Sunil wast stralend wit.. Het jongste slachtoffer ontzield aangetroffen I Stola doet het I Rumoer bij de jaarwisseling en spaart uw linnenkast Toestanden in Europa en de wereld baren grote zorgen Expansie zonder inflatie voor ons land mogelijk in 1959 Reddingswerk ook Nieuwjaarsnacht voortgezet Inbrekers actief in Maastricht Onder een trein gedood WITTER DAN DE WITSTE POES Dynamische ontwikkeling is verbijsterend Geen heldhaftigheid Studenten iveren communisten Baldadigheid in Drenteen Groningen Ook in buitenland incidenten bij de jaarwisseling VRIJDAG 2 JANUARI 1959 PAGINA 5 IN DE BELGISCHE GROTTEN Grote ravage aan gericht KUSTVAARDERS IN MOEILIJKHEDEN DOOR VLIEGENDE STORMEN „Simson' in ruwe zee op vals sein f Koningin en prinses Margriet in Engeland Nederlandse ambassadeur bij de Paus Weerkaarten voor de hele aardbol .<w. :0c Woeste fjoevt (ffilSïHSlmS/ Ee e]eis,e">l",s w"r Hier is met Sunil gewassen,dat hemels blauwe Sunil, waarin al het wasgoed stralend wit wordt, werkelijk stralend wit! Bleken en blauwen kunt u zelfs ver geten, met Sunil hebt u minder was- werk, minder te wringen, dus... minder slijtage. Waar Sunil de was doet, blijft alles veel langer nieuw, ook wasmachine en wringer varen er wel bij PROF. BEEL VOOR DE WERELDOMROEP Kapelaan G. Thuring In Indonesië Geen plaats in vereniging Geen audiëntie Voorzitter Nederlandse Werkgevers Kwetsbare punten mogen niet worden vergeten Raket gelanceerd Den Haag rustig Weinig vrolijke oud en nieuwviering 100 gewonden in Italië, betoging in Brussel en relletjes in Londen Eenzame zeiltocht van Engeland naar de V.S. Regen en wind trotserend hebben de reddingsploegen te Zichen-Zussen- Bolder ook in de Nieuwjaarsnacht en de gehele Nieuwjaarsdag onafgebro ken voortgewerkt om de ingesloten champignonkwekers in de grotten te bereiken. Deze arbeid heeft enig resultaat gehad. Oudejaarsdag rond 2 uur troffen de reddingsploegen van de Kempische mijnen, nadat zij uit de aan gelegde schacht een horizontale galerij van 3.30 meter hadden gedreven, het stoffelijk overschot van het jongste slachtoffer, de 16-jarige Jean Beusen nit Ziehen aan. Advertentie Hllllllllllillllllllllllllllliilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Maastricht wordt de laatste dagen on veilig gemaakt door inbrekers en die ven die tot nu op zeven plaatsen hun slag hebben geslagen. Tijdens de Kerst dagen brachten zij ongewenste bezoe ken in vier huizen aan de Bieslander- weg waar die bewoners niet thuis waren en in een huis aan de Trocadero- straat. In de avonduren verschaften de heren zich toegang door het verbrijze len van ruiten en het forceren van deu ren, waarna in huis alles met een soort vandalisme overhoop werd gehaaid. Taarten en andere etenswaren werden tegen de muren gekwakt, een gebraden kip werd half opgegeten en kasten wer den opengebroken. O.a. verdwenen een geldbedrag van 350 gulden, sieraden, sigaren, fototoestellen, een elektrisch scheerapparaat en andere waardevolle voorwerpen. Zondagavond hebben onbekenden huis gehouden in de woning van een adju dant van politie aan de Pater Lemmens- straat, terwijl de bewoners afwezig wa ren. Ook hier werd een ravage aange richt. Maandagavond waren inbrekers In de buurtschap Scharn (gemeente Heer) actief. De politie die nergens vingerafdruk ken heeft aangetroffen, acht het niet mogelijk dat dit inbrekersoffensief wordt uitgevoerd door een kwajongensbende. Op Oudejaarsmiddag is de dertien- Jarige Henk Bos uit Delden, toen hij Ïier bromfiets de onbewaakte overweg n de buurtschap Wiene passeerde, door een trein gegrepen. Kort na het onge val is de jongen overleden. Dezelfde middag is op een met knip perlichten beveiligde overweg bij 't Haantje in de spoorlijn Delff-'s Gra- venhage een man door een trein over reden en gedood. Woensdagmiddag heeft de Neder landse kustvaarder Janny, afkomstig uit Appingedam, die in de buurt van Mar gate op de Noordzee voer, assistentie gevraagd. Tengevolge van het zware weer was een deel van de lading gaan schuiven en maakte het schip zware slagzij. Schepen in de buurt, zetten koers naar de Janny, evenals de reddingbo ten van Boulogne en Margate. Intussen had de bemanning van het in nood verkerende schip een deel van de dek last over boord gezet, waardoor de slagzij aanzienlijk minder werd. Toen de reddingboot uit Margate de Janny bereikte was a u sten tie niet meer nodig. De kustvaarder „Pionier" (363 ton) uit Haren (Gr.) liep vijf mijl ten westen van Aalborg in Denemarken aan de grond. Het seinde dat er waarschijnlijk geen lekkage is maar dat men wel sleepboothulp zou nodig hebben. Ruim tien uur lang is de IJmuidense zeesleepboot „Simson" vannacht in stormweer vergeefs bij de Nederlandse kust in actie geweest na een noodsein, dat donderdagavond omstreeks half twaalf werd uitgezonden door een schip ter hoogte van Den Helder. Het radio- kuststation Scheveningen-radio ontving als „spoedsein" van een schip waar schijnlijk de Duitse boot „Heinrich Rit- ter" dat het, ter hoogte van het licht schip Texel, met motorschade in moei lijkheden was geraakt. Dringend werd om assistentie gevraagd. Van IJmuiden uit zette de „Simson" koers naar deze positie, maar ondanks herhaalde oproepen van Scheveningen radio en het zoeken van de sleepboot, die vannacht tegen half vier bij het lichtschip was, werd geen schip ln nood gevonden. Een schip met de naam „Heinrich Bitter" blijkt in de scheepsregisters van Duitsland niet voor te komen. De mogelijkh«»d bestaat dat een schip met een naam die hier op lijkt, inderdaad ln moeilijkheden heeft verkeerd, doch na herstel der schade zonder hiervan melding te maken is doorgevaren. De kans is echter ook niet gering dat de Nederlandse zeesleper opnieuw onder gevaarlijke omstandigheden buiten is geweest op een vals noodsein. De „Simson" heeft vanochtend ter hoogte van het lichtschip Texel wel een klein Duits kustschip, de „Heinz Wil helm", aangetroffen, dat met zware slagzij ronddreef. Toen van de „Simson" af geseind werd of de kustvaarder as sistentie verlangde, luidde het antwoord: „nein". Donderdag heeft prins Bérnhard ko ningin Juliana en prinses Margriet naar Engeland g vlogen, waar de ko ningin met haar dochter een privé-be- zoek van drie dagen brengt aan prin ses Alice, gravin van Athlone. De gra vin van Athlone is een dochter van de zuster van wijlen koningin Emma, een volle nicht dus van prinses Wilhelmina. Paus Joannes heeft woensdagochtend de buitengewoon en gevolmachtigd am bassadeur van Nederland, R. R. W. H. M. J. graaf de Marchant d'Ansem- bourg, ontvangen die hem zijn nieuwe geloofsbrieven overhandigde. r Het kostte heel wat moeite dit slacht offer te bergen. Een grote hoeveelheid puin moest hiervoor worden verwijderd. Tegen vier uur kon het stoffelijk over schot van Jean Beusen via de schacht naar boven worden gebracht om daar na vervoerd te worden naar het tot chapelle ardente ingerichte schoolge bouw te Ziehen. Het aantal doden steeg hiermee tot zes. Intussen zetten de redders hun werk voort. In de buurt van de plek, waar zij het stoffelijk overschot van Jean Beusen hadden gevonden, troffen zij de bestelauto aan, die in de zgn. frigo-ka- mer ingepakte champignons kwam laden op het moment van dé instor ting. Deze auto was totaal ingedeukt. Onder het autowrak door werd woens dag een onderzoekgalerij uitgezet en in de loop van donderdag werd parallel met de lengte-as van de bestelauto een nieu we galerij gedreven in de richting van de in de gekoelde opslagplaats staande inpaktafel en weegschaal. Op die plek denkt men twee andere ingeslotenen, de 23-jarige Mathieu Vanherf en de cham pignonkweker Pierre Heynen, vader van acht kinderen, aan te treffen,, die beiden samen met Jean Beusen in de frigokamer op de dag van de ramp werkzaam waren. De werkzaamheden om de tien andere ingeslotenen in de zgn. mestkelder te bereiken, ten behoeve waarvan bulldo zers en een zgn. Twin-scraper een gracht van 16 meter diepte hebben aan gelegd, zijn voorlopig stopgezet, om dat de grijpers de grond te zeer de den trillen. Van deze trillingen onder vonden de schachtbouwers te veel last bij de werkzaamheden in de frigo-ka- mer. Zolang zij hier zoeken naar de twee genoemde slachtoffers, blijft het werk boven de mestkelder stil liggen. Op Oudejaarsdag bracht de minister president van België Gaston Eyskens in gezelschap van de minister van ar beid Oscar Behogne een bezoek aan de rampplaats. Bij die gelegenheid zeide premier Eyskens aan de nabestaanden van de slachtoffers alle steun van de Belgische regering toe. Tevens prees hp de leden van de reddingsploegen voor hun arbeid. Nieuwjaarsdag was voorts de minister van volksgezondheid en het gezin Paul Meyers, de enige Limburgse minister, ter plaatse aan wezig om van zijn grote deelneming blijk te geven. De directeur van de Amerikaanse commissie voor het intussen geëindig de internationale geofysisch jaar, dr. Hugh Odishaw, heeft in een artikel voor een wetenschappelijk tijdschrift verklaard, dat als gevolg van de i- menwerking in het geofysisch jaar Amerika samen met Zuid-Afrika en Duitsland weerkaarten voor de gehele aardbol zal gaan maken. Hij verwacht dat de kaarten (twee per dag) over een of twee jaar zullen gaan verschijnen. Advertentie Anno 1771 /»- -L. y ¥'Êf Exclusief' Wildrestaurant De pleisterplaats waar Napoleon reeds gast was a. d. hoofdweg Arnhem - Apeldoorn BEEKBERGEN Tel k'6766580 6W 11.650 De minister-president, prof. dr. L. J. M. Beel, heeft voor de Wereldomroep op Nieuwjaarsdag de volgende toe spraak gehouden Waarde luisteraars, waar ook ter wereld, Bij de intrede van het jaar 1959 richt ik gaarne enkele ogenblikken het woord tot u. Zoals u wellicht zult weten ben ik thans sedert een tiental dagen minis ter-president. Dit ambt zal ik slechts enige maanden bekleden tot hier in Nederland vervroegde verkiezingen zpn gehouden en mede op grond van de uitslag een nieuw kabinet zal zijn ge vormd. Des te meer stel ik het op prijs ge durende deze korte ambtsperiode in de gelegenheid te zjjn tot u, die ver van Nederland bent, te mogen spreken. De beroeringen op politiek gebied, die in de laatste weken van het jaar vele Nederlanders hebben opge schrikt, zijn, rekening houdend met onze volksaard, tamelijk hevig ge weest. Elders in Europa en in de wereld baren de toestanden echter veel groter zorgen. De botsingen tus sen politieke ideologieën maar ook de strubbelingen in verband met wat n het Brabantse land kan men hier en daar uit de mond van oude mensen het verhaal horen van een wonder bare gebeurtenis, welke zich voordeed toen een kerk door een felle brand werd verwoest: de vlammen weken uiteen voor de dappere man, die Ons Heer uit het vuur redde, zodat hem geen haar op het hoofd werd gezengd. Zal zich over honderd jaar of langer, eenzelfde legende-vor ming voordoen rond de toren der kerk van St. Petrus Banden te Son, welke dezer dagen een prooi der vlammen werd? Wie zal het zeggen! Qok hier snelde een man, de jonge kapelaan G. Thuring, die nog slechts drie maanden geleden van het semi narie kwam, de brandende kerk binnen om het Allerheiligste in veiligheid te brengen. De kran ten hebben er van verhaald. „Jawel", zegt kapelaan Thuring, „maar er is geweldig overdreven. Dat is niet leuk. Er was helemaal geen heldhaftigheid bij, net zo min als er gevaar bij was." Uit zijn mond, horen we dan hoe het gebeurde. De kapelaan was op huisbezoek toen de sirene alar meerde, dat er brand was. Hij telde de stoten: een, twee, drie! Dit betekende, dat een gebouw in brand stond, ,,'t Is de kerk!", hoorde de kapelaan roepen. In een wip was hij op zijn brommer weg, naar de kerk. Rook en kleine vlammetjes zag hij op de verbinding van toren en kerkdak. De kapelaan wilde door de sacristie de kerk in, doch de deur was op slot. Een jongen rende naar de nabijgelegen pastorie en haalde de sleutels van de kerkdeur. Zo kwam de kapelaan binnen. De kerk hing vol rook en boven de ingang van het kerkportaal, op het zangkoor, was het een vuurzee. Met Willem Laurijssen, de commandant van de plaatselijke brandweer, drong de kapelaan de kerk verder in. Licht was niet te maken, daar de elektrische stroom was uitgevallen. Van de kerk uit kon de sacristiedeur worden geopend, waar de kapelaan uit de kluis de sleutel van het tabernakel nam teneinde allereerst Ons Heer naar de pastorie te brengen. Daarna heeft hij na eerst nog de pastoor, die in Eindhoven bij architect ir. C. Geenen vertoefde, telefonisch te hebben gealarmeerd met nog enige andere lieden als de hopman der verken ners en een militair, in totaal zeven personen, verder gered wat nog te redden viel. Zolang het vuur de zijbeuken nog niet had aangetast ging dat betrekkelijk gemakkelijk; zelfs konden alle kruiswegstaties, behalve de twee achter in de kerk, nog worden weggenomen. Het altaar werd ontkleed, alle kosibare zilveren kandelaars, de com muniebank en zelfs alle waardevolle beelden van het barokke altaar, werden via de sacristie in veiligheid gebracht. En dat alles gebeurde met een rust en zelfverzekerdheid alsof alles van te voren was georganiseerd. Om maar iets te noemen: een kostbaar koperen klokje in het priesterkoor werd kalm losgeschroefd alsof het een reparatie gold. Alleen de beelden van de biecht stoelen konden niet meer gered worden. Nadat alle kostbaarheden naar buiten waren gedragen zijn ze later naar de pastorie overgebracht en dat gebeurde allemaal zo ordelijk, dat niets, maar dan ook niets beschadigd werd. Toen was het inmiddels zeven uur geworden. Gebrek aan water en het ontbreken van een leiding in de toren waren oorzaak, dat het vuur ook de toren aantastte en uitbrandde. Dit is dan het relaas van de kapelaan. Hij vertelt het in alle eenvoud met alleen maar een toon van spijt in de stem, dat de kerk verloren is gegaan. En dit nadat vóór Kerstmis het godsgebouw, dat de laatste jaren zwaar verwaarloosd en onderkomen was, weer flink was opgeknapt. „Maar moet dit nu in de krant?", zo vraagt hij enigszins bedeesd, „en dan nog een foto van mij erbij?" Eigenlijk wilde hij dit weigeren, maar zijn goede hart bleek toch te mild om de journalist, die speciaal voor hem naar Son was gekomen, teleur te stellen men wel noemt „ontwakend Azië en Afrika", om maar een enkele greep te doen, dit alles kan ons als wij ons op deze Nieuwjaarsdag op het pas ingetreden jaar bezinnen en ons afvragen wat het ons zal bren gen benauwen. We beseffen, dat er een grootse ontwikkeling gaande is, die soms een tempo ontwikkelt en een explosieve kracht in zich bergt, welke heviger is dan ooit te voren en welke ook veel universeler is en maar moeilijk te beheersen Ujkt. De snelle communicatiemiddelen, de moderne vindingen als radio, televisie, radar, atoomkracht, de jongste talrijke geslaagde of minder geslaagde pogin gen om onze dampkring te doorboren en te doorvorsen met al wat daarach ter ligt, ze zy'n uitingen van wat het menselijk denken tot stand kan bren gen, maar ze verbijsteren ons. De meesten onzer kunnen slechts van de fesultaten der techniek profiteren of de feiten vaststellen. Tegenover al deze dynamiek bestaat er bij velen te meer de behoefte zich te bezinnen op datgene wat voor ons gevoel van ideële waarde is en dan is een van die dingen, vooral als men ver van zijn land weg is een stem uit het moederland. Het is daarom dat ik eens te meer besef hoe via de ether alle afstanden kunnen worden over brugd. Waar ge ook zïjt, hetzij in de rijksdelen overzee, hetzij in een land, dat u als emigrant gastvrij heeft opge nomen, of nog in Indonesië verblijft, hetzij elders, op zee of in de lucht, vandaag wil ik een vertrouwd contact met u leggen en u vanuit Nederland toeroepen: „Houdt goede moed in het nieuwe jaar en verbreekt de band met het moederland niet. Wij hier in Ne derland voelen ons met u verbonden en zijn trots op de Nederlandse naam, die gij helpt hooghouden". Er werken helaas vele negatieve krachten, die trachten u en ons opzij te drukken, maar ook in deze tijd kun nen wij gelukkig op talrijke positieve factoren wijzen. Ik denk hierbij aan de pogingen om tot een gemeenschappelijke markt in Europa te komen, het streven de ras sentegenstellingen te verzoenen, de hulp aan de achtergebleven gebieden, de inzet van de atoomkracht voor vreedzame doeleinden, en vele andere vruchtbare gedachten, die in de volke rengemeenschap naar voren treden. Wellicht raken deze dingen u in uw persoonlijk leven weinig of niet. Dan is er nog de mogelijkheid voor, ja, de plicht van ieder van ons in eigen ge zin, leef- en werkmilieu de dichtst bij de hand liggende positieve daad te ver richten als onze noodzakelijke bijdrage tot een betere wereld. Ik groet u thans, luisteraars, waar ook ter wereld, en wens u allen een rijk- gezegend Nieuwjaar. Het Indonesische blad „Pos Indone sia" meldt dat de vereniging van Indo nesische studenten (Ikatan Pemuda Pe- ladjar Indonesia) haar leden, die met de communisten sympathiseren, ver zocht heeft uit de vereniging te treden. Genoemde vereniging is de grootste groepering in studenten in Indonesië, aldus meldt Beuter. „Pos Indonesia" schrijdt dat het be stuur van de vereniging dit verzoek heeft gedaan in een circulaire, die naar alle afdelingen van de vereniging in In donesië is gezonden. In deze circulaire wordt o.m. gezegd dat er in de vereni ging geen plaats is, noch zal zijn voor communistisch georiënteerde Indone sische studenten en wel omdat een sa mengaan in de vereniging van deze stu denten en niet-communistische en natio nalistische studenten die in de ene wa re God geloven, niet mogelijk is, aldus het blad. Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotter dam, zal woensdag 7 januari 1959, geen audiëntie verlenen. MiiiiiMiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiMiiiiiM Met onnavolgbare gratie weten som mige vrouwen zichzelf een gracieus Balmain, van soepele glanzende taf- E zij te draperen in een ring van de- E encadrement te geven door een stola, zelfde zij. Men kan dat doen onge- E die ze dragen als een speels oma- veer op de taille, op één schouder. E ment dat er bij hoort. Vooral de achter op de rug of, zoals midden E avondstola van ijl, luchtig materiaal rechts, door de rondte om de arm S 1 zweeft sierlijk mee met elke bewe- te schuiven bij wijze van hoge arm- E E ging. Wie een beetje inventief is band en één slip er door heen te kan met zo'n lange schoudershawl halen. Het heeft een eiger, charme E ook van een heel eenvoudige japon en sinds onheugelijke tijden is char- E E iets maken. Dan doet ''e stola het. me nauw verwant aan wat men er De plaatjes geven vier mogelijkheden zelf van maakt. om een stola uit de boutique van E iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinini'iHiiMHiHiiiHnii'iiimiiHiiii „Expansie zonder Inflatie" was de titel van de nieuwjaarstoespraak, die de heer T. J. Twijnstra, voorzitter van het Ver bond van Nederlandsche Werkgevers op nieuwjaarsdag voor de radio heeft uit gesproken in de rubriek „Uit het be drijfsleven". Deze titel kan, aldus de heer Twijnstra, de korte formulering zijn van wat wij met enig optimisme voor ons eigen land in 1959 mogen verwach ten: groei van ons bedrijfsleven, stijging van onze produktie, zonder dat wij weer vervallen in het euvel van overbe- steding, die wij zo juist niet zonder suc ces hebben bestreden. De bestedingsbeperking, alsmede de teruggang in Je wereldconjunctuur en de tijdelijke kapitaalschaarste hebben meegewerkt dat de economische situatie in ons land op dit ogenblik een gunstiger beeld vertoont dan een jaar geleden. Ook de werkloosheid is niet abnormaal hoog. Maar niet genoeg kan worden her haald, zo zei de heer Twijnstra, dat ons land zijn zeer kwetsbare punten heeft: de dichtheid en de snelle groei van de bevolking en het feit dat het niet rijk is aan natuurlijke bodemschatten. Onze bevolking neemt nog elk jaar met 130.000 zielen toe, hetgeen extra problemen voor de werkgelegenheid geeft. Men heeft be rekend dat in de komende vijf jaren al leen in de industrie 140.000 nieuwe ar beidsplaatsen moeten worden geschapen en dat daartoe tenminste voor een be drag van f 11 miljard nieuwe fabrieken moeten worden gebouwd. Het is zelfs de vraag of dit bedrag wel voldoende zal zijn, gezien het feit, dat de zich zo snel ontwikkelende techniek de industrie noodzaakt ook tot verbetering en ver dere automatisering. Om de benodigde grondstoffen te kunnen invoeren, moeten wij onze pro- dukten kunnen exporteren. Van het Ne derlandse maatschappelijke inkomen wordt 43 uit de verkoop van onze produkten naar het buitenland verkre gen. Dit markeert wel hoe afhankelijk wij zijn van onze buitenlandse afzet. Wij zullen derhalve moeten zorgen dat onze nationale middelen de moge lijkheid blijven bieden om de grote uit gaven te doen, die de verbetering en uitbreiding van onze bedrijven zullen vragen. Daarbij zullen wij tevens de bouw van woningen en scholen, de aan leg van wegen, de uitbreiding van de havens, de uitvoering van het deltaplan enz. moeten kunnen financieren. Dat be tekent dus werken en sparen. Over de E.E.G. zei de heer Twijnstra nog, dat deze onze grenzen zal openstel len voor onbelemmerde buitenlandse concurrentie, al zal daar tegenover staan, dat ook wij dezelfde voordelen zullen ondervinden bij de leveringen aan onze partnerlanden.Reeds thans zal de onder linge concurrentie tussen de landen worden versterkt door de monetaire maatregelen, die enige dagen geleden zijn afgekondigd,aldus de heer Twijnstra. (Vervolg van pagina 1) Ook in de binnenstad van Groningen ging het er bij de jaarwisseling rumoe rig toe. De baldadige jeugd meende zich ongestraft te kunnen uitleven in brandstichting en ruitenvernieling. Overal in de stad werden allerlei za ken weggesleept en elders neergesme ten, lampen van de straatverlichting losgedraaid en vuurtjes gestookt. De po litie werd verschillende malen ter assistentie geroepen. Precies om twaalf uur werd op het Zuiderdiep door een menigte opgeschoten jongens een brand gesticht van oude kerstbomen, fietsbanden en oude stoelen. Toen de brandweer het vuur kwam blussen, werd elders een nieuwe „brandsta pel" ontstoken. De brandweerlieden werden met stenen bekogeld. De poli tie werd te hulp geroepen, die enkele malen charges moest uitvoeren en ge dwongen was menig klap met de gum mistok uit te delen. Enkele malen werden waarschuwingsschoten in de lucht gelost. In Zuidoost Drente heeft de jeugd zich wel op een bijzondere manier be ijverd om het oude jaar uit te luiden en het nieuwe in te wijden. In Emmen sleepte de jeugd alles wat voor het wegpakken stond, naar schoolpleinen en in de hoofdstraat. Een auto werd keurig in een muziekkoepel geplaatst. Op het dak van het bureau van een plaatselijke courant waren marktkra men geplaatst en er hingen rijwie len aan gevels. Karren, vuilnisem mers en dergelijke stonden overal bij elkaar op telefooncellen. Een land bouwer in het dorp Noordbarge na bij Emmen, die omstreeks een uur tot de ontdekking kwam dat de jeugd een aantal landbouwwerktuigen op het dak van zijn boerderij had geplaatst, bracht de eerste uren in het nieuwe jaar op het dak door. De jeugd trok namelijk de ladder weg toen de landbouwer de werktuigen van het dak wilde halen. De jeugd was ook op andere wijze actief in het nieuwe jaar: met de lan cering van de raket Hero III. Een twee tal 19-jarigen van wie de een in de scheikunde en de ander in de natuur kunde studeerde, lanceerde donderdag middag ergens in Drente °en door hen vervaardigde raket. Reeds eerder had den zij met succes een tweetal raket ten gemaakt. De thans gelanceerde ra ket was een tweetraps, met een lengte van anderhalve meter en een gewicht van drie kilo. De Hero III ging enige honderden meters de lucht in doch daar de tweede trap niet ontbrandde, bereik te hij niet de hoogte die men had ver wacht. De jaarwisseling is in Den Haag dit keer rustiger verlopen dan vorige maal. De politie heeft minder vaak assisten tie moeten verlenen dan bii de intrede van 1958. Het is nergens tot ernstige moeilijkheden gekomen. Alleen in de Maasstraat heeft het even gedreigd mis te gaan, toen jongelui een politiejeep met stenen begonnen te bekogelen. De jeep stond daar met politiemannen die wachtten op de aankomst van de brandweer, die een klein brandje moest doven. Toen echter assistentie aanrukte verdwenen de iongelui Ijlings. llllIHIIIIIIilIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlllItlllllllllIlllIIllIIIIIIIIlIIlll In een warenhuis te Aken zijn woensdagochtend twee vrouwen uit Kerkrade gepakt bij het winkelen zonder-betalen. Zij werden gesnapt door een winkel-detective. De vrou wen droegen reeds gestolen corset- ten onder hun kleding. Hun echtge noten moesten woensdag nog een borgsom van 200 gulder ieder stor ten om samen oud-en-nieuw te kun nen vieren. iiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Ook in het buitenland hebben zich bij de viering van de jaarwisseling hier en daar incidenten voorgedaan. In de stra ten van Londen hebben zich gisternacht wilde tonelen afgespeeld. Opgeschoten jongelui en Amerikaanse militairen raakten met elkaar slaags. Een man werd neergeschoten en gewond naar het ziekenhuis gebracht en circa 40 mensen werden door de politie gear resteerd. De gevechten begonnen toen een troep straatjongens flessen wierpen door de ruiten van een café van een kleurling. Vier mensen moesten later naar het ziekenhuis gebracht worden. Zij hadden steekwonden opgelopen. Het district Nottinghill was het centrum van de strijd. Een groep onbekenden, waarschijn lijk Bulgaarse vluchtelingen, heeft op oudejaarsavond bij een betoging tegen het huidige Bulgaarse regime brand ge sticht in het Bulgaarse gezantschap te Brussel. De brand, die werd veroor zaakt doordat bussen benzine en in ben zine gedrenkte lappen door de ramen van het gebouw werden geworpen, kon spoedig door de bewoners worden ge blust. De betogers verspreidden voor het gebouw strooibiljetten tegen de hui dige regering te Sofia. Ze waren ver dwenen voordat de politie arriveerde. In Italië zijn ongeveer honderd men sen in de nacht van oud- op nieuwjaar in ziekenhuizen opgenomen met min of meer ernstige verwondingen tengevol ge van ongelukken. In Italië heeft men de gewoonte de jaarwisseling niet al leen met vuurwerk te vieren, maar ook door lege flessen en kapot aardewerk uit de ramen te werpen en vuurwapens af te schieten. Peter Tangvald, een 34-jarige zee man van Noorse afkomst, is er in ge slaagd in zijn eentje van Engeland naar Californië te zeilen. Hij is met zijn jacht de haven van Long Peach binnen gelopen. Over de tocht heeft hij meer dan 14 maanden gedaan. Na aankomst in Long Beach zei Tangvald tegen ver slaggevers: „Dit doe ik nooit meer. Het is te veel voor één man".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 5