu Vanherf. Op het moment van de ramp waren zij in de opslagplaats bezig met het inpak ken van champignons. Ook de champig nonkweker Pierre Heynen hoopt men in deze ruimte aan te treffen. Volgens verklaringen van zijn broer zou Pierre Heynen naar de frigokamer gevlucht zijn. Omtrent het lot van de dertien ingeslo tenen, die nu reeds meer dan zes da gen vermist zijn, zijn de redders zeer pessimistisch gestemd. Onder de inge slotenen bevindt zich een Nederlander de 47-jarige heer M. Paulissen, vader van vijf kinderen, die reeds geruime tijd in het Belgische grensplaatsje Vroen- hoven woonachtig is. De kabinetschef van de minister van Arbeid achtte het uitgesloten, dat ook de overige ingesloten champignonpluk kers naar deze kamer zijn gevlucht. Zij bevonden zich namelijk in de zoge naamde mestkamer, een ruimte die een heel eind van de frigokamer verwijderd ligt. Het aanleggen van de schacht is waar drie bulldozers mee bezig zijn, vorderen goed. De door deze bulldozers aan te leggen galerij heeft een diepte van tien meter bereikt. Mr. Behogne, de minister van Arbeid, zou vanmiddag de plaats van de ramp opnieuw bezoe ken om eventueel het redden van de ingeslotenen persoonlijk te leiden. Terwijl zaterdag de reddingswerkzaam heden onafgebroken werden voortgezet, geschiedde in het dorpje Ziehen de be grafenis van de eerste vjjf slachtoffers t.w. mej. Janine Broeken, 19 jaar en de heren Guillaume Wolfs, 44 jaar, ge huwd en vader van een kind, de 21- jarige Jean Jongen; de 51-jarige Jean Cohgegrachts, gehuwd en vader van een kind en de 57-jarige Hubert Lem- mens, gehuwd zonder kinderen. Uit het tot chapelle ardente ingerich te schoolgebouw werden de stoffelijke overschotten naar de kerk in Ziehen overgebracht. Langs de route stonden duizenden in de druilerige regen, zicht baar ontroerd, opgesteld. De kerk was veel te klein om allen te bevatten. De autoriteiten o.w. de vertegenwoordiger van de koning, kolonel de Ravenschaet, de ministers Th. Lefèvre en mr. Be hogne, de gouverneur van Belgisch Limburg dr. L. Roppe en de commis saris van de koningin in Nederlands Limburg dr. F. Houben, vonden nau welijks plaats in het kerkje, waar mgr. H. baron van Zuylen, bisschop-coadju tor van Luik 'n pontificale H. Requiem mis opdroeg. Tevens verrichtte hjj de absoute. De graven van de slachtoffers gingen schuil onder tientallen kransen en boeketten, waaronder kransen van de koninklijke familie, alsmede van de regering. In de praktijk zal men weinig mer ken van de nieuwe monetaire maat regelen. De reden daarvan is dat het lopende betalingsverkeer met het bui tenland in feite al in belangrijke mate was vrijgemaakt en soepel verliep, terwijl daarnaast voor ingezetenen geen wijziging wordt gebracht in het bestaande deviezenregime. De maat regelen ten aanzien van en de con trole op de verkrijging van buiten landse valuta blijven dus bestaan. Dit is ook een van de redenen dat de Ne derlandsche Bank niet bevreesd is dat het wegstromen van onze deviezenre serve in geval van een eventuele on rust op de internationale valutamarkt, na de nieuwe monetaire maatregelen, in versterkte mate zal moeten plaats vinden. Hoewel het initiatief voor de tot standkoming van de externe conver tibiliteit is uitgegaan van Engeland, dat de vrije inwisselbaarheid van het pond al geruime tijd tracht te verwe zenlijken, is zulks toch niet gebeurd dan na onderling overleg met andere Europese landen. Het feit dat alle zes landen van de Euromarkt, dus ook Frankrijk, ertoe zijn overgegaan, be wijst wel dat hier een onderlinge sa menwerking tussen Engeland en de Euromarktlanden heeft plaats gevon den om het internationale betalings verkeer te vereenvoudigen en tè ver gemakkelijken. De invoering van de externe convertibiliteit moet, zoals wel eens is gesteld, dan ook niet wor den beschouwd als een represaille maatregel van Engeland omdat er geen overeenstemming is bereikt over een vrijhandelszone. De externe con- verüpiiiteit is daartoe trouwens geen geëigend middel, het is duidelijk een gemeenschappelijke actie, die de te genstellingen die bkstaan tussen het Europa der zes en dat der zeventien, doorkruist. Wat betreft de devaluatie en de overige financieel-economische maat regelen die men in Frankrijk heeft doorgevoerd of aangekondigd, kan men zeggen, dat ze niet in direct ver band staan met de invoering van de externe convertibiliteit, ja deze laatste eerder bemoeilijken. De maatregelen in Frankrijk houden nauw verband met de naderende Euromarkt, terwijl de externe convertibiliteit tot stand kwam ondanks de Euromarkt en de Franse devaluatie. Devaluatie tezamen met andere maatregelen was voor Frankrijk de enige mogelijkheid om, nu zijn beta lingspositie door het intreden van de Euromarkt verder dreigt te verslech teren, een dam op te werpen. Immers een devaluatie bemoeilijkt de invoer en stimuleert de uitvoer en werkt dus tegengesteld aan de verlaging van de invoerrechten en de verruiming van de contingenten, die op 1 januari a.s. in de Euromarkt van kracht zullen worden. Maar de devaluatie tezamen met de overige financieel-economische maatregelen in Frankrijk moet ook worden gezien als een poging om de Franse financiën en economie te sa neren. Als zodanig valt dit ongetwij feld toe te juichen, immers men kan in de Euromarkt eerst goed samen werken als de partners sterk en ge zond zijn. Het is dan ook te hopen dat deze nieuwe saneringspogingen zullen slagen. Dat te dien aanzien wel eens enige scepsis opkomt, is gezien het mone taire verleden van Frankrijk niet te verwonderen. Zo is bijv. sinds de voor laatste devaluatie (van 10 augustus 1957) de financiële toestand van Frankrijk eerder achteruitgegaan dan vooruit Dat het de Fransen echter ernst is. moge wel blijken uit het feit dat de Franse franc eveneens extern convertibel wordt en ook uit het hoge percentage van 90 waarmee Frank rijk zijn invoer heeft vrijgemaakt, bei de maatregelen die de protectionisti sche invloed van de devaluatie weer doen verzachten. President Tito van Joegoslavië, die een bezoek van - 0 dagen aan Indonesië brengt, is met zijn jacht „Galeb" van Java vertrokken. Hij zal nog enkele dagen op Bali vertoeven. Dit meldt Reuter.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1