I Nasser ontketent campagne in Syrië tegen de communisten 3 Frankrijk frank met devalueert de 17,55 procent 1 PHILIPS Photoflux Djakarta plaatst nu ook Caltex onder toezicht DODEN op de weg Desondanks leent Moskou aan Egypte 400 miljoen roebel voor bouw van Assoean-dam Hotels namen geen franks meer aan Ik rook amerikaan Ik rook Virginia Beiden roken wij Triumph! C.P.N. WIL STERKERE DRUK OP DE P.v.d.A. Gulden vrij inwisselbaar Paus Joannes en zijn naaste medewerkers Khalid Bakhdasj zou opnieuw naar Europa gevlucht zijn De Gaulle stelde ultimatum Comité gaat exploitatie van alle olie- produkten controleren Sportieve jurist f Prof. mr. J. G. Koop- mans overleden Franse reischèques worden duurder 90 cent Si Theun de Vries in het partijbestuur Landarbeider uit Kleef gearresteerd Mr. L. A. Nypels H. Vader vraagt hun minder vaak te knielen Benoemingen in bisdom Haarlem MAANDAG 29 DECEMBER 1958 PAGINA 3 Êlll Si Ook u maakt zulke leuke foto's De feilloze flitslampjes Verhogingen lonen en pensioenen Indruk Amsterdamse wisselhandel De „zware frank' Behalve de Shell en de Stanvac is nu ook de Amerikaanse oliemaatschappij Caltex onder toezicht van de Indonesische regering geplaatst, aldus meldt het Franse persbureau A.F.P. Caltex exporteert alle in Indonesië gewonnen olie. In het binnenlandse verbruik in Indonesië voorziet de Shell voor 70 en de Stanvac voor 30 procent. Maria Callas procedeert tegen Romeinse Opera Terwijl Rusland zaterdag de banden met Egypte nauwer heeft aange haald door zich akkoord te verklaren met een lening van 400 miljoen roe bel voor de bouw van de Assoean-dam, hebben Syrische politici, die uit Damascus in Beiroet zijn aangekomen, volgens het Arabische Nieuwsagent schap in de Libanese hoofdstad meegedeeld, dat de regering van de Ver enigde Arabische Republiek in het Syrische deel van de federatie een cam pagne tegen het communisme heeft ontketend. Het communistische dag blad „An Noer" mag niet meer verschijnen en enkele „culturele bureaus", die door de Sovjet-ambassade in de provincie zijn gevestigd, zijn gesloten. Verder zou Khalid Bakhdasj, de leider van de Syrische communistische partij, in de anti-communistische rede, die president Nasser vorige week dinsdag te Port Saïd heeft uitgesproken, aanleiding hebben gezien om Da mascus weer te verlaten en naar Europa te vertrekken. In februari van dit jaar, toen het samengaan van Syrië en Egypte een feit werd, is Khalid Bakhdasj ook al naar Europa gevlucht. De overweging, die hij daarbij liet gelden, was, dat president Nasser in zijn eigen land de communisten buiten de wet heeft geplaatst. In het najaar keerde Bakhdasj even wel terug en wel kort na een bezoek, dat Noeritdin Moechitdinov aan Cairo en Damascus had gebracht. Moechitdi nov is het Oezbekische lid van het Rus sische partijpresidium (het voormalige Politburo), dat speciaal belast is met het stimuleren van de betrekkingen tus sen de Sovjet-Unie en de Mohamme daanse landen. Het Britse zondagsblad „Observer" heeft er gisteren in een redactioneel commentaar voor gepleit, dat de wes telijke mogendheden hun betrekkingen met president Nasser gaan verbeteren. In het Midden-Oosten gaat de keus thans niet meer tussen westers-gezinde groepen en „Nasserieten", maar tus sen neutralistisch-gezinde nationalis ten en communisten, aldus het blad. Bovendien zou een verbetering van de westelijke betrekkingen met Nasser vol gens de „Observer" de beste methode zijn om het republikeinse bewind in Irak, waarvan gezegd wordt dat hot door de communisten ten zeerste wordt belaagd, te steunen. In hetzelfde blad staat evenwel een bericht van een correspondent te Cai ro, waarin erop gewezen wordt, dat de maatregelen van president Nasser uit sluitend zijn gericht tegen de binnen landse communisten en dat de Russi sche delegaties, die thans ip Egypte vertoeven, zich er bepaald niet ont steld over tonen. Dat blijkt zeer duidelijk uit het Rus- sisch-Egyptische akkoord, dat zater dag te Cairo is ondertekend en op grond waarvan de Sovjet-Unie 400 miljoen roebels zal lenen ter finan ciering van het eerste stadium van de bouw van de grote stuwdam in de Nijl bij Assoean. De Sovjet-Unie zal voorts al het noodzakelijke materiaal voor het werk leveren en deskundigen sturen. De totale kosten van de bouw worden geschat op ruim 4,5 miljard gulden. Een roep particuliere Westduitse firma's eeft de V.A.R. op strikt-commerciële basis een lening van 150 miljoen gul den voor hetzelfde project aangeboden. Dit aanbod is nog niet officieel door de Westduitse regering gegarandeerd, maar dat zal ongetwijfeld gebeuren, als de V.A.R. het aanbod accepteert. Op die manier zal het dan namelijk zeer moeilijk worden voor Nasser om over te gaan tot erkenning van Oost-Duitsland, zoals hij aanvankelijk van plan schijnt te zijn geweest. Volgende week wordt een Oostduit- se delegatie onder leiding van premier Grotewohl, die op weg is naar commu nistisch China, in Caïro verwacht. De Egyptische pers beijvert zich in net ontdekken van nieuwe samenzwe ringen tegen het Egyptisch-Syrische sa mengaan, waaraan thans ook de com munisten zouden hebben deelgenomen. De byrische communistische partij zou zich volgens „Al Ahram" plotseling te gen dat samengaan hebben gekant en zich daardoor hebben geschaard aan de zjjde van Israel, de reactionairen en de imperialisten. Studenten aan de universiteit van Da mascus hebben gisteren in een mani fest de houding veroordeeld van mede studenten, die ervan beschuldigd worden te behoren tot „reactionaire, communisti sche en opportunistische groepen". Ook wordt de betrokkenen verweten, dat zij niet hun handtekening hebben willen plaatsen onder een stuk, waarin instem ming wordt betuigd met de kritiek van president Nasser op de Syrische com munisten. Radio-Moskou bewaart in zijn com mentaren het stilzwijgen over de ont wikkelingen in Syrië. De zender con centreert zijn aandacht thans op Ferzie. De Verenigde Staten zullen vervolgens radio-Moskou hun militaire hulp aan dat land tweemaal zo groot maken als thans. Verder gaan de Amerikanen het aantal vliegvelden uitbreiden en in het zuiden troepen aan land brengen. Deze Amerikaanse besluiten maken, aldus de commentator, deel uit van de voorbe reidingen tot het sluiten van nieuwe mi litaire akkoorden met Perzië, Turkije en Pakistan. „De Sovjet-Unie kan niet wer keloos blijven toezien, terwijl de Ver enigde Staten militaire voorbereidingen in Perzië treffen. De grenzen van de Sovjet-Unie zijn daarvoor te dicht bij," aldus de commentator. Onlangs heeft de „Pravda" betoogd, dat dè Sovjet-Unie op grond van een verdrag van voor de Tweede Wereldoor- log het recht zou hebben troepen naar Perzië te zenden. _Van westelijke zjjde is een dergelijke interpretatie van de hand gewezen. Te Amsterdam is op 58-jarige leeftijd overleden prof. mr. J. G. Koopmans, hoogleraar in de staathuishoudkunde aan de Gemeentelijke Universiteit. Prof. Koopmans was, na zijn studie voltooid te hebben, werkzaam in het assurantiebedrijf. In 1933 werd hij se cretaris van de Nederlandse organisatie voor de internationale Kamer van Koophandel. In 1939 werd hij benoemd tot gewoon hoogleraar aan de handels hogeschool te Rotterdam, in 1954 volgde zijn benoeming tot hoogleraar aan de G.U. te Amsterdam. Prof. Koopmans was ridder in de Orde van de Neder landse Leeuw. KHALID BAKDASJ 'lm ui m minimum urn in minim m iiiiiiiiiimminmiiimii! De Amsterdamse hotels hebben in verband met de onzekere financiële toestand in Frankrijk sinds eerste Kerstdag over het algemeen geen Franse franks geaccepteerd. Ook het passagebureau van de K.L'.M. nam geen franks meer in ontvangst. De betrok ken directies geven er de voorkeur aan de ontwikkeling van de situatie en de houding van de banken af te wachten. Voor vele hotels was het niet zo moei lijk deze gedragslijn te volgen, daar het aanbod van franks in de afgelopen dagen veelal zeer gering was. Het grenswisselkantoor op het Centraal Sta tion in de hoofdstad echter heeft wel Franse franks aangenomen, tegen de koers van 0.70 per honderd. Men deel de hier mee, dat het aanbod van de Franse munt de laatste dagen wel iets was gestegen. Premier De Gaulle heeft eerst moe ten dreigen zich opnieuw uit het open bare leven terug te trekken, voordat hjj de volledige instemming van zijn ka binet kon verkrijgen voor zijn monetai re en economische maatregelen, aldus verklaren goedingelichte zegslieden in Parijs. De dramatische crisis deed zich tijdens de negen uur durende kabinets- zitting op vrijdag voor. De drie socia listen in het kabinet dreigden onder leiding van de minister van staat Guv Mollet uit de regering te treden. Zij beweerden dat het soberheidsprogram ma van De Gaulle een dusdanige te genstand van de werkende man in Frankrijk zou ontmoeten dat er het ge vaar van een sociale revolutie zou ont- De Gaulle antwoordde dat indien hij niet de volledige steun van het kabinet zou krjjgen op dit ernstige keerpunt in het economische leven van Frankrijk, hij weg zou gaan en het aan de par tijen zou overlaten hun problemen op te lossen, aldus de zegslieden. Het effect van zijn ultimatum was onmid dellijk de socialisten besloten met zijn programma in te stemmen. Frankrijk heeft de prijsreducties van tien procent voor toeristen die in reis- cheques of buitenlandse valuta betalen, ingetrokken, zo meldt de Franse staats courant. Hierbij wordt gezegd, dat door de devaluatie van de frank de wis selkoersen gunstiger voor toeristen wor den. De reductie blijft gelden voor be talingen die vóór de devaluatie zijn ver richt. Voor een bezinecheque van dui zend francs zal voortaan door buiten landers 790 frank moeten worden be taald in plaats van 670. Advertentie voor 20 extra zachte sigaretten Triumph - de nieuwe Triumph - is amerikaan en Virginia tegelijk! Door de tabakken op bijzondere wijze te behandelen en te meiangeren, ontstond een nieuwe sigaret - een sigaret, die alle goede eigenschappen van Virginia en amerikaan in zich verenigt. De moderne, milde sigaret. De nieuwe Triumph.... natuurlijk ook in een gloednieuw pakje. Amerikaan-rokers, virginia-rokers, dames, heren.... hier is de sigaret die iedereen lekker vindt. Op naar de winkel, voor Triumph! TRIUMPH HET MILDE MIDDEN TUSSEN AMERIKAAN EN VIRGINIA Advertentie mml Op het partijcongres der C.P.N. te Amsterdam heeft de heer L. Seegers er aan herinnerd, dat na het vorige congres besloten was een zekere druk op de P.v.d.A. uit te oefenen. Het is echter gebleven bij een poging daar voor een praktische lijn te vinden. De ze beslissing moet volgens de heer See- gers nu, maar in scherper vorm wor den herhaald. De heer W. van 't Schip beweerde, dat „de Bruggroep", die in Amsterdam een netwerk had opgebouwd, in deze afdeling unaniem verslagen is. Hij voegde er echter aan toe, dat de op vattingen van deze groep „heus nog wel aanwezig zijn". De heer F. Meis betoogde dat de communisten zich niet op een, maar op alle vakbewegingen moeten oriënteren. Dat wij in het N.V.V. willen betekent niet, aldus de heer Meis, de liquidatie van de E.V.C. 1958. De heer M. Bakker, lid van het partijbestuur, deelde mede, dat het be stuurslid van de Finse communistische partij, Karvonen, ook de toegang tot ons land is geweigerd. Sprekend over het parlementaire werk zei de heer Bakker, dat de mogelijkheid om op te treden met de P.v.d.A.-leiders bepaald niet wordt uitgesloten. Echter alleen als dit de vrucht is van een massabewe ging tegen de ondernemers. Met betrekking tot de verkiezings campagne, die in 1956 175.000 gulden heeft gekost, betoogde de heer Bakker, dat het nu mogelijk moet zijn voor en kele tienduizenden guldens een cam pagne te voeren. „Wij zijn een arme partij en moeten daar onze verkiezings campagne op afstemmen". In zijn kritiek op „De Waarheid" zei de heer Verhey, dat de krant voor een deel voorlichting over de partijpolitiek geeft maar voor een ander deel een burgerlijke krant is. Om als tegenwicht van de politiek de krant wat luchtig te maken worden dubbelzinnige onder schriften en koppen gemaakt. Voorts worden in de koppen talrijke overdrij vingen gemaakt. In het op het congres gekozen, uit 35 leden bestaande nieuwe partijbestuur hebben zitting de drie Tweede-Kamerleden Paul de Groot, M. Bakker en C. Borst, de voorzitter van de E.V.C. 1958, W. Hartog en de schrij ver Theun de Vries. De recherche te Kleef heeft in sa menwerking met de rijkspolitie te Groesbeek een circa 45-jarige invalide Duitse landarbeider gearresteerd die er van wordt verdacht goederen te hebben gestolen van de 44-jarige Duitse vrouw wier stoffelijk overschot op 19 oktober werd gevonden in de bossen onder Berg eh Dal bij Nijmegen. De Duitse politie houdt deze man thans in Kleef in arrest. De landarbei der wordt ervan verdacht na haar dood de vrouw te hebben beroofd waarbij hij onder andere enkele kostbaarheden zou hebben buitgemaakt. (Vervolg van pagina 1) De premier noemde dit strenge maat regelen. Hjj voorzag enige prijsverho gingen en zei dat de regering passen de maatregelen zal nemen om de koop kracht te beschermen, in het bijzonder van Fransen met bescheiden inkomens. Op 1 januari zullen de pensioenen van ouden van dagen met 5200 fr. per maand worden verhoogd en op 1 febru ari zullen de minimum-lonen de hoog te ingaan. Er zal een speciaal fonds worden ingesteld ter verhoging van de werkloosheidsuitkering ongeveer ter hoogte van het minimum-loon en op I februari zullen de salarissen van ambte naren met vier pet. worden verhoogd. „De regering betreurt het, dat het we gens langdurige „verwaarlozing" nodig was geweest de koers van de franc te devalueren, maar wij moeten onze franc zodanig maken dat hij onaantastbaar is", zo zei de premier, die zijn rede be sloot met de woorden: „Leve de repu bliek, leve Frankrijk." Uit de mededeling van minister Pi- nay blijkt dat het Franse begrotingste kort voor 1959 zal worden teruggebracht tot 574 miljard franc als gevolg van drastische bezuinigingen. Het tekort voor 1958 bedraagt iets minder dan het bedrag van 600 miljard franc, dat ver oorzaakt werd door Frankrijks interna tionale verplichtingen. De totale uitga ven in 1959 zullen 6.157,7 miljard franc bedragen, waarvan 1.562,3 miljard franc voor militaire doeleinden. In 1958 be droegen de uitgaven van Frankrijk 5.530,9 miljard franc, waarvan 1.445,2 miljard franc voor militaire doeleinden. De ontvangsten voor 1959 worden ge raamd op 5.583,7 miljard franc tegen 4.931 miljard franc voor 1958. Pinay, die zich na premier de Gaulle via de radio tot de bevolking richtte, verklaarde dat de Franse besluiten wa ren genomen in de geest van samen werking die de landen van Europa in spireert, zoals blijkt uit de zeer grote steun aan de Franse bank welke de de viezenreserves versterkt en de franc te gen alle speculatie verzekert. De be windsman zei niet waar deze „zeer gro te steun" vandaan komt, maar de pre sident van de Westduitse federale bank, Karl Blessing, verklaarde zon dag, dat de Franse monetaire maatre gelen gesteund werden door kredieten verstrekt door een aantal Europese banken en de Bank voor Internationa le Regelingen te Bazel. De Westduitse bijdrage was een krediet van 25Ó mil joen mark. Pinay zei nog, dat Frankrijk thans (Vervolg van pagina 1) deze vordering overneemt. De Neder- landsche Bank zal dan haar deviezen voorraad, waaronder de E.B.U.-vorde- ring ressorteerde, met een gelijk bedrag zien verminderen, maar hiervoor een overeenkomstig bedrag in schatkistpa pier van de staat verkrijgen. De indruk van de monetaire maatre gelen in kringen van de Amsterdamse wisselhandel is voorshands deze, dat de besluiten van zeer grote betekenis zijn, aangezien zij in de richting gaan van een volledige inwisselbaarheid der va luta's. De nieuwe toestand, zoals die zich vanaf maandag 29 december voor doet, is ook daarom van belang, om dat de regeringen der betrokken lan den gemeend hebben zonder ernstige economische en monetaire gevolgen de ze stap te kunnen nemen. Er zal nog heel wat moeten gebeu ren voordat de inwisselbaarheid der var luta's volledig in werking zal treden, maar als voorbereiding hiervan zijn de besluiten van vandaag toe te juichen, zo verklaarde men. Wat de wisselhan del zelf betreft, verwacht men dat een grote verruiming kan ontstaan in de mogelijkheden van de arbitrage. zonder vrees kan deelnemen aan de hervorming van het stelsel van Europe se valuta's. „Wij kunnen de franc, wat de externe inwisselbaarheid betreft, een status geven vergelijkbaar met die van het pond sterling en de Duitse mark", aldus de minister. Pinay deelde voorts nog mede dat de instelling van de nieuwe „zware frank" voor 1 januari 1960 zal plaats vinden, dus in de loop van 1959. Hij zei dat deze stap geen verplichte depone ring van gelden zal vereisen, geen be vriezing van spaargelden of bankreke ningen, en voor ieder zonder beper king zal zjjn. De huidige devaluatie van de Franse franc is de zevende sedert de bevrijding van 1944 en de twaalfde sedert de eerste wereldoorlog. De nieu we koers van het pond sterling zal 1.382,39 franc per pond bedragen en de koers voor de Nederlandse gulden 12.992,10 frank per 100. Voortaan zul len echter de noteringen der bui tenlandse valuta's worden uitgedrukt in honderden francs. Overigens wordt in tot de nader te bepalen datum niets gewijzigd in het huidige "monetaire stel sel. Enkele maanden geleden hebben Shell en Stanvac meegedeeld, dat zij samen een verlies van vijf milj. rupiah per dag lijden als gevolg van het feit, dat zij sinds juli dure exportcertifica ten moeten kopen om de door ver koop in Indonesië verkregen rupiahs om te wisselen tegen vreemde valuta. Een verzoek van Shell en Caltex om de ben zineprijs die thans 1,03 rupiah per liter (volgens de officiële koers circa 3,5 Amerikaanse dollarcents) be draagt met 50 procent te verhogen, is door de Indonesische regering afgewe zen. De Indonesische regering heeft in tussen een „comité van toezicht" op de exploitatie van alle olieprodukten in de Indonesische archipel gevormd. De minister van voorlichting, Sudib- jo, die dit meedeelde, zei, dat deze maatregel alleen bedoeld is om het te kort aan olie te verminderen, de ver deling van de olieprodukten op de plaat selijke markt te regelen en de Indone sische olie-ondernemingen de mogelijk heid te geven zich te ontwikkelen. Zondagmorgen is in Veldhoven het zesjarig meisje Van Beek, toen het op een kinderfietsje plotseling de weg overstak, door een met matige snelheid rijdende personenauto gegrepen. Het meisje was op slag dood. Aan de Butselaan te Rotterdam is zaterdagmiddag de tienjarige jongen J. van Es onder een tram terecht ge komen en aan de gevolgen overleden. De jongen wilde hardlopend de Putse- laan oversteken, waarbij hij door de tram werd gegrepen. Hij kwam onder de baanschuiver terecht, werd acht me ter meegesleurd en liep ernstige ver wondingen op. Bij aankomst in het Zui derziekenhuis bleek dat hij was over leden. Zondagmorgen is op de provinciale weg van Deventer naar Coevorden een personenauto van de familie De Jong uit Den Haag van het viaduct gereden dat hier over de niet meer gebruikte spoorwegverbinding van Zwolle naar Coevorden loopt. Het vervoermiddel kwam op de oude spoorbaan terecht waarbij het driejarige zoontje van de familie De Jong uit de auto werd avlingerd en op slag gedood. De heer fr. mevrouw De Jong zelf alsmede een tweede kind liepen geen letsel op. De auto werd zwaar beschadigd. De auto is bij het remmen in de bocht, die zich ter plaatse bevindt, geslipt. Door een breuk in de stuurinrichting is zaterdagavond bij Buitenpost op de rijksweg Leeuwarden-Groningen een personenauto met vier inzittenden tegen een boom gebotst. De 19-jarige mej. F. Bosma uit Hyum werd gedood. De drie andere inzittenden van de auto, een 16-jarig meisje, de bestuurder K. Post uit Den Haag en de 23-jarige zuster Jantje van het slachtoffer, moes ten met min of meer ernstige verwon dingen naar het Diaconessenhuis te Leeuwarden worden gebracht. n Warmond ligt een monu mentaal buiten, waarvan de naam „Vroenhof' weinig Warmonds en zeer Maastreechs aandoet. Er woont een geboren Maastrichtenaar, mr. Leopold August Nypels (spreek uit: Nie- pels), tot 1 jan. vice-president van de Hoge Raad en ééns viermaal achtereen tenniskampioen van Nederland. Ogenschijnlijk be staat er tussen deze twee kwali ficaties, in een adem genoemd, weinig verband, maar als men mr. Nypels leert kennen, ervaart men hoe dit sportieve uitblinken een belangrijk aspect is van zijn persoonlijkheid. Over dit samengaan is een aardige anecdote in omloop, die tevens een helder licht werpt op de sportieve inborst van de An gelsaksen. Dank zij zijn vooraan staande plaats in de tennissport heeft mr. Nypels een belangrijke post vervuld in een commissie van de Volkenbond. In 1932 n.l. moest een commissie in het le ven worden geroepen, die de kieswet moest maken voor het plebisciet van de Saar. Sir. Eric Drummond, secretaris-generaal van de Volkenbond, gaf een van zijn ambtenaren opdracht een deskundig Nederlander voor dit driemanschap te zoeken. De ambtenaar verscheen voor Sir Eric met het nuttige boek ..Wie is dat?" opengeslagen in de hand en vertelde, dat hij een geschikte persoon had gevonden. n „Mr. Nypels, hij is vice-president van de Hooge Raad." „Zegt me niets," zei Sir Eric. „Hij is secretaris van het centraal stembureau," vervolgde de ambtenaar, citerend uit het boekje. „Ook dat is voor mij geen aanbeveling." „En hij is viermaal Nederlands tenniskampioen geweest," haalde de ambtenaar ten einde raad aan. Waarop het gelaat van de secretaris-generaal oplichtte: „That's the very person we want!" Mr. Nypels is vandaag zeventig jaar geworden. Dit is geen verdienste, zegt hij zelf en wij erkennen dit, maar het is wel een verdienste de last der jaren te dragen op de wijze als hij het doet: als een sportsman, die uit zijn sport voldoende geestelijke en lichamelijke veerkracht heeft geput om het veelomvattende werk, dat hij doet, te blijven doen. Want wij zou den vele regels kunnen vullen met de functies welke mr. Nypels ook thans nog vervult. Nog méér regels zouden wij eraan kunnen toevoegen, opsommende de vele functies die hij reeds vervuld heeft. We doen een greep: als vice-president van de Hoge Raad, was hij tevens voorzitter van de belastingkamer van deze Raad en voorts voorzitter van de vereni ging voor belastingwètenschap. Hij is nu nog vice-voorzitter van de staatscommissie voor internationaal privaatrecht en voorzitter van de Benelux-commissie voor een eenvormig recht. Mr. Nypels heeft in Leiden rechten gestudeerd. In 1911 kwam hij als advocaat in Den Haag waar hij samen met Starkenborgbij jhr. mr. De Ranitz zijn loopbaan begon. Enige jaren later was hij geassocieerd met mr. W. A. Telders, in een praktijk, welke later onder prof. B. M. Telders werd voortgezet. Toen al hield hij zich op grote schaal met cassatiezaken bezig voor de Hoge Raad en dit leidde in 1931 tot zijn benoeming (42 jaar oud tot lid van de Hoge Raad. Hij was eerst lid van de belastingkamer, vervol gens van de burgerlijke kamer en de laatste acht jaar, sinds 1950, vice- president en voorzitter van de belastingkamer. Mr. Nypels heeft de voetsporen van zijn vader gedrukt, die ook als vice-president van de Hoge Raad zijn ambtelijke carrière afsloot. Maar van afsluiten van een periode kan men in het leven van mr. Leopold August Nypels niet spreken. Eén voorbeeld slechts: veertig jaar geleden werd hij secretaris van het centraal stembureau, dinsdag heeft hij nog als lid van de kiesraad in spoedzitting vergaderd in verband met de kabinetscrisis en de vervroegde verkiezing. En ook zijn sportieve ontplooi ing werd geprolongeerd in kalmere maar niet geringere prestatie: hij is een kundig bridger, die niet zo lang geleden nog in de meesterklasse uitkwam. (IIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIlIlltlHIIIIlHIlllllllllllllllllilllllilllllllltltlt De zangeres Maria Callas is een proces begonnen tegen de Romeinse Opera dia begin januari het contract met haar op zegde, nadat zij haar medewerking aan een galaconcert kort na de aanvang had gestaakt. De zangeres eist het honora rium voor de drie geschrapte concerten ten bedrage van 2,7 miljoen lire (ruim 16.000 gulden), een reiskostenvergoeding en een nader te bepalen schadeloosstel ling wegens contractbreuk. De advocaat van de Romeinse Opera noemde de be schuldigingen „belachelijk" en dreigds een tegeneis voor een schadevergoeding van vijftien miljoen lire (90.000 gulden) in te dienen. MARIA MENEGHINI CALLAS Raus Joannes XXIII heeft volgens UPI met zijn naaste medewerkers af gesproken, dat zij niet telkens, wanneer zij door hem worden ontboden, knielen. Deze naaste medewerkers zullen de kniebuiging alleen 's ochtends een keer en 's avonds een keer maken. Tijdens een audiëntie, die de Paus gisteravond aan 600 Italianen verleende, zei hij, dat hij het zelf als een „vernedering" zou voelen, als dignitarissen, die per dag verscheidene keren voor hem verschij nen, telkens zouden knielen. Toen aan het eind van de audiëntie verschillende bisschoppen en andere geestelijken wil den knielen voor de officiële foto, zei de Paus: „Neen, neen, blijf alstublieft staan". Zaterdag heeft Paus Joannes in de Sint Pieter zijn secretaris van staat Domenico kardinaal Tardini en zeven andere geestelijken tot bisschop gewijd. Gisteren heeft de H. Vader voor de Vaticaanse radio een rede uitgesproken ter herdenking van de aardbeving, die vijftig jaar geleden de steden Messina en Reggio di Calabria alsmede een aan tal kleinere plaatsen verwoestte. Aan meer dan honderdduizend mensen heeft die aardbeving toen het leven gekost. De Paus legde gisteren vooral de na druk op de hulpvaardigheid, waartoe d« ramp in binnen, en buitenland had ge leid. Ook vergeleek hij volgens A.F.P. de catastrofe met de krachten die de Kerk nu bedreigen. „In dit vreselijke uur, waarin de geest van het kwaad alles in het werk stelt om de heerschappij van God teniet te doen, moet alle energie worden aange wend om dit rijk te verdedigen, als gij wilt voorkomen dat uw stad in een veel grotere ruïne wordt herschapen dan vijf tig jaar geleden met Messina het geval was," aldus de Paus. Advertentie METALEN MASSA-ARTIKELEN Precisie-, Stamp-, Teek-, Pers- en Montagewerk N V AMMEFA - AMSTERDAM Vraagt offerte fTel 020-53941) Mgr. J. P, Huibers, bisschop van Haar lem, heeft te Bloemendaal een nieuwe parochie opgericht, toegewijd aan het Allerheiligst Sacrament. Tot pastoor is benoemd mgr. B. J. A. Haanen, die tot nu toe de functie vervulde van vloot- aalmoezenier. Tot pastoor van de even eens nieuw opgerichte parochie van de H. Joseph te Beverwijk (Oosterwijk) is benoemd J. A. M. ten Hengel, die daar reeds bouwpastoor was. De bisschop heeft voorts opdracht gegeven de stich ting van een nieuwe parochie voor te bereiden in Haarlem-Oost (Parkwijk). Kapelaan J. Breedveld, die voorlopig als kapelaan aan de parochie van de H. Joannes de Doger aldaar blijft verbon den, is ermee belast. Aan P. J. J. Hof stede, die kapelaan was aan de parochie van O. L. Vrouw van Altijddurende Bij stand te Amsterdam, is opdracht ver leend de stichting van een nieuwe pa rochie voor te bereiden te Slotervaart- Zuid onder de bestaande parochie van de H. Pius X. Tot leraar aan het klein seminarie te Heemstede is benoemd drs. Th. B. van der Linden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3