ENSEMBLE speelt „Die zomer aan zee" van Felicity Douglas Lourens Costerlyceum blijft voorlopig „lyceum" heten Gas- en elektratarieven moeten weer omhoog PROVENIERSHUIS EN BAVO- CARILLON MOETEN NODIG GERESTAUREERD WORDEN Voorbereiding kost f8000,- NAAIMACHINES Raadscommissie vóór, college tegen Matige voorstelling van een bijzonder zwak stuk Haarlem Het nieuwe jaar „ingeplonsd' VRIJDAG 2 JANUARI 1959 PAGINA 3 NECCHI KUIPERS, Kleine Houtstr. 112 Haarlem - Telefoon 11142 B. en W. stellen voor Commissie Hout en Plantsoenen opheffen Gemeenschappelijke regeling voor het slachthuis Burgerlijke Stand Haarlem Woensdag Nieuwjaars rede van burgemeester Cremers in de raad Subsidie Sionskerk Vrije speelplaats in de Graafschapstraat Vurige kerstbomen op Oudejaar Onderwijszaken in Haarlemse raad Presentiegelden voor raadsleden omhoog Gemeentezaken BREIWOL UU'OXIdjnd en onderricht Films Muziek Toneel Ballet Diversen Tentoonstellingen Gemeente koopt huizen Winkelsluiting Haarlems Bloei kan gaan bouwen Drie ongevallen op de Westelijke Randweg in Haarlem Vrouw loopt schedel- basisfractuur op Rook was de oorzaak van een aanrijding en Oudejaar in Haarlem tamelijk rustig i" Meisje valt tussen perron en trein Dit jaar geen school- schaaktoernooi Nieuwjaarsreceptie burgemeester Bloemendaal Slachtoffer van het kernonderzoek in V.S. Nieuwe wisselkoersen Ned. Bank Duits schip op de Noordzee stuurloos Beurs van Amsterdam Verschillende historische monumen ten in de Gemeente Haarlem lopen ge vaar. Ingrijpende voorzieningen zijn daarom nodig. Het Proveniershuis zal ingrijpend gerestaureerd moeten wor den, terwijl men bovendien het ge bouw in zijn historische vorm wil terug brengen. ïn 1953 is een gedeelte geres taureerd en de verdere phasen moesten om allerlei redenen worden uitgesteld. Wel zijn inmiddels een aantal ones thetische noodvoorzieningen getrof fen. Het is onmogelijk de algehele restau ratie nog veel langer uit te stellen, om dat de staat waarin het gebouw ver keert, gevaarlijk begint te worden. Met name het noordelijke deel van de voor gevel baart ernstige zorg. Alvorens men echter met die restauratie kan begin nen, dient een uitgebreid onderzoek in gesteld te worden naar de feitelijke toe stand van het gebouw en de historische indeling daarvan. Daarvoor vragen B. en W. van Haarlem de raad om een crediet van 5.000. Voor een soortgelijk onderzoek naar de houtconstructie van de toren van de oude Sint Baaf, vragen B. en W. de raad om een crediet van 3.000. Ook het carillon van de toren behoeft na melijk een ingrijpende restauratie. De toonzuiverheid heeft geleden door ja renlange inwerking van het weer op de klokken. In verband met de muzikale eisen, die tegenwoordig aan een caril lon worden gesteld, wil men het klok kenspel met 12 klokken uitbreiden, zo dat het 47 klokken of vier oktaven gaat omvatten. De klokken zullen daartoe echter anders opgehangen moeten wor den; er zullen meer eiken ophangbal- ken aangebracht moeten worden voor de klokken in de buitenste rij en er zul len een aantal stalen ophangbalken aan gebracht moeten worden voor de tus- Advertentie De aloude raadscommissie voor Den Hout en de Plantsoenen moet worden opgeheven. B. en W. zijn van oordeel, dat de organisatorische voordelen van de samenvoeging van deze commissie met die voor openbare werken en stads ontwikkeling, ruimschoots opwegen te gen het gevaar, dat de Hout en de Plantsoenen bij een dergelijke samen voeging in de verdrukking zouden ko men. Op 17 september hadden B. en W. al de opheffing van de commissie voor Den Hout en de Plantsoenen bepleit, maar de raad eiste toen bij motie, dat het College over deze opheffing eerst pre-advies zou uitbrengen. Nieuwe argumenten komen in dit pre-advies echter niet tot uitdrukking. De ophef fing houdt ook verband met de nieuwe verdeling van portefeuilles in het Col lege van B. en W. Haarlem wil met Bennebroek, Bloe- mendaal, Heemstede, Haarlemmerliede en Spaamwoude, Haarlemmermeer en Zandvoort een gemeenschappelijke re geling aangaan tot toezicht op een uit voering van de bepalingen van de Vleeskeuringswet, en tevens tot exploi tatie van het openbaar slachthuis. Voorheen bestonden met de afzonderlij ke gemeenten bepaalde overeenkom sten, maar sinds 1952 heeft men naar een gemeenschappelijke regeling ge streefd. Al de genoemde gemeenten be halve Bennebroek en Haarlemmermeer hebben besloten deel te nemen. Deze twee laatste gemeenten maken bezwaar tegen een regeling, die ook de exploi tatie van het slachthuis omvat. Men hoopt op dit punt echter alsnog over eenstemming te bereiken. B. en W. van Haarlem stellen de raad nu voor de gemeenschappelijke regeling goed te keuren en te bepalen, dat zij met terugwerkende kracht van af 1 januari 1958 is ingegaan. De rege ling wordt aangegaan voor vflf JaaC en kan stilzwijgend met eenzelfde periode verlengd worden. Haarlem wordt de centrale gemeente, die belast is met de leiding van de gemeenschappeiijKe dienst en van het daaraan verbonden personeel. Een commissie van advies zal de centrale leiding terzijde staan. Hierin hebben vertegenwoordigers van de deelnemende gemeenten deïst een lid van de colleges van B..en w- zitting. De commissie van advies woroi voorgezeten door de vertegenwoordiger van Haarlem. BEVALLEN van een ZOON: A. M. van der Peet-van Hoften, HA. van Brandenburg-Smit, A. F. Th. ^*™rnan'' van Haeren, M. M. Smolenaars-" Rle™s' A. Tangerman-Linthorst, A. G- E. kte- vens-de Koe, E. van Dongen-de Boo. BEVALLEN van een DOCHTER: G. van de Wetering-Breijer, A. E. Kor- nel-van der Kroft, G. C. F. van den Heuvel-van Wattingen, C. Gilbert-van Driest. ONDERTROUWD: J. P. Castenmul- ler en A. M. Ruigrok, A. S. Jonquière en J. J. Pieterson, A. G. Westdijk en A. Damstra, L. F. Talossy en B. Pol- gar, J. N. Heeremans en M. G- M. Blom, F. V. Hund en L. J. M- Weg ers, J. M. J. van Duijn en J. M. Mos- seveld, H. Polak en M. H. de Klegn, H. Burger en L. Sluijter. GEHUWD: J. M. Wijnand? en B. Damstra, A. J. van Zeist en Th. A. F. Roelofs, J. H. Bom en J. H. Hulsber gen, J. A. Baars en C. G. Philippo, J. J. G. Habes en A. ter Wal. A. van Driel en H. Budding, P. Saffrie en E. Pieters, A. A. J- J. M. Takx en f - H. A. Hoogveld M. H. M. van Dijk en L. M. M. M.' Vasen, A. Th. Web'ers en S. Slenters, H. D. Neuman en E. Blok ker, H. A. J. Francken en M. A. van den Broek, H.J. M. Molenkamp en A. J. Ran. OVERLEDEN: J. C. van der Tuin, 14 j, Vredenrijkstraat, C. Out, 70j. Mrt. Heemskerkstraat, H. H. de Bruin, 33j, Oranjestraat, E. van Bommel, 69j, Ga- renkokerskade. J. C. van den Berg- van Schaik, 85j, Jansstraat, G. Th. Nieuwenhuizen, 58j, Sterrebosstraat. sen de binnenstijlen hangende klokken. De constructie waarmee het carillon aan het houten skelet van de toren be vestigd is, moet dus dringend worden herzien. Aangezien de toren zwaarder belast zal worden, zal naar de toestand van de houtconstructie een onderzoek ingesteld moeten worden. Daardoor zal men ook tot een meer definitieve ra ming van de eigenlijke restauratiekos ten kunnen komen. Bovendien kan men tegelijkertijd dan nagaan in hoeverre de bestaande ophangpunten van de ca- rillonklokken nog voldoende veiligheid bieden, indien onverhoopt de algehele restauratie niet op korte termijn door gang kan vinden. Tijdens de gemeenteraadszitting van volgende week woensdag, zal de burge meester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, zijn traditionele nieuwjaars rede uitspreken. De raad zal dan ook een voorstel te behandelen krijgen om de nieuwe wethouder van Sociale Za ken en Volksgezondheid, mevrouw mr. E. A. J. Scheltema-Conradi te benoe men tot ambtenaar van de burgerlijke stand. Bovendien zal de raad de geloofsbrie ven in onderzoek krijgen van een nieuw raadslid voor de protestants-christelijke fractie die de plaats in gaat nemen van ir. J. M. van Duin. De heer Van Duin was pas sinds september 1958 lid van de Haarlemse raad, maar in verband met zijn benoeming tot hoofd van rijks waterstaat in Hoorn, zag hij zich ge noodzaakt naar deze gemeente te ver huizen. De gemeenteraad zal ook moe ten voorzien in twee vacatures in de plaatselijke commissie van toezicht op de middelbare scholen. In de plaats van mevrouw W. Vogelaar-von Winning, die bedankt heeft, wordt voorgesteld mevrouw mr. C. M. Smithuysen-Nae- ssens, terwijl als nummer twee op de voordracht de naam staat van mevrouw mr. E. H. Prinz-van Swaaij te Haarlem. In de plaats van de periodiek aftre dende heer G. H. Onstein, wordt voor gesteld ds. J. Bronsgeest te Heemstede, terwijl als nummer twee op de voor dracht de naam staat van mr. A. Beets te Haarlem. Ter voorziening in de vacature in het college van curatoren van de gemeen telijke gymnasia en lycea, ontstaan door het periodieke aftreden van mr. J. A. P. C. ten Bokkel te Haarlem, wordt voorgesteld te benoemen mr. J. H. P. E. Mijnssen te Heemstede, terwijl de naam van mevrouw B. F. van Walsem-Kaplan te Heemstede als nummer twee op de voordracht staat. Een meerderheid van het college van B. en W. van Haarlem is van mening, dat geen subsidie verleend moet wor den aan de Hervormde Gemeenten Spaarnwoude en Spaarndam in de kos ten van de bouw van de Sionskerk. Slechts één lid van het College acht subsidiëring wel billijk. Ook de raads commissie voor de subsidiën is van oordeel dat in dit geval wèl gesubsi- dierd behoord te worden. De Verordening op het subsidiëren der kerkcbouw is volgens B. en W. in dit geval niet van toepassing, omdat deze met terugwerkende kracht in werking is getreden met ingang van I januari 1957, terwijl de Sionskerk al in 1952 voltooid was. De kerkelijke ge meente had verzocht de verordening toch toe te passen omdat, de Sionskerk de enige kerk is die sinds de oorlog in Haarlem gebouwd is. De kerkelijke gemeente wenst thans het gehele oorspronkelijke plan uit te voeren. Dit omvat nog een zaal voor 300 personen, bestemd voor het^ bij zondere kerkewerk, gemeentebijeen komsten, jeugdwerk, zondagsschool, alsmede voor de aanschaffing van een orgel. Orgels zijn in de desbetreffende verordening echter uitdrukkelijk van subsidie uitgesloten, en B. en W. zijn van oordeel dat de te bouwen zaal naar zijn aard niet bij het kerkgebouw hoort. De uitbreiding wordt beschouwd als de uitbreiding van een bestaand gebouw, hetgeen niet onder de verordening valt. De behoefte aan een speelgelegenheid rond de nieuwbouw aan de Schiphol- weg, doet zich voortdurend meer gevoe len. Vooral sedert de woningen aan de J. J. Hamelinkstraat en de Hannie Schaftstraat vooral met jonge gezinnen bewoond zijn, is die behoefte nog veel sterker geworden. B. en W. willen nu het stukje opgehoogde grond in de Graafschapstraat, nabij de J. J. Ha melinkstraat, waarvan B. en W. euphe- mistisch beweren, dat het thans als plantsoen in gebruik is, gaan inrichten als vrije speelgelegenheid. De verbinding tussen Noormannen- straat en J. J. Hamelinkstraat is ge dacht als rolschaatsbaan, en zal der halve voor het verkeer worden afge sloten. Dit gedeelte zal worden geasfal teerd. In geval van nood kunnen de aan deze verbinding gelegen woningen per auto bereikt worden via de rolschaats baan. Noordelijk en zuidelijk van deze speelplaats zijn parkeergelegenheden geprojecteerd. Het speelplein zelf zal worden verdeeld in verschillende vak ken, elk met enkele speeltuigen. Er zullen bomen worden geplant en enkele banken worden geplaatst. Een en an der gaat 24.910,- kosten en B. en W, vragen de raad nu om dit crediet. Ook in Haarlem heeft men afscheid genomen van 1958. Twaalf uur wezen de wijzers. Vuur pijlde in lange strepen naar omhoog, rotjes, zevenklappers, voetzoekers stoven knallend in het rond. De Haarlemmers rekenden af met het oude jaar. op een luidruchtige wijze. De jeugd had dat al eerder gedaan, tus sen half vijf en half zes in de voor avond. Op niet minder dan zes plaat sen in alle delen van de stad gingen kerstbomen in vlammen op, de profa ne herinneringen aan Kerstmis en aan 1958. Verkoold lagen na een uur de res ten van de sparren, die eens de huizen hadden gesierd. Zo gretig als de vlammen rondwoe- kerden in het droge hout, zo gebrand waren ook de kinderen 's morgens ge weest, want achter elke boom wisten zjj een versnapering. De Haarlemse Raad voor de Jeugd had het plan uitgedacht, maandag kwam burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers ermee ter tafel en woensdag ging Haarlems jeugd aan de slag. Het „Heeft U nog oude kranten" veranderde plots in een verzoek om afgedankte kerstbomen. En de bomen waren er, dat bleek later toen de brand weer kwam, die zijn beginsel van brand bestrijding over boord zette en de brand stak in niet minder dan rond 3100 bomen. Alleen op despeelplaats aan de Hendrik Roozenlaan bleef het rus tig. Vanwege de harde wind achtte men het veiliger geen vuur te maken. Het werd elders een echt vuurfeest, dat weinig leed onder de slechte weers omstandigheden. De harde wind maak te het des te spannender. Wild grepen de vlammen om zich heen: bonkend, loeiend en knetterend vuur. Deeltjes sprongen weg in alle richtingen om een eind verder met een wild gedwarrel naar de aarde terug te keren. De grau we hemel werd een eindweegs hel ver licht, vlammen klommen op en vielen terug, schudden heen en weer, verlicht ten de gezichten en vormden grillige schaduwen. Nieuwe bomen, nieuwe vlammen en wederom het helle schijn sel, die vette rook en de smorende hitte. Een laatste geflakker van kleine vlammen, die met een drieste hande ling het zwijgen werden opgelegd. Een slang, een straal water, en het feest was voorbij. Het publiek, dat in zijn binnenste een grijntje pyromanie be vredigd voelde, ging uiteen, naar een ander vuur, thuis. De schrijfster Felicity Douglas is er niet op vooruit gegaan. Nog enige ja ren geleden kon de Haagsche Comedie van haar spelen ,,'t Is nooit te laat". Maar als men haar moet geloven in het stuk „Die zomer aan zee", waarmee het Zuidelijk Toneel „Ensemble" in de Haarlemse schouwburg het nieuwe jaar inluidde, dan moet men. wel aan nemen, dat het eigenlijk altijd te Iaat is, en dat er niets meer aan te ver anderen valt. Een sombere gedachte, zo bij de wieg van het nieuwe jaar. Ge lukkig is de schrijfster zichzelf ontrouw geweest, en heelt zij een stuk geschre- B. en W. van Haarlem stellen de raad I de lagere school aan de Muiderslotweg voor een brief van de Raad van lera- met twee lokalen, vragen B. en W. een ren by het voorbereidend hoger-en mid-I crediet van 130.540.-. Voor een be- delbaar onderwijs voor kennisgeving I drag van ongeveer 9.709,- willen B aan te nemen, waarin gevraagd wordt de nieuwe middelbare school aan de Zijlvest niet „lyceum" te noemen, om dat er geen gymnasiale afdeling aan verbonden is. B. en W. hadden deze school destijds lyceum genoemd, omdat men vreesde dat de school anders in een ongunstige po sitie zou komen, omdat velen niets meer voelen voor een H.B.S. Later is gedacht aan de benaming „Artheneunt", de naam die in de nieuwe middelbare schoolwet de huidige H.B.S. aanduidt. Maar de plaatselijke vereniging van le raren bü het gymnasiaal en middelbaar onderwijs heeft dit afgeraden, omdat de naam te weinig bekend is. Deze ver eniging adviseerde weer tot de naam „lyceum". Deze naam is niet be schermd. Bovendien hebben B. en W. overwo gen dat de kinderen aan dit nieuwe lyceum na het eerste cursusjaar in de gelegenheid gesteld worden om naar een school met gymnasiale opleiding over te gaan. Wel is het zo, dat de naam .lyceum" zal moeten verdwijnen, wan neer de nieuwe wet op het middelba re onderwijs wordt aangenomen, om dat daarin met lyceum iets anders wordt bedoeld. B en W. stellen de raad ook voor de noodzakelijkheidsverklaring van een opleidingscursus voor centrale verwar- mingsmonteiir aan de katholieke L.l.o., die op 2 april 1958 is uitgesproken, te rugwerkende kracht te verlenen tot oktober 1956, de datum waarop de ka tholieke L.T.S. met het. onderwgs m de ze cursus begonnen is. De minister van O. K. W. heeft om deze wijzi ging verzocht. Voor uitbreiding van de gereformeer- B. en W. van Haarlem stellen thans de gemeenteraad opnieuw voor de pre sentiegelden voor het bijwonen van ver gaderingen van de raad, de raadscom missies en raadsafdelingen te verhogen. Toen een dergelijk voorstel op 20 maart 1957 aan de orde kwam, kon de raad daarmee in verband met de bestedings beperking niet akkoord gaan. Wel wer den de presentiegelden voor het bijwo nen van commissievergaderingen toen opgetrokken. B. en W. zijn nu van oordeel, dat de economische toestand in zoverre verbe terd is, dat de presentiegelden wel weer verhoogd kunnen worden. Deze stonden nog op het peil van 1954. Voor gesteld wordt nu om de presentiegelden voor het bijwonen van raads- en afde lingsvergaderingen te stellen op 20, en die voor het bijwonen van commissie vergaderingen op 12,50. Alles met in gang van 1 januari 1959. B. en W. van gemeente Haarlem stel len de raad voor de gasleveringsover eenkomst met Velsen automatisch ver lengbaar te maken, indien geen der beide partijen een tegengestelde wens kenbaar maakt. Haarlem wil de huur van de panden Jan Gijzenkade 254 en Rijksstraatweg 250 A opnieuw met een jaar verlengen. De panden zijn bij de GGD in gebruik als dependance in Haarlem-noord. B. en W. van Haarlem vragen de raad om 4500,voor de aanschaf van meubilair e.d. voor het bureau van de gemeentelijke bedrijfspsycholoog, die is ondergebracht in het kantoor van de Dienst voor Volkshuisvesting, Wagen weg 40. en W. ontwikkelingsmateriaal laten aan schaffen en voorzieningen laten treffen ten behoeve van de protestants-christe lijke kleuterscholen aan de Colenso- straat, de Raafstraat en de Vrouwe straat. Ten behoeve van de gereformeer de kleuterscholen aan de Ambacht straat, de Patrimoniumstraat, de Von- delweg en de Zomervaart, vragen B. en W. 5.950,- voor het aanschaffen van meubilair etc. Voor het doen van lo pende uitgaven ten behoeve van het nieuwe Karei van Manderlvceum aan de Oosterhoutlaanvragen 'B. en W. 1.219,-. 6 Teneinde de financiële positie van de mogelijk gelijk zijn aan die van voor gemeente niet onnodig slechter te maken, gaande jaren. In dat geval zou het gas- hebben B. en W. van Haarlem zich bedrijf dit jaar een winst moeten op- genoodzaakt gezien de raad voor te brengen van ƒ210.680.maar blijkens stellen, de tarieven voor gas en elee- de begroting voor 1959 wordt die wmst triciteit te verhogen. De gastarieven slechts op 160000.geraamd. Het zullen met cent per m omhoog gaan electriciteitsbedrijf zou een winst van en de electriciteitstarieven zullen voor ƒ975.918.moeten opbrengen, maar deden: bijvoorbee de ovei het huishoud- en winkeltarief met i 'begroting wijst slechts een geraamde] amusant door Margke Bakker gespeel cent per kWh. en voor het enkeltarief winst van 687.000.— aan. Het ontstaan de rol van Annabell Regisseur Jan en het dubbeltarieflaag met 1 cent per van het grote verschil bij het electrici- Retel heeft er een speelse vertoni g kWh worden verhoogd* terwij. het dSb- tehsbedrijf, wijten B en W. aan het van gemaakt maar kon er ook met beltariefhoog met 4 cent tot 30 cent feit, dat de raad in december 1957 een j meer uitkrijgen dan erin t y per kWh wordt opgevoerd. Het kook-1 voorgestelde verhoging van de elee-Wich zorBde oor e g tarief en het nachttarief worden niet' triciteitstarieven halveerde. De gemeente kantie villad c gewijzigd. i kan zich een dergelijke toestand met Loudi Nyhoff speelde als gaste van permitteren Vandaar dat de tarieven Ensemble de rol van lady Madeline. Zy nu opnieuw verhoogd moeten worden. j deed het vol grappige gebaartjes Liane Saalborn, Loudi Nijhoff en Ab Abspoel in „Die zomer aan zee\ ven, dat vooral vóór de pauze beslist amusant is. Het draait allemaal rond lady Made line, een rijke, bejaarde aristocrate die haar familie tyranniseert en behalve haar familie, ook ieder die het ongeluk heeft haar pad te kruisen. De familie komt de zomer aan zee doorbrengen en daar wordt het ieder duidelijk, dat men de tyrannie van lady Madeline beu is. Men komt in verzet. Men breekt. Maar op het kritieke ogenblik krijgt de lady een hysterische aanval en ieder komt weer tot de conclusie, dat er toch niets aan te veranderen valt, zodat alles blijft zoals het was. Als toneelstuk zit „Die zomer aan zee" slecht in elkaar. De personages zijn nauwelijks levende wezens, behalve dan lady Madeline. De handeling is eigenlijk weinig meer dan een reeks tweespraken. Wat het gedeelte voor de pauze amusant maakt, is de hier en daar zeer geestige dialoog. Het gedeel te na de pauze wanneer de schrijf ster na haar milieubeschrijvingen aan haar slot toekomt zakt als een pud ding in elkaar. Het onwaarschijnlijke laatste tafereel had net zo goed weg gelaten kunnen worden. Zoals er in dit stuk meer weggelaten had kunnen wor- Het Centraal Bureau voor de Statis tiek heeft uitgerekend, dat het algemene prijspeil in ons land sinds 1938 met 355% is gestegen. Na de nieuwe verhoging zullen de Haarlemse gastarieven tot 240% en de electriciteitstarieven tot 160% ge stegen zijn in verhouding tot 1938. In vergelijking met het algemene prijspeil zijn de nieuwe tarieyen dus nog alles zins aanvaardbaar, zeggen B. en W. B. en W. achten het noodzakelijk, dat de saldi van de energiebedrijven zoveel Advertentie Gratis patroon Jj 1 Tempeliersstraat 68 CINEMA PALACE: De familie Trapp ln Amerika, a. 1.; 2, 4.15, 7, 9.15 uur. FRANS HALS: De vlucht van Captain Blood, 14 jaar; 2.30, 7, 9.15 uur. Zo. 2, 4.30, 7. 9.15 uur. Di. 2.30, 8 uur. LIDO: Stella's sleutel, 18 jaar; 1.45, 4, 6.45, 9.15 uur. Za.-av.: De onderwereld van Mont Martre, str. volw.; 11.30 uur. LUXOR: Das Madchen Rose Marie, str. volw.; 2, 7, 9.15 uur. Za. en zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. MINERVA: T.m. zo.: De nachten van Cabl- ria, volw. Vr. 8.15 uur. Za. en zo. 7 en 9.15 uur. T.m. zo.: Nattigheid, 14 j. Vr. en za. 2.30 uur. Zo. 2 en 4.15 uur. Ma. en di.Over moord wordt niet ge sproken, 14 jaar; 8.15 uur. Wo. en do.: Lente in Italië; 8.15 uur. REMBRANDT: Laila, 14 jaar; 2, 4.15, 7, 9.15 uur. ROXY: Texas, 14 jaar; 2.30, 7, 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. V.a. ma.: Zarak, 14 jaar; 2.30, 7, 9.15 uur. STUDIO: Mon oncle, a. 1.; 2.15, 7, 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Dinsdag 6 januari Concertgebouw, 8.15 uur: Vijfde concert serie D van het Noordhollands Philharmo- nisch Orkest o.l.v. Marinus Adam. Solist: Hans Richterr-Haaser, piano. Woensdag 7 januari Concertgebouw, 8 uur: Zangrecital door Henri Blackman, bariton. Koos Bons, pia no. Donderdag 8 januari Concertgebouw, 12.40 uur: Pauzeconcert door de organist Piet Kee. Concertgebouw, 8 uur: Concert Kon. Mannenkoor Caecilia o.l.v. Anton de Beer. Solisten Aafje Heijnis, Leo Rommerts, Em my van Eden. Zaterdag 3 januari Schouwburg, 8 uur: Toneelgroep Puck speelt ,,Het geheim vna dokter Frost", kome die van Hans Weigel. Regie: Egbert van Paridon. Zondag 4 januari Schouwburg, 8 uur: Toneelgroep Puck speelt ,,De Vrek", een blijspel van Molière. Regie Cas Baas. Woensdag 7 januari Schouwburg, 8 uur: De Haagsche Come- met ,.De koopman van Venetië" van Wil liam Shakespeare. Donderdag 8 januari Schouwburg, 8 uur: Het Ballet der Lage Landen: „De gouden appel", muziek Pug- ni, choreografie Keith Lester; „La foyer de le danse", muziek Rossini, chor. Egri; „Variazione con Maschere", muziek Reali, chor. Carey; „Hoepels", muziek Poulenc, chor. Gore; „De Eenzame", muziek Busoni, chor. Gore. Vrijdag 2 januari Schouwburg, 8 uur: Culturele filmavond van Geloof en Wetenschap: La passion de Jeanne d'Arc. Dinsdag 6 januari Franè Halsmuseum, 8 uur: De kunstschat ten van het Frans Halsmuseum, cursus Geloof en Wetenschap. L. Costerlyceum, 8 uur: Hoe staat het met ons jeugdwerk bij de aanvang van het nieuwe jaar, onderwerp bijeenkomst Haarlemse Raad voor de Jeugd. Woensdag 7 januari Stadhuis, 2 uur: Vergadering gemeente raad Haarlem. Donderdag 8 januari Jacobstr. 6. 8 uur: Omzwervingen in Azië, lezing Vereniging Weten en Werken. Raadhuis Hoofddorp, 2.30 uur: Vergade ring gemeenteraad Haarlemmermeer. Concertgebouw, 8 uur: Syrië, lezing voor Vereniging Oost en West. Bisschoppelijk Museum: Oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken. handschriften en kunstnij verheid. Geopend van 1017 uur: zon en feestdagen van 13—15 uur. Tentoonst. van Napolitaanse kerstgroep (tot 1 febr.). Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse Schooi van de 16e eeuw tot op heden (o.m. Hals' meesterwerken). Geopend op werkdagen van 1015 uur: op zon en feestdagen van 1315 uur. Grote Kerk Te bezichtigen van 9—17 uur op werkdagen Stadhuis, Grote Markt, te bezichtigen op werkdagen van 917 uur; za. 912 uur. Teylers Museum: Tekeningen Hollandse. Ita liaanse en Franse school 16e tot en met 19e eeuw. Fossielen, historische natuurkundi ge Instrumenten, mineralen. Geopend Iedere werkdag, behalve maandag, van U—15 uur. De eerste zondag van elke maand van }3—15 uur Woonhuis Jacobus van Looy: Geopend do. van 10—12.30 uur en van 13.30—17 uur. Zo van 1417 uur In 't Goede Uur, KI. Houtstraat: Tekenin gen en grafieken van Aart Veldhoen. Geop. dag. van 10—22 u. (tot 1 febr.). Galerie Etroit, KI. HeiliglandExpositie Concrete Kunst door Arnold Reem r en Georges. Geop. dag. van 12—20 uur, beh. zaterdags (tot 15 jan.). St.-Gei. Majellaschool, R. Öolkade: Re- produkties van Van Gogh tot Picasso. Ge opend 2, 3 en 4 januari van 14.30—16.30 uur. 2 jan. ook 's avonds van 2022 uur. Museum Het Huis Van Looy, KI. outweg: Kunst Zij Ons Doel: Kersttentooustelling. Geop. dag. 10—12.30 en van 13.30—17 uur. Zo. van 1417 uur (t.m. 11 jan.). De gemeente Haarlem wil het per ceel Kruisweg 17a aankopen voor 17.000. Het pand was onlangs voorlo pig verkocht aan iemand, maar het pand ligt in het gebied, waarop een bouwverbod in voorbereiding is in ver band met de verdere reorganisatieplan nen voor het Stationsplein. Als de ge meente het pand nu koopt, kan de par ticuliere adspirant-koper het van de ge meente huren tegen een afgesproken be drag. Voorts wil de gemeente voor 24.598,08 de percelen Pijlslaan 114, 116. 118 en 120 aankopen, die nodig zijn wanneer straks de plannen gerealiseerd kunnen worden om een verkeerstunnel aan te leggen onder de spoorbaan in het verlengde van de Pijlslaan. B. en W. van Haarlem stellen de ge meenteraad voor, voor de vijf in Haar lem gevestigde speciaalzaken in behang selpapier een winkelsluiting vast te stellen-op maandagmorgen. Enkele dagen geleden is de bouw vergunning voor het verkeershuis en bureau van het Stationsplein afgekomen. Fet bestuur van de Stichting Haarlems Bloei hoopt nu dat zeer binnenkort met de bouw kan worden begonnen. Op de Westelijke Randweg nabij de PÜlslaan te Haarlem is op Nieuwjaars dag omstreeks half drie een 70-jarige Haarlemse weduwe door een personen auto geschept en op het wegdek ge smakt. Met een schedelbasisfractuur en ernstige verwondingen werd zij naar het Grote Gasthuis overgebracht. Het ongeval gebeurde, toen de vr„uw de westelijke rijbaan overstak. Ver moedelijk doordat zij slecht kan zien, heeft zij de auto, die met een snelheid van zestig kilometer naderde, niet op gemerkt. De politie roept getuigen van het on geval op. Ernstige materiële schade werd woensdag veroorzaakt bij een aanrij ding op de randweg op de kruising met de Leidsevaart. Een 45-jarige Haarlem se verleende met haar auto geen voor rang aan een 38-jarige bankwerker uit Wormer, die over de randweg in de richting van de Wagenweg reed. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. Op de splitsing Westelijke Randweg- Zijlweg viel een speciemolen van een vrachtwagen op de motorkap van een personenauto, die bestuurd werd door een 39-jarige IJmuidense scheepsbouw kundige. De vrachtwagen draaide van de randweg rechtsaf de Zijiweg op. Door de middelpuntvliedende kracht kantelde de molen. De personenauto werd zwaar beschadigd, maar geen van de inzittenden werd gewond. Op de Planetenlaan in Haarlem-noord woensdagmiddag een personenauto stembuiginkjes. heersend en zelfbe wust. Zij droeg een groot deel van het succes. Liane Saalborn als haar op standige schoondochter, speelde wat te serieus, al geef ik toe dat de schrijf ster haar weinig echte toneelmogelijk heden bood. Albert Abspoel voldeed uitstekend als de conventionele zoon. Louis Bongers was erg weinig genuan ceerd als de schilder-zoon, maar Ton Kuyl als de derde zoon hoewel hier en daar al te nadrukkelijk wist weer te overtuigen. Beslist beneden de maat bleef Sonja Brill als de dochter van de villa-verhuurster. Zij was te vakmatig, te weinig levend. Lies de Wind voldeed als haar burgerlijke moeder veel beter. Graag hadden we Johan Elsensohn gezien als de postbode, maar hij is Oudejaarsnacht ziek geworden.— juist veertien dagen voor de feestelijke vie ring van zijn 75e verjaardag. Hü zal ge ruime tijd niet kunnen speten. Gister avond werd zijn rol opgenomen door Floor Koen. Hij bracht het er zonder kleerscheuren af en meer mocht men in dit stadium nog niet verlangen. Ferd. Sterneberg was de zachtmoedige echtgenoot van lady Madeline en hij ty peerde uitstekend. Chris Baay voerde de traditionele butler ten tonele. Een matige voorstelling dus van een zwak stuk. J. W. v. d. V. Het is in Haarlem rond de drempel tussen 1958 en 1959 tamelijk rustig geweest. Weliswaar was het op enkele punten rumoerig, maar tot ernstig hand gemeen tussen politie en burgers is het niet gekomen. Burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers en de commissaris A. L. de Boer maakten rond het midder nachtelijk uur een rit door Haarlem om zich van een en ander op de hoogte te stellen. Op het Stuyvesantplein was zeer veel volk op de been. Jongelui kregen echter geen gelegenheid kerstbomen in brand te steken. Om kwart over een heeft de politie van de gummistok gebruik moe ten maken om een aantal oproerkraaiers uiteen te drijven. In de Leidsebuurt moest de stok er eveneens aan te pas komen. Afwisselend werden in de Brouwers straat op de hoeken van de Oranje boomstraat de Jan Nieuwenhuizenstraat en de Leidsevaart kerstbomen en banden aangestoken. Omstreeks twee uur keerde de rust weer. Op de Gedempte Raam gracht gingen ook kerstbomen in vlam men op. Een brandweerman bluste het vuur. De aanstichters waren toen echter al gevlucht. Op de Bakenessergracht in Haarlem is het rond de jaarwisseling nogal ru moerig geweest. Een 44-jarige verte genwoordiger en diens achttien-jarige zoon, eveneens vertegenwoordiger, raakten omstreeks twee uur slaags met elkaar. Al vechtend plonsden zij geza menlijk in het water van de gracht. Omstanders ontfermden zich over de drenkelingen, maar nauwelijks op de wal getrokken begonnen de twee, van wie de oudste half-naakt, opnieuw te vech ten. Twee politie-agenten trachtten or de te scheppen en daartoe trok een 26- jarige politieman de zoon los. Onmid dellijk raakte een voet op weinig zacht zinnige wjjze een scheenbeen van de agent. De reactie kwam terstond: een directe rechtse trof de zoon in het ge zicht; een voortand brak af. De jongste vertegenwoordiger liet zich niet onbe- tegen een brandkraan gereden. De auto tuigd en dook op de agent af. Korte tijd werd aan de voorzijde beschadigd; de later ging deze ruggelings het gracht kraan brak af. Oorzaak van de aan rijding was de dikke rook afkomstig van een kerstboomverbranding in de na bijheid. De bestuurder van de auto zag daardoor de rode lamp niet waarmee een politieagent zwaaide om automo bilisten te waarschuwen. water in. De agent werd uit het water gevist en de beide vertegenwoordigers werden naar het bureau aan de Smedestraat gebracht. De oudste kon daarop naar huis gaan, de jongste werd nog enige tijd vastgehouden. Om half elf woensdagmorgen is een 20-jarige kinder verzorgster uit Den Hel der op het station in Haarlem tussen een trein en het perron gevallen. Zjj wilde nog de trein halen en wilde op de treeplank springen. Zij miste en viel. Zij kwam er bijzonder goed af. Omdat zij klaagde over pijn in haar linkerarm en dijbeen werd zij naar het ziekenhuis Sint-Joannes de Deo ge bracht. Daar constateerde men niets ernstigs. Het is zeer waarschijnlijk, dat het school-schaaktoernooi, dat jaarlijks rond Nieuwjaar in Haarlem wordt georgani seerd, dit jaar niet doorgaat. Ofschoon men mag verwachten, dat de belang stelling onder de scholieren groot zou zijn, zal er in de reeks toernooien een lacune ontstaan. 22 maal hebben de jeugdige schakers de plaats achter de borden ingenomen. Ditmaal zullen die plaatsen vermoedelijk vanwege organi satorische moeilijkheden onbezet blijven. Vanmorgen hielden de burgemeester van Bloemendaal, dr. D. H. Peerenboom Voller, en echtgenote een Nieuwjaars receptie in het raadhuis te Overveen, waarbij alle ambtenaren van de ge meentesecretarie aanwezig waren, tevens de hoofden van dienst en enkele chefs en ambtenaren van andere diensten. De burgemeester hield een korte toe spraak, waarbij hij de beste wensen uitsprak voor allen en een terugblik wierp op 1958. Hij stelde daarbij onder meer, dat vooral de ruimtelijke orde ning het gemeentebestuur had bezig gehouden en dat de financiën niet zo'n rooskleurig beeld te zien hadden ge geven. Hij maakte van de gelegenheid gebruik om brigadier H. A. Stadlander te complimenteren met zijn dertig jarig jubileum bij de Bloemendaalse politie. De gemeentesecretaris, de heer G. van Eek, beantwoordde de toespraak van de burgemeester met de beste wensen en gaf de verzekering, dat de gemeente-ambtenaren ook in 1959 de grootste werklust aan de dag zouden leggen. Op Nieuwjaarsmorgen Is een em ployé van het Amerikaanse centrum voor atoomonderzoek in Los Alamos, de 38-jarige Cecil W. Kelley, overleden aan de gevolgen van een sterke radio actieve bestraling. Hij werd dinsdag als gevolg van een ongeluk, waarvan geen nadere détails bekend zijn, getroffen door duizend röntgen-eenheden. Kelley herinnerde zich volgens U.P.I. van het ongeluk slechts „een blauwe vlam". Hij werkte in een geïsoleerd gebouw. Men neemt aan, dat Kelley de derde Amerikaanse atoomtechnicus is die het slachtoffer werd van zijn werk. In 1946 stierf dr. B. Slotin en in 1945 Harry K. Daglian, die beiden eveneens werkzaam waren in Los Alamos. De vrouw van de overledene is even eens werkzaam op het atoomcentrum. Het echtpaar heeft twee kinderen. De Nederlandsche Bank heeft haar aangekondigde vrijblijvende aan- en verkoopkoersen bekend gemaakt voor de belangrijkste E.M.O.-valuta's. Tus sen haakjes zijn geplaatst de officiële noteringen die golden voor de deviezen- banken sinds 7 juli 1958. De centrale bank voegt hieraan toe een lijstje van overige noteringen, die, vergeleken met de vorige opgave, ongewijzigd zijn ge bleven. Dit zijn Paramaribo op 200,50 tot 202,50, Willemstad op 200,50 tot 202.50 en Praag op 52 67 tot 52,89. De aan- en verkoopkoersen der E.M.O.-valuta's luiden als volgt: Brussel 7,483- 7,718 7,5432- 7,6572) Frankfort 89,125-91,847 (98,80 -91,157 Kopenh. 54.186-55,852 (54,6045-55,4297) Lissabon 12,991-13,449 (13,15%-13,2714) Londen 10,48 -10,80 (10,56 -10,72 Oslo 52,361-54,02 (52,80 -53.60 Parijs 75,794-78,184 (89,8024-91,1597) Rome 59,888-61,725 (60,3544-61.2665) Stockholm 72.85 -74.06 (72.9065-74.008 Wenen 14,389-14.845 (14.5062-14.7254) Zürich 84,719-89,174 (86.25 -87,555 Het 491 ton metende Duitse vracht schip „Charlotte" is in een storm op de Noordzee tweehonderd kilometer uit de oostkust van Schotland, op drift geraakt. Het heeft gemeld dat het met gebroken roer in oost-zuidoostelijke richting drijft. De „Charlotte" was met een lading hout op weg naar Aberdeen en seinde woensdag om hulp. Een schotse en een Deense sleepboot voeren uit. De Schotse, de „Metinda", werd teruggeroepen toen het waar schijnlijk leek dat de Deense het eerst de „Charlotte" zou bereiken. Toen de Deense sleper echter seinde dat hij het Duitse schip niet kon bereiken, ging de „Metinda" donderdagavond opnieuw van Aberdeen uit op weg naar de „Charlotte" en hervatte vanmorgen het radiocontact met de Duitse vrachtboot. Een Britse treiler, de „Kirkella", en een ander schip, de „Lord Stanhope", zouden zich binnen enkele mijlen af stand van de „Charlotte" bevinden en zoeken het gebied af. Een „Shackleton" van de R.A.F. is opgestegen om t# trachten de „Charlotte" op te sporen. (Nleï officiële koersen) opening 99% 90A 4% Ned. 1958 3% Ned. 1953 Staffel 1947 3% Ned 1956 3)4 Ned 1948 3% Ned 1950 3% Ned 1954 3% Ned 1955 D B.N.G Won.bouwl t Ned Handel Mij Ce- Amsterdam Rubber H.V A Senembab-Mtj A.K.U Berkel Patent Calvé-Delft Cen Oell Mtl Fokker v Gelder Hoogovens Mülïer Co Philips Gem.bez Unilever BHilton ze Kon Petroleum 51- Holl Amerika Ltir K.L.M Kon Ned Stoomb K.PJia Ned Stoom v Mb v Ommeren Ned Scheepvaart Urn Rentespaarbrleven '57 Rentespaarbrteven '5P 2% Amsterdam '5b 2 Amsterdam '56 Li 2% Rotterdam '57 Vorlg oj Slot 99H 93% 90% 92 86% 85% 88 90 109H 182% 84 128% 129 247% 210 405 134.80 268 190 332% 332 474% 414% 174% 177.60 158% 102.50 157% 127 160 540 137% 114 100A 86 95% 100% 86% 131 130 255% 134.70 493% 447% 181.70 155% 156 135%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 3