Euromarkt mag geen afgesloten gebied vormen Steeds snellere urbanisatie van het platteland Culturele dag in Haarlem van katholieke agrarische jongeren 8 i KRO-jazzconcours te Bussum Verg roting wereldhandel moet voor naamste doelstelling zijn Verontrustende verschijnselen Vele Deense ondernemingen vestigen zich in het Westduitse Flensburg Frankrijk dankt Coty si K.V.P.-LIMBURG BEREIDT DE VERKIEZINGSACTIE VOOR Vol vertrouwen in prof. Romme Spannende strijd in de afdelingen lp Hl ERIC DE NOORMAN MAANDAG 29 DECEMBER 1958 PAGINA 2 Radiolezing van dr. S. L. Mansholt K.V.P. Amsterdam zet verkiezingsactie in Koningin en prinses Irene op het Begijnhof Prof. Gielen voor de K.N.B.T.B. Monetaire hervorming in Argentinië verwacht Met een been in de Euromarkt Nationale veteranen- herdenking te Amsterdam Duits consortium voor bouw van Assoean-dam Gunstige spaareijfers over 1958 Maandblad Groningen verschenen Ir. G. Edixhoven ridder Ned. Leeuw Druk bezochte receptie ;*an P^if die'h!?™lend het °°rdeel Na reorganisatie Meer optimisme bij Fongers Geen dividend over lopend en verstreken boekjaar Noorwegen trekt zich voorwaardelijk terug uit walvisconventie Spaareijfers november van Ned. Spaarbank- bond Rijksmusea dicht op Nieuwjaarsdag m 29 De twee mannen praten zacht met elkaar. Ze hebben gelukkig niets bemerkt van Erics aanwezigheid. Een van hen ziet er uit als een krijgsoverste. Wat en wie de ander, een oude man met grijze haren is, valt moeilijk uit te maken. Druk gebarend en redenerend, verdwijnt het tweetal in een der zijgangen en Eric voelt zich opgelucht. Hij luistert scherp of er misschien andere bewoners van de burcht in de buurt zijn, maar alles blijft stil. Dit is zijn kans, een kans uit duizend. Tanach bevindt zich zonder enige twijfel in het vertrek, waar het tweetal vandaan kwam en met een beetje geluk is de Pictenvorst alleen. De Noorman aarzelt niet langer. Hij steekt snel de kleine, verlichte hal over. Het zwaard ligt zeker in zijn hand, als hij geruisloos de deurklink oplicht en naar binnen glipt. Er is niemand in de kamer, is zijn eerste indruk. Dan ziet hij de gestalte in bed: Tanach. De Pictenvorst ligt met gesloten ogen doodsbleek achterover in de kussens. Hij ademt moeilijk en schijnt zich Erics aanwezigheid niet bewust te zjjn, al bewoog hij even, toen deze binnenkwam. Aarzelend loopt Eric op de zieke toe. Nu wordt hem opeens een boel duidelijk; het is hem vreemd te moede. Daar ligt de man, die hem bedrogen heeft, weerloos aan hem overgeleverd. En toch komt het geen ogenblik bij de Noorman op, van deze kans gebruik te maken. Nog staat hij in beraad wat hij nu moet aanvangen, als hij een zachte tred op de gang hoort. De voetstappen houden bij de deur stil. Rade loos kijkt de Noorman om zich heen. Hij zit in een val. Als ze hem hier vin den, is alles verloren. ,Jn de zes landen van de Europese Economische Gemeenschap zijn wij er van overtuigd dat wij geen afgesloten gebied mogen vormen. Wij wensen in tegendeel de deuren open te houden en zoveel mogelijk bij te dragen tot een vergroting van de wereldhandel, niet slechts tot die van de 11 andere Euro pese landen die deel uitmaken van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking maar zoveel mogelijk in het algemeen", aldus verklaarde de vice-voorzitter van de uitvoerende com missie van de E.E.G., dr. S. L. Mans- holt, in een zaterdag gehouden radio lezing. Tot dusverre zijn de onderhandelin gen evenwel nog niet met succes bekroond, zo ging dr. Mansholt voort, en zonder op alle oorzaken in te gaan kan toch wel worden gezegd dat het eenvoudiger is tot een douane-unie te komen dan tot een gebied waar ieder land zijn eigen tarieven naar buiten behoudt. Bij de vorming van een vrij handelszone moet een groot aantal technische moeilijkheden in het ver keer tussen de landen worden opgelost en het is gebleken dat de streefdatum van 1 januari a.s. te korte tijd daar voor liet Met de bepaling van de zes, dat de tariefverlaging van 10 pet. en de con tingentsverhoging van 20 pet. ook voor de andere landen geldt, is de mogelijk heid om alsnog in 1959 met betrekking tot de vrijhandelszone tot overeenstem ming te komen, echter vergroot. Boven dien hebben de zes landen besloten om aan de Europese commissie op te dra gen vóór 1 maart voorstellen te doen welke als grondslag kunnen dienen voor verdere onderhandelingen over het ver bindingsverdrag met de andere 11 lan den. Ook dit is aldus dr. Mansholt een stap in de goede richting en de raad van ministers der zes landen heeft daar door getoond gebruik te willen maken van de mogelijkheden welke het ver drag biedt. Er is namelijk bepaald dat de Europese commissie de onderhan delingen voert met groepen van andere landen voor het sluiten van verdragen. Indien de raad deze lijn vasthoudt, dan zouden na 1 maart van het volgend jaar de onderhandelingen over de vrij handelszone weer kunnen worden op gevat en er is aanleiding om met enig optimisme het resultaat tegemoet te zien. Zeer duidelijk is aan beide zijden ge bleken gedurende de laatste weken dat men op het terrein van het goederen verkeer een nauwere samenwerking en vrijheid wenst. Van de zijde der 11 wenst men geen copie van het verdrag van de zes. Ook de zes wensen hun poli tieke doeleinden niet prijs te geven en er zal dus iets ontstaan dat minder ver gaat dan de zes voor zich hebben be paald en toch van betekenis is voor de verhoudingen in het grotere Europa. Dr. Mansholt merkte verder nog op dat de zes landen der E.E.G. de tot standkoming van een associatie met 11 andere Europese landen zouden toe juichen doch tegelijkertijd op het standpunt staan dat door dit nieuwe verdrag de werking van het verdrag van de zes niet onmogelijk mag wor den gemaakt. Het verdrag van de zes is namelijk veel meer dan een vrijmaking van de handel in een zeker gebied. „Wij hebben ons verbonden," zo betoogde spreker, „onze economische politiek te coördineren teneinde één gemeenschap pelijk landbouwbeleid op te bouwen, één sociale politiek en één gemeenschappe lijk transportbeleid te voeren." Indonesië De regering in Djakarta heeft het verbond aan Indonesische staatsburgers om naar Singapore te reizen opgeheven. Op de zaterdagmiddag gehouden ver gadering van de kring Amsterdam van de K.V.P. Is besloten te trachten een halve ton bijeen te brengen voor de komende verkiezingsstrijd. Men zal pro beren het ledental tot minstens 10.000 op te voeren, waartoe 1.000 propagan disten extra nodig zijn. Vermoedelijk wordt op 10 maart een grote propagan- dabijeenkomst gehouden met o.a. de heer Middelhuis als spreker. De Tweede Kamerleden mej. Agnes Nolte en de heren Th. Koersen en dr. W. Schuyt gaven een uiteenzetting over de kabinetscrisis en de doeleinden van de komende verkiezingsstrijd. De heer Koersen zei dat men deze strijd ver standelijk en zakelijk moet voeren in tegenstelling tot de kabinetscrisis, die zo uitermate in de gevoelssector is ont staan. Mej. Nolte betreurde het dat de moderne onderwijsplannen van minis ter Cals nu noodgedwongen niet verder kunnen worden verwezenlijkt. Dr. Schuyt zei het hoogst betreurenswaard te achten dat in Nederland een kabinets crisis is uitgebroken op een tijdstip, waarop er zulke belangrijke beslissin gen op internationaal gebied moeten worden genomen. Zaterdagavond hebben koningin Juli ana en prinses Irene, op uitnodiging van de Amsterdamse oecumenische jeugdraad, in de Engelse kerk op het Begijnhof te Amsterdam een voorstel ling bijgewoond van de toneelgroep Studio, die tot en met maandag 29 de cember in deze kerk het stuk „Droom der gevangenen" van Christopher Fry ten tonele voert. Regisseur is Ben Groeneveld. (Van onze correspondent) In een rede voor de bond van afgestu deerden van de hogere landbouwschool van de K.N.B.T.B. tijdens het afge lopen weekeinde bij de lustrumviering van de bond op Ons Erf in Berg en Dal uitgesproken heeft prof. dr. Jos. J. Gielen een aantal facetten belicht van de snelle emancipatie van het platte land. Het meest in het oog springende verschijnsel dat zich daarbij voordoet is dat het platteland steeds minder gaat verschillen van de stad. Het proces van Om te weten, wat er op cultureel ge bied in de meest algemene zin leefde in de afdelingen en districten, organiseerden de L.T.J. en de L.T.M. in de bisdommen Haarlem en Rotter dam drie jaar geleden voor het eerst een culturele dag. De belangstelling groeide met het jaar en het gevolg was, dat dit jaar voor het eerst niet ieder een kon inschrijven, naar dat er per district een voorselectie moest worden gehouden om het programma niet te overladen. Alles b(j elkaar is het nog een druk bezet programma geworden, dat giste ren in gebouw Sint Bavo te Haarlem werd afgewerkt. De grote zaal was tot op de laatste plaats bezet met agrari sche jongeren uit alle streken van bei de bisdommen, toen de voorzitter van de L.T.J.Toon van Moorsel, het ope ningswoord sprak en zich er over ver heugde, dat de belangstelling, zowel voor als achter het voetlicht, weer bij zonder groot was. In betrekkelijk vlot tempo volgde het ene nummer na het andere en de toeschouwers werden ge confronteerd met jonge mensen, die ieder naar vermogen het beste brach ten, wat in een bepaald genre rrvagelijk was. Die genres waren zeer gevarieerd. De cultuur was met een grote en een kleine k present. Over het algemeen bleek het peil vrij goed te zijn, maar voor de jury was het een vrij hopelo ze taak bij die enorme variëteit het beste en de beste aan te wijzen. Daar was bijvoorbeeld het district Alkmaar, dat een vrijmoedig en geïm proviseerd debat van de Tweede Ka mer ten beste gaf, dat hoe kan het bijna anders de melk tot discussie stof had. De heren Romme, Burger en Oud deden him woordje, minister Von deling had het hard te verduren en mi nister Klompé moest zowaar de socia le kant van de kwestie belichten. Het debat had tot nadeel, dat het „echt" was en dus tenslotte wat te lang duur de. Vanwege het district Haarlem hoorden wij de befaamde Petersburger Schlittenfahrt op de piano, en van een vocaliste „Bye Bye Love". Uit het dis trict Zoetermeer beluisterden wij het befaamde „Torna e sorriento" en de L.T.M.-sters uit Oegstgeest gaven een foed afgewerkte ritmische dans ten este. Wervershoof hield het alleen bij de zang, maar deed dat uitstekend. Gouda- Rijnland verraste met een hoela-hoep demonstratie. Amstelland declameerde en danste, een declamator uit West- Friesland (Oost) vertelde van een be delaar op Kerstmis, Leiden bleek op al le markten thuis te zijn en uit de dis tricten Purmerend en Zaanstreek kwam de afdeling Monnikendam met een Middeleeuws feest. ij hebben slechts een greep gedaan en het ons daarmede gemakkelijker gemaakt dan het voor de judy was. Ka pelaan B. Truyens uit Leiden en de heer P. G. P. Tel uit Haarlem hebben gewikt en gewogen om de prijzen toe te kennen in de muzikale afdeling. De eerste prijs ging naar de afdeling Aar- 'anderveen voor de zang met pianobe geleiding. De overige vier prijzen kwa men terecht bij Tiny Appelman uit Nib- bixwoud, bij de afdeling Nibbixwoud, bij de afdeling Aarlanderveen (Buona Sera) en bij Monnikendam. Voor de andere onderdelen, waarvoor de heren C. Pols uit Schiedam en G. van der Meer uit Noordwijkerhout de jury vormden, vielen de prijzen als volgt: 1. Annie Bakker uit Bodegraven, die „Ik heb me verloot" declameerde: 2. Nel Wooning uit Bergschenhoek (decla matie: Taartje); 3. afdeling Woerden met de Hoela-Hoep; 4. afdeling Woer den met de volksdans „De Ploegen- jongen"; 5. Siem Braakman, die de be delaar ten tonele voerde. De eerste vijf bij de districten waren: Gouda-Rjjn- land, Bollenstreek, Zoetermeer en Westland, West-Friesland Oost. Aalmoezenier P. Matthijssen reikte de prijzen uit en de voorzitster van de L.T.M.Annie Kortman, sloot met een toepasselijk woord deze culturele dag. Verwacht wordt, dat de Argentijnse president maandagavond een valutaher vorming zal aankondigen, welke de totstandkoming van een enkelvoudige fluctuerende wisselkoers zal inhouden. De lang verwachte maatregel zou be tekenen, dat er een einde komt aan de officiële wisselkoers van 18 pesos per Amerikaanse dollar. De vrije koers be droeg vrijdag bij het slot van de wisselmarkt 37 pesos per dollar. Rege ringsfunctionarissen hebben er inmid dels reeds op gewezen, dat het te ne men besluit geen opheffing van het toe zicht op de handel zal betekenen, hoe wel hierin een aanzienlijke verzachting zal komen. (Van een medewerker) KOPENHAGEN, december Tussen de Westeuropese marktplan- nen door zinnen de Denen op nieuwe middelen om hun exportbelangen vei lig te stellen. Ze maken zich niet wei nig bezorgd over de ontwikkeling op het continent, vooral over de handels politieke eenheid die het Europa der Zes van Nieuwjaarsdag af zal vormen. In Kopenhagen hoort men in handels kringen vaak de verzuchting: waarom hebben we niet alles op alles gezet om het zevende lid van Klein-Europa te worden! Sedert enige tijd zijn vele Deense fir ma's druk bezig met één been in het kamp van de Zes te komen. Ze hebben een „bruggehoofd" in het Westduitse grensgebied gevormd, namelijk in Flensburg, dat juist over de Deense grens in 31eeswjjk-Holstein ligt. Gedu rende de laatste maanden hebben tien tallen Deense ondernemingen filialen in deze stad gevestigd. Thans zijn er een dertig ingeschreven en intussen heeft het stadsbestuur nog circa 50 nieuwe aanvragen in behandeling ge nomen. De betrokken firma's hebben haast en ze richten zich met veel energie in Sieeswijk-Holstein in. Ze zullen uitslui tend zaken doen met de Zes. Het eer ste bedrijf, dat een dochteronderneming op Westduits gebied oprichtte, produ ceert compressoren en verwarmingsin stallaties. Thans werkt deze fabriek met 200 man personeel en over twee jaar zullen het er 2000 zijn. De Deense invasie heeft de industrialisatie-plan nen van Flensburg een stimulans ge geven. Andere Deense firma's heb ben hier de produktie van o.a. koelin stallaties, bouwmaterialen, landbouw werktuigen, meubelen, plastic artike len en lichte machinerieën ter hand ge nomen. Voor de autoriteiten in Flens burg is de Deense toeloop slechts een verheugend verschijnsel. In dit gebied heerst een betrekkelijk grote werk loosheid, die door de komst van vele vluchtelingen uit Oost-Duitsland de laatste tjjd nog toegenomen is. Thans hebben reeds honderden arbeiders werk gekregen bjj de Deense bedrijven, die op hun beurt weer profiteren van de aantrekkelijke vestigingsvoorwaarden in de Bondsrepubliek. De Deense on dernemingen krijgen dezelfde rechten en faciliteiten als de Duitse, bijvoor beeld goedkope credieten, fiscale ver lichtingen enz. Men verwacht dat binnenkort ook za kenlieden uit andere Scandinavische landen op Sieeswijk-Holstein zullen af komen. de urbanisatie voltrekt zich in een on- stuitbare_ en steeds snellere ontwikke ling. Weliswaar behoudt de plattelander zijn wijde horizonten, maar hij moet zich in een veel sneller tempo omscha kelen dan ooit de stedeling. De ontwik keling die de stedelijke gemeenschap in de tijd van enkele generaties heeft door gemaakt, voltrekt zich momenteel op het platteland binnen het tijdsbestek van één generatie. Dat geeft op alle ge bieden van het maatschappelijke, socia le en culturele leven ook binnen het gezin spanningen, omdat de houvast en de voorbeelden van het verleden wegvallen, waardebegrippen devalue ren en' andere, nieuwe normen opgang maken. Het platteland is in alle opzichten in beweging, zo stelde prof. Gielen. On danks inpolderingen vermindert het aantal beschikbare gronden; omvang rijke herverkavelingen wijzigen de structuur van de bedrijven en de me chanisatie neemt ook van het platte land bezit. Het proces van de urbanisa tie heeft alleen in de grootste steden reeds 3.500.000 mensen samengebracht en van onze bevolking van 11 miljoen woont nog maar 2.7 miljoen op wat men het platteland pleegt te noemen. Duidelijker dan woorden demon streren cijfers de totaal gewijzigde verhoudingen. In 1850 werd 15 pet. van de arbeid verricht door mensen, 79 pet. door het dier en 6 pet. door machines. Nu liggen die verhoudin gen: 3 pet. door de mens, 1 pet. door het dier en 96 pet. door machines. Ook het onderwijs heeft in enkele decennia een snelle ontwikkeling door gemaakt. Voor de oorlog genoot on geveer 20 pet. van de jeugd middel baar onderwijs, nu 80 pet. Revolutionaire veranderingen in vor men van vrijetijdsbesteding ziet men ook op het platteland en ook op cultu reel gebied doen zich ingrijpende wijzi gingen voor. Radio en televisie confron teren de plattelander plotseling met za ken en dingen waarmee men in de stad in het verloop van enkele generaties vertrouwd is geraakt. Als gevolg van deze omschakeling treden verschillende min of meer ver ontrustende verschijnselen op. Prof. Gielen noemde o.m. de aanzienlijke ver sterking van rationele en zelfs rationa listische tendenzen. Ook in het voort gezet onderwijs leidt het intellectuele vaak tot een intellectualisme van betwe terij en eigengereidheid. Dit alles heeft in de hand gewerkt, dat onze ge voeligheid voor symbolen en onze kin derlijkheid in het geloof voor een deel ontnomen is. Het rationalisme heeft de rede teveel op de troon verheven en het geloof als kennisbron geminimaliseerd. Het economische is van overwegend belang geworden. Wij willen alles uit een economisch gezichtspunt bezien tot de ontspanning toe en zelfs het aantal kinderen in een huwelijk. Patriarchale verhoudingen hebben zich omgezet in zakelijke verhoudingen. Het contact met de natuur, dat de stedeling reeds lang verloren heeft, dreigt ook de plattelan der te ontgaan. Ook het proces van de secularisatie schrijft voort. Prof. Gielen erkende, dat deze evolu tie die door de snelheid van de ont wikkeling het karakter van een revolu tie heeft gekregen naast gevaren ook vele positieve mogelijkheden biedt. Om aan de gevaren te ontkomen wees de hoogleraar voornamelijk op de krachtbron van kerk en geloof. Verdie ping van het geloof, bezinning op de diepere waarden van de sacramenten en een over het algemeen meer missio naire geest kunnen de huidige ontwik keling in goede banen leiden. In de Lutherse kerk aan het Spui en bij het monument op de Dam te Am sterdam is zaterdagmiddag de nationale Veteranen herdenking gehouden, ter nagedachtenis van de Nederlandse mi litairen, die na 1945 zijn gevallen. In de Lutherse kerk spraken majoor-aalmoe zenier Th. H. M. Fritschny en de reser ve-majoor-veldprediker ds. J. Matzer van Bloois. Daarna begaven de deelnemers, onder wie vele hoge militaire autoriteiten en nabestaanden van de gesneuvelde mili tairen, zich naar de Dam, waar twaalf kransen werden gelegd, o.a. door vice- admiraal H. H. I.. Pröpper, bevelheb ber der zeestrijdkrachten. De Konink lijke Militaire Kapel verleende muzika le medewerking. De voorzitter van het veteranenle- gioen, de heer S. Camping, zei ver heugd te zijn dat de overheid thans meer aandacht voor deze herdenking toont. Hij sprak tevens de hoop uit dat de tussenkomst van het onlangs opge richte „Comité nationale veteranenher- denking" er toe zal leiden dat er een nog betere oplossing wordt gevonden voor de herdenking van de na 1945 gesneu velde militairen. Zelden heeft de kring Limburg van de K.V.P. zulk een druk bezochte ver gadering gehouden als zaterdag te Roer mond. Het kader van de Limburgse K.V.P., meer dan vierhonderd perso nen, besprak daar onder leiding van kringvoorzitter J. Joosten uit Heerlen de kabinetscrisis en de komende ver kiezingen. Dit gebeurde o.m. aan de hand van inleidingen van het Eerste Kamerlid J. Maenen uit Heerlen en de Tweede Kamerleden drs. W. Peters uit Venlo en J. Peters uit Roosteren. De heer Maenen behandelde enkele actue le vraagstukken, als de kinderbijslag wet, de weduwen- en wezenverzekering, de dienstplicht en de huurverhoging. Drs. Peters besprak de kabinetscrisis. De heer J. Peters, die voor het eerst na het hem overkomen ongeluk een vergadering bezocht, richtte eveneens het woord tot de vergadering. Bij de verkiezingspropaganda zal niet alleen, zo zei hjj, aandacht aan de P.v.d.A. moeten worden geschonken, maar ook aan de V.V.D., een party, waartoe jon- Een radio-oproep aan het Franse volk, om de scheidende president René Coty door middel van een brief of kaart dank te betuigen voor zijn optreden als president van Frankrijk heeft enorm succes geboekt. Meer dan 700.000 kaarten en brieven zijn reeds op het Elysée binnengebracht en nog komen de extra bestellingen regelmatig binnen. De K.R.O. kan tevreden zijn. Tijdens het zaterdagavond in Concordia te Bus sum gehouden jazz-concours is „jong talent" ontdekt. Voor een Stampvolle zaal presenteerden zich tien orkesten in oude en nieuwe stijl, die elkaar de ere prijs betwistten met als inzet een uit zending in de K.B.O.-rubriek „Jazz". Mede daardoor Is de strijd zeer boei end geworden. De verwachte spanning in de afdeling „oude stijl" bleef echter uit. Met be langstelling werd immers uitgezien naar het „treffen" tussen de New Or leans Syncopaters uit Amsterdam en de New Riverboat Jazzmen uit de Zaan streek. Beide orkesten hadden elkaar enkele weken geleden op een Zaans concours ontmoet. Toen zegevierden de „Jazzmen", zij het met slechts ééntiende punt verschil. Geladen betraden zater dagavond de „Syncopaters" het po dium, maar het jeugdige vuur moest het afleggen tegen de geroutineerde „Jazzmen". De winnaars brachten het tot 848 pun ten en de rivalen tot 695. De derde prijs in deze afdeling was voor het veel belovende orkest The Dark Town Jazz band uit Amsterdam. Bijzonder moeilijk had de jury het in de afdeling „nieuwe stijl". De strijd ging hier tussen het veertien man tel lende Amsterdamse orkest „The Cale donians" onder leiding van Hans van der Veen en het ijle trio H. Hulleman uit Deventer. Het tien jaar oude ama- De Duitse ondernemingen, die bereid zijn deel te nemen aan de bouw van de dam van Assoean, hebben, naar in be voegde kringen te Bonn wordt verno men, een consortium gevormd, dat on der leiding staat van de Hock-Tief-A.G., te Essen en waarvan o.a. de Dortmun- der Union Brückenbau deel uitmaakt. Dh consortium heeft de bondsrege ring een garantie gevraagd voor de verstrekking van een particulier krediet van 200 miljoen D.M. Ondernemingen uit andere Westerse landen doen weten, dat zij zich gaarne met bet Duitse consortium- willen asso ciëren. Een woordvoerder van de Duit se regering heeft bekendgemaakt, dat er zeer spoedig een beslissing zal wor den genomen, zeer waarschijnlijk nog voor het einde van dit jaar. De woord voerder merkte op, dat de tijd dringt, waarmede hij doelde op de onderhande lingen tussen de Sovjet-Unie en de Ver enigde Arabische republiek over mo gelijke Russische deelneming aan de bouw van de dam. teur-orkest „The Caledonians" moest de eer laten aan het trio. Bijzonder vermeldenswaard is, dat het winnende trio met 700 punten, slechts drie maanden bestaat. Voorzitter Theo Uden Masman, die de uitslag bekend maakte, deelde nog mede dat hij en verder de heren P. Felleman, H. Wapperom, E. Krans en G. van Leeuwen uitsluitend waren afge gaan op het gehoor. Tot vreugde van eenieder, het was een grappig inter mezzo, speelde de banjonist van The Bolders Town Jazzband uit Amersfoort het klaar, om een gesprongen snaar te verwijderen en een nieuwe aan te bren gen. Het nummer werd met vele lange maten begeleiding verlengd. Na de pau ze vond er nog een korte huldiging plaats. Guus Jansen jr., de promotor van deze avonden, werd toegesproken door de secretaris van de Gooise Jazzsocie- ty. onder wiens auspiciën het festijn der lichte muze was georganiseerd, de heer G.' Klein. Guus Jansen jr. had de organisatie voltooid van zijn twintigste muziekevenement en derde Radio-jazz- concours. Hoewel de eindcijfers nog niet bekend zijn weet „Spaarcommentaar" voorlich tingsblad van de P.T.V.-R.P.S., reeds mede te delen, dat 1958 een goed spaar- jaar is geworden. Betrouwbare schat tingen wijzen uit, dat er flink bij de spaarbanken is gespaard, zulks in te genstelling tot 1957, toen bij de R.P.S. en de lokale spaarbanken meer geld werd teruggevraagd dan ingelegd. De kosten van levensonderhoud zijn stabiel gebleven en vertonen zelfs een kleine neiging tot dalen, waardoor een gunstig spaarklimaat werd verkregen. Bij de R.P.S. werd in 1958 een voor delig spaarverschil verkregen van 140 miljoen tegen een nadelig ver schil van 4 miljoen in 1957. Bij de lokale spaarbanken was het voordelig verschil 120 miljoen, tegen een na delig verschil van ƒ59 miljoen en bij de boerenleenbanken steeg het voor delig verschil van 152 miljoen in 1957 tot ƒ420 miljoen in 1958. De gunstige spaareijfers zijn uiter aard van invloed geweest op dé kapi taalmarkt en vooral op het aanbod van risicomijdend kapitaal. Uit de gegevens trekt „Spaarcommentaar" twee conclu sies: 1. De cijfers geven een aanwijzing dat het economisch evenwicht in belang rijke mate is hersteld. 2. De spaarbanken hebben weer hun aandeel geleverd in de nationale bespa ringen. De Stichting Groninger culturele ge meenschap treedt voor het eerst in de openbaarheid door het uitgeven van een tijdschrift. Het eerste nummer van het maandblad „Groningen" houdt beloftes in voor de toekomst. Abe Kuipers ver zorgde heel goed de typografie. „Enkelingen zullen als voortrekkers van onze cultuur in dit tijdschrift publi ceren en van harte hoop ik dat de be volking van Groningen hierdoor zo in de culturele vaart zal worden meegeno men, dat allerwege belangstelling zal ontstaan en dat datgene wat thans mis schien nog sluimert, gewekt zal wor den, zodat tengevolge hiervan onze eigen cultuur meer dan tevoren daadwerkelijk beoefent zal worden", aldus de Com missaris der Koningin, mr. W. A. Offer- haus in een inleiding, die besluit met de wens dat de redactie de kracht en de fantasie zou mogen bezitten de Groninger bevolking wakker te schud den en wakker te houden ten bate van deze bevolking zelf. Het eerste nummer is overigens nog weinig gevarieerd van inhoud. Mr. G. L. P. Warburg, de voorzitter van de stichting zet nog eens uiteen wat opzet en doel van de „Groninger Culturele Gemeenschap" zijnDaarna vertelt de redactie wat zjj wil, n.l. 1) Orgaan zijn van de „Groninger Culturele Gemeen schap", 2) Spiegel zijn van de cultuuur in Groningen, 3) voor zover mogelijk, zelf een rol spelen in dit culturele le ven. Het woord cultuur wordt in de ruimste betekenis genomen. Naast het Gronings zal in het blad het Neder lands als voertaal worden gebruikt. In het eerste nummer treffen we vervolgens een goed verhaal aan van Duut van Goor (Leendert Botje speult mit zien kind), een historische anecdote van W. J. Formsma (Het misdrijf van Ida Atzema) een artikel over de taal van A. Sassen naar aanleiding van het Gronings woord „eelsk". Verder treffen we aan het bekende „Mien dörp is dood" van Jan Boer, dat als declamatorium voor de R.O.N. is uitgezonden, alsmede „Waddenlaand" van dezelfde schrijver. Illustratiemate riaal zijn een litho van Joh. Faber en een linoleumsnede van Joh. Dijkstra met de oprichters van De Ploeg. (Van onze Limburgse redacteur) Tijdens een meer dan vijf uur duren de receptie hebben ontelbaar vele auto riteiten, industriëlen en mijnwerkers zondag in de loonhal van de steenkolen mijn Julia te Eygelshoven afscheid ge nomen van ir. G. Edixhoven, directeur van de maatschappij tot exploitatie van de steenkolenmijnen Laura en Ver eniging te Eygelshoven. Op ongedwon gen wijze nam ir. Edixhoven, aan wie met ingang van 1 januari in verband met het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd eervol ontslag is ver leend, afscheid van al zijn mijnwerkers. Op hun beurt brachten zij dank aan de scheidende directeur van de particu liere mijnen Laura en Julia voor al het geen ir. Edixhoven in het belang van a 5000 werknemers van genoemdebeaj- ven heeft gedaan. Tevens k„ zij hun directeur ook met de n g ninklijke onderscheiding: D10.. derlandse Leeuw, welke hem zaterdag door dr. F. Houbej c .van de Koningin in LAinvui&t c+OQ+„ reikt. Tal van directeuren van staats- en particuliere „m"?enWemmer^ diren hoofd de heer H. H. wemmers, direc- teur-voorzitter van de staatsmijnen, bo den hun gelukwensen aan. Voorts ver schenen ter receptie tal van burge meesters van diverse mpngemeenten, geestelijken uit'de gehele mijnstreek, industriëlen, alsmede de nieuwe direc teuren van de Laura en Vereniging de heren ir. W. P. Teeuwisse en B van Slobbe. u? icm museum van Genève wiik-t eo„ t> feschenke had gekregen, wordt Sa ens te ziin- De waarde wordt geschat op 100.000 dollar ge intellectuelen zich nogal aangetrok ken schijnen te voelen. Na het samenstellen van de kring adviescommissie en de verkiezingsraad werd aan de vergadering de nieuwe kringsecretaris, tevens propagandist voor Limburg, de heer G. J. Heiligers uit Maastricht als opvolger van de heer P. Dolmans voorgesteld. Tenslotte stelde de vergadering voor prof. Romme het volgende telegram te zenden: „Het kader van de K.V.P. in Limburg in zeer druk bezochte kring vergadering bijeen te Roermond dankt u voor uw beleid in de afgelopen weken en begroet u vol vertrouwen als lijst aanvoerder van de K.V.P." In de loop van de avond ontving kringvoorzitter Joosten een antwoord-telegram van prof. Romme van de volgende inhoud: „Met dank voor uw telegram. Verheug mij op samenwerking met Limburg in gezamenlijke strijd." Het bestuur van de Groninger Rjj- wielenfabriek Fongers, deelt mede, dat het houden van een jaarvergadering in 1958 niet mogelijk is gebleken. De werkzaamheden van de raad van com missarissen en de commissie van over leg ingesteld op 12 december 1957 die gericht waren op een algehele re organisatie en heroriëntering hebben dit uitstel noodzakelijk gemaakt. In het begin van 1959 zal een algemene ver gadering van aandeelhouders worden gehouden waarin ook de commissie van overleg rapport zal uitbrengen. Overleg tussen raad en commissie hebben geleid tot de conclusie, dat de sanering ook uit de balans en verlies- en winstrekening zal dienen te blijken. Op die wijze zal een gezond uitgangs punt voor de toekomst verkregen kun nen worden. Ten aanzien van de resul taten over 't verstreken en thans lopen de boekjaar kan worden opgemerkt, dat de raad in overeenstemming met de commissie geen aanleiding zal heb ben de vergadering te adviseren enig dividend te bepalen. Gebaseerd op ge saneerde grondslagen voor financiering en produktiemethoden, gééft de huidi ge gang van zaken reden tot meer op timistische verwachtingen ten aanzien van de toekomstige ontwikkeling der vennootschap, aldus het bestuur van Fongers. Het Noors ministerie van buitenland se Zaken heeft meegedeeld dat Noor wegen zich voorwaardelijk terugtrekt uit de internationale conventie inzake de walvisvangst en zich derhalve vrij heid van handelen voorbehoudt indien geen bevredigende oplossing wordt be reikt voor het probleem van de toewij zing der vangstquota voor het vangst seizoen 1959-'60. Deze beslissing is genomen tijdens een aan dit onderwerp gewijde buiten gewone kabinetszitting. - Een woordvoerder van het Noors mi nisterie van Buitenlandse Zaken ver klaarde met enige nadruk dat Noorwe gen zijn voorwaardelijke opzegging zal intrekken zodra een voor dit land bevre digende oplossing is bereikt. In Ja pan neemt men aan, dat Engeland en Nederland het voorbeld van Noorwegen zullen volgen en zich "veneens uit de conventie zullen terugtrekken. Het za^ dan voor Japan de vraag worden °*ken nog voordelig zou zijn deel uit te m van een overeenkomst, waaru belangrijke landen zich hebb getrokken. Bii de spaarbanken, aangesloten bij da Nederlandse Spaarbankbond, is in no vember ingelegd ƒ94,1 miljoen en terug betaald 77 miljoen, zodat 17,1 miljoen werd gespaard. In oktober bedroegen deze cijfers resp. ƒ97,7 miljoen, ƒ87,5 miljoen en 10.2 miljoen. In november 1957 werd een negatief spaarverschil behaald van 38,3 miljoen. o /on 'erugbetaling beliepen toen resp. 81,3 miljoen en ƒ119,6 miljoen. y1. ISbuari/november 1958 is tot dusver 132,7 miljoen gespaard (in dezelfde Periode van 1957 werd 37,7 miljoen ontspaard). Inleg en terugbetaling be droegen 1077,5 miljoen en 944,8 miljoen (V.j. 961,3 miljoen en ƒ999 miljoen). Alle rijksmusea in Nederland, dus ook het Mauritshuis (met de Jan Steen tentoonstelling) in Den Haag, zullen op Nieuwjaarsdag voor het publiek geslo ten zijn. Op de beide Kerstdagen teza men werden op de Jan Steen-tentoon stelling ruim 2500 bezoekers geteld. Het was zo druk, dat zich op Tweede Kerst dag, omdat de tentoonstelling het bezoek niet direct kon verwerken, een queue vormde. In januari zal de tentoonstel ling op woensdagavond en vrijdagavond van 20 tot 22 uur open zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2